Waar ging de Kerstman fraaie geschenken kopen? Koning Abdoellah wil vrede met de Israëli's Nieuw Chinees kabinet onder leiding van Soen Fo Noteert U even HVC gaat honkbal spelen Nieuwe Moefti van Jeruzalem de Redacteur Strijd voor een eervolle vrede 2 Dinsdag 21 December 1948 r%E Kerstman heeft met Sint ^"■^Nicolaas twee dingen ge meen, dat is zijn baard en zijn gulheid in het uitdelen van ge schenken. Breed heeft de Kerst man het niet, want met een knecht is dit gezellige baasje, met zijn fris bol gezicht, nog nooit gezien. Hij sloft alleen langs de winterse wegen om de mensen in de Kersttijd wat vreugde te bereiden. Het gaat allemaal een tikje geheimzinnig Gezien is het mannetje nog nooit. Zijn figuur is legen darisch. En toch zal in deze da gen de Kerstman ook door Amersfoort trekken. Hij mag Amersfoort wel met zijn geurige dennenbossen en de eeuwig groene sparrentakken. Er zit sfeer in dit stadje en het Kerst feest heeft er een bijzondere be koring. Daarom gaat de Kerstman van winkel tot winkel om er ongemerkt rond te neuzen naar de geschenken die hy zo graag wil gaan uitdelen. Voelt u er iets voor hem op de voet te volgen? weet uit onze publi catie van Maandag j.l. welke voor delen aan deze tocht voor u ver bonden kunnen zijn als u precies weet uit te vissen waar de Kerst man zijn bezoeken aflegt. U heeft niets meer te doen dan het noteren van de namen en adressen van de winkeliers, die deze vrolijke win terse kwant opzoekt om zijn inko pen te doen. Kijk daar staat hij voor de poort. Poortwachters kent Amersfoort niet meer'en dus stapt de Kerstman ongehinderd de druk ke winkelstraat in. Hij knippert te gen het licht dat uit de versierde etalages straalt. Wat een lange straat en wat een mensen, denkt de Kerstman en ongemerkt schuifelt hij langs de verlichte vensters. Ai, wat gloeit en glinstert daar in die etalage? Daar ligt zo maar een prachtige gouden ring met een aquamarijn. De Kerstman, die wat moeite had met het Kerstbloem stuk, dat hij, voor hij onder de poort door ging, bij (1) had ge kocht. stond al met de deurknop van de „groene huizen" in zijn hand. Stil trad hij naar binnen en verbaasde zich over al het mooie dat in de vitrines bij (2) lag uitge stald. Hij hield het maar bij de gouden ring en kocht ook nog een luxe bril. De oude man slenterde wat door de stad en kreeg plotse ling een bochtige straat in de ga ten. Wel dacht de Kerstman laat ik daar eens gaan kijken. Lan ger dan vijf minuten stond hij voor een etalage met prachtige sport artikelen (3). Plotseling kjeeg hij een paar fraaie met bont gevoerde laarzen in de gaten. Weinige ogen blikken later was de koop gesloten. De winkeldeur viel zwaar achter hem in het slot. Sjouwend met zijn cadeaux liep hij de straat verder uit. Uit een winkel (4), op een hoek van de straat die naar een marktplein voert, klonken slagen van een hakblok. Een man kwam achter zijn toonbank vandaan en wierp een hond een been toe. De Kerstman keek dit alles lachend aan en werd op slag verliefd op 'n heerlijke kerstrollade, die voor het venster lag te pronken. Ook die rollade werd zijn eigendom. Toch lokte het licht in die laYige straat hem erg aan. In een winkel (5) waar Berger klokken de tijd aange ven kocht de Kerstman enpassant een gouden monogramring. Toen ging hij de weg terug en stak niet zonder levensgevaar een druk ver keersplein over. „Is dit de weg naar Arnhem", vroeg hij aan een voorbijganger. De man knikte be vestigend. hoog stond zijn krachten op de naam van de winkelier (11) te be proeven. La, la, la, la hoorde de Kerstman hem zeggen, maar ver der kwam het ventje niet want zijn moeder liep de winkel uit en nam haar zoontje mee. De Kerstman heeft met genoegen in de winkel rondgekeken en vulde zijn voor raad aan met een fraaie aluminium theepot. Het was beroerd voor de Kerstman dat hij de weg niet zo goed wist in Amersfoort. Toen hij in zijn kladboekie keek, bemerkte hij tot zijn schrik dat hij nog even naar de binnenstad terug moest ke ren. OM wat op krachten te komen nam hij bij Ruteck's een kop warme snert. Opgewekt vervolgde hij zijn tocht. Vlak bij de zaak waar hij zijn maag had