A. Pastoor hield de naam van Nederland hoog op internationale foto-wedstrijden Medische studenten klagen hun nood „Fout" telefoneren niet meer mogelijk Waterpolo, een sport voor sterke mensen Geestdriftige Parijzenaars namen wereldburger op de schouders Voetbalpoolzaak voortgezet ,Het is alles een kwestie van licht en van compositie Drank- en ij sprij zen vrij in bars e. d. Ziekenfondspremie wordt verlaagd Prof. Schuh vond: „Het is juist" Zaterdag 11 December 1948 Voor op de autoped van zijn grote broer kijkt dit kleine jongetje met ontzag en belangstelling naar de laatste voorbereidingen in de bewaar school. waar hij over 14 dagen zijn opwachting zal maken. Geleen kampt namelijk ook met tekort aan schoolruimte. Onder de tribune van het sportpark wordt nu een ruimte in gereedheid gebrachtwaar 60 kleu ters plaats kunnen vinden. UNO machteloos Is. Davis is een soort St. George, die zyn voet zet op de gouden draak die UNO heet." Na afloop van de vergadering werd Garry Davis door zijn enthou siast gehoor op de schouders geno men en rondgedragen. „Burger van het heelal" Zoals onlangs Davis een vergeef se poging deed om de Assemblée toe te spreken, zo diende zich gisteren in het palais dc Chaillot een astro loog aan. Hij was gehuld in een oude wollen legerdeken en liep op sandalen. Zich noemende „burger van het heelal" wilde hij zich tot de Assemblée richten over oorlog en vrede. Bracht Davis het inder tijd nog tot een hele zin, deze man, kwam niet verder dan één woord: „Oorolg zei hij en werd toen door de gendarmes weggeleid. Davis' geval trekt de aandacht van vooraanstaande kranten. De Manchester Guardian, een der grootste Britse opiniebladen wijdde dezer dagen een hoofdartikel aan hem. Ook in het Britse parlement trekt Davis' streven de aandacht. Zes leden ervan hebben Davis een sympathiebetuiging gestuurd. Garry Davis' betoging door duizenden bijgewoond Garry Davis, wereldburger no. 1, doet nog steeds van zich spreken. De 27-jarige ex-oorlogsvlieger, die ziln Amerikaanse nationaliteit er aan gegeven heeft om te werken aan zijn ideaal, een wereldregering, sprak Donderdag te Parijs 'n verga dering van naar schatting 12.000 mensen toe. Hij las een brief voor, die hy gekregen had van dr. Evatt, de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, die op het ogen blik voorzitter van de UNO is. Evatt had zich in een persoonlijk onderhoud met Davis voorstander van de idee van een wereldregering verklaard, maar zei dat de UNO- Assembléeniet de bevoegdheid had om vrede te stichten. Deze zienswijze was ook in de brief ge formuleerd. Toen Davis deze brief aan de menigte voorlas, ging er een luid gejoel op. Een journalist van het Franse blad Combat zei: „Wy verwachtten niets van dr. Evatt, maar wy wilden bewijzen dat de Lagendaal niet deskundig? Vrijdag is voor het Rotter damse kantongerecht, onder presi dium van mr. Nelemans, de behan deling van de voetbalpool-affaire voortgezet. De verklaringen van de twee getuigen-deskundigen, die door officier en verdediger waren opgeroepen, stemden voor een deel wel met elkaar ovei-een. Jack Boul der, de Engelse expert, ging echter verder dan prof. Schuh, wiens con clusie wij publiceerden. „Alleen kennis van de clubs," al dus prof. Schuh, kan de winstkans vergroten. „Okay," zegt Boulder, maar wanneer er ook nog met een systeem gespeeld wordt, wordt die kans groter." Volgens prof. Schuh, die aangetekend wilde zien dat hij geen voetbaldeskundige is, zou bij voldoende kennis van de clubs een overwegende invloed op de winst kans uitgeoefend kunnen worden. Het was logisch dat die resultaten niet meteen bereikt worden. Men moet regelmatig meedoen. Hier door, en dit staat ook in het rap port, kan men een belangrijke in vloed uitoefenen. Het woord „be langrijk" verandert Prof. Schuh later in overwegend, omdat deze term in de loterijwet gebruikt wordt. De