„ZWART EN WIT", ZEER VERWERPELIJK EN ZEER GEVAARLIJK BOEK UWBRIL INI UUR KLAAR Afscheid van Walschap Vervalsing van de waarden, die ons het hoogst en het heiligst zijn GRAND Advertentiën open(,atLa Telefoon 6609 C. ENGERING G. REIMERS De N. V. P O L Y N O R M O. M. It. A. juffrouw voor expeditie-administratie mmmm Letterkundige kroniek door Victor E. van Vriesland IN een band die (in dit geval zeer veelbetekenend) niet zwart op wit maar zwart op grauwgrijs is. heeft bij P. N. van Kampen en Zoon te Amsterdam het nieuwe boek van Gerard W a 1 - schap het licht gezien, getiteld Zwart en Wit. Deze roman beschrijft de houding van verschillende bewoners van een Vlaams dorp tegenover de Duitse bezetting. Wij maken kennis met het kleermakersgezin Gillis, waarvan de zoon Jan al spoedig met zijn vriend Walter naar het ..Langemarckstudium in Duitsland vertrekt en vervolgens naar het oostfront. Voorts met een aantal lichte of erristige collaboranten gelijk Frans, Liza en Fonske of vrouw Amman, Walter's moeder e.a.: alle soorten van profiteurs, meelopers, aanbrengers, zwarthandelaren, mede plichtigen, zwakken, afgunstigen, rancuneuzen, ontredderden; met lieden van het illegale verzet als Paul Struyf en zijn zoons; met de oude heer Daniëls en zijn vijftigjarige dochter, die als Joden bij vader Gillis onderduiken. Nog vele andere hoofd- en bij figuren van allerlei politieke nuance ontmoeten wij verder. Jan Gillis deserteert in 1942 en komt in zijn dorp terug, waar hij. aanvankelijk ondergedoken, het einde van de oorlog afwacht, later in een functie bij de voor de Duitsers werkende fabrikant Roey. Vervolgens komt de bevrijding, met een wild en zeer on behoorlijk optreden van de gewezen verzetsgroepen tegen echte of vermeende delinquenten. Jan Gillis wordt ter dood veroor deeld. rustige en aandachtige be- x zinning lijkt mij dit boek zeer verwerpelijk en zeer gevaarlijk ook. Verwerpelijk om dat het de nor men van goed en kwaad uitwist en met de handenwassende Pi- la tus vraagt: wat is de waarheid? Gevaarlijk omdat het in het gevlij komt van de grote meerderheid die op het ogenblik steeds meer er van uitgaat, dat al wat in de oorlog door een misdadig regiem en door de sadistische moffenbeulen met hun slaafse aanhang en collabo ranten misdreven werd, zo gauw mogelijk vergeven en vergeten moet worden, hiermede oude fas cistische haarden versterkende en nieuwe daaraan verwante stromin gen kwekende, waardoor in bijna heel de wereld het progressieve denken thans opnieuw belaagd en \'oor lange jaren geschaad is. Ongetwijfeld is het voor de lit teraire criticus onjuist, in het al gemeen gesproken, buiten-letter kundige, dus ethische, moralistische of karakterologische maatstaven aan te leggen aan een letterkundig kunstwerk. Iets anders is het ech ter, wanneer een boek niet ter wil le van de literatuur is geschre ven, maar juist ter wille van de ethische strekking, de bespiegelingen over goed en kwaad, wit en zwart, als moraliserende tendenzroman. Dat is met dit boek zeer zeker het geval, en daarom hebben wij stellig het recht, dit maal tegenover Walschap's moraal- prediking met klem en kracht pro test aan te tekenen en er onze eigen moraal tegenover te stellen. Over de aesthetische kant van het werk zijn wij trouwens gauw uitgesproken; het is van Walschap, de grootmeester van het Vlaamse proza, en het is voortreffelijk en met groot talent geschreven. Des te gevaarlijker, want daardoor maakt het op de niet critischen geest, op de argeloze en gemak kelijk te suggereren lezer een die pe indruk. Er is één ding. Maar wij willen dit boek bestrij den, want het vervalst de waarden die ons het hoogst en het heiligst zijn. en zulks nog wel onder de schijn en in de naam van een be paald soort humanitairheid. Goed. als verdraagzaam, onromantisch, re delijk en nuchter menfe is men uiter aard geneigd, zo weinig mogelijk in de simplistische tegenstellingen van zwart en wit te denken. Maar