Binnen enkele weken federale regering Tsjang Kai Sjek laat hoop op vrede varen „Vrede in Palestina is zeer nabij" meent Trygve Lie Albert van Dalsum over Gysbreght van Aemstel Zo spoedig mogelijk in Indonesië vrije verkiezingen r~ Zes gewonden bij autobotsing op de Rijksweg naar Den Haag Een brandende erfenis Engeland acht de toestand nog immer „zeer ernstig" Twee eenden jagers verdronken Snelvries" 2 Donderdag 6 Januari 1949 RADIOREDE H.M. KONINGIN JULIANA ..Reeds in 1942 sprak mijn Moeder de hoop uit. dat Indonesië en Nederland, na de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid .en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet alleen uitdrukking aan een verwachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die belofte. Zij ver klaarde toen. onder herinnering aan de woorden van de grote vrijheidsstrijder Roosevelt, dat het gemeenschappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwerkelijking van de vrij heid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrijwaring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samen werking moeten groeien ter vestiging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijkwaardig deelgenootschap met Nederland ver bonden in de Nederlands-Indonesische Unie. Zij besloot toen met de woorden: .Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag. dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen te midden van de Verenigde Volkeren." Aldus begon H.M. Koningin Juliana een radio-rede, die zij hedenmiddag over beide radio-zen- ders uitsprak. Zij ging als volgt verder: Van de aanvang van mijn rege ring af is mijn streven erop gericht geweest, de belofte, door mijn moeder gegeven, ten volle ten uit voer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië Advertentie Een fris geluid in een donkere tijd VRIJ NEDERLAND CJlt de inhoud van deze week o.a. Hilde VerweU—Jonker UNO. een machteloos praat college? Atlantropa illusie of wer- kelilkhetd. Franse sensatiepers in het offensief. Sweelinck op de plaat in Amerika. Rotterdamse en Antwerpse havens in gevaar? Losse nummers ft 23 ets verkrijg baar ln kiosk en boekhandel. Minimum abonnementsprijs f2 50 per kwartaal. Administra tie Keizersgracht 604. A'dam-C Een orakel Als tante Truus op bezoek ge weest is ben ik altijd uitermate nieuwsgierig naar de toekomst, want die goede ziel weet zo sma kelijk te vertellen van haar erva ringen met helderziende dames en de meest krasse staaltjes van toe komstvoorspelling, dat ik steeds na zo'n gezellig occult babbeltje neiging gevoel zo'n medium ook eens te raadplegen. Gisteren is het er dan eindelijk van gekomen. Ik wilde namelijk wel eens weten wat er te verwach ten is van die jongeman, tot wie mijn oudste dochter zich dermate aangetrokken voelt, dat zij, zoals ik laatst bij toeval zag, kussen met hem wisselt. Volgens dat kind is het natuurlijk een moordjongen, sterk als Atlas, slim als Mercurius en jaloers als Othello, maar ik geef niet veel voor het oordeel van ver liefde meisjes omtrent haar Joseph. Met de vergeten (lege) sigaret tenkoker van die knaap spoedde ik mij dus naar het door tante ten zeerste aanbevolen adres. Gaat u hier maar effe binnen, moe komp zo, sprak een vettig maar struis meisje dat opendeed en mij in een heel klein propvol kamertje liet. Een goed half uur later kwam de helderziende mevrouw mij uitno digen haar te volgen naar de sean ce-kamer. Ik had mij voorgenomen niets maar dan ook niets te zeg gen, want als ik u listig uit mag horen kan ik u ook wel krasse voorspellingen doen, nietwaar. Zwijgend overhandigde ik dus de sigarettenkoker en wachtte met spanning de onthullingen af. Het medium sloot de ogen, streel de de koker en sprak: ïk krijg de letter g door, ken u dat thuisbren gen? Wacht, dacht ik, daar begint ze al te vissen. Ik schudde van nee, want tenslotte heet die jongen To bias en z'n achternaam begint ook