Voorspellingen in verband met het wereldgebeuren Onheilspellende voorgevoelens en nog drie dagen wachten door Dr. W. H. C. TENHAEFF DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROBHet geheim van de tunnel Nederland verliest 5 wereldrecords VOOR DE KLEINE MEID Ineke moest naar bed (Jan ds LapjsLóhai op Qudsjaah D Geheim agent in oorlogstijd Radio-programma Dinsdag 4 Januari 1949 3 GAARNE voldoe ik aan het ver zoek der redactie om met een kort woord mijn oordeel uit te spre ken over de waarde welke men ge meenlijk moet toekennen aan de algemene voorspellingen, welke van de zijde van enkele z.g. helder zienden bij het begin van een nieuw jaar met betrekking tot dat jaar ge daan worden en waarvan wij bij herhaling in dag-, week- of maand bladen gewag gemaakt vinden. Door alle eeuwen heen treft men het „geloof" aan, dat de mens het vermogen zou bezitten om in de toe komst te zien. al verschilden zq. die in hun geschriften aandacht aan dit verschijnsel hebben geschonken, ook vaak onderling met betrekking tot de verklaring er van. In de Oudheid waren verschillende auteurs van mening dat de goden onder bepaalde omstandigheden de stervelingen tij dens de slaap (in hun dromen) de toekomst openbaarden. Onder de Christelijke schrijvers waren er ver schillenden die in de helderziend heid in de tijd (toekomst) een won der (bovennatuurlijk verschijnsel' meenden te moeten zien (anders ge zegd: zij schreven voorspellende dromen en daaraan verwante ver schijnselen aan God toe1). Enkelen onder hen waren echter van mening dat er behalve een bovennatuurlijke helderziendheid ook een natuurlijke helderziendheid valt te onderschei den, waarmede zij het modern para psychologisch standpunt naderden. T N het tijdperk van de Aufklarung loochenden onderscheidene den kers a priori het voorkomen van de proscopie (vooruitzien) daar het verschijnsel, volgens hen. in strijd is met het natuurwetenschappelijk denken Ook in de negentiende eeuw waren zeer velen, die onder invloed van het wijsgerig materialisme dier dagen stonden, geneigd om a priori alle verhalen met betrekking tot voorspellende dromen en daaraan verwante verschijnselen naar het rijk der fabelen te verwijzen. In de tweede helft der vorige eeuw begon de psychologie zich tot experimentele wetenschap te ont wikkelen Specialisatie in het kamp der psychologen leidde tot de ont wikkeling van onderscheidene zij takken (dierpsychologie, kinderpsy chologie, psychologie der rijpingsja- ren enz.) Een dezer zijtakken is de parapsychologie. Tot haar object van studie behoren o.m. die verschijnse len welke men onder het verzamel begrip buitenzintuigelijke waarne ming samenvat cn waartoe o.m. de z g. helderziendheid in de tijd (ver leden, heden en toekomst) behoort. Het parapsychologisch onderzoek bracht aan het licht, dat de mens onmiskenbaar het „vermogen" bezit om op z.g. paranormale wijze zowel het verleden als de toekomst te schouwen. In de loop der jaren zijn door onderscheidene onderzoekers niet alleen talrijke (uitmuntend ge constateerde) gevallen van spontane helderziendheid in de toekomst (om ons hier daartoe te beperken) bij eengebracht, maar men is er ook in geslaagd het verschijnsel der z.g. helderziendheid in de toekomst on der experimentele omstandigheden te bestuderen. De uitkomsten van het parapsy chologisch onderzoek met betrek king tot de buitenzintuigelijke waar neming hebben steun verleend aan de stelling (waartoe ook de moderne natuurkunde2) gekomen is) dat de buiten ons bestaande werkelijkheid tijdloos is en dat het ons kenvermo gen is dat de dingen in ruimte en tijd rangschikt. IN hot jaar 1940 besloot ik een on derzoek in te stellen met betrek king tot de vraag in hoeverre de tweede wereldoorlog op