PONT In 1952 moeten we op eigen benen fctaan Expositie van werkstukken in vrije tijd gemaakt Mgr. dr. A. Rinkel zestig jaar Charles Eyck vordert goed met inhuldigingstafereel Zeven en een halve gulden voor 19 slachtoffers Propagandist ii CaJV Nederlandse boer deed zijn plicht Ede verwacht vele inzendingen Oud-Katholiek aartsbisschop WALTER KRIEGER's ORKEST VOOR DE KOUDE Fa. L. H. C. ALVERS DRUKTECHNISCH ONDERLEGD PERSOON DAGEN \w\\\W von water vrij van koude vrij van purrken vrij1 en.?. U blij! AGENTEN Minister Mansholt'; Schraalhans" mag niet van de stad naar de boerenhoeve verhuizen Minister Mansholt heeft onlangs een radiorede gehouden over de vraag stukken op landbouwgebied waarmee de wereld heeft te worstelen en waarbij Nederland ten nauwste is betrokken. Minister Mansholt zei o.m.: Moge het in het verleden meermalen zijn voorgekomen, dat het ene jaar ongemerkt in het andere overging, dat de omstandigheden, waar onder werd geleefd en gewerkt, zich betrekkelijk weinig wijzigden, dat kan van deze tijd niet worden gezegd. Als wij bijvoorbeeld in staat zijn in enkele maanden tijd de jarenlange rantsoenering van brood, suiker en eieren te beëindigen, dan is het duidelijk, dat schraalhans ons gaat verlaten. Maar als in dezelfde periode de Nederlandse boer zich ernstig ongerust maakt over de afzet vah de aardappelen, waarvan we twee jaren geleden nog een ernstig tekort hadden, dan mag het ons niet verwonderen, dat hij zich afvraagt, of deze schraalhans bezig is van de stad naar de boerenhoeve te verhuizen! en het vlees. Slechts door uitbrei- Het was de taak van de Regering er voor ie zorgen, dat zoveel mo gelijk voedsel van de boerderij te lgen een redelijke prijs zijn weg \ond naar de consument. Dat be tekende dat van iedere boer werd verlangd, dat hij alles wat hij voortbracht, moest verkopen onder door de Overheid gestelde regelen en tegen door de Overheid vastge stelde prijzen. In overgrote meer- derheid heeft de boer hieraan vol daan. Rond 80 van de Neder landse agrarische productie is de weg gegaan, welke was voorge schreven. Wat het betekent, als boer en tuinder zich hun plicht jegens de gemeenschap niet bewust zijn in moeilijke tijden, zoals achter ons liggen, wordt duidelijk, als men zijn blik naar Frankrijk en mo menteel ook naar Duitsland wendt: Het is dan onmogelijk een goede distributie van de meest noodza kelijke levensmiddelen tegen rede lijke prijzen in stand te houden. Ik acht het van belang, dit alles duidelijk vast te stellen aan het begin van het jaar 1949: Het jaar van de kentering. Wat verlangt het Nederlandse volk van de toekomst? Naast vele andere dingen toch zeker niet in de laatste plaats goe de voeding tegen een redelijke prijs. Geen overdreven eis. Welnu, de Nederlandse boer is in staat dit te verschaffen: hij is er zelfs toe in staat, ondanks de steeds toene mende bevolking en bovendien zal hij nog zijn aandeel in de export weten te leveren. Maar hij is daar toe niet staat, als niet aan be paalde voorwaarden wordt vol daan. En een van de belangrijkste voorwaarden voor een maximale en rationele productie in de land bouw is, dat de boer weet, waar voor hij werkt. Onze bevolking neemt snel toe. sedert 1938 zelfs met meer dan 12 en dat stelt zeer hoge eisen aan onze landbouw. Wij drinken gemiddeld per persoon 30 meer melk. wij eten 20 meer groente, 30 meer fruit en 70 meer vis dan vóór de oorlog. Dit is alles uit stekend en verheugend. Het moet mij echter hierbij ook van het hart. dat het Nederlandse volk teveel gebruikt van niet strikt noodzakelijke dingen. Er wordt bijvoorbeeld gemiddeld 30 meer snoep verorberd en ik meen, dat enige beperking niemand zal scha den. Drankmisbruik Zorgelijk is bepaald het hoge