gevuld, kocht hij een roestvrij schaakspel, dat ook voor de tropen kan worden gebruikt. Met de Engelse naam op de winkelruit (12} had onze vriend niet veel moeite. Zwierig stevende hij op de Berkenweg af, sloeg een van de zijstraten in en bemachtig de daar een snoeperig damesman teltje (13). Wie zal het de Kerst man kwalijk nemen dat hij bar op Amersfoort begon te foeteren toen hij tien minuten voor een overweg moest wachten. Ook aan die misère kwam een einde en met grote pas sen schreed hij in de richting van een winkel waar vrolijke accor- I deon-klanken naar buiten dartel- I den (14). Onze Kerstman kon het niet laten om ook eens aan zo'n ding te trekken en hij vond het zo mooi, dat hij zijn voorraad aanvul de met 'n fraaie Hohner-accordeon. Bij (15) een zaak „die je er altijd bij moet halen" kocht de oude baas een bar mooi damestasje. Nu nog wat snoeperij dacht de Kerstman en regelrecht ging hij op bakkerij (16) aan om zich van een kerst krans met een standaard en bitter koekjes te voorzien. Om zich te overtuigen dat er achter de weg waar hij liep nog een weg was, liep hij een zijstraat door en kwam op een oude weg die er toch eigenlijk nieuw, uitziet. Hij kreeg daar on middellijk de Philips-kerstlichtjes m de gaten. Typisch, dacht de Kerstman, dat zoveel mensen in Holland Jansen of (17) heten. De Kerstman keek eens in zijn beurs en kwam tot de conclusie dat die kerstlichtjes nog maar net be taald konden worden. Bepakt en bezakt keerde hij, tevreden over de goedg inkopen die hij bij de Amers- foortse Middenstand had kunnen doen, naar zijn tijdelijke verblijf plaats terug. Daar kreeg hij tot zijn grote vreugde te horen, dat de di rectie bereid was gevonden om voor het goede doel honderd gul den af te staan. Toen hij vernam, dat een verslaggever hem bij zijn tocht ongemerkt had vergezeld werd de goede man giftig. Dat duurde met lang, want hij was spoedig van mening, dat die prijs vraag het wel zal doe:» Eerlijk ge zegd, geloven wij dat ook wel. En nu maar aan het werk! Advertentie EAU DE COLOGNE EEN ALTIJO WELKOM GESCHENK Albert Helman en vele andere publicisten .van naam, als Bertus Aafjes, Ina van der Beugel, Charles Boost, Henrlette Bosmans, S. Carmlggelt, Albert van Dalsum, Maurits Dekker, Anton van Duinkerken, Ben van Eysselsteijn, L. J. Jordaan, Erich Kastner, Top Naeff, Pastoor Nolet, H. M. van Randwijk en ds Wesseldijk werkten mede aan het Kerstnummer van -VRIJ NEDERLAND Een extra mooi nummer, ln twee kleuren uitgevoerd en in ver grote omvang. Toch is de losnummerprijs slechts 23 cents. Vandaag al bij kiosk en boekhandelaar verkrijgbaar. TT VEN voorbij een drukke ver- keersweg, waarvan de naam hem aan zijn vriend de Sint deed denken, stond hij verwonderd stil voor een winkel (6) waar alles op rijwielgebied te koop lag. Het werd een heel gesjouw want toen de Kerstman naar binnen ging, smeer de de winkelier hem een kinder- driewieler aan. Wat een licht daar aan de overkant dacht de Kerst man Hij stak schuin de straat over en voor hij het zelf wist stond hij opnieuw voor een fietsenzaak (7). Daar kocht onze Kerstman een „Rubatex" zadeldek. Nu gelijk maar even naar het straatje-van- Vermeer om bij die ijzerkoning (8) een stel aluminium pannen te ko pen. De man, die hem daar hielp, vertelde hem met trots dat er nog een andere zaak van dezelfde naarn in het Soesterkwartier is. Neem voor die zaak (9) gelijk maar een vuurvaste schaal mee! En zo deed de Kerstman. Hij dankte de vrien delijke winkelier die hem een eind je op weg hielp in de richting van Leusden. Bij een mijnheer die zei dat de Kerstman maar Coen (10) tegen hem moest zeggen, kocht de baardige oude man een gouden ring. Hijgend van de zware vracht kwam hij bij een winkel aan waar huishoudelijke artikelen werden verkocht. Een joch van een turf GRAND THEATRE tel. 4632. ,.Hu- moresque". Toegang 18 jaar. Zon dag 1,30, 4, 6 30 en 9 u. Overige dagen 2.30. half 7 en 9 u. CITY THEATER, Westsingel 7b, tel. 6572. „Vogelvrij verklaard". Toegang 18 jaar. Zondag 1.30, 4. 6.30 en 9 u. Overige dagen: 2,30. 6,30 en 9 u. REMBRANDT THEATER: Lange- straat .Prairiehelden". vooraf: „Moord in het Lunapark". Toe gang 14 jaar. Vrijdag en Zaterd 2.30. 