Actie op Java vrijwel voltooid Thialf trok zonder pardon de macht aan zich Stem van consument over sanering melkhandel Dagblad voor Amersfoort Pogingen om guerilla-activiteit te voorkomen Noteert U even Laat boeken Uw vrienden zijn ie Tragisch ongeval Spannende tocht van KLM-toestel dat in Karatsji niet welkom was VS-ambassadeur uit Moskou naar huis dat u mij er 'Ijl nog aan herinnert. v&bkhsz. KRANT" peggen de abonnè's 2 Maandag 27 December 1948 STADSNIEUWS Volmaakte ijsvreugde in Amersfoort *7 OMAAR, zonder veel poespas. byna zonder aarzeling, heeft Koning Thialf, die vorig jaar na een vry kort regeringstijdperk, uit Amersfoort werd verbannen, de macht weer aan zich getrokken. Hij had maar een korte tyd van voorbereiding nodig. In een enkele nacht nestelde hij zich reeds daar, waar hij zich het meest thuis voelt: op het water. Zijn eerste regerings daad was het water verbieden wa ter te zyn en er (js van te maken. Slechts even streek zijn koude adem over het wateroppervlak en het was reeds geschied. Er was ys en Koning Thialf zit, volgens IJstijd- raad in De Bilt voorlopig hoog op zijn troon. Daaromheen heeft zich een groot aantal van zyn volgelingen ge schaard. Het ziet er naar uit, dat Zyne Hoogihcid moeite zal hebben met zijn kabinet. Dat bestaat uit krasse mannen, die hun hoofdkwar tier hebben gevestigd in de Rubens straat in Amersfoort. Daar bevindt zich ook het regeringsgebouw. Van daar uit controleert men het doen en laten van de onderdanen, die zo verheugd zijn over de komst van Zyne Hoogheid, dat zy uitgelaten het winterfeest inluiden op het ys. Oud en jong, van beide geslachten, alles dartelde op de gladde ijzers en uitte grote vreugde over de komst van de Vorst. Vrolijke muziek klonk over al dezen en menigeen danste ,van louter plezier op het gladde \js. T~~\E ministerraad vaardigde in middels een decreet uit om de feestvreugde wat te temperen, daar do kans op incidenten bleef bestaan. Het decreet bevat tien artikelen en het zegt o.m De onderdanen van Koning Thialf moeten over het al gemeen „met de stroom" meegaan. In dit geval is dat links om de hoofddam. Het vormen van slierten is niet geoorloofd. Ambtenaren in functie mogen niet tijdens de uit oefening van hun beroep gehinderd worden. Zwakke plaatsen moeten worden vermeden, daar er nog al tijd gevaar aanwezig is. Het gebuik van wapens als sneeuwballen is ten strengste verboden. Er zyn in het decreet tal van richtlynen opgeno men, die een goed verkeer stimule ren Het kabinet houdt zich het recht voor eventueel een Ryksre- serve in de vorm van orde-commis sarissen aan te stellen. Het lydt geen twijfel of de rege ring van Koning Thialf, die helaas toch wel een beetje dictatoriaal aandoet, kan vruchten baren. Daar toe dient echter een leder zijn of haar volle medewerking te geven. Onze Kerstprijsvraag Oplossingen moeten voor Donderdag binnen zijn We kunnen niet in de brievenbus kijken of ze zit boordevol met op lossingen van onze Kerstprijsvraag, die toch al een week geleden in de krant stond. Om een vlotte afwer king te verzekeren moeten we nu voor de inzending van de oplossin gen een termijn stellen. Tot en met Woensdag 29 Decem ber kunt u nog terecht; de oplos singen, die daarna nog binnenko men gaan onherroepelijk de prulle- bak in. Wie de Kerstman op zijn tocht door de stad nog niet is ge volgd, neme daarvoor vanavond eens een uurtje de tijd. De win naars kunnen hun naam Vrijdag middag in de krant lezen. Kerstmis lieejt weliswaar geen sneeuw gebracht, doch voldoende vorst om op vele plaatsen ijsbanen open te stellen. Op Tweede Kerstdag ge noten tienduizenden landgenoten bij prachtig winterweer van het ijs vermaak. Wie wonnen de prijzen? In ons blad van Maandag j.l. werd een lijst geplaatst van de prijswinnaars van de Amersfoortse athletiek kampioenschappen, welke door de