J PALTHE Kerstprijsvraag 1948 N.J.H.C.-vlag in top bij „De Grasheuvel" ABONNEMENTSGELDj Cijfers over de herkomst der bevolking van Amersfoort Kerk en Vrede" besprak W ereldf ederalisme PERSENONTVLEKKEN 2 Jeugdherberg-Conferentie-oord door burgemeester geopend Noteert U even 1e KWARTAAL 1949 Bijna de helft van aantal inwoners bestaat uit echte import Filmjeeps waren in Amersfoort 99 Let op onze bijzondere editie van Dinsdag 21 December Maandag 20 December 1948 SI -WSNIEtllPS „Moge „De Grasheuvel" zijn: een veilig tehuis voor jeugdige trekkers, een veelbezocht schoolbuitenhuis, een conferentie-oord voor velerlei gees telijke stromingen en het begin van een volkshogeschool in de provincie Utrecht." Onder het uitspreken van deze hartelijke wens hees burgemeester Molendijk Zaterdagmiddag de groen-witte N.J H.C.-vlag op het voorterrein van de nieuwe Amersfoortse jeugdherberg, tevens conferentie-oord, „De Grasheuvel het fleurige witte landhuis aan de De Gencstetlaan. Deze dag was er meer ouderdom dan jeugd in het gerieflijke „vlaggeschip" van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale. Van alle kanten uit het land waren belangstellenden naar de top van de Amersfoortse Berg gekomen om de opening van dit gebouw mee te maken. Waar tegen het avonduur wat fietsen van cie eerste treKKers zou den siaan, waren nu rijen auio s ge parkeerd. Ln de neer en mevrouw overzee, vaacr en moeaer van ae nieuwe jeugoneroerg, nadoen hei drukker mek nanoen schuoacn dan mee nei inschrijven van namen in hek gasienDoek. loch vercuongen zien neei wat mensen voor oe coun ter, waarvan oe inneming leiitiicuu is voor net neie nuis: gescnuaeru in iicnte kieuren, moaern van uiivoe ring, gezemg en toen oer-aegenjK. De grote in grijze unten genuuuen conierentiezaai non ze nauwenjks allernaar oevaucn, ioen men er uij- eenitwam om ae neer ivioicnaijK zijn openingsreue ie noren uitspieken. De Durgemeester zeiae met ujijd- scnap en een vieugje gemeentelijke Irois ïu het nart net eonreieime- ooru aan net bestuur van ue ncaer- lanase oeugdneroerg-Centraie over te aragen. v*ai is net een kostelijk gemeeriscnapsoora geworden in een neernjke omgeving: uuigemeester e,i wethouder en later ook ae ïaaa, waren van oor deel, aat dij ae uaaering van ae res taur a ae Van net ouae ge do uw üer jtuganerberg, net -Burgerweeshuis, naar een anuer geoouw moest wor den omgezien, m net jeugneroergnet moent Amersfoort, ae rnvaispoort van ae veiuwe niet ontbreken, n/eze corteges aeaen net niet aneen op gronu van het gemeenteüeiang, maar vooral om in onze tiju op nm sociaal-paeuagogiscn terrein ook een bijdrage te leveren, wij zijn in ue Jeuganerberg meer dan n goeakope logies-gelegenncia, alaus ae ourge- meesvei. net vacanue-vraagsiuk is vrij piótsenng massaal aan de orde gestcid. in onze tijd van ïmeiieciueie overlading en rounnearbeia is voor een ie veel aan nersen-arüeio en te weinig veelzijdige licnaamsoeweging compensatie nooig. Waai* is een sterker recreatieve invloed oan m de Natuur/ In oe Dezettingsnja, ae tfjd van zorg en spanning, neoben we alien ervaren, wat een sterkende, vei- nieuv/ende invloed er uitging van het verblijf in de vrije natuur. Brandpunt Het verblijf in de Jeugdher berg voedt op natuurlijke wijze op tot orde, eenvoud en sober heid. De sfeer der gemeenschap is een positieve opvoedings factor. Wat de Jeugdherberg is voor de jongeren, is het conierentie-oord voor de volwassenen. Wat is er van de bestaande oorden: Woudschoten, het Maarten Maartenshuis, De Pie tersberg, de Drakenburgh niet een zegenrijke invloed uitgegaan. Het zijn bezinningsoorden te midden der natuur, waar men zich rustig op de moeilijke problemen van ae tijd kan beraden Confucius zegt „dat de mensen elkaar van nature erg na staan, maar dat de beschaving ze ver van elkaar heeft gebracht". Laat in dit huis mensen van diverse geestelijke herkomst hun overden kingsoord vinden, ieder in eigen kring: de