INTERIM-REGERING WORDT INGESTELD ZONDER DE REPUBLIEK „Specifiek Nederlandse problemen" besproken Uitkering voor de Indische oorlogsslachtoffers KABINET HEEFT STANDPUNT BEPAALD Verder onderhandelen heeft geen zin zolang Djogja zich niet houdt aan de bestaande overeenkomsten" rfiuiaJfclOat Weer zelfwerkende wasmiddelen Predikbeurten KAPITE1M ROB Dagblad voor Amersfoort ~*y, 4 Zaterdag 11 December 1948 Van officiële züdc vernemen wü het Volgende: T£P1'70T?TTTTTn T"\T Zoals is medegedeeld, werd, naar aanleiding van de deze week in de ministerraad gevoerde besprekingen, de delegatie van het Koninkrijk te WASHINGTON Batavia, geïnstrueerd om een nota aan de Commissie voor Goede Diensten te overhandigen, waarin het regeringsstandpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen dat bü de door de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van liet opperbestuur, de heer Neher, met de Republiek gehouden informele besprekingen duidelijk is gebleken, dat daadwerkelijke medewerking van de zijde van de Repu bliek om in te grijpen in het euvel der bestandsschendingen, niet kan worden verwacht, mede omdat de Republikeinse regering niet bij machte bleek haar wil aan de soldateska op te leggen. Bü de tussen de bijzondere Nederlandse delegatie en de Republikeinse minister-president gevoerde besprekingen over het terrein der politieke verhoudingen zyn voorts diepgaande principiële verschillen gebleken. De heer Hatta heeft bij zijn eer ste contact met minister Stikker uitdrukkelijk erkend, dat de Ne derlandse regering overeenkomstig haar. ook door de Republikeinse regering erkende souvereiniteit ge durende de interim-periode, mede verantwoordelijkheid blijft dragen voor het bewind van Indonesië en dat in verband daarmede aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zul len toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesië een noodtoestand voordoet. Op grond van de hierdoor ge opende mogelijkheden heeft de Nederl. regering de bijzondere Nederl. delegatie afgevaardigd. Het bleek de Nederl. delegatie bij haar besprekingen echter, "dat de Republiek is teruggekomen op de aanvankelijk door haar minister president uiteengezette inzichten. De vertegenwoordigers der Re publiek hebben nu namelijk te kennen gegeven dat de erkenning van de Nederlandse souvereiniteit in de overgangstijd slechts een formeel karakter mag dragen en dat bij gentlemens agreement zou moeten worden overeengekomen dat Nederland aan die souvereini teit geen practische consequenties zal verbinden, daaruit zou dan o.a. volgen dat de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en met name die, betrek king hebbende op het oppergezag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. Voorts zouden de Nederlandse troepen de thans door haar gecon troleerde gebieden geleidelijk moe ten ontruimen, terwijl de t.n.i. (de republikeinse strijdkrachten) voor lopig in staond zou blijven en haar positie eerstla ter zou worden ge regeld. Praktisch zou er een tóe stand ontstaan van twee legers on der verschillend commando. Op deze wijze kan Nederland geen verantwoordelijkheid voor het be wind in overgangstijd dragen. Dit standpunt van de republiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de renville-begin- LAATSTE NIEUWS selcn aanvaardde Nederlandse sou vereiniteit. Aan de C.V.G-D. is thans te ken nen gegeven dat uit het boven staande duidelijk blijkt, dat de re publiek in wezen ook de cochran voorstellen niet als basis voor on derhandelingen aanvaardt. Immers ook daarin zijn aan de H.V.K. grote bevoegdheden toegekend, zelfs in de beginperiode de gehele uitvoe rende macht. In officiële kringen te Washington bestaat bezorgdheid over de ontwikke ling in Indonesië. Men vreest blijkbaar, dat nu van Nederlandse zijde geen ver langen meer bestaat tot verdere bespre kingen en dat dientengevolge thans wederom het gevaar opdoemt van een opgelegde oplossing. Men voelt dat het struikelblok o.a. gevormd werd door het vraagstuk van de positie van het Republikeinse leger, en dat van het de facto gezag geduren de de interiumperiode. Voor het ogenblik bestaat er niet de minste twijfel, dat het State Depart ment verre de voorkeur geeft aan een i vreedzame