al coholgebruik! Over het afgelopen jaar werd per hoofd van de bevol king 60 mcér jenever gedronken dan vóór de oorlog. Dit is niet door distributie of beperking van grond stoffen te verhinderen, want dan neemt onmiddellijk de clandestiene stokerij in omvang toe. Zorgenkinderen zijn nog het vet ding van onze veestapel in het jaar. dat voor ons ligt, kan hier verbetering worden verkregen. In tegenstelling met het jaar 1947 hebben wij nu een goed oogstjaar achter de rug. De hoeveelheden voeder laten een aanmerkelijke uitbreiding van de veestapel toe. In het verleden was Nederland ge wend grote hoeveelheden kracht voer te importeren om zijn vee stapel te voeden. Wij zullen dat in de toekomst niet meer kunnen doen, omdat ons daarvoor de de viezen ontbreken en het voorts niet zeker is. dat wederom goed kope granen op de wereldmarkt ter beschikking staan. Nog drie jaar Marshall-hulp Dank zij de Marshall-hulp zijn wij in staat ons op de nieuwe ver houdingen voor te bereiden. Maar als in 1952 de hulp van de Ver enigde Staten wordt beëindigd moeten we op eigen benen kunnen staan. Dit betekent, dat wij min stens één derde van onze kracht- voerimport zelf méér moeten ver- bpuwen. Het zal duideliik zijn, dat waar een goede voedselvoorzie ning dit alles noodzakelijk maakt ook de boer mag verlangen, dat hij weet waar hij aan toe is. Dan wor'dt voorkomen, dat hij ploegt en zaait en oogst maar na verloop van tijd zijn producten niet lonend kan afzetten. Het is daarom een onverbiddelijke eis, dat productie en afzet zodanig worden geleid, dat ernstige storingen worden voorko men. Goede organisaties Dat beteken* niet, dat de boer de risico's eenvoudig kan afwente len op de gemeenschap. Hier kan slechts een oplossing worden ver kregen als wordt gezocht naar een juiste verdeling van verantwoor delijkheid tussen gemeenschap en boer, en. wat de laatste betreft, tussen de individuele boer en zijn organisatie. Het is daarom een ge lukkige omstandigheid, dat de boe ren in Nederland beschikken over organisaties, die in staat zijn een verantwoordelijke taak op zich te nemen. De Stichting voor de Landbouw, veelal in samenwer king met andere organisaties, houdt zich thans ernstig bezig met de studie van de vraagstukken, welke ik in het voorgaande even mocht aanstippen. Het gaat hier om uitermate belangrijke proble men. voor onze landbouw niet al léén. maar voor onze volkshuis houding in het geheel. Het gaat om 't bestaan van honderdduizenden landarbeiders en boeren, het gaat om de duurzame welvaart van het platteland. Het gaat dus om het gehele Nederlandse volk! De regering heeft zich bereid verklaard te streven naar bestaans zekerheid voor landarbeider, boer en tuinder door beheersing van productie en afzet en zij heeft in grote trekken aangegeven, hoe zij zich de ontwikkeling in de toe komst denkt. Het komt er nu op aan, of wij gezamenlijk in staat zijn met vooruitziende blik leiding te geven in een gezamenlijk gedra gen verantwoordelijkheid van or ganisatie en overheid, van individu en gemeenschap. De weg ligt vóór ons" aldus besloot minister Mans holt zijn rede „laten wij hem met durf inslaan!" Teneinde een beeld te geven van hetgeen er op het gebied van de vrije tijdsbesteding gedurende de laatste jaren in Nederland is gepresteerd, zal er deze zomer in Ede een grote nationale tentoonstelling worden gehouden. Uit de leden van de Edese Commerciële Club, die hiertoe het initiatief heeft genomen, is de Stichting „Nationale actie voor vrije-tijdsbesteding Gouden Handen" gevormd, die de organisatie van deze expositie voorbereidt. Hoewel de tweede wereldoorlog een slechte invloed heeft gehad op het nuttige gebruik van de vrije tijd. is er toch veel goeds tot stand