in de oorlog hebben wij geleerd dat er toch één ding is waarop wij in ons oordeel met volstrekte verzekerd heid aarzelloos afgaan, één ding waarbij we van geen transigeren of compromissen willen weten, en dat is het afwijzen van de vijand en de walgelijke en mensonterende syste men en karaktereigenschappen die hij vertegenwoordigt. In deze zeker heid waren mensen van de meest verschillende geestesrichting ver enigd: moedigen en laffen, verzets strijders en teruggetrokken dromers, onderduikers, doodgewone mensjes zowel als helden, lieden van alle re ligieuze of onreligieuze overtuigin gen. van alle staatkundige richtin gen. Broederlijk verenigd waren zij allen in de rotsvaste en heilige over tuiging dat men één was in de cate gorische verwerping van dit weer zinwekkende kwaad, dat de wereld verstikte en onbewoonbaar maakte. Natuurlijk is deze eenheid al zeer kort na de bevrijding weer verloren gegaan en naïef is wie anders ver wachtte. Met wat echter voor de besten, in alle landen der wereld verspreid, toen een soort van onaantastbaar evangelie is geweest, willen wij ook nu niet gesold zien. Wij weten wel. dat de zuivering jammerlijk mislukt is. door tal van practische oorzaken in de eerste plaats en ook doordat de mens van nature zwak is en ge makzuchtig en vergeetachtig, opper vlakkig en laf en slechts onder hevi ge spanning en pressie in staat, bo ven zichzelf uit te stijgen. Maar ook de baatzuchtige en slim-politieke glimlach, waarmee de gewezen handlangers van de bezetters weer verwelkomd en omarmd worden en de Duitsers zelf weer vol goed ver trouwen in hun verachtelijke groot spraak en zelfoverschatting en ver stoktheid weer worden geaccepteerd, mag ons niet blind maken voor het feit, dat wij het beste en diepste van onszelf en van de mensheid verloo chenen en de bloedoffers die voor onze bevrijding zijn gevallen, wan neer wij meedoen met die algemene verbroedering en vertedering, over de millioenen lijken heen. Dit norm- verlies is het, waarvan reeds Menno ter Braak zo meesterlijk in een van zijn mooiste essays, „Het Instinct der Intellectuelen", aangetoond heeft, dat het onherroepelijk tot een overwinning van het fascisme over heel de wereld moet leiden De Christelijke vergevensgezindheid houdt niet dit volkomen uitwissen van alle normen, dit onrechtvaardig verdedigen van het onverdedigbare en het onrechtvaardig" in. Kat-uit-de-boom-kijker.s „Wat moesten", zegt Johan van der Woude zeer snedig in zijn bespre king van dit boek in „Vrij Neder land", „al die brave, verschrikte, niet begrijpende lieden ènders doen dan de kat uit de boom kijken, op hun manier meedoen en proberen er met zo weinig mogelijk kleerscheu ren en zoveel mogelijk profijt door heen te scharrelen? De Koning zei: allen aan het werk. De Man richtte een oproep tot de arbeiders over de nieuwe tijd. Na deze paradepaardjes. waarbij hij zich zelf heeft vergeten, voert Walschap de gegoeden ten to nele: de dokters en notarissen, de hoogleraren en ingenieurs, de ban kiers en zakenlieden, bij wie men om raad kwam vragen voor dit en voor dat, voor 't geval de Geallieer den toch nog zouden winnen en die zeiden dat 't mócht, en dat zij er ook zo over dachten en dat ze het nè de oorlog met hun autoriteit zouden dekken!" „In Walschap's dorpsge meenschap bestaan geen schuldigen, alleen slachtoffers." „Dit boek is de apotheose der excuses. Het is een pleidooi pro deo voor aljen die zich een weinig onzeker voelen of scha men. Zij zullen zich na drie jaar bij- zonder-rechtspraak-chaos met her ademing beroepen op de autoriteit van de befaamde prozaïst Gerard Walschap die. eindelijk, eens in ron de woorden heeft gezegd waar het voor hen op aan komt." Het is minder gebruikelijk dat een recensent een collega uitvoerig ci teert. Ik moge mij dit echter voor ditmaal veroorloven, ten einde niet alleen mijn instemming te betuigen met Van der Woude's formuleringen, maar bovendien aan te tonen dat wat hij zegt waar is. De edelaardige Jan Gillis, die zich als socialist tot het nationaal-socia- lisme wendt, omdat hij daarin zijn idealen meent gediend te zien. schrijft in het gedenkschrift dat het eerste hoofdstuk uitmaakt: „Ik wil objectief zijn. Ik haat of beschuldig niets en niemand. Ik wil ook mij zelf niet vrijpleiten." Dit laatste ech ter doet de auteur dan wel voor hem. Inmiddels moet toegegeven worden dat deze stomme jongen zich te goeder trouw, d w.z.'