Gebeurtenissen in China en hun oorzaken Hoe staan fruitteeltkansen in Geldersche Vallei? NIEUWJAARSWENSEN D. A. G. v. d. Heide jubileert Goede Kerstliedavond van 't „Lied,, Noteert U even Imkers hielden jaarvergadering Bliksem-tournooi gaat door Dolle Ruys-avond in Grand Theatre Miep durft Dagblad voor Amersfoort „Een fijne krant!" zeggen de abonné's 2 Vrijdag 17 December 1948 ."w UiSNIEUWS Op uitnodiging van het voorlo pig bestuur van het „Nederlands genootschap Internationale Zaken" sprak Woensdagavond in het ge bouw van de Kamer van Koophan del dr. B. M H. Vlekke over het onderwerp „Oost tegen West in Oost-Azië". Dr. Vlekke begon zijn inleiding met de opmerking, dat het in het voornemen ligt, binnenkort in* Amersfoort een afdeling van het Genootschap te stichten, waarin al len, die belangstelling tonen voor de internationale problemen en zich actief willen verdiepen in t internationale vraagstukken, zich kunnen verenigen. Hij wees er op, dat er geen mogelijkheid meer be staat, om zoals voor de oorlog de problemen te mijden. In Oost- Azië zijn krachten doende dit ge bied aan West Europa te ontruk ken. Men ziet ze actief werken in China, Indo China, Malakka, Bir ma en Indonesië. Verschillende vragen dringen zich op bij het ge beuren in China, zo vervolgde dr. Vlekke. Wat is eigenlijk deze „communistische" beweging in dit land? Hij was van mening, dat het geen zich thans in China voltrekt zich in de geschiedenis van het land tientallen malen heeft ver toond: het is een boerenoorlog. De boerenstand is in moeilijkheden, want niettegenstaande hij drie kwart der bevolking vormt, ziet ze het aantal grootgrondbezitters zien derogen toenemen. Het communis tisch verzet daar te zien als een opstand der boeren, die eenmaal tevredengesteld het communisme snel zullen afzweren, is evenwei een kapitale fout. Ook de meest radicale verandering in de grond- bezitsrechten kan de kleine boeren van China niet meer dan een tij delijke en beperkte verbetering brengen, want de grote oorzaken van de massale armoede liggen in de oeroude, nooit veranderde pro ductiemethoden van de landbouw. Alleen een fundamentele wijziging van bovenaf opgelegd en met kracht doorgevoerd, kan hier ver andering brengen. Deze volksbe weging, communistisch of niet (spreker was van mening, dat van communisme in de ware zin des woords geen sprake was) zal suc ces hebben, door de vele beloften die de leiders hebben gedaan. In Malakka ziet men 'n zelfde burger- strijd als in China. Ook hier strij den Chinezen onderling voor in standhouding en verbetering van hun posities. De moeilijkheden in dit land waren volgens dr. Vlekke oorzaak van de nieuwe Britse con- slittutie, waarbij alleen aan hen, die in Malakka geboren zijn (dit zijn de Maleiers) en wier voorou ders Maleiers waren, burgerrech ten werden verleend. De overige groepen der bevolking'zien'hun rech ten hierdoor aangetast en komen in opstand. Engeland zal echter dit gebied nimmer verlaten, zo zei dr. Vlekke, omdat de uitvoer van Sin gapore meer dollars opbrengt dan de gehele export van het verenigde Koninkrijk tezamen. Bij nagenoeg alle Aziatische volkeren heeft de legende post gevat, dat van het Europese superioriteitsgevoel in Rusland weinig of geen sprake is. De gewone man trekt deze legen de aan. om haar als middel te ge bruiken bij het uiten van zijn an tipathie tegenover het Westen. De Westelijke volkeren zijn destijds naar Azië gegaan om rijk te wor den. Het noodzakelijke effect hier van is geweest, dat de Oosterling zich door deze handelingen tot het Marxisme voelde aangetrokken. Voorlopig kan, volgens spre ker echter nog niet worden vastgesteld in hoeverre de Aziatische volken werkelijk onder communistische invloed verkeren. Dr. Vlekke gaf als zijn mening te kennen, dat de massa- en volksbewegingen in Oost Azië geen Leninistisch- communistische opstanden zijn, doch hij verbond hieraan de opmerking, dat deze bewegin gen wel aan de Leninistisch- communistische idealen dienst baar kunnen worden gemaakt. 