Hoe staat het met onze jeugd? Amerika vervolmaakt thans de V-wapens van Hitier Panama: een klein land met veel mogelijkheden KLM doet nu ook twee maal per week de luchthaven Tocumen aan Veel delfstoffen in de bodem door MR. M. B. VAN DE WERK, kinderrechter te Utrecht J N het oude boek Koningen staat het schone In het voetspoor van Jules Verne Nieuwe perspectieven van de moderne wetenschap Amerika heeft eerste „atoomklok" Zaterdag 8 Januari 1949 3 Panama City is met ingang van 3 Januari ook opgenomen in het West Indische net der K.L.M. Tweemaal per week zullen de Vlie gende Hollanders op de dienst Cu- ragao ArubaBarranquillaSan José ook op het vliegveld Tocumen, 15 mmuten van Panama City ge legen, landen. Tocumen is een der grootste en modernst geoutilleerde luchthavens van Centraal Amerika; het is door een prachtige verkeers weg met Panama City verbonden. Door deze nieuwe lucht verbinding verkrijgt Panama, dat behalve een middelpunt van scheepvaartwegen cok een centrum is van grote luchtvaartwegen, een uitstekende verbinding met het Caraïbische ge bied, waar de K.L.M. thans een luchtnet exploiteert van bijna 12.500 km. lengte. De republiek Panama dankt haar ontstaan en haar welvaart aan het 80 km. lange kanaal, dat van de Caraïbische Zee dwars door de landengte naar de Stille Oceaan loopt en het land in twee helften verdeeld. verhaal van de zoon der Sunamietische; daar in komt de volgende passage voor. Als de pro feet Elisa vanaf de berg Karmel de Sunamie tische vrouw ziet aankomen, stuurt hij zijn knecht Géhazi haar tegemoet om haar enige vragen te stellen. Eén van deze vragen is: „Is het wel met Uw kind?" Deze vraag nam de Londense kinderrechter Watsön tot motto van een zijner boeken. Het is de vraag, die ons steeds moet bezig houden. Als ouder, onderwijzer of jeugdleider hebben wij telkens weer die vraag te stellen ten op zichte van het individuele kind, dat aan onze zorgen is toevertrouwd. Soms ook moeten wij - denkend aan de toekomst van ons volk - alge meen en generaliserend ons afvragen: gaat het goed met de jeugd, met de opgroeiende jongens en meisjes, die straks mannen en vrouwen, va ders en moeders zullen zijn? Nu concretiseert en vergroft men deze vraag graag als volgt: Neemt de jeugdcriminaliteit toe of af? Hoe is het met de jeugdverwildering? Dan wil men graag cijfers en statistieken zien. Maar als wij al globaal en vervlakkend menen te moeten spreken over d e jeugd, dan mogen wij wel beseffen, dat de geestelijke en zede lijke toestand, waarin die jeugd verkeert, nooit te vangen is in getallen en curven. DE jeugd verkeert in bedenke lijke omstandigheden. Deze be wering is al zo vaak gedaan, dat de kracht er goeddeels aan ontnomen is. Maar de feiten blijven evengoed bestaan. Het gezinsleven is m alle krin gen van ons volk ernstig geschokt. Ook die bewering is uiltentreu- ren gedaan en heeft dus ingeboet aan kracht. Maar lezer, probeert U eens U het volgende in te denken. Als tussen ouders echtscheiding of scheiding van tafel en bed is uit gesproken dan moeten daarna wet telijke voorzieningen getroffen wor den voor het gezag, dat over de uit die mislukte huwelijken geboren kinderen moet worden uitgeoefend. In het arrondissement Utrecht alleen al zijn in 1948 voor on geveer 1100 kinderen zulke voorzieningen getroffen. En dat zijn alleen nog maar de offi ciële gevallen! Hoeveel meer gebroken gezinnen zijn er niet. Wie is bij machte te meten het kinderleed, dat zich achter deze gegevens verbergt? Wie is bij machte te schatten de gevolgen voor de ziel van het kind. ge volgen die zich vroeger of later in allerlei vormen kunnen open baren? Wie zich een ogenblik bezint op dit alles, die wordt het ook duide- lijk. dat bij een zo ernstige versto ring van het eerste milieu (het ge zin). de taak en de betekenis van het tweede (de school) en het derde milieu «de jeugdbeweging) enorm vergroot worden. Verheugend is, dat men hiervoor meer oog begint te krijgen en dat