A. B. v. L. O. in Augustus werden georganiseerd. Bij deze lijst was een aantal verenigings namen weggelaten. Hier volgt de volledige uitslag: Dames: 100 mtr.: J. Hoekman (AHV). Verspringen: B Pieters— Leemans (AAV). Kogelstoten: C. Hogenhout (Wilhelmina) Discus werpen. C. Hogenhout (Wilhelmi na). Meisjes 16-17 jaar. Hoogspringen D. Kuys (HAV). Verspringen J. Hoekman (HAV). Meisjes 12-15 jaar: 60 mtr. L. Cornelissen (AHV). Hoogspringen: I Cornelissen (AHV). Verspringen K. Jansen (Wilhelmina). Dames: Grensbal. Wilhelmina werd ongeslagen no. 1. Jongens 16-19 jaar. 100 mtr. K. de Wolf (Wilhelmina). 800 mtr. K. de Wolf (Wilhelmina) Hoogsprin gen J. Berkenbosch (AAV). Kogelstoten H. Drost (Wilhel mina). Speerwerpen H. Drost (Wilhel mina). Discuswerpen W. Smit (AAV). Jongens 12-15 jaar. 80 mtr. J. J. Hensen (AAV). Verspringen J. Hensen (HAV) Heren: 100 mtr. F. Bos (HVC). 200 mtr. F. Bos (HVC). 400 mtr. J. Mikken (PSVA). 1500 mtr. Strutjens (H en W.). 300 mtr. E. Rijn (Amf. Boys). Hoogspringen: J. Wiegmink (AAV). Verspringen: J. Hoekman (AAV). Kogelstoten Luynenburg (AAV) Speerwerpen: J. Hikkers (PSVA). Discuswerpen- Wiegmink (HAV). Polsstokhoog. G. Nleuborg (AAV). Hink-stap- sprong: J. Hoekman (AAV). Heren. 4x100 mtr. 1 AAV Slin gerbal 1 Amf. Boys, na beslissings wedstrijd tegen Huugen en Wessel. Ons dagelijks teveel Een bewoner van dc Leusdcrweg deed aangifte van dc diefstal van f 40. Een zekere S die zijn flets onbe heerd en ongesloten had laten staan, mocht, tegen betaling van een boete, zijn rijwiel weer mee naar huis nemen. Een zekere S. werd aangehouden in zake het clandestien slachten van een panrd Een inwoner, die Vrijdagavond te veel aan Bacchus offerde, was zo on der de Invloed, dat hij door een ruit van een winkel in de Langestraat viel. Op het bureau kreeg hij de gelegenheid een beetje van de schrijc te bekomen. Een bestuurder van een auto. die geen rljbewils kon tonen, kreeg hier voor een bekeuring. Een persoon, dte zijn fiets bereed, zonder voor- en ach terlicht, werd eveneens bekeurd. Plantsoen is geen vaalt Een ingezetene was zo vrijpostig, veren en kapok in het Plantsoen West t.o werpen Dc gemeente reiniging veegde de kapok en veren op De man kreeg een bekeuring. Grand Theatre tel. 4632. „An chors Aweigh". Beide Kerstdagen: half 2, 4.00, half 7 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30, half 7 en 9 uur. City Theatre tel. 6572. „Als ie lacht dan ben je rijk". Beide Kerst dagen half 2, 4.00, half zeven en 9 uur. Overige dagen: 2.30. half 7 en 9 uur Rembrandt Theater Langestraat „Cheyenne". Aanvangstijden als gewoonlijk. DANSEN: CABARE1 DANCING VAN T HUL Krommestraat 14 Tel. 5685 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur, Zondag 's middags 1517 uur 's avonds'20—23 uur. CABARET DANCING „De Stlcht- se Heuvel Utrechtseweg 180 Tel 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bU spoorwegovergang Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 8—11 uur. Inbreker sloeg zijn slag maar... Vrijdagnacht heeft een inbreker door openbreking van een raam zijn slag geslagen, in een perceel aan dc Ruys- daclstraat. waar hij een bedrag van 1000 gulden aan contanten en spaar bankboekjes eveneens voor een waarde van 1000 gulden wegnam. Zaterdagmorgen Is de politie erin ge slaagd. de Inbreker aan te houden. Hij had 105 guiden verteerd. Een bonte stroom van boeken ziet in dit jaargetijde het licht. De nieuwe aanwinstenlijst van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek geett hiervan een afspiegeling: Avro 19231948. Gedenkboek, Dusen, H. P. van. Het christen dom in de wereld; gisteren, heden, morgen. Internationaal overzicht der Oecumenische Beweging. Escher, B. G. Grondslagen der algemene geologie. Faber, F. J. De wordingsgeschie denis van Nederland. Beschrijving van de ontwikkeling der verschil lende