1 Spreker was van mening, dat een politieke organisatie als het communisme, die de ideologie ach teruit kan zetten om een doel te bereiken, een macht is, waarmede men ernstig rekening dient te hou den. Het is zeer zeker de bedoe ling van de communisten om de revolutionaire volksbewegingen te gebruiken als middel tot vestiging van een communistische staat. De Westerlingen staan tegenover een onoplosbaar raadsel en een gevaar dat bestreden moet worden. De wijze waarop dit moet geschieden, is moeilijk te bepalen, aldus be sloot dr. Vlekke deze causerie, die v/erd gevolgd door een uitermate leerzame discussie. KOMT, ZIET EN OVERTUIGT U! Kunsthandel Veenendaal op de Hof biedt U een grote collectie zeer geschikte kerstgeschenken! Veertig jaar bij het godsdienstonderwijs Naar wij vernemen viert de eer waarde heer D. A. G. van der Heide, rustend godsdienstonderwij zer in de Ned. Herv. kerk te Amersfoort op 20 Dec. a.s. zijn 40- jarig ambtsjubileum. Geboren in 1879 behaalde zijn Eerwaarde in 1908 de godsdienst- onderwijzersacte en werd nog dat zelfde iaar als Evangelist te Twij- zelerheide aangesteld. Na een ar beid van 10 jaar aldaar kwam hii od 12 Mei 1918 naar Amersfoort als opvolger van de heer K. Tee ling. Gedurende de 30 jaren van zijn verblijf alhier verwierf hij zich in vele kringen een grote bekendheid. Behalve zijn dagelijks werk op de catechisatie en als ziekenbezoe ker noemen wij zijn voorzitter schap van de Christ. Werkmans bond en zijn leiding van de Zon dagschool dier vereniging. Ook op politiek terrein liet hij in de vooroorlogse jaren van zich horen en vertegenwoordigde hij gedurende enkele jaren in de Amersfoortse Raad mede de Chr. Hist. Unie. De jubilaris hoopt Zondag a.s. in de morgengodsdienstoefening in de St. Joriskerk in de dienst voor te gaan Kerstzang met Renske Nieweg en haar zich zelf, het lied en ons steeds getrouw blijvende schare is in de loop der jaren een traditie geworden. Er is door ervaring een gezonde, het vocale met het instru mentale rijk afwisselende en com binerende vorm gegroeid. Tussen ae samenzangen, die dit jaar be halve het prachtig naieve „Van wouden nu alle die kinderkens zingen" ook het stoere Vondelse „O Kerstnacht" met volledig suc ces nieuw brachten, strooide het „Lied" zijn canons en stijlvolle liedbewerkingen en speelde de qua gehalte verblijdend groeiende in strumentale groep Dorland ko ralen van Praetorius en Bach voor b'okfluiten-kwartet. Juist dit laat ste was een genot van klank en stijlvolle voordracht. De kroon op haar werken zette de groep met een zeer goede uitvoering van Dietrich Buxtehude's „In dulci jubilo", dat terecht een vaste plaats is gaan in nemen op deze avonden van muzi- kale kerstviering en allen weder om veel vreugde bracht. H. M. S. GRAND THEATRE tel. 4632. „Hu- moresque". Toegang 18 jaar. Zon dag 1,30, 4, 6,30 en 9 u. Overige dagen 2.3u. half 7 en 9 u. CITY THEATER. Westsingel 7b, tel. 6572. „Vogelvrij verklaard". Toegang 18 jaar. Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 u. Overige dagen: 2,30, 6.30 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Lange- straat „Prairiehelden", vooraf: „Moord in het Lunapark". Toe- fang 14 jaar. Vrijdag en Zaterd. ,30. 18.45 en 21 u. Zondag 2. 4,15 18,45 en 21 u. Overige dagen 2,30 en 20 uur. VRIJDAG: Studiecentrale Utrecht- seweg 106, 8 uur gesprekavond: Wereldfederalisme en Pacifisme. Inleider: ds Hugenholts (Ammer- stol). Amicitia 8 uur: Amersfoortse To neelver. „De Keitjes". Opvoering: „Polly Perkins". De Amersfoortse bijenhouders, aangesloten bij de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland, hielden Donderdag avond in de „Oranjeboom" hun jaarvergadering. Uit de verslagen bleek, dat in 1948 zich een gezond verenigings leven had ontwikkeld. De afdeling telt momenteel 130 leden. Vooral oe voorjaarsmarkt werd een succes door grote aanvoer en goede prij zen. De dit jaar voor de eerste keer gehouden najaarsmarkt mislukte, zodat men het voortaan bij één markt per jaar zal houden. De Storta was ook voor de Amers foortse bijenhouders een evene ment. De stand trok veel belang stelling. De heer