vooral het jeugdwerk in omvang en kracht is toegenomen. Doch met het probleem van onvoldoende leiding blijft men worstelen. Laat iedere jonge man of vrouw zich toch af vragen of hij of zij in deze geen plicht te vervullen heeft. Het gaat om de levensvreugde van jonge kinderen, die de gelukkig makende en opbouwende elementen in hun leven zo nodig hebben. WEINIG zaken zijn zo hachelijk en zo in staat om het inzicht te vertroebelen als het inrichten van statistieken op juridische of wettelijke grondslag. Hier werken zo vele en zo verscheidene factoren, dat het vergelijken van jaarcijfers en het daaruit trekken van conclu sies niet dan met de uiterste om zichtigheid mag gebeuren. Het aan tal, zaken, waarin geprocedeerd werd over het ontnemen aan de ouders van het gezag over hun kin deren of het beperken van dat ge zag, was ih 1948 ongeveer 18% ho ger dan in 1947. Maar dit betekent volstrekt niet, dat ouders ook zo veel slechter hun plichten nakwa men. De verhoging moet goeddeels verklaard worden hieruit, dat een aantal uit de oorlogsjaren daterende gevallen, waarin slechts een voor lopige voorziening getroffen was, nu eindelijk hun beslag konden krijgen. Terwijl het ook mogelijk is dat van invloed is geweest, het ge leidelijk aan beter op gang komen van het gehele apparaat waardoor kinderverwaarlozing en kindernood beter en eerder aan het licht wor den gebracht. Nieuw stuk van Shaw George Bernard Shaw, die nu met zijn 92 jaren de oudste to neelschrijver in de geschiedenis zal zijn, heeft een nieuw stuk geschreven dat speelt in een we reld na het atoomtijdperk. Het stuk heet „Far Fetched Fables". Het is het derde stuk dat Shaw in twee jaren tijd heeft geschre ven. De beide andere stukken waren: „Buoyant Billions" en een stuk over de Volkenbond, dat nog geen titel hepft. Geen van die stukken is tot nog toe opgevoerd. VOOR op de toepassing van het strafrecht gebaseerde cijfers geldt hetgeen hierboven over sta tistisch materiaal is gezegd in nog sterker mate. Hoe staat het met de jeugd? In hoeverre het niet goed gaat met een kind, of er sprake is van enige ziekelijke afwijking, een tijdelijke conflictssituatle. een moei lijkheid in de aanpassing, een los zijn van normen, een zedelijke ban deloosheid en nog zo veel meer dat alles wordt waarlijk niet uitge maakt door het feit of een bepaalde gedraging wel dan niet strafrechte lijk gequalificeerd kan worden. Im mers menige gedraging of levens wijze, die niet te vangen is onder het strafrecht, is bedenkelijker dan een waarop wèl een strafrechtelijke sanctie staat. Daarom kunnen cijfers betreffen de de toepassing van het strafrecht t.a.v. minderjarigen op zijn hoogst een kleine aanwijzing geven. Bo vendien moet men er rekening mee houden, dat zeer vele zaken niet bij do politie worden aangebracht en dat niet steeds proces-verbaal wordt opgemaakt. Zelfs als men met dit alles rekening houdt dan zegt het nog niets, dat in 1948 voor de kin derrechter te Utrecht 196 minder jarige jongens en meisjes terecht stonden voor een strafbaar feit te gen 187 en 203 in resp. 1947 en 1946 Deze getallen beginnen enige zin te krijgen als men ziet hoe veel hoger liggen de cijfers van de opgemaakte processen-verbaal (in welke vaak meer dan één verdachte voorkomt). Deze zijn voor de laatste drie jaren in rechtbank zaken resp. 378. 444 en 394. Als men in acht neemt, dat tus sen het ogenblik van het opmaken van het proces-verbaal en de be rechting enige maanden kunnen verlopen dan kan men wel zeggen, dat voor de beide laatste jaren, waarin meer geregelde toestanden voorkwamen, geldt dat ongeveer 50% der gevallen het niet brengt tot een behandeling ter kinderstraf zitting. D.w.z. dat in die gevallen met andere en doeltreffende maat regelen kon worden volstaan. Bedenkelijk is. meisjes, hetwelk dat het aantal ■SH zich schuldig maakt aan misdrijven toeneemt. Te verwachten is, dat bij het steeds minder worden van de mogelijkheid om in de zwarte handel iets te