II WITTE VAKKLEDING 9. O. 9. 2, O. 5. 2. 60 40 60 85 15 85 70 AN1RSFOORT JUIST Mijnenschool is onmisbaar voor ons leger Bereidt misdeelde jeugd een blij Kerstfeest Verschillen van mening in het Kabinet? PALTHE PERSEN PIEKFIJN DAGBLAD AMERSFOORT ALLES VAN PRIMA WIT SATIJN 1 1 1 Sedert bevrijding zijn 2l/2 millioen mijnen opgeruimd Oom liet neefje appels stelen SIA2SVEMSXER-„^:' Als'ri kou U overvalt: Zwitserse Poederdozen. in voorraad als 99 VÓÓY de oorlog BAKKERSBUIZEN SLAGERSJASSEN KRUIDEN IERS J ASSEN LABORATORIUM-JASSEN DAMESJASSEN DAMES-SCHORTEN KOKS-MUTSEN 2 Donderdag 16 December 1948 In het najaar van 1944, toen het Zuiden reeds was bcvrUd en ons leger werd gereorganiseerd, volgden enige Nederlandse officieren In het Belgische plaatsje Knockc aan de Royal Engineers School een cursus in „de techniek en tactiek van de münen In de moderne oorlogvoering". Deze cursus werd het fundament waarop de in Augustus 1945 te Bergen op Zoom gevormde Mijnenschool van het Nederlandse leger rust. In samen werking met krijgsgevangenen maakte de Mijnenschool zich destijds ver dienstelijk bij het opruimen van de In ons land door de Duitsers aangelegde mijnenvelden. Bij de algemene reorganisatie van het Nederlandse leger werd de dienst een permanente instelling en overgeplaatst naar het voormalige concentratiekamp aan Laan 1914 te Amersfoort. Teneinde het Neder landse volk een inzicht te geven in de taak en werkwijze van de Mij nenschool, waren Woensdag j.l. pers vertegenwoordigers uit het gehele land in de school aanwezig. De Commandant, reserve-majoor D. Wildeboer, vertelde dat momen teel normale cursussen van negen dagen worden gegeven aan officie ren, onderofficieren en soldaten van alle legeronderdelen. De school heeft thans een capaciteit van 120 leerlingen per cursus. De hoofdinstructeur, de reserve le luitenant J. W. van Houten, vertel de een en ander over de te behan delen leerstof, welke omvat de tech niek en tactiek van het mijnen leg gen, waarbij vooral de mechanismen worden bestudeerd, en ook het mij nen opruimen, zowel de eigen vel den als die van de vijand. Voorts worden de opsporingsmiddelen die bij het miinenruimen te pas komen bestudeerd. Het plaatsen van zg. valstrikken en het opruimen hier van wordt ook tot de leerstof gere kend. Aan het einde van iedere cur sus wordt door de cursisten een exa men afgelegd, waarbij de practijk aan de theorie wordt getoetst. Na deze uiteenzettingen werd een rondgang door het kamp gemaakt. Een van de zes leslokalen wérd be zocht. Een beknopt overzicht werd gegeven van de verschillende opspo ringsmiddelen. Mijnen kan men al lereerst met het oog ontdekken, o.a. door regelmatige inzinkingen in een terrein of door de plantengroei, ver oorzaakt door een verroeste land mijn. De detector speelt bij het op sporen van mijnen echter de groot ste en voornaamste rol. De detector is een clectrisch-mechanisch zoekap- paraat, bestaande uit een zoekplaat, waarin zich drie spoelen bevjnden, een versterker, een regelaar en een koptelefoon. De spoelen in de zoek- reeds in 1944 werden getroffen, om militairen op te leiden in de „kunst van het mijnopruimen". konden na de oorlog nagenoeg alle miincn, die tijdens de oorlog door de Duitsers in ons land werden gelegd (het waren er ruim 2V2 millioen) worden opge ruimd. Dat de Mijnenschool van het iNederlandse leger door de opleiding van de „mijnen-speurders" een groot aandeel leverde in het veilig maken van ons land, valt niet te tetwisten. In 't voormalige concentratiekamp te Amersfoort, waar de mijnen school is gevestigd, werd een de monstratie gegeven. Een luitenant- instructeur legt aan journalisten de werking van landmijnen uit. J-fET jaar groeit langzaamaan naar Kerstmis. Wellicht hebt •*-* ge de kerstboom al gekocht, blinkende ballen, kransen en