Uitslag prijsvraag St. Nicolaaskrant Bevestiging en intrede van dr A. Steenbeek Doelman Brits voorkwam nederlaag van HVC Negenhonderd postduiven bevolkten de Markthal Dagblad voor Amersfoort „Amsvorde" zette „Boys" de voet dwars STADSNIEUWS Noteert U even IS HET TIJD. zoggen de abonné's AMK ontving de Sint Jacob Dooijewaard exposeert 2 Maandag 13 December 1948 Gisteren was het opnieuw voor de Ned. Herv. Gemeente van Amersfoort een feestdag. Wederom werd een nieuwe Herder en Leraar, overgeko men uit Twelloo, in de mor gendienst in de St. Joriskerk door Ds. Th. E. van den Brug van Apeldoorn tot zijn ambts werk hier ter plaatse ingeleid, zodat nu weer alle predikants plaatsen in de Herv. Kerk be zet zijn. Deze bevestigingsdienst, aldus ds. Van den Brug, is een teken van Gods trouw aan de gemeente en daarom mag er blijdschap zijn. Daarom ook mag het verwachten niet gevestigd zijn op de nieuwe piediker of op de nieuwe bood schap die hij zal brengen, want het is de aloude boodschap van Gods trouw. Het is n^ar het woord van de tekst Jesaja 52 7 een vreugde om de goede boodschap, niet om de boodschapper. In een zeer helder betoog teken- ce spr. vervolgens de benauwenis in een belegerde stad als de stilte valt na het rumoer van de strijd. Wat zal op deze stilte volgen? De boodschapper, hij komt over de heuvelen met haast. Wat zal zijn boodschap behelzen? Hij nadert; niet overhaast, want de weg over heuvelen en door dalen is zwaar een struikelen mag hij niet, dan zou zijn vreugdevolle tijding de stad niet bereiken: „Gij zijt vrij". „Buiten u om is de overwinning voor u behaald," voor u, die gevan genen waart in uw eigen stad. Zo ook mag deze nieuwe Evan geliedienaar komen met de bood schap der bevrijding in Christus Jezus. Daarom ook mag op deze morgen het vreugdelied klinken: Advertentie FLUFFY neemt de leiding! Fluffy neemt de leiding' Nee, niet in de voetbalcompetitie. Want al staat de krant vandaag wel vol over voetbal. Fluffy heeft daarmee evenmin iets uit te staan als Cor Ruys Neder lands geestigste toneelspeler met een slechts half gevulde schouwburgzaal. Horen Cor Ruys en die Fluffy dan soms bij elkaar? Precies! Al 127 keer heeft het Vrije Toneel, het vroe gere >Ruys-ensemble met de Amerikaanse Mysterieklucht „Fluffy neemt de leid.ng" een tjokvolle zaal later daveren van uitbundig gelach. „Wat Ncll Koppen als een bejaarde maagd beleeft, wanneer ze een bouw vallig holletje heeft gekocht, valt met geen pen te beschrij ven," schreef de Volkskrant na de eerste opvoering en toet Pa rool stak Cor Ruys cn zijn tonelisten de volgende pluim op de pruiken: „Aan het slot ap plaus, gejuich en voetgetrap". Donderdagavond 16 December wordt de-klucht dan voor de 128e keer opgevoerd en wel in het Amersfoortse Grandtheater. Slechts één Amersfoorter, zal na de voorstelling niet vrolijk naar huis gaan, dat is de man die aan het eind doodop zal zijn van het open en dicht doen van het doek, waarachter de acteurs en actrices glimlachen en bui gend 't van harte gemeehde ap plaus in ontvangst zullen nemen. GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4, tel. 4632. „De vrouw van mijn heer", t.m. 15 December. Donder dag alleen matiné. Zondag 2, 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 6.45 en 9 uur. CITY-THEATER, Westersingel 7b tel. 6572. „Een trein, gaat voorbij". Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Langestr. 