m Kroniek van de Raad over 1948 Amersfoorts sportleven is kerngezond Dagblad voor Amersfoort „Gijsbregt van Aemstel" grand theatre Jan Cabalt kreeg tien jaar Spoormannen herdacht VOLVET Predikbeurten Toch troepen uit Indonesië terug hebben er geen spijt van zeggen de abonnê's 2 Donderdag 30 December 1948 1948 was het jaar der kampioenen 1948 is een goed jaar ge weest voor de sport en haar be oefenaren in Amersfoort. Er zijn tal van gebeurtenissen ge weest. die ver buiten Amers foort bekend zijn geworden en daardoor meer dan eens de aan dacht hebben gevestigd op het geen er gaande was in onze stad. Het verenigingsleven in Amersfoort is gezond gebleven. Er werden tal van uitstekende resultaten, zowel in clubver band als individueel, behaald. Het Jaar 1948 zette goed ln. Op Nieuwjaarsdag speelde het Amers foortse voetbalelftal tegen een Utrechts- Goois KNVB-clftal De baten waren voor de NIWIN. De uitslag was min der goed. want onze vertegenwoordi gers verloren met 64. Zes dagen later was er een beter resultaat. De schaker P. Latour werd derde op het natio naal Jeugdschaaktournool te Lunteren. Op 13 Januari was er weer een neder laag. De Utrechtse zwemploeg won van de Amersfoorlse met een vrij groot ucaiunu iwums jaai v/j> puntcnverschil. Hel voetbalelftal van Deze maand eindigde met een tournool de Amersfoortse politie werd op 13 Ja- van „Amersfoortse Boys", nuarl distrlclskamploen, doch slaagde er later niet ln het kampioenschap Van Harten. Vierdag) boekten succes sen ln Juli, de maand der motorraces. Op 3 Juli won Th. Jansen de VOLTA- wlsselbeker. Een andere tennisclub, Hot Stort, organiseerde op 11 Juli een tournool De dag daarvoor had Cor Bakker, de wieirenner, de ronde van Amersfoort gewonnen. Op de 18e Juli waren er een mas saal jubilcum-tournooi van de korf balclub „Soesterkwartier" en nationale wandeltochten van „Trekvogels". De Amersfoortse athietiekkampioenschap- pen werden gehouden op 25 Juli. Augustus begon met een parktour- nooi van de tennisvereniging „Spor tief". Op 6 Augustus werd de dames- ploeg van Ncptunus kampioen. Van 311 Augustus brachten Amersfoortse zwemmers, tennissers, tafeltennissers, badmintonspelers(sters) en schutters een bezoek aan Rotherham. Op 8 Augustus begon de Kath. Sport week. 9 Augustus bracht de PoLitle- zwcmkamplocnschappen ln het Bosbad. Op 13 Augustus was de ^Zwitserse qot Bakker won in Juli de ronde lympische zwemploeg op bezoek bij Neptunus. De volgende dag organi seerde „Wilhelmlna" de jaarlijkse „Standaard-wandeltocht". De AZ PC vertrok op 15 Augustus naar Zwitser land. Tennisploegen en een zwemploeg uit Rotherham kwamen op 19 Augustus ln Amersfoort. Even daarvoor was Neptunus I kampioen geworden. De Neptuniancn slaagden er ln te promo veren naar de eerste kiasse. HVC werd winnaar van het LanRc Jan-tournooi. dat door de Amersfoortcrs op 15 en 22 Augustus werd georganiseerd. De gymnastiekvereniging „Oranje" bestond twintig Jaar op 28 Augustus. van Amersfoort. De gevreesde Ger- rit Schulte werd tweede. de winnaar bij de amateurs. van Nederland te behalen, hoewel daar weinig aan mankeerde. Op 10 Februari werd de biljartvereniging „De Vergulde Wagen'.' kampioen ln de cadrc-kiasse Ongeveer terzelfder tijd werden de HVC-speiers L. van de Biezenbos en S. Sleeking gekozen ln het Nederlands B-Jcugdzevental. Van de Biezenbos speelde later in het Jaar ln Londen ln het nationale Jeugdteam. De ABvLO vierde haar dertig-jarig bestaan op 21 Februari, Over 't Net had veel succes met een uitstekend tafeltennis- tournool ln de Markthal de dag daarna. De schaatsenrijder Scheer werd op 25 Februari politiekampiocn van Neder land op alle. afstanden tijdens wed strijden op de banen van de AYV. Op 13 Maart bestond de korfbalclub Soesterkwartier 12'4 Jaar. Even daar voor was het de gymnastiekvereniging „Oranje", die het