Oorthuis kreeg dankwoorden voor de goede zorgen die hij aan en ander had besteed. Voor het reizen met de volken naar de boomgaarden bestond veel belangstelling. Het vervoer leverde geen moeilijkheden op. Voor de plaatsing van een kast in een boomgaard zal voortaan f 7.50, voor een korf f 7.worden ver goed. De afdeling Bunnik geeft desgewenst volledige inlichtingen. In het voorjaar van 1949 wordt zes kg. suiker per volk verstrekt. De prijs zal iets hoger liggen. Voor de winning van honing was de weersgesteldheid in 1948 niet bij zonder gunstig. De verkoopsprijs is dientengevolge vrijgesteld. In de samenstelling van het af delingsbestuur kwam enige wijzi ging door het aftreden van de be stuursleden mejuffrouw Winkel- man en de heer H. Idserda. Zij werden na stemming vervangen door de heren W. v. d. Bedum cn W. Frens. In de kascommissie werden be noemd de heren Hoekstra en J. P. Boender. Gebrek aan belangstelling voor de proefstand maakte de ophef fing daarvan noodzakelijk. De vier kasten worden verkocht. Besloten werd voorts tot het beleggen van praatavonden op 27 Januari, 17 Februari en 31 Maart a.s. Tenslotte deed de heer Hemels verslag van de te Utrecht gehouden algemene jaarvergadering. Op uitnodiging van de Ned. Fruit telers Organisatie (NFO). afdeling Gelderse Val.ei sprak Woensdag in „De Wapenroem" ïr. B. Bartelds, Rijkstuinbouwconsulent in de Pro vincie Utrecht, over: De fruitteelt in de Gelderse Vallei De inleider gaf allereerst een overzicht van de bodemstructuur in de verschillende delen van het gebied. De voorlichtingsdienst voor land en tuinbouw is begonnen met z.g. bodemkartering, d.i. het in kaart brengen van de verschillende grondlagen in een streek of een be drijf, om aan de hand van de ver kregen uitkomsten de geschiktheid voor te verbouwen gewassen te be palen. De zandgrond, waaruit de Gel derse Vallei voor het grootste deel bestaat is vaak gunstig voor tuin bouw, mede door de vrij geregelde wateraanvoer. Een andere gunstige factor is: eer. groot achterland, Amersfoort en omgeving, wat betekent afzet mogelijkheid. Want dat is van zeer veel belang. Het verbruik van fruit in ons land staat ver beneden dat in het buitenland. Vóór de oorlog bedroeg het ver bruik hier te lande per hoofd en per jaar 33 kg. Hierin begrepen ook gedroogd, geconserveerd en verwerkt fruit. In Zwitserland is dat cijfer 60 kg., Engeland 75 kg. en in Amerika zelfs 100 kg. Het gebruik kan dus nog heel wat om hoog. Ir. Bartelds ziet in de tegen woordige hoge prijzen echter een gevaar, omdat dit de leuze: eet meer fruit illusoir maakt voor ve len. Er zijn vier soorten teelt, die hier beoefend worden: le. Sierge wassen (heesters en bomen), 2e. bloemisterij, 3e groenteteelt, 4e fruit. De eerste twee zullen door hun specialistisch karakter zich hoege naamd niet uitbreiden, terwijl gioententeelt reeds lang practisch met uitgebreid kan worden, omdat reeds een groot kwantum voor ex port beschikbaar is. Met uitzondering van twee gewassen: aardbeien en asper ges voor welke nog wel afzet gebied te vinden is, acht de inleider het niet raadzaam de groenteteelt uit te breiden. Wanneer het fruitverbruik zou gestimuleerd kunnen worden, zou de fruitteelt nog wel een, zij het voorzichtige, uitbreiding kunnen ondergaan. Allereerst denkt ir. Bartelds hier bij aan de intensivering van be slaande bedrijven. Men zit nog steeds met het vraagstuk van de kleine boeren, wier bedrijven niet groot genoeg zijn voor de gezinnen, waarom men er naar streeft door verbouw van producten met hoge re waarde hierin te voorzien. De voorlichtingsdienst van land en tuinbouw houdt zich met deze materie bezig. Immers, we zijn er niet met te zeggen: dan maar aan de tuinbouw. Groente kan het niet zijn, dus dan wordt het noodwen dig fruitteelt. Maar de kleinere boeren beschikken meestal niet over de grote kapitalen, die de teelt van appels en peren vergt, dus blijft over de teelt van bessen en aardbeien. Na de bespreking van de teelt en wat daaraan vast zit, brengt de heer Bartelds de ontwikkeling van de kwekers zelf ter sprake. Daar