129. „Paniek in het Warenhuis", vooraf „Gespoorde Duivels". Vrij dag en Zaterdag 2.30, 6 45 en 9 u Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30 cn 8 uur. 13 December. Instituut voor Volks ontwikkeling J. Steinebach. Gcc- the's Faust. Volksuniversiteit. Cursus IV 8 u: Muurhuizen 9. Prof. dr. J. Broeke. Onderw. „Erfelijkheid. Erfelijk heidstheorieën, Erfelijkheidsver antwoording." Amicitia, 8 uur: Cor de Groot. Beethovenavond. ,.Hoe liefelijk zijn op de bergen de voeten dergenen, die het goede boodschapt." Deze boodschap is ook naar de tekst niet in één woord te omvat ten. Wij mogen niet bij één accent van het Evangelie blijven staan of het van één zijde verwachten. Haar rijkdom is haar veelzijdig heid, haar betekenis voor allen; Christus is onze Vrede en daarom onze Koning. Door deze vrede in ons hart moeten allen worden tot boodschappers; dan wordt het feest in de stad en in de wereld ver wachtend de komst van den Over winnaar die straks zal binnenrij den. Nadat het bevestigingsformulier v/as gelezen en de ambtsvragen ge steld en beantwoord ,zong de Ge meente haar nieuwe leraar toe Ps. 121 4, waarna de dienst met gebed en zegen werd besloten. Titus 2: 14 en 15 In de middagdienst deed daarna di. A. Steenbeek zijn intrede met een prediking naar aanleiding van de woorden uit Titus 2 14 en 15. Na schriftlezing uit Rom. 4 18 en gemeente zang bepaalde de Dienaar des Woords zijn gehoor bij de Rijkdom en de Roeping van de Gemeente. Het motief van elke prediking behoort tc zijn de liefde van Christus, zich in uiterste zelfopoffering gevend aan het kruis tegenover hen die zon daars waren. Hoe groot moet Zijn liefde ztjn om zulk een volk te be minnen, dat waarlijk niet altijd beminlijk is en dat in zijn geloof geen verontschuldiging mag zoe ken voor zijn ondeugden. Van zijn kant is het enkel Vrede en Heil; van 's mensen zijde enkel gebrek. Maar Christus bemint niet slechts zijn volk, Hij heeft het ook verlost van alle ongerechtigheid. Tot de dood toe blijft de zonde macht uitoefenen over de mens, maar de verlossing is er, want Christus heeft de zonde geboet en zich door Zijn bloed een eigen volk gekocht en Hij vergadert zich dit uit alle natiën om Zijn lof te ver kondigen. Groot zijn de verschil len onder dit volk doch allen zijn zij, naar het woord uit do Openba ring kenbaar als de schare met uitgewassen klederen. Geen eig^n verdienste was .de oorzaak van Zijn liefde: Hij rei nigt zich dit volk en heiligt het zich tot zijn dienst.. Uit dankbaar heid voor deze grote genade zal zich dit volk dan ook beijveren in goede werken. Zij mogen niet zijn als natte turven, die niet in gloed en brand te zetten zijn, doch hun ijver zal zijn een brandend hart Hem toegewijd in de dienst van lof en aanbidding, in de dienst ook aan de mede mens. Nadat nog gezongen was Ps. 89 vs. 7 richtte de spr. zich met en kele korte woorden tot de verte genwoordigers der stedelijke over heid, aanwezig in de personen van de Wethouders van Galen Last en J. Koopman cn de Gemeente Se cretaris de heer J. Haars, tot zijn Bevestiger en collega's en tot de verschillende kerkelijke colleges er. functionarissen. Hierna werd op verzoek van de pi aeses van de Kerkeraad, de dienst besloten met het zingen van de bede uit Gezang 1 vs. 3, 4 cn 6. Dans om de bal in de wedstrijd HVCWFC (Foto Stakenburg) Men kon het ruisen van de wind door de bomen rondom Birkhoven horen, zo stil was het op het HVC-veld. Als gefascineerd keken twintig voetballers, een scheidsrechter, twee grensrechters en honderden