„Bambi", een filmsprookje van Walt Disney Oudjes hadden plezierige bonte avond SIMSVEKSXER, Van Dalsum zestig jaar Winterfeest wordt traditie Dr MEENK'S 2 Woensdag 5 Januari 1949 ST/1DSI\IEIHPS Geschiedenis van een hertje Er is een Prins geboren, Bam- Bambi, een hertje, dat nog wat onbeholpen op zijn trillende pootjes staat als de dieren uit het bos zijn geboorte verne men en het grote Wonder ko men bekijken. Stamper, een jong konijntje, zit vooraan en becritiseert en bemoedert Bam bi. Zij worden vrienden en danJa. en dan zijn wij al volkomen ln de romantische sfeer van Walt Disney's nieuw ste tekenfilm opgenomen. Ieder mens bewaart in 't bin nenst van zijn hart de schoonste herinneringen uit zijn leven. Her inneringen aan goede en onverge telijke momenten. Eeil wandeling b.v. door de stille Veluwse bossen. Stil en innerlijk blij is U langs de zoom van een woud gegaan. Aan de overzijde van een golvende hei destrook schemerde een blauwige nevel tussen de donkere stammen, Plotseling hield U Uw adem in. Uit de nevel «teemden herten op. In een zachte galop gingen zij over de heidestrook en verdwenen snel tus sen de ope«ingegroeidc sparren. Uw hart maakte een moment-opname van een niet te vergeten ontmoe ting. Zulke ontmoetingen moet ook Walt Disney in zijn leven hebben gekend. Want het Is Disney toch die met zijn jongste schepping dien in de mensenharten graaft. Wij voelen ons kinderlijk blij. en be leven ongedwongen de geschiedenis van Bambi. Kinderlijk blij. totdat Walt Disney een ogenblik de poë zie uitschakelt. De mensen nemen bezit van het woud. De dieren vluchten, ook Bambi, die onbezorgd op de bosweide speelde. Een schot valt! Onbewust grijp je een ogen blik naar je eigen hart. Dan staat Barnbi in de schaduw van 't lover trillend op zijn sier lijke pootjes en roept en roept: .Moeder smartelijk zoals een kind dat zou doen. Uit moeder vloeit Ungzaam het leven weg. Maar Bambi houdt stand. Het hertje wordt een hert met een machtig gewei En zo voert Disney ens door de jaargetijden in een wonderlijke sfeer van kleur en klank. De dieren worden „lenteziek de liefde is er niet alleen voor de mensen. Al beweren Bambi en zijn vriend Stamper, dat zij er on gevoelig voor zijn, ze ontkomen er niet aan. Het is verblijdend te zien hoe zuiver Disney dit gevoelige probleem in zijn tekenfilm heeft verwerkt. Het is zo zuiver en eer- Kegelclub „De Witte" houdt concours Van „alle negen" was er Dins dagmiddag op de kegelbaan van Amicitia nog niet veel sprake. Het leek er veel op of de leden van de kegelclub „De Witte" een klein beetje last hadden van wedstrijd koorts. wat te verwachten is als je voor de eerste maal meedoet aan een onderling concours. De kege laars, allen leden van het perso neel van hotel „De Witte", zullen het er echter vast niet bij laten zitten. De groep van twaalf die deze dag speelde laten de elf ande re deelnemers Donderdag vrij spel op de banen. Eerst volgende week Dinsdag komen zij weer aan bod. Er worden bij dit concours twee series van twintig ballen gemaakt. De heer H. Dierickx kwam o.a tot een totaal van 121. Op hem volgde de heer P. Snijders met 118. Ande re spelers die onder andere om standigheden alle negen kegels nogal eens vloerden, kwamen nu enkele malen zonder punten uit de bus. Zeker kunnen volgende week, wanneer men zich eenmaal van de spelsfeer in de wedstrijdsfeer heeft verplaatst, betere prestaties wor den verwacht. Krachtstroommotor werd ontvreemd Bij de politie werd aangifte ge daan van diefstal van een kracht stroommotor uit een fabriekje aan de Utrech'sestraat. Ons dagelijks teveel Een fietser werd bekeurd, omdat hij in de verboden richting van 't Laantje reed. Een zekere B langzamerhand wel bekend bij de politie om zijn verknochtheid aan Bacchus, mocht Dinsdag weer eens zijn roes op het bureau uitslapen. Een motorrijder werd bekeurd, om dat hij zonder licht reed. Een auto bestuurder, die maar met één voor licht reed, ging hiervoor op de bon. CCD greep in Door de C.C.D. is gearresteerd en ingesloten een zekere B.. die ver dacht wordt van het slachten van een paard. Noteert U even GRAND THEATRE: Donderdag 6 Jan. 2.30, 6.45 en 9 uur „De Barbier van Sevilla" GRAND THEATRE- 31/12 tm. 6/1 film: „De vrijgezel en het bak visje", aanvangstijden Nieuw jaarsdag en Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: 31/12 tm. 6/1 film: „Het lied van de Woes- I tijn" aanvangstijden Nieuwjaars dag en Zondag 2, 4.15, 645 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: films: „Hoe lozen we die S.A. man" en „Zonen der woestijn". Nieuw jaarsdag en Zondag 2. 