gekomen buiten de uren. waarin onze landgenoten hun dagelijkse werk verrichtten. Hiervan wil de tentoonstelling een beeld geven. De Stichting is reeds geruime tijd op geheimzinnige wijze te werk gegaan. De beslissing is thans ge vallen. Uitgezonderd op Zondag 33 Juli zal de tentoonstelling geopend zijn van Donderdag 28 J.uli tot en met Zaterdag 6 Augustus. De eerste contacten met perso neelsverenigingen e.d. zijn reeds ge legd en gezien het enthousiasme, waarmede de plannen zijn ontvan gen. worden uit alle delen van het land inzendingen verwacht. Zowel individueel als in groepsverband kan worden Ingezonden. Er zal voorts een afdeling komen van werkstukken, die door militairen in Indonesië zijn vervaardigd. In dit verband verleent de Ni win zijn medewerking. Een groot aantal prijzen wordt beschikbaar gesteld. De werkstukken worden provincie- gewijze gegroepeerd. Niet in aan merking voor inzending komen ar tikelen, die in massa aan de handel worden verkocht of die gemaakt z\jn met het doel verkocht te wor den en goederen, die aan bederf on derhevig z\jn. De organiserende stichting heeft voor deze expositie de beschikking gekregen over een terrein met ten oppervlakte van ruim 12.000 m2, dat gelegen is tussen de Rijksweg en de Amsterdamseweg en be grensd wordt door de tuinen achter de woningen, staande aan de Bui tenzorglaan en de Concordialaan. Op dit uitgestrekte terrein zal 5000 m2 expositieruimte worden inge richt ln tenten. Reeds is bekend, dat er demon straties en wedstrijden met zweef vliegtuigen worden gehouden. Voorts zal de Philips-wondertuin op hot expositieterrein te bezichti gen zijn. Door de schooljeugd in het gehele land wordt een tekenwed strijd gehouden. De stichting heeft zich verzekerd van de medewerking van het ge meentebestuur van Ede en van de provincie Gelderland. Inlichtingen en aanvragen voor inzendingen kunnen schriftelijk worden gedaar bii de Stichting „Nationale actie voor vrije tijdsbesteding Gouden Handen", Talmalaan 15 te Ede. Geleerde van naam, musicus en beminnelijk mens Maandag 10 Januari hoopt mgr. dr. A. Rinkel aartsbisschop van Utrecht van de Oud-Bisschoppelij ke Clerezij en voorzitter van de Oud-Katholieke bisschopsconferen tie, zijn zestigste verjaardag te vie ren. Mgr. Rinkel, die een gemoedelijk en eenvoudig mens is en die veel zin heeft voor humor, is een scherp denker, die zich het best thuis voelt op zijn studeerkamer en die zich vooral voelt aangetrokken tot de systematische vakken. Behalve een knap theoloog als geleerde geniet hij in het binnen- en buitenland een goede naam is mgr. Rinkel ook een begaafd musicus. Naast een zestal missen componeerde hij enige benedicties en gezangen. Mgr. Rinkel heeft behalve met de Oud-Katholieke kerken in het buitenland een sterk contact met de Kerk van Engeland, die met de Kerk van Utrecht intercommunie onderhoudt. Eén van de redenen waarom hij daar zulk een grote waardering geniet is gelegen in zijn vermogen om zich bii een discussie over geloofszaken te abstraheren van de actuele toestand en een zaak zuiver naar haar mérites met betrekking tot het geloofsleven en de H. Schrift te bezien om eerst daarna de huidige toestand te be oordelen. In 1947 ontving mgr. Rinkel het Lambeth-cross. Mgr. Rinkel die ln Ouderkerk aan de Amstel werd geboren en daar de lagere school bezocht, studeerde aan het Oud- Katholiek Seminarie te Amersfoort, na dat hIJ daar eerst het gymnasium had afgelopen .v°> zijn leermeesters aan het Seminarie behoorden o.m. de hoog leraren Kenninck. Gul. v d Bergh. Be rends en Wrjker. In de Jaren van 1910 1914 was hij prefect van het Seminarie. Op 25 Januari 1914. de feestdag van Paulus' Bekering, werd dr. Rinkel priester gewijd door mgr