toe schouwers naar het HVC-doel, waar de WFC-rechlsbuiten Hillenius het vonnis, tien minuten voor het einde, toen de stand al 10 voor WFC was, zou gaan voltrekken. ter afstand van de bal was en de vierde maal, dat De Man overi gens onverstandig, want hier paste een boogballetje over de „muur" heen een hard schot loste, brok kelde het leder een gat in de muur, belandde bij de keeper, die de bal met geheel onder controle had en tot zijn schrik zag, hoe linksbuiten Schriever kwam aanstormen om de bal in het doel te werken (11)-» Spoedig daarna kwam het einde van deze wedstrijd, waarin noch HVC. dat met Baars en Kattenberg als invallers voor Prinsenhof en Biezcnbos speelde, noch WFC be hoorlijk voetbal lieten zien. WFC moest met één punt genoegen nemen Hillenius was in zijn eentje op een pass doorgelopen en de moede loze HVC-verdediging, die toen be stond uit De Gans en Stapel, omdat Van de Pol en Malestein naar vo ren waren gegaan, had hem laten lopen. De rechtsbuiten wandelde tot vier of drie meter voor doelman Brits, keek nog eens rustig om te zien of iedereen toch werkelijk was blijven staan, keek toen nog eens naar de scheidsrechter of die soms gefloten had en zwaaide daarop zijn been naar achteren voor het schot. Neen, hij wachtte nog even, legde de bal nog iets be ter voor zich neer en de verslag gevers naast ons op de perstribune schreven al op hun bloc-note „doodse stilte" en 02. Toen er plotseling een oorverdo vend gejuich losbarstte konden ze nog juist zien hoe Brits op mira culeuze wijze de van vier meter af stand hard in de'hoek geschoten bal niet een geweldige sprong had onderschept en op de doellijn vast greep. Dit ene moment uit de hele wed strijd HVCWFC bracht de Amers I «foorters voor het eerst tot enthou- Tsiast spel. Vijfenzeventig minuten lang hadden wij een lusteloos heen en weer geslof van de HVC-voor- hoede gezien, die er op uit scheen te zijn om voor de verandering nu eens te proberen alle mogelijke mooie kansen „om zeep te helpen". Alleen Jansen liet de anderen af en toe eens zien hoe tweede klasse voetbal zijn kan. Vooral De Man reageerde daar in 't geheel niet op. Na een half uur spelen in de tweede helft „trok" de WFC- rechtsbuiten de bal op de voet van de linksbinnen, die zich vrijgespeeld had en van korte afstand Brits kansloos pas seerde (01). Brand in woning aan A. Paulownalaan In het perceel Anna Paulowna laan 25 is Zaterdagavond om streeks negen uur brand uitgebro ken in een op zolder staand bed. Doortastend optreden van de be woners voorkwam erger. Niette min lekten de vlammen uit het dak. De brandweer, die was ge alarmeerd, kon evenwel voorko men dat de brand een grotere om vang nam. Er ontstond veel water schade. Naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek inge steld. Burgerlijke Stand Geboren- Johanna Th. d v Gvd Herberg en J v Dijk, Evert, z v D Bos en W Luigjcs; Hendrik, z v H Koster cn L Bunskoek; Johannes F, z v W F Schai wachter en E C C van Dijk: Maaltje M S. d v J Smallen- broek en M M van Bergen; Albert H. z v D K v d Linden cn M C M Brandt. Gehuwd: M de Lange en J Demkes: J C v Eist en M C v d Berg. Overleden. G J Kruseman, 71 Jaar, cchtg v A de Ruijg. De HVC-achterhoede stond pal en toen Malestein en Van de Pol tegen het einde inzagen, dat de voorhoede alleen maar energie verspilde, gingen beide backs naar voren. Toen kwam het hierboven aan gehaalde moment, waarin de HVC- keeper zijn ploeg tot een laatste poging inspireerde. De