DAGBLAD VOOR AMERSFOORT c J Nu elf landen candidaat voor Atlantisch Pact Uitgebreide smokkelhandel ontdekt in Bizonië „Woudenberg op één lijn met Mussert en Blokzijl" Russen zoeken een stok om SED-hond te slaan Londen vreest thans nieuwe communistische actie Hoe komen oorlogsgewonden in de maatschappij terug? Denemarken, Noorwegen, Portugal en IJsland worden uitgenodigd Ouden van dagen krijgen meer uitkering Berg en Kotalla doodstraf Doodstraf geëist tegen ex-leider van het Arbeidsfront Theorie-kader" van de Bond van Oorlogsslachtoffers bijeen Een miraculeuze kunstarm Abdoellah koning in Arabisch Palestina Praag onder druk In kort .bestek Dinsdag 14 December 1948 Achtste jaargang, No. 1199 Opgericht door de Stichting „Het Parool" Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TDE BOORDER. Reuter verneemt uil gezag hebbende bron, dat Denemar ken. Noorwegen. IJsland en Portugal zullen worden uitge nodigd tot het bijwonen van de besprekirigen over het sluiten van een Noordatlantisch pact, die thans te Washington gaan de zijn. Volgens functionarissen te Was hington zullen de zeven landen die thans besprekingen voeren over een Noordatlantisch Pact (de V.S., Cana da. Engeland. Frankrijk. België, Luxemburg en Nederland), nadat zij „gelijkheid van standpunt" hebben bereikt, de ambassadeurs van ande re mogendheden uitnodigen. Ieder een schijnt het erover eens te zijn dat Denemarken. Noorwegen. IJs land en Portugal in aanmerking ko men. In officieuze besprekingen zag men ook Italië en Eire als potentiële leden van de alliantie. Men staat te Washington de op richting voor van een permanent secretariaat en consultatieve raad van de ondertekenende landen, met bepalingen ten aanzien van stafchefs, secretarissen van defensie en be- voorrradingschefs. Deze comité's moeten het verdrag uitwerken en uitvoeren. De plannen tot uitnodiging van de genoemde landen berusten op de volgende overwegingen: Noorwegen en Denemarken heb ben de Noordelijke Europese wate ren onder hun controle, welke zou den kunnen worden gebruikt voor aanvallen op transporten, die troe pen en voorraden van Noord-Ameri- ka naar West-Europa vervoeren. De nemarken bezit Groenland, dat niet alleen van belang zou kunnen zijn in een oorlogvoering in het gebied van de Noordpool, maar ook weer voorspellingsstations en bases heeft, die van vitaal belang zijn voor het Noordatlantisch luchtverkeer. Portugal bezit de Azoren een Middenatlantische luchtbasis van het hoogste belang. Strategen voor het Noordatlantisch Rentetrekkers hogere kinderbijslag De minister van Sociale Zaken zal binnenkort een wetsontwerp indienen, die een tijdelijke toeslag op de uitkeringen Ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening (de z.g. wet-Dreesi zal regelen. Voor de gehuwden zal deze bijslag be dragen f 2.50 per maand, voor on- gehuwden f 1.50. Deze maatregel vergt 61/» millioen per jaar. Een tweede wetsontwerp voorziet in een verhoging van de kinderbij slag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers met f 1.- per naand en per kind. De kosten hiervan zijn ongeveer 1.1 millioen. Verder overweegt de regering verbetering te brengen in de posi tie van de ongevallenrentetrekkers. Deze mededelingen troffen wij aan in de memorie van antwoord van de minister van Sociale Zaken. Hij deelt daarom o.m. nog mede, dat men aanvankelijk heeft ge meend dat ongeveer 500.000 ouden van dagen zouden profiteren van de noodregeling, en dat daar onge veer f 150 millioen m«,e gemoeid zou zijn. Beide schattingen blijken te hoog te zijn geweest. Op 1 Nov. genoten 103.047 echtparen en 193.443 ongehuwden deze