gereformeerde jongeren, de plattelandsvrouw, de socialisti sche studenten, enz, enz. Ieder in eigen geestelijke sfeer, maar toch allen met iets gemeenschappelijks, dat leeft in en om dit huis. vlak tegen de beschaving van het Westen, van het spoorwegknooppunt loopt men in twintig minuten naar de „Grasheuvel", nog twintig minu ten verder ligt een eindeloos natuur reservaat. Ter eenre zijde ligt onze prachtige oude stad, aan de andere zijde liggen de uitgestrekte bossen en golvende heidevelden. Vanuit de grote voorruit heeft men dit wonderschone uitzicht over de Gel derse Vallei: wat een wijdheid! De heer Molendijk droeg ten slotte het gebouw over aan de N J.H.C., en begroette hartelijk de leider, de heer Overzee, en besloot met de wens, dat er veel diepe en heilige ernst zal wonen in het gebouw, naast uitbun dige vreugde en dat er een sterk be schavende invloed van mag uitgaan op het Nederlandse volk. Eenheid „Het verheugt mij dat de laatste taak. die ik in mijn functie als pre sident van de N.J H C heb te ver richten, is om - te bedanken voor de wijze waarop U dit gebouw hebt willen openen", zo richtte drs. F. J. Haeck zich vervolgens tot de burge meester. In Uw persoon wil ik ook Uw medebestuurders danken voor het initiatief dat ge hebt genomen en dat leidde tot de inrichting van de ieuedherberg annex conferentie, oord. Wij voelen het als ex grote verantwoordelijkheid hiervan de lei ding op ons te nemen. U legt ons een niet geringe taak op de schou ders. die wij echter dankbaar zijn te mogen vervullen De naam Amers- een bepaalde klank gekregen. Onder foort heeft gedurende de bezetting vele mensen, die hier gezamenlijk leden, is het besef van de eenheid gekomen Dat gevoel van samen werking is maar al te veel verdwe nen, Maar wij willen, dat daar toen is gegroeid, nu ook onder de jeugd uitdragen. Met eerbiediging van el kanders overtuiging zal hier ook worden geleerd elkaar te waarde ren en elkanders beginselen te eer biedigen." Bij deze woorden sloot zich aan drs J Mclchior, voorzitter van het bestuur van de Stichting „Jong Amersfoort", die het N.J.HC. werk in onze stad behartigt. „We zullen heel gaarne doen wat van ons wordt verwacht", zei hij. Grote dank meende hij verschuldigd te zijn aan vader en.moeder Overzee die dag en nacht hebben gewerkt aan de inrichting van het gebouw en aan de heer ir7 Van Nouhuys, di recteur van Gemeentewerken, die met zijn dienst een groot aandeel had in de inrichting van het gebouw cn altijd klaar stond als er nog het een en ander aan ontbrak. Ook het Amersfoorts Kunstenaarsgilde en de Schildersgroep „De Ploegh", waar van verscheidenn leden schilder stukken ter constante expositie in ,,De Grasheuvel" hebben afgestaan, dankte hij van harte. Van enkele andere sprekers bood de verlègen- woordiger van de jeugdherberg te Bunnik twee geologische kaarten van Amersfoort en omgeving aan. „Want dit moet een werkplaats worden", zo zei hij, „en daarvoor moeten de middelen aanwezig zijn." Eerste trekkers Eerst toen de burgemeester de vlag had gehesen was de plechtig heid geheel ten einde. Maar toen ook was het huis spoedig van zolder tot sousterrain vervuld van het ge luid van enthousiaste stemmen, ge loop op de trappen en van het geruis van water uit de grote wasbakken die „even geprobeerd moesten wor den." In de benedenzalen werden zij die hun tocht door het gebouw had den gemaakt, op thee en gebak ont haald. We zagen er behalve de bur- gemeeseei* ook mevrouw Molendijk, verder de drie wethouders, vele ge meenteraadsleden, commissaris Goorhuis. het gehele Stichtingsbe stuur. de gemeente-secretaris de heer J. Haars, directeur Van Nou huys van Gemeentewerken en de ad).