en beklijvende overeen- j komst, geldig voor het gehele gebied van Indonesië. Kappersprijzen moeten goed zichtbaar zijn In een prijzenbeschikking, die op 30 December van kracht wordt, is aan alle kappers voorgeschreven, dat de prijsaanduiding dient te ge schieden op een lijst, waarop in zwarte letters en cijfers van een hoogte van ten minste 1 c.m. de prijzen voor de verschillende be handelingen zijn vermeld. Exemplaren van deze lijst moe ten op goed zichtbare wijze zijn aangebracht ter hoogte van 1.50 meter tegen de ruit van de étalage of. bij gebreke daarvan, terzelfder hoogte bij de toegangsdeur. Tevens moet de lijst zijn aangebracht op de toilet- of wastafel dan wel op de spiegel tegenover iedere zit plaats in de kapsalon, waarop cliënten worden behandeld. Nu duidelijk gebleken Is, dat de Republiek het bestand niet nakomt en de Renville-beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Neder landse regering dc verdere verwe zenlijking van de nieuwe rechtsor de in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te Er is nu voor dc ncderlandse I belemmeren, regering geen andere conclusie mogelijk, dan dat het uitgeslQten den om de Republikeinse gebieden in het pre-federale bestel op te nemen, zij zal daartoe aan het B.I.O.-besluit een bepaling toevoe gen. Van Eynsbergen kreeg vijftien jaar Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage deed Vrijdag uit spraak in de zaak tegen de Put- tense kantoorbediende L, J. van Eynsbergen. In October 1942 had hij, als ordonnans van de S.D. in Den Haag en op de Veluwe onder duikers verraden, tengevolge waar van achttien personen werden ge arresteerd en naar Duitsland ge voerd. Zestien van hen keerden niet terug. De advocaat-fiscaal bij het Bij- I zondere Hof eiste 15 jaar met af trek tegen hem. Van Eynsbergen werd conform deze eis veroordeeld. is met de republiek tot overeen stemming te geraken. Voortzet ting van de discussies, hetzij in formeel, hetzij formeel met medewerking van de C. v. G. D. heeft dus geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aanzien van het nakomen van het bestand en de Renvillc-over- cenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht. De Nederlandse regering is te genover de slaten-generaal als ver tegenwoordigers van het Neder landse volk en tegenover de bevol king van de gebieden buiten de Republiek, welke ongeveer 2/3 uit maakt van die van geheel Indone sië. gebonden om thans een Indo nesische interim-regering in te stellen en aan haar grote bevoegd heden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de C. v. G. D. mede, dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot de afkondiging van het B.I.O.-besluit (Bewind Indonesië in Overgangs tijd), dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoordigers van de federale gebieden. De regering van India heeft Vrij dagavond dr. Mohan Singh Mehta tot haar eerste ambassadeur in Ne derland benoemd. STADSNIEUWS Mr. Stikker te Parijs Minister Stikker die, zoals ge meld, gisteren voor een kort be zoek naar Parijs is vertrokken, heeft in de Franse hoofdstad con tact gehad met dr. Van Royen, de waarnemende leider van de Ne derlandse delegatie bij de UNO, met baron Van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse ambas sadeur te Parijs, met de Belg Van Langenhove. die sinds 1 December voorzitter is van dc Veiligheids raad en met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman. Volgens A.P. heeft mr. Stikker met de heer Schuman een aantal „specifiek Nederlandse problemen" besproken. Ass. Press, dat hierbij herinnert aan het feit, dat de Fran sen Nederland steeds hebben ge steund in hun geschil met de Indo nesische Republiek, maakt tevens melding van een uitlating uit krin gen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, volgens welke mr. Stikker met de Franse en Bel gische staatslieden „beslist niet over Indonesië" had gesproken. Aneta bericht uit Batavia, dat de Commissie van Goede Diensten vanmorgen de nota met het stand- .punt van de Nederlandse regering van de Nederlandse delegatie heeft ontvangen. Mohammed Hatta, de republi keinse premier, heeft naar aanlei ding van minister Stikkers verkla ringen op Schiphol gezegd, dat „later zal