uitke ring. bij elkaar dus ongeveer 400.000 ouden van dagen. De kos ten zijn rond f 136 millioen per jaar. Blijvende bijslag voor invalide kinderen Voor zelfstandigen nog geen beslissing De minister van Sociale Zaken overweegt, blijkens zijn memorie van antwoord, verscheidene wijzi gingen in de kinderbijslagregeling aan te brengen. Zo staan op het programma: legalisering van enke le bezettingsmaatregelen op dit ge bied, tegengaan van cumulatie van kinderbijslag ten behoeve van het zelfde kind, voorziening inzake het (eigen) natuurlijke kind en toe kenning van kinderbij- slag ten behoeve van ge heel invalide minder jarige kinderen ook na het 15e jaar. De gemengde commissie tot her ziening der sociale verzekering heeft het niet tot eenstem migheid kunnen brengen over de vraag of er ook 'n kinderbijslag regeling moet komen voor zelf standigen. De commissie heeft de minister een nadere opdracht ge vraagd. De vraag of tot verdere verho ging en progressie van de kinder bijslagen moet worden overgegaan heeft de minister nog in overwe ging. Het bestuur der Radboud-stichtlng te Nijmegen heeft besloten de leerop dracht van dr. S. T. Strasser aan de R.K. universiteit te Nijmegen uit te breiden met theoretische paedagogiek en geschiedenis der paedagogiek en hem te bevorderen tot gewoon hoogleraar. Tezelfdertijd is dr. J. J. Gielen te Roo sendaal benoemd tot hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de paedago giek, voor zover dit niet is opgedragen aan prof. Strasser. gebied achten ook de Ierse bases van vitaal belang, maar woordvoerders van de regering van Eire hebben verklaard, dat Eire niet zou samen werken in een dergelijk regionaal veiligheidssysteem, tenzij de verde ling van Ierland is geëindigd. Israels aanvraag wordt Woensdag behandeld Officieel wordt medegedeeld, dat de Veiligheidsraad Woensdagochtend ln het palals de Challlot te Parijs het ver zoek van Israël om tot de UNO te wor den toegelaten, zal hespreken. Op de agenda zijn eveneens vermeld de lld- maatschapsaanvragen van Ceylon en Haiderabad. Koning George tot zomer niet in het openbaar In een officieel bulletin van Buc kingham Palace is medegedeeld, dat hoewel de koning in de afgelopen week duidelijk is vooruitgegaan, de doktoren het toch raadzaam ach ten dat hij tot de volgende zomer niet in het openbaar optreedt. Zij gaven hem de raad voorlopig in Londen te blijven en verklaarden te geloven dat hij in het begin van het komende jaar naar een van zijn buitenverblijven zal kunnen gaan. Hieruit zou volgen dat de Engelse koninklijke familie zal moeten af wijken van de vaste gewoonte. Kerstmis op Sandringham door te brengen. In het bulletin van gisteren werd gemeld dat de bloedsomloop zich weer op bevredigende wijze heeft hersteld en dat de koning daardoor zijn linkerbeen en -voet weer enigszins kan bewegen. De bloeds omloop in het rechterbeen is ook vooruitgegaan, maar de koning moet daarmee nog zoveel mogelijk rust houden. „Kerstmannetje kreeg" levenslang Het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof heeft de doodstraf uit gesproken over Karl Peter Berg en Josef Johann Ko talla. de twee ergste van de Amersfoortse beulen, die enkele weken geleden terecht stonden. Josef Oberle, „de schaap herder". werd veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf met af trek. Hugo Hermann Wolff, „Het Kerstmannetje", kreeg le venslange gevangenisstraf: Edwin Ernst Alscher is veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf met aftrek; Edm und Brahm, werd ver oordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf met aftrek. Alle veroordeelden kregen het