Paleis Noordeinde ongeschikt voor onze Koningin Chefarlne „4" Dat doosje lucifers, ik wed dat er een dubbele bodem in zit Den Haag residentie af Gebouwgespeend van elk comfort, moet gerestaureerd worden Het lied der vermoeiden DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROBHet geheim van de tunnel Kerknieuws ,,Paasheuvel" bestaat 25 jaar Radio-programma Geheim agent in oorlogstijd Zaterdag 11 December 1948 (Van een onzer redacteuren) Het is eigenlijk een harde waarheid voor de Hagenaars, die zich altijd zo één hebben gevoeld met het vorstelijk huis. doch het mag wel eens worden gezegd: De Residentie is eigenlijk geen Residentie meer. Direct hierop moeten we laten volgen, dat dit niet komt, omdat het koninklijk gezin in Socstdijk woont, doch eenvoudig, omdat er in Den Haag geen behoorlijk paleis is. Om het nog eens erg hard te zeggen: Het paleis Noordeine, dat steeds de woonplaats is geweest van vele generaties der Oranjes, is onbewoonbaar als permanente residentie. Niet alleen beant woordt het allerminst meer aan het moderne comfort, doch bovendien mag er niet meer worden gestookt. En daarmede zitten we don met een midden in de pro'o'emen. Pro blemen, die om een dringende op lossing vragen, doch waarvoor nog geen uitweg gevonden is. Het paleis Noordeinde is hopeloos ouderwets Dat is uiteraard niet zo erg onbegrijpelijk, want het staat er al ruim vier eeuwm. In de ar chieven kunnen we leïen, dat het in het begin van de zestiende eeuw in de Hollands-Renaissance stijl werd gebouwd. Een eeuw later was restauratie geboden. De bekende Pieter Post en de niet minder be- i kende Jacob van Kampen werden hiermede belast, en deze gaven er een Griekse stijl aan. Dat bleef zo tot Koning Willem I kwam, die het geheel in de laat-Empire-stijl bracht Van de vroegere gelijkenis met het paleis op de Dam te Amsterdam is vrijwel niets meer over Het enige, dat nog wel uit de oude tijd is maar de njeesten bemerken het niet eens is dat men. voor het paleis staande, in de linker vleugel zes en in de rechter zeven trophieeën ziet. Nu is dit wel der mate slim gebouwd, dat 't verschil bijna niet opvalt, tenzij men aan het tellen slaat. De Intendance liet het exterieur weliswaar af en toe verven, doch van restaureren was nooit sprake. Dat punt was eigenlijk ook nooit aan de orde. Totdat in Mei de his torische brand uitbrak. Toen kwam men er eens toe om na te gaan hne het verder met het gebov.w gesteld was. Met betrekking tot het brand gevaar was dit. onderzoek niet een voudig. daar de schoorstenen schuil gaan achter kostbare betimmerin gen. Men nam echter aan. dat door de tand des tiids t?1 van schoorste nen gescheurd zouden kunnen zijn en verbood dus resoluut voor het gehele gebouw het stoken teneinde niet de kans te lopen dat het tries te schouwspel van de historische 18e Mei zich zou herhalen. Hierbij dient aangetekend te worden, dat zich in het Paleis neen grote cen trale verwarmingsinstallatie be vindt. F.r rijn nagenoeg uitsluitend open haarden. Een onverwarmd paleis kan men moeilijk een vorstelijke woonplaats noemen Doch dit is niet de enige kwaal. Het pa leis mist ten enenmale de ge makken, die men met modern comfort pleegt aan te duiden. Wanneer men het aantal bad kamers op twee handen telt. houdt men nog vingers over. Het is dus nagenoeg onmoge lijk om vorstelijke gasten waar dig te ontvangen. Het aantal toiletten laat evenzeer te wen sen