HVC-ers vielen met weinig mooi spel en veel hard lopen aan. Een back van WFC maakte zeven minuten voor het einde hands op de rand van het strafschopgebied. De vrije schop moest door De Man en Malestein tot driemaal toe overgenomen wor den, omdat de „muur" van WFC- spelers op minder dan negen me- Ontspoorde jeugd pleegde inbraak Zondag werd aan de politie te lefonisch medegedeeld, dat in het kantoor van de bakkerij „De gul den korenaar" inbrekers bezig wa ren hun slag te slaan. Twee re chercheurs begaven zich naar de bakkerij en zagen een paar kna- nen weglopen. Naderhand werden drie jongens aangehouden, die, na dat zij naar het bureau waren ge bracht, bekenden bij de bakkerij te willen inbreken. Het waren jon gens van 14 tot 16 jaar. Ook be kenden zij, wel meer daar ingebro ken t£ hebben. Ook de Meisjes school aan het Plantsoen Zuid kreeg eens een bezoek. De jongens zijn ter beschikking van de justi tie gesteld. Klein Toneel bracht „Sneeuwkoningin" De kinderen van Klein Toneel hebben Zaterdag en Zondag drukke dagen gehad met de opvoering van de kinderoperette „De Sneeuwko ningin". Deze operette, waaraan niet minder dan 60 kinderen heb ben meegewerkt, werd Zaterdag middag gebracht voor de Phoenix brouwerij, die voor de kinderen van het personeel daardoor een ge slaagd St. Nicolaasfeest had. 's Avonds was het voor de kin deren de „grote avond", want toen werd De Sneeuwkoningin voor ouderen opgevoerd. Ook nu weer was het succes aan hun kant. Er werd goed gezongen en duidelijk verstaanbaar. Na elk bedrijf klonk een hartelijk applaus. Ook was op merkelijk hoe rolvast de kinderen waren. Er waren enkele kleine regie fouten, die evenwel aan het goede spel van de kinderen niets afdeden. Klein Toneel heeft bewezen, dat het de operettes goed brengt. Jam mer is het alleen, dat men nog steeds niet over goede décors be schikt. Zijn er onder de leden van de speeltuinvereniging dan hele maal geen leden met artistieke aanleg? Zondagmiddag werd de operette nog eens opgevoerd voor de kin deren en ook nu was het succes weer groot. Dat deze operetteclub overigens zeer gezien is in het Soesterkwar- tier moge blijken uit het feit, dat niet minder dan 80 kinderen op de wachtlijst staan, die popelen om ook eens toegelaten te kunnen wor den als lid. Helaas dit kan niet eer der dan wanneer er een lid be dankt. Ons dagelijks teveel Tegen een bloemenkoopman, die geen vestigingsvergunning bezat en toch bloemen verkocht, werd een proces-verbaal opgemaakt. Een Spakenburger verkocht vis, zonder daarvoor een ventersvergunning te hebben. Geslaagde jubileum expositie van de Postduivenbond Het gekoer van de duiven was niet van de lucht tijdens de Za terdag en Zondag in de Markt hal gehouden jubileum tentoon stelling van de afdeling L van de ^Nederlandse Bond van Post- duivenhouders. Vijftien jaar bestaat deze afdeling nu. Er is dus inderdaad aanleiding ge noeg om eens extra met de dui ven voor de dag te komen. En men kwam extra voor de dag. Niet minder dan 910 duiven koerden en pronkten in de kooien die in lange rijen in de Markthal stonden opgesteld. Een volle dag hadden de vijf keurmeesters nodig om te oordelen welke vogels voor een prijs in aan merking kwamen. Dat was geen eenvoudige opgave Als leek zou je ze allemaal over een kam willen scheren. Want wat de postduiven- houders, uit Amersfoort, Hilver sum, Baarn, Bussum, Soest en an dere plaatsen aan dusverre hadden ingezonden was voortreffelijk. Zaterdagavond is de