twintig-Jarig be staan Vierde. Maart schijnt de maand van de jubilea le zijn geweest, want de handbalvereniging Amersfoort be stond op dc twintigste vijftien Jaar. Op 16 Maart werd de Amersfoortse politieman Bredewold kampioen op de 2500 m. tijdens de Nat. Politlc-athlc- tiekkamploenschappen te Hilversum. Twee dagen later speelden de Rus sische grootmeesters Flohr, Kotov en Tolush simuitaan tegen Amersfoortse schakers Op 27 Maart vertrok de zwemclub Neptunus naar Denemarken. Dc AAV organiseerde in de laatste week van Maart, dc Ned. Veldloop- kampioenschappen ln de Bosvljver. die werden gewonnen door Wim Slijkhuis. van „Amersfoortse Boys". Op 12 September organiseerde de AMHC de hockeydag op Birkhovcn. Dc Politichonden Drcssecrclub vierde op 18 en 19 September het dertig-jarig bestaan met een grote dresseerwed- strijd. Van 20 tot 26 September bracht het Amersfoortse voetbalelftal een bezoek aan Rotherham en dwong Rotherham United een 22 gelijk spel af. Dc AMHC organiseerde op 10 Octo ber een schoolhockeytournool op Birk- hoven. Benelux Dc 16e November bracht het be richt, dat dc mogelijkheid bestaat, dat Amersfoort een sportultwlsse- llng gaat beginnen met Esch sur Alzette, een stad ln Luxemburg. Sint Nicolaas nam tijdens een vroeg bezoek aan een der Amersfoortse schaakverenigingen de kans waar om de heer De Vries te huldigen D«ve was na spannende strijd met zijn riva len schaakkampioen van Amersfoort geworden. Quick nam op 28 November het ter rein aan dc Dorrestclnsweg officieel in gebruik, terwijl dc gymnastlekvereni ging „Olympla" verenigingswedstrij den van de Stichtse Turnkring organi seerde. De maand December heeft geen bij zondere gebeurtenissen gebracht. Het tournool om de Rothcrham-bckcr, dat op Tweede Kerstdag zou worden ge houden. kon geen doorgang vinden door de vorst. Uit dit. uiteraard beperkte overzicht blijkt toch wel, dat het er met dc sport in Amersfoort niet slecht voorstaat. 1948 bracht ons vele kampioenen, ter wijl tal van verenigingen jubilea vier den, die er op wijzen, dat al deze clubs zich een bestaansrecht hebben verwor ven. Moge 1949 nog meer successen bren gen! iikh Sportstichting Dc gemeenteraad besloot op 30 Maart tot de oprichting van de Amersfoortse Sportstichting, waar voor geruime tijd later de heer B. Verschuur werd benoemd tot direc teur-secretaris. Aprli begon met het traditionele schoolvoetballournooi en een kam pioenschap van dc tafeltennisclub Van de Meiden. Op 4 April werd dc hand- balgrocp Amersfoort kampioen, deze vereniging had een zeer goed jaar, want de heren en de dames promo veerden naar de eerste klasse. Dc groep nam bovendien onlangs een nieuw kleedlokaal in gebruik. Op April werd L Koppel kampioen klcln- cadre van het biljartdistrict „Eemland". De dag daarop hees CJVV dc kam- pioensvlag. Op dc 17e bestond ZUT vijftien jaar. zodat ook de wandelaars feest vierden. De volgende dag werd De Gans van de „Pcdaaïridders" kam pioen van Midden-Nederland op de 100 km. Mei bracht een kampioenschap van Amersfoort voor de motorrenner Henk van Harten. Dat was tijdens dc bevrijdingsfeesten. toen hel mulle zand van het Bosbad hoog opstoof achter de motoren. APWC vierde in die dagen het zil veren Jubileum. Ook werd toen de plantsocnestafette gehouden, die werd gewonnen door de Jongens van de ULO. Internationaal contact Op 17 Mei kwam er een sportploeg uit Rotherham ln Amersfoort. Onze voetbahers verloren met 5—2, de hockeyers wonnen met 2—1, de tafel tennissers wonnen eveneens, maar de schutters en de badmintonplocgen ver loren. Eind Mei begon de sportweek van dc federatie van Personeelsverenigin gen. SOVA leverde de beste prestaties Terzelfder tijd was hier de Nationale Vijfkamp. De maand Juni bracht het 35-jarlg bestaan van Neptunus. het kampioen schap van de tennisclub ALTA, de Avondvierdaagse en