N. Prins, bis schop van Haarlem Op 1 Mei 1914 volgde zijn benoeming tot pastoor te Enkhuizen, waar hii tot 15 Juni 1920 bleef om daarna In Amersfoort pastoor Wijker op te volgen In September 1920 volgde ziln benoeming tot hoogleraar aan het Seminarie om onderwijs te ge ven in de dogmatiek, ethiek, dogmen- geschiedenis en liturgiek. Op 14 September 1926 werd dr. Rin kel benoemd tot kanunnik van het Me tropolian Kapittel ln het Aartsbisdom Utrecht en op 6 April 1937 werd hij geroepen om zijn vroegere leermeester mrg F Kenninck op le volgen als Aartsbisschop van Utrecht. De wijding werd op 15 Juni 1937 verricht door mgr. Berends, de bisschop van Deven ter. Mgr. Rinkel, die ln de Jaren 1927—'28 te Amersfoort een kerk bouwde, die aan St Gregorius ls toegewijd, had ln de looo der jaren zitting in tal van commissies en besturen: wij noemen slechts de muzlekcommissie. de gezan- gcnbundelcommissie. hét Lausanneco- mitó en de redactie van de Oud-Katho liek Van 1935—1037 vertegenwoordigde mgr Rinkel de Oud Katholieke Kerk in de Oecumenische Raad ln Neder land Van zijn hand verschenen vele publi caties. o.a Van heerlijkheid tot heer lijkheid; Uit de rijkdom zijner genade: De gave Gods. Psalter: Handboek voor geloofs- en zcdcleer der Oud-Katholie ke Kerk ln Nederland Duitse arbeiders weigeren demontage uit te voeren Arbeiders van de Verenigde Bo- chumse Staalwerken hebben Don derdag een aantal Duitsers, die door de Engelsen naar de fabriek gezon den waren om te beginnen met hot leeghalen hiervan, verdreven onder het uiten van kreten als „verraders pn ..schande". Dit was het tweede incident, dat deze week plaatsvond. In het begin van de week vormde een aantal arbeiders een levende muur rond een machine en verdre.'f twee Engelse officieren en een aan tal Duitsers, die gekomen waren om I met het leeghalen te beginnen. MGR. DR. A. RINKEL „Ik weet een baan voor je!" Woensdag liep de 27-jarlge Belg B J Lop de Hoefkade te "s Gravenhage. waar hij door een onbekende man werd aangesproken. Deze vroeg hem, wat hij zocht. Op zijn antwoord, dat hij een .schip zocht om te kunnen monste ren. gaf de man te kennen dat hij hem wel aan een baan kon helpen en nam hem mede naar een woning in de Van Ravcsteinstraat. waar hij hem op een zolderkamer bracht. Daarna verwijder de de man zich en kwam even later met een tweede persoon terug Beide grepen toen de Belg vast, smeten hem op een bed en eisten van hem alles af te geven, wat hij bij zich had De Belg gaf de mannen 2400 Belgische francs en een armbandhorloge, waarna de mannen vertrokken. De beide perso nen. wier namen bij de politie bekend zijn. zijn voortvluchtig. Rangeerder gedood Woensdagavond is op het station Zuid te Enschede de 59-jarige ge huwde rangeerder B. om het leven gekomen. B. stond naast de rails toen een zogenaamde locomotor, naderde. Door nog onopgehelderde oorzaak ontspoorde de locomotor, waardoor B. tegen een stenen muurtje werd gedrukt. Opera van Andriessen en Engelman bijna gereed Wij hebben dezer dagen een en ander horen verluiden over de stand van zaken met betrekking tot enkele Regeringsopdrachten in de weield van de kunst. Zoals men weet is aan de Limburgse kunste naar Charles Eyck de officiële op dracht verstrekt om de plechtige in huldiging van Koningin Juliana op een schilderij in beeld te brengen. De kunstenaar schijnt met zijn voor bereidende arbeid goed te vorderen en hij beschouwt de opdracht ze ker niet als een sinecure. Reeds een groot aantal schetsen heeft hij gereed, ontwerpen en varianten daarvan, zowel als verschillende detailtekeningen. Waarschijnlijk zal het gehele doek de respectahelc om vang krijgen van vier bij vijf meter en. naar 't zich laat aanzien, heel in teressant zijn