sneeuwwit engelenhaar. Nog maar één week en ge gaat de spar opsieren. Op de avond van de eerste kerstdag, als de lamp is uitgedraaid en het serene licht van de brandende kaarsjes u tot bezinning stemt, hebt ge het gevoel dat Uw kerstviering zo hele maal volledig is. Uw hart is licht, want ge hebt gevoeld dat Kerstmis iets meer is dan een feest van lekker eten en drinken en stil genieten van elkanders aanwezigheid. Juist op deze dag, de dag dat lang geleden de boodschap van de vrede op aarde werd gebracht, hebt ge behoefte gevoeld ook vreugde te brengen buiten Uw eigen kringetje. Vreugde die voor vele kinderen in Uw stad bestaat uit éindelijk eens een behoorlijke mantel of jas, wat ondergoed, een warme trui, lek kers, speelgoed, een paar schaatsen, een boek En ge hebt er aan meegewerkt ze dat te verschaffen zoveel het in uw vermogen lag, Ce hebt gegeven met een blij hart voor wie het nodig hadden. Ofhebt ge daar nog niet aan gedacht? Wel, er resten U en ons noq tien dagen voor Kerstmis. G ij hebt nog voldoende gelegenheid bijeen te zoeken wat ge voor Amersfoorts misdeelde jeugd missen kunt. w ij kunnen ons nog méér dan een week wijden aan het verdelen van Uw gaven over de verenigingen, die zich inspannen tal van kinderen een prettig kerstfeest te bereiden. De deuren van het ..Dagblad voor Amersfoort" staan wijd open en er is in ons gebouw voldoende ruimte om de gaven op te slaan en te sorteren. Ons gironummer is 510330. Stort wat ge missen kunt op dit nummer en vermeldt op het formulier „Kerstgeschenk". Wat een prettig kerstfeest zullen dan die honderden kinderen hebben. En U niet minder! fdaat worden tegen elkaar uitgeba- anceerd. hetgeen stroom veroor zaakt. Deze stroom veroorzaakt via de versterker een zoemtoon in de koptelefoon. Wordt de zoemtoon een fluittoon, dan betekent dit. dat er metaal in de grond zit. De mijnenschool beschikt over een museum, dat is onderge bracht in een der barakken van het kamp. In dit museum zijn grote aantallen mechanismen aanwezig en verschillende op- sporingsvverktuigen. Zo vinden oa. landmijnen van Amerikaan se. Engelse. Japanse. Republi keins Indonesische makelij een plaats in het museum. Tenslotte werd in de omgeving van het vliegveld Soesterberg een demonstratie gegeven in het leggen van een regelmatige gordel van mij nen tegen voertuigen. De uitwerking van verschillende soorten mijnen, o.a. de gevaarlijke Duitse grcndelmijn, werd gedemon streerd. Dank zij de voorbereidingen, die Padvindersloodsen gaan aan gemeente over Nabij de Laan 1914 waren reeds vóór de oorlog door de Amcrsfoortsc pad vinders ccn drietal clubgebouwen ge sticht Het verhuurde terrein is In be zettingstijd bij het concentratiekamp getrokken; de clubgebouwen werden tot woningen ingericht cn als zodanig in gebruik genomen In verband met de heersende wo ningnood is het niet mogelijk deze op stallen, nog steeds a*.s woning in ge bruik. weder ter beschikking van de padvinders te stellen. De huurster van het gemeenteterrein heeft bij monde van haar voorzitter, te kennen gege ven dat, nu de padvinders voorlopig niet de beschikking over deze opstal len kunnen verknjgcn. deze opstallen door de gemeente kunnen worden ge kocht voor f 9.000 Het ligt ln de be doeling van huurder met dit geld een barak aan te kopen om zelf »n de be hoefte van de padvinders aan een clubgebouw te voorzien. Naar de mening van B. en W. ver dient het aanbeveling om deze, op ge meentegrond gestichte opstallen over te nemen. De gevraagde som van f 9.000.komt B en W de woningen in ogenschouw nemende, niet te hoog voor, cn wij stellen de raad voor tot aankoop van deze opstallen voor f 9 000 te besluiten. Hooglandse bakker heeft het moeilijk Een lange slungel, zekere B. uit Amersfoort. stond vanmorgen schutterig ja en nee te knikken voor de