niet met een g. Ik moet hoesten, zei de vrouw opeens en zij kuchte smartelijk. U rookt te veel, u moet uitkijken voor uw keel, die is niet sterk, ik hoor u maar steeds hoesten, dat komp van 't roken, maar u maakt u eigen ook zenuwachtig om die zwarte persoon die ik achter uw vrouw zie staan, daar moet u voor oppassen, hij zegt dat-ie uw vriend is, maar u moet hem niet vertrouwen, want ik zie hem steeds achter uw vrouw staan, ik hoor haar zuchten, ze heb een strijd te voeren, om die per soon, maar ze zal overwinne, nee. ik zie geen echtscheiding, ze blijft bij u. Ik zie u nou in een witte jas lopen in een groot gebouw, een fa briek, ja, nou zie ik het: een melk fabriek, u heb daar een hoge be trekking, maar u moet uitkijken voor een dik persoon, die wil u dwars zitten en hij maakt u zwart bij uw patroon, want hij wil zelf hoofdcontroleur worden. U heb vier kinderen, allemaal jongens, de oudste trekt een beetje met z'n linkerbeen maar ze zijn goed gezond, wacht es, u krijgt er nog een paar kinderen bij, meisjes, ja twee meisjes zie ik Ik vond het zo welletjes, stond op en betaalde. Ziezo, dacht ik, toen ik naar huis ging: nou ben ik er tenminste van overtuigd dat m'n dochter bij die jongen in goede handen is DESIDERIUS. vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staatsbestel te ver zekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die ge weld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwerking, de overhand te '.ebben over de ook daar aanwezige personen, die in goede verstandhouding met Neder land de nieuws rechtsorde wilden opbouwen. Daardoor werd een mi litaire actie ten laatste onvermij delijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat door mijn moeder en door het Ne derlandse volk als geheel met be trekking tot Indonesië plechtig is gegeven, het doel daarvan was uit sluitend de mogelijkheden te ope nen, om nu eindelijk aan Indone sië orde, welvaar1, vrijheid, zelf standigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Thans is, door de afkondiging van het besluit „Bewind Indone sië in overgangstijd", een belang rijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indone sisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige weken een Indone sische federale regering wordt in gesteld, die de verantwoordelijk heden en plichten, welke zijn ver bonden aan een democratisch be stel, zal uitoefenen en vervullen. Deze federale regering zal onver wijld ingevolge de haar toekomen de bevoegdheden verdere voorbe reidingen treffen tot de overgang naar en de vestiging van de nieu we rechtsorde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toe laten in overeenstemming met cie Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon vrije verkiezingen in In donesië doen houden. Aldus zullen, naar Ik hoop, spoe dig de Souvereine Staten van Indo nesië werkelijkheid worden. Indone sië en Nederland zullen dan, in de Unie verenigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart in de wereld. Dan zal zoals mijn Moeder het wenste een betere en gelukkiger toekomst gegrond vest ziin." Elke ochtend om half negen fyegint Peggy Robcrtshaw haar dagtaak, wel één der merkwaardigste ter wereld. Dagelijks legt zij 12 mijl af met een pedometer om haar rech terbeen teneinde voor de Dunlop- fabrieken te Liverpool het schoei sel op duurzaamheid te testen in alle iveersomstandigheden en op alle soorten bestraling. Negen jaar lang heeft zij 5 dagen per week ge lopen en daarmee de respectabele afstand van 45.000 km. afgelegd, dat ik 1 i/g maal de omtrek van de aarde. Op een regenachtige morgen trekt Peggy een paar hoge rubber laarzen aan. alvorens haar lange mars te beginnen Nieuwe bonnen voor werkkleding Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 10 en L 10 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 10 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumias of een mouw- schort. Op de bonnen L 10 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen. engels leer, manchester of pilow. een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 11 en H 12 en L 11 en L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t/m 9 en L 1 t/m 9 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Oudejaarsvechtpartij opgehelderd Zoals wtj reeds ln een deel van onze edities meldden, is op de avond van oud en nieuw tjjdens een vecht partij in een café in donker Am sterdam een zeeman dermate ge wond, dat hij vier dagen later over leed. Aanvankelijk stond de politie voor een raadsel, maar door inten sieve naspeuringen heeft men het drama kunnen ophelderen. De da ders, twee mannen, van wie een de houder is van het café waarin de vechtpartij plaats vond, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij voeren als verzachtende omstandig heid aan. dat de zeeman, zoals ge tuigen bevestigen, in het café zeer aggressief optrad en aanleiding gaf tot algemene ergernis. Toen de vrouw van de caféhou der de dronkeman om.half tien ge lastte het lokaal te verlaten, wei gerde hy dit. Zij belde daarop haar man op. die zich in een andere zaak bevond, die eveneens zijn eigendom is. Toen de caféhouder op het to neel verscheen, wierp de zeeman zich op hem. Bezoekers van het café hebben daarop hulp gehaald uit een aangrenzend café. dat een trefpunt is van boksers. Eén dezer, een twintigjarige jongeman, meng de zich in hot gevecht en bracht de aanvaller zulke zware slagen toe. dat hij, na aanvankelijk naar huis te zijn gegaan, en daar de nacht te hebben doorgebracht moest worden opgenomen in een der ziekenhuizen, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. Dronken chauffeur veroorzaakte tumult Dinsdagavond liet d.e politie in de Pieterstraat te Dan Haag een vrachtauto stoppen, omdat de ver lichting niet in orde was. De chauf feur bleek onder de invloed van alcohol te verkeren cn was niet in het bezit van de vereiste papieren. Een tweede inzittende werd weg gezonden om een man te halen, die wel in het bezit van de papieren zou zijn. Na enige ogenblikken ver scheen deze ter plaatse, doch bleek ook onder drankinvloed te verke ren en van het tonen van de papie ren kwam niets, .'el maakte de tweede inzittende van de auto het de politie zo lastig dat hij met ge bruikmaking van de gummistok werd verwijderd. Van deze gele genheid maakte de laatstaangeko- mene gebruik om in de auto te springen en weg te rijden. Een der agenten van politie sprong op de treeplank doch moest van verder meerijden afzien omdat hij andern bekneld zou zijn geraakt tussen de vrachtauto en een geparkeerde taxi. waarmee de vrachtauto in botsing kwam. Er werden enige schoten gelost, doch de bestuurder reed door. Even later vond men de vrachtauto onbeheerd op het trot toir in de De Riemerstraat. In de cabine van de auto en in de voor ruit waren kogelgaten. Het onder zoek wordt voortgezet. Per auto naar wedstrijd NederlandBelgië De minister van Verkeer en Water staat deelt mee dat desgevraagd door de RVI ontheffing van het Zondacs- rijvcrbod kan worden verleend op Zondag 13 Maart aan houders van plaatsbewijzen voor de Interland voet balwedstrijd Nederland—België van en naar het Olympisch Stadion te Amster dam. Bij uitreiking van een onthef- fingsbewijs wordt het entrée-bewijs vari de aanvrager aan de achterzijde vart een stempel van de betreffende RVI voorzien. Kolonel H Schaper, chef van de Marine-Luchtvaartdienst, is bevor derd tot schout bij nacht-vlieger. P. C. Broekhof f. hoofdofficier van gezondheid le klasse der Konink lijke Mnrfr.c, is bevorderd tot schout bij nacht-arts. Mr. dr. S de Vries Czn oud- mlnlster van Financiën, wordt Zondag 9 Januari tachtig Jaar. S d c W a a 1. generaal-majoor der Infanterie van het K N.I.L is benoemd tot liddcr 4e klasse der Militaire Wil lemsorde. Het bestuur der ..Oude SD.AP." heeft