tentoonstel ling officieel geopend. Do voorzit ter van de afdelng, de heer H. Kol len uit Amersfoort, leidde wethou der A. J. Spiekermann bij de vele aanwezigen in. De heer Spieker mann sprak zijn voldoening over deze tentoonstelling uit en zeide verheugd te zijn over de steeds toenemende belangstelling voor deze mooie liefhebberij. Hij herin nerde aan het vele werk van de postduivenhouders voor de liefda digheid. dat in het bijzonder tot uting komt in hun aandeel in de tbc-bestrijding. Het bezoek aan deze tentoon stelling is zeer goed geweest. Mot belangstelling bekeken leek en kenner de prachtige vogels. De kooien van de prijswinnaars waren met bloefhen versierd. Tijdens deze tentoonstelling werden veertig bonnen voor jonge duiven verloot ten bate van de tbc-bestrijding. Een bon voor een jonge duif van de keurmeester J. de Rijk uit Roo- zendaal bracht 26.— op. Ten slotte werd een bedrag van 288. verkregen, dat ter beschikking zal worden gesteld van de Amersfoort se vereniging voor de tbc-bestrij ding. De uitslagen luiden als volgt: Ereprijs: Ivl 1. Gebr. Vos, Zwaluw, Laren. KJ. 2. J. R. H. Góbel, Julianapost, Hilversum KL 3. J. J. Boel. 't Gooi, Bussum. KI. 4. F. Huizing, Snel- Vlücht, Hilversum. KI. 5. H. J. Ho- genbirk. Julianapost, Hilversum. KI. 6. H. van Garderen, Snelpost, Hilversum. KI. 7. A. Huyskes Jr, Luchtpost, Amersfoort. KI. 8. Gebr. -"r MIJ TE ABONNEREN OP HET Tot nu toe behielp ik mij. maar nu weet ik, dat alleen t Dagblad actueel binnen- en buiten lands nieuws geeft. Endan die sport! „EEN FIJNE KRANT" Uitknippen en met 2 cents postzegel verzenden aan de administratie van het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Ondergetekende wenst zich te abonneren op het DAGBLAD VOOR AMERSFOORT met ingang van Betaling per week a 32 cent/kwartaal k 4 15* (Doorhalen wat niet verlangd wordt) Wigmans, Trekvogel, Muiden. KI. 9. W. H. Kitselaar, Julianapost, Hil versum. KI. 10. J. de Bruvn, Lucht post. Amersfoort. KI. 11. H. Brons. Luchtpost, Amersfoort. KL 12. C. van Zwol. Koerier, Amersfoort. KL 13. J. J. Boel, 't Gooi, Bussum. KI.-14. J. Overeem, Reisduif, Amers foort. KI. 15. L. B. J. Tolkenaar. Ju lianapost, Hilversum. KI. 16. P. Kas. Reisduif. Amersfoort. KI 17. G. Wolfenbuttel, Ordonnans, Amers foort. KI. 18. E. C. van Daatselaar, Vriendschap, Soest. KL 19. H. J. Hol, Luchtpost, Amersfoort. KI. 20. G. Kleuver. Reisduif, Amersfoort. KI. 21. 1. S. Visscher. Ordonnans, Amersfoort. 2. H. Rollen, Ordon nans, Amersfoort. 3. J. de Bruyn, Luchtpost. Amersfoort. 4. N. Ver- steegh, Pool, Baarn. 5. G. G. Kru- zeman, Pool, Baarn. Extra-crepryzen: 1. Beste van 't geheel H. J. Ho- genberk. Julianapost, Hilversum. 2. Beste oude doffer, H. J. Hogen- birk, Julianapost, Hilversum. 3. Beste oude duif. S. Appel. Lucht post. Amersfoort. 4. Beste jonge doffer, L. J. B. Tollenaar, Juliana post, Hilversum. 5. Beste jonge duif, J. Overeem, Reisduif, Amersfoort. 6 Beste vogel, kl. 15, L. B. J. Tol lenaar, Julianapost, Hilversum. 7. Beste vogel, kl. 16, P. Kas, Reis duif. Amersfoort. 8. Beste vogel, kl. 3, J. J. Boel, 't Gooi, Bussum. 9. Beste vogel. kl. 4. F. Huizinga, Snelpost, Hilversum. 10. Beste vo gel, kl. 13, J. J. Boel. 't Gooi, Bus sum. 11. Beste vogel, kl. 14. J. Over eem, Reisduif, Amersfoort. 12. Bes te vogel. kl. 1, Gebr. Vos. Zwaluw, Laren. 