18.45 en 21 u. Zondag 2. 4.15 18,45 en 21 u. Overige dagen 2,30 en 20 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 23 uur, Zondag s middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Stlcht- se Heuvel." Utrechtseweg 180 Tel. 3494. Zaterdag 19.3023 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bit spoorwegovergang. Tel. 5510. woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 811 uur. Conditie-training in zomer-seizoen De voetbalvereniging H.V.C. koes terde in de aanvang van dit jaar plannen om gedurende de zomer honkbal te gaan spelen. Hiervan is echter niets gekomen. Wtf vernemen nu. dat het in de bedoeling ligt van H.V.C. om in het aanstaande gesloten seizoen honk bal als conditietraining te gaan be oefenen. Het materiaal voor deze in Ame rika zo populaire sport, is reeds aangeschaft. ABvLO-medailles uitgereikt In de benedenzaal van Academie de Danse werden Maandagavond de medailles uitgereikt van de dooi de ABvLO uitgeschreven Amers- foortse Athletiek kampioenschap pen en de grens- en slingerbal- competities, welke in Augustus j.l. op het terrein aan de Rubensstraat werden gehouden. Als attractie werden door de heer C. Tissot, van de Gooise Athletiek Club, enkele fraaie athletiekfilms vertoond, van de dames-candidaten voor de Olympische ploeg en baanwedstrii- den en flitsen van de Spelen in Londen. In de pauze ging men over tot de uitreiking van de medailles aar. de heren F. J. Bos voor de 100 en 200 meter; 400 m. J. Mikkers; 1500 m G. Strutiens (AAV): Hoog springen J. Wiegmink (AAV); Verspringen J. Hoekman (AAV); Kogelstoten Luvnenburg (AAV); Sneerwerpen J Mikkers (Politie); Discus J. Wiegmink (AAV); Pnls- stekhoog G Nieuborg (AAV); Hink-stapsprong J. Hoekman (AAV). Aan de winnende deelne mers van 16 tot 19 jaar: 100 meter K de Wolf: 800 m K. de Wolf; Hoogspringen K. de Wolf (AAV); Versorineen J. Berkenbosch (AA V); kogelstoten H. Drost (Wilhel- mina: Speerwerpen H. Drost (Wil- helmina); Discuswerpen W.Smit (AAV) Dames 16 tot 17 iaar: Hoogsorin- sren D. Kuvs (AAV); Verspringen C. Hoekman (AAV).: 12 tot 15 jr.: 60 m. L. Cornelissen (AAV); Hoog springen L. Cornelissen (AAV); Verspringen R. Jansen. Jongens 12 tot 15 jaar; 80 m en verspringen J. Hensen (AAV); Es tafette: 1. AAV. Slineerbal. Na een beslissings wedstrijd tegen Huycen Wessel werd Amersfoortse Bovs winnaar. Grensbal (dames): 1. Wilhelmina. Gecompliceerde aanrijding Maandagavond om half zes ge beurde er oo de BW-laan een ge compliceerde aanriiding! Er reden drie luxe auto's achter elkaar, op een afstand van ongeveer 15 me ter. Voor deze wagens reed een vrachtauto, die plotseling stopte. De eerste en de tweede auto stop ten daarom ook. De derd" echter, reed met een flinke v=art tp«en de tweede wagen aan, die hierdoor tegen de eerste aan reed. Behalve de vrachtauto werden alle wagens beschadigd, aan voor- en achter spatbord. Schoenmaker in conf»lict met zijn huisheer De 33-jarige Amsterdamse schoenmaker R. A. P., die door het Huisvestingscomité enige maanden geleden ondex-dak werd gebi-acht bij een adellijke familie aan de Mauritslaan, geraakte al vrij spoe dig in conflict met zijn huisheer. Toen deze op 31 Augustus door een oom van zijn logé was opge beld met verzoek om een bood schap aan zijn medebewoner over te brengen, weigerde hij zulks per tinent. De schoenmaker, hierover uitermate gebelgd, deed zijn gast heer in duidelijke termen van zijn ongenoegen blijken. Gevolg: een aanklacht bij de po litie. Maandag had de schoenmaker zich wegens belediging voor de Utrechtse Politierechter te verant woorden, die hem tot 10.boete veroordeelde. Inbreker opereerde in Amersfoort In de late avond van 29 Novem ber kreeg de winkelier L. W. S. te Amersfoort bezoek van een onge wenste gast, die zich door inklim- ming toegang tot zijn woning ver schafte. Hij verdween met mede neming van een bedrag van f 1000 een gouden armbandhorloge en enkele kleinere dingen. Dank zij het ijverige speuren van de politie is het gelukt de dader te grijpen. Het bleek de 33-jarige dakdekker H. W. L. te zijn, afkom stig uit Utrecht. Hedenochtend