voor ziet hij drie middelen: onder wijs, voorlichting en proefnemin gen, waarvan uiteraard het onder wijs van primair belang is. Dat dit ingezien wordt, ook en vooral door de jongere generatie, bewijst de grote toeloop naar de z.g. fruit- teeltscholen, waarvan er nu vier in het rayon van ir. Bartelds zijn ge sticht, n.l. te Houten, Woudenberg, Wijk bij Duurstede en IJselstein. In Amersfoort is reeds sedert 30 jaren een goede tuinbouw- cursus met een groot aantal leerlingen. De inleider ziet echter in de toekomst ook hier wel 'n lagere tuinbouwschool gevestigd. In Utrecht is men begonnen met de lessen aan de Rijks Middelbare Tuinbouwschool. Óp deze school worden de toekomstige leiders van onze tuinbouw gevormd, terwijl mede de export, de conservenfa- brieken en het veilingwezen hun leidende functionarissen ervan zul len betrekken. Resumerende komt ir. Bartelds tot de conclusie dat de uitbreiding in de richting van fruitteelt kans van slagen heeft. Gronden zijn goed, de animo is goed. Aan de technische ontwikkeling van de kweker moet nog veel aandacht worden geschonken. In dit verband noemde hij ratio nele bedrijfsvoering, mechanisatie, ocideelkundig gebruik van glas, onkruidbestrijding en goede cul- tuurzorgen. Op het referaat volgde een le vendige discussie, waarna de voor zitter der afdeling de heer G. H. Segers van Soest, nog enige pun ten" omtrent propaganda voor fruit verbruik ter sprake bracht. Het bliksemtournooi, dat de Amersfoortse K.N.V.B.-clubs op Tweede Kerstdag op „Birkhoven" zullen spelen om de Rotherhan- beker, vind nu definitief doorgang. De wedstrijd-duur is twee maal een kwartier. Ieder elftal speelt vier wedstrijden. De opbrengst van het tournooi is ten bate van de uitwisseling met Rotherham. Het programma is: Hoofdterrein: 12 uur HVC Amsvorde: 12.45 uur: Amersf. Boys Quick; 13.30 uur: Amsvorde Quick; 14 30: Amersf. BoysAms vorde: 15.15 uur: HVCQuick. Tweede veld (bijterrein): 12 uur APWC—Quick; 12.45 uur: APWC- Amsvorde; 13.30 uur: Amersf. povs—HVC; 14.30 uur APWC— HVC; 15.15 uur Amersf. Boys APWC. Toeslag op pensioenen en gratificaties B. en W. stellen de raad voor te besluiten: a. aan hen, die ingevolge de ver ordening regelende het verlenen van een gratificatie aan eervol ont slagen, niet-pensioengerechtigd personeel een gratificatie genieten of zullen genieten; b. aan hen, die een gratificatie genieten ingevolge raadsbesluit van 28 October 1931 (vaststelling be groting van het jaar 1932); c. aan hen, die ten laste van het reservefonds pensioenen een ver hoging van pensioen genieten; een toeslag op het pensioen, respec tievelijk de gratificatie, te verlenen. Ook voor oud-wethouders of na bestaanden stellen B. en W. voor te besluiten een toeslag op het pen sioen, respectievelijk wachtgeld te verlenen. Toeslag voor personeel distributiekantoor Op 30 November j.l. besloot de raad tot toekenning van een tijde lijke toelage ad f 1,- per week of f 4,50 per maand naar analogie der rijksregeling aan een gedeel te van het personeel der gemeente. De directeur van het centraal distributie-kantoor heeft verzocht tot vaststelling van eenzelfde rege ling voor het distributiepersoneel en B. en W. stellen de raad thans voor hiertoe over te gaan. Filmjeeps komen naar Amersfoort Door Nederlandse Bedrijven is onlangs een belangrijke schenking aan de NIWIN gedaan in de vorm van een aantal iilmjeeps, die spe ciaal bestemd zijn voor de voorste posten van onze militairen in In donesië. Voor hun verscheping maken deze jeeps een rondrit door Neder land, zij zullen Zaterdagmiddag om half vier het kruispunt Hoevelaken bereiken. De Amersfoortse Motor politie begeleidt de jeeps naar Amersfoort langs de volgende rou te: Hogeweg, Kamp, Langestraat, Utrechtsestraat naar Plantsoen West. Nabij het politiebureau wor den de jeeps met hun bemanning geïnspecteerd door militaire en burgerlijke autoriteiten. Deze plechtigheid zal dus ongeveer kwart voor vier geschieden. Het achttal NIWIN-jeeps verlaat daar na via de Utrechtseweg, Snouc- kaertlaan en B.W.