blijken, welke partij zal terugkomen op haar bereidverkla ringen". Volgens A.P. zal de Republiek een vaste luchtlijn openen van Djogja naar Bangkok (Siam). De Nederlanders zouden met dit plan accoord gaan op voorwaarde dat de republikeinse vliegtuigen te Batavia hun inhoud laten controle ren. Advertentie Soepen met Vleesextract Aneta meldt uit Batavia, dat dc voorlopige federale regering heeft i besloten, een bedrag van f 250 mil- lioen beschikbaar te stellen voor dc definitieve rehabilitatie regeling der Indische oorlogsslachtoffers. Na de reeds plaats gehad heb bende uitkering krijgen thans de particuliere werknemers en de Ned. Indische gouvernements-amb- „u^iuc tenaren op basis van het laatst ge- kering noten vooroorlogse salaris: door 1 de ouderdomsvoorziening van particu- liere werknemers en zelfstandigen veilig te stellen. Aan de stichting „Pelita" is 12% millioen toegekend voor steunverlening aan oorlogsslachtoffers, waarvan reeds 5 millioen in Nederland werd uit gekeerd Voor andere groepen dan de boven genoemde is in totaal 57% millioen uitgetrokken. Voor de uitgifte der obligaties ter j financiering van de gedeeltelijke uit- aan de ambtenaren wordt het voorlopige federale regering noodzakelijk geacht, dat door Nederland vrijgezellen twee maanden salaris, een fiar:intic zal worden gegeven voor echtpaar zonder kinderen drie maanden salaris; echtpaar met een kind vier maan den salaris; echtpaar met twee kinderen vier maanden salaris; echtpaar met drie kinderen vijf maanden salaris; echtpaar met vier of meer kinde ren zes maanden salaris. Overheidsdienaren krijgen daar boven een zelfde uitkering in obligaties. Voor uitkeringen aan particuliere werknemers is uitgetrokken 60 mil lioen. waaruit voor dit doel aan de werkgevers voorschotten kunnen worden verleend, eventueel d fonds perdu Voor bcdrijfscredietcn aan zelfstandi gen heeft de voorlopige federale regering een garantie zal worden gegeven voor een obligatielening, waarvoor aan Nederland toestemming moet worden gevraagd Deze obligatielening zal in totaal 80 millioen bedragen De obliga ties worden op naam gesteld en zijn slechts met speciale toestemming ver handelbaar. Zij zullen waarschijnlijk 3 (drie) Tc rente dragen. Nu dc zeep van dc bon is zullen verschillende zeepfabrieken ook weer zelfwerkende wasmiddelen gaan produceren, zo meldt het vak- 13 millioen uitgetrokken, terwijl een bedrag van 47 millioen bestemd is, om blad „De Kruidenier Sinterklaas in het hospitaal 5 December 1948. Vol verwach ting klopt ons hart. Ja. vol ver wachting klopten zeker de harten van de jongens in het Militair Hos pitaal. toen Sinterklaas met Zwar te Piet het hek binnenreed. Na een korte welkomstiede begaf Sinter klaas zich. vergezeld van het co mité van ontvangst en met muziek voorop naar de ingang van het ge bouw. Meteen ging men de zalen op, waar (hoe kon het anders) een angstige stilte heerste. Doch zodra „begon" Sinterklaas, of deze stilte maakte plaats voor een vro lijke lach die opklonk als er weer het een of ander bij een „zondaai:" was op te merken. Maar gelukkig waren er niet veel zondaren aan wezig en kon er meteen met de uitdeling van de cadeaux en ver rassingen begonnen worden. Het zal overbodig zijn om U de blijd schap te beschrijven van deze jon gens toen er veel, ja gelukkig heel veel mede door de hulp van ge vers en geefsters buiten het hospi taal. uitgereikt kon worden door de goede Sint. Gevers, die onbe kend wilden blijven maar die zo heel veel bijdroegen om deze Sin terklaasavond werkelijk tot een Sinlerklaas-verrassings-avond te maken. Het was alom vreugde. 's Avonds vonden we de Sint te rug in de cantine waar hij temid den van het personeel zijn verjaar dag vierde. Ook hier waren de lachsalvo's niet van de lucht. Aan het succes van deze avond werd bijgedragen door de musici, een drietal dienstplichtigen van het depót Cavalerie, die door de me dewerking van de Ritmeester-Adj. Dep. Cav. bereid werden gevonden het feest op te luisteren. IVMi'-.rhe Zondagsdienst Doktoren' Alleen te raadplegen bij spoedgevallen J. Hartog. Utreehtsewcg 35. tel. 5469. G Donker. Bisschopsweg 140. tel. 6289. Verloskundigen: A. G. F. Perk. Hen drik van Viandenstraat 2, tel. 5086; H Vernhout. Socstcrweg 232. tel. 3374. Apotheken: R. R. Keljser, Langcstraat 9, te). 