Hollanders op het ijs zijn dndere mensen „De zender uit Engeland" blijkt een waardeloos prul SCHAATSENRIJDEN ZIT ONS IN HET BLOED Jong en oud op de baan DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROBHet geheim van de tunnel Pers in Indonesië gereserveerd over de Aziatische conferentie Geheim agent in oorlogstijd Emirror znrEHza Radio-programma Woensdag 5 Januari 1949 3 Welk een genot op die ijzers te drijven.' 't Ruim te doorkruisen in gonzende vlucht! Bogen op 't galmend kristal te beschrijven Zacht gedodeind. als gewiegd op de lucht. NIET de voetbal, maar de schaats is het symbool van onze nationale sport. Want duizenden, die nog nooit tegen een bal hebben getrapt, stonden wel op de schaats en bedreven deze sport dus actief, wat toch ook het doel is van de sport. Dat sport ook amusement kan zijn, sensatie of variété, is weer 'n hoofdstuk apart. Bij schaatsen denken we niet in de eerste plaats aan k ij k e n, maar aan doen, zelf doen. En een iegelijk doet het naar zijn geaardheid. Als de vorst een paar dagen aan houdt begint de jeugd zenuwachtig te worden. Roestige schaatsen, waarvan zij durft zweren, dat ze het vorige jaar dik onder het vet zijn weggezet, worden critisch bekeken en de schaatsenslijper die in maanden niets te doen heeft ge kregen. wordt plotseling overstelpt met werk. Zo is het ieder jaar opnieuw en zo zal het altijd wel blijven. Do ouderen, die die kitteling van het bloed niet meer zo voe len, beginnen met te mopperen over de kou, zeggen, dat het voor hun part warm water kan gaan regenen, maar als het Ijs er eenmaal is, kunnen zU toch niet het verlangen weerstaan om het nog eens- te proberen. Iemand heeft eens gezegd, dat het schaatsen ons in het bloed zit en of dat nu alleen maar komt, omdat wU In een water land zjjn geboren of dat we naar andere stemmen des bloeds moeten gaan speuren, laat ik nu maar in het midden. Misschien Is het wel onbewust een tegenwicht van onze spreek woordelijke degelijkheid. De Hol lander is in het dagelijks leven niet bepaald een waaghals. Hij is erg op zijn rust en 7/jn fatsoen gesteld, maar zie hem eeiis. als hij de schaat sen heeft ondergebondenEen leraar, door u bewonderd om z'n correct uiterlijk, een procuratiehou der, door u ten voorbeeld gesteld om z'n deftige bedaardheid, zij zijn plotseling andere mensen geworden als zij daar over de ijsvlakte zwie ren Pilali schrijft al in z'n „Lettres sur la Hollande" (1778): „Langzame, stevige. Onbuigzame schepselen ge durende de overige tijd van het jaar, worden zij plotseling bedrijvig, beweeglijk en vlug, zocira de grach ten bevroren zijn. Men ziet dan hen. die op de schoonste dagen van de zomer zich ternauwernood bewe gen. lopen, springen, ja zelfs dan sen op de grachten'. Er zijn lieden, die van de ene stad naar de andere rijden en zelfs van provincie naar provincie, ja dit zijn dezelfde men sen. die gedurende het overige ge deelte van het jaar een half uur aan de oever van de rivier zullen zit ten met de pijp in de mond om te wachten op de schuit, die vandaar moet vertrekken, liever dan. al is 't maar één stap, aeze tegemoet te gaan." Amor op 't ijs DAT de kleine Amor geen slechte schaats rijdt behoef ik u ter nauwernood te vertellen. Menigeen heeft zijn levensgezellin op het ijs gevonden en kwam het niet tot een huwelijk, dan bewaren velen toch de herinnering aan amoureuze ïjs- perikelen. De meisjes zien er dan ook zo verleidelijk uit. met de fris se blos op d'r wangen en In haar flatteuze schaatstoiletjes. Dat was al zo in vroeger dagen: Een lonkje by het zwenken, een