kantonrechter. Dit keer had hij heel wat minder lef dan op die Augustusdag toen hij zo dapper was een jonger neefje aan te zetten tot appeldiefstal in een boomgaard waar hij zelf nota bene bewaker was. Edoch dc politie kreeg hem in de gaten en maakte proces-verbaal op. „Een ontvreemding op kwalijke manier", vond de ambtenaar O.M., die vrij hoge boeten eiste en toen de oudste onbewogen bleef onder alle vernietigende critiek en de tranen van zijn moeder, voer d rechter eerst flink tegen hem uit. ..Het kan U niet schelen of U een kleine jongen op het slechte pad brengt en uw moeder slapeloze nachten bezorgt", zei hij. „Alleen omdat ik meer mededogen met haar heb dan U zal ik wat clemen tie betonen." Het neefje kreeg vijf gulden of twee weken tuchtschool plus een flinke schrobbering, zijn oom tien gulden of tien dagen hechtenis. Bakker W. ie Hoogland had niet voor de eerste keer een zoon onrechtmatig in zijn bedrijf laten werken. Zijn moeilijkheden zijn wel heel groot en hij zette ze zo levendig en zo eerlijk uiteen, dat de rechter onder de indruk kwam en hem de raad gaf zich eens tot de arbeidsinspectie te wenden. „Zoudt U denken dat het wel baat zou hebben." vroeg de bakker gretig, „de burgemeester zegt van niet." ..Maar U wilt toch wel de omstan digheden in aanmerking nemen hè", smeekte de bakker, „desnoods zon der oplegging van geldboete". Welk voorstel nogal hilariteit veroorzaak te. Maar.de boete was inderdaad gering: zes gulden. Spreekuur wethouder Wethouder H. van Galen Last is op Zaterdag 18 December a s. ver hinderd spreekuur te houden. „Geen grenzen meer" trok volle kerk Mooie film over bijbel „Geen grenzen meer" heet de film die het Nederlands Bijbelgenoot schap door Polygoon liet maken en Woensdagmiddag in de Gerefor meerde Kerk op het O.L. Kerkhof voor de hoogste klassen der lagere scholen, 's avonds in hetzelfde kerk gebouw voor volwassenen werd ver toond. De film behandelt de idee van de bijbelverspreiding tot in alle finesses. Het eerste deel begint met de opdracht tot de verspreiding zo als die is vervat in de gelijkenis van de zaaier uit Mattheus 13. Welke plaats neemt de Bijbel momenteel in Nederland in'' Ook die vraag beant woord de rolprent. Overal is het boek der boeken tc vinden, in de kerken, in de woningen, ziekenhui zen. gevangenissen. Hoe de Bijbel wordt gemaakt is in de film even eens te zien. Een bezoek aan het Bij belhuis te Amsterdam leerde ons het een cn ander over het vele werk. dat voor de Bijbelverspreiding moet worden verzet en over de ontzaglij ke taak die Bijbelvertalers op zich nemen. Maar ook buiten het Bijbel huis wordt met hart en ziel aan de Bijbelverspreiding gewerkt. Binnen landse organisatoren reizen het hele land af en brengen het Woord Gods onder alle lagen van de bevolking. Al was de jeugd misschien wat rumoerig, veelal werd door de mees ten met grote aandacht geluisterd en gekeken. Dr. B. Keulen had ze voor af al wat verteld over het Bijbel genootschap. dat thans ruim 600 af delingen bezit waarvan Amersfoort na Amsterdam de oudste is. 's Avonds was de kerk vol toen ds. D. A. Zijlstra de film inleidde. De heer E. J. Brugman, adjunct secre taris van het genootschap hield in de pauze een propagandatoespraak. Vooral tijdens de avondvoorstelling kwam duidelijk aan het licht dat de film technisch en artistiek van uit stekend gehalte is. Ds. M. G. Gerrit sen sloot de bijeenkomst. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Elberta Everar- da, d. v. E. Veenendaal en E. van Soeren; Jannigje Hendnka Bertha, d. v. J. de Haas en H. Beekman; Jakoba Gemma Maria, d. v. P. Ha van Nes en J. F. Bourgonje; Anne Kornelis, z. v. S. v. d. Bijl en T. Dijkstra. Gehuwd: N. Coster en S. J. T. Verveen. ONS GARNIZOEN Bij het tramstation op de BW-laan stond Zater dagmiddag een eenzaam soldaatje te liften. Het lukte niet erg en het sol daatje ging op zijn gemak op de treeplank van een grote VAD bus zitten. Even later kwam er een mooie auto aanrijden, die in de richting van Am sterdam ging. Het soldaatje stond op, naar de auto reed door. Op hetzelfde moment kwam er uit de richting, waarin de mooie auto verdween, een andere wagen Het soldaatje rende naar de andere kant van de weg, stak zijn duim weer omhoog en ditmaal stopte de auto en natr. hem mee. in te genovergestelde richting. We hebben het zelf ge zien, maar toch begrijpen we het niet goed. HULDE We waren onlangs op een feestavond van de personeelsvereniging van een van Amersfoort grote bedrijven. Een stuk of wat mensen waren ge promoveerd voor deze ene avond tot acteurs en actrices en deden met heel veel goede wil hun uiterste best op een blij- spclletje. Helaas, er waren er een paar. die hun rol niet kenden cn de souf fleur moest al het moge lijke doen om het juiste stemvolume te vinden om hen voor te zeggen Na afloop kwamen de gebruikelijke bloemen en de niet minder gebruike lijke speech van de voor zitter, die tenslotte een bosje bloemen overhield en ze aan de souffleur gaf met de goed bedoelde woorden. AlstublieftU heelt het wel verdiend. Wc hebben er van genoten!" UITKIJKEN In de Bergstraat sleepte een grote kraan wagen een in elkaar gereden perso nen-auto van het nieuwste model weg. De personen-auto was enkele uren tevoren nog nieuw geweest. Nu was zij een grote hoop ver wrongen metaal. Achterop de auto was een reclame-biljetje ver moedelijk van de ANWB geplakt, waarop stond „Ik kijk uit. U ook?" BREIEN Uit het breipatroon van ons schoonzusje: Rug: 120 st. opz. met nld. 2% en 'n boord breien 1. gedr. lav. 7 a 8 cm hoog. Patroon* NB. Als er volg. nld. staat 2 sam. is dit 2 st. recht samenbrstaat er overhalen dan 1 afh. 1 br. cn de afgeh. st. over de gebr. halen. le nld: 6 av. 2 sam. omsl. 2 r. 10 av. 2 sam. 4 r. omsl. 1 r omsl. 4 r. overh. 10 av. herhalen vanaf op 't eind na 10 av. nog 2. sam. omsl. 2 r. en 6 av. O, op die manier! NAKAARTEN Het was Zondagavond omstreeks negen uur voor, ons gebouw: „Nou möje nie kletse. De Boys ware stukke be ter, maar Amsvorde het meer jandorie gehad Man gaa toch nleite. wal hèjij der nou voor sjoege van, wullie speelde toch met een sisteem Liek wel of je meegedaon hep, wullie, asjemenou, man, je sting je op te vrete van de senuwe as de Boys met de knikker jullie kant opkwame'k ben be nieuwd watte ze in de krant gaon schrijve wie er de beste is geweest ze eerlijk zijn zegge ze Amsvorde Hoekom- jederbijkerel. Boys was toch veel beter.hé, hou je handen thuis.. PROFICIAT Dat Amersfoort grote zonen heeft, blijkt op nieuw uit een aantrekke lijk artikel in de „An nouncer", een internatio naal maandblad van de Philipsfabrieken, over de heer ir. J. Kipperman. di recteur van de ,,Volt"-fa- bnek te Eindhoven. Door ons stadsvenster zien wij hoe zyn oude moeder zich in haar woning te Amers foort met eerbied over het tijdschrift buigt en aandachtig de foto van haar zoon bekijkt. Wij weten het: zij is een trouw lezeres van ons stadsven ster. En daarom mevrouw: Van harte gelukgewenst met zulk een zoon. WORDT VERWACHT Vandaag wordt in het Grand Theatre opgevoerd de mysterie-klucht „Fluf fy neemt de leiding" In de Markthal is een kerst- liederenavond in Prinsen hof wordt een lezing ge houden over fotografie. Vrijdag komen de nieuwe films. „Humores- que" in het Grand en ..The Outlaw" in het City The ater De „Keitjes" spe len in Amicitia het blij spel .Polly Perkins", ten bate van Prins Bernhard Stichting. ZUT houdt Zaterdag een familie-avond. De Kruiskamp viert feest «in Lang leve de sport en het KAB-gebouw. De No de plaatselijke ontmoe- ack gaat genieten van tingen in het bijzonder! cocktail cn confetti. Kerkdiensten voor Kerstmis Ter inleiding op het Kerstgebeu ren worden in de eerstvolgende dagen verschillende bijzondere diensten gehouden in onderschei dene kerken. Hieronder volgt een korte agenda: 17 Dec. 8 uur: Geref. Kerk, L. Vrouwestraat: Inleiding tot Kerst mis door Amersf. Chr. Gemengd Koor o.l.v. Mar Lorijn. Spreker: ds. D. A. Zijlstra; orgel: J. J. v. d. Burg; zang Bram Bal- foort. 