recht in cassatie te gaan. Ten aanzien van M a y werd een voortgezet onderzoek gelast, om dat ter zitting is gebleken dat de Duitser Tito waarschijnlijk nog in leven is en zo mogelijk persoon lijk gehoord moet worden. Het Hof wilde May niet op grond van schriftelijke verklaringen veroor delen. Belgische grensarbeiders niet meer naar Frankrijk Meer dan vijftigduizend Belgi sche grensarbeiders gingen gisteren in staking omdat een recent Frans decreet hen dwingt 50 procent van hun loon in Franse francs te beste den. Het decreet trad gisteren in werking. Het Belgisch Vakverbond heeft de grensarbeiders geadviseerd om zich zonder vertraging als werklo zen te laten inschrijven. Indien de arbeiders hieraan gevolg geven zou het aantal werklozen stijgen tot 250.000 of 16 procent van de werkende bevolking. Ruhrstaal ging naar de Sowjetzone Onlangs is een belangrijke zwen del in staal en textielproducten ontdekt, die tussen de Britse en de Russische zone, werd gedreven. In deze zaak zijn verscheidene firma's van de Brits-Amerikaanse zone, Berlijn en de Russische zone, even als een Zwitserse firma betrokken. In weerwil van de Berlijnse blok kade en de Westerse tegenblokkade scheen deze zaak zeer actief. Er zou tot dusver voor meer dan 20 millioen mark op die wijze zijn verhandeld. Volgens de Britse en Duitse autoriteiten, die de zaak aan het licht hebben gebracht, zou de Rus sische militaire overheid de zaak op touw hebben gezet om zich fijne staalsoorten uit het Ruhrgebied. die sedert de blokkade niet meer door de Sowjetzone kunnen wor den verkregen, te verschaffen. Grote partijen textielgoederen. vooral zijden kousen, werden uit de Sowjetrzone de Britse zone bin nengesmokkeld. Met de opbrengst hiervan kochten agenten van het Russische militaire bestuur in het Ruhrgebied het staal, dat vervol gens naar de Sowjetzone werd ge smokkeld. Geleidelijk gingen de agenten voor eigen rekening wer ken en thans wordt vernomen, dat verscheidene Sowjet-officieren, die Westelijke Unie eist extra offers De regering zal niets onbeproefd laten om de Westelijke Unie zoveel mogelijk te versterken en uit te bouwen zegt de minister van Bui tenlandse Zaken in zijrf memorie van antwoord. De vorm waarin de Atlantische Unie tot stand gebracht kan wor den. is nog te weinig helder afgete kend dan dat daarover een mede deling kan worden gedaan. Het is wel duidelijk, dat de medewerking van de Verenigde Staten en Canada niet uitsluitend zal kunnen plaats vinden in de vorm van een toetre den tot de Westelijke Unie of een andere vorm van uitbreiding van het Brusselse verdrag. Zolang de huidige ongewenste toestand in Indonesië voortduurt zal toch moeten worden overwogen, of Nederland zich in het belang van de Westelijke Unie geen extra offer zal moeten opleggen, om al thans die bijdrage tot de gemeen schappelijke verdediging te kunnen leveren, die in gemeenschappelijk overleg met de andere verdragslui tende partijen redelijk en verant woord wordt geacht, zegt de minis ter. Betere regeling voor overbruggingssteun De minister van Sociale Zaken zal binnenkort een herziene overbrug- gingsregellng voor werkloze arbeiders aan de gemeentebesturen zenden In deze regeling wordt tegemoet gekomen aan het bezwaar dat vooral voor losse arbeiders geldt dat een ononder broken werkperiode als voorwaarde voor hett ontvangen van uitkering ?s gesteld. De minister overweegt tevens de nor men van de sociale bijstandsregeling, die onlangs met f 1— werden ver hoogd, nogmaals te verhogen. Hoger salaris voor verpleegsters? Een verdere verbetering van de sala riëring van het verplegend personeel Is ln een