EEN DAG WERKTE FOUTE KRANT VOOR DE ILLEGALITEIT Waarom Amerika de Republiek wel en Nederland niet steunt GEBR STORK Co. De Duitsers waren razend, maar maehteloos Dagblad voor Amersfoort Dagblad voor Amersfoort ^ÉlllPir DAT U MIJ ER JgT NOG AAN HERINNERT. „EEN FIJNE KRANT" Nieuw kabinet der Republiek? Telefoon 6609 een volslagen PLAATWERKER - LASSER een GEROUTINEERDE DRAAIER. Vrijdag 24 December 1948 11 TJ ET was op de 14e April 1944. dat. komende van de 14 richting Rotterdam, over de dijk langs de Lek een groepje fietsers reedt Was zeer vroeg in de morgen. De zon stond nog laag aan de hemel, maar deed reeds zijn best. om de dampen boven de uiterwaarden te verdrijven. Soms werden de zes fietsers aan het oog onttrokken door traagbewegende nevelflarden, maar wanneer deze plotseling van elkander weken, dan schoten volle stralenbundels over het vochtig-glim- mende land rondom. Dan kregen alle dingen lange schaduw- staarten: een boom. een boerderij onder aan de dijk. de twaalf fietswielen en de twaalf rondpeddelende benen er óp. Het beloofde een mooie, zonnige dag te worden. DEZE dag, mijnheer, wordt een zeer bijzondere in de ge schiedenis van uw krant." Ik sprak deze woorden plechtig uit, terwij] ik de lange en magere man tegen over mij een sigaret offreerde Hij keek me aan alsof hij er over ging puzzelen wie hij nu eigenlijk voor had de directeur van een rond reizend circus of een apostel van een of andere godsdienstige secte. Ik voelde er voor, hem nog even te laten puzzelen en ging verder met mijn voorspelling: „Deze dag, mijnheer, wordt om zo te zeggen een histórische dag voor uw krant." „Ik ben bang, dat ik u niet goed begrijpantwoordde de lange man aarzelend. „Wij zullen het u uitleggen," zei ik minzaam. „Kijk, alle kranten van Nederland doen nu bijna vier jaar lang al, niet anders dan pro paganda maken voor de moffen. En ze zullen doorgaan met dat Nazi-gif te spuiten totdat de Tom mies komen en er een eind aan maken. Tot zo lang staan ze elke dag vol met Duitse leugens. Tot zo lang likken ze elke dag de Duitse hielen. Vandaag en morgen en overmorgen. Maar één krant zal één dag een uitzondering maken. Dat is: de Schoor.hovense Courant. Dat is: vandaag." Ik haalde een rolletje papier uit mijn binnenzak. „Dat is copy die vandaag mee moet," zei ik, kort-af. „Niet zo prettig voor de moffen." In m'n andere hand hield ik mijn pistool. „Mee móét," herhaal de ik. „Eventueel eh niet zo prettig voor u." Ik keek de man scherp aan. Hij werd duidelijk een tintje bleker en zijn gezicht spande zich. Maar de glimlach bleef. „Ik denk, mijne heren, dat u eerst nog even m/>et spreken met de zoon van de directeur," zei hij. „De directeur zelf is er vandaag niet, ziet u." „Ga maar voor," zei Daan een van mijn kameraden. „Vijl passen. Denk er om, géén fratsen." Als Daan zoiets zei, dan was de vraag of de boodschap goed begre pen was volkomen overbodig. De man stond op en wij volgden hem naar buiten. Er was ruimte genoeg in dit be drijf. Misschien een beetje te veel zelfs naar mijn smaak. In een vier kante hall stond links de rotatie pers. Zo te zien een behoorlijke machine. Verder wat vlakdruk persjes. Aan mijn rechterhand het midden de stype-afdeling, ge flankeerd door, aan de straatkant, de machinezetterij de aeur was toe, maar ik hoorde de linotypes ratelen en aan de andere kant, in een lange pij->ela uitlopend, de expeditie en de handzetterij. Daar achter vermoedde ik verschillende deuren, die op een binnenplaatsje of een paar steegjes uitkwamen. Hier vooraan w..s het wel over zichtelijk, maar daarginds was het zaak om de boel goed in de kieren te houden. De gesprekken, die we nog te voeren hadden waren niet lang: het waren bevelen. We zagen de twijfel op de gezichten. De zoon van de directeur K leek me, even als de boekhouder, wel flink en betrouwbaar. Met de machine- zetters hadden we geen last. De mensen waren vlug van begrip en maakten geen spektakel op het zien van onze vuurwapens. Ze begon nen direct aan het zetten van onze copy. Camouflage Maarde rest? Hier waren vrij wat