19 Dec. 7.30 uur: Geref. Kerk. L. Vrouwestraat: Bijzondere Kerst samenkomst. Spreker: ds. A. .de Bruin, van Driebergen. Medewer kenden: Boris Lensky. viool; Riek Diepenveen, sopraan; Ida Jongsma, orgel. Dinsdag 21 Dec., 8 uur. Nieuwe Kerk. Leusderweg. Sprekers: ds. Monster en ds. Herfkens. Solozang, terwijl de zang der gemeente door orgel en trompetten zal worden be geleid. Woensdag 22 Dec.. 7.30 uur, Geref. Kerk, L. Vrouwestraat, Wij- dingsdienst Leger des Heils. Spre kers: ds. J. Hadden, Comm. A. C. Beekhuis. Zang „Soli Deo Gloria" en L. d. H. zangkoor. Organist: S. Struyk. Donderdag 23 Dec., 8 uur: Geref. Kerk, L. Vrouwestr., Kerst avond van de Geref. Jeugdraad met medewerking van drie beken de N.C.R.V. medewerkers: Marinus Voorberg, orgel; Kees Deenik, zang; Ab v. Eyk, declamatie. Spre ker de heer H. de Boer. Advertentie Dooi fe cachets 3Qc> H Med. Opvoedkundig Bureau B en W. bieden de Raad thans het ontwerpbesluit tot het oprichten van de „Stichting tot oprichting cn In standhouding van medisch- opvoedkun dige bureaux" tc Amersfoort en de ontwerp-statutcn van deze sjlchting ter vaststelling aan Bij het ontwerpen van dc statuten hebben de volgende beginselen als uit gangspunt gediend: 1. het bureau moet toegankelijk zijn voor dc kinderen van ALLE in on ze bevolking bestaande richtingen en levensbeschouwingen; 2 het particulier initiatief moet hier zo veel mogcjijk worden ingeschakeld. De taak van het op te richten bureau ligt immers op opvoedkundig ter rein. dat slechts bij uitzondering door dc overheid dient te worden betreden. Het aandeel van dc over heid. in casu de gemeente, kan zich naar de mening van B en W. in het onderhavige geval dan ook'be perken tot toezlchthoudlng en con troleren, temeer daar ook alle dier voornaamste ln onze bevolking be staande richtingen, n.l dc Protes tants-Christelijke. de Rooms-Kntho- Hcke en dc buitenkcrkelnke rich ting. vertegenwoordigd ln het voor lopige. door het gemeentebestuur benoemde bestuur der stichting ln oprichting, zich tot medewerking bereid verklaard hebben Dc taak van de gemeente beperkt zich In deze statuten tot* a. benoeming der bestuursleden, ech ter uit een voordracht, opgemaakt door hei bestuur, zodat ook de sa menstelling van het bestuur slechts onder toezicht van de overheid die het Initiatief tot het ln het leven roepen van deze stichting genomen heeft, geschiedt; b. toezicht en contróle op de geld middelen en het financieel beheer der stichting Het toezicht on deskundigheid van dc staf van hei bureau zal geschieden door de „Nederlandse federatie van Instellingen tot oprichting on Instand houding van mcdisch-opvocdkundlge bureaux" waarbij de ln Amersfoort op te richten stichting zich zal dienen aan tc sluiten ter verkrijging van rijks subsidie. Advertentie Utrechtsestraat 47. Ons dagelijks teveel Een ingezetenen, die zijn fiets onbeheerd en ongesloten had laten staan kreeg een verbaal; twee an deren kregen een bon, inzake het rijden zonder voor- of achterlicht. Een man, die te veel aan Bacchus geofferd had, en probeerde op een fiets te rijden, kwam op het poli tiebureau terecht. Een ingezetene, die zonder ver gunning collecteerde, overigens voor een goed doel, kreeg een be keuring. Fabrieksarbeider stak collega met mes In de ochtend van 8 Juni kregen twee arbeiders van de ENKA-fa- brieken te Ede in de cantine ruzie met elkaar. Een van de mannen, de 25-jarige D. B., die door de