-laan onze stad. Ons dagelijks teveel Bij de politie werd aangifte ge daan van verduistering van een fiets, die ongesloten en onbeheerd aan de zijgevel van een café in de Arnhemsestraat stond. Een autobestuurder werd be keurd, inzake het rijden in de ver boden richting van de Langestraat en het niet kunnen tonen van een rijbewijs. Op het bureau van politie werd een fiets gebracht, die onbeheerd en ongesloten stond. Twee winkeliers werden bekeurd in zake overtreding van de voor schriften voor etalageverlichting. „Fluffy neemt de leiding" „Want waar ter wtield kan een meisje in een nacht vijfduizend dollars verdienen?", zei Nell Kop pen als de dorre Fluffy Pride gis teravond tegen elf uur op het to neel van het Grand Theatre en ze ontketende daarmee voor de laat ste maal een loeiend gelach onder hel publiek. Die uitbundige vro lijkheid was er nog in de zaal toen het doek allang dicht was en de meeste toeschouwers zullen nog lang nagegrinnikt hebben om alle gecultiveerde nonsens die het Vrije Toneel vroeger Ruys-ensemble drie uur lang had gebracht met wat is aangekondigd als de myste rie-klucht „Fluffy neemt de lei ding". Het stuk is een uiterst vro lijke en knap geënsceneerde paro die op de „real detective-story". En Fluffy Pride, een juffrouw op ja ren met een hart dat naar roman tiek dorst en daarom het kolder achtige idee krijgt om een oud en desolaat hotel te kopen, neemt in derdaad de leiding. Öngewild komt ze terecht in een complot van dranksmokkelaars en clandestiene distilleerders. Hoe ze eerst bang, daarna al moediger, er op uit is de geheimzinnige dingen die in haar hotel gebeuren te ontsluieren? Het zou al te ver zijn om dat te be schrijven. De Amerikaanse auteur van het stuk, George Batson, heeft een aantal onvergetelijke indivi duen geschapen. Op de eerste plaats Fluffy zelf, een rol die Nell Koppen als het ware op het lijf was geschreven. En ze speelde dan ook met haar ganse lichaam. Mi miek, gestes, haar spitse stem ze hielpen allemaal mee ons van het naar liefde hakende hart dat onder haar schijnbare steriliteit leefde, te overtuigen. Annie Ver hulst als de verlepte Mama Philips met haar ruime hart en onverschil lig karakter hielp al evenzeer mee het volume van de lachtsalvo's te vergroten. De zoetsappige kapitein Towser, die Fluffy zo braaf terzijde zou staan, werd door Anton Ruys koddig gespeeld. Zijn broer Cor speelde zelf niet mee doch de figu ren zoals ze werden gebracht kon den niet anders dan mede door hem getekend zijn. Hij voerde ook inderdaad de regie van dit echte Ruys-stuk, waarmee weer eens zo'n echte Ruys-avond is gebracht. En daarmee is dunkt ons alles ge- zegd. Philips demonstreerde voor „Eemland"' Het „bliksemde" giteravond in „Prinsenhof" en geen wondei': Phi lips, bij monde van de heer de Jong dan, demonstreerde voor de foto liefhebbers uit Amersfoort de toe passing van kunstlicht bij hun op namen thuis. Diverse lampentypen verden getoond en hun practiseiie waarde besproken. Uit de vragen die gesteld werden bleek dat men er volkomen in was. We zagen alle hier gevestigde fo tohandelaren en fotografen door wie deze avond mede was georga niseerd. Vrijwel alle leden van de Fotokring Eemland waren met het bestuur aanwezig. Een grappig mo ment was toen de voorzitter aan de vertegenwoordiger van Philips vroeg of, wanneer we maar ijverig blitzlampjes gebruikten we ze dnn ook zo goedkoop kregen als in Amerika. Philips vraagt eerst een grotere omzet, dan worden de pro ductiekosten geringer en aan kan het ook goedkoper. Neen, /.ei de voorzitter van „Eemland". eerst goedkoper en dan komt de produc tie vanzelf. Een eeuwige strijd vraag! In zijn betoog maakte de heer De Jong de opmerking dat de waar de van het fototoestel niet wordt bepaald door de prijs die men er voor heeft betaald, maar door het gebruik dat men er van maakt. Na dit betoog was er gelegenheid tot fotograferen waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt, zodat „de bliksem niet van de lucht af was." De lezing over de Gevaertproduc- ten kwam niet tot zijn recht. Jam mer. het was de moeite wel waard. Bij het