4 15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14 Tel. 5685. Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 1 —23 uur. Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Stlcht- se Heuvel Utrechtseweg 180. Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur; Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 811 uur. lijk gehouden, dat zelfs de grootste puritein hieraan een stille vreugde moet beleven. Nog eenmaal laat Disney do mens heersen. De mens die zich in alle opzichten boven het dier meent te kunnen plaatsen, ivjaar de schepper van de teken film gunde aan de mens zelf geen plaats in deze film. Een schot is voldoende en een hels vuur, dat het woud verteert, overtuigend ge noeg om aan te tonen dat de mens regeert. De mens waarvan wij zo gtaag zouden wensen, dat hij een plaatsje in zijn hart ruimde voor de Bambi's van deze wereld, voor de dieren van het woud. Van Vrijdagmiddag af is iedere Amersfoorter, van groot tot klein, in de gelegenheid om Walt Disney's meesterlijke schepping te gaan zien, en beluisteren. Bambi wacht U, want hij weet dat hij met Stam per en al zijn vrienden de mensen van deze wereld vreugde moet bereiden omdat zij ten onder drei gen te gaan aan hui eigen perfectie. C. F. Soest Freonskip en Ienfald" Het Fries Gezelschap „Freons kip en Ienfald". gaf Dinsdagavond in de zaal van Eemland een gezel lige avond voor leden en dona teurs, welke zeer goed bezocht was. De voorzitter, de heer J. H. de Jong opende deze eerste seizoen avond en noemde het een verheu gend feit dat zoveel leden en do nateurs aanwezig waren. Mede werking verleende het Friese to neelgezelschap „Frysk en Frij" uit Hilversum, dat het toneelstuk in drie bedrijven „De Lietsje Sjon- ger" van J. Bus, opvoerde. Na afloop van dit boeiende en goed gespeeld stuk. dat een dank baar applaus oogstte, werd de avond besloten met „Efternel dounsjen." Soester politie won De Soester Politievoetbalclub, die thans een eervolle tweede plaats op de ranglijst inneemt, moest Dinsdagmiddag de returnwedstrijd legen Haarlem spelen. De eerste wedstrijd te Soest werd gewonnen en ook deze ontmoeting werd in het voordeel van Soest beslist. Na 7 minuten bracht Schalkx de stand op 01 en nadat precies 30 minu ten gespeeld was, was het weer Schalkx die scoorde, 02. Na rust had Soest het windvoor- deel, doch bracht het niet ver. Na 15 minuten bracht de links-bin- nen van Haarlem de stand op 12 waarmede ook het einde kwam. ■OW.D.f. Een plaatje van het hertje Bambi, dat van Vrijdag af in het Grand Theatre is te bewonderen. Burgerlijke Stand 4 Januari Geboren: Catharina Hendrika Arnolda. d v J. Kok en C A v. Eijkelenburg. Johannes Petrus Theodorus Gerhardus, z v A J de Wilde en G J Jansen. Lena Valen- tina, d v M J A v d Hoek en G. Goedhart. Clara, d v W K Seyn en J E Ahn. Albertina Maria, d v T H Stoelinga en S M Overmars. Hennny, d v A v Deventer en H Florijn. Gehuwd: J Kikkert en D F Neu teboom. Overleden: Dorothea Sophia Clasina Meijer, oud 67 jr. wed. v. J P Rietveld. Lutje Bos, oud 5 maanden. Leusden Burgerlijke Stand Geboren: Geertruida Maria. d. v. G de Ridder en A J Schimmel. Geertruida Maria, d v A W Vrij hoef en R. v. Eijden. Huwelijk- geen. Overlijden: Jacobus Vrijhoef oud 74 j. weduwnaar van W. A. Hil- horst. Dinsdagavond werd een winter feest gehouden in 's Prinsenhof voor de Ouden van Dagen uit onze gemeente. De Amersloortse Ge meenschap en de dienst Sociale Zaken, die de bijeenkomst organi seerden, hebben alles gedaan om het de oudjes zoveel mogelijk naar de zin te maken. Het is een goede gedachte hun behalve de bekende autotocht in de zomer, ook in de winter met zijn lange avonden een hoogtepunt in het alledaagse leven te brengen. Uit