over. Wanneer men overdag door de eindeloze, trieste gan gen loopt, is het om een rilling van onbehagen te krijgen, niet alleen wegens de kilheid, doch ook om de bedompte sfeer, voortvloeiende uit een onvol doende verlichting. Voegen we bij dit alles de Nil nog werkt het paleispersoneel aan het tafelzilver, dat tijdens de ontvangst van half September ge bruikt werd. Snel tevreden is men er niet, want elk krasje moet op deskundige wijze verwijderd wor den. moderne smaak van de jonge Koningin en Haar gemaal, dan is het duidelijk, dat dit verblijf voor Haar en Haar gemaal al lerminst aantrekkelijk is. Er rest dus niet anders, dan een algehele restauratie, die ongetwij feld diep zal ingrijpen op het in- en exterieur, doch die onvermijde lijk is, wil men het paleis Noord einde weer zijn oude luister ver lenen. Het schijnt echter, dat de Rijks gebouwendienst nog aarzelt met het Voor da Zomlag De grote anti-chambre moest tij dens de brand ijlings ontruimd worden, doch thans is er niet veel meer te zien, dat aan de catastro phe van 18 Mei herinnert. O. nu moest er eens iets heel bij zonders gebeuren, iets heel plezie rigs! Want de vermoeienis, die ons in de grote parade der geslagenen naar huis doet sjokken uit ons werk, de vreugdeloosheid, die ons gezinsleven kan neerslaan, het on geduld, ivaarmede we anderen niet verdragen, het is alles niet zozeer het gevolg van onze drukte, dan wel van de slijtage der vermoeid heid, in het altijd-het-zelfde ge vangen, met het heimwee naar het bijzondere, 's Avonds zoeken we ons vertier, maar al mag deze ver moeidheid een ogenblik zijn weg gedrukt, het betekent niet gene zing. En de verzuchting: gebeurde cr nu maar eens iets heel bijzon ders, die kent u toch ook. Wanneer v zich rekenschap geeft van dat half-bewuste verlangen, weet u, dat het juist de spanning is van weer ergens naar uitzien, waar u naar haakt. Het lied der vermoei den is het lied van de uitzichtloze mens! De dreun van de regelmaat van het leven, met op de achter grond het schuifelend geluid, dat duizend voeten maken op de asfalt weg van dit leven. Met die wetenschap moet u het slot van Jesaja 40 eens lezen: Hij geeft de moede kracht en Hij ver menigvuldigt de sterkte dien, die geen krachten heeft' De schuifel- parade wordt een optocht, hoort ge, een tocht naar omhoog. Ditmaal niet de sportieve presta tie meer. Neen, de jongen zullen moede en mat worden en de jonge lingen zullen zeker vallen. Maar: die de Heer verwachten, zullen de kracht vernieuwen. Zij zullen opvaren met vleugelen gelijk de arenden. Zij zullen lopen en niet moecle worden, zij zvAlen wandelen, en niet viat worden. Dat is de vreugde van ADVENT: daar kun ie oud bij worden. Dan is het met het vliegen en lopen gedaan. Maar dan zal zelfs het wandelen niet meer die matheid hebben. Want dan reizen we niet van het leven af met weemoed, maar naar het le ven toe met heimwee! De Heer tegemoet! v. E. opstellen van een plan. want hoe wel nog onlangs de gehele situatie bekeken is. staat er omtrent de be doelingen nog niets vast. En hier op wachten velen Wanneer men. zoals wij deden, wandelt door de grote anti-chambre, 't Rembrandt-paviljoen en de cré- me-salon. over de dikke tapij ten en langs de levensgrote schil derijen van Tischbein en anderen, meestal grote mannen en vrouwen uit de voorgeslachten van onze hui dige koningin voorstellende, ziet men haast niet meer, dat hier nog maar zo kort