mensen. Er waren jeugdi ge knapen bij. Er was zelfs een meisje. voor de correctie waar schijnlijk. Het was zaak om het technisch personeel een man of vijftien zo lang mogelijk in het onzekere te laten omtrent het doel van onze komst. Het beste was maar, dat ze ons niet vertrouwden en bijvoor beeld voor handlangers van de Duitsers aanzagen. Zo lang we dat spelletje konden spelen hadden we tenminste geen poging tot verzet te verwachten. Want als hier één schot zou val len, konden we onze biezen wel pakken. Daan en ik pleegden overleg. Zoals altijd had hij ook nu reeds een antwoord klaar op de vraag stukken die zich hier voordeden hij had ze al voldoende bij zich zelf ovcrlej#!. „Blijf jij hier," be sliste hij. „Je krijgt twee man. Ik ga naar de overkant, voorlopig, maar stuur allereerst een man hier voor dekking. Je kunt dan de boel daar achter even verkennen denk er om, de uitgangen potdicht. Laat de mensen voorlopig niet we- iv<e.C veren om te zien dat overal waar hij kwam, onrust ontstond. Er werd gefluisterd en vaak schuins onze richting uitgekeken. 't Werd er riet beter op met de rust, toen de eerste haak zetsel van de machines afkwam en.ik zelf begon te corrigeren! leO*;c a ,,'t Is tijd," zei Daan. „We moe ten ze 't rfiaar vertellen." De mensen werden bijeengeroe pen. De boodschap was: ge«Ébor- zamen. In naam van het verzet. De zwijgende geziclpen bevielen me lang niet allemaal. De mensen beseften terdege, wat er op het spel stond. Wij hadden nog uren voo/ de boeg hoe zouden hun zertliwen zich op de duur houden? Enfin-er werd gewerkt. Daan vertelde me, dat aan de overkant alles heel rustig was. Het personeel hield Lich uitstekend. Wim en Jacques hadden er de wind onder. Adverteerders en andere klanten werden aan het loketje geholpen ten, wie we zijn. Spreek een paar woorden Duits." rtO.K. Daan. Smeer 'm maar." Chef je Twee tellen later kwamen Joko en George binnen. George knipoog de en ook het gezicht van Joko stond op z'n Zondags. Ik liet onze twee kroongetuigen aan hun zor gen over en liep naar de expeditie en de handzetterij, 't Was niet moeilijk, er de chef uit te pikken. Hij diende zich al aan door de ma nier waarop hij keek: Wat doet die snoeshaan hier? t Was een klein baasje en hij leek me tamelijk eigenwijs. Ik wenkte hem met een vinger. Hij kwam. Ik vertelde hem in gebro ken Duits, dat hij te maken had met enige heren van een instantie voor perscontróle. Ik weet niet, of hij mij geloofde. Ik denk van niet. Maar hij deed tenminste wat ik zei: de achterdeuren gingen op slot. Hij ging ook aan zijn werk, maar ik hoefde hem niet lang te obser- zonder dat zij iets in de gaten had den. Er was daar ook een meisje een flink kind, dat buitengewoon veel pleizier had in het geval. Er kwamen telkens mensen in de drukkerij, die er iets of niets te maken haddert. We werkten hen zo gauw mogelijk maar ^eer naar buiten, cr zorgvuldig voor oppas send dat ze geen contact kregen met leden van het personeel. Ze gingen cte een na de ander met de overtuigmg, dat er iets niet pluis was met de krant en zeker moest nu het stadje al gonzen van het gerucht, dat er een inval was van Duitsers. Wat vooral niet leuk was, was, dat de mensen niet naar huis kon den tussen de middag, zoals ze ge wend waren. Hun vrouwen moes ten tenminste toch bericht hebben. We lieten ieder zijn persoonsbewijs inleveren, noteerden de namen en adressen ei stuurden toen Wim de jongste var de groep, maar een knaap die elk varkentje kon was sen langs hun ega's om brood te halen en te vertellen dat man lief niet kon komen vanwege ma chinepech. Maar 't duurde geen half uur of we hadden de eerste bezorgde echtgenote aan de deur. Binnen drie kwartier waren ze er allemaal. En bezorgde vrouwen zijn bijzonder .noeilijk te overtui gen. Maar we speelden het klaar.... We vertikken het Het zetten ging langzaam. Er waren maar twee machines in be drijf. Ik-.was juist aan het uitreke nen, dat we nog minstens twee uur nodig hadden, toen plotseling het kleine chef je van de zetterij op me afkwam. Hij trok een erg vastbe raden