de grote opkomst en de luide bijval die telkens op klonk bleek wel, dat de avond Teer in de smaak was gevallen. Een uit stekend programma werd de be jaarde feestgangers voorgezet. Vooral de goocheltoeren van Clem Clements en de geestige fratsen van de clown-sneltekenaar Swips, vielen erg in de smaak. De laatste toonde zich behalve 'n echte grap penmaker ook een zeer knap teke naar, die er niet tegenop zag enige van de oudjes op het toneel te ha len en van hen een geestige en goed gelijkende caricatuur te teke nen. Ook het Amersfoorts toneel gezelschap „De Eemspelers" vond met de klucht „De oom uit Ame rika" de juiste toon. De accordeon-virtuoos Herman Teunissen en het strijkje bestaande uit gemeente ambtenaren o.l.v. de heer Van Doorn gaven blijk over zeer goede kwaliteiten te beschik ken. Vooral het optreden van de heer Teunissen met klanken uit de jeugd van zijn toehoorders ging er inals koek en er werd met luide stem meegezongen. Behalve dit al les werden de oudjes vergast op een heerlijke kop chocolade met een flink stuk gevulde speculaas. Bij de aanvang hadden de mannen al een zakje met sigaren gekregen en de vrouwen een zakje bonbons. Ook bij het naar huis gaan werd aan allen nog een versnapering uit- Advertentle Hoe zit het toch met „Gelelde of geen gelelde economie"; „Noodza3k van concurrentie"; „Economische verhoudingen tussen België en Nederland. Bestelt U dan het boekwerk je van Prof. G. Brouwers, hoogleraar aan de Neder landse Economische Hoge school te Rotterdam. Al deze artikelen, zeven ln totaal, verschenen in „Het Parool" in de periode van 23 October tot 14 November 1948. De prijs bedraagt f 0.75. U kunt bestellen per post wissel of per postgiro No. 260728 ten name van „Het Parool", N.Z. Voorburgwal 225, Amsterdam-Conder vermelding BROCHURE PROF. BROUWERS VEEL GELUK Gelukkig Nieuwjaar, lezers en lezeressen! Het gebeurt per slot van rekening maar eens in het jaar, dat wij u dat kunnen toe wensen en dan maakt het toch eigenlijk wel weinig verschil of we het op de eerste doen of op de vijfde. Hebt u ook oliebollen gegeten? En heeft u ook naar de radio geluisterd? De oliebollen waren v)èl goed, vond u ook niet? Ja. zo'n nieuw jaar brengt je altijd even aan het denken. Som migen doen het hard op, anderen in stilte. Wij maken u nu eigen lijk deelgenoot van on ze diepste zielsgehei men, maar wij hebben, toen de klok twaalf, sloeg, ook eens even nagedacht. Wij hebben in 1948 veel prettige dingen meegemaakt en veel onplezierige. Toen we 1948 ingingen werd ons het allerbeste toe gewenst en 194S bracht ons niet het allerbeste. Nu gaan we 1949 in en weer werd ons het al lerbeste toegewenst. Neen, ook dit jaar zal behalve voorspoed ook veel tegenslagen brengen. Misschien zelfs meer, veel meer, tegenslagen. Misschien betekent die wens „het allerbeste voor 1949", dat wij er in zullen slagen juist de tegen slagen te overwinnen. Èn eigenlijk bent u toch precies als wij. U zult ook uw tegensla gen hebben en u zal ook „het allerbeste" zijn toegewenst. EI. EI....! Die kippen toch! Laat nu de kip van de zoon van mijnheer Grootkop in de J. Israelstraat een ei van precies negen gram gelegd hebben. Negen gram! En juist nu de eieren van de bon zijn! WONINGNOOD Wij lazen in het Bui- tenzorgs Dagblad van 13 November 1948 de volgende advertentie: „Ongemeubileerde ga rage met goedang incl. water en licht te huur gevraagd door één per soon" In Buitenzorg is men dus blijkbaar ook niet helemaal zonder zorg over de woningnood! ERELIJST Zo heel stiekempjes zijn we te weten geko men. wat de eerstko mende maanden ons zullen bieden aan films in Amersfoort. Wat dunkt U van: I Remem ber Mama. een film met Irene Dunne, War schau Concerto, Are de Triomph, Life with Fa ther en de thriller Suspected? De liefhebbers van toneel, dans en zang. kunnen dit seizoen nog zien de „Gysbrecht", ..King Lear", „Elisabeth van Engeland", de Spaanse danseres Ma- riemma, het Eallet des Champs Elysees, de Italiaanse Opera. Het lichtere genre wordt vertegenwoor digd door de Snip en Snap-revue. een ope rette en Wim Kan en ziin gezelschap. Veel keus dus straks drukte óp de Snouckaertlaan! BRAND