selectiewedstrijden voor de Olympische zwemploeg ln het Bosbad Amersfoortse motorrenners (Bovee, Advertentie De traditionele JAARLIJKSE OPVOERING van VONDEL S met ALBERT VAN DALSUJVI komt binnenkort in Morgen ook in de middag markt In verband met Nieuwjaarsdag is de Zaterdagmarkt verscheven naar Vrijdag, zodat niet alleen 's morgens maar ook 's middags na 2 uur de markt geopend zal zijn. Autodieven achterhaald De Haagse politie verzocht hun col lega s ln Amersfoort twee personen aan te houden, die zich schuldig hadden ge maakt aan het stelen van een auto. Men slaagde cr in te Amersfoort dc daders aan te houden. Het waren een zekere H. en zijn compagnon D. D. Automarkt AMERSFOORT. 30 December Op de wekelijkse automarkt te Amersfoort werden 273 motorvoertuigen aange voerd. Wie kocht een vloerkleed In het begin van deze week waren twee mannen ln onze stad aan het ven ten met vloerkleden. Een van deze mannen ls gearresteerd De Commissa ris van Politie te Amersfoort, nodigt de Ingezetenen aan wie vloerkleden te koop aangeboden zijn, uit, zich ten spoedigste te melden bij de afdeling Econonlische Wetgeving. Hoofdbureau van Politie. Plantsoen West Een ingezetene deed aangifte van ver duistering van 50 - De politie ver moedt, dat het dezelfde dader is ge weest, die ook twee dagen geleden een persoon voor 25.- had opgelicht. P)E activiteit van het gemeente- L/ bestuur kan niet altijd wor den afgelezen van de besprekingen in de raadsvergaderingen. Het voorbereidende werk geschiedt voor een deel door de commissies van bijstand en de leden daarvan plegen over het algemeen niet over een nacht ijs te gaan. Er wordt serieus gewerkt en als de zaken van alle kanten zijn bekeken komen ze op de raadsagenda. Enke le zaken, die de raad in 1948 nogal in beroering brachten, willen wij in de herinnering terugroepen. In Januari werden geen beslui ten van betekenis genomen. Bijzon der verheugend was toen de mede deling van de burgemeester dat de begroting 1948 sluitend zou zijn. Bijzonder ook waren de gegeven cijfers over de toenemende produc tie van de Amersfoortse industrie. Het was in deze maand dat de KVP-fractie in de raad een verkla ring gaf over de oprichting van een Katholiek Medisch Paedago- gisch Bureau. Men zeide, dat zodra de door de raad gewenste stichting MOB in werking zou treden, het katholieke bureau tot deze stichting zou toetreden. De zitting van de raad in Febru ari was kort. De nieuwe verorde ning op de vermakelijkheidsbelas ting kwam toen aan de orde. Er is ruim, zeer ruim over gediscussieerd en tenslotte kwam het voorstel er door met de stemmen van de com munisten tegen. Maart bracht een raadsvergade ring die zich kenmerkte door de snelle behandeling van de agenda. Niettemin is er toen een belangrijk besluit genomen. De Sportstichting kreeg haar beslag. Hetgeen wij toen schreven is nog steeds van kracht namelijk dat" het voor een belangrijk deel aan de sportorgani saties zal liggen of 't resultaat, dat men van deze stichting financieel, maar vooral ook cultureel, ver wacht, gunstig zal zijn. Begroting N April kreeg de raad de begro- 1 ting 1948 te verwerken. De communisten verweten B. en W. gebrek aan progressiviteit. De Prot. Chr. partijen en de Katholieken gaven bij de algemene beschouwin gen de communisten te verstaan dat zij niet meer met hen wensten samen te werken. „Praag" deed voor deze groeperingen de deur dicht. De Partij van de Arbeid hul digde een ander standpunt. „Voer een progressief beleid, dat is de beste manier waarop wij de CPN kunnen bestrijden," meende de Pvd A-fractievoorzitter. Algemene voldoening was er over de sluiten de begroting. Ook in Mei kwam, evenals in de vorige raadszittingen, het woning vraagstuk aan de orde. Ditmaal be krachtigde de raad een geldlening ten behoeve van de woningbouw, groot een millioen gulden. Een