gezicht. „Meneer," zei hij, „we doen het niet langer." '0 „O nee?" vroeg ik. „Nee," zei hij. „O, en eh wat nou?" Ik vroeg dat op mijn allerbeminne lijkste manier. Hij raakte een beet je van stukken en deed fermer dan hij was. „We vertikken het verder. Er zit veel te veel risico aan Als u weg bent en de Duitsers komen...." „Je kunt kiezen," zei ik lang zaam. „Je kunt je mond houden en aan het werk gaan. Of ik sla je kiezen op elkaar en schop je naar je werk. Begrepen?" „Wat hebt u hier over ons te vertellen? /Is...." „Alles. Man pas op, want waar achtig, ik veeg de vloer met je aan. Je kunt nu nog verstandig zijn je kunt dadelijk ook in de hoek lig gen met een paar gebroken rib ben." Een grote gestalte schoof naast me. Er zat iets in van de dreiging van een onweerswolk. Joko. Hij boog zijn fors lichaam een beetje over de kleine man heeq. Hij haal de zijn rechterhand langzaam uit zijn broekzak en keek de opstan deling recht in de ogen. Op zijn open handpalm lag zijn zwaar kaliber revolver. Het mannetje keek en kromp in elkaar alsof hij een hevige aan val van maagpijn had. „Zul je zoet zijn?" vroeg Joko.' Het mannetje Knikte moeilijk en kriipperde tegen het wapen. „Donder óp dan," beet ik hem toe. „En denk er om ik stel jou verder verantwoordelijk voor de orde en rust hier. Gesnapt?" Het mannetje maakte zich ijlings uit de voeten. Het waagde zelfs niet meer achterom te kijken, toen het naar het groepje zwijgende mannen liep, dat het geval stond af te wachten. Ik kuierde een eindje in hun richting. Ze keerden naar hun let terkasten terug. Gloeiend nijdig werden we, toen er nog een stype mislukte. Het chefje kwam er mee aan. Hij keek dood-ongelukkig. Ik brieste. Geor ge zette zijn grootste mond op. Het mannetje wenste zich kennelijk op de Mookerhei. „We kun .en het echt niet helpen meneer." „Hoe lang heb je voor de duivel nodig voor een nieuwe stype?" „Op z'n minst twintig mi nuten, meneer." „Binnen het kwartier!" klonk het bevel. „We kijken op de klok wee je gebeente als je een seconde- over de streep bent". De nieuwe stype was in twaalf minuten klaar De persen draaien En even later begon de rotatie pers te draaien. Eerst langzaam, toen snelle* en sneller, spuwde zij haar kranten ónze k-ranten uit. De hele ruimte daverde van het lawaai. Ik voelde plotseling een Waarom werd de overval op de „Schoonhovense Courant" gepleegd Ten eerste omdat de groep- Daan de 10e Mei 1940 op een bijzondere manier wilde her denken. Ten tweede, omdat men wel eens iets anders wilde dan die eeuwige distributie-kraken. Ten derde om redenen van strategie: de bewaking van de distributiekantoren werd hoe langer hoe zwaarder. Wanneer dé coup navolging zou onder vinden en de K.P.-activiteit werd voor een deel verlegd naar de „kranten-sector", dan zou de vijand ook zijn krachten hnoeten verdelen. Maar de overval bleef enig in zijr soort. Het risico bleek te groot de coup duur de van half tien 's morgens tot kwart over drie 's middags. Zo bleef het bij de „Schoon hovense". En radio-Londen brak er zijn hoofd over, hoe hier de vork aan de steel zat! fwaniz. een abonnement te nemen op het Want nu weet ik dat ook de zakenman in •t DAGBLAD zijn voordeel z-oekt. peggen de abonné's Uitknippen en met 2 cents postzegel verzenden aan de administratie van het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT". Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Ondergetekende werfst zich te abonneren op het DAGBLAD VOOR AMERSFOORT met ingang van Betaling per week 32 cent/kwartaal 4.15 (Doorhalen wat niet verlangd wordt) Handtekening Naam: Straat: Woonplaats: zware hand op mijn,schouder Ik draaide me orr Joko stond achter me. Hij keek omhoog naar de brul lende pers m$t een brede lach op zijn gezicht. „Ben, jochie," zei hij, „jochie dat is een.muziekske. Dat is een muziekske. Het kwam niet zo vaak voor. dat hij meer dan vijf woorden achter elkaar zei. We hadden nog pech. De genera tor van de expeditie-auto vertikte het. Meer dan drie kwartier heb ben we achter het vehikel lopen duwen de chauffeur, een paar man van de c.:peditie, een stuk of tien bereidwillige inboorlingen en een paar heren van de „perscon tróle" zelf. Straat in, straat uit Maar er was geen leven in te krij gen. Op een gegeven moment kwam er een bordje aan. George stak z'n hand op. De man achter het stuur had een N.S.B.