Laatst zaten wij bij de kapper op onze beurt te wachten. Er waren drie mensen on der het mes en de kap per en zijn bedienden waren erg hard aan het werk. Opeens werd de deur als het ware opengesmeten en er rende een man naar binnen, die hijgend uit riep: „Jansen, je huis staat in brand!". Een man sprong uit de scheerstoel en holde met het schuim nog op ziin gezicht naar bui ten. Wij keken hem al lemaal een beetje mee lijdend na. want per slot van rekening is een brandend huis niet alledaags. Even later kwam Jansen al weer terug en terwijl hij opnieuw in de scheerstoel ging zitt°n. zei ie: „Ik heet helemaal geen Jansen!" WORDT VERWACHT Donderdag is er in het KAB-gebouw een lezing door Th. van Stien over het onder werp „De opvoeding van onze rijpere jeugd" Vrijdag komen in de bioscopen de films ..Bambi" en „Cross fire". Zaterdag is er een feestavond van de Eysink-fabrieken. ter wijl er in „Concordia" een culturele filmvoor stelling is. gereikt. De thuisreis was op zich zelf al een pleziertje want de firma Nefkens had voor bussen en taxis gezorgd. De officiële belangstelling was zeer groot. Behalve burge meester en mevrouw Molendijk, was wethouder Koopman er en enige leden van de raad, allen met hun dames. De burgemeester sloot op verzoek de zeer geslaagde bij eenkomst met warme woorden van dank aan alle medewerkenden en een belofte aan de oudjes alles in het werk te stellen, van dit gebeu ren een traditie te maken. Op de middag van deze dag was er een bijeenkomst geweest voor de jeugd uit Amersfoortse tehuizen, waar ook in overvloed tractaties werden uitgereikt. Twee treinen kwamen elkaar tegemoet Belevenissen op Sumatra Naar eerst thans bekend is ge worden, had de eerste Nederlandse trein van de Delispoor, die van M e d a n naar Rantau Prapat stoomde twee uur nadat deze plaats door de Nederlandse troepen was bezet een wonderlijke ont moeting. Vlak bij Rantau Prapat ontmoette de trein een in volle vaart op hetzelfde baanvak aan stormende trein met vluchtende republikeinen. De Medanse trein begon direct achteruit te stomen, doch de republikeinse trein wist door een geweldige rookontwikke ling, een „rookgordijn" te vormen, waarachter de republikeinen kon den ontkomen. De verlaten trein werd overge nomen door het personeel van de Nederlandse trein en stoomde ach teruit naar Rantau Prapat terug. De republikeinse stationschef daar, die na de bezetting in functie was gebleven, was stomverbaasd, toen, enkele uren nadat hij de trein met vluchtende republikeinen had weggezonden, dezelfde trein ach teruitrijdend terugkeerde, doch thans gevuld met Nederlandse sol daten. De trein was onbeschadigd en doet thans weer normaal dienst. Het grootste deel van het repu blikeinse spoorwegpersoneel in de nieuw bezette gebieden van Oost- Sumatra is in dienst gebleven. NZHRM redde in 1948 74 schepelingen De Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmij. heeft in het afgelopen jaar 76 maal haar reddingboten doen uitvaren om assistentie te verlenen aan schepen, vaartuigen en vliegtui gen. die zich in moeilijkheden be vonden. Zij redde 74 schipbreukelingen: 43 Nederlanders. 23 Denen. 6 Belgen en 2 Duitsers, waardoor het totale aantal door de NZHRM geredde schipbreukelingen is gestegen tot 7235. De vloot werd in 1943 uitgebreid met de motorreddingboot „K. F. Sluys" thans gestationneerd te Enk huizen, terwijl twee waterdichte reddingboottractoren, de „Zeeolifant" en „Zeekoe" werden aangekocht voor de stations Zandvoort en De Cocksdorp. De motorstrandredding- boot „Baron van Kattendyke" be vindt zich in aanbouw. De vloot be staat thans uit 23 motorreddingbo ten. 7 roeireddingboten en vletten, verdeeld over 23 stations. FJET eerste, wat bij een bestude- A A ring van het Statuut voor het Roergebied in het oog springt, is dat we hier weer met een compro mis te maken hebben, een compro mis tussen de Amerikaanse opvat ting, die de Westduitse industrie vooral ziet als een onderdeel van het herstelplan van Europa en de Franse beschouwing, die in diezelf de industrie allereerst een bron van gevaar voor een nieuwe Duitse agressie zowel als een bedenkelijke concurrent voor de eigen