paranormale wijze vooruit „gezien" was. De re sultaten van dit onderzoek vindt men neergelegd in mijn in 1948 bij Leopold's U.M. verschenen werk „Oorlogsvoorspellingen". Ofschoon uit talrijke, door mij bij eengebrachte (zorgvuldig geselec teerde) gevallen blijken moge dat onderscheidene personen een voor kennis hebben gehad van hetgeen hun te wachten stond (waaruit dan een en ander met betrekking tot 't uit breken en het verloop van de oorlog viel af te leiden) geven de uitkom sten van mijn onderzoek ons daar naast aanleiding om een gereser veerde houding aan te nemen t o.v. alle pogingen om los van het individu iets met betrekking tot de toekomst gewaar te worden. Iets dergelijks vond de Franse arts en parapsycholoog Dr. E Osty toen hij een onderzoek instelde met be trekking tot de vraag in hoeverre de eerste wereldoorlog op paranormale wijze vooruit „gezien" werd. Ook hij kwam tot de erkenning, dat voor spellingen met betrekking tot het wereldgebeuren slechts zelden be trouwbaar blijken te zijn, wanneer het individuele element daaraan ont breekt. HTeR verduidelijking van het bo- A venstaande cn als 'n zeer typisch (door een ieder controleerbaar) ge val van een oorlogsvoorspelling (zo als er door mij zovele zijn gecon stateerd) zij hier gewezen op het geen mevr Marsman (de weduwe van de dichter Mr. H. Marsman) schreef in Bijleveld's Literair Maandblad van Oct. 1947. „Voor de oorlog woonden wij in Frankrijk. En door de bezet ting waren wij afgesneden van de bron van inkomsten Daarom brachten Jan Greshoff en ver schillende schrijvers in Zuid- Afrika gelden bijeen en stelden een huis voor ons beschikbaar. Wij gingen op weg naar het Zui delijk haLfrond, maar werden op de tocht naar het tussen station Engeland getorpedeerd. Mijn man verdronk. Hij heeft deze dood in het water voorvoeld en zelfs tien jaar voordien in het gedicht Maannacht onze twee nachten aan boord beschreven Ik lig in het ruim naast een vrouw Haar borsten rijzen en dalen; Zij slaapt, zij denkt nu alleen In haar dromen aan het geluk; hoe vredig haar ademhalen: Zij weet niets van den nood van ons schip, zij hoort de seinen niet gillen, noch het angstige fluiten driemaal, als een signaal van den dood. De passagiers lagen werkelijk in het ruim. En de torpedo kwam daar terecht. Ik hielp boven in een. kombuis de kok. vandaar mjjn redding. Alle andere passa giers zijn verdronken. Van een directe voorspelling van de tweede wereldoorlog is bij dit geval (zoals gezegd slechts één voorbeeld uit zeer vele) geen spra ke. Zoals elk mens wist echter ook Marsman 4 (in zijn diepste wezen) wat hem in de toekomst te wachten stond 3) en uit deze voorkennis kon een stuk wereldgebeuren worden afgeleid. Of Marsman dit gedaan heeft (of hjj begrepen heeft dat de wijze, waarop hij de dood zou vin den met een oorlog verband hield) is mij niet bekend. Waarschijnlijk is dit niet hot geval geweest. De er varing iieeft mij (en anderen) ge leerd dat men in zeer vele gevallen niet in staat blijkt te zijn het ver band te leggen en dat het ons ver gaat gelijk een mij bekende dame, tegen wie een „helderziendein 1938 zeide dat haar (in 1933 achttienjari ge) zoon op zijn drie en twintigste jaar grote moeilijkheden met zijn huisvesting zou hebben. Noch de „helderziende" noch de dame begrepen deze uitspraak. In 1913 moest deze zoon (die inmid dels student was geworden en als zodanig weigerde de loyaliteits verklaring te ondertekenen) echter onderduiken. Op zijn drie en twin tigste jaar had hij moeilijkheden met zijn huisvesting. In het toe komstig lot van deze jonge man (waarvan door de „helderziende" een fragment was „gezien") weer spiegelde zich een brok wereldge beuren. maar noch de „helderzien de" noch de moeder waren in 1938 in