óp betrekke lijk nog idealistische gronden door een verkeerde leraar heeft laten op jutten voor het Langemarckstudium en daar verder geestelijk is gaarge- stoofd voor het oostfront. Wat ech ter bij de meeste andere figuren in dit boek. aan welke kant zij ook staan, voor alles opvalt, is hun grenzenloze opportunisme, hun als vanzelf sprekende kat-uit de-boom kijker ij. Opportunisme Ook vader Gust Gillis, het kreupe le kleermakertje. is links georiën teerd; hij zou liever een nieuw Euro pa onder de Engelsen zien. „Maar dat kan nu niet meer, kind", zegt nij tegen zijn vrouw, „we moeten tegen onze zin bekennen dat het volk dat we niet gaarne zien, op een manier die we niet gaarne zien ons toch iets goeds brengt." Nadat Jan Gillis in zijn verweerschrift zegt, dat het voor zijn vader vanzelf sprak, dat men toetrad tot het nationaal-socialisme, vervolgt hij met deze oer-opportu- nistische motivering: „Ieder die deze periode meegemaakt heeft in Belgié zal dat begrijpen. De atmosfeer was van die aard dat men liep om elkan der voor te zijn en te mogen toetre den. De dwazen die het niet deden, zouden wel ondervinden dat ze zich vergist hadden." Hoor dan hoe in dit gezin, evenals in geheel het dorp. n. i ..wait and see"-systeem tot 'n kunst is opgevoerd. Jan zal naar Duitsland gaan: „Met volle toestemming van vader liet ik mij inschrijven.„Ik was meer dan vier maanden inge schreven toen de oorlog met Rus land uitbrak. Donderslag in heldere hemel. Papa zette een zeer beden kelijk gezicht. Hij sprak niet aoor, dat deed hij nooit. Hij zweeg wat meer, teken dat hij nadacht..-.." En een bladzijde verder: „Hij had geen vertouwen in de Duitse successen wegens zijn hardnekkig ge'oof in de Russische krachtWeer een bladzijde verder vindt men dan het resultaat van dit bedenkelijk gezicht en dit wantrouwen: Gust Gillis vraagt of zijn zoon tijdens de grote vacantie wel zou vertrekken, of hij zich niet ziek zou verklaren en op het laatste ogenblik belet geven. Jan spreekt dan kwaad over „kleinzie lige berekening", maar verwijt zich 'n bladzijde verder dat hij met deze kwalificatie zijn vader „een korte, dikke Duitse officiersdolk in de rug gestoten" heeft. Huik naar de wind Een verheerlijking van de bezig heid die bestaat in het hangen van de huik naar de wind. vindt men ook in een uiting van de goedige, zeer dikke mijnheer Somers, die aan de verdrietige oudelui Gillis vertelt dat hij ..met iedereen compassie" heeft en dit verklaart op de volgende gronden: „Nu wordt iedereen ge dwongen te oordelen over dingen die niemand kan overzien, te begin nen met onze koning en Wilhelmina van Holland. Als de Engelsen win nen heeft zij haar troon terug en hij misschien niet. Als de Duitsers win nen houdt hij zijn troon en zij is hem kwijt„Hier. in Frankrijk. Hol land, Scandinavië en de bewoonde helft van Rusland is nu iedere werk man, neringdoener, commergant, in tellectueel en ambtenaar verplicht te weten wie de oorlog zal winnen en als hij zich vergist kan hij zijn zaak. zijn bezit, zijn burgerrechten en zijn leven verliezen. In de twee gevallen. Collaboreren of niet, witte brigade of zwarte, hij riskeert altijd zijn vrijheid, zijn goed en zijn le ven." Zelfs de bejaarde Jood die bij de Gillissen is ondergedoken, wanneer hij verneemt dat de zoon in Rusland vecht, maakt een kniebuiging voor de respectabiliteit van de kat. die de kandeleer lekt. want hij erkent, „dat Jan een juiste kijk had gehad, want de Duitsers