vergevorderd stadium van voorbereiding. Dit deelt de minister van Sociale Zaken mee ln zijn memo rie van antwoord. in deze zaak zijn betrokken, te Karlshorst. het Russische hoofd kwartier in Duitsland, zijn aange houden. Te Düsseldorf ontkent men, dat deze zwendel, zoals door sommige bladen is beweerd, zou hebben ge diend om de kas van de communis tische partij in West-Duitsland te vullen. Tot dusver zijn drie per sonen aangehouden. Een andere smokkelhandel, die eveneens in de tientallen mlllioe- nen Duitse Marken loopt, is in de Franse zone ontdekt. Het ging hier om sigaretten en deviezen, die uit de Verenigde Staten via Antwer pen naar Bazel werden vervoeia en daar onder wederverkopers ver deeld. De opbrengst van de ver koop der sigaretten op de zwarte markt zou gebruikt worden om troepen en munitie voor de Haga- nah te bekostigen. „De ogen van de Ncdcrlandso arbeiders zijn op U gericht in het ver langen, recht te doen aan de man. die, geruggestcund door de vijand, de vakbeweging heeft stukgemaakt. HU is op één IUn te stellen met mannen als Mussert en BlokzUl- Ik eis daarom de doodstraf". Met deze woorden besloot mr. A. H. van de Veen, de procureur-fiscaal bij het Amsterdamse bUzondere gerechtshof gistermiddag zün requisitoir tegen II. J. W o u- d e n b e r g, de voormalige leider van het Nederlandse Arbeidsfront. De procureur-fiscaal schetste de de woestijn zijn." Mr. Van de Veen Tijdens een plechtigheid in het Concertgebouw van Stockholm heeft de Zweedse kroonprins, Z.K.H. Prins Gustaf Adolf de Nobelprijzen 194S uitgereikt. De winnaar van de literatuurprijs, de Engelsman T. S. Eliot, verlaat het podium, na zijn prijs in ontvangst te hebben genomen, on der het applaus van de koninklijke familie. V.l.n.r.: HH.KK.HH. Prins Bertil, Kroonprinses Louise, Kroonprins Gustaf Adolf, Prinses Sibylla, Prins Wilhelm en Prins Carl. Verkiezingsfiasco zet kwaad bloed Tijdens de gebruikelijke bespre kingen van officieren en functio narissen van het Sowjetrussische militaire bestuur met vertegen woordigers van de Socialistische Eenheidspartij, in het Sowj et- hoofdkwartier te Berlijn, zou het, naar de „Telegraf" mededeelt, tot ..opgewonden discussies gekomen zijn over de vraag, aan wie het te wijten is, dat de burgerlijke par tijen bij de gemeenteraadsverkie zingen van 5 December een niet te ontkennen succes hebben behaald". Het genoemde blad zegt, dat de Sowjet-bezettingsautoriteiten zeer ontstemd zijn over de politiek der S.E.D. en de „onjuist gebleken" ad viezen. welke deze partij in het af gelopen jaar heeft gegeven. Het blad bericht verder, dat het Sow jetrussische militair bestuur de proclamatie van Friedrich Ebert tot eerste burgemeester alleen zou hebben toegelaten „aangezien de SE.D. had beweerd, dat de West- Berlijners niet naar de stembus zouden gaan als zij voor hef vol dongen feit zouden zijn geplaatst" Van hun kant zouden de functio narissen van de S.E.D. gepoogd hebben zich te verontschuldigen met het argument, dat de Berlijnse omroep (die midden in de Britse sector ligt, maar door de Sowj ets is bezet) een zeer slechte propaganda voor de communistische ideeën zou hebben gemaakt. De communis tische intendant Schmidt wordt verweten, dat hij zijn programma heeft overladen met muziekuit- zendingen en dat hij tekort schoot in de uitzending van propaganda- redevoeringen. De Sowjet-autori- teiten zouden volgens de .Telegraf' van plan zijn Schmidt te doen op volgen door de secretaris van de „bond voor cultuur", Wilmann. Uit kringen van de „volksraad" in de Sowjetzone, vernemen wij, dat er zowel te Karlshorst als te Cecilienhof, het hoofdkwartier