-speldje'op de revers van zijn jas. „Ha-kame- róéd!" liep Georg „Geef ons even een liffie." De Hou-zeeër was een en al bereidwilligheid. Hij maakte een ommetje met z'n sleep en de motor sloeg aan. Victorie! Maar nauwelijks was onze vrien delijke vriend uit het gezicht ver dwenen, of.... het lamme ding sputterde nog even en zweeg voor goed. Een paar duizend kranten zou den hun bestemming niet bereiken. „We laden de fietstassen wat vol ler," besliste Daan. „En deze stapel is voor het postkantoor." Wel, Tan te Pos had geen generatorpech. Ze werden keurig bezorgd. Terwijl Daan naar de overkant ging om daar taptoe te blazen, slo ten wij het personeel op in de stype-afdeling en de machinezette rij. We bonden de twee deuren met een dik touw aan elkaar. Voorlopig kon hier niemand alarm slaan.-In het andere gebouw wer den de telefoonverbindingen ver nield. Toen aanvaardden we de terugtocht. Eén ding heb ik altijd erg jam mer gevonden: dat we het laatste tafereel in Schoonhoven zelf niet mee hebben kunnen maken. Ik vernam er dit over uit een brief van een Schoonhovenaar aan een Rotterdamse kennis. De Grüne Po lizei was met de S.D. uit Rotterdam in vliegende vaart naar de plaats van het misdrijf gekomen, zodra ze van Schoonhoven uit een alarm signaal kregen. De heren hadden lopen schuimbekken van woede. De ourgemeester stelden ze aller eerst persoonlijk verantwoordelijk voor het opsporen van de daders; te hooi en te gras hadden ze nog geprobeerd om bij cfe menseji in het stadje exemplaren in handen te krijgen. Maar die waren nergens meer te krijgen. „Juist opgebruikt, meneer," zeiden ze wijzend in de richting van het toilet. Uit pure woede na nen de helden enige leden van het personeel in gijze ling. Die hebben een paar weken in Rotterdam vast gezeten. Geluk kig is hun verder niets overkomen. Maar alle Schoonhovenaren kre gen straf. Een maand lang om een uur of zes binnen. De hengelaarsvereniging mocht niet meer hengelen; het kinder zangkoortje mocht niettfneer repe teren. En in het politierapport zetten de olijkerds twee dagen later: „Reeds zes van de twaalf daders zijn gear resteerd." „Klopt prècies," lachte Daan. „Dat waren natuurlijk die zes ón deren." T-J ET optreden van de Verenigde Staten in de sche cri sis is het welbewust nemen van een risico in de koude oorlc tegen de comm listen Het is een Doging om de „nti-communistische krachten in geheel de uitgestrekte koloniale geb'.zdcn van Zuid-Azié te vei. .i- gen. zelfs indien daardoor nieuwe problemen zouden rijzen in West- Europa. Want hetzelfde Nederland, waar over de Verenigde Staten in de UNO hun veroordeling uitspreken wegens het hervatten van de mili taire actie tegen de Indonesiërs, is ook een van de belangrijkste deel nemers aan „et Eu e herstel plan en een v?n de vijf Wer n o- nese landen, met welke e Wash ington wordt onderhandeld over eer^ mi .tair bondgenootschap. Zij, die de --morikaanse politiek bepa len. hadden in overweging te ne men. welke invloed het zou hebben op de geestdrift der Nederlanders om mede te werken aan de plannen tot het samensmeden van West Europa met steun „.i de Ame rikaanse wapenen indien in de ogen dier Nederlanders Amerika zun gezag zou gebruiken als een kracht tot vernietiging van het Ne derlandse Rijk. Had Washington ui'sluitond de Europese belangen ln hel oog ge houden, dan had het wellicht be sloten, de Nederlandse politiek in Inaonesië te steunen. Twee rerlencn R schijnen in hoofdzaak twee redenen te zijn, waarom deze koers niet is gevolgd en waarom - zoals door sommige persoonlijkhe den is gesuggereerd de Verenig de Staten zc'fs wel eens zouden kunnen besluiten, de Nederlanders verdere Marshall-gelden te onthou den, indien zij hun Indonesische po litiek niet herzien. De eerste is. dat de Nederlanders door het