drukje der hand 't Geeft al van zijn toov'ren bewijs: Mooi Machteldje! zwoert gij ook neen! op het land Straks zucht gij toch ja! op 't ijs. Nu weet ik wel, dat de meisjes van tegenwoordig niet meer zo zuchterig zijn en vrijpostige jonge lieden inplaats van over „mooi Machteldje" spreken van een lief grietje, maar ai draagt het moderne schaatsmeiske ook een pantalon (desnoods van haar broer) en ben je onder de jeugdige ijsridders niet meer in tel, als je niet een paar No ren onder hebt (die zo mieters hard rijden), de minnegod (die schavuit) in zijn zieltje verheugd, vliegt ook nog stilletjes mee met de (moderne) troep. Als ik oude folianten zit door te bladeren en afbeeldingen zie van zo'n ouderwetse ijskermis, dan kan ik hot weleens betreuren niet m die tijd te hebben geleefd. Dan ston den er wafelkramen en mallemolens op het ijs, schrijft Looman in zijn boek van de schaats. Er waren goo chelaars en kunstenmakers Men zag de vioolspeler op schaatsen om ringd door een groep dansers. De kwakzalver liet zich in zijn slee door zijn knecht voortduwen. Bij de koek-en-zoopjes werd op trompet ten geblazen evenals voor het Jan Klaassenspel. Er werden katten ge knuppeld een wreedaardig spel honden op notedoppen gezet, die dan om het hardst moesten lopen. De koekhakblokken en de oliebol- lenkramen werden van de markt naar het ijs versleept. Grote tenten werden er opgeslagen als op een kermisplein. In de one danste Sche- JAAP EDEN ...de grootste aller tijden Ie Jaap op een koord, in de andere schonk men dampende koffie, de derde was een „Soete Inval". Er werden hardrijderijen op schaatsen gehouden en wedstrijden met arre- sleden en ijsschuitjes. Doe even uw ogen dicht en pro beer met mij te genieten van dit echt Hollands tafereeltje of nee. doe ze maar open en ga te gast bij een Hendrik Avercamp, Aert van der Neer, Adriaen van Ostade. Wouwer man, om maar enkele schilders te noemen, die menigmaal het ijsver maak op het linnen vastlegden voor het nageslacht. Niet alleen herinnering WAAR de Uspret ophield ver maak te ztfn begon do sport en dan denkt iedereen In de eerste plaats aan die reus op de schaats, die drie maal we reldkampioen op de schaats werd en twee maal op de flets: Jaap Eden. De Scandlnaviërs waren toen ook al geduchte mannetjesputters, maar Jaap Eden reed zc allemaal van de baan: een Frederlksen, een Pe tersen en een Hal vorsen. Het was een grote tijd voor Neder land, waaraan de ouderen nog wel eens met helmwee terug denken. Maar al te sentimenteel behoeft men toch niet te worden, want we hebben later in Coen de Koning, ir. van der Scheer. Siem Heiden om maar enkelen te noemen, ook waar dige representanten gevonden en onze rijders, die dit jaar ons land vertegenwoordigden op de Olympi sche- Spelen te St. Moritz, de Euro pese kampioenschappen te Hamar en de wereldkampioenschappen te Helsinki, nl. Broekman, Langeöijk, Huiskens. van der Voort en Coen de Koning hebben in het afgelopen jaar wel duidelijk aangetoond, dat ons landje ook onder de groten van de wereld nog een ernstig woordje meespreekt. Vooral in Kees Broek man, die in Helsinki bijna wereld kampioen werd, hebben we een rij der. van wie we nog veel mogen venvachten. Ik zou de ijssport oneer aandoen, als ik nog niet enkele woorden wijdde aan een van haar grootste evenementen: de Friese elfsteden tocht. Men moet zelf bijna slachtof fer zijn geweest van de „elf steden- koorts" om te beseffen, wat duizen den. overal uit het land vandaan, naar Leeuwarden lokt voor de zwaarste tocht van hun leven. Ner gens ter wereld