geleden een hevige brand woedde. Of eigenlijk toch wel, want in enkele vertrekken is de muurbedekking voorlopig ver vangen Doch dit kwam slechts aan het interieur ten goede, vooral aan de schilderstukken, die hier thans veel beter tot hun recht komen Al is de schade dan groot, f 300.000.aan het gebouw en f 250.000.aan meubilair e d., tel kens verwondert men zich toch weer. dat er niet veel meer ver nield werd tijdens de brand en de ontruiming. Wanneer men ziet, dat een beeldhouwwerk uit het ver trek. dat het hofpersoneel met ..het vallicht" pleegt aan te duiden slechts met één onbetekenend schrammetje uit de ..strijd" kwam, hoe de kostbare vloerbedekking thans an een stoombad er nog mooier uit ziet dan is er alle re den tot verbazing. Op het nippertje Evenzeer mag men zich verwon deren over het feit. dat het paleis er in de oorlog zender kleerscheu ren af kwam. Zeker, er zijn Duit sers geweest. Een groot schilderij in de marmeren hall kan U het be wijs leveren In een driftige bui misschien wel nadat de wijnkelder was leeggehaald werd er een bajonet '"'f iets dergelijks doorge stoken. Het gat zit cr nog, als een stille getuige Ook werd er het een en ander geroofd, o.m. uit de vertrekken van Koningin Wilhel- mina, maar het had nog erger kun nen zijn, als men weet, dat op een dag de Duitsers met een complete V-2-installatie het terrein op kwa- Ynen rijden om te schuilen en om de raketten af te schieten. Maar de Ortskommandant, typisch een man van „Befehl ist Befehl", wist, dat ..selbstandiges Quartiermachon ver boten" was en hii stuurde de man nen weg Meer uit eer- dan uit be houdzucht. En terwijl de eigen kostbaar, heden in veilige schuilplaatsen o a. in de St. Pietersberg in Lim burg waren ondergebracht, wer den de eigendommen van het ge meentemuseum in het paleis opge slagen 83. Met Larry onder handelt Harries over de vraag wat ze nu met Rob zullen doen. „Dat we met een spion te doen hebben, is zeker," zegt Harries. „Och, mis schien was-ie alleen maar nieuwsgierig," meent Larry, die na tuurlijk benauwd is, dat de baas hem straks zal verwijten, dat hij die schurk aan boord heeft gehaald. „Nieuwsgierige mannen kan ik niet in dienst hebben," gromt Harries, „en Rob moet verdwijnen." Mona heeft het gesprek afge- is nog steeds geboeid, maar in een wip heeft luisterd en ze weet wat dat „verdwijnen" be- ze hem bevrijd. „En nu gaan we iets moois tekent. Maar ze is niet vergeten dat Rob een- uithalen," fluistert ze. Ze heeft nl. een haastig maal hóar leven heeft gered en wanneer de vervaardigde pop een levensgrote! mee- avond valt sluipt ze naar de hut van Rob. Die genomen en die krijgt een jas, een broek én een pet van Rob, die zelf opgetogen is over dit mooie plan! Want met die pop gaan ze Harries beetnemen! Ncd. Herv. Kork Beroepen te Hcerenvccn (toez.) J. M. \V. Zevenboom te Wildcrvank tc Zoelen M. C. Groenewoud te Hcomsc Bedankt voor Holten J N. de RuUter te Sncck voor Noderhorst-den Berg H. Engelsma te Vollonhove. Gcref. Kerken Beroepen te Hoofddorp (2c maal) M. Ros te SloeuW'tjk, die dit beroep ook aannam. Zó ziet bijna niemand het stand beeld voor het paleis Noordeinde, omdat het slechts weinigen ver gund is de voorste kamer van het „bruine kwartier" in de linkervleu gel, van waar uit deze opname ge maakt werd, te betreden. Selectiewedstrijd van Afdelingselftallen Na de geslaagde proefneming, op Zondag 21 November te Maarsscn, heeft de