13. Beste vogel, kl. 2. J. R. H. Gobel, Julianapost, Hilversum. EINDELIJK was dan vanmorgen het grote moment gekomen van de trekking \'an onze Sinterklaas-prijsvraag. Er waren zeer veel goede inzendingen en maar 35 prijzen. Lang niet iedereen krijgt dus in de loop van de week een postwissel in de bus, maar degenen, wier namen hieronder worden genoemd, wèl. Tien gulden: H. J. Limper, J. Eosboomstraat 29; B. Potjewijd, O. Soesterweg 55; A. H. Hagedoorn, Palmstraat 238; S. v.'d. Werfhorst, Regentesselaan 1; F. Offermann, M. Withoosstraat 47. Zeven-en-een-halve gulden: D. Koelewijn, Narcisstraat 32; H. W. Hollander, Geulstraat 51; J. Chr. de Knegt, Ruysdaelstraat 6; G. v. Kleef, Braamweg 33, Soest; M. v. Geet, Arnh.straat 29. Twec-en-een-halve gulden: W. de Man, Heideweg 10, Soest; P. Seheffers, Vermeerstraat 46; K. C. Deen, Burg. van Hasseltlaan 11, Naarden-Bussum; G. Roos, Tulpstraat 11; S. H. de Vree, Bisschopsweg 13; B. van Eykelenburg, Goudsbloemstraat 5; S. D. van Toorn, Amersfoortsestraat 32, Soesterberg; D. SmitsVogelaar, Bisschops weg 198; C. van Enteren, Seringstraat 69; Mevr. G. J. Backer. Van Marnixlaan 75; F. P. Mosseveld, Stellingwerfstraat 82; H Kraaikamp, Fahrenheitstraat 29; S. M. v. Amerongen, Soesterweg 12; J. Schmidt, Ternatestraat 12; D. Hagen, Berkelstraat 41; Mevr. A. Paschedag. P. Pijperstraat 37; P. v. Bokshorst, Breitnerstraat 4; S. Koops, Lorentz- straat 53; Mej. A. H. Timmermans, Van Marnixlaan 69; W. A. Huiskes, M. Withoosstraat 7; A. Rijtsma, A. van Wijckstraat 11; A. Doornekamp. Edisonstraat 25; W. Pennings, A. Mauvestraat 20; M. Vastenburg, Puntenburgerlaan 35; I. Barteling, Havik 25. „Een Wespennest" Personeelsverenigingen moeten het op hun feestavonden doen met bescheiden middelen. Geld om be- roepsartisten te engageren is er meestal niet en daarom wordt er uit de leden van de vereniging een cabaret- of toneelgroepje gevormd, dat een paar maal in het jaar met veel enthousiasme op de planken komt. De personeelsvereniging van Huygen Wessel heeft ook zo'n toneelgroepje. Zaterdagavond werd het niemandalletje ,,'n Wespen nest" opgevoerd. Het was zo 'n echt gezellig onbenullig verhaaltje over een echtpaar, dat pension gaat houden, van elkaar gaat en weer bij elkaar komt na een hele boel verwarringen en lachwek kende situaties, waar iedereen ple zier om had. Het werd ten tonele gebracht op een manier, waarop de regisseur van de toneelgroep trots mag zijn, omdat hij er in .geslaagd bleek te zijn toch een voor velen alleraar digst „Wespennest" op te bouwen. Dan Bearda en Jan van Loo en zijn „jongens" zorgden voor een gezellig „bal na" in de foyer van Amicitia. Zangers-jeugd werd niet vergeten Zaterdag 11 December vierde, traditie getrouw. de A M K. familie het St Ni colaasfeest In Nieuw Amsvorde deelde, St. Nicolaas. vergezeld van Pletro en Pedro, aan de zingende kinderschar*» van A M K. 's middags verschillende versnaperingen uit. Origineel was hier bij. dat elk kind een mooie foto van de Sint en zijn belde knechten ten ge schenke kreeg. A.M.K. Is een heterogene gemeenschap en daarom was ook dit weer mogelijk. Het damescomité, onder leiding van mej. Rcems had alles voortreffelijk ge regeld. Enkele films zorgden voor de goede afwisseling. 