van opzet. De bedoe ling is. dat de voornaamste hoog waardigheidsbekleders. die de plech tigheid hebben meegemaakt, zo ge lijkend mogelijk worden geportret teerd. en. om historisch juist te zijn. zullen verschillende van hen worden uitgenodigd om speciaal voor de schilder te poseren en wel gekleed in het officiële costuum. dat zij bij de plechtigheid hebben gedragen. De lezer herinnert zich, dat de vo rige minister van O. K. en W. een opdracht heeft verstrekt aan Jan Engelman tot het schrijven van een operatekst en aan de componist Hen drik Andriessen tot het schrijven van de muziek daarbij. Het lag in de bedoeling, dat beide kunstenaars nog in de loop van het vorig jaar ge reed zouden zijn en dat de Neder landse Opera zo spoedig mogelijk met het instuderen zou beginnen. Er is echter vertraging ontstaan, waar door nog niet vaststaat wanneer re petities kunnen aanvangen. De schrijver is met zijn libretto onder de titel Philomela inmiddels gereed gekomen en heeft zijn werk in een speciale editie van De Harp gepu bliceerd Volgens hen. die van deze tekst hebben kennis genomen, is de dichter uitnemend geslaagd. Ook de componist denkt er zo over en heeft van de dichtcrtekst dus de nodige stimulering ontvangen. Niettemin is hij met zijn arbeid nog niet geheel klaar. Verschillende fragmenten, die hem niet bevredigen, heeft hij her schreven. Men moet niet vergeten, dat er in ons land geen eigenlijke operatraditie bestaat en dat dc com ponist zich dus in een wereld moet inleven, die voor hem betrekkelijk nieuw is. Intussen hebben wy vernomen, dat de Utrechtse componist thans met zijn werk uitstekend opschiet en dat binnen zeer afzienbare tijd zijn compositie geheel voltooid zal zijn Naar wij vernemen is met belang rijke steun van de zijde de Regering een grote tentoonstelling in voorbe reiding. waarmee een rondreis ge maakt zal worden door verscheidene landen. Deze tentoonstelling zal een overzicht geven van de voornaamste stromingen die op het ogenblik in ons land bestaan en van de belang rijkste kunstenaars. Zij zal de naam dragen „Van Kruyder lol Heden" en zal reizen naar Brussel. Luxemburg. Parijs. Londen. Stockholm en óslo. De gehele tournee zal ongeveer een jaar in beslag nemen. De bedoeling is, dat een groot aantal van de in gezonden werken door officiële in stanties wordt aangekocht. De kunst werken worden uitgezocht, nadat de Raad voor Kunst hierover speciaal advies heeft uitgebracht. Rusland retourneert Engelse schepen De Britse admiraliteit heeft be kend gemaakt, dat de Sowjet-Unie een slagschip, acht torpedoboot- jagers en drie duikboten, die Enge land haar in 1944 heeft uitgeleend, zal teruggeven. De teruggave zal in drie groepen geschieden. Onder de eerste groep schepen, die 15 Ja nuari uit Moermansk zullen ver- trekken, bevindt zich het 29.000 ton metende slagschip „Royal Sove reign". KLM vliegt ook naar Venezuela Met ingang van 3 Januari heeft het West Indisch bedrijf der K.L.M, een dienst geopend naar Barcelona (Venezuela) ongeveer 250 km. ten Oosten van Cóiacas gelegen. Deze nieuwe verbinding ontleent k in de eerste plaats zijn belangrijk heid aan het feit. dat op enige af stand van Barcelona grote oliecen tra zijn gelegen. Tevens liggen in de omgeving ''an de stad. die plm. 12.000 inwoners telt. enige kolen- en zoutmijnen, terwijl het gehele district bekend is om zijn veeteelt. Tweemaal per week zullen de K.L.M.-toestellen naar Barcelona vliegen en van daar uit naar Trini- i dad, waar goede aansluiting bestaat met de K L M.