van maarschalk Sokolofsky bij Pots dam, ontevredenheid bestaat over de tactiek der S.E.D. Kolonel Jeli- sarof. die de ongestelde generaal Kotikof als stadscommandant van Berlijn vervangt, zou van maar schalk Sokolofsky de opdracht hebben gekregen het initiatief der Duitse linkse organisalies te be perken en alle plannen en acties der Duitse communisten aan stren gere controle te onderwerpen. Te vens zou aan Sowjetrussische zijde worden overwogen de zuivering van de S.E.D. en haar neven-orga nisaties nog strenger dan tot nu toe ten uitvoer te brengen en in de naaste toekomst belangrijke muta ties te bewerkstelligen. levensloop van Woudenberg, die in 1933, toen hij „nog hoog en droog in de zeevishandel zat" bij de NSB is gegaan, doch het niet verder bracht dan tot kringleider in IJmuiden. Eerst in 1937 heeft hij zich geschaard aan de zijde van de oppositie in de NSB. nl. aan de zijde van Rost van Tonningen, die de totale assimilatie in de Duitse ideologie nastreefde. Rost van Ton ningen is dan ook degene geweest, door middel van wie Woudenberg er in geslaagd is zich tot commis saris van het NW te doen benoe men". Mr. Van de Veen ging ver volgens in op de onderscheiden af delingen, die Woudenberg heeft gecreëerd. De afdeling arbeidsbemiddeling viel bij hem onder sociaal-econo mische zaken. Hij zorgde voor het aanstellen van bewakers voor kampen voor Joden. Bij algemene sociale zaken werd de verzorging voor Oostfrontstrijders onderge bracht. „Hoe geraffineerd en hoe stelselmatig heeft deze man ge tracht de arbeiders voor het natio- naal-socialisme te winnen. Zijn ar tikelen in de pers en zijn toespra ken voor de radio druipen van ver heerlijking van het nationaal-so- cialisme," aldus mr. v. d. Veen, die voorts betoogde hoe Woudenberg heeft trachten gebruik te maken van de mentaliteit der Nederland se arbeiders, die zich eigenlijk een beetje schaamden niet georgani seerd te zijn. Woudenberg heeft steeds op dit aambeeld gehamerd, doch gelukkig heeft de Nederland se arbeider alleen vertrouwen in die mensen, die zij zelf hebben ge kozen. Na Dolle Dinsdag tapte Wouden, berg uit een ander vaatje: „Neder landse arbeiders willen van een „door Duitsers opgerichte bewe ging" niets horen; mijn stem zal dus ook wel die eens roependen in herinnerde er aan. hoe Wouden berg op Dolle Dinsdag is gevlucht als zg. „grenadier". Zelfs toen kwam in zijn aangenomen naam zUn front-complex naar voren: hij noemde zich „Frontenberg". Deze man, die millioenen aan de Neder landse vakbeweging heeft onttrok ken, vroeg tijdens de hongerwin ter extra kolen en levensmiddelen aan, omdat zij" zoon aan het Oost front streed. Op 23 December zal het Hof het vonnis uitspreken. „Indonesische communisten putten kracht uit mislukking der besprekingen" De stapel pakjes in Euston Station in Londen wordt steeds hoger ten gevolge van een staking van kruiers en expediteurs. Het publiek heeft nu verlof gekregen de aan hen geadresseerde pakketten zelf te komen uitzoeken. In Londense diplomatieke kringen was men Maandagavond van mening dat de beslissing van de Nederland se regering om de onderhandelingen met de Indonesische republiek op te schorten, mogelijk de gecombineerde pogingen van de belanghebbende re geringen, waaronder de Britse, om het communisme ln Zuid-Oost-Azië te bestrijden zal belemmeren. Men was van mening dat het be sluit der Nederlandse regering voor Londen, waar men zich niet voor ogen had gesteld dat de onderhande lingen een zeer kritiek punt hadden bereikt, enigszins als een verrassing kwam. Men is te Londen van gevoe len dat, indien er in Januari 1949 een