be langrijk besluit was ook de mede werking van het gemeentebestuur aan de grote landbouwtentoonstel ling de „Storta". I N Juni kreeg de raad nogmaals 1 het brandweervraagstuk opge diend. In Februari 1947 was over deze zaak al uitvoerig gesproken. Men was toen zonder uitzondering voor een plichtbrandweersysteem. Er bleken tenslotte moeilijkheden aan deze vorm te kleven. De raad liep warm voor deze zaak en in het bijzonder de communisten die zich tegenstanders toonden van een vaste brandweerkern en een vrij willigerscorps. De communisten drongen zelfs op een commissie van onderzoek aan. Zover kwam het niet want de raad nam het voor stel van de burgemeester, met de stemmen van de CPN tegen, aan. Juli leverde een zitting op die drie kwartier duurde. Er werden in die vergadering enige harde noten gekraakt over de wegenaanleg. Er kwamen zelfs verklaringen van de Commissiën van Financiën en Ge meentewerken en de wethouder Van Galen Last moest erkennen dat door tijdnood de zaak van de wegenaanleg niet voldoende was voorbereid. Men maakte zich in deze zitting tevens bezorgd over de geringe verkoop van industrieter rein. In Augustus was er geen tijd om te vergaderen. Vacanties en feeste lijkheden rond ons Vorstenhuis domineerden in die dagen. Erfpacht QEPTEMBER bracht een uitvoe- ^rlge raadsagenda. Het was in die vergadering dat de kwestie van het erfpachtstelsel in den brede werd bekeken. De fractie-voorzit ter van de Partij van de Arbeid joeg de kogel door de kerk met zijn voorstel „voortaan als regel alleen gronden in erfpacht uit te geven". Het voorstel werd op het kantje met 14 tegen 13 stemmen aangeno men. Het gevolg was een stevige actie in Amersfoort van de tegen standers van het erfpachtstelsel, zodat deze zaak nog wel opnieuw in de raad aan de orde zal komen. Ook in deze zitting werd de kwes tie van eigen beheer of particuliere bouw aangesneden. Men is het daarover voorlopig nog niet eens. In de raadsvergadering van October kwamen, over de bouw van een houten Finse school in het Soesterkwartier, de communisten in het geweer. „Amersfoort zet de klok terug," was hun mening. De raad was het niet met de CPN eens en ging accoord met het voorstel van B. en W. In November kwam de klap op de vuurpijl. De communisten wer* den namelijk niet in de commissiën van bijstand herkozen. Het is, eer men tot dit besluit kwam, heet toe gegaan in de rard. Van 1 Januari 1949 af zullen de communistische raadsleden dus niet meer aan de voorbereidende besprekingen in de commissiën kunnen deelnemen. Of het een wijs besluit was van de raad betwijfelen ij nog steeds. De zittingen in het volgende jaar zul len het ons leren. Ook in deze ver- Het Amersfoortse elftal, dat in Engeland een gelijk spel behaalde op Rotherham United. Staande v.l.n.rJ. v. Gon (official), J. v. 't Prinsen hof J. Buursma (official), A. v..d. Pol, Mayor C. Bosworth, A. de Jong, A. Mosterd (official), H. Malestein, A. v. d. Flier en Mikkers. Knielend: J. de Groot, W. Jansen, J. v. Empelen, Van Zuilen en J. Jansen. Louis Beumer tot zes jaar veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht deed vandaag uitspraak ln dc zaak tegen de drie Amersfoortse politiemannen in bezettingstijd, Jan Johan Cabalt, Jacob Tol, beide opperwachtmeester en Louis Beumer, wachtmeester. Zij waren des tijds verbonden aan dc zg. „Politieke Dienst" van dc Amersfoortse Dolitie In deze hoedanigheid hadden zij in het tijd vak December 1943—September 1944 deelgenomen aan tal van arrestaties van joodse medeburgers en van personen, die deze mensen onderdak hadden ver leend. De vonnissen luidden: Cabalt: 10 jaar met uitzetting uit de burger rechten voor de duur van het leven. Hierbij werd rekening gehouden met het feit, dat deze verdachte reeds eerder door het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhagc tot 10 jaar ge vangenisstraf ls veroordeeld. Aan Tol, die door laatstgenoemde instantie tot 20 jaar is veroordeeld, werd geen nieuwe straf opgelegd: alleen werd hij voor de duur van het leven ontzet uit de burgerrech ten. Het vonnis tegen Beumer luidde: Zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, door te brengen in een Rykswerkinrlchting en uitzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. Burgerlijke Stand Geboren: Annelies, d. v. F. A. Vonk en H. J. Kemmin^; Daniël Ouno, z. v. A. B. Schroor en A. S. Tienstra; Gilles Dirk, z. v. D. J. den Hollander en J. Oosterhoff. Ondertrouwd: T. J. Hiemstra en R. S. J. Rosier; T. Ramselaar en H. M. Mulder; H. Rijntalder en H. E de Ruiter; F. W. Uiterwijk Win kel en E. C. C. de Nigtere; A. Th. Deutekom en M. ,A. C. Bakkenes; H W. Hendriksen en J. J. Lablans. Gehuwd: Th. L. B. M. Huurde- man en H. J. van Wegen; H. lvl. Kreijne en H. Brandsen. Overleden; N. J. Brandsma, 30 j., echlg. van H. B. Lelieveld; S. "van Essen, 76 j., wed. van H. v. d. Berg. De heer R. Langman te Ermelo ls benoemd tot onderwijzer aan dc Chr. school te Amersfoort, waarvan de heer R. Wouda hoofd ls. gad^ring kwam de tegenstelling eigen beheerparticuliere bouw weer naar voren. Tot een oplossing kwam men ook in deze zitting niet. Bij de behandeling van de begro ting 1949 zal er nog wel een hartig woordje over worden gesproken. Stichting MOB In December discussieerde de raad uitvoerig over het voorstel om te komen tot een Stichting voor de oprichting en instandhouding van Medisch Paedagogische bureaux. De houding van de katholieke frac tie was weifelend. De Stichting kwam er niettemin en de statuten werden door de raad bekrachtigd. Hoe zich de zaak verder zal ont wikkelen en hoe de katholieken met hun MOB zullen handelen zal de toekomst leren. Het subsidie- voorstel voor de Kruisverenigingen vond veel bestrijding. Toch kwam men na uitvoerige debatten nog tot een bevredigende oplossing. „Laten we eerst eens kijken hoe de rege ling werkt en dan nogmaals de be sturen van de Kruisverenigingen naar hun mening vragen," stelde de burgemeester voor. De raad ging met dit voorstel accoord. Uit deze zeer summiere en ze ker niet volledige opsomming v in het werk in de raad blijkt wel dat belangrijke zaken de revue zijn gepasseerd. Nog een half jaar zal deze raad in de tegenwoordige sa menstelling aan de gemeente lei ding geven. Na de gemeenteraads verkiezing in 1949 zullen ongetwij feld de verhoudingen in de Amers foortse raad anders komen te lig gen. Hoe, dat is nog een groot vraagteken. De stemgerechtigde Amersfoorters zullen daar het ant woord op geven. Gedenkplaat in Ijjall van Stationsgebouw De laatste van de 110 gedenkpla ten, die in verschillende plaatsen van ons land werden onthuld ter nagedachtenis aan het tijdens de oorlog omgekomen personeel van de Nederlandse Spoorwegen, werd Woensdagmiddag in de hal van het Amersfoortse station onthuld. Even als dit 's ochtends in de Centrale Werkplaats geschiedde, ging ook aan deze onthulling 'n korte plech tigheid vooraf. In de wachtkamer op het tweede perron waren o.m. aanwezig de nabestaanden en fa milieleden van 21 tijdens de oorlog omgekomen Amersfoortse spoor wegmannen van de diensten Trac tie en Vervoer, ir. Th. Pot, hoofd ingenieur van de tractie, burge meester Molendijk en wethouder H. van Galen Last namens het ge meentebestuur, dc commissaris van politie, G. Goorhuis, de hoofdsta tionschef, de heer J. H. Bucx, dr. F. F. de Bruyn, chef algemene dienst der N.S., ir. W. H. de Bruyn Kops, chef van de CWP„ de hoofd inspecteur van het vervoer, de heer Rambonnet en voorts tractie- en vervoerpersoneel. Ir. F. F. de Eruyn richtte een woord van wel kom tot de aanwezigen, waarna de hoofdingenieur van de tractie, ir. Th. Pot namens de directie der NS het woord voerde. Hij ging