ver dienen. het plegen van de gewone strafbare feiten zal toenemen. Een andere reden tot zorg over de jeugd ligt in de grote behoefte naar genot middelen. In het bijzonder is de vraag naar tabax (sigaretten) zeer hoog! terwijl ook het alcohol-ge bruik bedenkelijk toeneemt. Het verlangen naar dit een en ander is zo sterk, dat zonder veel moeite ge wetensbezwaren ten aanzien van de middelen om zich in het bezit van het begeerde te stellen op zij worden gezet. Bij dit alles moeten gevoegd worden een zucht naar gemakkelij ke ontspanning en een begeerte naar schijnbaar goede kleding, als die maar modieus is: of samenvattend: de zucht om te leven naar een te hoge levensstandaard. Hier liggen "zoals een ieder begrijpen kan zéér grote gevaren. Sedert de bevrijding is er in het maatschappelijk leven zeer veel ten goede veranderd, so ciale er. economische toestanden verbeterden. Maar laat toch nie mand zich daardoor doen ver blinden en een te optimistische kijk hebben op de algemene toestand van de jeugd. Zo snel en zo gemakkelijk zullen de ge volgen van oorlog en bezetting niet overwonnen kunnen wor den! Nog lange jaren zullen wij te worstelen hebben met het vraagstuk van de ontluisterde jpugd. De Jeugd, die mist het zo broodnodige houvast, de vaste zedelijke norm. de zekerheden zowel in materieel als geestelijk opzicht. Naast deze bewust of onbewust in nood verkerende jeugd, staat de gezonde, sterke, zich door zijn zekerheden gesteund voe lende jeugd. Op deze is alle hoop gevestigd; omdat deze, tesamen met begrijpende en tot leiding geven in staat zijnde ouderen, de wankelende en be dreigde jeugd kan helpen en tegemoet treden. Nog eenmaal de vraag: Hoe staat het met de jeugu. De ernst van deze vraag en de noodzaak om er een wezenlijk antwoord op te geven mogen wij niet ontgaan door alleen te zien naar cijfers betreffende de z.g. jeugdcriminaliteit. De opvoe dingsinrichting voor jongens „Hoen- derloo" voert als slagzin voor haar propaganda het kernachtige woord „Hun toekomst in Uw hand." Voor heel 'de in nood verkerende jeugd geldt dit. Allen met elkander zijn wij verantwoordelijk voor de toekomst van de gehele Nederlandse jeugd, dat wil ook zeggen voor de ^oekomst van ons Vaderland. Reeds in de eerste jaren na de ontdekking door de Spanjaarden bestonden de kanaalplannen, die echter eerst in het begin van deze eeuw werden verwezenlijkt. Van 1881 tot 1891 heeft Ferdinand de Lesseps, bekend door de aanleg van het Suezkanaal, tevergeefs aan het Panamakanaal gewerkt. Toen hij in 1891 bijna 30 km. ge reed haa, moest hij het plan opge ven. Besprekingen van de Franse Kanaal Maatschappij met de rege ringen van de Verenigde Staten en Columbia, waartoe Panama toen tertijd behoorde, stuitten af op be zwaren van Columbia. Dit had tot gevolg dat in Panama, dat het belang van het kanaal zeer goed inzag, een revolutie uitbrak, met als resultaat dat het zich in 1903 van Columbia afscheidde. Terstond sloot de jonge republiek met de Verenigde Staten een overeenkomst. De laatste zouden het werk uitvoeren. Een zone van acht km breed aan weers zijden van het kanaal werd Amerikaans eigendom. Panama ontving hiervoor 25.000.000 ineens en 600.000 per jaar. Dit laatste bedrag is thans bijna ver dubbeld. Op 15 Augustus 1914 werd het Panamakanaal voor de scheepvaart opengesteld. Hoe groot het voordeel voor de scheepvaart was, blijkt wel uit, het feit. dat een bootreis van New York naar San Francisco met ongeveer 14.000 km werd bekort. Een reis van New York naar Val paraiso met 6000 km. Behalve de directe financiële voor delen. waren aan het tot stand komen van het kanaal ook belangrijke econo mische voordelen voor Panama verbon den. Immers voor het onderhoud, de exploitatie en de bescherming van het kanaal hadden de Amerikanen talrijke werkkrachten nodig. Niet minder dan 50.000 Panamezen vinden bij de tech nische dienst, het leger en de marine werk. Een ander voordeel voor Panama ls. dat het de aangewezen