's Avonds hield het koor met haar dames het feest ln Prinsenhof. Ook hier is het een door iedereen gewaardeerde, op hoog peil staande avond geworden. En weer een noviteitI Dc voorzitter van het feestcomité, de heer Nichting. opende, hierbij geassisteerd door een tiental heren, zingende de avond Het rijk gevarieerd, ultteraard gro tendeels uit zang bestaande program ma, werd in zeer vlot tempo afgewerkt. Het zingende A.M.K. tiental, onder lei ding van de heer Nichting zong goed en belooft wat voor de volgende fami lie-avonden. Solistische medewerking werd nog verleend door de heren So- nius, Thijhuis en De Boer. Een paar sketches werden door enkele dames en heren goed gebracht. De clou van de avond was echter het veelal vermanende woord van de bis schop aan enkele A M.K leden, hoewel dc waardering niet ontbrak. Een vijftal dames en heren werd door de Sint tot ridder In dc St. Nicolaasorde verheven. Een zeer zeldzame, hoge on derscheiding. De daarbij gebruikte ver sierselen getuigden van een scherpzin nige originaliteit bij de oude Sint Van zelfsprekend ging een en ander verge zeld van passende geschenken. We moeten nog vermelden de perfect uitgevoerde zang één-acter „Een gezel lige gevangenis" Behalve goede zang viel ook het goede spel te waarderen. Zoals bij veel plaatsclUke ontspan ningsavonden verleende Henk Drlessen ook bij AMK. zijn gewaardeerde me dewerking De oud-voorzitter van het ere-cojfoité. Graaf van Randwijck. toonde de gehele avond zijn belangstelling. Het organise rende feestcomité heeft de A M.K fa milie een gezellige avond verschaft. Het dansje duurde tot vroeg ln de morgen. De tentoonstelling van werken van de kunstschilder Jacob Dooijewaard in d'Oude Lanteern trok bij de of ficiële opening op Zaterdagmiddag j.l. zeer veel belangstellenden. De heer N. Blokker, secretaris van de Utrechtse Kunstkring, zei dat men over het algemeen de kunst weten schappelijk wil beschouwen. Het gaat er om aldus de heer Blokker tot de kern van de zaak door te dringen. Wij moeten ons meer gaan afvragen welke betekenis de kunst voor de individu heeft. Wij moeten het masker afleggen, want kunst is een werkelijkheid. Kunst heeft geen masker en bij de beschouwing er van zullen wij ons er zelf in terug vinden. Wij vinden er tenslotte een rustpunt in, dat in deze gejaagde tijd van betekenis is. Dan is het geen wetenschappelijk beschouwen meer, maar een direct contact met het kunstwerk. Dit rustpunt zal men echter alleen vinden in werken die met meesterschap zijn gewrocht. Het werk van Jacob Dooijewaard neemt het masker, dat de mens dagelijks draagt om zijn ware aard te verber gen, weg. De heer Blokker zei dat er voor een expositie altijd twee exponenten moeten zijn; de schepper en het instrument. Het instrument is in dit geval d'Oude Lanteern. Hij sprak met bewondering over het werk van de heer en mevrouw Mol en zeide er van overtuigd te zijn dat hun streven, om in. Nederland een kunstcentrum van betekenis te scheppen, zal slagen. De duizenden, die Zondagmiddag naar de Rubensstraat waren gegaan om de plaatselijke ontmoeting tussen Amersfoortse Boys cn Amsvorde te zien, zullen deze wedstrijd, door het maximum aan spanning eri de sensationele momenten, niet spoedig vergeten. Amsvorde was aanvankelijk het meest agressief en Hoek moest spoedig optreden, toen, na een goed opgezette aanval van de zwart-witten, Vink de bal in de richting van het doel kopte. Straat: Woonplaats: Handtekening Spanning, zenuwen en sensatie Het eerste gevaarlijke moment voor het Amsvorde-doel ontstond toen Dammers na goed aangeven van Moors, een kans kreeg doch hij schoot ver naast. De blauwwitte verdediging moest reeds na tien minuten spelen zwichten, toen bij een schermutseling op ongeveer dertig meter van het doel de bij zonder actieve Vink een prachtig schot loste in de richting van het