prof. vond tenslotte de voetbalpools ingewikkelder dan het spelen in Monte Carlo. Boulder stemde met het rapport van prof. Schuh in voor wat de cijfers betrof, maar niet met de eindconclusie. Zijn conclusie was: kennis en systeem leveren 75% kans op een goede uitslag onder klein voorbehoud. De zitting begon met het her nieuwde verhoor van de getuige deskundige, Lagendaal. Twee der verdedigers, mr. De Bakker en mr. Polak, beweerden dat de heer La gendaal geen deskundige was. Zij vroegen hem b.v. Engelse voetbal lers te noemen, die in het afgelo pen seizoen waren uitgevallen. Getuige bleef het antwoord hierop schuldig. (De zitting wordt voortgezet). Kpnf TT vervolgen wij onze '"it artikelen over bekende en onbekende personen uit ons aller omgeving. De tak vol bloesems was er een uit eigen tuin en de grote va5s stond al jaar en dag in de huis kamer. Maar toen hij ze op zolder tegen een roomkleurige achter grond tot een lieflijk stilleven had geschikt en na veel wikken en wegen de goede belichting had gevonden, leek het een wonder van lichtglanzen en ijle schadu wen, die tussen al die tere kleuren speelden. Toen maakte hij de foto en vond er alles op terug. In het glas de helle en wat matter licht- schitteringen, in de bloesem de doffe glanzingen. Alleen waren er nu geen andere kleuren dan melk wit en grijs in allerlei tinten. Een foto waarvan innige rust uitstraal de Hij hield haar lang in porte feuille. In de vroege zomer van '47 pakte hij haar met drie andere in stevig pakpapier en schreef er opj Internationale Zweedse Mees- terwedstrijd, Stockholm, afzender A. Pastoor, Amersfoort, Holland. Twee maanden later wist hij, dat zijn werk de hoogste bekroning had ontvangen. Misschien waren er in zijn stad nog een paar vrienden die er van hoorden. De buitenwacht bleef er onkundig van en toen hij in de vergadering van de Fotokring „Eemland"" verscheen, moest iemand de opmerking maken: ..Zeg, jij hebt de eerste prijs ge wonnen in Zweden hè." Wat volgde was een wat verontschul digend gebaar, dat de heer Pastoor ook nu maakt als we met hem over zijn tweede werkkring zo als hij het noemt praten: de amateur-fotografie. Die Zweedse bekroning is al weer een jaar ge leden. Maar ook dit jaar had de heer Pastoor 'n pakje naar Stock holm gestuurd en weer behoorde hij tot de prijswinnaars. Of de derde prijs ook een beker zal zijn? Misschien is het beter van niet want de kelk van vorig jaar heeft al enige moeilijkheden geschapen. „Meester Pastooi" zo is zijn titel wil het ding graag mee hebben naar de zolder, zijn vrouw is er echter even trots op als hij zelf en zo blijft ze beneden in de huiskamer op de piano staan, vlak onder het diploma dat hij er bij kreeg. Onze blikken glijden er langs en verder langs de kast vol boeken over foto-techniek en al wat dies meer zij. En nog weer verder over de figuur tegenover ons aan tafel, die ons nu een uur lang proeven van zijn werk heeft laten zien. Het haar dat al wat te rugwijkt aan de slapen lijkt in het lamplicht goudbruin. Vriendelijk staan de ogen achter de glazen in het gouden brilmontuur. Als hij opstaat zien we dat hij klein is. Waarom hem zo beschouwd? Om dat het een wonderlijke ervaring is, iemand te ontmoeten die in be paalde kringen wereldfaam geniet en er zo overbescheiden onder blijft, dat we wèl een kostbare foto van een hoekje bij de Kamperbin nenpoort van hem los krijgen om af te drukken, maar géén pasfoto van een cent of wat. „Al het werk dat ik tot nog toe naar tentoonstellingen zond", ver telt hij, „heb ik gemaakt met de Bessa- of platencamera. Ik doe alles boven op zolder, voor zover het geen natuuropnamen betreft of heekjes in de stad. 