6807. Christian Science Society (RHBS) Thorbeckeplein 1.10 uur Neder landse dienst. 11.45 Engelse dienst. Geref. Kerk (Lieve Vrouwe straat) 10 uur ds. N.H. Ridderbos. 17.30 uur ds. W. C. van cle Brink (Veenendaal). (Laurens Costerplein) 9 uur ds.- D. A. Zijlstra. 17.30 uur dr. N. H. Ridderbos. (Tulpstraat)- 9 uur ds. W. C. van den Brink. 17.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsin gel 10 uur ds. J. A. Vink. 17.30 uur prop. J. R. Wiskerke. Wester- kerk 10 uur prop. J. R. Wiskerke. 17.30 uur ds. J. A. Vink. Geref. Gem. (Stoovestraat) 10 uur en 17 uur lezing. Woensdag 15 December 19 uur ds. Cris van cie Woestijne (Ridderkerk). Voor bereiding H. Avondmaal. Evang. Luth. Gem. 10.30 uur prop. H. W. de Haan (Zandvoort). Ver. van Vrijz. Herv. 10.30 uur Gasthuiskerk ds. C. J. van Royen gebouw Speeltuin Soesterkwartier. 10.30 uur mej. T. G. Da. Siccama (Hoofddorp). Oud Geref. Gem. (Muurhuizen) 9.30 uur en 17 uur Godsdienstoefe ning Woensdag 15 December 19 uur ds. D. van Leeuwen (Loenen aan de Vecht). Vrije Evang. Kring 10 uur de Doelen Havik, de heer Eggink (Amsterdam) 20 uur Appelweg ds. van de Werfhorst (Utrecht). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Doopsgez. Gem. ds. A. L. Broer (Hilversum). Verg. van Gelovigen (L. Nica- siusstraat 4b) 10 uur Eredienst 17 uur Prediking des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen (Var- kensmarkt 11b) 10.30 en 17 uur dienst. Oud Katholieke Kerk 10 uur H. Mis 17 uur Vesper. Vrije Katholieke Kerk 10.30 uur H. Mis. Vrijzinnig Christ. Advents Jeugd dienst 19 uur Heerenstraat ds. van Royen. Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Miedema. Leger des Heils. 10 uur Heili- gingsdienst. 9 uur Openluchtsa menkomst t.o. Oude Pol. Bur. 20 uur Verlossingssamenkomst. Lei ders: Kapt. en Mevr. Barteling. Zaterdag 11 December van 20 tot 21.30 uur Straatzang Eemstraat. Herv. Gem. St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. Th. E. van den Brug (Apeldoorn). Bevestiging ds. A. Steenbeek; nm. 5 uur ds. A. Steenbeek. Intrede. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. Koolhaas, nm. 7 uur ds. Vermaas. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds. Smits; vm. 10.30 uur ds. Smits: n.m. 7 uur ds. Gerritsen. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererl. 33). vm. 10.30 uur ds. J. Matzer van Bloois. Legerpredikant. Kapel Zon en Schild (Utrecht- scheweg 266) vm. 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtsche weg 299) vm. 10.30 ds. Blok. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) vm 10.30 uur de heer M. W. Knegt Wijkgebouw (L. Costerplein 14), vm. 10.30 uur de heer Van der Meijden. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) v.m. 10.30 uur de heer B. M. Karman. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer J. D. P. van Garderen. Bijbellezing Donderdag 16 Dec. Wijkgebouw L. Costerplein 14, nm. 7.30 uur ds. Herfkens. Onderwerp: Openb. 5 714 „Het nieuwe lied". Gymnastiekzaal school Joan, van Dieststr., nm. 7.30 uur ds. Blok. Johannes 4 2842. Onderwerp: „De oogst". Filalethes nm. 7.30 uur ds. Ver maas. Emmakerk (O. Soesterweg 131), nm. 7.30 uur ds. Koolhaas. Huwelijksinzegening. St. Joris kerk Dinsdag 14 December nm. 2.30 uur ds. Braakman. Zondagsscholen. Bethel (Eem straat 99) 10.30—11.30 uur. Chr. School Kruiskamp 1011.15 uur; Gabrie Mehenschool Plantsoen Z., 10—11.15 uur; Wijkg. (L Coster- pl. 14) 12-1 en 2-3 u. Openlucht- school (Hobbemastr.) 10.3011.30 en 12—1 uur; Chr. School (Ro- zenstr.) 10.30—11.30 uur. Fila lethes (Havik) 2—3 uur; Kapel Zon en Schild 11.45—12.45 uur. Chr. School (v. Effenlaan) 10 11.15 uur. Zonnebloemstraat (O.L. School) 10.3011.30 uur. Joan v. Dietstraat (Chr. School) 10.1511.15 uur. Westhill-kin- derdiensten (Bergkwarticr); 6—8 jaar: 11.45. Heinsiuslaan 1; 911 jaar 10.30—11.30 uur Utrechtse- weg 106. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jellema. LEUSDEN. vm 10 uur ds. Hof stede. Bed. H. Doop. Lokaal Aschat nm. 2.30 uur ds. Koolhaas (Amersfoort). Hockey-programma De A.M.H C.