geologische periodes. Honselaar, B. De zwarte duivels Zo Is dan na heel lang dokteren bij de Amersfoortse melkbezorgers de kogel door de kerk. We hebben na het opgelaten proefballonnetje in de plaat selijke kranten van begin November eigenlijk 21 iedere weck op het uitein delijke communiqué zitten wachten en wanneer wij zo de zaak in z'n geheel overzien, moeten we respect hebben voor het psychologisch inzicht van de mensen achter de schennen, die dit onwillige varkentje hebben gewassen en die blijk geven, de gemiddelde Amersfoortse melkslijtersklant van ha ver lot gort te kennen. Als zo als kort voor de oorlog het verse ka detje in gevaar wordt gebracht (niet voor U en mij, want voor ons was hier het eten van verse kadetjes te kostbaar) dan ontketent het denkend dcci der natie een halve revolutie, maar wanneer gelijk thans het ge val is alleen slechts het. belang van de doodgewone verbruiker ln geding is. dan beslist de tussenhandel-met- haar-monopolie b Ij ons. over ons. maar zonder ons. Hier (gelijk als ln onze cvacuatlestad Alkmaar, waar (al een jaar een soortgelijke slijtersre geling „werkt") wreekt zich de hete rogeniteit van de „klanten": tegenover een hechte organisatie van melkbezor gers en schijnt de verbruiker machte loos te staan. En paar Jaar geleden had mijn vrouw een meikboer. die het niet al nauw nam met de maat. en aange- z.en men aan zo Iemand het broodnodige vertrouwen moet afnemen, gaf ze hem na een tweede waarschuwing de bons. - kennis van mij had een melkboer, die 's zomers de gewoonte kreeg haar om zeven uur het bed uit te bellen. Kijk. als je dat niet bevalt, kan je nü nog een andere melkbezorger nemen. Kleinigheden? Kleinigheden beheer sen evenwel in hoge mate het ieven van de gemiddelde mens. van de dood gewone man. Wat mij als man het meeste frap peert. is. dat men met het grootste gemak over dc vrouwenorganisaties en verbruikersverenigingen heen schijnt te kunnen lopen, In het proces „van koe naar mensenmaag" zijn vier groepen van mensen betrokken: de boeren, de melkinrichtingen, de melkslljters en de verbruikers". De boeren zitten voorlo pig nog door de standaardisatie ver bonden aan dc fabrieken (ofwel door middel van de contracten vastgeklon ken aan een bepaalde melkinrichting) cn bemoeien zich niet met ons. melk- drinkers De melkfabrieken cn slijters verkregen in dc loop der laatste jaren door concentratie een door duizenden draden verbonden belangengemeenschap die meer en meer op plaatselijke mo nopolies begint te gelijken Het is deze belangengemeenschap van de melk handel. die eenzijdig haar wil aan de veibru.kcrs oplegt, die vla een paar proefballonnetjes eensdeels de geesten voorbereid op te slikken cn ander deels de tegenstand tracht te pellen. Is de tegenstand van de klanten nogal georganiseerd, dan is de handel bereid een zekere mate van vrijheid der keuze open te laten. Is echter deze weerstand niet al te groot, dan zorgt dc melkfabriek wel (gelijk ln Alk maar) dat de organisatie der melk- aflcverlng zodanig is gerationaliseerd, dat met een minimum van inspanning het grootst mogelijk effect wordt be reikt. Het systeem-Aikmaar zal dus ook in Amersfoort geprobeerd worden. Dat de melkhandel ccn straf systeem heeft kunnen bekokstoven, zonder daarbij door de georganiseerde verbruikers of vrouwenorganisaties op de vingers te worden getikt, is ln de grond der zaak triest. Het vraagstuk van de sanering der melkslijtery is niet nieuw en met name prof. dr. Ir Goudriaan wijdde een jaar of veertig geleden al een uitvoe rige studie aan dit ondorwcip. Tus sen de ongebondenheid van eertijds, (toen het kon gebeuren dat zes, zeven melkboeren tegelijk in een straat ston den) en de pruisische ..bemassreglung" die dc melkmonopoüe ons Amersfoor- ters wenst op te leggen. Is ccn meer met dc Nederlandse aard overeenko mende