Commissie voor het Afde- lingsvoetbai besloten 2c Kerstdag te benutten om wederom een tweetal elftallen te laten aantreden om zo doende nog enige nieuwe proefnemin gen te kunnen nemen. Derde- en vierde klassers tegen ZMC-elftal Op Woensdag 15 December a.s. zal een lichtwedstrljd ln het Utrechtse sta dion gespeeld worden tussen een elf tal, samengesteld uit spelers, uitko mende ln de Utrechtse derde en vier de klassers en het voorlopig Ncd. ZMC- elftal dat enige oefenwedstrijden moet spelen ln verband met de komende londenontmoeting België Nederland (ZMC-voetbal). Dodelijk ongeval bij jachtpartij Gisteren werd te Angerlo de z.g. Hubertusjacht gehouden, waar on der meer deelnam het echtpaar Wentges uit Wassenaar. Tijdens het laatste deel van de jacht nam het paard van mevr. Wentges-Gelissen een verkeerde sprong over een hek, ten gevolge waarvan de rijdster kwam te val len. Het gewicht van het paard kwam op haar hoofd terecht. Dc dood trad vrijwel onmiddellijk ln. Theodora Versteegh zegt planken vaarwel Maandag 13 December hoopt do nlt- zangcres Theodora Versteegh haar zes tigste verjaardag tc vieren. Dit feit is voor haar aanleiding afscheid te nemen van het concertpodium. Behalve als vertolkster van dc klas sieke altpartijen, was zij in Bach's pns- sle-muzlek tclkenjarc een bijzonder ge waardeerde soliste. Ook als liederzan- gcres en als lid van het Jo Vincent- kwartet kreeg zij veel bekendheid. Zij heeft een werkzaam aandeel ge had ln de Illegale strijd, onder meer door de verzorging van een vijftigtal Joodse kinderen. Het jaarlijkse Hastings schaaktournooi Voor het jaarlijkse Hastlngs-schaak- tournool, dat van 30 December tot 8 Januari wordt gehouden, hebben de volgende schaakspelers ingeschreven: W. J. Mühring (Nederlandi. Rossollno (Frankrijk), Szabo (Hongarije), Paul Schmidt (Duitsland), sir George Tho mas (Engeland), Wade (Nieuw Zee land), Fairhurst (Engeland). Wood (Engeland) en Tyler (Engeland). TUINKALENDER 13 DECEMBER. In December of in Januari kunnen voor ver meerdering van verschillende bo men en heesters stekken ioorden gesneden. Hiervoor komen in aan merking: de Sneeuwbal, Vlier. Jas mijn, Deutzia, Diervilla. Ribes, Aalbessen, Kruisbessen, Liguster, Wilg, Populier en nog verschillen de andere gewassen. In een lengte van 25 d 30 cm worden de stekken uit éénjarige twijgen gesneden. Daarna worden ze in de aarde in de tuin ingekuild en in Maart ter bestemder plaatse in de grond ge stoken. Een nooddak en verder verkoolde balken, dat is het enige dat tot nu toe te zien is in de kleine balzaal, die tijdens de brand totaal verwoest werd. Alles wacht op de plannen van de Rijksgebouwendienstdie het paleis weer bewoonbaar moeten maken. Advertentie Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chefarlne „4" zijn stuk voor stuk al beroemd ge worden als krachtige middelen ter voor koming en ter bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet bevat Chcfarox, zodat zelfs dc gevoeligste maag toch niet van streek raakt. Op 1 Juli 1922 kocht de A.J.C. in het Veluwse gehucht Vierhou ten een kale heuveltop „De Paas- heuvel" en op 22 December 1923 kon zij haar eerste kamphuis in gebruik nemen. Een kamphuls? „De Paasheuvel" moest meer zijn en werd het ook: het werd het op- voedings- en ontwikkelingscen trum van de socialistische jeugd beweging. Later kon deze meer van dergelijke tehuizen in gebruik nemen: het Meenthuis in Blari- cum