doel, de bal ketste via de paal in het net, volkomen buiten het be reid van Hoek (01). Het met wind mee spelen bleek voor de Boys een nadeel te zijn want hun goede aanvallen vonden veelal 'n ontijdig einde doordat de bal te ver naar voren werd ge plaatst. De aanvallen van Amsvor de waren ook veel verrassender en daardoor gevaarlijker. Beide vleu gelspelers Paschedag en vooral Meskes waren actief en veroor zaakten met hun goede voorzetten dikwijls verwarring voor het doel van de gastheren. Het binnentrio Vink, Kraak en Hilhorst was steeds op de goede plaats, waardoor het uiterste van het achtertrio van de Boys werd gevraagd. Dit achtertrio was ook op dreef en kon, mede dank zij de hulp van de vaak te ruggetrokken halflinie het gevaar bezweren. Toch waren de minder talrijke aanvallen van de blauw- witten ook al niet zonder gevaar en keeper Dijkhuizen had beslist geluk teen hij een door Wiek Jansen keurig ingekopte bal met de hand uit het doel kon slaan. Over het algemeen had Amsvorde niet te klagen, want de talrijke schermut selingen voor hun doel vielen steeds gelukkig voor hen uit. Jan sen en Dammers schoten enkele malen juist over of naast. Kort na de rust ontstond een ge vaarlijk moment voor het Boys- doel na een aanval van rechts. De naar binnengekomen Meskes schoot hard in, de bal werd onvoldoende weggewerkt en Vink benutte voor de tweede maal zijn kans 02. Daarna leek het er op dat Ams vorde geheel de toon zou aangeven doch de gastheren namen het ini tiatief over en het gevaar voor het Amsvordedoel werd groter. Ams vorde toonde goede vechtlust. De strijd, die voor de rust ook reeds fel was, werd harder en de scheidsrechter trad krachtig op. Zenuwen De zenuwachtige sfeer waarin gespeeld werd miste zijn uitwer king op het publiek ook niet, dat zich steeds heftiger begon te roe ren. Enkele malen moest het spel onderbroken worden voor blessu res. o.a. van G. Pieters en Kraak, beiden van Amsvorde. Ernstiger liet zich de blessure van Hoek aan zien, die in botsing kwam met een tegenstander en bleef liggen. Hij bleek een oogwond te hebben op gelopen, waardoor hij van verder meespelen werd uitgeschakeld. De gemoederen, vooral langs de lijn, werden hierdoor nog meer verhit omdat men dit incident aan opzet weet. Gerritsen nam de plaats van Hoek in en opnieuw ontbrandde een felle strijd waarbij in de daar op volgende tien minuten de ene sensatie op de andere volgde. Vrij wel onmiddellijk na het oponthoud voor Hoek kwam een gevaarlijke uitval van Boys, Dammers gaf een goede voorzet en Velthuizen, die van de backplaats geheel naar vo ren was gegaan, had succes (12). Dit doelpunt inspireerde de blauwwitten en Amsvorde werd geheel op eigen helft teruggedron gen. De Leusderweg-bewoners speelden ook niet meer met de ze kerheid als voordien en het wach ten was op de gelijkmaker. Het kwam echter anders uit dan men verwachtte. Een snel le tegenaanval van Amsvorde volgde, waarbij Vink twee te genstanders passeerde. Gerrit sen zag kans de bal na het harde schot van korte afstand uit het doel te houden. Hij kon echter niet voldoende wegwer ken en de snel naar binnenge komen Meskes voltrok 't von nis (13). Nog geen minuut daarna con stateerde de scheidsrechter voor het Amsvorde-doel een penalty en Ben Bakker gaf keeper Dijkhuizen geen kans (23). De strijd was beslist in het voor deel van Amsvorde. Spelmoment uit de wedstrijd Amersfoortse BoysAmsvorde..

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2