's Zomers foto grafeer ik haast niet. Dan mis je de tere tinten van de winter. En als ik er op uit ga doe ik het meestal Zondagsmorgens. Een ou de verweerde muur in het licht van het voorjaar kan ook erg mooi zijn. Kijkt U eens hier naar die foto van Tinnenburg vóór de res tauratie. Het is alles een kwestie van licht. En verder van goede compositie. Als je zelf een stille ven maakti heb je veel in eigen hand. Bij een natuuropname is dat anders. Ontmoet je eens een rustiek plekje, dan gebeurt het wel, dat je er vier, vijf keer te rugkomt voor je er zeker van bent dat er een verantwoorde foto van gemaakt kan worden. Of fotograferen een kunst is? Dat is een oude strijdvraag. Het antwoord kan me weinig schelen. Ik weet dat twee mensen, die van hetzelfde onderwerp met hetzelfde fototoestel een opname maken, gans verschillende resultaten kun nen krijgen. Allebei mooi. toch verschillend. Iedere fotograaf kan, wat hij op de gevoelige plaat wil vastleggen tot op zekere hoogte op zijn eigen wijze interpreteren. Het ligt er maar aan, hoe hij met het licht werkt en hoe hij zijn pro duct vergroot. Ja, wij hebben hier te Amersfoort in de sectie Beel dende Kunst van de Amersfoortse Gemeenschap ook contact met kunstenaars en dat lijkt mij veel voordelen hebben. We moeten ook eens buiten ons eigen kringetje kijken. Er woont nog een „mees ter" in Amersfoort, mijn vriend Voorenkamp. Met drie anderen vormen wij een kern van de foto kring, die in totaal ongeveer 45 leden telt. Er zijn verscheidene jongelui, die bij mij om raad ko men. Zo houden we de groep van amateur-fotografen op peil. Jam mer, dat de kunstzinnige fotogra fie nog zo weinig bekendheid ge niet. Op tentoonstellingen zie je haast geen outsiders. Vreemd is eigenlijk ook dat weinig mensen een goede foto als wandversiering bezigen. Je hoort er ook haast nooit naar vragen. Overigens is dat natuurlijk het terrein van de vakfotografen, die ook in onze vereniging zijn opgenomen. Die foto van de vaas en de bloe semtak die bekroond werd, is ge maakt volgens het High-Key-pro- cédé. Alle te fotograferen dingen moeten daarvoor van blanke tint zijn en de belichting overvloedig. Ja, sinds ik in '37 begon, heb ik al heel wat foto's gemaakt en en kele zijn er bekroond. Mijn zoon zegt altijd als er eens een nieuwe „plak" bijkomt: „Laten we eens wegen hoeveel het nu is". Onbevredigende studie-mogelijkheden drukken op het arbeidspeil In een adres aan de Tweede Kamer vraagt het Verbond van Medische Studcntenfaculteiten in Nederland een aantal verbeteringen in de medische opleiding. Donderdag is dit adres door de heren H. C. Zanen (Amsterdam), G. Gocthart (Groningen), J. H. C. Koek van Leeuwen (Lelden) en J. D. Vervoorcn (Utrecht) op het departement van onderwijs kunsten en weten schappen toegelicht. In het adres zegt het Verbond van mening te zijn, dat de omstandig heden. waaronder gestudeerd en ge doceerd moet worden, zeer onbe vredigend zijn. Het bestuur vreest, dat deze omstandigheden oorzaak zullen worden van een inferieure kwaliteit der toekomstige artsen, met alle gevolgen van dien op me disch en hygiënisch terrein. Hier door zou blijvende schade aan de volkskracht kunnen worden toege bracht. Het Verbond beklaagt zich over overvolle collegezalen, die geen ge legenheid bieden tot rustige en nauw gezette studie, tot waarneming en tot voldoende contact tussen student en docent Bij sommige colleges moet men een uur tevoren aanwezig zijn, om plaats te kunnen krijgen, waardoor het voorgaand college met bezocht kan worden. Vol gens het adres moeten de stu denten vaak „vechtend en drin gend" een plaats zien te vinden. Naast vele andere bezwaren wijst het Verbond op een onevenredige verhouding tussen studenten en do centen, waardoor voldoende controle op de kennis der studenten niet mo gelijk Is. Door overbelasting der aanwezige docenten wordt weten schappelijk werk ernstig bedreigd, zo niet onmogelijk. Utrecht bijvoorbeeld telde in 1935 29 docenten op 800 studen ten en in 1947 29 docenten op 1700 studenten. Het Verbond wijst op een aantal oorzaken van deze