sluiten van deze avond wekte de heer Breijer allen die se rieus de fotografie beoefenen op lid te worden van „Eemland". Interkerkelijke Jeugdraad belegt wijdingsdienst Gelijk reeds enkele jaren, hoopt de Interkerkelijke Jeugdraad ook nu weer op de vooravond van Kerstmis een interkerkelijke sa menkomst te beleggen. Dit samen zijn, vooral voor de Jeugd, is be doeld als een laatste adventsoproep, om zich door gebed, woord en lied als jeugd van Amersfoort op het komende Christusfeest voor te be reiden. In deze dienst zullen de schrift- pericopen gelezen worden door de heer J. A. Hendriks, terwijl ds. J. Hadders, de Herv. Jeugdpredikant een korte toespraak hoopt te hou den. Het Herv. Kerkkoor onder leiding van de organist Adr. C. Schuurman zal niet slechts de zang der aanwezigen ondersteunen, maar ook enkele koorliederen en wisselzangen ten gehore brengen. Dp samenkomst wordt gehouden op Vrijdag 24 Dec. a.s. des avonds 9—10 uur in de St. Joriskerk. Schaken Arbitrage leidde tot excessen De schaakwedstrijd voor de eer ste klasse Amersfoort 1-Soest 1 werd door onze stadgenoten met 51/2-41;j gewonnen. Veel staat kan men echter op deze cijfers niet ma ken, daar bij het afbreken nogal eigenaardig werd gearbitreerd. In verband hiermede leveren we lie ver geen commentaar op de wed strijd, doch zouden we in het be lang der schaaksport de besturen der verenigingen erop attent willen maken te waken tegen excessen, zoals hier zijn voorgekomen. Zo zagen we de partij Asperslag-van Dijk, zonder meer voor Amersfoort verloren verklaren omdat A. een pion minder had, terwijl er, behal ve een aantal pionnen nog de D. en twee T. op het bord staan. Geen schaakmeester zou dit z.m. zo be oordelen. Deze arbiters deden het echter zonder blikken of blozen. Gelukkig komen zulke gevallen zelden voor en wij vertrouwen dat en het bonds- cn de clubbesturen maatregelen zullen treffen om een herhaling te verhinderen. Burgerweeshuis bergt verrassingen B. en Wwillen afzien van aanbesteding In de raadsvergadering van 25 Mei 1948 werd in afwijking van het voorstel van B. en W. besloten de gedeeltelijks, restauratie van het burgerweeshuis te doen aanbeste den. B. en W. delen hieromtrent aan de raad mede, dat het niet mogelijk is gebleken genoemde werkzaam heden volledig in het bestek te om schrijven, zodat eventuele „verras singen" zeker niet zouden uitblij ven. In vele gevallen zal eerst na nauwkeurige bestudering van de constructie van het wel zeer ver vallen gebouw kunnen worden vastgesteld op welke wijze de nodi ge werkzaamheden dienen te wor den uitgevoerd. Op grond hiervan stellen zij voor, na overleg met de commissie van bijstand voor de dienst „gemeente werken", het werk te doen uitvoe ren door de dienst voor gemeente werken. Burgerlijke Stand Geboren: Geesken, d. v. J. van Knapen en G. H. Elferink; Frans, z. v. J. van Knapen en G. H. Elfe rink; Marten, z. v. W. van 't Haze- veld en M. G. van Vueren; Alber- tus, z. v. J. Wunderink en J. G. Kroes; Johan, z. v. J. M. Peper en A. J. Kuipers. Ondertrouwd: A. J. van Mourik en J. H. Bouwmeester; H. v. d. Mo len en J. W. Snijders; H. M. Kreijne en H. Brandsen; F. D. Karreman en A. Achterkamp; N. Hilversum en S Groenheiim; J. M. Cozijn en D. Galis; R. L. B. M. Huurdeman en H. J. v. Wegen. Gehuwd: J. T. van de Lagemaat en G. Hooijer. Overleden: H. Valkenburg, oud 66 j. wed. v. J. G. van Westreenen; L. Braams, oud 59 jaar. weduwe van K. v. d. Kamp; J. Moolenbeek, oud 81 jaar, echtg. v. J. Vermeulen; J. Adam, oud 74 jaar, echtg. v. G. de Gans. H. W. Assink dertig jaar bij Hapan Harde werker met een onfeilbaar geheugen Een man, die door hard en van harte werken zich bij de N.V. Han delsmaatschappij en Apparatenin- dustrie een prachtige carrière heeft opgebouwd, viert Zaterdag zijn dertig-jarig dienstjubileum. Het is de heer H. W. Assink, be gonnen als magazijnbediende, ver volgens magazijnmeester en nu sinds ongeveer tien jaren bedrijfs leider. Een deel van zijn succes heeft de heer Assink zeker te dan ken aan zijn bijna onfeilbaar ge heugen. Kennis, die deze autodidact