staat geweest om dit wereldge beuren op juiste wijze uit deze voorkennis af te leiden. De mij ter beschikking staande ruimte veroorlooft mij niet op dit alles dieper in te gaan. Het gaat cr hier slechts om met erkenning van de mogelijkheid om langs paragnos- tische weg iets met betrekking tot de toekomst te weten te komen, nochtans te wijzen op de geringe waarde welke over het algemeen (er zijn ongetwijfeld uitzonderin gen) moet worden toegekend aan voorspellingen welke een alge- 51. Overhaast vertrek ken de .Astra" en de „Carl Vinnen", natuur lijk zonder dat de dou ane de schepen heeft uitgeklaard. Maar de havenmeester waar schuw! onmiddellijk de politie, die direct de achtervolging inzet niet een snelle, goed bewa pende motorboot, die de op hun motor varende zeilschepen spoedig in haalt. Nieuwsgierig ziet Rob toe, wat Harries en Larry nu zuilen doen. Hij weet niet, wat zich in de kajuit van de „Astra" heeft afgespeeld ziet hij opeens, dat enkele,matrozen bezig zijn doeïgeschut opgesteld. En de manier, waarop en waarom Harries zo onvoorzichtig is ge- een modern snelvuurkanon omhoog te draaien, de matrozen de stukken bedienen wijst er weest hals over kop te vertrekken. Maar dan Drommels, en op het voorschip staat ook lucht- wel op, dat het goed getrainde militairen zijnt Londen verwelkomde het nieuwe jaar met een stralende glimlach en zonder ook maar een ogenblik terug te kijken op het zoveel bemopperde 1948. Duizenden Londenaars waren bijeen rond het standbeeld van Eros op Piccadilly Circus en terwijl die zijn pijlen der liefde richtte, zongen, i'loten en dansten zij toen de klokken van Big Ben het nieuwe jaar aankondigden. Zwemmen Door het besluit van de F.I.N.A. per 1 Januari 1949 zestien afstan den van de lijst van wereldrecords af te voeren, heeft Nederland vjjf records, twee bij de heren en drie b\j de dames verloren. De laatste recordhouders op zestien afstan den waren: Heren: 300 Yards borstcrawl: Jack Medica (V.S.) met 3 min. 4.4 sec. 300 M. borstcrawl Alex Jany (Frank rijk) 3 min. 21 sec. 1000 Yards borstcrawl: Jack Medica (V.S.) 11 min. 37.4 sec. 1000 M borstcrawl: Amano (Japan) 12 min. 33.8 sec. 150 Yards rugslag: Adolf Klef er (V.S 1 min. 30.4 sec. 400 M. rugslag. Alan Stack (V.S.) 5 min. 39 sec. De 400 M. en 500 M. schoolslag ston den beide officieel nog op naam van de Duitser Heina resp. met 5 min. 43 8 sec. en 7 min. 13 sec doch werden door Bob Bonte in October van het vo rig jaar verbeterd en op 5 min. 40.2 sec. en 7 min. 10.6 sec. gebracht. Deze re cords van Bonte zijn echter nog niet door de FINA erkend. Dames' 300 Yards borstcrawl: R3gnhild Hveger (Denemarken) 3 min. 25.6 sec. JLTeEFT uw kleine meid nog niet zo'n aardig luifelhoedje? Dan wordt het toch tijd, dat u er een maakt. Veel stof kost het niet en het ts een dankbaar werkje voor de lan ge avonduren. Het patroon is gege ven voor meisjes van een jaar of twee, maar door er wat bredere na den aan te knippen kunt u het ge makkelijk vergroten. Het bestaat uit twee. zijkantjes, 'n titssenreep, waar van u desgeuenst boven- en achter stuk apart kunt knippen en een randje van dubbele stof. Wij rijgen het bolletje eerst even in elkaar om het te passen. Zo nodig leggen we in de zijstukjes als aangegeven een paar plooitjes. Voor de rand neemt u de stof schuin. Een inlegsel van linnen bevestigen we met flanelsteek aan de bin nenrand, waarna we de randen met de goede kanten op elkaar leg gen en de buitenkant dichtstikken. Daarna omdraaien en doorstik ken. (Stiklijnen 1 cm van elkaar). We leggen de rand met de boven kant op de goede kant van de bol en stikken hem vast. Daarna slaan we de rand naar buiten cn stikken de buitenkant van de bol door. De voering volgens het zelfde patroon, maar iets