-heren spelen morgen in Amstelveen de returnmatch tegen Pinoké. Het enige punt. dat het Amers- foortse elftal tot nu toe behaalde kwam van het gelijke spel in de thuiswed strijd tegen de Amsterdammers, .uit maal zal het echter heel wat racer moeite kosten om tot een dergelijk re- resultaat te komen. Het onverwachte succes, waarmee de dames ons vorige week verrasten, maakt het heel goed mogelijk, dat de nieuwe opstelling ook ditmaal voor een overwinning zorgt. Het ..herboren" elf- lal gaat naar H.B.S. In 'Haarlem. Zege op WFC de kans voor HVC Rubensstraat toneel van derby HVC krijgt morgen op „Birkhoven" WFC op bezoek. Daar wij nederlagen van Zaandijk tegen Velox en Hilversum tegen Volendam kunnen verwachten, zouden de Amersfoorters zeer gebaat zijn bij een overwinning. De mogelijk heid daarvan lijkt ons in het geheel niet uitgesloten, want HVC heeft morgen veel mee, eigen terrein, vertrouwd pu bliek cn een moreel overwicht op de tegenstander. The Big match in deze afdeling ls de ontmoeting tussen AFC en DWV. AFC krijgt nu dc gelegenheid om het ver loren terrein te herwinnen, maar of dat lukken zal. wagen wij te betwijfelen. We zien In DWV de kampioen van deze afdeling. De uitslag van de wedstrijd tussen Dc Spartaan en Elinkwijk zal beslissen welke club er nu eindelijk definitief op de derde of zelfs op dc- tweede plaats van de ranglijst komt. APWC gaat in Amsterdam proberen revanche te nemen op De Meteoor. Dat wordt een spannende wedstrijd, met twee ploegen, die zich tot het uiterste zullen geven. Wie aan het langste eind trekt is moeilijk te voorspellen. Amersfoortse Boys ontvangt Amsvor- de. Deze wedstrijd zal de penning meester van de groen-wittcn niet gauw vergeten, want er komt morgen heel wat publiek naar de Rubensstraat. Wie het winnen zal? Wij weten het niet. Quick behoort van JSV in Jutfaas te winnen. SEC is vrij. „Soesterkwartier" is al uitgespeeld Dit seizoen is de korfbalcompetitie voor het eerst op acht ploegen gebracht waardoor slechts veertien wedstrijden worden gespeeld. Nu staat de.competitieleidcr voor het wel zeer bijzondere gebeurtenis, dat morgen al vele clubs zijn uitgespeeld en dat 19 December de competitie „met goed gevolg" is beëindigd. Ook Soesterkwartier speelt Zondag de laatste competitiewedstrijd. Op Birk hoven wordt het Haarlemse Animo Ready ontvangen, welke wedstrijd wel in een puntenverdeling kan eindigen. In deze afdeling kan Victoria van daag de vlag uitsteken indien tegen D.S.V. gelijk wordt gespeeld. K.C.O. zal tegen B.C.P. wel verhezen, maar mochten de Amsterdammers winnen dan is een beslissingswedstrijd nodig tegen D.S.V. wie zal degraderen. Voor lopig houden wij het er op, dat K.C.O. het volgend seizoen in dc afdeling A'dam zal uitkomen. BHC-AAV A.A.V. nioet morgen weer een moei lijke klip omzeilen. Hoewel zij op eigen terrein B.H.C. baas bleef zal B.H.C. toch haar best doen de kleine kans op het kampioenschap te behouden en zo mogelijk te verbeteren. A.A.V. zal het derhalve in het Sportpark niet cadeau krijgen. A.A.V. II speelt aan de Rubensstraat tegen Sport Vereent 4. Handbal programma Hel eerste herenelftal van ..Amersfoort" zou Zondag naar Amsterdam gaan om daar Zeeburg te ontmoeten, doch heden kwam het bericht binnen dat Zeeburg om uitstel had gevraagd. Het eerste elftal is dus vrij. Het eerste dameselltal ontvangt op eigen terrein „Vriendschap" uit Tuindorp-Oostzaan. In Amsterdam werd het een 31 zege voor Vriendschap, doch op eigen terrein zijn onze stadgenoten lastige tegen standers. Verder wordt er gespeeld: Heren: Amersfoort IIUHV II Amersfoort IIIAtilla III Biljarten Wedstrijd-programma Het biljartwedstrijdprogramma voor de competitie van het district „Eemland" in de week van 13 t.m. 18 December luidt als volgt: Cadrc-klasse: 14 Dec. Centraal I—Ons Genoegen I 17 Dec. Gouden PI. I—Verg. Wagen I Eerste klasse libre: 13 Dec. Metropole IThcomien I 13 Dec Leusderkw. INieuwe Kei I 13 Dec. Zonneheuvel ISoestdijk I 15 Dec. Ons Gen. IIGouden PL II Tweede klasse libre A: 13 Dec. Verg. Wagen IIIOosterp. I 14 Dec. Ons Gen. IIICentraal II 15 Dec. Leusderkwartier IIODL I 16 Dec. Animo IMetropole II Tweede klasse libre B: 14 Dcc. Metropole IIIDOS I 15 Dcc. Nwe Kei IIGouden PI. III 15 Dec. KOT IMiddelwijk I Derde klasse libre A: 15 Dec. Soestdijk II—KOT II 16 Dec. Metropole