tussenweg. Onmiddellijke invoering van een systeem waarbij dc huisvrouw de vrije keuze - zonder - klantenkaart heelt tussen drie melkboeren, ge combineerd met de instelling van een klachtenbureau, waarin de meerderheid der leden wordt aan gewezen door de plaatselijke ge- bruikscoöperallcs en dc huisvrou wen verenigingsvertegenwoordigsters, sters. Dat voor de bereiking van een meer Nederlandse regeling het goed zal zijn dat de leden van dé gemeenteraad (als Hoofd van onze stedelijke gemeen schap) ccn steviger vinger in de pap zij toegewenst, dan tot heden bleek, moge duidelijk zijn. even duidelijk als bet feit, dat in zulke ingrijpende maat regelen als het opleggen van verplichte klantenbinding het LAATSTE woord aan de Overheid voorbehouden blyft. die ook dc ventvergunningen uitreikt en kan intrekken. Want aan de houder van een mono*- polie. die BIJ ons. OVER ons maar zónder ons beslist, die vandaag ons een melkbezorger oplegt en morgen z'n melkprijs, kunnen we ons vertrouwen niet, schenken, ook al zegt hij „De melkhandel is zich ervan bewust dat dc klant nog altijd koning Is". Koning ja, maar dan als Alfonso onder Fran co of als Victor Emmanuel onder Mussolini. P. S. Teellng. van Rotterdam. Verslap van dc heldhaftige strijd der Rotterdamse mariniers in de Meidagen van 1940. Landschap, Het. Schitterende foto's, oroza en gedichten geven een beeld van de schoonheid van ons land. Posthumus-van der Goot, W. H. Van moeder ot> dochter. De vrou wenbeweging ln Nederland van 1798 tot heden. Ruysch van Dugteren, J. H. De toekomst onzer jongeren. Beroeps keuze-voorlichting, arbeidsbemidde ling. psychotechniek. Shulman. M. Nederlaag in het Westen. De ineenstorting der Duit se legers. Spaander, J. Stille krachten. De geschiedenis van het visschersdorp Volendam. Timmermans, A. Schoolgeheimen. Het schoolkind geschetst in woord en beeld. Werkman, G. Kent gij het land der zee ontrukt. Uit de waterstaat kundige geschiedenis van Neder land. Wlersma, J. P. Friese volks sprookjes. Yzerman, A. W. De 80-jarige oorlog. Beeld-statistiek van een be wogen tydperk. Zeegers, A. Socialisatie. 'P/. "donherp, KAB bezorgde kinderen prettig Kerstfeest De afdeling Soesterkwartier van de KAB hield Zondagmiddag in 't parochiehuis aan de Paulus Borst- straat haar jaarlijks kerstfeest, dit maal voor ongeveer 250 kinderen. De toneelvereniging „St. Gene- sius" voerde een stuk op, dat han delde over de geboorte van het Kind Jezus. Hetty van Koelen ver- lelde de kinderen kerstverhalen. Een speciale kerstcommissie kon, dank zij belangeloze hulp van ver- sclieidene fabrikanten en winke liers, de kinderen tijdens de pauze lekkers aanbieden. Voor de kinderen van de leden der KAB, afdeling Stadsparochiën werd de traditionele kerstmiddag eveneens Zondag gegeven. Meteen na het openingswoord van de heer C. van de Linden, werd door een aantal kinderen een toneelstuk op gevoerd. Tijdens de pauze kreeg de jeugd chocolademelk. Vrijdagavond is op dc Geeresteinse laan een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan een man het leven kostte. Een ziekenauto uit Veenendaal had een vrouw naar het ziekenhuis te Amers foort gebracht. Op de terugreis schijnt dc chauffeur onwel geworden te zijn, waarvan 't gevolg was, dat de auto met grote vaart tegen een boom botste. De echtgenoot van de zieke vrouw werd direct gedood, terwijl dc gewonde chauffeur bij de heer De Witte op Geerestein werd binnengebracht. De auto was zeer ernstig beschadigd. Zanguitvoering Dc uitvoering van dc Chr. Gem. zangvereniging ..Woudenberg" op Don derdagavond in „De Schans", was goed geslaagd. Verschillende Kerstliederen werden goed gezongen en maakten op de talrijke aanwezigen ccn ernstige indruk. (Van onze Haagse redacteur) Na de bezetting van Madioen be schouwt men in deskundige krin gen in Den Haag de militaire actie op