bij de minister-president gepro testeerd tegen de militaire actie ln In donesië. F réd érIc Jullot-Curlc. de communistische Franse hoge commissa ris voor atoom-energie, heeft verklaard de communistische partij tc verlaten als hem ongedragen zou worden gehei me inlichtingen te verstrekken aan „een buitenlandse mogendheid" Dc hoop. die was gewekt door het vredesoffensief van Tsjang Kai Sjek, is vrijwel verdwenen nu dc communisten nog steeds geen ant woord hebben gegeven. Het bericht over Tsjangs vredespogingen is uit dc bladen verdwenen en heeft plaats moeten maken voor nieuwe berichten over de gevechten die nog steeds allerwegen plaatsvin den. Een voortdurende stroom vlieg tuigen vanuit Nanking, Sjanghai en Kanton voert door de lucht voor raden aan voor de manschappen die bij Soets.iau door de communis ten zijn ingesloten. Men vermoedt niet dat zij op den duur tegen de overmacht bestand zijn. De communistische staf in Noord Oost-China heeft Woensdag een op roep gericht tot de nationalistische garnizoenen van Peking, Tientsin en Takoe, en hen aangespoord zich over te geven. De communisten be loven de generaals van die garni zoenen en generaal Foe Tsjo Ji, de opperbevelhebber van de nationa listische strijdkrachten in Noord- China, ongemoeid te laten. De communistische zender ver klaart, dat de nationalistische gar nizoenen dier steden thans over geen uitwegen meer beschikken en dat er hun niets anders overblijft, dan te capituleren. Trygve Lie heeft te Lake Success verklaard, dat hij de mogelijkheid zou onderzoeken van het aanbieden van de goede diensten van de Ver. Naties aan de Chinese regering en de communisten bij het bereiken van een accoord. De cameraman van Multifilm uit Batavia, de heer Brijers op de weg tussen Kepandjan en Wlingi in gesprek met enkele Indonesiërs, die aan de kant van de weg de Nederlandse colonnes rustig gadeslaan. Met een snelheid van minstens 70 km. per uur is Woensdagavond op dc Rijksweg RotterdamDen Haag tussen de Zwethbrug en de garage v. d. Graaf een personenauto uit Den Haag op een tegenligger gebotst Zes van de zeven inzittenden van beide auto's werden min of meer ernstig gewond uit de wrakstukken bevrijd. Mist en te grote snelheid de oorzaak De auto uit Den Haag heeft vol gens de Delftse politie links van de witte streep op het midden van de weg gereden. De zware mist en de grote snelheid waarmee gere den werd, maakten een botsing met de tegenligger welhaast onver- In Bussum heeft zich een niet alledaags geval afgespeeld. Op 84-jarige leeftijd overleed daar een woonwagenbewoner, een bekend straattype. Hij had in die gemeente jarenlang als scharen slijper zijn brood verdiend. Vele vrienden en bekenden uit het gehele land waren naar 's mans begrafenis gekomen om hem de laatste eer te bewijzen. Ook voor de woonwagenbe woners gaat het leven zijn ge wone gang en zo kwamen he denmorgen na de begrafenis de kinderen van de overledene, ze ven in getal, bij elkaar om de nalatenschap te verdelen. Deze noodzakelijke handeling geeft dikwijls aanleiding tot ongenoe gen en waarom zou dit bij woon wagenbewoners anders zijn. De ze kinderen besloten echter, om alle ruzie te voorkomen, de na latenschap, een ivoonwagen met inventaris, in brand te steken. Tevoren werd bij de politie vergunning aangevraagd. Deze werd verkregen en uit voorzorg werd de brandweer gewaar schuwd. Nadat de wagen met inhoud verbrand was. keerden de fami lieleden in alle vrede naar hun woonplaatsen terug. mijdelijk. Laatstgenoemde reed met een snelheid van circa 40 km. Het was een Chevrolet bestuurd door de 37-jarige aannemer G. D. uit Papendrecht die door de bot sing een gekneusd been opliep. De naast hem zittende G. H. P., even eens uit Papendrecht, kwam met de schrik vrij. Erger waren de in zittenden van de auto uit Den Haag er aan toe. De bestuurder J. K. kiGeg een hersenschudding, een kaakfractuur en een