vindt u een schaat- semvedstrijd. die ook maar een ver gelijking kan doorstaan met deze tocht langs de elf Friese steden en aan het einde van deze moordende tocht over 200 kilometer wacht geen grote geldprijs, doch alleen maar een medaille en het eenvoudige Elfstedenkruisje. Hier zou de vreemdeling, die ons in het dage lijks leven een tram ziet nemen om van het ene stadsdeel in het andere te komen en ons daarbij liever dood vechten dan dit stukje van een paar kilometer te gaan lopen, weer zoals de goede Pilati in uiterste verba zing de wenkbrauwen kunnen fron sen. Doch laat het hem een troost zijn', dat wij het zelf ook niet snap pen Op het machtige schilderij van Breughel, waarop de volkstelling ver beeld wordt alsof zij plaats greep in een gemoedelijk Vlaams dorpje ontbreken ook de schaatsenrijders niet. 52. De motorboot van de havenpolitie lost een waarschuwingsschot, maar meteen dreunt ook het geschut van de „Carl Vinnen". De Zwe den vuren dadelijk te rug en er ontwikkelt zich een hevig gevecht, waarbij de motorboot in het voordeel is, omdat de logge „Carl Vinnen" veel moeilijker ma- noeuvreerbaar is. Ook de „Astra" mengt zich in het gevecht, maar reeds bij het tweede salvo wordt het schip onder de waterlijn getroffen en zinkt snel. De bemanning begeeft zich in de boten. De ha venpolitie richt nu al haar aandacht op de „Carl Vinnen", maar dan wordt het scheepje naar de „Carl Vinnen". „Zet door een granaat geraakt en het moet zich uit!" schreeuwt Larry, „we terugtrekken. Harries, Larry en Mona varen mogelijk van door gaan!" maar geen boten moeten er zo snel Dorp in Amerika door tornado geteisterd Noodweer eiste 41 doden en 270 gewonden Een tornado van ongekend he vige kracht heeft Maandag de Zui delijke staten Louisiana, Arkansas en Kansas geteisterd en grote schade toegebracht. Het ergste was het dorp Warren in Arkansas er aan toe. Het telt 6000 inwoneis Volgens de laatste berichten wer den hier 41 personen gedood en on geveer 270 gewond. De tornado raasde gedurende een kwartier door het dorp. rukte daken af, ontwor telde bomen en vernielde telefoon draden en electrische geleidingen. De aangerichte schade wordt op meer dan een millloen dollar ge schat. De storm ging gepaard met een geraas, dat door een ooggetuige be schreven werd als „duizend locomo tieven bij elkaar". Het Rode Kruis en hot Ameri kaanse leger zonden rijdende keu kens en eerste hulp-wagens naar Warren. Westerse Unie deze maand weer bijeen De consultatieve raad van de Westerse Unie, samengesteld uit de ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk cn de Be- nelux-landen. zal, naar Dinsdag avond te Londen officieel is bekend gemaakt, zijn vierde periodieke bij eenkomst od 26 Januari te Londen houden. Aan de raad zal een rapport wor den overgelegd van de commissie voor Europese Eenheid, welke na de laatste bijeenkomst van de raad te Parijs, in October, is ingesteld. Men verwacht dat do raad ook de onderhandelingen, welke thans te Washington worden gevoerd tussen de landen der Westerse Unie, de Verenigde Staten en Canada, ten einde tot het sluiten van een At lantische Unie te komen, zal be spreken. ,.Keng Po", boycot is een boemerang De Amerikaanse auto-industrie wil dit jaar 5.750.000 wagens produceren. KEES BROEKMAN toekomstige wereldkampioen XXXI r'te man is allesbehalve spraak- ■L-' zaam Ik schrijf dit toe aan zijn bijzondere zenuwachtigheid, die uit elke beweging blijkt. Ik heb mede lijden met hem en herinner me, hoe zenuwachtig ik zelf geweest ben. toen ik pas aankwam. Heeft hij een goede overtocht