stond de man te recht voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank, waar hij een jaar en zes maanden ge vangenisstraf tegen zich hoorde eisen. Uitspraak 4 Januari. Anderhalf jaar voor inbreker Voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank stond vanmorgen de 33-jarige opperman H. W. L. terecht, wegens het plegen van een inbraak te Amersfoort in de avond van 29 November. Hier maakte hij een bedrag van f 1000 buit en enkele gouden sieraden. Ds Officier van Justitie eiste tegen verdachte, die al eerder met de Justitie in aanraking kwam, lVa jaar gevangenisstraf De Rechtbank zal 4 Januari von nis wijzen. Er was nog een mudje brandstof over Toen de chauffeur H. H. J., in betrekking bij de brandstoffenhan- delaar J. M. E. op 17 September zeventien mud kolen bij een klant moest brengen, ontdekte hij, dat er achttien mud op zijn wagen was geladen. Hij eigende zich het over geschoten mud toe. Daarvoor had de man zich Maan dag voor de Utrechtse Politierech ter te verantwoorden. Het vonnis luidde: één maand voorwaardelijke gevangenisstraf en 20.boete, subs, tien dagen hechtenis. Examens Onze stadgenote mevr. Teunissen slaagde een dezer dagen te Haar- i lem voor het diploma coupeuse. Dierenbescherming heeft er niets mee te maken Naar aanleiding van vele vragen met betrekking tot de dame die /.onder vergunning collecteerde en brochures verkocht onder' het motto ..anti-vivisectie-dierenbescherming", bericht het bestuur der afdeling Amersfoort der Nederlandsche Ver eniging tot Bescherming van Dieren dat bovengenoemde inzamelingen niet met haar medeweten werden gehouden en evenmin ten bate harer afdeling. De Vereniging tot Bescherming van Dieren collecteert slechts één maal per jaar en wel op Dieren dag. 4 October. Elfhonderd scholieren naar verkeersexamen Na van het onderwijzend perso neel en politie-mannen heel wat over allerlei verkeersproblemen te hebben opgestoken, kunnen thans elfhonderd kinderen van de lagere scholen te Amersfoort deelnemen aan het verkeersexamen dat in Fe bruari a.s. wordt gehouden. Nieuwe rijtijdenboekjes De Commissaris van Politie te Amersfoort maakt bekend, dat be stuurders van vruchtauto's, auto bussen en taxi's met ingang van 1 Januari 1949 in het bezit van een nieuw rijtijdenbockje moeten zijn. Deze boekjes zijn van 22 December 1948 af aan het hoofdbureau van Politie te Amersfoort, afdeling mo torbrigade, verkrijgbaar Te hoge bloeddruk? Door de politie werden twee per sonen aangehouden, verdacht van diefstal van 10 bloeddrukmeters van de AMAF. Zij zullen voor de Officier van Justitie worden geleid. Ons dagelijks teveel Een heer en dame werden be keurd omdat zy hun rijwielen on gesloten en onbeheerd langs de weg lieten staan. Tegen bakker S. werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de arbeidswet. Een dronkeman mocht in een cel op ontnuchtering wachten. Midden :n de nacht zag een surveillerende agent een fiets onbeheerd en onge sloten op de Leusderweg staan. Hij heeft zich over het vehikel ont fermd. Gevonden voorwerpen 17 t/m 20 December Geruite kindercape. Enige wan ten en handschoenen. Sierduif. 2 bonkaarten. Br. portefeuille t. n. J. Lap Vermeerstr. Muntbiljet van f 50.—. id. f 10 id. f 1.—. Ge bruikte overall, Paar lederen hand schoenen. Zilver armbandje met wapentjes Gev. in Aug.) Licht lin. ceintuur. Beige port. inh. f 4.58. Paar Terra kinder handschoenen Pak kinderkleertjes (2 pr. schoen tjes en lijfgoed). Rood étui met 3 foto's. Sigarenaansteker. Blauwe want met kap. Zilv. oorhanger met parels. Zwarte hond (Reu). Rode port. inh. f 12.50 en lederen port. Schrift t. n. G. Burger. Herenrij wiel. Herenrijwiel. Uit het politiedagboek Binnen een week tijds moest de politie drie keer proces-verbaal op maken tegen personen die te veel aan Bacchus hadden geoferd. Twee keer betrof het een wiel rijder die het rechte pad niet kon houden, de derde keer was het een autobestuurder, die te diep in het glaasje had gekeken. Tevens werden diverse wielrij ders bekeurd die een rijwiel in het donker bereden zonder de vereiste verlichting. Ook de wielrijders die geen bel op hun fiets hadden zit ten, kregen