Java als vrijwel voltooid. Met spanning vraagt men zich in Den Haag af welke beslissing de regering zal nemen met betrekking tot de resolutie van de Veiligheids raad, waarin beide partijen worden uitgenodigd het vuur te staken. De ministers Drees, Sassen, Stikker, Götzen en Schokking hebben Zon dag langdurig vergaderd. Zij lieten zich tijdens de besprekingen voor lichten door vele deskundigen, on der wie de heren Blom en De Beus, die men uit Parijs had laten over komen. terwijl sedert Vrijdag on onderbroken contact met Batavia wordt onderhouden. Veel geneigd heid om aan de resolutie van de Veiligheidsraad gevolg te geven, schijnt er in de regering niet te zijn. Het is mogelijk zo zeide ons een officiële woordvoerder, dat eerst de verbindingen tussen de grote centra nog steviger zullen worden bevestigd, alvorens offi cieel het einde van de actie op Java zal worden aangekondigd. Java wordt echter in Den Haag beschouwd als geheel te zijn bezet. Op Java zullen dan de eerste z.g. pacificatie-acties worden ingeleid. Deze pacificatie-actie zal zowel in de sociaal economische sfeer wor den gevoerd als in de politionele. Door voor de meelopers van de T.N.I. weer levensmogelijkheden onder normale verhoudingen te scheppen, hoopt men aan Neder landse kant de grote massa van dë T.N.I.-manschappen aan de gueril la activiteit te kunnen onttrekken. De kleine groep van fanatici, al dus deelde men ons mede, zal dan volgens de verwachtingen alleen komen te staan zonder de steun van de bevolking, zonder de voor raden, welke een guerilla-leger in grote mate nodig heeft en zonder de actieve medewerking van de massa van de voormalige T.N.I. Waar deze drie elementaire voor waarden ontbreken, aldus deelde ons de Nederlandse woordvoerder mede, kan van een doeltreffende guerilla geen sprake zijn. Onder deze omstandigheden hoopt men de pacificatie op Java spoedig te kun nen voltooien. De militaire woordvoerder deel de Zondagmiddag officieel mede dat bij de bezetting van het vlieg veld Magoewo en van de stad Djogja bommen, raketten en boordwapens van vliegtuigen zijn gebruikt. Op het vliegveld Ma goewo heeft men drie bommen la ten vallen, bestemd voor gebou wen op het vliegveld. Twee bom men werden op de suikerfabriek Wonotjatoer geworpen omdat zich daar militaire voorraden bevonden, terwijl voorts nog twee bommen voor het spoorwegknooppunt tus sen de stad en het vliegveld waren bestemd. In de stad Djogja werd het al gemene hoofdkwartier ten Westen Heggen snoeien is wel noodzakelijk Een 18-jarige Jongedame liep Zondag in de Goudsbloemstraat op de stoep. Bij één van die huizen, was de afras tering van de tuin door de jeugd ver nield en lag voor meer dan ccn halve meter op het trottoir. De jongedame, die dit niet zag, haalde haar nieuwe kousen open De bewoner van dit per ceel gaf het metske geld en vier tex tielpunten. om ccn paar nieuwe kousen te kopen De commissaris van politie waarschuwt de bewoners nogmaals, te zorgen dat de afrastering in orde Is Ook rozenstruiken en andere planten mogen niet over de hekken groeien. Kees Pruis in Amicitia Kees Pruis kwam Zaterdagavond in Amicitia een zaal vol mensen vermaken met een programma, dat altijd wel inslaat; guitaarmuziek, zang en acrobatiek. Al stond het geheel dan niet op een al te hoog peil en kwam Pruis nog al eens met oude grappen aandragen, toch had men plezier en werd er wel ge lachen. The Vocalists brachten liedjes van de Zuidzee, Engelse en Nederlandse versjes. Hansje Kerk- hoff speelde pianoen hoe! Pracht staaltjes van krachtpatserij lieten de komieke Scott en Black zien. „Anchors Aweigh" in Grand Theater ..Anchors Aweigh" is de titel van de fiim. die van Vrijdag j.l. af vertoond wordt in het Grand Theatre. Wij kon den. doordat Zaterdag geen krant ver scheen, deze technicolor niet eerder be spreken dan vandaag. Het