productie ziet. Op zichzelf is er tegen een compromis weinig in te brengen, tenminste niet, wanneer beide par tijen na rijp beraad tot de overtui ging komen, dat de tussenweg de beste, respectievelijk de enig mo gelijke is en daarom bereid zijn eigen standpunt prijs te geven. Voor mij is het echter de vraag, of we in het Statuut voor het Roer gebied wel met zo'n blijvend com promis ie doen hebben, of het hier niet veel meer een noodoplossing betreft, waarvan nog zal moeten blijken, hoe lang zij zal duren. Het ging er immers r.iet zozeer om, dat de Zes van het Westen het eindelijk eens werden over de politiek op lange termijn, die ten aanzien van (West-)Duitsland moet worden ge volgd ik vrees met groten vreze, dat men daar noch in Washington, noch in Londen, noch in Parijs aan toe is, dat men er met dit voor de toekomst van Europa zo uitzonder lijk belangrijke probleem nog steeds van de hand ln de tand leeft! dan wel, dat Frankrijk tot een zekere hoogte tevreden gesteld zou worden, zodat het geen spaak in het wiel van de Westeuropese Unie noch van het Atlantisch Pact in wording zou gaan steken, terwijl tegelijk (wat de bemiddelaar Enge land in het bijzonder interesseerde) de regering-Queuille een nieuw ruggesteuntje zou krijgen tegenover de oppositie van Gaullisten en communisten. Dit zijn ongetwijfeld allemaal overwegingen, die reden van bestaan hebben en die voor een politiek op korte termijn mo gen gelden, maarzij vormen een weinig betrouwbare grondslag voor een staatkunde van grotere allure, de enige, die, volgens mij, een werkelijke oplossing van het Duitse probleem kan brengen. Hoeveel het Statuut, zoals het nu voor ons ligt, nog te raden laat over de toekomstige politiek ten aanzien van Duitsland, blijkt b.v. uit het feit, dat de kwestie van de eigendom van de industrie van het Roergebied er niet in is gere geld. En toch kan hiervan de prac- tische uitvoerbaarheid van het hele Statuut afhangen! Het is bekend, dat de Fransen altijd voorstanders zijn geweest van een internationa lisering ook van de eigendom. Daartegenover staat, dat de ge neraals Clay en Robertson in de in leiding van hun decreet no. 75 na drukkelijk hebben beloofd, dat de beslissing over de eigendom van de industrie in het Roergebied aan de toekomstige Duitse regering zou worden overgelaten en dat ik niet kan zien, dat de Angelsaksen op deze belofte kunnen terugkomen zonder hun prestige ln (West-) Duitsland enorm te schaden. HOE is dit Statuut in de pers van de betrokken landen ontvan gen? Zowel in de Ver. Staten als in Engeland als ln Frankrijk zijn de kranten maar matig geestdriftig geweest. Merkwaardig is ook en in verband met wat ik hierboven gezegd heb geeft dit bepaald te denken hoezeer zc de accenten verschillend leggen. Terwijl de Amerikaanse pers het Statuut vooral ziet als een nieuwe stap in de richting van de verwerkelijking van het plan-Marshall, legt de Franse vooral de nadruk zowel op wat er wel als wat er niet door be reikt wordt voor de Franse veilig- door prof. dr. C. D. J. Brandt heid. De Engelse kranten zijn het meeste verheugd over het feit, dat men er in geslaagd Is om de tegen stellingen tussen hun beide vrien den en bondgenoten te overbrug gen. Bepaald zeer ongunstig is de reactie in West-Duitsland geweest: daar keren practisch alle kranten en alle partijen zich tegen het Sta tuut. Men spreekt er van een over winning van de Fransen op de An gelsaksen, wat alles met elkaar ook zo gek nog niet is. Men ziet er vooral ook en alweer niet ten onrechte dat het ogenblik, dat Duitsland als gelijkgerechtigde in het economisch bestel van West- Europa zal worden opgenomen, door het Statuut voor onbepaalde tijd wordt verschoven. Kortom: de reactie is fel-nationalistisch en ne gatief, een „non possumus" (wij Mensen vastgehouden in de Republiek? Tot nu toe niets van gemerkt (Van onze Haagse redacteur) Men mag wel aannemen dat bij de bezetting van Java onmiddellijk een onderzoek ls ingesteld naar de beweerde aanwezigheid van onge veer vijftienduizend Europeanen en Indo-Europeanen, voor een zeer groot deel vrouwen, die volgens het Comité „Gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen" ln