an der erg was gesard, nam bij het verlaten van de fabriek een schoen makersmes mede. waarmede hij zijn tegenpartij van die ochtend con diepe steekwonde in de rug toe bracht. Hiervoor moest de man zich Dins dag voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank verant woorden. Rekening houdend met de om standigheden. waaronder het mis drijf was gepleegd, eiste de Officier van Justitie tegen de dader twaalf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Uitspraak op 28 December. ADV verloor met 12-8 Maandagavond heeft het eerste tien tal van de damclub ADV het niet tot een overwinning kunnen brengen tegen Veluwezoom I. Over het geheel werd er door de Amersfoorters niet sterk gespeeld. Er lag als 't ware een zekere matheid over 't spel der ADV-ers. Het kan beter, alleen moet er feller en vast houdender gespeeld worden. ADV Is nu uitgeschakeld voor een eventueel kampioenschap Amersfoort, 16 Dec. Op de we kelijkse automarkt te Amersfoort werden Woensdag 15 December 348 auto's aangevoerd. De ministerraad heeft gistermid dag de besprekingen over de Indo nesische kwestie hervat en zelfs moest nog een avondvergadering worden gehouden welke tot één uur in de nacht heeft geduurd. Naar verluidt heeft minister Drees na de middag-vergadering nog een langdurige bespreking met enkele katholieke ministers w.o. de heren Van Schaick, Sassen en Van den Brink gehouden, waarbij ook minister Stikker aanwezig zou zijn geweest. Het heeft er de schijn van dat de moeilijkheden op het ogenblik ver plaatst zijn. Lage ze in het begin nog geheel in de Nederland-Indo nesische sfeer, gisteren zag het ex- naar uit, dat door de Amerikaanse demarches en door de reactie van Hatta daarop deze spanning enigs zins was verminderd. De volledige tekst van de nota van Hatta was door de regering inmiddels ontvan gen en zij heeft deze nota grondig bestudeerd. Volgens verschillende zegslieden zou deze nota althans op vele pun ten nog onduidelijk zijn en eigen lijk niet veel verder gaan dan het geen de laatste besprekingen met Hatta reeds hebben opgeleverd; met andere woorden, deze nota zou niet meer perspectieven openen, dan de mondelinge gedachtenwis- seling heeft gedaan. Het aanvanke lijk standpunt van de regering zal cr dan niet door worden aangetast. Intussen valt dit moeilijk te rij men met het feit, dat de Ameri kaanse regering, die in ieder ge val op de hoogte is van de onbe vredigende resultaten van de di- Overtrad Nederland Marshall-bepaling? (Van onze Haagse redacteur) De autoriteiten in Den Haag, die zich met de behandeling van Marshall-aangelegenheden bezig houden, toonden zich uiterst onaan genaam getroffen door de beschul digingen, die de Amerikaanse plaatsvervangende administrateur van de E.C.A., Howard Bruce, in een persconferentie o.m. aan het adres van Nederland heeft gericht. Bruce verklaarde bij die gelegen heid dat de E.C.A. een waarschu wing heeft gezonden aan Engeland, Nederland en België, omdat deze landen aluminium en loodafval in Canada zouden hebben gekocht voor Marshall-dollars, waarna zij deze afval onmiddellijk aan de Verenigde Staten hebben doorver kocht voor hogere prijzen. Naar aanleiding van deze verklaring van Bruce zijn er ln Amerikaanse bla den heftige aanvallen gedaan op de drie landen. De New York Sun schreef over „knoeierijen en oneerlijke trans acties. die een ernstige bedreiging van het Marshall-plan vormen.". In Den Haag nu toont men zich bepaald ver ontwaardigd. vooral omdat de klacht op niets gebaseerd blijkt te zijn. Nederland heeft Inderdaad aankopen gedaan van aluminium en loodafval en een deel daarvan Is als verwerkt mate riaal door verkocht naar de Verenigde Staten. Een ander deel ls door Neder land Inderdaad als schroot aan de Ver. Staten geleverd. Het is dit laatste wat blijkbaar het misnoegen