eens heeft opgedaan, zal hij niet licht vergeten. Cijfers van tiental len jaren her weet hij zich nu nog te herinneren. De heer Assink is mede-oprich ter van de Federatie van Amers foortse Personeelsverenigingen en heeft zich dan ook op andere wij ze verdienstelijk gemaakt voor het grote industriële apparaat waarin hij zulk een eervolle plaats in neemt. Ook enkele andere vereni gingen kunnen steeds op zijn veel omvattende kennis en welhaast on uitputtelijke werkkracht rekenen. Morgen wordt de heer H. W. Assink in zijn met bloemen ver sierd kantoor door directie en per soneel gehuldigd. Vonnis tegen Cabalt c.s. op 30 December Donderdag verschenen de drie gewezen Amersfoortse politieman nen Cabalt, Tol en Beumer op nieuw in de beklaagdenbank van het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht. De behandeling was van formele aard en duurde slechts enkele mi nuten. De drie verdachten werd nl. aangezegd, dat de uitspraak door het Hof in hun zaak is bepaald op 30 December. Teusderkwartier won glansrijk Leusderkwartier I speelde Don derdagavond in café „Zonneheu- vel" tegen Zonneheuvel I, in de le klasse libre der N.B.B. en won met 6-2. Alleen de partij tussen Van Straten (Z.) en Achterbei-g (L.) bracht enige spanning. A. J. Stalenhoef (Z.) 78 23 14 3.39 Japin (L.) 120 23 19 5.21 Hopstaken (Z.) 98 35 14 2.80 Van de Brug (L.) 130 35 12 3.07 Van Straten (Z.) 130 32 19 4.06 Achterberg (L.) 96 32 15 3.00 Batta (Z.) 46 33 5 1.39 Scheerder (L.) 100 33 13 3.03 Herstel van hekwerk op „Birkhoven" B. en W. stellen de raad voor te besluitei., voor de uitvoering van de herstelling aan het hekwerk op hel sportpark „Birkhoven" een crediet beschikbaar te stellen van ten hoogste 6050,- en hen te machtigen deze wïrkzaamheden op te dragen aan de firma H. T. Vis sers te Amersfoort voor f 4860,-. Winternummer van „De Wrandelaar'v Het laatste nummer van de zestien de Jaargang van „De Wandelaar", een uitgave van Schoonerbeek te Laren. Is een waardig sluitstuk van een jaar waarin bijzondere aandacht aan de inhoud van dit tijdschrift werd besteed. Ook dit winternummer, dat niettemin de lezer noodt tot een wandeling door allo seizoenen, getuigt van een juist Inzicht in het samenstellen van een leerzaam maar uiterlijk ook zeer aantrekkelijk tijd schrift. 'frnhprp, Concert van „Fidelio"" Woensdagavond gaf de muziek vereniging Fidélio in de zaal van hotel „De Schans", onder leiding van de heer A. Toorenspits een condert. Ofschoon een kleine zaal zich minder goed leent voor derge lijke uitvoeringen, moeten we toch constateren, dat de talrijke aanwe zigen veel van de muziek genoten hebben. Er werd zeer beschaafd gemusiceerd. Het klankgehalte was uitstekend. Deze uitvoering was een bewijs, dat de leden onder de degelijke leiding van de heer Too renspits ijverig gestudeert hadden. In de pauze deelde de heer H. Methorst, voorzitter van het bazar- comité mede, dat de bazar ruim f 2780 had opgebracht. Advertentie nu weer witlof op tafel zetten. Man en kroost zullen niet meer praten van: bitterlof. De Heer P. J. Kers heeft een fijn recept voor de Zondag: WITLOF MET PIKANTE BOUILLONSAUS Snijd 2 kg. schoongemaakte witlof aan zeer smalle reepjes, kook deze ln weinig water gaar en laat goed uitlekken. Vang het groentevocht op en vul dit aan met water tot '3 liter. Breng aan de kook met 25 gr. boter, bind het tot een sausje en breng op smaak met zout. nootmus kaat. socparoma en 2 cetl. tomaten ketchup. Laat de groente htcr even in nastovcn. De bittere smaak van witlof verdwijnt, als U onder aan het stronkje het merg uit pit. Maak eens witlofsoep van melk. boter en bloem of snijd de rauwe witlof aan zeer dunne recpjeB en maak dit aan met wat slasaus. Voor toetje geeft Mlep weer. Een lekkere halve peer. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen. Soest Plotseling overleden Tijdens een bezoek aan het wijk- gebouw „Eltheto" aan het Driftje te Soest, werd de heer V. plotseling onwel. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar de heer V. aan een hartverlamming bleek te zijn overleden. Ernstig verkeersongeval Door vermoedelijke onachtzaam heid van een autobestuurder had Woensdagavond op de Birkstraat nabij Kamplust een ernstig ver keersongeval plaats tussen een auto en een dubbel bemand motorrij wiel. Door de botsing werd het linker been van de motorrijder versplin terd, terwijl zijn echtgenote de en kel van haar linkerbeen brak. De slachtoffers, woonachtig te Amersfoort, werden naar het St. Elisabeth ziekenhuis aldaar overge bracht. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de autobestuurder, in- plaats van zijn richtingsaanwijzer, zijn hand had uitgestoken, welke in de duisternis niet door de motorrij der is gezien. Onze plaatsgenoot C. J. v. Scha dewijk zal op Zaterdag 18 Decem ber a.s. door Z.H. Exc. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, tot Priester wor den gewijd. Z. Eerw. zal op 2e Kerstdag te 10.30 uur, in de parochiekerk te Soestdijk, zijn eerste Plechtige H. Mis houden. Scheepstijdingen Aagtekerk. Australië—Rotterdam, pass. 15 Dcc. Kaap Guardafui; Aihena, Rot terdam—Buenos Aires, pass. 15 Dec. Madeira: Arkeldljk, Galveston—Am sterdam. pass. 14 Dec. Bermuda: Aver- dljk. 16 Dec. van Rotterdam te New York; Arendsdijk, New York—Antwer pen, pass. 15 Dec. 16 uur Scillles: Bcngkalis. 14 Dec. van Savanah naar Houston: Blijdendijk, 15 Dec. van New York te Boston: Bloemfontein, Beira— Durban, pass. 15 Dec. Kaap Corricntes; Cleodora (T), 15 Dec. van Singapore naar Adelaide; Esso Den Haag, 15 Dec. van Vado naar Ceuta; Gaastcrkerk, 16 Dec. van Kaapstad te East Londen: Kota Agoeng, 16 Dec. van Singapore te Semarang verwacht; Manoeran, 15 Dec. van San Francisco te Vancouver; Mer- wede. 15 Dec. van East Londen naar Durban; Modjokcrto. AntwerpenLon den. pass. 15 Dec. 16.20 uur Vlisslngen; Marlekerk, JapanRotterdam, 15 Dec. van Colombo naar Aden; Nigcrstroom, AmsterdamWest Afrika, 15 Dec. te Dakar teruggekeerd wegens machine- schade; Roepat. New York—Alexandria, 15 Dec. van Gibraltar; Socrates. Trlnj- dad—Amsterdam, pass. 16 Dec. Flnls- tertre: Stad Schiedam. 15 Dec. van Me- Itlia naar Vlaordlngcn; Tibia (t), 14 Dec. van Singapore naar Kaapstad; Van Ostade, West IndiëAmsterdam, via Havre, pass. 15 Dec. Oucssant; Vo- Icndam, RotterdamSydney, pass. 16 Dec. 5 uur Gibraltar; Waterman. Rot terdam—Batavia, pass. 15 Dec. 17 u. Pcrim; Willem Ruys. Rotterdam—Ba tavia, pass. 15 Dec. Port Soedan: Al cyone. RotterdamBuenos Aires, pass. 15 Dec. Fernando Noronha; Alkald^ Rotterdam—Porto Alegre, 15 Dec. van Rio de Janeiro; Aiphard, Rotterdam- Porto Alegre, 15 Dec. van Santos; Am- stcldiep, Java—Amsterdam,, pass. 15 Dec. Aden; Amsteldljk, Tampico Alexandrië, pass. 15 Dec. Kaap Bon: Amstelstad. AmsterdamJava, pass. 15 Dec. Flnisterre; Borneo. Singapore— Los Angelos. 13 Dec. te Honolulu; He- del. 16 Dec. van Carleton te Poorters haven; Leersum, 16 Dec. van Rotter dam te Antwerpen; Prins Alexander. RotterdamSt. John n.b. 15 Dec. 650 mijl West Land's End, Prins Willem v. Oranje, RotterdamNapels. 15 Dcc. pass. Oucssant: Themisto. Galveston Nederland. 15 Dec. van Penzacola; Wicldrecht (t). vermoedelijk 18 Dec. v. Durban naar Abadan; Zwijndrecht, 16 Dec. van Emdcn naar Geffle. MODELLEN GERRIT JANSEN Langestraat 18 p.f. JAN GERRITSEN Kortestraat 31. Nijkerk wenst zijn clientele een voorspoedig 1949 Uw wensen bU de Jaarwisseling, welke U wilt doen uitgaan naar ver wanten. vrienden, kennissen en zakenrelaties, kunt U overbrengen door middel van een annonce in het oudejaarsnummer van het SNOUCKAERTLAAN 7 - AMERSFOORT - TELEFOON 6235 De groeiende krant, met een uitstekende naam Deze advertenties, waarvoor een minimum hoogte geldt van 10 mm (te gen 10 cent per mm) zullen zoveel mogelijk plaatsgewijze worden ge rubriceerd. Geeft s.v.p. nu reeds Uw advertentie op; de plaatsruimte is beperkt. U kunt onderstaand formulier Ingevuld en ondertekend aan ons toezenden Verzoeke onderstaande nieuwjaarswens in het oudejaarsnummer van het Dagblad voor Amersfoort op te nemen, ter grootte van mm. Hoogachtend, (Handtekening)

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2