IVVerg. Wg. IV 17 Dcc. Ons Genoegen IVODL II 17 Dec. Centraal IIITheomien II Derde klasse libre B: 14 Dec. Ons Gen. VLeusderkw. III 16 Dec. Tavenu I—Animo II 16 Dec. ODL III—Zonneheuvel II 16 Dec. Metropole VNieuwe Kei III Derde klasse libre C: 13 Dec. Animo IIIOosterpark II 15 Dec. Leusderkw. IV—Centraal IV 16 Dcc. DOS IIZonneheuvel III DE AVONTUREN VAN (DE TERUGKEER VAN PEER DE SCHUIMER) verkrijgbaar aan ons kantoor en eventueel te bestellen bij onze bezorgers a 0.75 SNOUCKAERTLAAN 7 AMERSFOORT Ons Genoegen-De Gouden Ploeg 24 Het eerste team van de biljart vereniging „De Gouden Ploeg" ver sloeg Vrijdagavond in Baarn „Ons Genoegen" in een wedstrijd in de Cadre-klassen. Dit was de eerste keer dat een bezoekende partij van „Ons Genoegen" won. De eerste partij tussen P. Sta lenhoef (GP) en J. de Vries (OG) was slecht, daar De Vries met zijn groot spel steeds aan Stalenhoef bijna onspeelbare ballen gaf. Sta lenhoef speelde echter regelmatig en toen hij in de 12e beurt een se rie van 47 caramboles maakte, ge raakte De Vries helemaal van de wijs. In de 29e beurt stootte Sta lenhoef 29 caramboles en hij be ëindigde zijn partij in de 40e beurt. De Vries stond toen nog maar op 94. Stalenhoef (GP) (225) 225 40 47 J. de Vries (OG) (150) 94 40 15 De partij tussen v. d. Heiden (GP) en v. d. Burg OG) bracht de nodige spanning, daar beide spelers soms slechte, doch ook goede se ries maakten. Na 30 beurten was de stand v. d. Burg 102 en v. d., Heiden 139. V. d. Burg liet ook slecht te maken aanvangsstoten voor v. d. Heiden liggen, zodat 35 beurten nodig waren om een einde aan de partij te maken. Van der Heiden zorgde daarvoor met een slotserie van 31 caramboles, v. d. Burg stond toen op 119. A v. d. Heiden (GP) (200) 35 38 C. v. d.Burg (OG) (150) 119 35 13 De hierna volgende partij tussen R. Stalenhoef (GP) en L. Lank horst (OG) was er een zonder hoogtepunten. Stalenhoef kon zijn gewone spel niet ontplooien ter wijl Lankhorst juist steeds vaster ging spelen. Lankhorst maakte ach tereenvolgens series van 28, 21, 25. 25. 15 en 29 caramboles, terwijl Stalenhoef daartegenover slechts series van 15, 15, 10, 15 en 26 plaatste. De achterstand van Sta lenhoef werd hoe langer hoe groter en toen dan ook Lankhorst in zijn laatste beurt een serie van 29 maakte, was het pleit beslecht en had hij zijn partij gewonnen en daarmede tevens de eer voor Ons Genoegen gered. Stalenhoef (GP) (300) 168 26 26 Lankhorst (OG) (225) 225 26 29 Competitie-uitslagen De uitslagen van de in de afgelo pen week gespeelde wedstrijden voor dc competitie van het district „Eemland" zijn als volgt: Cadre-klasse: Centraal IVergulde Wagen I 42 Ons Genoegen IGouden PL I 24 Eerste klasse libre: Vergulde Wagen IIMetropole I 62 Theomien ILeusderkwartier I 44 Soestdijk IOns Genoegen II 44 Gouden PI. IIZonneheuvel I 62 Tweede klasse libre A: Vergulde Wagen III—ODL I 6-2 Oosterpark ILeusderkw. II 44 Metropole IIOns Genoegen III 62 Animo ICentraal II 62 Tweede klasse libre B: Nieuwe Kei IIDOS I 44 Gouden Ploeg IIIMetropole III 26 Middelwijk II—KOT I 4—4 Derde klasse libre A: Centraal IIIVerg. Wagen IV 44 KOT II—ODL II 6—2 Soestdijk II Ons Genoegen IV 6—2 Theomien IIMetropole IV 44 Derde klasse libre B: Leusderkw. IIIMetropole V 44 ODL IIITavenu I 62 Ons Genoegen VNwe Kei III 80 Zonneheuvel IIAnimo li 62 Derde klasse libre C: Zonneh. IIILeusderkw. IV 62 Oosterpark IIODL IV 80 KOT IIIAnimo III 44 Centraal IV—DOS II C—2 Soest „De jacht naar het zwarte goud" In de zaal van Eemland sprak voor het Departement Soest der Mij. tot Nut van het Algemeen de heer H. J. Stuvel uit Den Haag over „Dc jacht naar het zwarte goud". Wat weet de doorsnee-Nedcrlandei eigenlijk af van ons mijnbedrijf In Zuid- Limburg. wat van het leven van de mijnwerkers? zo begon spr. De heer Stuvel. die gedurende zes weken ln het mijngebied zfjn gegevens heeft ver zameld. wist op boeiende wljza daarvan te vertellen. De oudste mijn van Europa bevindt zich in Zuid-Limburg, n.l. de Domamnle mijn te Kerkrade. De aanwezigen volgden met aandacht de uiteenzetting van de heer Stuvel. toen hij vertelde dat niet minder, dan 141 producten uit steenkool werden ver kregen. Met een honderdtal lichtbeelden verduidelijkte de inleider