-directeur de heer Schaling en enkele oud-leden van de Raad van Toezicht. En toen enige van hen aanstalten maakten om te vertrek ken kwamen juist de eerste trekkers hun nieuwe Amersfoortse tehuis binnen. Het waren Atie Ingelscn en Dick Helleman uit Amsterdam die zich des te sneller van hun rugzak ken ontdeden toen ze zagen in welk gerieflijke „herberg" ze hier nu te recht kunnen. In de loop van de oavnd en de volgende dag werden ze door nog velen gevolgd. Dan kan de „Grasheuvel" een brandpunt van geestelijk leven worden, waarvan een stralende en stuwende werking uitgaat op ons culturele leven De tijdelijke werkgemeenschappen In confe rentie-oorden, de ervaring be wees het, hebben een ver-rei kende invloed op do deelnemers. Amersfoort ligt gunstig; het ligt GRAND THEATRE tel. 4632. Hu- moresque". Toegang 18 jaar. Zon dag 1,30. 4, 6.30 en 9 u. Óverige dagen 2.30, half 7 en 9 CITY THEATER, Westsingel 7b. tel. 6572. „Vogelvrij verklaard". Toegang 18 jaar. Zondag 1.30. 4. 6 30 en 9 u. Overige dagen: 2,30. 6.30 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Lange- straat ..Prairiehelden". vooraf: „Moord in het Lunapark". Toe gang 14 jaar. Vrijdag en Zaterd. 2,30. 18.45 en 21 u. Zondag 2. 4,15 18,45 en 21 u Overige dagen 2,30 en 20 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14 Tel. 5685. Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag s middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel" Utrechtseweg 180 Tel 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.30—23 uur J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel 5510. Woensdag 811 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 8—11 uur Voor abonné's bestaat gelegen- heid hun abonnementsgeld ad 4.15 over het eerste kwartaal '49 te gireren op postrekening no. 510330 ten name van ons dagblad. Wij verzoeken de abonné's vrien- delijk tijdig te gireren en wel zo: j dat het bedrag ad 4 15 vóór 1 Januari 1949 in ons bezit is, daar wij na die datum de kwitanties ter incasso aan zullen bieden. De administratie T_J ET is iedere Amersfoortcr bekend, dat zijn stad een trekpleister was cn nog is voor het gehele land. De centrale ligging en de gunstige arbeids mogelijkheden vormden reeds sinds het begin van deze eeuw de aanleiding tot vestiging in deze gemeente van vele personen van elders. Ook in het vóór oorlogse verkeer van en naar Amersfoort kwam dit tot uiting. In 1940 bijvoor beeld bedroeg het aantal personen (exclusief schoolkinderen) met een traject- kaart Amersfoort—Utrecht driehonderd en dat met een trajcctkaart Utrecht— Amersfoort vijftienhonderd! Men heeft zich eigenlijk nog weinig gerealiseerd, en dat wellicht ook niet dan met grote moeite gekund, wat door deze mensen in Amersfoort in veranderd en hoe zij^ zich in hun maatschappelijke positie en hun religieuze gezindheid tot de „echte" Amcrsfoorters verhouden. 1P\E administratie, die de gemeente Amersfoort van de bevolking be zit. maakt het mogelijk hiervan een goed inzicht te krijgen en ook eens in cijfers de invloed van de migratie te meten. "Wij weten, dat deze cijfers niet geheel goed zijn en dat verscheidene factoren belemmerend werken op het vinden van het juiste beeld. Om een algemene indruk te geven zijn zij echter ruim voldoende betrouwbaar en vor men zij bovendien de enige bron waar uit de kennis omtrent dit onderwerp kan worden geput. Deze cijfers leren ons in de eerste plaats, dat van de totale bevolking van Amersfoort, die op 1 Juli van dit jaar ca. 57.000 personen bedroeg. 58.3% van elders afkomstig is. Uit de directe omgeving van de stad is afkomstig i2.3%zodat echte „import" 46% of bijna de helft van de totale bevolking uitmaakt. Helaas is het niet mogelijk na te gaan hoe precies de welstand van deze groe pen zich onderling verhoudt. Wel kun nen wij zien hoe groot per wijk het percentage „echte" Amcrsfoorters is van het totaal. Aangezien voorts deze wijken ons een. zij het vrij grove, in deling naar welvaart geven is het mo gelijk hieruit de conclusie te trekken of de welstand onder de' „nieuwelingen hoger ligt, dan onder de vanouds aan wezige bevolking. Hieronder laten wij een overzichtje van deze getallen van de wijken