minder ruim, zomen we in het hoedje. Het bandje onder de kin is 2 cm breed van dub bele stof. U werkt het hoedje af met een bandje of strikje, of met 'koord of rozetjes. Bij 'n bredere rand ts het wel aardig de binnenkant van afstekende stof te nemen. Zonder randje is het een lief kapje, dat u mooi kunt garneren met een randje bont of met een siersteekje langs de naden, en een leuk motiefje op de zijstukjes. Het borduurwerk brengt u aan. voordat de voering erin genaaid wordt. De jonge dame zal vast met haar nieuwe hoed in haar schik zijn.' ELLA BEZEMER 300 M. borstcrawl: Ragnhild Hveger 3 min. 42.5 sec. 1000 Yards borstcrawl: Ragnhild Hve ger, 12 min. 36 sec. 1000 M borstcrawl: Ragnhild Hveger, 13 min. 54 4.sec. 150 Yards rugslag: Cor Klnt (Ne derland) 1 min 42.1 sec. 400 M. rugslag: Ragnhild Hveger, 5 min. 33.2 sec. 400 Meter schoolslag: Nel van Vliet iNcd.) 5 min. 58.6 sec. 500 Meter schoolslag Nel van Vliet, 7 min. 41 sec. Bob Bonte, de enige Nederlandse zwemmer die wereldrecords in zijn be zit had. is hierdoor dus weer van do lijst verdwenen, terwijl Nel %'an Vliet twee cn Cor Klnt een record kwijt raakten. Wanneer wij een overzicht samenstel len van de dames wereldrecords zien wij dat tot 1 Januari Denemarken met 16 records de eerste plaats innam, ge volgd door Nederland met 13. Op de derde plaats volgden devVercnigde Sta ten met 2 records, waarha geen enkel ander land meer op de lijst voorkwam. Door de aangebrachte wijzigingen is het verschil tussen Denemarken cn Nederland gereduceerd tot 1. Dene marken heeft nu 11 wereldrecords, ter wijl Nederland er nog 10 overhoudt. De twee records van de Verenigde Staten zijn intact gebleven. meen boven het persoonlijke uitgaande) karakter dragen, waar bij wij de vraag, of het in principe mogelijk is om algemene voorspel lingen te doen welke niet uit indivi duele zijn afgeleid, hier buiten be schouwing zullen laten. Ook tegenover astrologische voor spellingen (die volgens de astrologen op berekeningen zouden bciustrn cn dus langs zuiver verstandelijke weg verkregen zouden worden) met betrekking tot het wereldgebeuren dient de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht genomen te worden. I De ervaring heeft mij geleerd dat de meest ernstige beoefenaren der l astrologie zich in de regel onthou- j den van het doen van dergelijke 1 voorspellingen, waarbij zij er terecht op wijzen, dat zij die zich daartoe leenden op misschien enkele uit- zonderingen na (die dan misschien nog zonder dat de betrokkenen zich daar bewust van waren over een opmerkelijke paragnostische „begaafdheid" beschikten) faalden. Dr. W. H. C. TENHAEFF i) Het kwam ook wel voor dit men meende, dat de duivel hier de hand in had. Men denkc hier aan de relativi- tcits-thcorie van Albert Einstein vol gens welke de begrippen verleden, heden en toekomst relatieve begrippen zijn. Ook Kant heeft er op gewezen dat de tijd (evenals de ruimte) beschouwd dient te worden als een aanschouwings vorm van het menselijk kenvermogen. •D Dat wij ons van deze kennis in den regel zo weinig bewust worden berust volgens Bergson e a. op dc remmende functie der hersenen. Derde nederlaag voor onze hockey-dames Het Nederlandse dames hockeyteam heeft tijdens het tournooi te Weston Super Mare haar derde achtereenvol gende nederlaag geleden. Maandag werd met 31 van Devon verloren. Hoewel de Nederlandse achterhoede een prachtige wedstrijd speelde en de gehele ploeg een superieure stick-tech niek demonstreerde, bleek dc Neder landse voorhoede niet opgewassen te gen de Engelse verdediging. Bij de rust was de stand reeds 2—0 voor Devon. Na de rust was het spoedig 3—0, maar toen kon Loes Rusins met een prachtig schot dc eer redden Voor Devon scoordo Windsor. Berri- nan