interim-regering voor Indonesië wordt gevormd, waarvan de Repu bliek geen deel uitmaakt, er mogelijk in de een of andere vorm een hef tige reactie van de zijde der meer extremistische en onverantwoorde lijke elementen onder de republikei nen kan worden verwacht. Waarnemers vestigden 'eveneens de aandacht op het wijdere aspect van het vraagstuk, namelijk of de in het gebied van de Republiek ope rerende communisten, die kortgele den werden verslagen als gevolg van de onderdrukking van de door Moeso de te Moskou opgeleide communist geleide staatsgreep, niet nieuwe kracht zullen putten uit de mislukking der besprekingen. Men is te Londen van mening dat een hernieuwde krachtige commu nistische activiteit in Indonesië bij na onvermijdelijk haar weerslag zou „Theorie-kader" zou men in mi litaire terminologie de belangrijke studiedag kunnen noemen, die de Bond van Ned. Mil. Oorlogsslacht offers Zaterdagmiddag in K. en W. te Utrecht hield. Dr. G. W. Gerber (Utrecht) vertelde hoe men in 1940 voor het probleem stond in de kortst moge lijke tijd een „armen- cn benen werkplaats" in te richten, waartoe de werktuigen én apparaten op verschillende plaatsen van onder de Argus-ogen van onze „bescher mers" werden weggesleept. Begin Juli kon men met de vervaardi ging beginnen. Begin September werd de eerste arm, begin Octo ber het eerste been afgeleverd. Tot aan de bevrijding werden 50 eer ste armprothesen en 100 eerste beenprothesen verstrekt. Tenslotte kwam spreker op de mede werking. die elke patiënt moet verlenen, wil hij slagen- Hij moet zijn kunsthand leren gebruiken. Ieren lopen en dit met eindeloos geduld volhouden. Een Engelse arm-prothesedra- ger demonstreerde tijdens de ver gadering de z.g. Steeperarm, een mechanische hand. Puntige pijlen wierp hij de zaal in en zij troffen doel, balspel leek op jongleurs- werk, zijn schrift was prachtig! Nog heel iets anders dan de haken van Homer in „The best years of our Life". De Steeperhand, waar- vgn alle vingers bewogen kunnen worden is echter ingewikkeld en nogal zwaar, bovendien kostbaar ennog niet in de handel. Slechts de twee-armig-geampu- teerden zullen deze hand volledig ambiëren. Een uitstalling van verschillende hulp stukken. welke op het polsstuk kunnen worden geschroefd of met bajonet- sluiting bevestigd, gaf een indruk, wat er op dit gebied gepresteerd ls: zoals scheerapparaat, schaaf, lepel. vork. Ook een verbeterde beugel met tuig voor de blindengeleidehond was bij do demon' stratie met zijn baas aanwezig. Wat de becnprothc-scn aangaat, richt men zich tegenwoordig op het beweeg lijk maken van het enkelgewricht in zijdelingse richting. Bij de bovenbeen- prothesen tracht men de soms onzekere gang bij het lopen te voorkomen door een speciale constructie voor het knie- gewricht. En zo kwamen wij tot dc tweede spr de arts D. H. F. W o l.t o r s, leider van de Soc. Medische Dienst der Koninklijke Marine te Leiden. Er is niet alleen een behandeling van zieken en gewonden met drankjes en pilletjes, doch ook de arbeidsthcraple dient te worden inge schakeld, cn wel zo vroeg mogelijk, waarbij aard en hoeveelheid arbeid toe gemeten wordt, dus niet door tot dc gewonde te zeggen: „Doe maar wat." Als derde spreker trad op Dr. J. E. v. G o g h van het Militaire Herstelllngs- en Tralnlngsoord. Was er vroeger geen hulp. om de veelal moeUijkc en lange weg van de revalidatie der verminkte soldaten te doorlopen, thans wordt op Aerdenburg te Doorn deze gelegenheid ruimschoots geboden. Deze hulp ls niet alleen zuiver medisch doch heeft zonder scheidingen ook een sociaal-economische kant. Tot slot gaf de heer G. W. P a a