volgen. Wijk Percentage „echte" Amers- foorters plus omgeving Amersfoort 70.0 Bij de „Grasheuvel" ging de vlag in top. Hoe verheugend burgemees ter Molendijk dit moment vond blijkt wel uit deze foto Toen de eerste film jeep er Za terdagmiddag aan kwam rijden was het nog niet zo druk bij het politiebureau, maar al spoedig verdrongen de toeschouwers zich om te zien hoe deze vijf wagentjes in Amersfoort werden verwel komd. Die filmieeps, U heeft er al van gehoord, zijn geschenken van gro te bedrijven in Nederland en ze zijn bestemd voor de militairen, die op afgelegen posten in Indone sië vertoeven. Over bijna onbe gaanbare wegen zal de filmjeep met zijn bemanning naar hen toe komen en als de tropennacht ge vallen is, zal er een wit doek wor den gespannen tussen de lianen van tropische bomen en de beelden van thuis zullen verschijnen voor de ogen van wat eenvoudige Ne derlandse jongens. Een aantal van deze jeeps is reeds naar Indonesië vertrokken. Er waren er nog vijf in Holland en die vijf hebben een rondrit ge maakt door ons land. In tal van plaatsen werden de jeeps en de bemanningen ontvangen door auto riteiten en NIWIN-comité's, want ook de NIWIN heeft zich beijverd om deze jeeps naar overzee te kunnen zenden. Amersfoort was de laatste plaats, die de vijf jeeps aandeden op hun tocht door Nederland. Wethouder Spiekermann zeide nadat de genodigden de jeeps had den bezichtigd: „Wij moeten de NIWIN dankbaar zijn voor de steun, die zij gaf om te bereiken wat er nu bereikt is". Majoor Schillcrman, die namens de garnizoenscommandant sprak, herinnerde er aan, dat de idee om filmjeeps naar Indonesië te zenden afkomstig was van een eenvoudig soldaat. De heer Bauer, de promotor van de provincie Utrecht van de NI WIN dankte voor deze woorden. Daarna v/erden belangstellenden in de gelegenheid gesteld de jeeps te bezichtigen, waarvan druk ge bruik werd gemaakt. Vrijdagavond hield de vereniging Kerk en Vrede afd. Amersfoort in de Studie Centrale, Utrechtseweg 106. een bijeenkomst, waarin ds. J. B. Th. Hugenholtz van Ammerstol, hoofdbestuurslid van Kerk en Vrede en lid van de Vereniging voor Wereldfederatie, sprak over het onderwerp: Kerk en Vrede en het Wereldfederalismc. Kruiskarap Randenbroek 64.2 Stadskern 63.2 Soesterkwartier 60.3 Leusdcrkwarticr 55.5 Arnhem-Vermeerkwartier 53.0 Stationskwarticr 47.3 Bcrgkwartier 26.1 Het blijkt, dat naarmate de welvaart van de wijk groter is ook het „vreem de" element een belangrijker plaats in neemt. Doch niet slechts kunnen we deze conclusie trekken uit de cijfers t.a.v. de stadswijken. Zij het veel min- door L. H. KLAASSEN der geprononceerd geven ons de cijfers over de godsdiensten hetzelfde beeld. Het percentage onder de personen zon der godsdienst (welke het sterkst zijn geconcentreerd in het Soesterkwartier cn in het Bcrgkwartier!) ligt iets hoger dan voor de overige. Godsdienst Percentage „echte" Amersfoorters 64.5 54.3 54.0 45.2 35.0 31.2 22.8 R.K. Ncd. Hervormd Gereformeerd Geen godsdienst Evangelisch Luthers Remonstrant Doopsgezind Toch is de conclusie waartoe we hier komen in wezen niet vreemd. Ne men we niet overal waar, dat de sociale bovenlaag een veel grotere mobiliteit vertoont (en zich dit ook kan veroor loven!) dan de overige bevolkingsgroe pen? Zal een positie welke aangeboden wordt, niet zeer aantrekkelijk moeten zijn wil men ertoe komen zijn oorspron kelijke woonplaats tc verlaten? Het is ook leerzaam na te gaan welke invloed de verhuizing heeft gehad op de samenstelling der Amersfoortse be volking naar godsdiensten. In onder staand tabelletje later, wij enkele per centages volgen. „Echte" „Import" Totaal Amersfoorters Geen godsdienst 13.5 15.6 14.7 R.K. 37.2 27.2 31.8 N.H. 37.2 40.9 39.3 Overige 12.1 16.3 14.2 100% 100% 100% Het aantal Nederlands Hervormden is dus naar verhouding sterk gestegen tengevolge van de „nieuwe" Amers foorters. Onder de .echte" Amersfoor ters is hun positie even