wonnen de oorlog zon der enige twijfel. Hij wijst er zijn gastheer op. dat het heulen met Hitler noch de Duitsers noch hun collaborateurs aangerekend kan wor den: „Zolang hij partijleider was mocht men zich volgens mij niet bij hem aansluiten, want het was een oneerlijke firma, maar toen hij baas van Duitsland werd, kon men er niet meer buiten, men moest voor zich zelf in die slechte branche eerlijk en menselijk blijven Toen viel hij Europa binnen. Als Duitser moest men marcheren, want het is aange nomen dat men in dienst van zijn land niets slechts kan doen. Daarom kan men de Duitsers niets verwijten die nazi geworden zijn na 1934 en ook onze mensen met die het gewor den zijn na '40, zolang ze voor zich zelf fatsoenlijk zijn gebleven." Onkiesheid De ver-gaande dwaasheid en zelfs onkiesheid, een door de Duitsers ver volgde Jood een dergelijke bereke ning in de mond te leggen, schijnt in een roman thèse, die de apolo gie wil zyn van een houding, plus objectif que l*bbjectivisme. geen be zwaar op te leveren. Dat kan ook niet verwonderen, waar de gastheer van genoemde heer Daniëls in het verbergen van hem en zijn dochter en ook in de desertie van zijn zoon van het Oostfront aanleiding vindt tot deze sympathieke en innig-fijne opmerking: „als ze na de oorlog uit pakken met hun verdiensten in de weerstand zullen wij ook iets kun nen vertellen waarvan ze zullen op kijken." Weerstand, lezer, is het Vlaamse woord voor verzet en vader Gillis is duidelijk bedoeld als een diepzinnig en edel mens in de opzet van de roman. Het spreekt geheel vanzelf, dat van deze weerstand een ver van flat teus beeld wordt gegeven, en al zijn ook wij sterke tegenstanders van het onnodig heroïseren en idealiseren van wat in eenvoud, vanzelfspre kendheid en bescheidenheid werd gedaan, toch hoeft nuchterheid en het erkennen van veel menselijke beperktheden en zwakheden niet in te houden, dat men wit tot gorig grfjs beduimelt. Hoe dat zij. het ver baast niet dat juist Jules Heirwegh met zeven ruwe. hardhandige en plundering oogluikend toelatende manschappen het dorp na de bevrij ding komt zuiveren. Luitenant Heir wegh heeft natuurlijk in de oorlog tegen zwarte prijs benzine in zijn garage verhandeld en zijn optreden tegen het bakkersgezin Geus berust op een teleurgesteld medeminnaar schap. De Duitsgezinde Liza kan, wanneer ze komen om haar man en haar te arresteren, in hem „geen wettig gezag zien Deze plotselinge behoefte aan wettigheid verwondert niemand die er geen bezwaar- in had gezien, in S.S.. Gestapo. Wehr- macht en andere instanties die als dieven in de nacht wederrechtelijk en moordend haar land hadden over vallen. wel een wettig gezag te er kennen. Onwaarschijnlijk melodramatisch is het smakeloze verhaal van hoe zij en haar man, die zich weigeren over te geven, in hun huis aan hun eind komen. De manschappen van Heir wegh steken het huis in brand om ze er uit te roken en beschieten tevens de vensters. „Zij deden wat zij nog konden. Hoestend van de rook, ge knield. omhelsden zij elkaar krach tig. De kus maakte hen onwaar schijnlijk gelukkig. Toen zette Frans zijn revolver op het hart van Liza en die van Liza op zijn hart", enz., enz., net als in een slechte film. Haar schot ging niet af. „Hij dook ineen in de bloedplas van Liza.Liggend op de elleboog schreef hij met het bloed van Liza in grote, aflopende letters op de muur Heil Hitler, met een uitroepteken, met drie punten." Vooral die drie punten zijn navrant. Dit is. vreemd genoeg bij de grote schrijver die Gerard Walschap is. zo uitermate theatraal, dat 't volkomen onwaarschijnlijk lijkt. Weliswaar verklaart de auteur in enkele regels vooraf: „De feiten van dit verhaal zijn werkelijk gebeurd, op minder belangrijke bijzonderheden na." Maar zulke bijzonderheden kunnen toch hoogstens bij voorbeeld dat uit roepteken met drie punten betreffen en niet de eigenlijke dubbele zelf moord. Toch, al zou dit ontleend zijn aan de