gehad? Ja, ging wel. Een goede landing? Hm! Wat zijn z'n eerste indrukken? Geen ant woord! Heeft hij soms schriftelijke instructies of nieuws voor mij? Weer geen antwoord, slechts een gemompel, een vrijwel onverstaan bare opmerking. Maar dan houdt hij me plotseling iets voor, dat in het donker rammelt. „Wat is dat?" zeg ik volkomen verrast. „De sleutels, die bij de kast ho ren. Eneh. ik moet nu terug!" Hij spreekt zeer zenuwachtig, véél te zenuwachtig naar mijn zin._ „Ik dacht, dat je vannacht bij ons bleef", merk ik zo overredend mo gelijk op. Ik denk intussen snel na wat te doen als hij beslist terug wil. „Ze verwachten me om negen uur terug in Utrecht Ik kan onmogelijk blijven. Ze zullen denken dat er wat gebeurd is als ik niet terug kom!" Ik kan natuurlijk proberen hem met mijn pistool tot blijven te dwingen, maar ik bedenk dat het brengen van de zender hoogstwaar schijnlijk een klein bijbaantje naast :.ijn eigenlijke werk is en dat alles in reD en roer zal zijn. als hij niet op tijd terugkomt. Ik laat hem gaan! Op de afgesproken plaats in Doorn ontmoet ik Wim, neem het toestel van hem over en loop naar de woning van Jan Kruisinga, waar Bram al wacht. In een paar woor den zet ik uiteen waarom Paul er niet is en dan beginnen we met on ze opwindende arbeid: het uitpak ken van mijn waardevolle Kerst geschenk. Maar onmiddellijk nadat we het touw cn het bruine pak verwijderd hebben, krijg ik het vermoeden, dat ne een teleurstelling te wachten Ons feuilleton staat? Even later friemel ik met de sleutels en eindelijk klikken de slo ten en kan ik mijn zender openen. Het is mis!.... „Ze' hebben me bedrogen!" „Wat!" De angst staat Bram van Oord bijna op het gezicht te lezen. „Dit toestel kan onmogelijk uit Engeland komen! Iemand heeft ge probeerd ons te bedriegen en die iemand is George van Triest! Jij was er bij. toen hij vertelde, dat dit toestel zou komen. Denk goed na en herhaal wat hij zei!" Bram zwijgt een ogenblik en zegt dan: „Deze Paul. of in elk geval iemtnd uit Engeland, moest jou een zender brengen. Dat is alles wat ik weet. Ik geloof niet, dat hij nog meer gezegd heeft!" „Juist, maar dat is ook voldoen de. Dit toestel komt niet t Enge>> land. Bekijk het maar. E.- zitten krassen op, het is stoffig en er zit zand in de hoeken. Het is klaar blijkelijk meer gebruikt. Denk jij, dat Londen me een tweedehands toestel zal zenden? Ik niet! En dan: waar is de zendapparatuur? Er zijn geen kristallen, er is geen zend- schema, geen code. Ik heb er niets aan!" Van Oord weet niets te zeggen. „Waarom zou hij dit gedaan heb ben?" zegt hij na een paar onsamen- langende uitroepen. Ik steek de stekker in een stop contact en direct begint het toestel te brommen. Even later hoor ik door de koptelefoon het laatste stuk van de nieuwsberichten van negen uur van de B.B.C. „Het schijnt te werken," zegt Bram. „Het is volkomen in orde." spot ik scherp. „Het enige is. dat ik er niets aan heb. dat is alles!" Het is een bittere teleurstelling. Vervlogen is mijn hoop op onafhan kelijkheid. Alles is precies als voor heen, behalve dan deze afschuwe lijke verdenking tegen George van Triest Speelt hij een spel? Is hij een verrader? Als we langzaam door de koude, donkere avond naar huis wandelen, proberen we èndere vreemde pun ten in George's gedrag te vinden, die ons vermoeden kunnen staven. Maar het mislukt. Van Triest heeft weliswaar genoeg dingen gedaan, die „vreemd" lijken, maar. zo denk ik bij mezelf, dat heeft Bram ook en dat is nog lang geen onomstote lijk bewijs, dat hij een verrader is. We laten