grote been wond. De naast hem zittende Bel gische musicus J. van de H. wo nende aan de Heemraadssingel te Rotterdam is met ernstige wonden aan hoofd en gelaat naar het zie kenhuis aan de Bergweg overge bracht, waar onmiddellijk bloed transfusie moest worden toegepast! De drie overige inzittenden van de auto, een dame en twee heren uit Den Haag liepen een hersenschud ding op. Behalve J. van de H. zijn alle gewonden in het gasthuis te Delft opgenomen. De beide zwaar beschadigde auto's zijn met een kraanwagen naar Delft gesleept. Probleem tweede lucht haven voor studie commissie Onder voorzitterschap van de oud-minister van Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, is door de minis ter van Verkeer en Waterstaat een commissie ingesteld, die zal onder zoeken waar de tweede luchthaven in het Westen des lands zou moeten worden geprojecteerd. Tevens zal deze commissie bestuderen, of de bestemming van het vliegveld Ypenburg mogelijk zal moeten wor den herzien. Dr. mr. J L. F van Essen Is benoemd tot conservator van de biblio theek van het Vredespaleis in Den Haag. In Shanghai zijn in December 4727 mensen van honger of kou gestorven. Onder hen waren 3879 kinderen Trygve Lie, de algemeen secreta ris der UNO heeft Woensdag voor speld, dat in 1949 in Palestina de vrede zal terugkomen. Hü deelde verslaggevers mee. dat een oplos sing thans meer nabij is dan ooit te voren, ondanks de jongste gebeurte nissen. Men verwacht, dat de nieuwe ver zoeningscommissie der UNO voor Palestina in de nabije toekomst zal bijeenkomen. Lie heeft Genève als plaats voor de vergadering voorge steld. De commissie voor de Ncgeb komt Vrijdag te Lake Success bijeen. De commissie beschikt dan misschien over enkele inlichtingen, betreffende de Britse berichten, dat Joodse troe pen twee luchtbases op Egyptisch grondgebied hebben bezet, zo geel de Lie mee. Intussen heeft de regering van Israël toegegeven, dat bij een actie, tijdelijk Israëlische troe pen waren doorgedrongen op Egyptisch gebied. De troepen bezetten daarbij twee luchtbases in het gebied van El Arish. Zij vernielden gebouwen, installa ties en startbanen en trokken zich terug met medeneming van verschei dene Spitfire-jachtvliegtuigen. Uit deze verklaring bleek niet, of hier mede alle Israëlische troepen Egyp tisch grondgebied hadden verlaten. Tydcns een persconferentie op het Britse ministerie van buitenlandse zaken vernamen dc journalisten uit de mond van een officiële spreker, dat Engeland dc toestand in Palesti na als „zeer ernstig" blijft beschou wen. ondanks het feit, dat ..de hoofd macht van het leger van Israël zich van Egyptisch grondgebied heeft te ruggetrokken." Groot Brittannië, dat de grootste wapcnlevcrancier is van de Arabi sche landen, zou overwegen de UNO tc bewegen het embargo, dat in de loop van 1948 hierop werd geplaatst, ongedaan te maken. Volgens de hierboven aangehaalde officiële Britse woordvoerder vloeit de huidige toestand in Palestina voort uit de „flagrante en ongeloof lijke schending" door Israël van de resoluties van de Veiligheidsraad. Inmiddels verneemt Reuter uit Tel Aviv. dat Israël Woensdagavond in principe het bevel van de Vei ligheidsraad tot het staken van het yuur heeft aanvaard. Advertentie Roeiboot op Kortenlioefse Plas omgeslagen Toen twee jagers, die Dinsdag de Kortenhoefse Plas per roeiboot wa ren opgevaren om op eenden te ja gen, 's avonds laat nog niet waren teruggekeerd, is een tiental dorpe lingen een onderzoek gaan instellen. In een roeiboot, voorzien van stormlampen en per fiets rondom dc grote plas „De wije Bliek" werd naar de jagers gezocht. De nasno- ringen bleken de ergste vermoedens te bevestigen. Men vond de roeiboot in omgeslagen toestand drijvende. Vermoedelijk is de licht gebouwde boot omgeslagen toen de jagers omstreeks half zeven in de voor avond huiswaarts wilden keren. Te gen die tijd brak een hagelbui bo ven