sterk als die van de Rooms-Katholicken. De sterkte van deze laatste blijkt door dc migratie belangrijk te zijn verminderd. Spreker wees erop dat reeds voor de oorlog Kerk en Vrede zich niet alleen met een negatieve bestrij ding van de oorlog bezig hield, maar ok aandacht besteedde aan de internationale rechtsorde beli chaamd in de Volkenbond. Haar hoofddoel was en is echter in de Kerk het geweten wakker te ma ken door het besef dat oorlog onge oorloofd is, dat oorlog en Evangelie onverenigbaar zijn. Ofschoon de atoombom de men sen wel iets meer. open heeft ge maakt. is er nog ontzaggelijk veel pionierswerk te doen op dit gebied, maar anti-militairisme alleen is niet genoeg. Kerk en Vrede heeft daarom in haar beginselverklaring van 1946 stelling genomen tegen het kapita lisme dat de internationale wapen industrie mogelijk maakt en door de pers de openbare mening bewerkt, en tegen het imperialisme dat de rechten van de volkeren verkapt en de internationale rechtsorde verbreekt. Hoe staat Kerk en Vrede nu te genover de Wereldfederatie? De verwachtingen die men van de UNO koesterde bleken onge grond; de staten wilden immers hun souvereiniteit niet prijsgeven en het veto-recht verhindert ieder optreden. Het Federalisme wil echter de UNO niet afschaffen, want het recht van amendement (art. 109) geeft de mogelijkheid tot wijziging van de statuten. Het Federalisme wil dat de deel staten een stuk van hun souverei niteit op het gebied van bewape ning en rechtsorde (ook econo misch, bijv. afschaffing der tol grenzen) afstaan aan een boven nationale instantie, met gezag be kleed. Maar verder blijven de sta ten autonoom. Een dergelijke federatieve sta tenbond is niet nieuw, we zien er voorbeelden van in de Ver. Staten van N.-Amerika, in Zwitserland. Canada. Ons eigen land is ontstaan uit de Unie van Utrecht, een fede ratie van de Zeven Provinciën. Ook in deze federaties werd onderlinge oorlogvoering onmogelijk. De Wereldfederatie wil geen blokvorming van enkele landen tegen een andere staat. bijv. een Europese Federatie tegen Rusland. Maar het valt niet te loochenen dat de Wereldfederatie practisch waar schijnlijk pas mogelijk wordt via een aantal blokvormingen. Dit jaar is de Europese Federatie gesticht; dit is een hoopvol teken, zoals ook de Benelux en het Atlan tic Pact er een teken van zijn dat de Staten gaan inzien dat vrijwil lige beperking van hun souvereini teit en samenwerking met andere staten noodzakelijk is voor vrede en veiligheid. Kerk en Vrede kan niet anders dan sympathie hebben voor elke beweging die de internationale rechtsorde en het instellen van een bovennationaal gezag wil bevorde ren, maai* zij waarschuwt toch voor een te voorbarig optimisme dat geen rekening houdt met andere factoren die diep in de menselijke geest geworteld zijn: haat, egoisme, het rassenvraagstuk, het anti-Se- mitisme enz. Een moeilijk punt blijft ook het bezwaar tegen de in ternationale politiemacht die toe gevoegd zou moeten worden aan het boven-nationale lichaam. Sprekers conclusie was: Kerk en Vrede voert geen directe actie voor deze beweging, ze heeft de handen nog vol aan haar bovengenoemde taak in de Kerk. maar indirect wel doordat zij deel uitmaakt van de Nederlandse Beweging voor Vrede en Veiligheid, die meewerkt aan de Wereldvrede op federatieve grond slag en hij wekte de leden van Kerk en Vrede op om door lid te worden van dc Vereniging voor Wereldfederatie dit positieve werk aan een internationale rechtsorde ning te steunen. Een geanimeerde bespreking be sloot deze avond. Advertentie HET KAN NOG NET VOOR DE KERSTDAGEN l'TRECHTSESTR. 