hervatten der vijandelijk heden in Indonesië gehandeld heb ban tegen de hun door de 'JNO met betrekking tot militaire acties op gelegde beperkingen. De tweede en misschien voor naamste reden is gelegen ln de politieke beroeringen, die meten na de oorlog in tal van Aziatische gebieden zijn ontstaan als een ver- door JOHN HIGHTOWER van Associated Press of America hevigde strijd van de koloniale v- ken om hun onafhankelijkheid India en de Philippljt hebben zelfbestuur gekregen, maar in In denesië cn daar niet alleen, maar ook in de Maleise staten (En geland). en Indo China (Frank rijk) is de periode gekenmerkt door strijd cn onrust. Het communisme is in al dczi on lusten een machtigè factor geweest en de vrees van V. ington voor eon nieuwe communistische vloed golf in Azië is toegenomen door de toestand in China cn do mogelijk heid, dat de communisten daar de macht hebben veroverd Het com munisme poseert als de kampioen van de slachtoffers van „het Wes terse imperialisme" en do agenten van het Kremlin hebben het pres tige van de Verenigde Staten als de traditionele verdedigers van d- onafhankelijkheid voor alle vol ken. die deze nastreven, onder mijnd. Dilemma DE fundamentele Amerikaanse politiek is er een geweest ten gunste van vreedzame onderhande lingen tusson de Nederlanders en de Indonesiërs. Verwacht werd. dat andere koloniën met soortgelijke aspiraties hier uit hoop zouden put ten. maar deze verwachting is door de gedurende het afgelopen week einde aangehangen Nederlandse actie ijdo-1 geworden. En zo staan do Verenigde Staten voor dit dilem ma: de wrevel te wekken van do Nederlanders door zich tegenover hen te stellen de communisten in de kaart te spelen door stelling te nemen tegen dc Indonesiërs. Volgens dc op het Amerikaanse departement van buitenlandse za ken ontvangen inlichtingen, hadden dc Indonesiërs zich niet schuldig gemaakt aan zodanige provocaties, dat deze een hervatting van de mi litaire actie door de Nederlanders rechtvaardigden Dit alles overwegende, hebben de Verenigde Staten besloten tot steunverlening aan de Indonesiërs afs de enige koers, die nog zou kunnen leiden tot een vreedzame regeling van het geschil en daar door tot herstel van het vertrou wen van alle nict-communistische leiders in Zuid Oost-Azië. Het Indonesische republikeinse bureau te Singapore deelt heden mede, dat „ergens op Sumatra" een republikeinse voorlopige regering is gevormd, met als premier de mi nister van economie in de regering van Hatta, dr. Sjafroedin Prawiranegara, die een be zoek aan Sumatra bracht, toen de Nederlandse actie begon. Het bericht van de vorming van een nieuwe voorlopige regering werd via de radio uit Tjoeroep op Zuid-Sumatra naar andere centra van republikeinse weerstand uitge zonden. Vijf van de andere ministers in de voorlopige regering waren te voren leden van de voorlopige pro vinciale regering te Boekit Tinggi, I het republikeinse hoofdkwartier op I Sumatra. APPAR ATENFABRIEK N.V. BOORSTRAAT AMSTERDAM-N. heeft, mede ln verband met het gereed komen van een nieuwe fabriek ln Amsterdam-Noord, plaats voor: Bekwame en aankomende plaatwerkers lassers smeden caroussel-draaiers draaiers frezers kotteraars bankwerkers Sollicitaties mondei, of schrlftel. a. d. fabriek. Adressen voor kosthuizen ln de directe omgeving van de fabriek zijn beschikbaar. Bij ..ACTIEF' is het steeds traditie Uitstekend werk en vlugge expeditie i x>cx>o<xxxxxxxx>oooocxxx>ooo<xy><xxxxx>oo< De N.V Mij. v. Wasverwerking Erdalfabriek te Amers foort vraagt voor directe indiensttreding: TEVENS Schriftelijke aanmelding aan de afd Personeelszaken. Bra bantsestraat 17 Mondelinge aanmelding-tussen 8-30 en 5 uur aan Poort 3 Eemzijde. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO^C Een advertentie in het verhoogt Uw omzet! Alleen al in de stad Amersfoort richten zich duizenden ogen op Uw reclame in ons blad. SLUIT EEN CONTRACT BIJ: HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT,, .EEN FIJNE KRANT!" zeggen onze abonné's

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 11