en Stinchcombc. Dc overige resultaten van de wedstrij den van Maandag luiden: Guersney Cornwall 03. SomersetHereford 60, GloucesterScottish Wanderers 80. WiltshireDorset 0—3. Om de West-Europabeker De uitslagen van de wedstrijden, tot nu toe gespeeld, voor de West- Europabeker luiden: Den HaagAmsterdam 125; LuikAntwerpen 10—9; Den Haog Brussel 7—2; LuikParijs 6—5; AntwerpenParijs 35; Tilburg Parijs 2—2; Den HaagParijs 33; AmsterdamParijs 24; Tilburg Brussel 27; LuikTilburg 9—4. De stand in deze competitie luidt: Luik 3 3 0 Parijs 5 2 2 Den Haag 3 2 1 Brussel 2 10 Tilburg 3 0 1 Antwerpen 2 0 0 Amsterdam 2 0 0 •18 19—16 22—10 9— 9 8—18 12—15 7—16 Biljarten Reicher komt niet naar ons land De Oostenrijker Reicher zal we gens ziekte niet aan het tournooi om het Europese kampioenschap 47/2, dat van 6 t.m. 9 Januari in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehouden, kunnen deelne men. Wie thans de achtste deelne mer aan deze kampioenschappen zal zijn, moet nog nader worden beslist. DE KINDERKRANT" YX/'IE huilt er nou op Oudejaars- TT avond? Dan moeten toch alle kinderen gelukkig zijn. want het is een gezellige avond met olie bollen! Toch was er op oude jaarsavond een meisje dat ver schrikkelijk huilde. Het was Ineke. Ineke was erg stout geweest. Ze was met haar sleetje op het ijs gegaan, helemaal alleen, ter wijl moeder nog zo gezegd had dat het niet mocht. Toen was ze alle mogelijke kleine slootjes op- gegleden. net zolang tot ze aan een slootje kwam waar het ijs erg zwak was. Ze was er doorge zakt; gelukkig was het daar niet diep. Maar doornat en huilend was Ineke thuisgekomen. En nu was moeder boos. Ineke was in bed gestopt en mocht er niet meer uitkomen. Alle kinderen mochten 's avonds opblijven tot 12 uur, behalve zij. En daar lag ze in haar bedje en huilde en huilde En het zou zo gezellig worden beneden. Om 8 uur hoorde ze tante Mies komen, die bracht de appelbollen mee en ze hoorde de jongens lachen en zingen en ze hoorde haar zusje Lineke op de Pianp spelen en daar lag zij bo- »-v ,T ven in het koude kamertje in het verhaal van een rw! rm - «„ku^.i^-,-,1 Inninclri grote bed en zij mocht helemaal niet beneden komen. Ze huilde zo, dat het laken helemaal nat werd van de tranen. En toen viel ze in slaap. Geluk kig maar, dan kon ze alles ver geten. lapjeskat van een lapjeskat Catootje. een kat, die het vreselijk akelig had: zij was verdwaald en zielig en nat en had zo'n pijn aan haar pootje. QPEENS was er licht in de Ze zat op het dak van ccn wild- kamer en Ineke werd wakker vreemd huis 'kamer en Ineke werd wakker. En wie stond daar bü haar bed je? Dat was tante Mies. Tante Mies knipoogde tegen Ineke en zei. Wat hebben we nu? Is Ineke ziek? Ineke begon meteen weer te huilen. Ik ben door het ijs gezakt, jam merde ze. En alles was nat en in een van die wildvreemde straten, ze dacht aan haar eigen plaatsje thuis aan een schoteltje melk, aan een lekkere muis, en voelde zich triest en verlaten. 't Is Oudejaar, zei Poet Cato mijn winterjasje is bedorven. Ën Nu zijn ze aan 't ganzlhorden, nou mag ik niet opblijven. '--i--.'- -- Maar hoe kwam je op het ijs, Ineke zei tante Mies. Be»i ie met de jongens meegegaan? Of met Vader? Nee, helemaal alleen, zei Ineke, met de slee. Nu eten ze oliebollen ze luisteren naar de radio, en ik zit hier nat te worden. Ik ben zo benieuwd wat iedereen doet Zouden ze naar mij vragen? Oei, zei tante Mies, dat is ook En vinden ze 't zonder me nét wel vreselijk gevaarlijk. Stel je eens voor dat je midden op de grote singel door het ijs was ge zakt. dan was Ineke nou ver dronken. En wat zou het dan een verschrikkelijke oudejaarsavond geweest zijn voor vader en moe der, kun je ie dat voorstellen? Ja. Ineke had er nog niet over nagedacht maar ze kon best be grijpen dat dat heel erg geweest zou zijn. zo goed? en kunnen ze met een gerust gemoed zingen van Uren en Dagen? r\ fE arme Cato op Oudejaar maar stil eens, stil eens, wat hoorde ze daar? poe-oe-oe-oes poes poes poc-oe-oe-oes poes poes toen: Hoes hoes hoes wat holde die poes wat holde die poes Catootje Miauw! Miauw! dag baas, dag vrouw Ik heb toch zo'n pijn aan mijn pootje! 