47 TEL. 5826 Invalidenbond richt zich tot de raad De afdeling Amersfoort van de Algemene Nederlandse Invaliden- bond heeft zich in een schrijven tot de raad van Amersfoort gewend: In dit schrijven wordt om. ge zegd dat door het per 1 Januari 1948 in werking treden van de wet plaatsing minder-valide arbeids krachten vele invaliden in het be drijfsleven werden ingeschakeld. Evenwel blijven er enkele groe pen over. welke door ongeschoold heid, aard der invaliditeit of leef tijd, moeilijk of in het geheel niet in het bedrijfsleven kunnen wor den opgenomen. Het bestuur verzocht daarom de raad te willen bewerkstelligen dat bij het verstrekken in huur of pacht van gemeente grond voor het exploiteren van rijwiel- of auto bewaarplaatsen de bepaling wordt gemaakt dat hierbij slechts ge schikte mindcr-validen als bewa ker mogen worden aangesteld, door het arbeidsbureau aan te wijzen. „De Keientrekkers" vierden feest De Amersfoortse wandelsportver eniging „De Keientrekkers" vierde Zaterdagavond feest inhet KAB- gebouw. Men had zich van de me dewerking verzekerd van de to neelgroep „Kunst na Kracht" uit het Kruiskampkwartier, die voor de pauze met veel succes de één- acter „Arme Rijken" opvoerde on der regie van de heer H. Verheu vel. Na de pauze was er een bont allerlei programma, dat hoofdzake lijk bestond uit operette-gedeelten. Daaraan verleenden de sopraan mevr. Bosman, en de bariton, de heer Scheffer, medewerking „De Keientrekkers" hebben ge noten var» een gezellige, intieme avond. Nu eerst krijgen de puzzelaars van Amersfoort hun kans. Niet minder dan de legendarische figuur van de Kerstman zal een tocht door Amersfoort maken om zijn inkopen te gaan doen bij de Amersfoortse middenstand. In een reportage over zijn tocht, die in het Dagblad van Dinsdag 21 December zal worden gepubliceerd, kunnen de puzzelaars tussen de regels door lezen waar de baardige Kerstman zijn inkopen zal doen. Het is dus alleen maar het even opschrijven van de namen en adressen van de winkeliers waar de Kerstman aangaat. U dingt dan mee naar de volgende fraaie prijzen, die door A'foortse middenstanders en de directie van het Dagblad voor Amersfoort beschikbaar zijn gesteld. Wat dunkt U van deze prijzen? J. van Maanen, Soesterweg 214: 1 reistas ter waarde van 13.95; D. G. Labrie, Leusderweg 121: grote houten schietbaan ter waarde van 12.50; s M. J. Gerritsen, Oude Soesterweg 99: 1 autoped ter waarde van 17.445—" Cor Berger, Langestr. 82:1 luxe .wekkerklokje tor waarde van 13.75; W. F. Zwiers. Paulus Buysl. 27: 1 sportrokje ter waarde van 16. Gebr. v.d. Ploeg, Arnhemsestr. 44:1 rywiellamp ter waarde van 11.75;-«• J. C. Beitler. Kamp 12: 1 groot kerststuk.*"* W. v. d. Klashorst Zn., Krommestraat 37: 1 grote worst;"^ W. Groenhuizen, Langestraat 43: 1 zilveren armband of zilveren potlood alsmede 1 luxe zonnebril in etui; Gebr. Spijker, „De Standaard". Soesterweg 7175: 1 grote taart; B. J. Kraanen, Krommestraat 17: 1 voetbal ter waarde van 16.50; Gebr. Spaink, Vermeerstraat 28 en Soesterweg 106: 1 paar Batavus- schaatsen, Noors Model ter waarde van 17.40; L. A. M. Houbaer (The Sport Shojrf, Utrechtsestraat 39: 1 tafcltennis- spel ter waarde van 15.75; s H. J. v.d. Maas, Arnhemsew. 43: 1 rijwiellamp ter waarde van 12.75; Rien Veerman. Soesterweg-25: 1 Hohner Mondharmonica (de waarde nog niet bekend);— Coen Uding, Leusderweg 10: 1 luxe sigarenkist, in deksel verzilverde of bronzen plaquette ter waarde van 25. Dagblad voor Amersfoort stelt aan geldprijzen beschikbaar: een prijs van vijftig gulden, een prijs van vijf en twintig gulden, een prijs van vijftien gulden cn een prijs van tien gulden, te zamen voor een waarde van honderd gulden. Uitspraken Tribunaal De Kantonrechter voor Tribu naalzaken te Utrecht adviseerde in de volgende zaken: Willem van Kleef, internering voor de tijd van één jaar met af trek van voorarrest, ontzetting uit de kiesrechten. Franciscus v. d. Linden, drie jaar internering, waarvan het onvoor waardelijk gedeelte gelijk aan de vóór-internering, de rest voorna melijk onder toezicht, en ontzetting uit de kiesrechten. Hendrik Zimmerman te Rhenen. internering voor de tijd van zes maanden, zijnde de tijd in vóór internering doorgebracht en ontzet ting uit de