het onderwerp rusten als we het huis bereiken en die avond wordt er niet meer over gesproken. De volgende dag geef ik Bram op dracht direct George op te zoeken. Het kost hem drie schijnbaar einde loze dagen om Van Triest te vinden, maar wanneer hij hierin eindelijk slaagt, maakt hij een afspraak voor de volgende middag in Den Haac. De ontmoetingsplaats is een bekend hotel, dat voornamelijk bezocht wordt door Duitsers cn profiteurs. (Wordt vervolgd) De te Batavia verschijnende bla den publiceren alle do berichten over de door Pautlii Nchroe bij eengeroepen Aziatische conferentie over Indonesië met grote koppen, doch de In het Nederlands verschij nende bladen leverden geen com mentaar. Wel gaf het Bataviaasch Nieuws blad als bericht op de voorpagina onder de titel „De oprechtheid van Nehroe getoetst" het citaat weer uit de rede van dr. Van Royen in de Veiligheidsraad, waarin de heer Van Royen de verklaring aanhaal de van mevrouw Nehroe met de verandering van „India" in „Ne derland" en „Haiderabad" in „Re publiek." In Amerikaanse kringen meent men. dat een krachtige houding der Aziatische landen er toe zou leiden, dat Amerika en Engeland hun standpunt met betrekking tot Indo nesië in de Veiligheidsraad zullen herzien. Het Chinese blad „Keng Po" schrijft, dat de dreigementen krachtig zijn. doch het blad vraagt zich af, of de Aziatische conferen tie in staat is, daadwerkelijke maatregelen te nemen, die nadelig zijn voor Nederland. De mogelijk heden opsommend, zegt de „Keng Po", dat een economische boycot geen bevredigende resultaten zal afwerpen, aangezien het merendeel der betrokken landen zelf, wel licht nog meer dan Nederland, in economische moeilijkheden verke ren. Ook een landingsverbod voor vliegtuigen is volgens de „Keng Po" niet effectief, terwijl de boy cot van Nederlandse schepen in Australië reeds zodanig is gewij zigd, dat zij thans een halve maat regel is. Niettegenstaande dit alles, zegt het blad: „mag men de internatio nale activiteit ook niet zo beschou wen, alsof zij voor Nederland geen nadelig effect zou hebben. Een vijandige houding van een aanzienlijk deel der wereld is iets. uat men per slot van re kening niet al te licht moet op vatten. Geen enkel land ter wereld kan gelukkig leven, in dien de buurlanden een strak ke houding aannemen en con tact vermijden." Inmiddels zijn de officiële uitno digingen voor de Aziatische confe rentie verzonden, en heeft reeds een aantal landen hun standpunt bepaald Egypte. Ceylon en Pakis tan hebben doen weten, dat zij aan het overleg zullen deelnemen. Az- zam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, meent, dat behalve Egypte ook de andere Ara bische staten instemmend zullen antwoorden. De Chinese regering heeft de uitnodiging van India nog in overweging. Radiomeldingen over gladde wegen KNAC richt verzoek tot radio-instanties De K.N.A.C schrijft: Het wordt door vele weggebruikers als een leemte gevoeld, dat de overigens zeer nuttige waarschuwingen voor gladde wegen uitsluitend tijdens de radio-uitzendingen van nieuwsbe richten worden gedaan. Nu steeds meer automobilisten over een radiotoestel In de auto be schikken, zou het wenselijk zqn om tussen de gewone programma's door de binnengekomen waarschu wingen terstond te melden en deze- niet te bewaren tot de eerstvolgen de nieuwsuitzending. UiUrHI.Mzl.'l GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK Exploitatie van olie in Oost-Duitsland genationaliseerd Naar in Berlijn officieel wordt medegedeeld, zullen de Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen wellicht gedwongen worden hun werkzaamheden in Oost-Duitsland te staken als gevolg van de oprich ting van een olietrust in „volksbe zit" in de Russische bezettingszone. De Berlijnse vertegenwoordiger van de „Olex", een dochtermaat schappij van de Anglo-rranian Oil verklaarde tegenover Reuter: „Er is ons gevraagd de werkzaamheden in de Sowjet-zone te staken en alle installaties, die wij in Oost-Duils- land hebben, te verpachten aan de nieuwe instelling. Er werd niet ge zegd. hoeveel huur we zouden ont vangen voor onze installaties." De Standard Oil en de Shellmex heb ben soortgelijke mededelingen ont vangen. Charles Lindbergh in Duitsland Dinsdag werd in Wiesbaden bekend gemaakt, dat kolonel Charles A. Lind bergh, in het geheim in Wcst-Duits- land aangekomen is. Lindbergh Is gekomen ais adviseur op technisch gebied %-oor de Ameri kaanse luchtmacht. Lindbergh heeft gisteren en vandaag met Amerikaanse luchtvaart-autoritei ten geconfereerd. Atlantisch Pact dit voorjaar gereed? Van hoge Britse zijde verneemt As sociated Press dat een twaalftal minis ters van buitenlandse zaken van de Westelijke mogendheden dit voorjaar formeel bijeen zal komen, om het be raamde Noord Atlantische Pact af te sluiten. Onder hen zullen zich de Britse. Amerikaanse cn Franse minis ters van buitenlandse zaken bevinden. Men neemt in Londen aan, dat buiten Amerika en Canada en de vijf landen van het Brusselse pact. ook Denemar ken. IJsland, Ierland. Portugal. Noor wegen en Italië uitgenodigd zullen worden zich er bij aan te sluiten. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zetten-Andelst W Vroegindewcij te Huizen (N H tc Loon op Zand B. Haverkamp te Lan ge rak Aangenomen naar Bergen op Zoom F O Elseman te Marum naar G?r- rclsweer (als hulppred.) P Beyer, em. pred. te Overschlld. naar Heerlen Terwinsclen (toez H. J. Bouwers te Hooger-Smilde. Bedankt voor Hlen cn Dodewaard en voor Varik—Heesselt C den Engelse te Westmaas. voor Koudum (Fr Joh. Poort te GlessenOudekerk voor Zevenhuizen (Gron H Engelsma te Vollenhove vóór Kampen (Ver Vrijz. Herv H Zuiderveld te Terborg. Geref. Kerken Beroepen te Anjum W. Wiersma te Oudega (Smal.) te Wieringen F Mlnnèma, cand te Rotterdam Aangenomen naar Zwagervcen S Wagenaar te Arum, die bedankte voor Doornspijk. Bedankt voor Ommen (vac J. F. Co lenbrander) C. H. Appelo te Ruiner- wold-Koekange. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Apeldoorn i vac J. Smc- lik) H. Voeel te Amsterdam-Zuid. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Urk C. Smits te Drie bergen. Geref Gemeenten Beroepen tc Genemuiden Chr. v. d. Woestiine te Ridderkerk te Wol- phaarsdijk J W. Kersten, cand. te Rot terdam. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar HoornEnkhuizen W. Broer te Warns. Overwerk bankpersoneel Bij beschikking van de minister van sociale zaken is aan bankdlrecties ver gunning verleend om haar personeel in de periode van 3 tot cn met 29 Januari (dus niet 9 Januari, zoais eerder ge meld Is) overwerk te doen vcrrichlcn. In totaal mag niet meer dan 55 uur per week gewerkt worden Betaling van dit overwerk moet ge schieden volgens de richtlijnen betref fende loonregeling ln het bankbedrijf. Britse militaire landing op kust van Malakka Onder dekking van een bombar dement met kanonnen van een Britse torpedojager ls een compag nie Goerkha's gistermorgen op de westkust van Malakka geland om een aanval te doen op een concen tratie van opstandelingen. Verkenningsvliegtuigen van de RAF beschermden de landing, die de eerste was van deze soort in de aan de gang zjjnde campagne tegen de opstandelingen. Scheepstijdingen Anlsdljk, Havanna—Antwerpen. 