leverancier ls van velerlei producten, waaraan in de Kanaalzone behoefte bestaat. Het land met zijn ongeveer 700.000 inwoners is echter niet ln staat om aan de grote vraag naar levensmiddelen en andere producten te kunnen voldoen. Bananen, Cacao enz. De republiek bestaat uit twee berg ketens, die zich over de gehele lengte van het land uitstrekken, geflankeerd door kustvlakten. De vlakten worden door talrijke rivieren doorsneden en zijn doorgaans bedekt met een dicht oer woud. De bergketens omsluiten vrucht bare valleien cn plateaux, uitermate ge schikt voor landbouw en veeteelt. Slechts een klein deel van het land wordt echter gecultiveerd. De voornaamste land- cn tuinbouw producten zijn bananen, cacao, cocos- noten. koffie, suiker cn rijst. Koren, ta bak. katoc-n cn een grote verscheiden heid van tropische groenten cn vruch ten worden eveneens verbouwd. Maar van al deze producten kan alleen de bananenoogst aan de vraag voldoen. Alle andere producten worden ln te ge ringe hoeveelheid geteeld en knoeten dan ook door Import worden aangevuld. Daarenboven worden de behoeften aan vlees, melk, boter, sterke drank, leer, kleding, zijde, hout. machines, petro leum, electro-technischc artikelen, ce ment, staalwarcn, chemische en medi sche artikelen, zeep. cosmetische pro ducten. parfums cn snuisterijen in de meeste gevallen geheel door Import ge dekt. Goud en Bauxiet Er zijn ongeveer 200 fabrieken, die aan ongeveer 80Ö0 arbeiders werk verschaf fen. In hoofdzaak zijn het bedrijven, die zich toeleggen op consumptie-artikelen en verbruiksartlkelen. zoals levensmid delen. schoen- en meubelfabrieken. Of schoon het land rijk is aan delfstoffen, is de exploitatie ervan door verschillen de factoren niet lonend. In vele gevallen worden zij in bijna ontoegankelijke ge- Het vliegveld H at o op Curagao is het Schiphol van Wcst-Indië. Van hieruit vertrekken dagelijks de vliegende Hollanders" naar de vele landen, die opgenomen zijn in het uitgestrekte West-Indische luchtnet der KLM. bicden aangetroffen, waardoor de transportkosten te hoog worden, terwijl ook de lonen vrij hoog zijn. Er zijn rijke mangaan- cn bauxitbergen. maar alleen goud wordt op commerciële basis ge wonnen. Wellicht ls er geen land ter wereld, waar de economische aspecten zo gun stig zijn als in Panama. Het beschikt over een blijvende afnemer in de Ka naalzone. wiens behoeften zeer groot zijn. Het bezit een rijke bodem, die ter stond voor land- cn tuinbouw en vee teelt geschikt tc maken is. De Pana mese regering ls er dan ook op uit om de economie op een hoger plan te bren gen. Allereerst op het gebied van de agrarische productie, want aan deze ar tikelen is op het ogenblik wel de meeste behoefte. Panama trekt jaarlijks duizenden toe risten. Het is een paradijs voor lief hebbers van vissen, terwijl Panama City een cosmopolltlsche hoofdstad ls met een aparte bekoring. De schoonheid van het tropische landschap 'ls bekend, ter wijl uiteraard het ingenieuze kanaal, waardoor Jaarlijks meer dan 2000 sche pen varen, een van de voornaamste trekpleisters is. Aantal werkende vrouwen neemt steeds toe in Amerika Uit onlangs door de Amerikaan se Vrouwen Organisatie gepubli ceerde gegevens blijkt, dat tussen April 1940 en October 1948 het aantal werkende vrouwen in de Verenigde Staten met 5.400.000 of bijna 45 is~toeg?nómén. Het ge middelde werd in sommige bedrijfs takken verre overtroffen. Het aan tal zelfstandig werkende vrouwen verdubbelde, het aantal kantoorbe dienden nam met 78 toe en dat van verkoopsters met 62 Daar entegen werd onder de categorie huishoudelijk personeel slechts een loenamc van 29 geconstateerd. In Oct. '48 waren er 17.371.000 werkende vrouwen in Amerika te gen 11.920.000 in April '40. Zij waren over de verschillende beroepen als volgt verdeeld: kan toor- cn soortgelijk personeel 4.491.000 (2.530.000), arbeidsters en leidsters in de industrie 3.845.000 (2.400.000), dienstpersoneel uitge zonderd huishoudelijk