kiesrechten. J. B. Beusekamp, ex-agent van politie te Amersfoort, internering gelijk aan de vóór-internering en ontzetting uit de kiesrechten. H.W. Assink gehuldigd Er was Zaterdag voor de huldi ging van de heer H. W. Assink, die als bedrijfsleider van de N.V. Han delsmaatschappij en Apparaten In dustrie (Hapam) zijn dertigjarig dienstjubileum vierde, grote be langstelling. De heer en mevrouw Assink en hun zoon hadden tussen talrijke bloemstukken plaats geno men toen de heer J. H. A. Huybers namens het personeel de jubilaris begroette. Er v/erden vele vriende lijke woorden gesproken, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de grote werkkracht en bekwaam heid van de heer Assink. Een jong personeelslid, de heer Rudy de Jong, vertolkte namens de jongeren de gevoelens van eer bied die zij voor de jubilaris koes teren. Hii stelde de heer Assink ten voorbeeld aan de jongeren. Namens de directie sprak de heer ir. J. van Velzen en namens de Fe deratie van Amersfoortse Perso neelsverenigingen de heer Tj. de Boorder. Deze herinnerde eraan hoe de heer Assink zich door zelf studie en doorzettingsvermogen tot een belangrijke plaats in het grote bedrijf van de Hapam heeft opge werkt. 's Middags recipieerde de familie Assink in zijn woonhuis, waar de ruimte te klein bleek om de vele belangstellenden te bergen. Geslaagde kindermiddag van „Leusderkwartier" De speeltuinvereniging „Leusder kwartier", in samenwerking met haar onderafdeling „Donar", heeft voor de kinderen van leden in het K.A.B.-gebouw een ontspannings middag gegeven, die klonk als een klok. Eelangeloos verleenden mede werking een groot Amersfoorts mandoline-ensemble en een groep van Middeloo, die een poppenkast voorstelling verzorgde. Veel succes oogstte de heer R. Schuiten, met zijn sprekende en zingende hond. De hond bleek tot vele kunsten in staat en verwierf niet voor niets de benaming „wonderdier". De zaal van het K.A.B.-gebouw bleek voor al de kinderen te klein te zijn, want velen moesten worden teleurgesteld. Eén ding is zeker, de kinderen, die wel een plaatsje kre gen, genoten en-zullen er nog lang over spreken. Examens Onze stadgenoten, dc heren D. C. Hasselman en G. W. Sjoersma. slaag den aan de Technische Hogeschool te Delft voor het ingenieursexamen voor civiel-ingcnieur. „Cocktail en Confetti" voor Noackpersoneel „Cocktail en Confetti" heette de revue, die door het Toneelgezel schap van de Ontspanningsvereni ging der Noack Fabrieken Zater dagavond in Amicitia voor de werkers uit dit bedrijf werd opge voerd. Weinigen bleken te zijn thuis gebleven, toen de heer L. Ramakers, verenigingsvoorzitter, voor het gordijn trad om de feest gangers te verwelkomen. Samen mot de Accordeonvereniging „De Jeugdige Spelers" o.l.v. mej. Chr. d. Veen en de gitaarspelers „De Drie Cowboys" heeft het gezel schap er een avond van gemaakt die velen met plezier beleefd zul len hebben. Meyer en Jansen, schuilnamen van twee leden die voor komiek speelden, hadden daarin een groot aandeel. De da mes van de speelgroep ontvingen na afloop een tuiltje bloemen. Het zou overigens geen goede Noack- avond zijn geweest als ook niet de heren een klein geschenk hadden gekregen, en wel in de vorm van enige blikjes, gevuld met produc ten van eigen fabriek. De heer G. Kommer, die de conférence had verzorgd, leidde ook het bal waar voor het dansorkest van Jan van Loo de muziek verzorgde. Geslaagd Onze stadgenoot, do heer G. H. v. Hoolwerff, slaagde voor het examen Nederlandse taal en letterkunde M.O. B. Burgerlijke Stand Geboren: Ariena, d. v. A. J. Hoo- gendorp en J. H. de Wijs; Johan nes Antonius, z. v. H. M. v. Brans- v/ijk en A. S. Wildeman; Liduina Martha Maria, d. v. J. B. J. Loh- ntann en J. J. M. Schmand. 