in ge dachten terug naar de jaren van verschrikking: 19401945. Het was in deze tijd, dat 21 leden van het NS tractie- en vervoerpersoneel te Amersfoort het leven lieten, in de strijd tegen de overweldiger of tij dens de uitoefening van hun dienst. Zij allen behoren tot de grote groep mensen, zo sprak ir. Pot, die het hoogste goed hebben gegeven voor de vrijheid van ons land. Ir. Pot memoreerde vervol gens de tragische wijze, waarop de 21 slachtoffers om het leven kwa men. „Wij zullen hen niet vergeten want door de gedenkplaat zullen wij de gedachten aan hen eerbiedi gen," zo besloot spreker. Namens de Personeelraad van de Nederland se Spoorwegen sprak vervolgens de heer F. P. A. Landskroon, die, evenals 's ochtends bij de onthul ling van de gedenkplaat bij de C. W.P., de aanwezigen duidelijk maakte, dat wij van de slachtoffers een erfenis hebben te aanvaarden, welke bestaat uit een plicht: het handhaven voor het gehele leven van vrijheid, rechtvaardigheid en eer. In de hall van het station had vervolgens de onthulling van de gedenkplaat door ir. Th. Pot plaats. Nadat kransen waren gelegd na mens de directie en de personeel raad der N.S. en het Oorlogsgraven comité afdeling Amersfoort, werd door de aanwezigen één minuut stilte betracht. Op de gedenkplaat staat te lezen „Ter nagedachtenis aan hen die vielen 1940—1945", waaronder vol gen de namen van de slachtoffers, t.w. C. Arens, W. B. Arens. H. C. Benthem, H. Barmentloo, C. Bood. J. F. Droge, E. Driesman, J. Es- veld, G. W. J. Jordense, J. L. Kla- mer, E. Krpon, H. Marsman. P. G. Meyers, R. van de Pol, J. Post, Ch. F. Scholten, P. G. Suk, H. A. Trijs burg, M. Verbij. J. A. Vermeulen en W. G. Waterkoort. Advertentie q o o. SOP! Gevonden voorwerpen Gekleurde zakdoek. Enige wan ten en handschoenen, Schoolrap port t.n. Rollman, Paar wit gebrei de kinderwanten, 3 Sleutels aan een kettinkje, Kinder portem., inh. kleingeld, adres T. N. Palmeijer Zoetermeer, Blauwe wollen das, Gekleurde das, Gestreepte bedde- zak. Bruine jachthond, Grijze cein tuur, Schaartje, Zakje met ansicht kaarten, Gekleurde hoofddoek, Vulpen V.T.A., Paar led. dames handschoenen, gouden Oorbel, eni ge textielkaartcn, Blauwe baret, Sleutel, br. Actetas, 3 Gulden, Huissleutel, Lederen schaatshoes, Gele boxer met halsband, Kinder- bcursje inh. f 0.25. In de Stadsbus gevonden: Lede ren riem, 2 Breipennen, Kleerhan- gerlje, Portem. inh. f 0.67, geruite kinder gummi cape, Blauwe cein tuur, Blauwe alpinomuts, doosje Shag, Blauwe muts, Rode hand schoen. .u >r.~'r- *""j. - JCi •- X- '""SglSC-:- Jeugdvoetballers komen Vrijdag De groep scholieren uit Rother ham, welke in Amersfoort enige voetbalwedstrijden komen spelen tegen de leden-scholieren van de voetbalclubs Quick, HVC en KVVA, arriveert Vrijdagmorgen in Amers foort. Zij zal de volgende wedstrij den spelen: Op Nieuwjaarsdag (Zaterdag 1 Januari) komen zij uit tegen een schoolelftal van Quick. De wed strijd wordt gespeeld op Dorre- steyn en de aanvang ls bepaald op 14.30 uur. De dag daarop, Zondag 2 Janu- an spelen zij op Birkhoven een voor wedstrijd tegen een schoolelf tal van HVC alvorens de voor de competitie vastgestelde ontmoeting HVCVriendenschaar een aan vang neemt. De jeugdwedstrijd be gint om één uur. Woensdag 5 Januari komen zij uit tegen een elftal van 't Gooi in Hilversum en de reeks van ont moetingen wordt gesloten met een wedstrijd tegen KWA, welke zal plaats vinden op Zaterdag 8 Ja nuari om 14 uur op Birkhoven. Wij vestigen er nog de aandacht op dat het school voetbal in Enge land in hoog aanzien staat en de zgn. „scouts", dat zijn degenen die naar nieuwe spelers voor de prof clubs zoeken, veelal uit deze schoolelftallen hun „ontdekkingen" halen. Het schoolvoetbalelftal uit Ro therham is in haar categorie één van de sterkste schoolploegen van Engeland. Zo werden zij