is een film, die bij het oudere4>ioscoop-publiek niet veel waardering zal vinden. Dc jonge ren daarentegen krijgen de gelegenheid hun Amerikaanse idolen Frank Sina tra en Gene Kelly te zien en te horen. Laten we eerlijk zijn: wat Smatra cn Kelly doen of laten in deze film doet er weinig toe. Het verhaaltje is ook in deze show-film weer bijzaak. Eigenlijk is het toch belachelijk, dat volwassen mannen een of ander melancholiek lied je beginnen te croonen. U kent het: met rollende ogen en een vertrokken mond als het er om gaat aan een ander iets mede te delen, dat normaal gezegd kan worden. De producers van deze M G.M.-film hadden blijkbaar maar één doel voor ogen, toen zij „Anchors Aweigh" maakten- Sinatra, dc held van millioencn cn Amerikaanse meisjes te laten zingen en Gene Kelly te laten dansen (te pas of te onpas). Om de genen. die onder show nog iets meer rekenen dan b.v. een soort parade van een reusachtig orkest dat onder leiding \an José Iturbi staat, tevreden te stel len. laat men deze met 25 andere pia nisten de tweede Hongaarse rhapsodie van Liszt spelen in de Hollywood- Bowl. De nare smaak van „kitsch" was nauwelijks verdwenen of Sinatra begon al weer te croonen op de melodie van Tschaikowski's tweede pianoconcert. Interessant vonden wij in deze film de opnamen in de studio van de M.G.M. en de „droom"-dans van Gene Kelly. Het K.L.M.-toestel dat Donderdagochtend uit Batavia gestart was, is ondanks de door In dia en Pakistan getrof fen maatregelen toch Zaterdag op Schiphol aangekomen. Dit was mogelijk doordat gezagvoerder Hans PJesman, de zoon van de directeur, Karatsji in Pakistan niet heeft aangedaan, maar van Calcutta doorvloog naar Sharia in Noord-West Arabië. Dit toestel is voorlopig het laatste dat uit Ba tavia arriveerde. Na het vertrek uit Batavia werd geland in Singapore om passa giers uit te laten en op te nemen. Daarna werd getankt in Bangkok Na de landing in Cal cutta (India) in de middaguren van Don derdag werd aanvanke lijk geen verlof gege ven om naar Karatsji te starten. Tenslotte mocht men toch ver trekken maar de ma chine kreeg niet meer benzine dan nodig was om de vlucht naar Ka ratsji te maken. Toen men boven het gebied van Pakistan kwam werd contact ge zocht met het vliegveld van Karatsji om zich te melden. Dc koers werd ech ter gewijzigd. Gezag voerder Plesman ging Karatsji voorby en drie mijl uit de kust buiten de territoriale wateren vliegen. Opnieuw werd Karatsji opgevraagd cn toen ontspon zich de volgende conversatie: Wij luisteren zo juist naar de BBC en vernamen dat wij na landing in Karatsji niet meer mogen opstijgen. Is dat zo? Ja, dat is zo. Vriendelijk dank, dan vliegen we door. Dat kan niet want jullie hebt niet genoeg benzine. Ja dat kan wel. (Gezagvoerder Ples man had nl. in Bang kok uit voorzorg meer benzine ingenomen dan normaal). Wat is jullie koers nu? Weten we nog niet, dat zullen we wel zien. Het toestel vloog nu door naar Sharia, waar getankt werd Na de start probeerde men contact te krijgen met de Nederlandse KLM- telegrafist in Caïro. Dat contact werd echter niet tot stand gebracht. Toen besloot dë ge-ag- voerder ook Caïro niet aan te doen maar door te gaan naar Malta. Vandaar werd de reis naar Amsterdam vol bracht. Uit Batavia wordt nog gemeld, dat daar Za terdag de PH-TAT (Twenthe), die Don derdag te Calcutta door de maatregelen van In dia was opgehouden, is aangekomen. van de racebaan met raketten be stookt; daarbij werden enige hui zen getroffen. Ook de barakken bij het fort Vredenburgh in de stad werden met rockets bestookt. Na de bezetting van Djogja is geen luchtactie masr gevoerd tegen doe len in de stad. aldus deelde de woordvoerder mede. Nog slechts beperkte acties in Indonesië (Van onze Haagse redacteur) Vanmorgen was geen bevestiging te krijgen van het bericht dat