18 December Geboren; Berendina Elsina Arnolda, d.v. H. Willemsen en E. A. van Win terswijk. Maria Johanna, d.v. G. A. Lablans en A. M. C. van Herpen. Gehuwd: T. F. Bastct en E. Gott- schal. Overleden: B. Janszen, oud 52 jaar, echtgenote van E. Bouman. Gevonden voorwerpen Een paar motorhandschoenen: post duif (Belg.): étui inh. vulpen en pot lood enz.; muntbiljet van 10: paar zalmkl. wanten: kleine bal: br. gevl. vul pen: 2 glazen potjes (voor peper), grij ze parapluie: br. portem. inh. 0.55: gekl. hoofddoek: bril in étui (in étui een foto): muntbiljet van 10: enige wan ten en handschoenen: emmertje en bal, huissleutel met ring: paar witte sch.wol. handschoenen; metalen vulpotlood; ceintuur (zwart met grijs): herenrijwiel: bouvier: padvinderspet. blauw kinder jasje; groen vest en handschoen: paar wanten (wit en rood): padvindersriem met fluit: zilv. armband (6 plaatjes): licht br. cn een gekleurde ceintuur; paar wollen handschoenen; damesrijwiel. Gevonden in de Stadsbus. Enige wanten en handschoenen; paar grijze glacé handschoenen; muntbiljet van 2.50; zakdoekje (rood geruit); poe derdoos; eetlepel en nagclmesje en een broche (N.P.G.); groen kinderbeursje. Transportarbeiders vierden feest De Centrale bond van Transport arbeiders afdeling Amersfoort hield Zaterdagavond in 's Prinsenhof een feestavond. Medewerking aan deze avond verleende de personeels vereniging „Ons Belang", die het toneelstuk, In drie bedrijven, „Ron kende Motoren" opvoerde. Uit het applaus, dat de spelers oogstten, bleek, dat zij er volkomen in ge slaagd waren de aanwezigen te boeien. „Ronkende motoren", onder regie van A. Huisman en W. Kraa nen, speelt zich af in een vliegtuig fabriek. Door spionnage proberen buitenlandse mogendheden de teke ningen van het nieuwste toestel, de „Stormvogels", dat door de fabriek is gemaakt, en mee zal dingen in de internationale race LondenTo kio, te stelen. Het blijkt, dat de vriend van de directeur de man is, die de plannen wil stelen. Het stuk werd vlot gespeeld. Het goede spel van mej. A. G. v. d. Bos, als de privé-secretaresse, A. Huisman, als de kantoorknecht en mej. A. Rave- stein. als de vrouw van de dief, viel op. De Hawaiian-band van „Ons Belang" zorgde tijdens de pauze voor prettige muziek. Na afloop van het toneelstuk werd tot laat in de nacht gedanst. Bijzondere samenkomst in de Geref. kerk Ter voorbereiding van het Kerst feest werd Zondagavond in de Geref. Kerk L. Vrouwestraat, een bijzondere samenkomst gehouden. Medewerking verleenden Boris Lensky, viool; Riek Diepeveen, sopraan en Ida Jongsma, orgel. Ds. A. de Bruin van Driebergen, sprak over: het grote wonder in deze wereld, de komst van Jezus Christus. Het wonder, dat God zich gelden laat in deze wereld, niet om er een eind aan te maken, maar om haar te redden, er een nieuw begin aan te maken. Muzikaal was deze samenkomst uit stekend verzorgd. De met zorg geko zen en met overgave uitgevoerde num mers. schiepen de sfeer, waarin het ge sproken woord ingang kon vinden. Ons dagelijks teveel Eeri autobestuurder, die het stop licht negeerde kreeg hiervoor een bon. Op de SnouckaertJaan stond een man zonder vergunning te ven ten met snoepgoed. Hij kreeg een bon. Een autobestuurder, die zijn auto op het Stationsplein zo plaatste, dat deze gevaar voor het verkeer opleverde werd geverbaliseerd. Een andere autobestuurder passeer de de vluchtheuvel links en kon geen rijbewijs tonen. Hij kreeg een dubbele bekeuring. Twee wielrij ders werden bekeurd, inzake het rij den zonder licht en het vervoeren van personen op hun fietsen, boven de tien jaar. AVRO-kalender een mooi bezit De AVRO stelde voor haar leden voor het komende jaar een goed uitge voerde kalender beschikbaar, die in menige huiskamer een bevoorrechte plaats zal krijgen. De kalender geeft met 26 fraaie foto's een beeld van het werk in de studio en brengt de por ti ctten van Aad van Leeuwen, Jan Boots. Mieke Melchior en vele ande ren in de woning van mensen, die tot nu toe alleen maar hun stemmen ken- den. Zes goede reproducties van schilde rijen vervolmaken deze kalender.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2