moeilijkheden. Zijns inziens is in en na 1945 bij do centenbenoemingen niet voldoende rekening gehouden met de aanwas van de medische faculteit. Het hoger onderwijs kan zijn as sistenten pas benoemen, nadat voor militaire diensten reeds keuze is ge maakt. Bovendien is de positie van de assistent financieel niet aantrek kelijk. Naast verbetering van dc reeds genoemde oorzaken vraagt het Verbond, om buiten de klinieken medische assistenten, belast met de opleiding, aan te stellen. Controle op de opleiding door deze assistenten zou bij hoogleraren moeten berusten. In vele gevallen. In Utrecht zeker, zal een oplossing gevonden kunnen worden door een splitsing van de colleges. De collegezalen kunnen Intensiever gebruikt worden. Maar daarvoor moet de staf met onderwijsbevoegdheid worden uit gebreid. De adressanten hebben gistermiddag een onderhoud gehad met de secretaris generaal voor onderwijs. Deze ver zekerde dat bij de aanstaande salaris herziening zeer grote veranderingen zul len worden aangebracht zodat, naar hij hoopte, de adressanten tevreden zullen zijn. Waar hulp kan worden geboden zal deze worden gebracht. Het voorstel tot uitbreiding van het aantal assistenten werd reëel genoemd. Aan het slot van het onderhoud heb ben de adressanten hun bezwaren als volgt samengevat: De toestand bij het Hoger Onderwijs is voor wat het cllnisch onderwijs be treft kritiek: voor de co-asslstenten wordt deze het volgend Jaar kritiek cn wat de specialisten betreft zal dit over 5 a 10 jaar het geval zijn. Voor restaurants en cafe's gehandhaafd Opnieuw heeft de prijsbchccrslng een deel van de Horecaprtjzcn vrf) gegeven. Nadat achtereenvolgens voor alle bedrij ven dc prijsregeling voor entrée's. luxo dranken cn wijnen waren Ingetrokken, zijn thans voor bars. dancings cn ca barets ook dc prijzen van Jenever cn bier en andere dranken, evenals dc IJs- prljzcn, vrijgegeven. Dit is mogelijk ge bleken nu door dc opheffing van de rantsoenering van het gedistilleerd de zwarte handel ln Jenever is verdwenen en dc prijsovcrtrcdingen zeer sterk zijn teruggelopen. Voor cafe's cn restaurants blijft de bestaande prijsregeling volledig gehand haafd. Met Ingang van 1 Januari 1949 wordt dc premie voor, ingevolge het zickcnfondsbeslult, verplicht- verzekerden verlaagd van 3.8 tot 3.6 Zoals bekend moet de werkge ver de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaandeel in do zie kenfondspremie wordt derhalve verlaagd van 1,9 op 1,8 Do maximum.inhouding, die voor heen f 4,96 (voor maandloon van f 260.af), of f 1,14 (voor week loon van f 60.af), of f 0,19 (voor dagloon van f 10.af) be droeg, wordt in het komende jaar respectievelijk f 4,69, f 1,08 en f 0.18. Geen raadsel! Een aardig hoekje van Oud-Amersfoort (Foto A. Pastoor) Nederlandse firma doet uitvinding (Van onze Amster.lamse correspondent). Een Nederlandse firma heeft in haar offerte voor automatisering van de telefoon in Indonesië een systeem met mechanische vermin kingscorrectie aangeboden, waarbij het niet mogelijk wordt dat een abonné een verkeerd nummer draait. Dit lijkt onmogelijk, ja nog on mogelijker wanneer men weet dat de Nederlanders, die deze op zienbarende vinding op hun naam hebben staan, er in 't geheel niet op uit waren, een verbetering van de automatische telefoon tot stand to brengen. Eén van hen, een codespecialist zocht jarenlang naar 'n volkomen bedrijfszekere code die hij niet vin den kon. doordat het alphabet slechts 26 letters heeft. Door het alphabet uit te breiden op een be paalde manier cn die uitbreiding te bezigen ter contróle van de ge bruikte letters, werd het mogelijk de letters in, laten we zeggen, wis kundige reeksen te groeperen. Met medewerking van een vriend ontstond toen een - we code de „Reumhelm". Men constateerde dat de code, om het nog maar even wiskundig uit te drukken, altijd op nul moest uitkomen. Ontstaat