u w. Hoofd Afdeling Bijzondere Bemiddeling van het Ministerie van Soc. Zaken een uiteenzetting over de bemiddeling om tot het werk terug te keren. Hij behandelde dc wet op in dienstneming van minder validen. De bemiddeling tracht de invalide zo te plaatsen, dat hij voor de volle 100 o/n zijn loon waard is Mocht de prestatie iets minder zijn, dan diene de burger te bedenken, dat de militair in opoffe ring voor het vaderland zijn gebrek heeft gekregen. De werkgevers tonen zich gewillig, maar van de zijde der Invaliden dient men niet te rekenen op het sentiment, doch zich in te stellen op de werkelijk heid, de bekwaamheid. hebben in de landen in Zuid-Oost- Azië, welke door communistische ordeverstoringen worden bedreigd. Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten in Indonesië, zet zijn po gingen om Nederland en de Repu bliek tot elkaar te brengen, nog voort. Hij heeft gisteren per vlieg tuig een kort bezoek gebracht aan Djogja en keerde in de avond te Batavia terug. Ibn Saoed ontevreden Belde hulzen van het parlement van Transjordanië hebben Maandag eenstemmig een kabinetsbesluit goedgekeurd om Arabisch Palestina en Transjordanië te verenigen on der de souvcrelnlteit van koning Abdoellah. Het besluit werd door het kabinet genomen na de onlangs te Jericho gehouden conferentie van het Pa lestijns Arabische congres dat ko ning Abdoellah verzocht zich tot koning van Arabisch Palestina uit te roepen. Volgens radio-Cairo, heeft koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië een boodschap gezonden aan koning Abdoellah waarin hij verklaart dat de „zogenaamde Jericho-resolu- tie waarin uiting wordt gegeven aan de v/ens het Arabische gedeelte van Palestina met het Transjor- daanse koninkrijk te verenigen van nul en gener waarde is". Ibn Saoed had in zijn boodschap koning Abdoellah herinnerd aan hun laatste ontmoeting te Riad, de zomer-residentie van Ibn Saoed, toen een „onherroepelijke verkla ring" van hun eenheid en hun „ge meenschappelijk doel" werd afge legd. Post uw Kerst- cn Nieuwjaarspost In verband met de beperkte laad ruimte in de vliegtuigen kan de omvangrijke Kerst- en Nieuw jaarspost voor Indonesië slechts geleidelijk worden afgevoerd. De PTT verzoekt daarom het publiek dringend de Kerst- en Nieuwjaars correspondentie reeds thans te pos ten. Het is nu ruim een week' gele den, dat een delegatie van Tsjechi sche ministers onder leiding van de premier Zapotocky naar Moskou is vertrokken voor het voeren van besprekingen en nog altijd is het niet duidelijk, wat er precies ver handeld wordt. De rede van Zapo tocky voor radio-Moskou heeft ook al geen opheldering gebracht, hij bepaalde zich er toe om te jubelen over het feit, dat Tsjechoslowakije, iat aan zijn vroegere oriëntatie op het Westen alleen maar de ellende van de Duitse overheer sing te danken had, nu en als het aan Zapotocky lag: voor eeuwigde zijde van de Sowjet- unie had gekozen. Dat deze besprekingen van groot belang moeten zijn, blijkt onder tussen wel uit de samenstelling van de delegatie, die, behalve de pre mier, ook de minister van buitenl. zaken, van industrie en van finan ciën bevat, terwijl ook de Sowjet- ambassadeur te Praag met dc he ren mee naar Moskou is gegaan. De minister van buitenlandse za ken. Clementis, werd hiervoor zelfs hals over kop uit Parijs, waar hij de Alg. Vergadering der Ver. Na tie bijwoonde, weggeroepen. Natuurlijk is er aan veronder stellingen geen gebrek. Het minste, wat gefluisterd wordt, is, dat de onderhandelingen in Moskou een nauwere samenwerking van Tsje choslowakije en de Sowjet-Unle op economisch en financieel gebied