werkelijkheid, dan nog is het tc dik opgelegd om als kunst waar schijnlijk te werken. De echtheid van „werkelijk gebeurd" betreft ten hoogste de fotografie maar nooit de algemenere waarheid die de kunst is, en die universele geldigheid heeft. Theatraal Even onecht en theatraal doet het aan, wanneer in de gevangenis, de nacht voor zijn executie, Jan Gillis een afscheidsbrief richt tot de onge boren vrucht van zijn bruid: „Mijn allerliefst kindje, ik zal je nooit zien. maar ik schrijf moeke dit briefje voor jou. Heb haar lief", enz. Dit is het moment, dat men in de volks bioscoop alom en unisono de zak doeken hoort gebruiken. Een dergelijk sentimentalisme moge artistiek gesproken, de bewon derenswaardige prozaïst Walschap onwaardig zijn. Erger is, dat het on gunstige. verwrongen beeld, dat hij onder pretext van objectiviteit van de personen uit de illegaliteit geeft. hem als zedemeester nog minder I past. Emma en Paul Struyf. wier hele gezin in het verzet is georgani seerd, spreken aanvankelijk geen woord van afkeuring uit wanneer Jan naar Duitsland zal vertrekken voor de Langemarckopleiding en ais Jan vertrokken is. vermaant zij de vader in de bekende opportunisti sche terminologie: „Deze keer zou hij er verkeerd mee uitmeten." El ders heet het: „Na de oorlog zou Paul Struyf komen bluffen met zijn heldendaden. Gust zou hem kunnen antwoorden dat hij en Rosa nacht en dag het gevaar getrotseerd had den. twee Joden te verbergen", enz. De lezer bedenke, dat Paul Struyf in dit boek helemaal niet bedoeld is als iemand die uit berekening of op portunisme in het verzet is gegaan; integendeel, hij wordt voorgesteld als een zeer overtuigd man, de enige uit het verzet die voelbaar het volle respect en de hele sympathie van de auteur heeft en dan ook later, of schoon twee van zijn zoons in het verzet door de Duitsers zijn omge komen, een gratieverzoek voor Jan Gillis zal tekenen. Ook hij echtex, komt niet tot het verzet uit beginsel maar om redenen van opportuniteit, paradoxaal genoeg ontleend aan zijn vriend de later zo gehate Gust Gillis: „Hij had in '40 ook gedacht dat de oorlog verloren was. Hij had aanbie dingen van de nieuwe orde gekre gen, lang geaarzeld, er veel over ge sproken met Gust en het was Gust die hem had doen beslissen ze af te wijzen met de vraag of de voor delen opwogen tegen het risico van tien op honderd, na de oorlog zijn positie en pensioen te verliezen. Nie mand had hem dat zo kort. duidelijk en nuchter gezegd. Hij was attentist geworden, hij had zichzelf gered, grotendeels dank aan Gust." Zijn zoon Piet, die later door de Gestapo zal worden gemarteld en in een con centratiekamp omkomen, nadat hij geweigerd heeft één naam te verra den. begint al evenmin met princi pieel, spontaan verzet, gelijk toch zo verheugend veel is voorgekomen." .Na Mei '40 was Piet actief geworden met vlugschriften tegen de kapitalis tische plutocratieën voor het nieuwe Europa onder Stalin en Hitler. Paul had er goedkeurend de ogen voor gesloten, tot het in October '40 Ie laat was voor een landing in Enge land. Dan had hij Piet aangemaand tot voorzichtigheid en die had ge antwoord: „Ah, ge denkt dat ik at tentist ben." Hij had voortgewerkt en op de dag zelf van de oorlogs verklaring aan Rusland keerde hij zich tegen Duitsland. Met Stalin had hij Hitier de hand gereikt, met Sta lin trok hij ze terug." Onschuldig lam De laverende en berekenende oude heer Gust Gilles is plotseling een lam van onschuld, wanneer hij door de binnenlandse strijdkrachten na de bevrijding is gearresteerd en tus sen de politiek verdachten in een school ligt. Ook deze laatstcn wek ken thans n hevige mate vertedering op: „De kreupele man die niets mis daan had en dag en nacht kalm op zijn rug lag, was nu voortdurend om ringd. De vriendschap van die men sen die hij heel de oorlog gemeden en beschuldigd had, vertederde hem, hun lijden ging hem aan. Angst, smart en vertraptheid hadden hun