3 Jan. 370 mijl W. Seniles; AletVa (T). 3 Jon. van Saigon naar Pladjoc; Bloemfontein. Kaapstad—Amsterdam. pass. 3 Jan. Kaap Verde; Clslula (T). 4 Jan. van Melbourne le Adelaide verwacht; Con- gostroom, 4 Jan, van Novoredondo naar Loanda; Delfshavcn. 3 Jan van Ant werpen naar Saffi; Erinna (T). Aden- Singapore. pass. 3 Jan. Socotro: Fad'.'.a (T). 3 Jan. van Bahrein naar Port de Bouc; Groolc Beer. BataviaAmster dam, pass. 3 Jan. Flnistcrrc; Kamer- llngh Onnes, Rotterdam—Java. 3 Jan. 10 uur Kaap del Arml Kcdoe. 4 Jan. 4,30 uur van Batavia tc Rotterdam: Limburg. 3 Jan. van Portland naar Vancouver. Llndekerk. 3 Jan. van Am sterdam te Hamburg; Llssekcrk, Pcrz. golfRotterdam. 3 Jan. van Port Said; Maas. 3 Jan van Palermo te Savonn: Murena (Ti. 3 Jan. van Gibraltar te Grngemoulh; Nieuw Amsterdam. 3 Jan. van Havanna te New York; Omula (Tl, 3 Jan. van Suez naar Bahrein; Oranje, Amsterdam—Java. pass. 3 Jan. Kaap Roca; Po.ydorus Amsterdam—Java, 3 Jon. te Suez; Rijn. 3 Jan. van Mon rovia naar Abidjan. Saranga, vermoe delijk 8 Jan. van Ccbu naar Tarakan; Stad Alkmaar. 4 Jan. van Antwerpen te Hamburg. Volendam. Rotterdam- Sydney, 3 Jan. n.m. van Colombo naar Fremantle; Waal. 4 Jan te Laguaira; Weltevreden. Java—Rotterdam, pass. 4 Jan. Kaap Bon; Wieidrecht (T). 3 Jan. van Abadan naar Singapore; Willem Ruys.' 3 Jan van Batavia naar Rotter dam; Zeeman. RotterdamJava. 4 Jan. te Belawan; Alhena. 4 Jan. van Rot terdam tc Buenos Aires. Alphard, 3 .Ton, van Rotterdam te Porto Alegre: Alphacco. Amsterdam—Dublin, pass 3 Jan. Lizard; Amsteikerk, 4 Jan. te Mo- noka (bij Duala); Dordrecht (T). 4 Jan van Helsinki naar Rotterdam-, Esso Rotterdam. Ras Tanura—HavTC. pass. 4 Jan. Aden; Helder. 4 Jan. ter redo La Gualra: Jobshaven. IJmulden— Huelvva. 3 Jan. 6 uur van Margate, pass. 8 uur Dover. Themlsto. wordt 5 Jan v m. van Galveston te Rotterdam verwacht; Prins Maurits, Aarhus— Barcelona, 3 Jan. van Ceuta. Jeugd-schaaktournooi in Den Haag Ter gelegenheid van het 12^-jang bestaan van de Haagse School- Schaakbond wordt deze week in dc residentie een tournooi gehouden, waaraan dc vijftallen van verschil lende middelbare scholen deelne men. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Gymnatium Winschoten—RHBS Amersfoort >4—4)4; RHBS Utrecht— St. Bernardinus College Heerlen 2 3; St. Joris College Eindhoven—Chr. Gymnasium Den Haag 0—3 (2 afge broken partijen»; Sted. Gymnasium Den HaagHBS Bceklaan, Den Haag 2%—2)4. De resultaten van de tweede ronde zijn: Gymnasium Winschoten—RHBS Utrecht 50; RHBS AmersfoortSt. Bernardinus College 2—3; St. Joris College EindhovenSted. Gymna sium I?en Haag 3—2: Chr. Gymna sium Den HaagHBS Beeklaan, Den Haag 1)43%. Na tv/ee ronden luidt dc stand: 1. St. Bernardinus College. Heer len 4 pnt. bordpunten: 6—4; 2. HBS Beeklaan, Den Haag 3 pnt. bordpunten: 64; 3. RHBS. Amersfoort, 2 pnt. bord- punten. 6%3 )4; 4. Gymnasium, Winschoten, 2 pnt. bofdpunten 5)44)4; 5. Chr Gymnasium, Den Haag, 2 pnt. bordpunten: 4%3)4 plus twee afgebroken partijen: 6. St. Joris College. Eindhoven, 2 pnt. bordpunten: 3—5, plus twee af gebroken partijen: 7. Sted Gymnasium. Den Haag 1 pnt. bordpunten" 4)4—5>4; 8. RHBS Utrecht 0 pnt bordpun ten: 2—8. Dames-hockey tournooi ten einde Tot siot van het tournooi werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld waarbij het Nederlandse dames B elf tal uitkwam tegen een combinatie, waarin acht dames van Gloucester, dat Ihe tournooi gewonnen had, waren op genomen. Bij de rust stond Nederland al met 01 achter, weik doelpunt gescoord was door mej. Eyre, die na de rust het tweede doelpunt maakte. Me) Arkcl nam de derde goal voor haar rekening, zodat het einde kwam met een 30 nederlaag voor Nederland Dc En gelse overwinning zou nog groter ge weest zijn, had cfe Nederlandse ach terhoede niet zulk brhlant spel ver toond De eindstand van het gehele tournooi was: 5 4 5 4 Gloucester Devon Somerset Dorset 5 Hereford 5 Wiltshire 5 Cornwall 5 Nederl. B elfta. 