de Republiek werden vastgehouden. Aldus werd ons vandaag van be voegde zijde bevestigd. Niettegenstaande het feit dat thans geheel Java bezet ls en aan genomen mag worden dat speciaal Nederlandse militaire afdelingen na het bezetten in Djogja onmiddellijk een diepgaand onderzoek zullen hebben ingesteld, heeft men van de vijftienduizend „gevangenen" er tot nu toe niet meer dan 47 aangetrof fen en deze 47 verklaarden dan bo vendien nog dat zij uit eigen vrije verkiezing in de Republiek hebben willen blijven. Hij draagt de artistieke erfenis oan Royaards en Verkade verder „Schandaalcommissie" begon onderzoek De Franse commissie, die een on derzoek zal moeten instellen naar fraude en verspilling van rege* ringsgelden. die na de bevrijding door vele ambtenaren van diverse ministeries zouden zijn gepleegd, is voor de eerste maal bijeen geweest. Z(i bestaat uit gepensionneerde hoge ambtenaren van verschillende politieke richtingen. De commissie moet op 1 Februari rapport uitbrengen over de beschul digingen, die de Franse rekenka mer had geuit. De ambtenaren, die schuldig worden bevonden zul len. zo deelde minister-president Q u e u i 11 e mee. gestraft worden met vrijheidsstraffen en/of hoge boeten. De zittingen van de commissie ziin geheim, zodat waarschijnlijk niet veel nieuws over dit grote Franse schandaal zal uitlekken voor het onderzoek is afgesloten. Albert van Dalsum ls vandaag 60 jaar geworden. Acteur, directeur, regisseur, ontwerper van décors ziedaar, ln enkele woorden samengevat, zijn veel zijdig en vruchtbaar geschakeerd ta lent. waarmee hli onze toneelkunst op waarlijk eerbiedwaardige wijze heeft verrijkt. Men kan zeggen, dat Van Dalsum de artistieke erfenis van Royaards en Ver kade beide heeft overgenomen en ver der gedragen. Van Royaards stamt de behoefte aan het spectaculaire, symfo nische en volklonkene- van Verkade de neiging naar het zinrijke, geestelijke en literaire. Hij heeft zich pas goed kun nen ontplooien, toen hij samenwerkte met Defresnc, een samenwerking, die zeldzame gebeurtenis in dc wereld van het toneel! nimmer ls verbro- i ken en waarvan de stabiliteit stellig ook haar gunstige invloed had op c?e samenstelling van het verdere gezel schap. Tal van acteurs zijn deze belde leiders door dik en dun zó trouw ge bleven, dat men het gezelschap niet buiten hen en hen niet buiten het ge zelschap denken kan. Van Dalsum was door zijn persoonlijk formaat en niet minder door de geaard heid van zUn artistieke voorkeur de aangewezen man voor bespeler van de voornaamste schouwburg in ons land. Dat hij een tijd lang deze zetel aan een ander heèft moeten inruimen, was in hoofdzaak gevolg van organisatorische en materiële omstandigheden. Nu do staatssubsidie de bezwaren van finan ciële aard voor ccn goed deel heeft ondervangen, neemt hij zijn zetel te recht veer in en wij behoeven niet eens naar het radlo-lntervlew met de indrukwekkende schouwburgportier te luisteren, om te weten, dat het publiek hem niet in de steek laat. Zijn pro- grom blijft hii ln zeker opzicht trouw. Hij was de apostel van hot humanitair en satyrick Ingestelde tijdsstuk en daarnaast van het grote klassieke werk. Australië op Aziatische conferentie De Australische minister van de fensie, J J. Deelman, verklaarde vandaas:, dat Australië twee verte genwoordigers zal zenden naar de voorgenomen Aziatische conferen tie, hetzij dr. Birton, secretaris van het departement van buitenlandse zaken, of C. T. Moodie, vroeger verbonden aan het bureau van de Australische hoge commissaris te New Delhi. Dedman zeide, dat de Austra lische vertegenwoordigers de mid delen zullen onderzoeken waardoor de Verenigde Naties en de Veilig heidsraad in Indonesië een snelle, rechtvaardige en duurzame rege ling van het huidige verschil in practijk kunnen brengen. ALBERT VAN DALSUM Hoewel hij het tijdsstuk goeddeels heeft losgelaten, ook al wijl er weinig tijds- stukken. in die zin meer zijn. heeft hij zijn behoefte aan het monumentale en pathetische kunnen uitleven op het klassieke werk, meer in het bizonder op dat van Shakespeare (Richard III. King Lear). Te hopen Is, dat