-dienst Curagao- Trinidad-Paramaribo. Komen cacaoprijzen binnenkort vrij? Naar het vakblad De Kruidenier verneemt, zijn er plannen de prij zen van cacao-artikelen, met uit zondering van cacaopoeder, vrij te laten. De industrie is voorstander van algehele vrijlating, vanwege de sa menhang van de prijsvorming. De beswaren van hogerhand tegen de vrijlating van de cacaopoederprijs worden nog besproken. In ieder ge val zijn op dit moment de bekende maximumprijzen nog onverkort van kracht. Donderdag werden te Assen de hengstenkeunngen gehouden door de koninklijke vereniging „Het Nederlandse Trekpaard". Een 17-tal paarden werd ter keuring aangevoerd. Twee Amsterdamse politiemannen speelden verradersrol Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht hadden zich twee Am sterdamse politie-agenten te verant woorden wegens hun verraderlijke gedragingen in bezettingstijd. De beide mannen, Teunis de Jong en Wijbrand Steenhoven, aanvanke lijk werkzaam aan het politiebureau aan de Linnaeusstraat in de hoofd stad. werden in Juli 1942 gedeta cheerd bij het beruchte bureau In lichtingendienst van de Politie aan de Nieuwe Doelenstraat, met de op dracht voeling te houden met een organisatie, welke zich ten doel stel de joodse personen op illegale wij ze naar het buitenland te vervoeren, i.e. via België naar Zwitserland. De beide mannen wisten zich lis tig in bedoelde organisatie binnen te dringen en rolden haar ten slotte geheel op. waarbij behalve de lei der. zekere P. F. Snep en diens zoon P. J. Snep Jr.. nog drie andere le den werden gearresteerd en in to taal niet minder dan 19 Joden het slachtoffer werden. Ook de Brusselse organisatie werd opgerold. Toen hun werk ten einde was. kregen zij uit erkentelijkheid voor hun verraderswerk vanwege hun chefs een premie van f 7.50 uitge keerd. Verder maakten zy zich me deplichtig aan een huiszoeking bij de familie Fiere aan de Vro lijkstraat te Amsterdam, waar bij ook een joods echtpaar met kind werden gearresteerd. Beide verdachten beriepen zich bij hun verdediging op hun positie als ondergeschikte politiemannen, die wel verplicht waren de bevelen van hun superieuren op te volgen. De procureur-fiscaal eiste in een scherp requisitoir tegen Teunis de Jong. als de hoofdschuldige door hem beschouwd, twintig jaar gev. straf met aftrek en ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven en tegen de minder schuldige Steenhoven tien jaar met aftrek en dezelfde ontzetting van rechten. Voor wat laatstgenoemde betreft vorder de de procureur-fiscaal bovendien onmiddellijke arrestatie. De verdediger van De Jong, mr. Brandts betoogde in zijn pleidooi dat zijn client niet de opzet had ge had de joden in moeilijkheden te brengen, maar om de uitbuiting van joden door emigratie-organisaties te verhinderen. Bovendien was zijn dienst in hoge mate beïnvloed door zyn onmiddellijke chefs, die van hun ondergeschikten een fel optreden te gen de joden eisten. Uitspraak in beide zaken 13 Janu- In de week van 1015 Januari beginnen de nieuwe cursussen voor: MACHINESCHRIJVEN (blind tikken) STENOGRAFIE <Ned. en Mod talen) NEDERLANDS FRANS DUITS ENGELS BOEKHOUDEN ST A ATSPRACTIJKD1PLOMA MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE MIDDENSTANDSOPLF.IDING (Dag- en Avondlessen) (Handelscorrespondentie en Conversatie) ImsaatulEd I 40 SCHOLEN IN NEDERLAND Dir. L. A. DEN UYL, Leraar M.O. Arnhemseweg 22 Tel. 4583 Amersfoort Groot nationaal Dagblad vraagt voor Amersfoort en Omgeving Brieven onder no. 4271 bureau van dit blad AMERSFOORT, Langestraat 125 - Telefoon 4242 KOMT U OOK LUISTEREN???? As. ZATERDAGMIDDAG 3—6 UUR Zaterdagavond muziek 7^-11 uur orkest Varia Band Zondagmiddag weer gezellig matinee 36 Des avonds evenals altijd een knalavond voor ledereen Donderdag muziek 73^-11 u Jaeger mansbroeken (zeer mooie kwaliteit) Extra zware kwal. zuiver wollen jaeger pantalons. Wollen en halfwollen jaeger manshemden (ook in grote maat). Zwaar winter-interlock manshemden. Flanellen kinderpyama's. in alle maten. Grote gemolt. directoires. Grote jaeger, halfwollen en zuiver wollen directoires. Khaki overhemden in 2 kleuren. Leuke jongens sporthemden voor 10 tot 17 jaar Pracht popeline overhemden met losse en vaste boord. Extra sterke zuiver wollen sokken. Flanellen dames-pyama's. Wollen shawls, zeer aparte sortering. Gevoerde dames- en heren Nappa-handschoenen. Voor warme kleding naar de kleine zaak met de grote sortering. TRICOTAGE- EN MODEMAGAZIJN TELEF. 