bij draadloos overbreng van een te legram een letterfout, dan rekent de ontvanger de foute letter even terug tot hij weer op nul uitkomt. Prof. F. Schuh, die dc code sleutel met bijbehorende vermin kingscode onderzocht, acht deze geheel juist en doeltreffend. Na afloop van zijn onderzoek schudde hij zijn grijze, wijze hoofd en zei: „Als ik veertig jaar geleden op deze gedachte was gekomen, zou ik nu geen professor zijn." Die uit spraak wort' begrijpelijk als men weet dat het systeem van de code ook bruikbaar is ter verminkings correctie op machines en appara ten. Een enkel voorbeeld. Wnnnecr een slechte staatsburper op handipc wijze knoeit met de in zijn huis geplaatste clectrische meter, zal het moeite kos ten dit bedrog aan te tonen Dan moe ten het bedrijf en de politie in actie komen, maar met systeem „Reumhelm" is een contróle op de teller van do me ter mogelijk. „Het moet immers altijd op nul uitkomen". De eenvoudigste uitwerking vindt men in de toepassing op een gewone numerateur. die een extra cijfer krijgt, dat als eerste draait en de verlangde controle geeft. Dat contróleeljfer. een bepaald teken, komt telkens terug, heeft de numerateur een fout gemaakt, dan kloppen dc cijfer reeksen niet meer. Wordt zulk een nu merateur op een bankbiljettcnpers ge monteerd. dan weet de drukker ook zonder ingespannen te turen dat de pers op een bepaald ogenblik een fout heeft gemaakt en het is niet eens on mogelijk om de machine automatisch te laten stoppen op het moment dat de fout wordt gemaakt. De uitvinders zijn echter nog een stap verder gegaan. Toen zij in hun code de letters wiskundig hadden ge groepeerd. vonden zij dat zij dit met cijfers ook wel konden doen. Vervol gens bedachten zij een mechanische contróle. een schijf met eén bepaald aantal cijfers, waardoor weer alles op nul moest uitkomen. Kijkt u eens naar de tien cijfers op uw automatisch telefoontoestel on denkt u in, dat die mechanische eontrólcschijf in dat toestel is gemonteerd. De schijf doet niet anders dan de cijfers wis kundig groeperen Draait u nu op foute wijze een nummer dan klopt dat. niet met de mogelijkheden die de wiskundige reeks biedt cn u krijgt het in-gesprek- slgnaal. v Inderdaad het klinkt ongeloofwaardig cn zolang deze vinding niet algemeen wordt toegepast, zal elke abonné zijn hoofd schudden, zo goed als menig technicus. Maar het wordt nog vreemder. Deze zelfde vermmkingscorrcctie kan ook worden toegepast op een schrijfmachine, waarop het apparaatje ook de letters van de schrijfmachine wiskundig groe peert Als u dan een fout tikt. waar schuwt de machine. Bi) de huidige tech niek is het daardoor bij wijze van spreken mogelijk om dc tram te laten stoppen als dc secretaresse van onze hoofdredacteur ccn verkeerde letter aan slaat. Dat zal wel nooit gebeuren, maar toepassing van „Reumhelm" zal voor dc industrie en het bedrijfsleven resultaten brengen die toch verrassend 2ijn. Dit alles heeft een der uitvinders van het systeem „Reumhelm" uw verslaggever meegedeeld, »nadat deze mondeling en schriftelijk had beloofd niets te zullen vertellen dat een technische verklaring van het geheel zal betekenen. Uw verslaggever heeft zich hier aan gehouden. Of hij zelf begrijpt hoe dit systeem werkt? Nee, hij snapt cr niets van. Hij heeft vragen ge steld, mogelijkheden opgenoemd, waarop hij een ontkennend ant woord verwachtte. De uitvinder liet zich niet van gen en gaf aan de hand van een wiskundige formule te kennen, dat zijn inzicht juist was. Daarom maken wij gewag van deze vinding. De praktijk zal het resultaat uit wijzen, nadat de geleerden cn nu ook de krantenlezers er zich het hoofd over hebben gebroken. Regeling ziekenverzorging nog in studie Doordat de contróle op zijn werk schijnbaar onvoldoende was heeft een Haarlemse employé van Van Gend en Loos kans gezien 85 kleine diefstallen te plegen. Voor de Haarlemse