uitdagende trots gebroken, zij waren vol roerende, zelfvergeten attenties voor elkander; hij verweet zich die mensen te hebben miskend en fluis terde tot Rosa, die niet kon vergeten dat er toch zulke hatelijke zwarten bij waren: „Och Roseken. als je ze hoort spreken en je leert ze kennen, hebben ze het toch ook allemaal weeral goed bedoeld." Men kan deze idylle van het cra puul niet zonder weerzin lezen „De ganse zaal zat rond zijn strozak Hier en daar bad een vrouwtje in stilte voort. Er werd gesproken over dood en leven, hiernamaals en God, geloof en rede, intiem, tot laat in de nacht. Jonge mannen die voor hun leven vreesden of voor levenslange dwang arbeid. deden ontstellende biechten, stichtelijke bekentenissen. Dit zwel gen in edele en suikerzoet idealise rende gevoelens van meeleven met het ongunstige, zootje hele en halve delinquenten, waar misschien wel eens een enkele min of meer on schuldige tussen verzeild zit. is hoe langer hoe meer mode, en meer dan ooit hebben thans zij het oor, die u luidkeels schreiend verzekeren dat ook Hitier, ook Himmler een moe der hadden. Geen vergrijp... Niets wordt nagelaten om vooral het tekenen voor het Oostfront als iets onschuldigs voor te stellen, een Vergissing maar geen vergrijp In een brief, de avond voor zqn exe cutie geschreven, zegt Jan Gillis: „Zolang ik aan hun kant stond had den de nazi's nog bijna geen slacht offers gemaakt en ik wist van hun martelingen niet en heb ze nooit goedgekeurd." Deze bijna volwassen socialist moest het dus onbekend zijn geweest, wat van 1933'40 in Duits land had plaatsgevonden, ofwel het telde voor hem evenmin mee als wat sinds 10 Mei '40 door deDutsers in zijn eigen land was aangericht. Hij beroept zich op het bekende ada gium: wir haben es nicht gewuszt. Trouwens, bij dergelijke kleinighe den kan men niet blijven stilstaan, wanneer de ware ziele-adel ons tot een verhevener blik in staat stelt. Ook wie misstapte kan ons dan ho ger wegen wijzen: „Op enkele uren van de dood valt het bijkojnstige weg. Voor de zoveelste maal leven de mensen in een demonische ver-, blinding. Wie er in staat, ziet wit en zwart, wil eer en straf, maar wie er uit gaat naar de dood ziet dat het goede gewild wordt en het kwade gedaan en hij wenst inkeer en ver zoening. Hoe gaarne zou ik mijn le ven opdragen voor deze verbroede ring van de mensheid, wensdroom van dat socialisme waarin ik mij vóór het peloton nog warm en innig één voel met al wat mens is. Maar wie ben ik om mij zo iets aan te ma tigen." Inderdaad. Dit humanitaire geluid van „Der Mens ist gut" klinkt ons nog als zeer bekend in de oren. Het klonk Kort na de eerste wereldoorlog en nceft, door de mensen ten aanzien van het Duitse gevaar (toen nog maar Slre- semann) in slaap te wiegen, de tweede mogelijk gemaakt Dit vage. pacifistische edelsocialisme is het werkelijke credo van Gerard Wa]# schap ën heeft reeds sinds „Een Mens van goeden Wil" allengs de schier onovertrefbare kwaliteiten van zijn oeuvre aangetast f en ge schaad. omdat het zijn vermogen tot uitbeelding van levende mensen aanvrat. Geen vlees en geen vis - „Ik ben niet slecht en niet schul dig", zegt Jan Gillis, die geen vlees cn geen vis is, in zijn laatste brief; „ik heb mij te goeder trouw ver gist en te goeder trouw getracht het goed te maken." Dit is onjuist. Dat goedmaken slaat op het feit van zijn desertie, maar hij heeft daar mede ten hoogste iets gedaan voor zichzelf en zijn eigen gemoedsl^-en. Iets goedgemaakt had ntj eerst, als hij in verzet iets tegen de Duitsers had gedaan na zijn terugkeer. Dit boek zal in bladen als Else vier of De Linie wel met bazuinge schal worden toegejuicht, alsook door minister Maarscveen. Dit boek is het boek der verdoezeling, van de goedpraterij en de verontschuldi ging der politieke delinquenten En van de ontluistering der illegaliteit. Zeker, ook bq deze laatste was kaf onder het koren en dat bij de be vrijding excessen zijn