de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad vanmiddag een ver klaring voor de raad zou afleggen. De Nederlandse regering is van daag weer in vergadering bijeen ge komen, zoals iedere Maandagmiddag het geval is. Men neemt aan dat in deze voltallige vergadering de hou ding ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad zal worden vastgesteld. Een officiële woordvoer der deelde vandaag mede dat in Ba tavia geen enkel bevel tot het staken van het vuren is gegeven. Wel werd medegedeeld dat van Java en Suma tra nog slechts berichten zijn binnen gekomen over acties van beperkte aard. Interim-regering voor 1 Jan. '49? (Van onze Haagse redacteur) Naar wij in doorgaans welinge lichte kringen vernemen, wordt nog steeds ernstig rekening gehou den met de mogelijkheid dat de leden vaij de interim-regering voor de Verenigde Staten van Indone sië nog vóór 1 Januari zullen wor den benoemd. Aanvankelijk werd in Den Haag, zowel als in Batavia gevreesd dat het aftreden van de regering van Oost-Indonesië en van West-Java als gevolg van de militaire actie tegen de republiek de plannen voor de instelling van de interim-regering zou doorkrui sen. In de dagen dat de aandacht geheel in beslag werd genomen door de gebeurtenissen op het ge bied van de republiek, is er echter een koortsachtig overleg met de deelstaten geweest. Dit kwam on der meer tot uiting in een giste ren in Den Haag gegeven verzeke ring dat volgens interne inlichtin gen de aanvankelijk uit de houding van de deelstaten getrokken con clusies te somber zyn geweest. Het viel bij nader contact blijkbaar nogal mee. Dit nadere contact schijnt te zijn opgenomen in ver band met de plannen voor de in terim-regering. welke dr. Beel nog steeds voor de vroeger gestelde datum wil realiseren. Daarbij is mede van groot belang dat de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, zoals vandaag in Den Haag werd meegedeeld, reeds morgen naar Su matra zal gaan om daar Abdoel Malik te installeren als Wali- Negara van Zuid-Sumatra. Kerstboodschap van de Engelse koning De Engelse koning heeft zich van Buckingham Palace uit in een Kerst boodschap tot alle Britse onderdanen gericht. Hij verwees hierin naar de viering van zijn zilveren bruiloft .de geboorte van zijn eerste kleinzoon en het Intreden van zijn ziekte. Bij alle drie gebeurtenissen hadden dc koningin cn hij veel sympathie ondervonden. Het koningschap was geen onper soonlijk symbool, doch een pool van de verhoudingen der mensen onderling, zo had hij ln het .afgelopen jaar ge leerd. Eisenhower in plaats van Marshall? In verband met het feit, dat de genezing van de ziekte van minister Marsmall hij onderging onlangs een nieroperatie langzamer vor dert. dan werd verwacht, duiken te Washington weer geruchten op over het aftreden van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. Drie personen worden ge noemd als zyn mogelyke opvolgers, namelijk opperrechter Fred Vinson, de vertegenwoordiger van het plan- Marshall in Europa, Averell Harri- man. en generaal Eisenhower. De laatste zou door Marshall zyn ver zocht, de leiding van het State De partment op zich te nemen. Advertentie VERZORG UW HUID! Tegen ruwe, rode en gesprongen'huid van handen en gelaat, schrale lippen, .winterhandenen wintervoeten' Purol Generaal Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur to Moskou, is Zaterdag met z^jn echtgenote per vliegtuig uit de Russische hoofdstad naar Washing ton vertrokken. Toen Vrijdag bekend werd, dat Smith dit plan had, ontstonden on middellijk geruchten omtrent een ontslagaanvrage, dlc hij zou hebben ingediend. President Truman, die de Kerstdagen in zyn huis te In dependence doorbracht, deelde ech ter mee, dat hij geen ontslag aanvrage van Bedell Smith haci ontvangen, doch zei tevens, dat alle ambassadeurs bij het begin van een nieuwe