Van Dalsum nog Jaren lang de energie, de vindingrijk heid en het goede humeur moge be houden, welke een toneelbestuurdcr op zijn plaats zo bij uitstek toekomen. kunnen niet) de grondslag van alle beschouwingen. Sociaal-democra ten en communisten, die tot dus ver elkaar zo heftig bestreden, staan nu plotseling naast elkaar in het gebied, dat „Diktat von Lon den" dreigt de plaats in te nemen van wat. een kleine dertig jaar ge leden het „Diktat von Versailles" was. Nu moet men deze afwijzende reactie ook weer niet al te zwaar opvatten, er zit een stuk propagan da in voor de aanstaande verkie zingen en bovendien, anders dan in de jaren twintig hebben de Duit sers n u niet meer de vrije keuze tussen West en Oost. Maar zij zul len natuurlijk hun uiterste best doen om verdeeldheid onder de Westelijke Geallieerden te zaaien en zo het met zoveel moeite gevon den compromis weer ongedaan te maken. Óf hun dit lukken zal? Dat zal er nu net van afhangen of wij in het Statuut voor het Roergebied met een werkelijk en oprecht com promis dan wel met een noodop lossing te maken hebben. Voorspelling verwekt grote paniek De voorspelling van de Britse meteoroloog William Whee- 1 e r, dat zich Donderdag in Italië een ernstige aardbeving zal voor doen, heeft in vele delen van dat land paniek veroorzaakt. Vele mensen kamperen op het platteland en meteorologische in stellingen in Italië worden be stormd door personen, die inlichtin gen wensen. Het centrale meteoro logische instituut te Florence heeft een officiële mededeling uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat het nooit voorgekomen is, dat een aard beving nauwkeurig kon worden voorspeld. Aan boord van .Elisabeth' is alles wel Naar wij van de rederij, de Rot- terdamsche Kustvaart-centrale, vernemen, is de kustvaarder „Eli sabeth", die zoals bekend in de Golf van Biscaye in nood verkeerde, thans clank zij sleepboothulp on derweg naar de Spaanse haven Ferrol. Alles is wel aan boord, maar het vaartuig heeft vrij ern stige averij opgelopen. Alleen reeds in de machinekamer staat tien ton water en de rest is navenant. Advertentie BRASKAMP NAAFABRI KANTE VAN GENEESMIDDELEN KOORTSPOEDERS Prijs per poeder 7xh cent Officiële publicatie UITREIKING COUPUREKAARTEN X 902 Het Centraal Distributie Kantoor deelt mee. dat de distrlbuliedienslcn voor het verbruik gedurende het tijd vak van 16 Januari t/m 7 Mei 1949 coupurekaarten X 902 zullen uitreiken aan consumptie- en maaltijden-ver strekkende bedrijven en broodjeswin kels. Deze kaarten zijn bestemd voor het verbruik gedurende vier perloden. In verband hiermee worden niet alle cou pures van de kaarten tegelijk geldig. Aangewezen zijn thans- Van dc kaart XA 902 (maaltijden- verstrekkendo bedrijven) X 377 vlees en X 373 margarine); Van de kaart XB 902 (broodjeswin kels) X 377 vlees; Van de kaart XC 902 (consumptie- verstrekkende bedrijven) X 370 koffie, voor tien rantsoenen koffie. Op de toewijzingen der XC kaart zijn geen rantsoenwaarden vermeld en de waarde dezer toewijzingen zal steeds worden bekend gemaakt. Omtrent de geldig verklaring der thans nog niet aangewezen coupures zullen te zijner tijd nadere mededelingen volgen. Beurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac. lllin. C. N.Y.Ccn. Penns. R. Soul. Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smclt. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C. Bothi.S. BoeiinpA. Chrysler Citv B. Consol. E Douglas Du p. N. Eastm. K Gen.El. Gen.Mot. 99 41 99 10 io% 13% 13 28% 28% 12 12% 16% 16% 47% 47% 84% 85% 178% 17S% 81 81% 30% 30% 52 52 149% 150% 61% 61% 33% 33% 31% 31% 21 21% 51 51% 38% 38% 22% 22 49% 50% 181 179 43% 44 38% 38% 57% 57% Gooüye. r Hudson M ir.t.Harv. in.Nickel Int.T.enT Kenn.C'. MoritgW. i'ack. M. Radio C. Rcp.St. Reyn. T. Sears R. Shell Un. Socony Stand Br. st.Oll.J. Studeb. Texas C. U.Aircr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 3/1 4/1 42% 42% 12% 12% 25% 26% 29% 30 9 9 53% 53% 52% 52% 4% 4 13 13% 24% 25% 34% 34% 38% 38% 37% 37% 16% 16% 20 20 70% 71% 19% 19% 52% 52% 23 23 2% 50% 51% 33% 38% 69% 69% 24% 25 44 44% Omzet: 640.000 Amsterdamsche Effectenbeurs 2/1 31 3/1 