voorgekomen, wie zou 't willen ontkennen? Maar erger waren de excessen daarna vanwege de zogenaamde zuivering, die een laffe, walgingwekkende, hy pocriete. beschamende en schande lijke farce is geworden. En in dit boek is. ter wille van de these dat grijs reëler is dan zwart en wit, de werkelijkheid al te zeer omgebo gen. „Zwart en Wit" is het boek van een van de grootste schrijvers van deze tijd en daarom was net nodig er zoveel aandacht aan te wijden. Walschap heeft terecht groot gezag. Hm toont zich ook in dit boek een groot schrijver. Maar een ideeën roman. geschreven met een strek king, kan men niet louter artistiek beoordelen zonder mede en vooral de ideeën te beschouwen, en de geest, waaruit hij ontstond. Die ideeën en die geest moeten wij te rugwijzen Ieder waarlijk critisch denkend en progressief voelend le zer zal dit met mij eens zijn. Per soonlijk doet het mij groot leed. dat ik op deze wijze over Gerard Wal schap heb moeten schrijven. Wij waren lang door persoonlijke ban den van vriendschap verbonden en ik mag wel zeggen dat ik de eerste ben geweest, die in ons land in den brede en herhaaldelijk od het be lang cn de unieke betekenis van zijn werk heb gewezen, toen hij hier nog zo goed als onbekend was. Maar bo ven ce bewondering en boven de vriendschap gaan enkele dingen, waarover wij niet gaarne spreken, die moeilijk te formuleren zijn, maar die onze menselijke waardig heid ten diepste raken. Dit boek maakt een afscheid van Walschap noodzakelijk. NAT WEER! Denkt aan Uw gezondheid Heren! draagt Hoge Rubberlaarzen of Waterdichte Rijgbottines en de Dames! Stopt Uw koude kille voeten en die van Uw kinderen in behaaglijke vilten of vacht pantoffels van LANGESTRAAT 78. THEATRE TEL. 4632 l1"' PUI Van Vrijdag 7 t.m. Woensdag 12 Januari DUS SLECHTS VOOR G DAGEN llillinillllllllllllll Oftw**nUiflWw humor ArnjnJpvnd» ipjn/üng Po*il» In d« w»ra iln dei woord - Nauwkeurig volgens doktersvoorschrift en prima passend is. in de meeste gevallen, desgewenst ENORME SORTERING Cello monturen Nikkelen monlureh Doublé monturen en Glasbrilmonluren MODERNE GLASBRIL compl. fnet bolle glazen vanaf 21.40 Voor Ziekenfondsleden belangrijke kortingen Fijne kleren maken de ■"rouw en de man •t Is „ACTIEF", die J daarbij helpen kan De plaatsbespreking begint reeds Donder dag 6 Jan. Dag. van 1012.30 en 24 u. Krommestraat 53 PAARDENSLAGERIJ „DE NOORDHOLLANDSE" wensen hun cliëntele een Voorspoedig 1949 UNKSTRAAT43 AMERSFOORT vraagt voor haar fabriek te Bunschoten: Volslagen Fraisers, Schavers, Draaiers, Gereedschapmakers en Plaatbankwerkers Soil schrift RANDENBROEKERWEG 66. Amersfoort Mondeling: Fabriek VEENESTRAAT te Bunschoten Bedrijf hier ter plaatse vraagt voor direct topleiding Kloderne Y&edrijfs Administratie Half Januari AANVANG mondelinge cursussen, opleidende v/h examen MODERNE BEDRIJFS- ADMINISTRATIE voor bezitters practijkdipl. Boekhouden Prosp. en inl. Noorderstraat 5, Utrecht Tel. 16.009 Vereisten: voldoende ontwikkeling, goed hand schrift en in staat accuraat en zelfstandig te wer ken. Eigenhandig geschreven brieven met volledige in lichtingen onder No. 4243 bureau van dit blad. H I'HDI BALANS-OPRUIMING BIJ „DE M A G N E E T" IIUISII. ARTIKELEN broodzagen, nu100 ct. royale poetsdoos van 148, nu 98 ct. alum, pannen, vanaf 198 ct. rek met 7 bussen, keurig stel f 7.20 nu 550 ct. afdruiprek, het zware model, f 3.80. nu 200 ct. medicijnkastje f 7.90 nu 425 ct. Limonade- en Bier glazen, 55 ct. nu 35 ct. LUXE ARTIKELEN Couranten Hangers 1 klaps 5.45, nu 395 ct. 2 klaps f 7 45 nu 540 ct. Borstelgarnltuur met spiegel en 2 borstels 13.00 nu 975 ct. Rooktafel. met 4-delig stel. alsmede ta bakspot f 45nu f 35. dames-portemonnaie saffiaan. f 3.95 nu 250 ct. Tot ZO woorden fO. 50 £IJ<. r,r/0/0 oerplcuxtsmc^ Meisje gevraagd voor de morgenuren. Mevr Garden broek. Spaarnestraat 1"9, Amersfoort. 