prompt een bon. In een exclusief interview met Ass. Press heeft koning Abdoellah van Transjordanië gezegd, dat hij met de Joden vrede wenst. „De tijd is rijp voor een vreedzame op lossing van de Palestijnse kwestie met de Joden,"' zei hij. Op de vraag of de andere Ara bische landen er evenzo over dach ten, antwoordde Abdoellah: ,,Ik ge loof het niet, maar hoop, ondanks dat, op een spoedige vrede. Als de Arabieren hun strijd tegen de Joden willen hervatten, laat ze dit dan doen. Ik ben geen lafaard en niet minder dapper dan zij. Maar als zij een andere mening zijn toe gedaan, laten zij deze dan uitspre ken." De koning zei verder, dat hij, in dien de Arabische mogendheden weigeren de eenwording van Pales tina en Transjordanië te aanvaar den, hieraan niet de toekomst van Palestina zou opofferen. „Mijn leger is reeds in Palestina en nie mand kan het daaruit verdrijven tenzij het wordt verslagen. Ik ge- Kapperszaken en de kerstdagen Mijnheer de Redacteur! Feestdagen zijn altijd moeilijke dagen geweest voor de Kappers. Het publiek is gewend geweest dat de Kapperszaken op de tweede dag enkele uren geopend zijn. Dit jaar valt Kerstmis echter zo dat de tweede dag een Zondag is, dus dit maal geldt de Zondagssluitingswet. De eerste dag dus open? De Vakraad voor het Kappers- bedrijf heeft een adres doen uit gaan om beide dagen de kappers zaken gesloten te houden. De Kap pers Personeelsorganisaties spra ken zich uit voor strikt vrije da gen. Aan het publiek wordt de me dewerking gevraagd om het Kerst feest ook te laten gelden voor het Kappersbedrijf, zowel voor pa troons als personeel. De Afdelings Unie voor het Kappers Personeel te Amersfoort heeft zich met een actie ten doel gesteld dat zowel patroons als personeel tijdens de Kerstdagen niet werken. Zo goed als dat in andere bedrijven moge lijk is, kan ook de kapperszaak gesloten zijn. Slechts de medewer king van 't publiek ten opzichte van dit doel ontbreekt. Laat ieder een begrijpen dat het Kerstfeest voor ons allen is. Met dank voor plaatsruimte te ken ik met de meeste hoogachting. Namens de Afd. Unie v.h. Kap pers Pers. JOH. P. J. SNEL, Secretaris. De verenigde besturen van de afdeling Amersfoort van het Hu manistisch Verbond, de vereniging „Kerk en Vrede" afdeling Amers foort en de Vlamgroep Amersfoort hebben een motie aan de regering gestuurd, waarin zy in hoge maté betreuren, dat opnieuw tot gewa pende actie is overgegaan. 'Ion horn Helmert Lokhorst stond terecht Wegens het verstrekken van Inlichtin gen aan de Duitse Weermacht en mede wegens ziin donateurschap van de N S B.. stond de meelhandelaar Helnvvt Lokhorst Maandap voor de Kantonrech ter voor Tribunaalzaken te Utrecht te recht. Toen hij op 30 October 1944 deer de S D. gearresteerd werd onder ver denking van onderdak aan een joods echtpaar te hebben verleend dat was zo. maar de joden waren dank zij een tliaige waarschuwing gevlucht gaf hij aan de S D.-rechercheurs Van Garderen en Klomp het nieuwe adres van de vluchtelingen op Het gevolg was, dat het echtpaar werd gearres teerd en naar Duitsland is gevoerd, waar het Is omgekomen. Verdachte verklaarde aanvankelijk aan de leider van de S D.-troep. de be ruchte Smorenburg uit Utrecht, aan vankelijk te hebben geweigerd de ver langde inlichtingen te verstrekken, maar later, toen de hiervoor genoemde rechercheurs ernstige pressie op hem uitoefenden, te ziin bezweken. Voorts had hij slechts éénmaal een bijdrage aan de N S.B. gegeven en ook dat ge schiedde volgens zijn verklaringen on der pressie van een hem kwaadgezind familielid. De verdediger, mr. La Crolx uit Am sterdam. erkende dat Lokhorst inder daad enige fouten heeft gemaakt, doch zette uiteen.dat zijn cliënt zich overi gens als een goed vaderlander heeft gedragen. Dr. Soen Fo heeft Maandag; 'de vorming bekend gemaakt van een nieuw Chinees kabinet, dat „vast besloten is de strijd voort te zetten totdat een eervolle vrede kan wor den verkregen." Soen Fo verklaarde, dat er „geen overgave op staande voet" wordt overwogen. Voorts zeide hij: „Het spijt mij te moeten meedelen, dat bepaalde vooraanstaande personen, die ik gaarne op de lijst van ministers had gezien, mijn uitnodiging niet heb ben aanvaard." Soen Fo, die op 26 November tot premier is benoemd, deelde Tsjang Kai Sjek mede, dat hij niet in staat was de liberale en onverzettelijke rechtse elementen binnen de Kwo Min Tang te verzoenen. Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft een plan goedgekeurd om het front aan de rivier de Jangtse te verdedigen van de provincie Szetsjoean tot de zee, aldus ver neemt Reuter te Nanking. De verdedigingslinie zou zich over een lengte van 2.500 km uit strekken. Ongeveer 300.000 man, ingedeeld in 30 divisies, zouden hiervoor worden gebruikt. Buitenlandse waarnemers ver klaren, dat het plan reeds enige tijd werd bestudeerd. Zij betwijfe len of het genoemde aantal troe pen beschikbaar zou zijn en waren tevens sceptisch gezind ten aanzien van de gevechtscapaciteit van deze troepen. In Shanghai zal Woensdag wor den begonnen met de evacuatie van zesduizend statenloze Russische emigranten. Zij worden door de in ternationale vluchtelingen-organi- satie met gecharterde vliegtuigen naar Japan gebracht. Tabaksdieven roken een zware sigaar Een familie uit Kampen maakte de reis per auto naar Beverwijk en had een partij sigaren en sigaretten, be stemd voor een sigarenwinkelier le Beverwijk, meegenomen. Nabij Bussum werd de reis onderbroken en terwijl het gezelschap in het restaurant zat bemerkten andere gasten, die juist het hotel verlieten, dat de sigaren in ccn andere auto werden overgeladen. Voor iemand iets kon doen. spron gen de twee mannen, die hiermede bezig waren, in de auto en reden zij in snelle vaart weg in de richting Am sterdam. Men was er echter in ge- s'aagd het nummer van de auto op te nemen en dit werd doorgebeld naar de rijkspolitie te Diemen. Deze wist de auto aan te houden. De twee Inzitten den, goede bekenden van dc politie, zijn beiden opgesloten. loof niet, dat de Arabieren onder ling onenigheid zullen maken, voordat de strijd met de Joden ten einde is." Volgens een Reuter bericht heeft koning Abdoellah Sjeik Hoessan Meddin Jarallah, 'oormalig opper rechter van de Mohammedaanse religieuze rechtbanken in PalesU- na, aangewezen als Moefti van Jeruzalem in de plaats van Haj Amin el Hoesseini. Sjeik Jarallah is reeds lang een vooraanstaande politieke tegenstander van de Moefti. De vorige Moefti was „de macht achter de troon" van de Arabische regering te Gaza, die erkend werd door verschillende staten van de Arabische liga, doch niet door ko ning Abdoellah. Soest Na drankmisbruik zijn vrouw mishandeld Voor de Utrechtse Politierechter had zich Maandag de 30-jarige op perman J. v. H. te verantwoorden wegeris mishandeling van zijn vrouw. Op 31 Augustus in min of meer beschonken toestand thuis gekomen had hij zijn wederhelft na een kor te woordenwisseling met zijn zak mes een steek in de schouderstreek toegebracht. De man verklaarde onder de in vloed van sterke drank gehandeld te hebben en zijn daad zeer te be treuren. Sindsdien had hij niet meer gedronken. Het vonnis luidde: drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met onder, toezichtstelling van het Leger des Heils en de bijzondere voorwaarde zich te onthouden van het gebruik van sterke drank. Tafeltennis De tafeltennissers van Soestdijk I brachten de afgelopen week een bezoek aan Frans Smulders I te Utrecht en keerden met een 2—8 overwinning naar Soest terug. Het 2e team van Soestdijk speel de tegen NOACK 4 te Amersfoort. Het werd een gelijk opgaande strijd met als resultaat een 55 gelijk spel. Soestdij'k III kon het tegen het sterke Velox VI niet bolwerken en verloor dan ook met 7—3. De beste prestatie leverde Soest dijk IV door Induna IV met een 100 nederlaag naar huis te stu ren. Met het oog op de komende feestdagen wordt er in de komende twee weken niet gespeeld. De competitie wordt 5 Januari1949 voortgezet met de belangrijke ont moeting A.M.V.J. ISoestdijk I met als inzet de bezetting van de bovenste plaats. Eerste jaarfeest van „Soester Boys" In de zaal van „Bos en Duin" hield Zondagavond de voetbalver eniging „De Soester Boys", haar eerste jaarfeest. Medewerking verleende de „RUSO-amusementsclub, onder