rechtbank verklaarde de man tot deze misdrijven te zijn gekomen door grote huishoudelijke moeilijkheden. De officier eiste twee jaar. Het slaat cn rinkelt, tikt en koekoekt De zenuwen van de recherche op het bureau Raampoort te Amster dam worden op een zware proef gesteld door het aanhoudend tik ken, rinkelen, slaan en koekoeken waarmee de kamers van het bureau zijn gevuld. Dit rumoer wordt ver oorzaakt door 225 wekkers, 11 pen dules, 50 losse uurwerken, 2 Engel se tafelklokken en 81 clectrische klokken, buit van een aantal in braken die ln Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Zaandam werd achterhaald. Er zijn klokken bij ter waarde van f 400.- per stuk. De totale waarde van de buit is f 40.000. Maar er is slechts een der de gedeelte van terecht gekomen. Veertig helers en tien dieven z(jn gearresteerd, waar onder twee be ruchte inbrekers, die de bijnamen dragen „De leeuw van de Jordaan" en „Pietje van de Lindengracht". Gebleken is, dat twee verschil lende bendes uitsluitend hun werk maken van het stelen van klokken. Het proces-verbaal beslaat reeds 150 vellen. Militaire school voor preventieve geneeskunde In de gemeente Wnardcnburg ls het kamp Neerljncn officieel overgedragen nnn dc militaire school voor hygiëne en preventieve geneeskunde. In Neerljncn krijgen officieren van gezondheid, trocpcnofflclcren. onder officieren. waterverzorgers cn hygiënc- soldatcn in korte cursussen practlscho cn theoretische lessen, dlc hun cn do aan hun zorgen toevertrouwde man schappen speciaal in Indonesië bijzon der van pas komen. Deskundigen van de socialisti sche partijen uit België, Nederland, Frankrijk, Denemarken, Zweden cn Engeland hebben een grote ma te van overeenstemming bereikt over de nationalisatie-problemen, die zij op de driedaagse conferen tie te Buscot Park in Engeland hebben besproken. Besproken zijn p.m. de bestuursvorm van genatio naliseerde ondernemingen, de deel neming der arbeiders en de reser- verings- en beleggingspolitiek. De Radio-distributie en het wetsontwerp De Unie van Overheidspersoneel zal op Zaterdag 18 Dec. in K. en W. 'n vergadering beleggen in verband met het feit, dat het wetsontwerp, betrekking hebbende op de radio distributie-inrichtingen, van de agenda der Tweede Kamer is af gevoerd. De bijeenkomst zal on der leiding staan van de heer P. Kapinga, voorzitter van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. Mr. H. Snel, hoofdbestuurder van de Alg. Bond van Ambtenaren, zal een inleiding houden. De heer H. A. Vulink, voorzitter R.K. Cen trale van Burgerlijk Overheids personeel spreekt het slotwoord. WATERPOLO is een sport, die vooral ln de jaren na de oor log zeer dc aandacht heeft getrok ken. Voor die tijd werd zij in Ne derland reeds intens beoefend, maar dc populariteit, die waterpolo nu bezit, was er destijds alleen binnen dc muren van het zwembad. De glorieperiode van het Neder landse waterpolo begon, toen de overdekte zwembaden ingeburgerd waren. Voor die tijd was er van training geen sprake. Zij, die de sport beoefenden gooiden in de zo mermaanden een balletje en speel den 'n wedstrijd, doch thans worden dc winter het voorjaar en het na jaar gebruikt voor een intensieve, zware training Het is dus geen wonder, dat het spelpeil van de Ne derlandse waterpolo-speler de laat ste jaren sterk is verbeterd. Waterpolo is een betrekkelijk iong spel. waarmede wij alleen wil len ze2gen, dat het niet stamt uit de Middeleeuwen of zo omstreeks die jaren. Het komt voort uit het polo-spel, dat in Amerika. Enge land. Frankrijk nog veel wordt ge speeld. Polo is een spel. waarbij de spelers, op paarden gezeten, trach ten met een soort lange hockey stick, een kleine bal zodanig te ra ken, dat er punten gescoord wor den. Waterpolo wordt door twee ploe gen van ieder zeven spelers (speel sters) beoefend in een bad, dat meestal ongeveer 25 m. lang en 