en het Hunehuis in Havelte. Voor de jongste leden, de Rode Valken, schonk het echtpaar Wi- baut een eigen honk, het Rode Val kennest, dat ook in Vierhouten staat. Het overgrote deel van het ka pitaal, dat de A.J.C. heeft belegd in deze tehuizen hebben de jon gens en meisjes uit de Arbeiders Jeugd Centrale zelf bijeen ge spaard door iedere week trouw hun 2}A cent te offeren aan het Ieder jaar weer trekken met de Pinksterdagen een paar duizend arbeiders-jongens en -meisjes, le den van de AJC, naar Vierhouten om bij de „Paasheuvel" hun Pink sterfeest te vieren. De hoogtepun- ten van dat feest zijn dc bijeen komsten in het openluchttheater. Kampfonds. Hoe trots waren en zijn zij op „hun" Paasheuvel, en te recht. Spreek nu nog eens met oud-A.J.C.-ers over de tijd, dat zij in Vierhouten hun vacantie door brachten of een studiekamp bij woonden, en hun ogen gaan glan zen, hun stem zal ontroering ver raden bij de herinnering aan de vele heerlijke uren, die zij daar hebben beleefd. De „Paasheuvel" bestaat- deze maand 25 jaar en de A.J.C. zal daarom feest vieren. Het feest van hen, die geleerd hebben dat het stage kleine offer kan leiden tot iets groots en iets moois. De Ijshockey-wedstrljd Tilburg—Ijs vogels (Amsterdam) die Donderdag avond werd gespeeld, eindigde in ccn 5-2 overwinning voor de Tllburgenaren. Schaakrubiek onder leiding van T. VTSSF.R Gevaren dreigen op de „onderste rij" Menigvuldig zijn dc gevaren, die een partijspeler altijd op de onderste rij bedreigen en er zal beslist wel geen speler zijn, die niet eens het slachtoffer ls geworden van een imat-op-dc-ondcr- ste-rij. Nog dagelijks vallen er slacht offers. waarbij ook de mocsters niet gespaard worden zó verraderlijk zijn die gevaren. Beziet u b.v de diagram stelling eens, ontstaan ln een ln 1939 gespeelde pnrtlj Szabo—Mllncr Barry: Advertentie Een stuurman was moe van het sturen. Ging aan wal zich ccn hulzcke huren. Met 'n fles Tip ln do kast Had hij van heimwee geen lnst- Zoals hU zei, kon niets hem het leven verzuren. 'n TIP VAN BOOTZ Hr. J. H. S. to A dam ontv. 1 fl. TIP. Depot bill Wijnhandel TIVOLI Hedenavond HILVERSUM I: 19— Artistieke staal kaart: 19.30 Een huls aan de Rijn: 19 -15 Reg. ultz.; 20.Nieuws; 20.05 Dingen de dag; 20.15 Promenade orkest: - Socialistisch commentaar; 21.15 De winkel van Sinkel. 22.— Vtndobona schrammei'n; 22.25 De mens en zijn liefhebberijen; 22 40 Accordeola; 23.— Nieuws: 23.15 24.— Grom. platen. HILVERSUM II: 19.— Nieuws; 19.15 Guus Jansen; 19.50 School cn radio; 20— Nieuws; 20.05 Dc gewone man; 20.12 Saxofoonkwartet; 20.20 Lichtba ken; 20 50 Een plaat uit vele duizen den; 21Negen helt de klok: 2145 Wie neemt de handschoen op?; 22.— Weekend scrcnndc; 22.30 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.— Nieuws; 23.15 - 24.— Utrechts Stedelijk Orkest. Morgen HILVERSUM I: 0.— Nws: 8.18 Lond. phllh. ork 8.30 Voor de tuin: 8.40 In termezzo; 9.10 Ornitophllla's 42ste ten toonstelling: 9.15 Men vraagt; 9.45 Gees telijk leven; 10— Meestcr-trlo-, 10 30 Briefgeheim; 10.50 Dc jonge Fliereflui ters; 11.15 Triangel- 12— Toneclbc- schouwlng; 12 15 Molropolc-ork.; 12.30 Zondagclub; 12.40' Mctropolc ork.; 13. Nws: 13 15 Mededelingen; 13.20 Avro- lcans; 13.50 Even afrekenen, heren; 14 André Kostelnnetz; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Romancers; 15 10 Fllm- prantje: 15 25 Zo geniet U meer van muziek; 16 35 Sportrevue; 17— Meis jeskoor: 17 20 Guitaar; 17.30 Sport; 18.Nws 18.15 In gesprek met de lezer; 18.30 Rcg. ultz 19.