5 Guernsey 5 Scottish Wanderers 5 25— 2 25— 5 12— 1 12— 9 12—10 8—12 12—13 6—13 4—22 5—30 Advertentie ÖLi BrffTur: Is 't Oude Jaar net weggedoken. Het Nieuwe Jaar weerom aangebroken. Dan wensen w'elkaar Gelukkig Nieuwjaar En klinken met TIP! Afgesproken? Inz. hr G. P. M. te Ecmncs ontv. 1 fl TIP Hedenavond HILVERSUM I: 10Nieuws. 19.15 Prikkebeen. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les voor gevorderden: 20 Nieuws; 20.15 Vrij en blij. 20.45 Hoor spel Ferdinand Huijck: 21.30 Radio philh. ork 22 45 Avondoverdenking: 23— Nieuws; 23 15 .WliUam Knpell; 23 20 Gezins- en huwelijksmoeilijkhe den; 23 25 Londcns philh. orkest. HILVERSUM II: 19— Grepen uit mijn Esperanto correspondentie; 19.45 Reg. ultz 19.30 Voor de jeugd- 19 tO Jeugd ueuws: 19 45 Lezen ln de bijbel; 20-- Nieuws; 20.05 Dingen van de dag: 20 20 Omroeporkest; 21 30 Hoorspel Do geest van de ouwe: 22 30 Alfredo Cam- poli: 23— Nieuws; 23.15 Dc hit-kit; 23.45 Rustige avondklanken. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek: 7 30 Feest van H Drieko ningen- 7.45 Morgengebed: 8.00 Nieuws; 8 15 Gr.platen; 8 25 Inleiding Hoogmis 8 30 Hoogmis; 9.45 FOK Symph ork 1000 Claudio Arrau; 10.15 Morgendienst 10.45 Zangkoor Ora et Labora; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Vlrgll Fox. orgel. 12 00 Angelus: 12 03 Pianorecital: 12.30 Landbouwmededcllngen 1233 Lunch concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws.. j3.25 Lunchconcert; 13.45 Voor de vrouw: 14 00 Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkcst; 14.30 Boston Pops orkest; 14.40 Even onder ons: 15- Paul Robcson-, 15.15 Kamerorkest: 16 00 Bijbellezing 16.45 Mnurire Marcchal: 17 00 Radio Jeugdjournaal; 17.30 Over zicht der vocale kwartet litteratuur; 18.00 Leger des Hells; 18.15 Land- cn Tuinbouw; 13.30 Reg uitzending. HILVERSUM II. 7 00 Nieuws: 7 15 Luchtige klanken. 7 50 Dagopening 8.15 Ochtendvaria: 8 55 Korte" gesprekken van vrouw tot vrouw; 9 00 Orkest van de Duitse opera- 9.30 Waterstanden: 9 35 Een lied gaat rond de wereld; 1000 Morgenwijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10 50 Kleutertje luister; 11.00 Gram.mu ziek; 11.45 Gezinsleven bij de Bataks;- 12 00 Bloemenprogramma: 1230 Mede delingen ten behoeve van de landbouw; 12.33 In het spionnetje: 12.38 Pierre Pal- la: 13 00 Nieuws; 13 15 Mededelingen. 13 20 John Rcnova, 13 50 Rina Kctty 14 00 Wij ziln niet voor het geluk; 14 20 Solisten-concert; 15.00 Voor zieken en gezonden: 16 00 Van vier tot vijf; 17 00 Kaleidoscoon 17.20 Welk dier deze week?; 17.30 TIds voor modelvliegtuig bouwers; 17.35 Victor Silvester; 17.50 Reg uitzending; 18 00 Nieuws; 18.15 Sport; 13.30 Skymasters. Weer giroverkeer tussen Nederland-Luxemburg Met ingang van 1 Januari is het wederzijds giroverkeer tussen Neder land en Luxemburg hervat met Inacht neming van de geldende deviezenbepa- lingen. Dc Nederlandse kustvaarder .X11- sabeth", die in nood verkeerde in de Golf van Biscaje. is door de Britse sleepboot „Turmoil" op sleeptouw ge nomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3