leiding van de heer Terhorst, voor zitter van de Boys. Dit kleine ge zelschap heeft met zijn aardige schetjes en kluchten, de aanwezi gen op voortreffelijke wijze ver maakt. Het dansorkest „De Typhoons" verzorgde de muziek voor het ge zellige bal. „De Gouden Ploeg" II won In „De Gouden Ploeg" speelden Maandagavond voor de N.B.B. in de le libre klasse De Gouden Ploeg II tegen De Nieuwe Kei I. Spanning was er in deze wed strijd niet en nadat Van Leeuwen in de eerste partij voor De Gouden Ploeg had verloren, moesten de volgende spelers de eer hoog hou den. Dit hebben zij op resolute wijze gedaan, hoewel ook dit geen hoogstaande partijen zijn gewor den. N. Schuijt die anders hoge series maakt, had thans voor zijn partij 49 beurten nodig om te win nen. De totale uitslag is als volgt: Van Lent (NK) (1Ö0) 100 39 13 Van Leeuwen (GP) (90) 76 39 Verhaar (NK) De Bakker (GP) Wel ter (NK) Van Veen (GP) Haaremans (NK) N Schuijt (GP) (110) 53 31 7 (100) 100 31 21 (90) 66 36 14 (80) 80 36 10 (120) 109 49 12 (150) 150 49 19 Gevonden voorwerpen Gevonden te Soest: Engelse sleu tel; zes gulden; metalen bril; fox- terrier; 2 textielkaarten; blauwe want; zwart lederen portemonnaie inh. geld en textielpunten; zakmes; rentekaart; wit wollen vestje; rood blauwe handschoen; zilveren ro zenkrans; grijze handschoen; sleu teltje; witte foxhond met bruine kop; pakje rooktabak; beige kin derkousen; lipssleutel aan veter; zilveren broche; bruine Alpino muts; bruine hond. soort bouvier; lipssleutel No. 6927. Inlichtingen, politiebureau, van Weedestraat. Examens Voor het diploma machineschrij- ven slaagden dezer dagen in Utrecht de dames Ans Mulder en Tonny Koens te Soest. Burgerlijke stand 20 December Geboren: Adrianus Hendrikus Maria, z v H J Smink en M E Renkers. Johan, z v G Bouman en I v d Wiel. Christina Theresa Cla- sina. d v W. J. Willemsen en A C Iloogeveen. Jozef Maria, z v P W M Verheggen en J A Wagener. Theadora Trijntje Hendrika, d. v. JHvcl Bogert en J v d Haar. Ru- dolf Otto, z v J A Roskam en M F Smit. Theresia Margaretha Corne lia. d v H M v Drie en M E v Ros senberg. Hendricus Johannes, z v J M Hermsen en W H v d Heijden. Gehuwd: J A v d Klashorst en A J Feith. Overleden: Bartholomeus Johan nes Machiel Hamers oud 12 dagen. Catharina Maria Janssen, oud 53 jaar, geh. met D. F. v. d. Ban. Advertentie MIER GELOOFT, dat men niet be vreesd moet zijn, met het op tafel brengen van nieu we gerechten. Zij heeft aan de Heer P. J. Kers ge vraagd om nog een recept voor prei. Hier is het: HINDOE PREI Snijd 2 dikke bossen prei aan stukjes (als andijvie), smoor deze zachtjes ln 30 gr. boter en 50 gr. vet licht bruin en gaar. Bak 250 gr. bloedworst (bonvrij), aan kleine dobbelsteentjes gesneden in weinig vet mooi bruin. Roer prei, ge bakken worst, wat kerrie, eventueel wat sambal en een weinig slasaus luch tig door elkaar. Geef er droge rijst of gort bij. Kook eens een dikke melksaus, goed op smaak met zout, peper, nootmuskaat en soeparoma. Roer er wat aan zeer fijne reepjes gesneden gare prei door en laat dit koud en stijf worden. Maak er croquetten van en bak ze mooi bruin in wat vet. Zeer zeker smaakt na dit gerecht. Een halve appel lang niet slecht. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen. Ridders in de MWO achter regering De koninklijke vereniging van of ficieren, ridders der Militaire Wil- lems-orde heeft, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Indonesië, een telegram aan H.M. de Koningin ge zonden. Zij betuigt daarin aan de Koningin haar aanhankelijkheid en onwankelbare trouw en deelt mede zich geheel achter het door de rege ring genomen besluit te stellen. Zij hoopt op een spoedige vestiging van een gezag, waarbij orde, rust en vei ligheid van persoon en goed in ge heel Indonesië zijn gewaarborgd. Aan de minister-president werd een telegram van soortgelijke strek king gezonden. BIJZONDERHEDEN OVER DE BEZETTING VAN DJOKJA Naar Reuter meldt, hebben vol gens mededelingen van twee Ame rikanen en een Engelsman, die de republikeinse hoofdstad hadden verlaten, Nederlandse vliegtuigen bij het begin van het Nederlandse offensief, doelen in Djogja