personeel 1.839.000 (1.350.000). huishoudelijk personeel 1.484 000 (2.100.000), ver koopsters 1.345.000 (830.000), aca demisch gevormden 1.598.000 (1.570.000), eigenaressen, bedrijfs leidsters of hoger personeel (niet agrarisch^ 910.000 (450.000), vrou wen in het landbouwbedrijf 1.860.000 (690.000). Een fraai gezicht op Panama heeft men onder de palmen van de Avenue des Balbao. In het binnenland van Panama le ven nog ongeveer 65.000 Indianen, die ondanks de snelle voortschrij dende techniek in hun primitieve leventje blijven volharden en daarin misschien gelukkiger zijn dan ioij. Wilhelm Furtwaengler, de Duitse dirigent, die in Zwitserland ziek ligt, heeft naar Reuter meldt, al zijn verbintenissen in Wenen afge zegd. Bovendien zal hij dit seizoen niet in Chicago optreden, omdat prominente Amerikaanse kunste naars daartegen geprotesteerd heb ben wegens zijn betrekkingen met de Nazi's. Bond van Wereldburgers Men schrijft ons: Op Nieuwjaarsdag werd tc 's-Gravcn- hage. In navolging yan Frankrijk, Duitsland en België, opgericht dc J3ond van Wereldburgers, sectie Holland. Een beginselverklaring ln de' Neder landse taal en Esperanto zal gratis huis aan huis worden verspreid. Als redacteur van het binnenkort verschijnende orgaan ..De Wereldbur ger" werd benoemd dc heer T o n n y de Jager Ie Groningen. Het ligt tevens ln dc bedoeling van de Bond om de eerste wereldburger Garry Davles, na zl|n tournee in België, nok ln ons land tc laten optre den Met het landclllk secretariaat werd belast dc heer Jean Fagcl, Badhotel te Wijk aan Zee. Zo stelde een tekenaar zich voor, dat de baan zou zijn van het „aard- satelliet-voertuig", zoals dit beschreven wordt in het program van het Departement van Defensie van de V.S. Duidelijk is op deze tekening de gordel te zien, waarop de aantrekkingskracht van aarde noch maan in vloed zou kunnen uitoefenen op het voertuig. Nog nauwkeuriger dan de bewegingen van de aarde HET Nationale Normalisatiebureau heeft vandaag bekend gemaakt dat het een „atoomklok" in gebruik heeft die loopt met grotere precisie dan die van de sterren aan het uit spansel. De klok wordt aangedreven door energie welke wordt'opgewekt door de trilling van de atomen van het ammonia-molecuul, Het precisie- quotiënt is veel gunstiger dan 1/20.000000. zo meldde het bureau. Men hoopt de klok zodanig te kun nen verbeterén dat een precisie- quotiant van 1/10.000.000.000 wordt bereikt. Deze nieuwe tijdstandaard is zo veel accurater dan die welke is ge baseerd op de aardrotatie dat hij zou kunnen worden gebruikt om de be wegingen van de aarde zelf te con troleren. De nieuwe klok zal een re volutie te weeg brengen in de indus triële procedures die op uiterst nauwkeurige tijdmeting gebaseerd zijn. zo meende het bureau. De vibrering van ammonia-atomen wordt geregistreerd door uiterst ge voelige radioapparaturen. Een spec- trumlijn die wordt voortgebracht in het microgolven-gebied van een ra- diospectrum wordt gebruikt om een oscillator te controleren die de klok aandrijft. Het gehele mechanisme, dat verder bestaat uit een ongeveer negen meter lange met ammonium- gas gevulde koperen buis, is opge steld in 2 vrij kleine kastjes. Het is het tweede verrassende re sultaat van de onderzoekingen van het bureau op het gebied van de standaardisering. De eerste bijdrage die het leverde was een nieuwe leng te standaard, die werd geleverd door de spectrumlijn van een kwikisotoop. (United Press). Tj E theoretische mogelijk- heid om per projectiel de aarde te verlaten en een reis naar andere planeten van ons zonnestelsel te ondernemen, vormde reeds lang een onder- tverp, dat de geesten van avon tuurlijke onderzoekers bezig hield. En niet alleen van hen. Men zal zich dc boeken herin neren van Jules Verne, waarin hij onder meer een reis naar de maan en een verblijf aldaar met litterair zienersschap tol in details schilderde. TIJDENS de tweede wereldoor log zijn de snelheden, waar mede vliegtuigen zich door