zijn causerie. Aan de overzijde van de Eem is mond en klauwzeer geconstateerd. Gouden Ploeg II gaat aan de kop In De Gouden Ploeg speelden Donder dagavond de Soester clubs De Gouden Ploeg 2 en Zonneheuvel 1 in de le klasse libre van de N.B.B. De Gouden Ploeg 2 won deze wed strijd overtuigend en gaat met een pun- tcnvcrschil van 10 thans aan de kop. Dc uitslag is als volgt Batta <Z j (90) 77 32 12 2.40 Van Veen (G.P.) (80) 80 32 15 2.50 A. J. Stalenhoef (Z (130) 130 29 19 4.48 Van Leeuwen (G.P.) 90) 54 29 11 3 10 Van Straten (Z (130) 116 35 22 3.31 Dc Bakker (GP.) (100) 100 35 17 2 85 Hopstaken (Z.) (140) 104 29 19 3 58 Schuljt (G.P.) (150) 150 29 23 5.17 VOETBAL-PROGRAMMA Voor a.s. Zondag is het voetbal programma als volgt: '2 uur. BDC IVoorwaarts (R.) 2 uur: HamersveldSoester Boys. 2.30 uur: SEC 2Quick 2. 2 uur: 't Gooi 5SEC 3. 12 uur: SEC 4Amersf. Boys 4. 2 uur: HVC 7—BDC 3. 12 uur: BDC 4—HVC 6. 2 uur: Soester Boys 2En Avant 4. Jeugdvoetbal 12 uur: SEC jun. ABilthoven jun. A. 12 uur: BDC jun. A.Hoogland jun. A. SOESTER SCHAAKCLUB SPEELDE ONDERLING De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn: Groep 1: A. v. DijkW. Benschop ViJ. ThomaszeTh. de Ruig 10: Th. de RuigA. Hilhorst 10; W. Benschop—E. Dcmoed 0—1; Th. de RuigH. Schreuder 01. Groep 2: J. BorcherdingJ. Hoek 01; J. J. W. BlomJ. Borcherding 01: K. F. MudJ. Timmer 01; J. J. W. BlomG. Roozen 10; J. Hoek L. dc Regt 1—0; J. J. W. Blom— A. W. de Ruig 0—1. Groep 3: J. SpijkerC. Acronius 10: Mej. E. Coops—E. Amelunxen Vz—Vi\ H. HornsJ. Pilon 0—1; J. H. ZijtveldJ. Spijker 10. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken: Oudekerk, 10 u: ds. M. Verkerk, 5 u: ds. E Groene- veld; Emmakerk, 10 u: ds. E. Groe- neveld, H Doop. 5 u: ds. D. van Krugten; Heeskapel, 10 u: ds. D. van Krugten; Zonnegloren. 10 u: ds. Vis- beek; Eltheto en zaal Van de Broek, 10 u: Kinderkerk. Evangelisatie-samenkomsten: Zon dag 12 December. Buitenzorg. 19 u. Dinsdag 14 December. Zaal Van de Broek. 20 u.; Donderdag 16 Dec., Heeskapel. 20 u. Spr. in alle dien sten de heer Van Gorkum. Geref. Kerken. Julianakerk, 9, 10.45 en 5 u. ds. A. Brouwer; Evan gelieverkondiging: Maandagavond, 8 uur in de zaal Van de Broek. Spr. ds. A. Brouwer. Onderwerp: Zoek het niet bij de mensen, zoek het bij God: Wilhelminakcrk. 10 en 5 u: ds. H. v. d. Berg. Geref. Kerk. Gebouw „Rehoboth", Buntweg. 11 en 3 u: ds. Dijkstra van Zeist. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 u: Lees- dienst. Geref. Gemeente. Kleine Rem- brandtzaal, 10 en 5 u: Leesdienst. Maandag 7 u: ds. M. Blok van Zeist. Woensdag 7 u: ds. de Gier van Lisse. Ver. Vryz. Godsd. (N.P.B.) Rem- brandtlaan. 1030 u: mej. C. E. Jol les. Doopsgezinde Gemeente, Kerkge bouw Eemnesserweg 63b, Baarn. 10.30 u: ds. A. J. Meerdinkv. d. Ban. Vry Evang. Gemeente. Soest Baarn. Kerkgebouw Eemnesserweg 63b. Baarn. 4 u: ds. Bolink. Dinsdag avond 8 u: Bijbellezing door ds. Veldkamp. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag is geopend Apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. Soes- terberg. Dokter Splinter, Amers- foortsestraat 3. te Soesterberg, zal op Zondag a.s. de artsendienst waarne men. Beurs van New York Atcli. Baltim. -an.Pac. illin. C. N.Y.Cen. Pcnns. R. M5ut»Pac. Un.Pac. Xll.Ch. ■\m.Can. Vm.Car. A.Smelt. •X.T.cnT. •\m. Tob. Anac.C. Bethl.S. BociJinfA -lirysier Uty B. worieoi. E Douglas Dup. N. castm. K Qen.EI. OenJMot. 9 12 10 42 102% 103 10% 11 13% 13% 29% 29 13% 13% 16% 16% 50% 50% 85 86 178% 179 80% 82 32% 32% 53% 53! 151% 151 62 61 £33% 33% 33*% 33% 21% 22 52% 53% 36% 36% 22% 22% 51% 52% 171% 172 39% 57% 9/1. 10 12 Goodyear 41% 41% Hudson Al 12% 12% nt.Harv. 27% 28% n.Nickcl 30 29% im.T.cnT 9% 9% K-nn.C. 56% 56% MnntpW. 56% 57% Hack. M. 4% 4% Kau.c C. 13% 13% Kcp.Sï. 26% 26% Kcyn. T. 34 34 Sear. R. 38% 38% ibtl Un. 39 39% Socony 16% 17 Stand Br. 20% 20% St.Oil.J. 73% 23% Studeb. 20% 21 Texas C. 55 55% U.Aircr. 23* 23% Un. Corp. 2% 2% Un. Frui: 52% 3S 52% USRubb. 38% US Steel 71% 71 WestinR 24% 24% Woolw. 