gebom bardeerd en voertuigen met mitrail leurs beschoten. Deze buitenlanders, die Djogja in een Nederlands leger vliegtuig verlieten, deelden aan Reuter mede, dat het bombarde ment niet in het wilde weg ge schiedde. De straatgevechten, wel ke spoedig begonnen, nadat Zon dagmiddag twaalf uur de Neder landse door de lucht aangevoerde troepen Djokja waren binnenge rukt, duurden ongeveer een half uur. Onder deze Nederlandse troe pen waren vele Ambonezen, welke in Indonesië bekend staan onder de naam „de zwarte Nederlanders", vanwege hun traditionele trouw aan de Nederlandse regering. Van uit het vliegtuig konden deze bui tenlanders 9 grote branden in de stad waarnemen. Leusden Bevolkingscijfers Blijkens door het Centrale Bu reau van de Statistiek gepubliceer de gegevens bedróeg het inwoner getal van de gemeente Leusden op 1 Januari 1948 uit 1661 mannen en 1536 vrouwen, zodat het inwoners getal sedert 1 Januari 1947 met to taal 9-1 personen is vermeerderd. In 1947 meer geboren dan over leden 40 mannen en 33 vrouwen. In 1947 meer gevestigd dan vertrok ken 20 mannen en 1 vrouw, zodat het Inwonersgetal zich heeft uitge breid met 60 mannen en 34 vrou- Stcutenburg Prinses Wilhelmina heeft na dat zij bij haar troonsafstand het beschermvrouwe-schap van de vereniging „Zusterhulp" neerlegde het buitengewoon ere-voorzit- sterschap va ndeze vereniging aan vaard. Bevolkingscijfers De door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens omtrent het inwonersge tal voor de gemeente Stoutenburg bedroeg op 1 Januari 1948, 970 mannen en 927 vrouwen, zodat deze gemeente sinds 1 Januari 1947 met 3 personen is toegenomen. In 1947 meer geboren dan over leden 14 mannen en 13 vrouwen. In 1947 meer gevestigd dan ver trokken 2 mannen en 26 vrouwen, waaruit blijkt dat het inwonersaan tal is vermeerderd met 16 inwonen de mannen, maar daarentegen is verminderd met 13 vrouwen, zodat er thans 3 personen meer in Stou tenburg wonen. Scheepstijdingen Breda, Amsterdam—Chili, 19 Dec. te Madeira, Ceram, 19 Dec van East Lon den te Durban; Delftland, Buenos Aires —Amsterdam, pass. 18 Dec. Kaap Frio; Frlqsiand, Java—Rotterdam 19 Dcc 12 uur van Barcelona; Gadila, 18 Dec. van Suez naar Abadan; Groote Beer. Batavia—Amsterdam, pass. 18 Dec. Mi- nicoy; Java, BataviaAmsterdam, pass. 18 Dec. Malta: Kamerlingh Onnes, Rot terdam—Java, pass. 19 Dec. 19 uur Gi braltar; Kedoe, Batavia—Rotterdam. 19 Dec. 15,20 uur van Suez; Kertosono, 19 Dec. van Rotterdam te Batavia; Kota Agoong, 18 Dec. van Soerabaya naar Makassar: Kota Inten., Kaapstad—Rot terdam. pass. 20 Dec. 3 uur Oucssant; wordt 21 Dec. 10 uur aan de Hock van Holland verwacht; Kota Gedc, 19 Dcc. van Batavia naar New York; Macoma (T), 19 Dec, van Curasao te Las Pal- mas Maetsuycker, 19 Dec. van Frc- mantle te Geraidton; Murena (T), 19 Dcc. van Tripoli (Libanon) naar Grangemouth; Nieuw Amsterdam. 19 Dcc. van Rotterdam te New York; Nieuw Holland, ID Dec. van Melbourne naar Adelaide; Nigerstroom. 19 Dec. van Dakar tc Freetown; Omalo (T), 18 Dec. van Suez te Ras Gharib-, Oran jefontein AmsterdamKaapstad, pass. 19 Dec. Ouessanl; Ossendrccht, 18 Dec. van Cardiff naar Tacoradi; Poelaulaut, AmsterdamJava, pass. 19 Dec. Aden; Pr. Alexander, Rotterdam—St. John, n.b 18 Dec. op 600 mijl O. van Cape Race; Ruys, 19 Dec. V3n Loren zo Marquez tc Tamatave; Rijnland. Buenos AiresAmsterdam, pass. 18 Dec. Flnistcrre: Sibajak, Batavia—Rot terdam, 19 Dec. 11.30 uur van Suez; Slamat. 19 Dcc. van Soerabaya naar Semarang; Sloterdijk. 19 Dec. tc Soera baya; Salawatl, 19 Dcc. te Semarang: Stad Dordrecht, 19 Dec. van Rotter dam tc Huil; Straat Malakka, Kaap stadBuenos Aires, 19 Dec. van Mon tevideo; Sumatra. 18 Dec. te Batavia: Stuyvesant. TrinidadAmsterdam. 20 Dcc. te Plymouth: Tegelberg. 18 Dcc. te Honkong: Tjibodas, 19 Dcc van Moy naar Tsukiimi; Tjisadanc, 18 Dcc. van Batavia naar Hongkong, Volendam, Rotterdam—Sydney, pass 19 Dec Mal ta; Westland. Amsterdam—Buenos Aires. pass. 19 Dcc. Flnistcrre; Algenib. York. 20 Dec. van Port Said; Arne- dijk, 20 Dcc. van Londen tc Antwerpen 21 Dec. te Rotterdam verwacht;

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2