3403 ARNHEMSESTRAAT 15 N.V. Mij. v. Wasverwerking ERDALFABRIEK Amersfoort vraagt voor direct voor haar tubenfabriek voor de verzorging en bediening van de tuben- drukmachines. Leeftijd 30 tot 35 jaar. Ervaring als drukker gewenst. Schriftelijke sollicitaties aan Afd. Personeelsza ken. Brabantsestraat 17 of persoonlijk tussen 8.30 en 5 uur aan Poort 3, kleine Koppel (Eemzijde) te Amersfoort. met zo'n degelijke leren jas van J O G A's LEDERMOTORKLEDINGFMRIEK Uit voorrond en op moot. Tevens opnieuw verven en reporeren. IEUSDERWEG 7-TEl 5870 AMERSFOORT Te huur gevraagd Jonge mensen, z.k beiden bezigheid buitenshuis, zoe ken een ongem. kamer met kookgelegenh. Br. no. 4277 bur. van dit blad. Personeel gevraagd Meisje gevraagd voor de morgenuren. Klein gezin. Balistraat 34. 4278 Personeel aangeb. Nette werkster b.z.a. voor de Zaterdagmorgen. Br. no 4276 bur. van dit blad. Woningruil Woningruil. Aangeb.: wo ning te Vleuten, bev 5 ka mers (nieuwb. 1938) Huur prijs 4.per week. Gevr.: woning te Amersfoort (om geving Birkhoven. Vlasak kers. Soesterkwartier). Br: J. v. Asselt Schoolstraat A 140x. Vleuten. 4275 Lessen Woensdag 19 Jan. Ie les beginners. Maandag 10 Jan. le les gevorderden Ga met Uw tijd mee en neem privé in de „Samba". Ann Bert Kamnerman. Langestraat 113. Tel 5494. 4280 Opleiding Vakgmepexa- men. Aanvang niéuwe cur sus Schoonheidsspecialist (e> incl Cosm. Chemie 1 310. Manicure 50.Pedicure 150.Lichaamsmassage 210.Electr. ontharen f 60Theorie door artsen. Speciale opleiding voor het buitenland. Vraagt prospec tus Ria de Korte. Nie Wit- senstraat 5 A'dam-C.. Tel 33994 Aparte salons voor cliënten. Zwakke leerlingen? Bn- werken of helpen voor L O. of ULO. door een ervaren leerkracht. Adres: Beuk straat 17, Soesterkwartier. A'foort. 4257 Dansinstituut Joop Snijders Korte Gracht 20. tel. 5083. Nieuwe lessen voor begin- nenden en gevorderden vangen aan Medio Januari. Inschrijvingen dagelijks. 4176 Volksuniversiteit. Cursus over ..Radar" (met geluids film) begint Vrijdag 14 Januari. Aanmeldingen Utrechtseweg 99 (Tel. 5454» 4286 Diversen BIJVERDIENSTE! Vooraanstaand neutraal weekblad vraagt g in alle grotere plaatsen van Nederland. Prettig werk en goede verdienste! Heeft U één of meer uren per dag be schikbaar. schrijft U dan omgaand even onder No. 4018 bureau van dit blad. fouAcuüsuUi&damQ la nisi is vsAvanq&n Een prima vooroorlogs 2- pits petroleumtoestel 13 65 Vraagt inlichtingen bij „De Leusderbazar". Leusderweg 121. Tel. 4353. 4282 Wenst gij een prima voor oorlogs 2-pits petroleum toestel? Geeft U dan op in .De Leusderbazar" Leus derweg 121, Tel. 4353. 4281 Rijdt U toch niet met. zo'n blikken slee. Neem op Uw reizen een ste vige „Spoortax" mee Tel 4109. 4279 406e Staatsloterij. Heden verkoop van loten bij- W. Scheick. Hobbemastraat 23 TeL 4251. giro 37593 Amers foort. 4273 Toneelwedstrijden ,.N. A. T. U." De prijzen zijn te bezichtigen bij Sporthandel Grootendorst, Utr.straat 16 4287 Attentie! Droge eiken- en beukenblokken f 25.per 500 K G f 45— per 1000 G. Franco thuis bezorgen. A v Ravestem Jr.. Brand- stoffenhandel Hoevelaken K. 3495 Tel. 268. 4159

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4