— IKOR; 20.— Nws; 20.05 Reportagedlenst; 20.15 Lb vlelllo chanson Francalse; 20 45 Hoorspel: 21.30 Musicorda: 22— Hersengymnastiek; 22.30 Kamermuziek: 23.— Nws; 2315 Skymnstcrs; 23.45—24 Gr. pl, HILVERSUM II: 8 Nws; 8.15 Wal ter Glcsoklng: 8.25 Hoogmis: 0.30 Nws; 9.45 Gram, muz.; 10.Kerkdienst; 11.30 Na de kerkdienst; 12.15 Apologie; 12.35 Gr. pl 12 40 Orkest zonder naam: 12.35 Zonnewijzer; 13— Nws: 13 25 Orkest zonder naam: 13 50 Buffalo Bill: 14.05 Rcgcr Bruckner cyclus: 14.30 Concertgebouworkest; 13 30 Het karakter van de Nedcrl. schilderkunst; 15.50 Budapcster-trlo: 10.10 Reportage voetbal: 16.25 Vespers; 17.IKOR; 18.30 Bijbelse liederen- 19.— Orgelbe speling; 10.15 Kont gij Uw bbbel? 10.30 Nws; 19.45 Symphonic ork.; 19.50 In 't Bocekhuys; 20.05 Dc gewone man; 20 12 Uit cn thuis: 22.30 Actualiteiten: 22 45 Avondgebed; 23.Nws; 23.15 Rotterd. philh. orkest TERWIJL hij deze feiten opsomt, wordt zijn stem hard en ook zijn gezicht en zijn handen en zijn hele uiterlijk. Hij ziet er nu aller minst uit als een dégénéré en zijn zelfvertrouwen en de natuurlijke wijze, waarop hij rustig de zaken be- handelt, geven me onmiddellijk het gevoel, dat ik tegenover een man van groot formaat zit, een meester in het vak, wiens masker een zorgeloze vriendelijkheid uit straalt. George toont veel belangstelling voor mijn verhaal van de tocht en de noodlanding. „Vloog de machine in de lucht?" wil hij weten. „Ik weet het heus niet. Ik kan me niet herinneren, dat ik een knal ge hoord heb!" „Dan moet ik dat eerst nagaan!" merkt de ander nadenkend op. „Hoe bedoel je, dat je dat wilt nagaan?" vraag ik. „Wel, weet je, het zou nogal las tig zijn, als die rommel van jou en Pluto gevonden werd Wat had je in die actentas?" vraagt hij. Maar hij valt zichzelf onmiddellijk in de rede: „Je hoeft het me niet te ver tellen. Ik hoef het niet te weten. Hoe minder ik over je opdracht weet, des te beter. Wanneer je om raad vraagt, zal ik je die geven. Maar vertel me liefst helemaal niets." „Het is een beetje moeilijk om te zeggen wat er in de actetas was, maar ik had nog een afzonderlijk pak met mijn zender en dat is ook weg Ik heb nu niets meer, geen zendschema, geen code, geen geld en geen instructies." „Geld speelt geen rol Dat komt wel in orde. Ik kan je altijd helpen, hoewel dit circus me al een hoop duiten gekost heeft. Je moet Lon den maar om geld vragen Je had toch niet zoveel bij je, hè?" „Neen!" antwoord ik ontwijkend. „Neen, Pluto had zo'n ontzettende hoop bij zich, nietwaar? Een paar honderdduizend gulden minstens!" „Ik zou het niet weten." zeg ik, Ons feuilleton „We hebben ons niet met eikaars opdrachten bemoeid." Mijn onver schillige verbaasdheid bij George's verklaring is gedeeltelijk echt. Ik heb zo'n idee, dat hij gelijk heeft. Even later vraagt hij of ik Neder landse identiteitspapieren heb. Ik heb ze niet. Des te beter, vindt hij. Londen geeft de agenten toch waar deloze spullen mee. De valse persoonsbewijzen van de agenten zijn allemaal zonder watermerk. „Ik heb nog niet één goed per soonsbewijs uit Londen gezien", gromt George. „En distributiekaar ten zijn niet veel beter. Maar ik zal je een beter voorbeeld geven. Neem eens dat doosje lucifers waar je mee zit te spelen. Ik wed om alles wat je wilt, dat er een dubbele bodem of zoiets in zit." En bij het zien van mijn