Kortenhoef los. Bij het verdere onderzoek vond men nog een rug zak en een pet van een der jagers drijvende in het water. Het onderzoek leverde tot Woens dagavond geen resultaat op. Op een der eilanden trof men de hond van een der mannen aan, die daar blijk baar was heengezwommen. Tevens heeft men een aantal van de ge schoten eenden gevonden. De slachtoffers zijn de jacht opziener J. Breyer uit Kortenhoef en de heer O. van Dijk uit Den Haag. NU de opvoering van Vondels „Gysbreght van Aemstel'- weer spoedig in onze stad te verwachten is lijkt het ons interessant iets over te nemen uit het artikel „Misverstand rondom de Gysbreght" dat de regisseur en hoofdvertolker van dit drama, in het kerstnummer van „Vrij Neder land" geschreven heeft. Wij ontlenen het volgende: Geen goteling" maar een stedehouder Li EN regisseur gaat uit van het standpunt, dat een toneelstuk in zijn geschreven vorm incompleet is en het eerst door opvoering de volledigheid krijgt die bedoeld is. Hij moet zich niet alleen bezinnen op de geschreven tekst, maar ook*op de dramatische spanningen, die de dich ter voor ogen zweefden, toen hij aan zijn werk begon. Wij hebben dus niet alleen met de kunstenaar, maar ook met de mens in de kunstenaar te maken en te begrijpen wat deze mens te zeggen heeft. Wat nu heeft deze mens Vondel ons te zeggen? In de eerste plaats cn in al zijn werken, wil hij vorm geven aan de dramatische spanningen, die er tus sen een natuurlijke en een boven natuurlijke orde bestaan. Zo is het in zijn Lucifer, ook al voert hij hier als engelen vermomde mensen ten tonele, in zijn Adam in ballingschap, in Gebroeders, in Jephta en ook in de Gysbreght. Wie deze spanning niet verslaat of verstaan wil, kan wel zijn verzen bewonderen, maar niet het drama van Vondel door gronden, want het is deze man daarom te doen geweest, dit is zijn drama: een wereldlijke orde die moet ondergaan, om een goddelijke te la ten triomferen. Een middeleeuwer in wezen dus, die zich bedient van de vorm van zijn tijd, de barok. Deze man krijgt de opdracht een stuk te schrijven voor de opening van een nieuwe schouwburg, op dc Tweede Kerstdag 1638 wat gaat hij nu schrijven? Ten eerste: dc on dergang van de stad Amsterdam, waar niet de minste aanleiding toe was. Ten tweede: het persoonlijk lot van de middeleeuwse ridder Gys breght van Aemstel. veranderd in een zeventiende-eeuwse stadhouder. En ten derde en bovenal een Kerst spel. Foute traditie Wat doet nu de overheid van Am sterdam? Op aandrang van her vormde predikanten verplaatst men het stuk van de Kerstdag, waar het voor bedoeld is. naar de Nieuwjaars dag (in Vondels tijd naar de 3c Janu ari i. waar het niets mee te maken heeft. Op dit misverstand van Von dels meest intense bedoelingen, bouwt men ccn traditie, de traditie namelijk, om een Kerstspel op te voeren op een nieuwjaarsfeest. Zo ongeveer of men de Mattheüpassion laat spelen op Pinksteren Het is wel kenmerkend voor ons land. dat zijn enige grote toneeltraditie berust op ccn misverstand en dat men dat rustig van jaar tot jaar zo gelaten heeft, tot de dag van vandaag toe. Dat deze foutieve traditie niet ge tuigt van piëteit tegenover onze grootste Nederl. dichter, mag dan toch zeker geen aanleiding geven de zaak om te draaien en te zeggen, dat Vondel er niet in geslaagd is een goed drama te schrijven, als men het voor zijn werkelijke bedoelingen geen gelegenheid biedt. Eenmaal gedwongen deze foutieve traditie te accepteren, heb ik met mijn opvatting van de Gysbreght niet beter weten te doen, dan het publiek op Nieuwjaarsdag een ver lengstuk van de Kerstnacht voor te leggen, het Nieuwjaarsgedeelte overlatend aan Thomasvaer en Pie ternel. Misschien was cr voor de critiek een taak weggelegd om tèl- kens weer op dit foutieve uitgangs punt tc wijzen, het heterogene van twee stukken op deze avond en de gespletenheid, die dit in een publiek teweeg brengt, die