Actieve obUg.: e.K. e.k. l.k 100% 100> De affaire op de effecten beurs te Amsterdam was heden wel niet van grote afmetingen doch diverse af delingen gaven toch er.'ge activiteit te zien. De vraag die zich gisteren openbaar de was. verdwenen en had plants gemaakt voor enig aanbod en de stemming was dan ook aan de ge drukte kant. In vrijwel al le rubrieken legden dc koersen een neiging tot achteruitlopen aan de dag. De rcstricticbepalingen voor de noteringen ln Indonesi sche fondsen en cultuur- aandelen waren met ingang van heden opgeheven, al leen gold nog het voor schrift dat voor deze pa pleren slechts één notering tot stand mocht komen. Voor nagenoeg alle cultuur, aandelen, die gisteren vrij sterk omhoog waren ge gaan tengevolge van geac cumuleerde vraag, waarte genover slechts ontoerei kend aanbod bestond, was thans aanbod losgekomen De hoge noteringen van gisteren hadden klaarblij kelijk verkopers ln de markt gelokt terwijl de vraag grotendeels was op gedroogd. met het resultaat dat de aandelen die giste ren vrij belangrijk naar bo ven waren gegaan, thans merendeels enige of zelfs verscheidene procenten verloren zagen gaan. De gehele markt had trouwens een gedrukt voorkomen cn in dc eerste plaats kwam dit tot uiting in het koers verloop van Koninklijke, die na reeds enige punten lager te zijn Ingezet, ondc beurstfjd nog Iets naar be neden gingen Ned '48 (3%) dito 1947 (3%1 3 dito 1937 3 Dollar-1 '47 37* Invcstercert. 3 Ned 1962-64 z.b Ned 1962-64 ml) Ned N W S 2% Sd eert 100 2li Indlë 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol Bank And N 1 H bank Ned Hand. Mil. A K U aand. Bergh's Jurg. v Berkel's Pat Calvó Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B Se. U. Ned Ford And. Ncd Kabelfabr. Philips' GBvA. Wilton Feyen Biliton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mlt Kon Petr Mii A'dam Rubber Bandar R Mil. Deli-Bat R.M. Oost-Java R M. Serbadjadi S R H A L Aand. Java-C -J Lijn K Ned St Mü Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott Lloyd Stv Mil Ned Hand. A'dam Jav Cult Mil. N 1 Sulk Unie Ver Vorst CM. Dell Bat. MU. 98% 98>a 100% 9SK 99'/. 99% 101% 100% 97 97 93 93 9S;S 94% 123 153 158 163 162 K 162 304% 300 115 113 154% 152% 165 139 139 117 - 143 195% 198 278 277 y 275 258 258 233>; 2331' 231% 171 165 501 400 297% 291 324V. 318' 317% 176% 170 160% 157 121% 77 72 74 170% 165% 158 150% 148 164 163 162% 171 168' 167% 154 152% 152% 172 171 171 178 173 54% 53 147 Deli MIJ Senembab Mil. Nlet-act obUg. MUlier Co. A'dam '47 3% 3 dito '43 (3%) 3 Geld 20 j. '48 3 's-Hagc '36 3% dito le 1 '373% dito 1938 3!4 Gronlng '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le 1. '38 Utr pr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Ale. Hyp. B. 3 Amst Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Gron Hypb 3% Hypb. v Ned 3 N Hypb 13%) 3 dito serie B 3 Rott Hvob 3% Utr. Hypb 3% dito ser KL 3% Westl Hvd. 3% ZH. Hvd b 3% Eerste Nd Sch. Rtt Sch. H 3'.2 Industriële obl. A.K U 3% Berghs J 3% Lever's Z. 3% Werkspoor 3% Bat Petr 3% Kon Petr MO Dell Spoor 3% Ned. Ind S 3% Amstcrd Bank Holl. Bank Un. Fin. Nat. Herst. 3 '1 159 158 100% 100 99* - 99% 100% 100! J 100% 100 100% 100% 97% 94% 100% 100 100 100 102% 102% 103% 157% 216% 99% 102 102% 103% 103 103", 92% 75% 156% 216% 99% Rotterd. Bank 165% 165 M Twentsche Bk. 171 172H Rott BcL Cns. 168% 168 Ind. Ondern. K. Zw. Ketjen Lever Er. 6 7o dito 47o Pref Nd Gist- en Sp Rtt. DroogdMU Stork Co Werkspoor. S A Wyers' I en H Zwanenberg O Anlem Aand. Ncd Ind Gas Borneo Sum H Internatlo Oost Eorneo Amst Ball My Thomsons Hav. Dell Spw. Mij. Ned.-Ind. Sdtw Vrl genot aand Albert Hc>m Nd A. A. Vrst Ncd Am Fltt. Ncd. MU Walv Schokbeton V Phm. (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl Steel Gen Motors Kennecott Rep. Steel US Steel Cities Service Cont OU Midcont Philips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 164 lo4 145 145% 106% 106 302 300 306 303 130 145% 145 H 197% 183 183 111 103 123% 122 153% 152 205 202 114% 71 7<) 34% 32% - 192% 134% 133 112 110% 2% 2% 34 59% 25% 40 s?8 33% 58% 24% 39% 22%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2