12' m. breed is. De speeltijd is soms 2 X 7% en soms 2x5 minuten netto, dat wil zeggen, dat de onderbrekingen door de scheidsrechter niet meetellen. TO" ANNEER de bal door de scheidsrechter in het midden van het bad is geworpen, zwemmen beide ploegen „uit" en de snelste zwemmer bemachtigt de bal. De kunst is dan om te proberen het le der in het vijandelijke doel te wer pen. Er zjjn heel veel spelregels, maar het zou te ver voeren deze in dit artikel te noemen. Waterpolo stelt zeer strenge eisen aan het lichaam van de be oefenaar. Een sterk hart. goede longen en een juiste bloeddruk z\jn de eerste vereisten voor de aspi rant-speler. Om het spel te spelen moet men beschikken over een zeer goed uithoudingsvermogen: men moet ln staat zijn een felle borst- crawl-sprint van 25 m. te maken en om dan dezelfde afstand met nog meer energie terug te zwem men, als de aanval mislukt, want geen ogenblik mag een tegenspeler bewegingsvrijheid worden gegeven. Vroeger, in de periode voor de overdekte zwembaden, bleven de spelers, steeds twee bij elkaar, aan elkander „klitten", desnoods hield men elkaar onder water vast. zodat de scheidsrechter het moeilijk -kon zien. Meestal bleven zij dan star op een plaats in het water liggen. Thans heeft men een ander en beter systeem. Nu ligt men geen moment op dezelfde plaats. In een goede waterpolo-wcdstrijd beweegt iedere speler zich voortdurend, daarmede kansen scheppend voor zichzelf en zijn team-genoten en het verdedigings-systeem van de tegen partij uit elkaar rukkend. De Hongaarse waterpolo-spelcrs zijn de erkende grootmeesters. In vroeger jaren, toen er nog niet aan overdekte baden gedacht werd, speelden zij in zomer en winter in een van hun openluchtbaden, dat altijd gevuld was met betrekkelijk warm water. De Nederlandse wa- terpolo-ploeg kwam er op grote tournooien practisch niet aan te pas. maar daar is nu een omme keer in gekomen. „De Kikvorsen", zoals de naam van de Nederlandse ploeg luidt, be reikten op dc Spelen tc Londen de derde plaats. De enige nederlaag was met 42 tegen de Hongarea Amersfoort heeft jaren van bloei in de waterpolo- sport beleefd De AZ PC is jaren lang de erkende toonaan gevende club in onze stad en daarbuiten geweest. Deze ver eniging bracht enkele zeer goe de spelers voort, waarvan een enkele ln vroeger jaren in de nationale ploeg werd opgeno men. In de oorlogsjaren echter kwam het tot toen weinig bekende Ncptu- nus, dat regelmatig trainde in het Sportfondsenbad, uit een jaren lange impasse en trof in tweekam pen met AZ PC de voorbereidin gen, die er tenslotte toe leidden, da- de AZ PC eerst Neptunua als te genstander in dc tweede klasse aantrof en ten slotte Neptunus het kampioenschap zal behalen, waar uit dc promotie naar de eerste k'as- se voortkwam. Met het sneller worden van het spel en de Jtogere eisen aan uithou dingsvermogen zakte ook hot leef- tijdsgemiddelde van de speler. De gemiddelde leeftijd bijvoorbeeld van het zevental van Neptunus ligt op ongeveer 25 jaar; btf de AZ PC is dit gemiddelde zelfs nog lager. Vroeger was het als regel ongeveer 30 tot 34 jaar. Amersfoort leverde enige jonge, veelbelovende spelers aan de Cen trale Training voor het Nederlands zevental plus zyn reserves. Dat zyn of waren de achttienjarige Jan de Gans en Cobi Geutjes van Neptu nus en de AZ PC'er Gertie Mos terd, die iets ouder Is. Waterpolo wordt ook gespeeld door dames, maar als zodanig nog niet op de Olympische Spelen. Het spelpeil van de Nederlandse dames ligt hoger dan van enig an der land ter wereld. Men verlangt hier dus naar een uitgebreider in ternationaal contact. Dit was dus waterpolo, een sport, die een uitstekende team-geest ver eist. die geen egoisme kan gedogen en die van haar beoefenaars een uiterst gezond lichaam vraagt, waarover niettemin de geest kan zegevieren.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3