vorig sei zoen kampioen van het graafschap Yorkshire. Propaganda onder jeugd voor lawntennis De heer F. M. Hcndrikx uit Am sterdam, die gediplomeerd oefen- meester is van de Kon. Lawntennis Bond, gaat in Amersfoort z.g. „win- terlessen" geven aan jeugdige leer lingen van middelbare scholen in cle leeftijd van 1216 jaar. Deze lessen bestaan voor het grootste gedeelte uit theorie en voor een klein ge deelte uit demonstraties. Ze zullen worden gegeven in het gymlokaal van de Ulo aan het Schoollaantje. Woensdagmiddag 5 Januari, zal de heer Hendrikx een inleiding hou den over tennis in het AMVJ-ge- bouw. Leerlingen, behorende tot de gestelde leeftijdsgrens, van de Ulo, Gymnasium. HBS en Lycea, worden uitgenodigd deze inleiding, waaraan een demonstratie is verbonden, L te wonen. De bedoeling is, dat er cluojes gevormd zullen worden, die gedu rende de wintermaanden tennis zul len leren in con vorm, die de prac- tijk zal benaderen. In het seizoen zal dan aan de Amersfoortse tennis- leraren gelegenheid worden gege ven voort te bouwen op de funda menten, die de heer Hendrikx hoopt te leggen. Geref. Kerk Vrijdag 31 Dec. (L. Vrouwestraat) 19.30 ds. D A Zijl stra. Zaterdag 1 Jan. 10 uur dr. N H Ridderbos. Zondag 2 Jan. (L. Vrouwestraat) 10 uur prof. dr. J. H. Bavinck (Baarn). 17.30 uur ds. D A Zijlstra (L. Costerplein) 9 uur dr. N H Ridderbos. 17.30 uur prof. dr. J H Bavinck (Tulpstraat) 9 uur ds. D. A. Zijlstra. 17.30 uur dr. N H Ridderbos. Geref. Gem. (Stoovestraat) Ou dejaarsavond 19 uur Leesdienst. Nieuwjaar 10 uur Leesdienst. Zon dag 10 en 5 uur Leesdienst. Dins- ciag 4 Januari 19 uur ds. P. Hon- koop (riijssen). Rem. Gem. Oudejaarsavond 19 uur dr. R. Miedema. 2 Januari 10.30 uur dr. R Miedema. Evang. Luth. Gem. Oudejaars avond 19.30 uur ds. Bieger. 2 Janu ari geen dienst. Ver. van Vrijz. Herv. Oudejaars avond 19 uur ds. C. J. van Royen in de Gasthuiskerk. 2 Jan. 10.30 uur Gasthuiskerk ds. J E Canne- gieter. Gebouw Speeltuin Soester kwartier ds. C. J. van Royen. Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Doopsgez. Gem. Oudejaarsavond 19.30 uur ds. S Gosses Gzn., Oud jaar. Nieuwjaar geen dienst. Verg. van Gelovigen (L. Nica- siusstraat) 10 uur Eredienst. 17 uur prediking des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen 10.30 uur en 17 uur Dienst. Oud Katholieke Kerk. Oude jaarsavond 19.30 uur Lof. Nieuw jaar 10 uur Hoogmis. Zondag 10 uur Hoogmis. Comité „Levensvra gen": 2 Januari 10.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Leger des Heils. Oudejaarsavond 20 uur Majoor Bartelfng. Nieuw jaarsdag 20 uur Commandant Ch. Durman. Zondag 2 Januari 10 en 20 uur Majoor Barteling. 19 uur Openluchtsamenkomst autopark. Herv. Gem. (Oudejaarsavond) In alle diensten collecte voor het werk der Synode. Advertentie MIEP VINDT. dat 1948 een jaar is geweest met een gro te verscheidenheid van. belevenissen. Het Oudejaars-mcnu zal dus ook „gc- S2* mengd" moeten zijn. De Heer P. J. Kers geeft hier: KOUDE \YESTLAND SCHOTEL Kook een aantal ontnerfde grote savoye- koolbladcren in ruim water met Iets zout gaar. laat goed uitlekken Breng 500 gr. gehakt met zout. peper, noot- muscaat en wat gefruite, fijn gesneden prei op smaak, maak er kleine dikke rolletjes van. Wikkel eik gehaktrolle tje in een gaar koolblad en doe er een draadje om. Rol de rolletjes door bloem en bak ze in vet en boter goudbruin. Laat ze 10 min. in weinig water gaar sloven, ieg ze op een bord en laat koud worden. Maak een aardappelsla. leg deze op een schotel, leg de rolletjes hierop en giet cr wat slasaus of mayonnaise over. Garneer de schotel met gehakte gare biet en bestrooi het met gehakte peterselie. Geef er brood met boter bij. DIEPVRIES VRUCHTEN BOWL Laat een pakje of beker diepvries-ker sen. aardbeien, -meloen, cn -Reine Claude ontdooien Doe de vruchten in een bowlglas of -kan. Giet er y, fles bessenjenever cn 1 fl. Portugese'zoete Eordeaux bij. Laat alles dlchtgcdekt enige uren slaan, alvorens te gebruiken. Een frisse, niet te dure, dronk, Is appelsap, voor oud cn jonk. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.vcillngen Naar het ANP van het directoraat Verkeer van de generale staf ver neemt zullen trocpentransportsche- pen, ondanks de politiële actie, uit Indonesië blijven vertrekken. De „Waterman" zal vermoedelijk 4 Januari afvaren. St. Joriskerk (Hof 1) nm. 7 uur ds. Blok. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) nm. 7 uur ds. A. Steenbeek. Emmakerk (O. Soesterweg 131) nm. 6.30 uur ds. Koolhaas, nm. 8 uur ds. Koolhaas. Bergkerk (voorlopig Gymnasi um) (Groen van Prinstererlaan 33) nm. 7 uur ds. Braakman. Kapel Zon en Schild (Utrecht- scheweg 266 nm. 7 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtscheweg 299) nm. 7.30 mu ds. Gerritsen. Nagekomen Jongerendiensten op Oudejaarsavond: Kerk (Appelweg) nm. 7 uur de heer M. Germans. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) nm. 7 uur de Heer Van der Meijden Jeugdhuis (Z. Singel) n.m. 7 uur de heer J. D. P. van Garderen. HOOGLAND nm. 7.30 uur ds. Jellema. LEUSDEN nm. 6.30 uur ds. Hof stede. ZATERDAG 1 JANUARI St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. N. O. Steenbeek. LEUSDEN vm. 10 uur ds. Hof stede. Bevestiging van Kerkeraads- leden. ZONDAG 2 JANUARI H. Catech. Zondag 1 St. Joris kerk (Hof 1) vm 10 uur ds. Blok. Bevestiging Kerkeraadsleden nm. 5 uur ds. Vermaas. Bed. H. Doop. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. A. Steenbeek. Be vestiging Kerkeraadsleden, n.m. 7 uur ds. Jellema (Hoogland) Bed. II. Doop. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds. Smits. Bevestiging Kerkeraadsleden vm. 10.30 uur ds. Smits. Bed. H. Doop, nm. 5 uur ds. Hadders. Bergkerk (voorlopig Gymnasi um) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur ds. Matzer van Bloois. Kapel Zon en Schild (Utrecht scheweg 266) vm. 10 uur ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtscheweg 299) vm. 10.30 uur de heer Grimm. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) vm. 10.30 uur de heer M. Germans. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10.30 uur de heer C. Vos. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer H. C. van Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer A. Woudenberg. Zondagsscholen. Bethel (Eemstraat 99) 10.30 11.30 uur; Chr. School Kruiskamp 1011.15 uur; Gabrie Mehenschool Plantsoen Z. 1011.15 uur; Wijk gebouw (L. Costerplein 14) 121 en 2-3 uur; Openluchtschool (Hob- bemastr.) 10.30—11.30 en 12—1 uur; Chr. School (Rozenstr.) 10.30- 11.30 uur; Filalethes (Havik) 23 uur; Kapel Zon en Schild 11.45 12.45 uur; Chr. School (v. E/fen- laan) 1011.15 uur; Zonnebloem- straat (O.L. School) 10.3011.30 uur; Joan. v. Dieststraat (Chr. School) 10.1511.15 uur; Westhill- kinderdiensten (Bergkwartier); 68 jaar: 10.30 Heinsiuslaan 1; 9—11 jaar: 10.30—11.30 uur Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Herf- kens (Amersfoort). LEUSDEN vm. 10 uur ds. Hof stede. een abonnement genomen te hebben op het -I A feta Am 't Kan geen kwaad een nieuw jaar goed te beginnen. 't DAGBLAD verstevigt de band van het gezin. Voorwaar, een goed begin. Enmocht U Uw inschrijving vergeten zijn, vul dan nog heden aan gehechte kaart in. „EEN FIJNE KRANT" Uitknippen en met 2 cents postzegel verzenden aan de administratie van het „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT", Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Ondergetekende wenst zich te abonneren op het DAGBLAD VOOR AMERSFOORT met ingang van Betaling per week 32 cent/kwartaal a 4.15 (Doorhalen wat niet verlangd wordt) Handtekening Woonplaats:

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2