4239 Te koop gevraagd Orgel gezocht door studie vereniging. liefst krachtige toon. Br pierk, reg en prijs no. 4231 bur. van dit blad. Te koop: zo goed als nieuwe grijze wintermantel; blauwe iapon: blauwgroene japon; bruine rok. maat 42. Meyer, Vine. v. Goghstraat 9. 4232 Uw brandpunt Piano of Vleugel te koop gevraagd. Brieven merk en prijs onder No. 4219 bureau van dit blad. in deze krant wordt gelezer y in stad en land Te koop aangeboden Te koop: rood gebreid jurkje, voor 8—12 j.; bruine herenjas, nw, 35.nieuw 2-pits gasstel, v. d. Bosch, Puntenburgerlaan 74. 4234 Te koop: prima accordeon pianoklavier, 80 bassen met register, leren jek ker, in prima staat; bank schroef, nieuw en nieuwe autocrick. H. v. d Brom. Nqkerkerstraat B 33, Hoe velaken. 4228 SPECIALE AANBIEDINGEN!! UITTREKBARE HANDWERKTAFEL met gedraaide poten, old- finish. pracht meubelstuk, normale prijs f 32.50 zeer licht beschadigd, nu f 12.50 AUTO-PED van zwaar massief beukenhout, dikke rubber-banden van f 17.44 nu f 12.50. Verder grote prijsverlaging op alle speelgoederen, van het klein ste tot hobbelpaarden cn driewielers toe. Hebt U dan ook bin nenkort een geschenk nodig, dan nu kopen. Het loont de moeite. OOK OP VOORZORG-SPAARZEGELS. „DE M A G N E E T" OUDE SOESTERWEG 99 TELEFOON 3797 H IflÈIflIIllMi Personeel gevraagd Gevraagd in klein gezin net meisje of werkster voor de morgenuren Br. no. 4229 bur. van dit blad. A s Woensdag 5 Jan. Ie les gevorderden. Woensdag 19 Jan. Ie les beginners. Maandag 10 Jan. Ie les ge vorderden. Ga met Uw tijd mee en neem privé in de Samba". Ann Bert Kam- nerman. Langestraat 113. Tel. 5494. 4227 Flinke vrouwelijke hulp voor alle voorkomende werkzaamheden gevraagd. Goed loon. Bakkerij ..'t Smulhuis" Soesterweg 183. 4214 Dienstbode gevraagd voor dag en hacht. Hotel J. v d. Wev, Stroewohveg 27, Koot- wijkerbroek. Loon f 12 50 oer week, plus verval. 4245 Een motorjas, geheel met bont gevoerd. Woestijger- weg 173. 4200 Te koop: Ritsema stofzui ger, in goede staat, 27.50; zwarte mantel, met Ameri kaans opossum, 45.v. d Bosch, Puntenburgerlaan 74. 4233 Te huur gevraagd Pakhuis te huur gevraagd waar vrachtauto en diverse goederen in gestald kunnen worden. Br. Bonifaciusstr. JO. Bor's Groentenhandel 4235 Lesspn Dansinstituut Joop Snijders Korte Gracht 20, tel 5083. Nieuwe lessen voor begin- nenden en gevorderden vangen aan Medio Januari. Inschrijvingen dagelijks. 4176 Diversen Naaimachines. Mevr. laat Uw machine aan huis repa reren door vakman met 20 jaar fabrieksorvaring. Even bericht: Mak, Kapelweg 38. Amersfoort. 4236 Wio heeft onze Moortje gezien Pikzwarte kater, enkele witte haren op zy'n keel; 3*-, mnd. oud. Stel len het zeer op prijs hem terug te krijgen. J. Schone- wille, Dollardstr. 16 E.V. 4248 Engelse Handelscorresp., opleiding praktijkdipl. Aan vang nieuwe avondcursus half Januari Aangifte leerl. dagelijks telefoon 3611. Na 1 u. M. Beaufortde Looze, de Bosch Kemperlaan 4. 4205 U kunt het een ieder vertellen. Een Spoorta.v voor de nacht? Vóór 12 uur bestellen! Tel. 4109. 4246 Belastingzaken Boek houdingen. Spreekuren v.m. 111 en n.m. 78 uur. Ha vik 39. Tel. 4578 4225 Psychometriste (helder ziende) heeft elke Donder- iag consult van 2.30 tot 9 uur n m. en volgens af spraak. Zuidsingel 10. 4230 Majafra, helderziende-mag netiseur, komt Woensdag 5 Jan. en Donderdag 6 Jan. te Amersfoort in Café-Restau rant Nieuw-Amsvorde, Lan gestraat 115. Telefoon 5991. Spreekuur van 108 uur. Privéconsult. 4226 406o Staatsloterij. Heden verkoop van loten bij W. Scheick. Hobbemastraat 23, Tel. 4251. giro 37593. Amers foort. 4224 Attentie! Droge eiken- en beukenblokken f 25.— per 500 K G. f 45.— per 1000 K G. Franco thuis bezorgen. A. v. Ravestein Jr.. Brand- stoffenhandel. Hoevelaken. K. 3493 Tel. 268. 4159 P. Hoogmoed, ook voor stofzuigers en wringers op cond. Rijwielhuur p. w., mnd. en jaar. Agentschap „Juncker"-, „Durabo"- en „R.S. "-Rijwielen. Nicasius- straat 8, bij Utr.weg. 4247

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4