ten gevolge zullen hebben. Het is een publiek geheim, dat de econo mische toestand van Tsjechoslo wakije. dat de meeste grondstoffen voor zijn zware industrie moet im porteren, steeds slechter wordt. Anderen verwachten zelfs, dat over een algehele inlijving van Tsjecho slowakije in de Sowjctunic zal wor den gesproken. Een derde groep van „fluisteraars" is tenslotte van mening, dat het de bedoeling zal zijn om de zware industrie van Tsjechoslowakije naar de Sowjet- unie over te brengen cn het land zodoende tot een even overwegend agrarisch gebied te maken als de andere Oost-europese satellietsta ten zijn. Dit zou inderdaad in over eenstemming kunnen heten met het verdedigingssysteem in de diepte van de Sow jetunie. welke de kwets bare zware industrie zo ver mo gelijk buiten het bereik van een eventuele vijand brengt. Welke van deze drie mogelijkhe den men ook kiest, in ieder geval kemt dus de internationale status van Tsjechoslowakije in het ge ding. De Sunday Times ziet voor dit laatste nog een extra-aanwijzing in het feit, dat de directeur-gene raal van het ministerie van buiten landse zaken, dr. Heidrich, pre cies twee dagen voor het ver trek van de delegatie naar Moskou de benen heeft genomen en naar het buitenland, in zijn geval het Westen, is uitgeweken. Weerbericht TIJDELIJK OPKLARINGEN Weersverwachting, gel dig tot Woensdagavond. Kraehtige tot matige Zuid tot Zuld-WestellJ- ke wind. Zwaar bewolkt met opklaringen en en kele plaatselijke buien. Later Iets minder zacht 15 December: Zon op 8 42, onder 16.29; Maan op 15.21, onder 7.59. Het Amsterdamse Parkhotel beleefde Zaterdagmiddag een invasie van deur waarders. Het waren er ruim honderd uit alle delen van het land, dlc elkaar feliciteerden met het 75-Jarlg bestaan van hun vereniging van gerechtsdeur waarders in Nederland Gary Davis, „de eerste wereldburger", zal ln het Brusselse Sportpaleis het woord voeren. Blanke studenten ln dc Amerikaanse staat Pennsylvania hebben wachtposten betrokken voor de winkels van vijf kappers, die geweigerd hebben neger- studenten te knippen. In geheel Irak is dc Inenting tegen waterpokken ver plicht gesteld. Alle reizigers, die het land binnenkomen, moeten bewijzen be zitten dat zij Ingeënt zijn. Een sta king van de arbeiders der Zweedse ta- baksmonopolic-maatschappij. waardoor vele winkels drie weken lang geen siga retten hadden, is Zaterdag geëindigd, vr In 78 Roemeense provinciesteden ls een onderzoek begonnen naar woonruimte. Indien eigenaars woonruimte over heb ben, moeten zij arbeiders, die onvol doende behuisd zijn, opnemen. Boe ken en prenten ter waarde van 30 mil lioen escudo's waren verdwenen uit de nationale bibliotheek te Lissabon. Dc meeste werden teruggevonden bij han delaren in antiek en oude boeken. In Marokko heerst de grootste droogte- periode sinds 50 Jaar. In dc moskeeën worden gebedstonden gehouden. De helft van dc oogst kan als verloren worden beschouwd Tanger Is practisch zonder elcctricitelt, zodat de inwoners zich met kaarslicht moeten behelpen Adolf Hitler cn Hermann Gocrlng leveren de kranten nog altijd stof voor nieuws. Nu is te Braunau, op 89-jarige leeftijd over leden Rosalia Hoerl. de vroedvrouw, die op 20 April 1889 Hitier op dc wereld hielp. Tc Innsbruck is Albert Gocrlng. een broer van de vroegere rijksmaar schalk. gearresteerd wegens het uiten van onzedelijke taal. Meer dan dc helft van de boterbonnen, die in de levensmlddelcnzaken, te Hamburg wor den aangetroffen zlin vals. in sommige zaken is het zelfs 80%. De bonnen r>in bijna niet van echte tc onderscheiden.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1