zowel voor het ene als voor het andere funest is. De verzen Ja, zal men zeggen, maar er blijft toch een grote aesthetische waarde over. namelijk het schoon zeggen der verzen. Natuurlijk, maar een opvoe ring van de Gysbreght moet boven deze aesthetiek uitgaan. Het is geen voordracht op een podium, door da mes en heren in rok, die Vondels verzen schoon voordragen. Mocht men dit de ideale vorm vinden, dan miskent men toch wel heel erg het drama, dat Vondel bedoeld heeft en vooral de realiteit in de levensposi tie, die hij voorstaat. Ik heb gemeend aan deze doel stelling van het stuk het uitgangs punt van mijn opvoering te moeten ontlenen. Achter mij lag een opvoe ring van Royaards. een van Verka de. die van Defresne, die de span ningen van het wereldlijk gebeuren wist te verhevigen. Daarna is mijn opvoering gekomen, die het mystie ke drama recht wil laten wederva ren. Terugkerend tot mijn opvatting van het stuk, ben ik mij zeer wel bewust, dat aan het wereldlijk ge beuren door Vondel een grote plaats is ingeruimd Het stuk zou zijn na tionaal- of stedelijk-religieuze bete kenis niet hebben, als dit niet zo was Maar dan toch een wereldlijk gebeuren, gezien vanuit het kern punt der religieuze beleving en niet de religieuze beleving als een aan hangsel van het wereldlijk gebeuren. Wat het zwaarste is. moet nu een maal het zwaarste wegen. Zeker, ik bèn katholiek en Vondel was dat ook en ik ben niet van plan dat onder stoelen of banken te ste ken, ook in mijn werk niet als het te pas komt. Gysbreghts rol Het misverstand over de Gys breght heeft zich in de loop der ja ren vooral toegespitst op de titelrol, die men vóór alles als een strijdbare poteling ten tonele wilde zien ko- Van Dalsum als Gijsbreght men. Er komt. als het doek voor het eerste bedrijf opgaat, geen triomfa tor Gysbreght naar buiten, die zijn vijanden verslagen heeft en zijn stad heeft vrijgevochten: de triomfator is God. die hem en zijn stad verlost heeft, op een voor hem haast onbe grijpelijke en wonderbare wijze, een goddelijke verlossing en niet een menselijke verdienste. Er komt niet op een ridder, die de veten met zijn vijanden op bloedige wijze beslechten wil. er komt een stedehouder, die de zware verant woordelijkheid heeft gedragen voor het wel en wee van een grote stad met een verhongerde bevolking. Als dan ten slotte de stad verwoest is en deze verantwoordelijkheid van hem afvalt, komt pas voor het eerst zijn persoonlijke en verbitterde wil tot uiting, om van zijn gezin te scheiden en zich dood te vechten op de puinhopen van zijn burcht. Dan is er een engel nodig om hem te overtuigen, dat een door God geno men besluit moet worden aanvaard en hy zich daarvoor moet buigen. Niet een engel, omdat Vondel geen raad meer wist om een eind aan zyn stuk te maken, maar een doelbewus te realiteit in de gestalte van een engel, als oplossing voor een spel waarin de bovennatuurlijke orde moet zegevieren. Als ik dit alles overweeg, Vind ik dat Vondel een grotere toneelfiguur heeft geschapen dan de strijdbare poteling. die de critiek zo graag ten tonele wil zien verschijnen, een fi guur vooral, die vanuit een geheel andere bedoeling geschreven is. „Het beste in 1949" KLM maakte 1000-ste retourvlucht naar New York Op 24 Juli 1930 steeg van het vliegveld Port Marnock in Ierland een driemotorige Fokker F-7 op. Het toestel, dat de naam „Southern Cross" droeg,'had tot bestemming Newfoundland. Het was de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa naar Amerika. De gezagvoerder was Kingsford Smith, de tweede vlieger was de K.L.M.