het luchtruim bewegen, met sprongen gestegen. Hun maximum snelheid ligt nu in de buurt van de snelheid van het geluid, ruim 1000 kilome ter. Maar eerst de practische toe passing van raketten, onder meer in de Duitse V-wapens heeft deze dermate opgevoerd, dat men zich een practische verwerkelijking van wat immer een droom was, kan voorstellen. Sedert de vervolmaking, die de raketwapens door Amerikaanse on derzoekers in-de woestijn van New Mexico hebben ondergaan, behaal den zij snelheden van 6400 kilome ter per uur. De grootste hoogte, die zij bereikten, ligt volgens offi ciële cijfers van de Amerikaanse regering op 175 kilometer. De gissingen, die de korte mede deling van de Amerikaanse minis ter van Defensie, over een „aarde- satellietvoertuig" (het officiële (United Press). De minis ter van defensie der Verenigde Staten, James Forrestal heeft onthuld dat bij de gewapende macht der U.S.A. een program bestaat betreffende een „aarde- satelliet voertuig". De minister deed geen nadere mededelingen doch militaire schrijvers denken hierbij aan de theoretische mo gelijkheid een raket af te v-jren tot buiten de aantrekkings kracht der aarde. De raket, volgens deze theo rie, zou dan als een satelliet om de aarde cirkelen, totdat een radio-bevel het naar de aarde zou trekken om een vijandelijke installatie te vernietigen. Naar verluidt werkten Duitse geleer. den aan het eind van de tweede wereldoorlog aan een soortge lijk fantastisch wapen. document heet „Earth-satellite- vehiele-propramme'') oproept, gaan voor wat ae militaire doeleinden betreft, in de richting van een pro jectiel, dat voorzien is van een atoombom en radiografisch wordt gestuurd naar een plaats, zo ver van de aarde gelegen, dat de aan trekkingskracht van onze planeet er. die van de maan worden geneu traliseerd, zodat de raket op een vaste afstand van de aarde als een kunstmatige tweede maan zijn om loop om onze planeet begint. De afstand van de aarde tot de maan bedraagt gemiddeld 400.000 kilometer en volgens berekeningen van astronomen zou het kunstma tige „aarde-satelliet-voertuig" tus sen acht- en negentiende van deze afstand moeten afleggen, dat wil zeggen ruim 300.000 kilometer. In geval an een oorlog zou het Amerikaanse militaire oppercom mando het projectiel door radio impulsen naar de aarde terugstu ren, waarbij het gericht zou wor den op vijandelijke militaire ob jecten. Een dergelijk bombarde ment, zou wat de uitwerking be treft, het best vergelijken kunnen worden met het ter aarde storten van een meteoor. YKJ IE voor het eerst van dezo plannen kennis neemt, is ge neigd te denken aan fantasterij. Men vergete echter niet, dat het Amerikaanse leger met radar, die evenals de raketvoorstuwing zijn grote practische ontwikkeling in de tweede wereldoorlog heeft beleefd, kans heeft gezien contact met de maan te bereiken. Dit betekent, dat de besturing van een kunstmatige tweede maan binnen dc huidige mogelijkheden ligt en dat het pro bleem slechts is de vervolmaking van de raketten om het projectiel voldoende ver van de aarde te ver wijderen. Men denkt in Amerikaanse we tenschappelijke kringen bij de ont wikkeling van dit project niet alleen aan militaire toepassingsmogelijk heden. Daar is bijvoorbeeld de te levisie. De televisiegolven hebben horizontaal slechts een geringe draagkracht en worden bovendien in hun gang belemmerd, indien tussen het punt van uitzending en ontvangst bepaalde objecten zijn gelegen. Vert'.caal is de draagwijd te dezer golven veel groter, zodat, wanneer een door de mens gecre- eerd hemelichaam de stralen naar de aarde zou kunnen terugzenden, met televisie een oppervlakte zou kunnen worden bestreken, die vele malen groter is dan thans het ge val is. Zover is het echter nog niet. In het rapport van Forrestal wordt iedere voorbarige illusie getemperd door de toevoeging, dat dc studie voorlopig slechts van theoretische aard zal zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3