't Was oudejaar en 't was twaalf uur ze zaten genoeglijk binnen, 't was buiten donker en koud en puur maar poes Catootje zat bij het vuur te pruttelen en te spinnen. HT OEf! heeft Catootje van de J vrouw een lap om haar pootje gekregen. De vrouw zei: 't was hier maar saai zonder jou, De lapjespoes zei énkel: Miauw dat is. Veel heil en veel zegen. een beetje te groot maar hij zal lekker warm zitten. En dan gaan we samen naar beneden, het ls nu half twaalf. En dan doen we net of het zo hoort, je zult zien dat moeder niets durft te zeggen. zelli# en waar de radio allemaal aardige wijsjes speelde. Ze keek een beetje schichtig naar moeder, maar moeder begon te lachen en zei: Daar is dat stou te kind van me. Kom eens hier, Nou dan, zei tante Mies, ik be- En dan krijg ie oliebollen en ook dan mag je een grote oliebol uit- grijp best dat moeder erg boos is een klein beetje warme punch, zoeken, zo eentje met uitsteek en dat ze gezegd heeft dat je in En om 12 uur mag je naar de seis. bed moet blijven, want het is ook radio luisteren net als wij alle- En weet je wat zo leuk was? wel heel erg. Ineke vond dat nu maal en de boten horen fluiten. Toen de klok twaalf uur sloeg, ook wel. Ineke was liet bed al uitgespron- was haar zusje Lineke in slaap gen en had de kimono van tante gevallen en werd ook van al dat V/fAAR, zei tante Mies. wat zou Mies al aan, lawaai niet meer wakker. Maar je er van zeggen als je nu En toen gingen ze de trap af en Ineke was fris en uitgeslapen, deze ochtendjas eens aantrok, kwamen in de lekkere warme Gelukkig Nieuwjaar, riep ze. Die van mij, weer je wel; hij is kamer waar het licht was cn ge- En iedereen zei het haar na. Nederlandse schermster naar Parijs Aan dc internationale wedstrijden op floret voor dames individueel om de Camille Prévost-bekcr. die op 16 Ja nuari te Parijs zullen worden gehouden, zal de Nederlandse schermster Annie Secrcve uit Den Haag deelnemen. XXX iE uren, die verlopen tussen komst van mijn lang verwachte zendei- en mevrouw Knoppers' tele fonische mededeling waar en wan neer hij zal aankomen, zijn einde- loos en hoogst enerverend. De toe stand wordt steeds meer gespan nen. Ik heb het vaste gevoel, dat de zaak in een critick stadium komt en dat nog wel met grote snelheid. Dit is overigens heel natuurlijk, daar de instructies die ik in Lon den heb aangevraagd betreffende de proclamatie over de invasie mijn eerste taak zullen afsluiten en bovendien mijn eigen zender me volkomen onafhankelijk zal ma ken. Maar ik heb onheilspellende voorgevoelens. Ik besef, dat de ge varen zeer vergroot worden door het roekeloze gedrag van Bram van Oord en dat mijn afkeer van George van Triest bijdraagt tot mijn gevoel van onveiligheid. Maar dit zijn tenslotte toch geen gegronde redenen om me zo omsingeld en verstikt te voelen als nu het geval is. Feitelijk bestaat er geen wezen lijke aanleiding voor mijn angst voor een onherroepelijke naderende katastrophe. Drie eindeloze dagen moet ik wachten vóór mevrouw Knoppers opbelt. Zij vertelt me dat een man die Paul heet die avond om 7.25 zal aankomen. Hij heeft de beloofde kip bij zich. Of we hem maar willen afhalen. Daar we elkaar niet ken nen, zal hij wachten tot alle passa giers het station verlaten hebben. Wij moeten naar hem toegaan en vragen of hij met de trein van 47 gekomen is. Hij zal