-piloot Evert van Dijk. Van passagiers was toen nog geen sprake: ten eerste droegen de oceaanvluchten daarvoor nog een te speculatief karakter, ten tweede was er toch geen plaats, daar alle be schikbare ruimte door extra benzi- ne-tanks word ingenomen. Dezelfde Evert van Dijk zette zes tien jaar later, op 22 Mei 1946 op het reusachtige vliegveld La Guardia bij New York een 30 ton wegend DC-4 vliegtuig aan de grond. Uit het toe stel stapten 44 passagiers. De K.L.M. had als eerste Europese luchtvaart maatschappij officieel zijn tweemaal wekelijkse luchtdienst naar Noord- Amerika geopend. Twee jaar later was deze reeds tot een dagelijkse verbinding uitgegroeid. Thans is weer ccn mijlpaaltje ln de geschiedenis van de dienst op Noord Amerika der K.L.M. bereikt. Woens dag 5 Januari maakte de K.L.M. de 1000ste retourvlucht naar New York. In deze duizend vluchten werden niet minder dan 29.683 passagiers, 125 029 kg post en 656.183 kg. \racht vervoerd. Hierbij zijn niet gerekend de vele extra vluchten, die herhaal delijk werden ingezet om aan de grote vraag naar passage te kunnen voldoen. In totaal werden op dit tra ject 6.054.431 km. afgelegd in 17.273 vlieguren, hetgeen gelijk staat met in 720 dagen 151 maal om de aarde te vliegen. Behalve deze geregelde vluchten onderhoudt de K.L.M. we gens het grote aanbod van lucht vracht sinds de zomer van 1948 drie maal per veertien dagen vrachtdien sten met speciale vracht-Skymasters Moeilijk postverkeer met Indonesië Eén luchtpostbrief per week toegestaan Nu er een K L M-vliegtuig met post naar Batavia Is vertrokken, zou de ver wachting kunnen worden gewest, dat weer, zoals voorheen, luchtpost naar Indonesië kan worden verzonden. De P.T T. vestigter echter de aandacht op. dat met het K.L.M-vliegtuig, dat op 21 December 1948 naar Batavia vertrok voor de laatste maal ln 1948 op normale wijze nog luchtpost naar Indonesië kan worden verzonden. Nadien werd het de KL M. onmoge lijk gemaakt langs dc gewone route naar Indonesië te vliegen en dus moest zij het luchtvervoer staken. Alle maatregelen werden getroffen om de achtergebleven correspondentie zo spoedig mogelijk door te zenden Met het op 4 Januari 1949 naar Indo nesië vertrokken toestel is dc oude post meegegeven. Om echter direct tot het vervoer van luchtpost tc kunnen overgaan, zodra ccn definitief vervoersplan naar Indo nesië zal zijn vastgelegd, bestaat de mogelijkheid thans een begin te maken met het posten van luchtpostcorrespon dentie voor Indonesië. Uitdrukkelijk wordt echter het vol gende onder de aandacht gebracht: 1. Zoals de toestand nu ls. kan nog niet onmiddellijk op een luchtpostver- voer per K L M. naar Indonesië worden gerekend. De P.T.T. gaat dus voorraad vormen: 2. In verband met het feit, dat. als luchtpostvervoer mogelijk is. dit toch zeer beperkt zal dragen, mogen tijdelijk uitsluitend postbladen en luchtpostbrie ven tot een maximum gewicht van vijf gram worden gebruikt, terwijl wordt verzocht zoveel mogelijk hoogstens één brief per week te posten: 3. Zodra deze regeling kan worden uitgebreid, zal hiervan mededeling in de pers worden gedaan: 4. Mocht blijken, dat de op deze wij ze gevormde voorraad te groot wordt, dan zal echter wederom aan het pu bliek moeten worden verzocht hun luchtpostcorrespondentie met Indonesië tijdelijk niet te posten; 5. De verzending van luchtpostpak- kettcn moet helaas voorlopig worden gestaakt: 6 Vervoer van correspondentie en pakketten naar Indonesië per zeepost vindt nog steeds normaal voortgang. Surinaamse rijst niet via de handel Wij vermeldden gisteren, dat er uit. Suriname 500.000 kg. rijst naar Nederland komt, die verkocht zal worden ten bate van van het Wil- helminafonds, dat gelden verza melt ter bestrijding van de TBC in Suriname. Wij vernemen nader, dat deze rijst niet gedistribueerd zal worden via de detailhandel om zwarte handel tegen te gaan doch uitsluitend zal worden ver kocht via personeels-verenigingen. vakgroepen en werknemers-orga nisaties. Per persoon wprdt maxi maal één kg. ter beschikking ge steld. De secretaresse van het co mité. dat zich met de verdelirg heeft belast is mevrouw Weismul- ler, Nassaukade 125, Amsterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2