van de E.C.A. heeft verwekt. Echter, zo zegt men ln Den Haag. dit is allerminst een onge bruikelijke zaak. Nederland heeft van ouds handel in deze geest gedreven, waarbij het land dus min of meer als tussenpersoon optreedt en het zijp wlnstloon krijgt. Het Is een normale vorm van dienstverkeer Acht men dit voor de Verenigde Staten een bedrei ging. en meent men dat daarvoor geen Marshall-dollars gebruikt zouden mo gen worden, dan had men dat ln de bepalingen, die voor het gebruik van Marshall-dollars gelden moeten neerleg gen. Nu dat niet het geval ls, heeft men. zo zegt men ln Den Haag. niet het recht ons land daar verwijten van tc maken. recte besprekingen, en die krach tige pogingen heeft ondernomen om de Republikeinse regering tot andere gedachten te brengen van deze nota grotere verwachtingen heeft. Evenmin is dit trouwens in overeenstemming te brengen met de geruchten, dat de spanningen thans voornamelijk in de regering zelf zouden heersen. Gistermiddag liep in Den Haag en met name in het parlement dat over de begro ting van Onderwijs beraadslaagde, het hardnekkig gerucht, dat een kabinetscrisis niet uitgesloten was. Dat zou er dus op wijzen, dat enke len van de ministers, die eerst op het standpunt stonden, dat er geen mogelijkheden tot oplossing waren, ten gevolge van bestudering van Hatta's nota, tot de conclusie wa ren gekomen, dat er wellicht nog een mogelijkheid tot overeenstem ming was. Wellicht! Hetgeen ilus wilde zeggen dat dit dan onder zocht zou dienen te worden, voor de Nederlandse regering haar eigen weg verder zal moeten gaan. Een afbuiging van het oorspronkelijke standpunt zou dit allerminst bete kenen. Wel een onderzoeken van de absoluut laatste kans. Andere ministers echter zouden ten op zichte van Hatta's nota zó scep tisch gestemd zijn, zij zouden er zó weinig nieuwe aanknopingspunten en zovele nieuwe onduidelijkheden in hebben gezien, dat zij zich van een nieuw onderzoek naar de mo gelijkheden niets meer voorstellen. Ziedaar het punt van meningsver schil in het kabinet. Beide partijen schijnen de leger macht eerst te willen gebruiken, als er absoluut geen andere mogelijk heden meer zijn. Doch terwijl de rechtervleugel inderdaad f»een an dere mogelijkheden meer ziet, acht de linkervleugel blijkbaar nog een nieuwe mogelijkheid geschapen door het Amerikaanse initiatief en de ge volgen daarvan. Waartoe dit geschil van inzicht zal leiden is op dit ogen blik nog niet duidelijk. Men heeft in Den Haag de indruk dat de afkon diging van het Besluit Bewind In donesië in Overgangstijd thans zeer spoedig zal geschieden, doch dat de instelling van de Interim-regering als consequentie daarvan nog wel even op zich zal laten wachten, op dat de crisis in Indonesië niet op de spits zal worden gedreven. Op nr. 9317 is een prijs gevallen van f 1.000,-, daarbü wordt toege voegd een premie van f 30.000,-. Advertentie De spion Canaris Zet hij zijn werk voort? Uit de keuken van de filmregie. Luchtbrug Berlijn. Achtergronden van het bunker drama te Vught. De Rechten van de Mens. De film Gentlemen's Agreement; Jodenhaat van nette mensen. Dit zifn weer grepen uit de in houd van het nieuwe nummer van het weekblad VRIJ NEDERLAND Losse nummers k 23 ets verkrijg baar in kiosk en boekhandel. Minimum abonnementsprijs ƒ2,50 per kwartaal. Administratie: Keizersgracht 604, A'dam-(C. De Heer en Mevrouw GROENVELD— BLOKBERGEN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun Zoon RINK Singapore. 14 Dec. 1948 61 Steven road Prachtig van 1 werking en u voering! Eigen import. Reeds vanaf f9.50 adverteeren maar doe he' vraag gratis advie» aan den adviseur van het VOOR op L bon op L bon op L bon op H bon op H bon 11 punten puntenvrij Zie speciale étalage a.d. Langestraat

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2