verslagenheid zegt hij snel op verontschuldigende toon: „Het jouw schuld niet. Ik maak je mijn compliment, dat je er mee omgaat alsof het een ge woon doosje was. Werkelijk je hebt daar slag van! Ik zou bijna zeggen, dat je dit soort werk al eerder gedaan hebt." Mijn hart staat stil nu de ander het lucifersdoosje, dat Fitzy me in Londen gegeven heeft, in de dis cussie betrekt Ik heb het al die tijd gebruikt om er aan te wennen. Het ligt op tafel, als toevallig weg geworpen. zoals men steeds een doosje lucifers opzij schuift. Ik kan niet begrijpen hoe George dii spel heeft kunnen doorzien. „Weet je," zegt de dikke man, „het doosje is aardig nagemaakt, maar 't schuifje is met blauw pa pier beplakt in plaats van met wit. Je zult dat in Holland nooit zien. behalve bij waslucifers en die ont moet je slechts sporadisch Maak je daarover echter geen zorgen," gaat hij verder. „Ik denk niet, dat iemand daarop zal letten." „Laten we er nu eens over praten wat we gaan doen," zegt George even later en gaat rechtop in zijn stoel zitten „De moeilijkheid is. dat lk miin zender verloren heb," klaag ik. „Maar in ieder geval heb ik" op dracht jouw toestel te gebruiken tot ik een eigen telegrafist gevonden heb." Ik vertel er hem niet bij dat ik bovendien opdracht heb alle ver bindingen met de passeurs af te breken op het ogenblik, dat ik on afhankelijk geworden ben. Véél later pas zal ik me afvragen waar om dit zo nadrukkelijk bevolen is. Véél later pas zal ik óók weten, dat George van Triest een verra derlijke schurk is. (Wordt vervolgd) Maandag Wlc zou hier denken, dat de zwart- speler na 1) Tc8 (om Pc7i te pareren) hierdoor zijn onderste rij be slissend verzwakt heelt? Toch is de com binatie eigenlijk niet eens zo diep. 2) Dc3! dreigt Dg7: mat, een dreiging, die met Rf0 niet gepareerd kan worden, wegens 3) Tael Kf8 (of Ted8 Dc8!) 4) Da3t en wint. Ook fG gaat niet, wegens 3) Pe7t en zwart verliest de c-toren, omdat na Pe8: zwarts dame ln staat en hij zich dus met Te2: niet schadeloos kan stellen! Zwart speelde 10- 2) Dg6. Er volgde 3) Tael! Nu kan geen Ted8 volgen wegens Dc8., dus moet volgen f6 of Kf8; 16 verliest wegens Pe7f en op 3) Kf8 vervolgde wit met 4) Db4+ Kg8 5) Tc8: en mat:! Men ziet, hoe sterk de onderste rij leek cn hoe zwak hij toch wès. Vele schakers, vooral de onervarenen, voelen zich zeer onzeker, indien cr, als ze gerocheerd hebben, geen „lucht- gaatje" voor hun koning aanwezig ls. Daarom spelen ze dan vaak een pion vóór hun koning op, maar kiezen niet altijd de beste In het algemeen is het opspelen van een ranctpion aanbevelens waardiger dan de middelste pion van een roehadestelllng. maar men beseffe altijd, dat een verzwakte roehadestelllng (want dat wordt de roehadestelllng. als een pion ls opgespeeld!) rijp voor be storming kan worden! Op verzwakte koningsvleugels kom lk nog eens terug Dat rochadestelllngcn met een lucht- gaalje zelfs niet altijd voldoende zeker heid verschaffen tegen ondcrste-rll- gevaren. demonstreerde de party De LangePrins, Baarn 1948, weer eens De stelling was: De Lange, wl",Kgl, Dd4, Tdl, Rb4, Rc2, pl. b5, e5, e4. f4. g3, h2; Prins, zwart: Kg8, Dh3, Tc8, Rh3, PbG, pl, a", b7, c7, f7, g6. li". Zwarts stelling is positioneel slecht, hy'moct verliezen, maar niet zo snel als Prins het deed. HIJ speelde: 1) Pal? 2) Re7: Pc3 cn de onderste rij deed zijn werk' 3) Dd8t TdS: 4) Td8;+ Kg7 5) Rf8t Kg8 G) RhG mat. Hier lag