bestuursperiode hun ont slag indienen. Later deelde een offi ciële Amerikaanse woordvoerder te Berlijn weer mee, dat Bedell Smith ontslag had gevraagd, maar dat het nog niet was aanvaard. Te Moskou werd gezegd, dat de ge zondheidstoestand van de ambassa deur reeds enige tyd te wensen had overgelaten. Geruchten dat de Sowjetregering om zyn terugroe ping zou hebben verzocht, werden te Washington „volslagen non sens" genoemd. Vijftien gewonden bij bioscoopbrand Zondagavond brak brand uit in de ca bine van dc Palace-bioscoop te Hoens- broek, vermoedelijk doordat de lopende film vlam had gevat. De brand bleef beperkt tot de cabine. Door vlammen, die door de deur en de raampjes van de cabine naar bulten sloegen, liepen echter vijftien balconbezoekers brand wonden op. De ontruiming van de zaal geschiedde zonder paniek. De bioscoop exploitant en zijn zoon wisten met een slang op de waterleiding en met snel- blussers het vuur spoedig te doven, zodat dc brandweer vrijwel niets meer te doen had. De tuchtrechter voor de prijzen te Assen heeft aan een koopman te Hoogevcen, die serviesgoed tegen te hoge prijs verkocht, een geldboete op gelegd van f 4500. Een ander, eveneens te Hoogeveen. werd veroordeeld tot een geldboete van f 1200 wegens het te duur verkopen van een auto. De „National Board of Re- view" te New York heeft de Ita liaanse film „Paisa" van Roberto Rosselini de beste film van 1948 genoemd. Hoevelaken Predikbeurten Geref. Gem. 19 uur 27 Dec. ds. Stuivenberg (Nunspeet). Scheepstijdingen Kaap Bonn: Alwakl Rotterdam—New Aardijk. New YorkJava, pass. 24 Dec. York. 23 Dec. op 1200 mijl W. v. d. Scillles; Alkaid, RotterdamPorto Ale- gre, 23 Dec. van Rio Grande do Sul; Amsteldlep, Java—Amsterdam. 23 Dec. van Port Said; Barendrecht (T), 23 Dcc. van Curacao naarRotterdam: Buys Ballot. 23 Dec. te Port of Spain; Hcelsum. Dakar—Antwerpen, pass. 23 Dec. Las Palmas: Jacob Cats. 7 Dcc. van Norfolk tc Rotterdam verwacht; Jobshaven. La Goulette—IJmutdcn. pass. 23 Dcc. Casquets; Kolbergen 25 Dec. v.m. van La Goulette te IJmuidcn verwacht; Lissekerk. Perz. golf—Rot terdam. 22 Dec. te Djibouti; Limburg. 23 Dec. van Los Angelos naar San Francisco; Pr. Willem van Oranje. 23 Dcc van Rotterdam te Napels: Sama- rinda. 24 Dec. van Calcutta te Bela- wan; Sommelsdijk. JavaNew York, werd 24 Dec. tc Aden verw.; Woens- öre.cht (T). 27 Dcc. van Grangemouth te Texas City verwacht: Zwijndreclit, GcfleEmden, pass. 24 Dec. Holtenau. Beurs van New York 23 12 24/12 Atch. 100% 100% Baltim 10% 10 Can.Pac. 13% 13% lllm. L. 30% 31% N.Y.Cen. 12% 12% 16% Penns. fL 16% 48% Sout.Pac. 49 Un.Pac, 85% 84% All.Ch. 177% 178% Am.Can. 81% 81% Am Car. 31% 32% A.Smeit, 54% 55 A.T.enT. 149% 149% Am Tob. 62% 52% Anac.C. 32% 33% Bcthl.S. 33% 34% BoelingA. 22 22% Ch.-yslcr 53% 53% Cltv B. 37% 37% Coruo E 22% 21% Dougia: 49% 49% Dup. N 179% 182 Ea*tm. K 42% 43 G-n.El. 39% 39% Gcn.Mot, 58 58% 23/12 Z4/1Z Ooodycai 4141 Hudson M 13% 13% mt.Harv. 26% 27 ïn.Nickel 29% 30% Int.T.enT 9% 9% Kcnn.C. 55% 56 MontgW. Pack. M. Radio C. Rep.St, Reyn. T. Scan. R. Shell Un. Socony 54% 55% 4% 4% 12% 13% 26% 26% 33% 34 38% 39 33 37% 16% 17 Mand Br. 20 M.OIIJ. 72% 72% Mudcb. 21% 21%| Texas C. 53% 52% U.Alrcr. 23 23% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit USRubb. US i Westing Wooiw. 44% Omzet: 970.000 \f '.Vv.'jWWflti titx -V, abonnement te nemen op het Want nu weet ik dat ook de zakenman in 't DAGBLAD zijn voordeel zoekt. ,EEN FIJNE Uitknippen en met 2 cents postzegel verzenden aan de administratie van het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Ondergetekende wenst zich te abonneren op het DAGBLAD VOOR AMERSFOORT met ingang van Betaling per week 32 cent/kwartaal 4.15 (Doorhalen wat niet verlangd wordt) Naam: Straat: Woonplaats: Handtekening

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2