daarop antwoor den. dat dit niet het geval is. doch dat hij met die van 11 gekomen is. Ik ben blij in het vooruitzicht een collega-agent te spreken te krijgen, die me nieuws uit Engeland zou kunnen vertellen. Van het be gin af aan is afgesproken, dat Bram onze vriend van het station zal af halen en hem die nacht in zijn huis onderdak zal verschaffen, zodat ik dan met hem zal kunnen prater. De beperkte ruimte in Brams woning vormt echter een probleem cn we komen tot de slotsom, dat het nood zakelijk is te trachten ergens an ders een plaats te vinden, waar hij slapen kan. Dat lijkt me bovendien meer in overeenstemming met de veiligheidsvoorschriften die ik me Ons feuilleton vaag herinner uit een ver verwij- wijderd verleden 't Is bijna drie maanden geleden dat ik uit Enge land kwam. Een logies is gauw ge vonden en we besluiten ook het toestel daarheen te brengen, het daér te bekijken en zo mogelijk zelfs te laten staan tot ik een pas send, permanent onderkomen ge vonden heb. Een paar uur vóór dc trein arri veert ontdekt Bram van Oord. dat hij een andere afspraak in het dorp heeft en Paul niet kan afhalen Ik besluit, dan zelf naar het station te gaan en Wim, de jongen uit Zee land, als assistent mee te nemen. Daar ik geen zin heb om met mijn kostbare zender in een stampvolle tram te stappen, spreek ik met Wim af, dat hij het toestel onmiddellijk na Pauls aankomst van mij zal over nemen en hiermee zo snel mogelijk op de fiets zal verdwijnen. Ik zal hem dan later in Doorn treffen. Nooit draag ik het kleine pistool, dat George me gegeven heeft Ik heb geen reden om te verwachten, dat ik er gebruik van zal moeten maken. Maar als ik die avond weg ga. steek ik het in de zak van mijn overjas, alleen om mez-elf wat mo rele steun le geven. De trein loopt op tijd binnen. Als de passagiers uit het gezicht verdwenen zijn, blijven er ongeveer vijf mensen buiten dc contróle staan wachten. Eén vei hen draagt een klein pakje en ik besluit deze man aan te spreken. „Neemt U mij niet kwalijk!" Ik hoor duidelijk, dat mijn stem ge woon klinkt „Bent U met de trein van 47 gekomen?" De man is nog jong en een hoofd kleiner dan ik. Hij schrikt, wanneer ik hem aanspreek. „Wat? O ja! Inderdaad! Het spilt me. Ik bedoel nee! Ik Den met de trein van 11 gekomen ,.Dat doet me pleizier." Ik ben uiterst hartelijk cn probeer te doen alsof ik een vriend ontmoet, die een week-end bij me komt logeren „Ik ben blij, dat je hier bent. Prettig je te zien. Zullen we?" en met een handbeweging nodig ik hem uit op veg te gaan Ik praat gezellig ver der zonder ook maar één enkele blik oo zijn pakie te werpen tot we Wim bereiken, die op de hoek van de straat een prachtige imitatie weg geeft van een jonge lanterfanter, die op een meisje wacht. Ik buig me voor Paul langs, neem hem het pakje uit de hand en geef het aan Wim. die in de donkere laan ver dwenen is voor vriend Paul tijd heeft van zijn verrassing te beko men. Hij toont werkeliik zo veel verbazing, dat ik het nodig oordeel hem te "ragen of dat nu het U-- wuste pakie is of niet. „Natuurlijk!" antwoordt hij nog hoogst opgewonden. „Het is het pakie voor Brutus!" „Dat ben ik!" stel ik hem gerust. „Zullen we maar een stuk gaan lopen? Het duurt nog een minuut of twintig vóór de tram komt!" (Wordt vervolgd) Luc van Dam spoedig naar Amerika Het staat thans vast dat Luc van Dam op 18 Februari a s. in Madi son Square Darden zijn Ameri kaans debuut zal maken. Tegen wie Van Dam uitkomt is nog niet bekend. Het zal in elk geval een van de leidende Ameri kaanse middengewichtcn zijn. het zij Tony Zale, de vroegere we reldkampioen, hetzij Jake Lamotta of Steve Belloise. Wint Van Dam zijn eerste match dan kan hij nog op ten minste drie andere wed strijden in Amerika