het er duidelijk bovenop In het volgende voorbeeld is het iets verborgener. Ofschoon deze partij in de ronde, volgend op die van de vorige partij, in Baarn gespeeld werd, Is hier het slachtoffer de winnaar van de vorige partij! Wel een bewijs, dat het hier een uiterst verraderlijk thema geldt Onder de deelnemers verwekte dit partijtje grote hilariteit, men had zo'n gelijkenis gereed van: „Dc bedrieger bedrogen"! Hier hel fragment: Wit, Rubinstein: Kgl, Del, Tel, Tc3, Rf4, pl, a3, b3, d4, c3, f2, f3, h2. Zwart. De Lange: Kg3, DbG, Ta8, Td7, Rg7, pi, a5, b7, c6, e7, f", gG. h7. Zwart, die Iets beter staat, speelde 1) Td5?, waar na het vonnis voltrokken werd door 2) Dd5;! cd5: 3) TcS* Dd8 mn Td8: T-18 Rf8 is Rh6 beslissend 4) Td8: 5) Tc7 en wint de damevleugelpionnen Oplossing Fleck-I- HILVERSUM I 7 Nws; 7.15 Och tendgymnastiek: 7.30 Gr. pl.: 8.— Nws; 8 18 Gr pl.; 0.13 Symphonlcmuzlck; 10.— Morgenwijding. 10 20 Gr. pl.: 10.30 Voor de vrouw, 10,45 De Regen boog; 11.20 Bas-bariton en clnvoclmbel; 11.35 Voordracht; 11,50 Viool met piano; 12.— Vincentlno: 12.30 Weerpraatjc; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgel- snel; 13— Nws: 13 15 Kalender; 13.20 Gr. pl.; 14 Jonge Nederlandse kun stenaars: 14.30 Dieren en ziekten bil de mens; 14.45 Orphee et Eurydlcc: 1545 Dat was Amsterdam 10.43 Musette- klankcn; 17.De school ie uit; 17 30 Jan Corduwener; 17 45 Reg. ultz 18.— NWS; 10 15 Varia 18 20 Jean Sorblcr; 18 30 Reg. uitzending HILVERSUM II 7— Nws: 7 15 Te deum lnudnmus; 7 45 Een woord voor de dag; 8.Nws: 8 15 Gr. pl.; 9L-Ill Kraus 9.15 Ochtendbezoek; 0.30 Water standen; 9.35 Bel Canto kinderkoor; 10.— Lond phllh orkest; 10.30 Morgen dienst: 11.— Plano, clarinet en cello: 1120 Van oude cn nieuwe schrijvers; 11 40 Zangrecital. 12.10 Gram. muz.: J2.30 Weerovcrzlchl; 12 33 Metropolo ork.; 13.Nws; 13.15 Mandollnnln; 13 45 Grace Moore 14— Schoolradio: 14 35 Kajnerorkest; 15 30 Nedcrl. sextet; Bijbellezing; 16.45 Viool en plano; Voor de kleuters: 17 15 Gr. nl.: 17 45 Orgelconcert; 18 15 Sport; 18.30 Met band en plaat. Zaterdagse puzzle DRIE DIEREN PUZZLE Onderstaande richt woorden, ln alpha- betlsche volgorde gegeven, vragen wij U in de tekening zo tc plaatsen, dat ln do drie verticale kolommen vakjes, door dikke lijnen aangegeven, de namen ge lezen kunnen worden van drie dieren, nl. een dier dat veelal in het water ver- biyft, een dier levend ln de wouden en een dier dat vliegend door het le ven gaat. Hier volgen dc 8 woorden: 1. draagbaar. 2. frontaanval. 3. klapperboom. 4. Kralingon (bij Rotterdam). 5. leidekker. 6. opwindend. 7. seinersvlag. 8. verstuiving. Problcemhockje: probleem. 1) Pg5 met 4 "dreigingen, waarvan door iedere zet van zwart er 3 worden opgeheven Oplossing tweede opgave: 1) Ka4, de enige tempozet! Nieuwe opgave, een harde noot, ondanks het geringe materiaal- Driczct. Ke4, Dh2, Rh5, Pd4, Kal. pi, b3. Voor goede oplossers stellen wy prlj- zon beschikbaar, een van 5.— cn twee van 2.50. Oplossingen aan do puzzle- redactie van ons blad. uiterlijk Don derdags, liefst per briefkaart waarop in de linker-bovenhoek vermeld staat: Zaterdagse puzzle. OPLOSSING VAN DE VORIGE WEEK De oplossing: van de vorige week luidt: 1. stomp; 2. tepel; 3 opera; 4. Meran;'5. plank; 6. klank; 7. leger; 8. agave; 9. neven; 10. krent. De te vinden woordjes zijn: plank label; Alida; noten; kozak.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5