44% 45 Omzet 1 040 000 Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM 10 Dec. Op de laatste dag van deze week werd ten opzichte van de effectenbeurs een zeer gereserveerde houding aangenomen en dc affaire was van besehelden om vang. Voor enkele speciali teiten bestond evenwel nog belangstelling en Konink lijke trokken evenals de laatste d3gen het grootste deel van dc publieke atten tie. Weliswaar werd op nieuw kooplust betoond, maar daarnaast bestond voldoende aanbod om de koers kort na dc opening een paar punten naar be neden te doen gaan. Later op de middag trad echter weer een herstel In cn werd teruggekeerd tot on geveer het punt van uit gang. waarbij de koers ten slotte toch nog iets oene den de prijs van gisteren bleef. Van dc Cultuurfond sen werden HVA's geregeld in een open hoek verhan deld. Na een aanvankelij ke inzinking kon in de tweede heift van dc beurs- tijd een verbetering wor den opgemerkt, waarbij per saldo ten opzichte van het vorige slot nog een frnctionele verbetering kon worden verkregen. De scrips die op 378 werden ingezet, zakten vrij snel in tot 368. maar konden la- I ter op de middag weer f 378 bedingen. De affaire in de andere cultuuraande- I len en de Indonesische I waarden was van geringe 1 omvang en uit alles kor. worden opgemaakt dat het I publiek ten opzichte van 1 deze papieren wh aiwach- 1 teju--i t_ 9/12 10,12 10.12 Actieve obllg.: L.K. E.K L.K. Ned. '48 (3%) 100% 100 v. dito 1947 (3Va) 3 97% 97--, dito 1937 3 97% 97% Dollar-l. '47 3V* 100% 100. Investercert, 3 08 95- Ned. 1962-64 z.b 98% Ned. 1962-64 mb 96% 98% Ned N.W.S. 2'.a 60% Sp eert. 100 2% 101% ny. Indlë 1937 A 3 96% °6.v Grootbpek '46 3 93 98 Actieve aand.: Kol Bank And 79 78 N. I. H. bank 111% 111% Ned Hand. Mil. 157 156 A.K U. aand. 157% 157 157 Bergh's Jurg. 292 294 v Berkel's Pat 119 117 Calvé Delft Crl 148 147 Centr Suiker. Fokker Aand. 139% Gelder Zonen 138 K. N. H ovens 187% 187% Lever B U. 273% 271% 271 Ned Ford And 287 281 Ned Kabclfabr 253 254 Philips" GBvA 231% 230 Wilton Fcyen 165% 231 165 Blliton le rubr 486 dito 2e Rubr. 386 386 Dordtse P Mil 290 288% Kon. Petr Mii 319% 318 317% A'dam Rubber 144% 146 145% Bandar R Mii 141% 141 Dell-Bat R.M 95 42 Oost-Java RM. Scrbadjadl SR 64% 58% H.A L Aand. 163 162!, Java-C-J Li1n 150 14S K. Ned St Mü 146% 147 Kon. Paketvrt 159 157', Ned Seh Unie 163 153 163% Rott. Lloyd 150% 150% Stv Mij. Ned 167'/* 169 Hand. A'dam 149% 150% 150% Jav Cult Mil. 77!, 75% N* I Suik Unie 84% Ver Vorst CM. 40 38 Deli Bat. My. 125 142% 125% Dell My Senembah Mi1. Nlet-act obllg. Müllcr Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3Va) 3 Geld. 20 j. '48 3 's-Hage '35 3% dito lel '37 3 Va dito 1938 3% Gronlng '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le 1. '38 Utr pr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Ale. Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh H (3V=) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Gron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3Va) 3 dito serie B 3 Rott. Hvpb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3% Westl Hyo. 3V2 Z H. Bvp.b. 3% Eerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl. A.KU. 3% Berghs J. 3 Va Lever's Z. 3% Werkspoor 3% Bat. Petr 3% Kon. Pctr. Mij. Dell Spoor 3% Ned. Ind S. 3% Amsterd. Bank Holl. Bank Un. Fin. Nat. Herst 140% 142 136 153 100 100% 99% 100% 100% 5 99'/, 99% 100', 100% IOOJ/J 100% 100% 100 94% - 94 100 99% 100% 98% 94% 97% 100 100 92 100 102% 102% 102% 102% 102% 103% 102% 103 92 92 159 156% 214 214% 99% 99% Rotterd. Twentsche Bk, Rett Bel. Cns. 9/12 10 12 Bank 164 161% 170 168 169 168% Ind. Ondern. K. Zw. Ketjen Lever Br. 6 dito 4% Pref Nd Gist- en Sp Rtt. Droogd Mij Stork Co Werkspoor. S A Wyers' I en H. Zwanenberg O. Anlem Aand. Ned. Ind. Gas Borneo Sum H Internatlo Oost Borneo Amst Ball. Mij Thomsons Hav. Dell Sow. Mil. Ned.-Ind Sorw Vrl, genot aand Albert Heyn Nd A. A. Vrst Ned Am Fitt. Ncd. Mij Walv. Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Aiacr. fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen Motors Kcnnecott Rep. Steel U S Steel Cities Service Cont OU Mldco.it. Philms Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 142% 141% 104 104 302 305 297 297 132% 142 142 193 191 187 186 106 105% 185 185% 132 130 92 90", 114% 114 138% 135 110% 110 2% 2% 34% 59 47% 39% 23% 1025^ 59 58xJ 40%

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4