rekenen. Lord Pakenham gast van Nederland Lord Pakenham, de Engelse mi nister van burgerluchtvaart, is on langs door de Nederlandse regering voor een kort bezoek aan ons land uitgenodigd. Hedenmorgen is hij in ons land gekomen, om Donderdag 7 Januari terug te keren. Door de Nederlandse regering is een programma opgesteld aan de hand waarvan lorei Pakenham in zicht kan krijgen in de Nederlandse burgerlucht vaa rt. Gezondheid van Britse koning is geheel bevredigend Volgens een Maandag uitgegeven medisch bulletin gaat de toestand van koning George van Engeland steeds vooruit. Zijn algemene ge zondheidstoestand is „geheel bevre digend". H. Kerknieuws Ned. Ilerv. Kerk Beroepen tc Meteren en Est A. Sonnenberg te Ooltgonsplaat Woerden (vac J W. van Barnevcld) P. J de Geerer te Zwaagwesteinde Bedankt voor Leerdam (vac. J. Enke laar) C. A. Korcvaar tc Gouda. Gercf. Kerken Beroepen te Mldwolda (Old.) J Bos- ma te Scharnegoutum te Maassluis P. de Bruljn te Krabbendijke. Bedankt voor Rotterdam-Zuid H. Volten te Enschede. Gercf. kerken art. 31 K O Bedankt voor Zuidlaren P Lok Zaamslag (nad besl Bapt. Gemeenten Bedankt voor 's Gravcnhage M. Jong te Hengelo. te Competitie voor de titel in vedergewichtklasse Voor de Nederlandse vederge- wichttitel zal een competitie wor den ingesteld, waaraan naar alle waarschijnlijkheid zullen deelne men: Remie, Kraus, Theo Nolten, Schneider en Maas, de Rotterdamse amateur-kampioen, die kort gele den een licentie als prof heeft aan gevraagd. Hedenavond HILVERSUM I 19.00 Nieuws: 19 15 Internationale Chansons: 19.30 Dit is le ven; 19.45 Reg. ultz. 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er het zijne van: 20 12 Rotterdams Phllh ork. en koor Excelsior 22 20 Planorecital; 22.37 Actu aliteiten; 22.45 Avondgebed; 23 00 Nws.; 23.15 Residentie orkest. HILVERSUM II: 19 00 Met de Een dracht op avontuur 19.10 New Light Symph. orkest 19.15 Vlotter Frans le ren snreken; 19 30 Berlijns Staatsopya orkest; 19 35 Zang cn samenspel; 20 00 Nieuws; 20.05 In het radio zoeklicht; 20 15 Bonte Dinsdagavondtreln; 21.30 Allerlei; 21.35 Brieven over hersengym nastiek; 21.45 Skymasters: 22.15 Buiten lands overzicht; 22.30 Ik zou zo graag; 23.00 Nieuws 2315 Roth strijkkwartet. Morgen HILVERSUM I 7 00 Nieuws 7 15 Gymn 7 30 Boston Pons orkest; 7 45 Woord voor de dag: 8 00 Nieuws: 8.15 Te Deurn laudamus; 8 45 Gram muziek: 9 00 Ochtendbezoek 9.30 Symph mor- genconcert: 10 90 Morgendienst; 11.00 Alexander Kionis; 11.15 Hildebrand mi niaturen: 11.40 Fnvouriten: 12.30 Mede delingen ten behoeve van de landbouw; 12.35 Pittsburg Svmph.ork.; 13,00 Nws 13.15 Orgelconcert, 13 45 Bach cn zlln 4 zonen: 14.15 Cincinnati Svmph. orkest: 1-40 Even onder ons' 15 00 Om en om 15.30 Sweelinck kwartet. 16.00 Voor on ze Jeugdlce postzegelverzamelaars. 16 15 Voor onze jongens en meisjes. 17 30 Bttseh strijkorkest; 18 00 Onze Nederl. koren en korosen: 18.30 Ree. uitz. HILVERSUM II' 7 00 Nieuws: 715 Muziek bij het onthilt; 8 00 Nieuws, weer: 8.18 Monla Liter en zijn orkest; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 00 Munehe- oer Phllh. orkest: 9.30 Waterstanden: 9 35 Piano en vlooi 10.00 Morgen wit- dlne: 10.20 Onze keuken 10.30 Als dc stofzuiger zwiigt 11.00 Kinderen buiten sehooltild: 11 30 Ponulalr non stoo pro gramma: 12 00 Lunchconcert 12.30 Me dedelingen ten behoeve van de land bouw: 12 3(1 Kilima Hawaiian»; 13 00 Nieuws: 13 15 Kalender: 13 20 Metronole orkes': 14.00 Gesnroken portretten: 14 15 Jcugdroncert; 15 OO Hoorspel Kermis der IJdelheid- 15,30 Regenboog; 16 00 Zeven maal zeven is 1715 Politic koren: 17 45 Reg ultz.; 18 00 Nieuws; 18 15 Varia- 18 20 Richard Tatiber: 18 30 Dc georganiseerde arbeidersjeugd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3