G» BOODÊ s UW BRIL iNt UUR KLAAR Natuurkundig laboratorium van Philips 35 jaar de trouwe kameraad voor de winteravonden Vaseline in het gebak VOOR SLECHTS 2 CENT Bij SPAAN BERTRAM Gekleurde Vitrage 130 c.M. breed 2.75 per Meter Onderzoekingen voerden tot zeer belangrijke vindingen HET GOEDE BOEK Meer en meer goedkope uitgaven Schrijfmachinepapier Cyclostylepapier Doorslagpapier HERSTEL VAN UW HAARGROEI ELECTROTECHNICUS nette Jongens voor leerling Suikerwerker enige nette Jongens en Meisjes geplaatst worden VOOR DE KOUDE DAGEN Fa. L. H. C. ALVERS MVlW'ü AGENT HEBTUPLANNEN Van gloeilamp tot electronen-microscoop Eerst vier werkers, nu ruim 800! Dezer dagen is bij Philips het 35-jarig bestaan van het Natuur kundig Laboratorium als weten schappelijk instituut herdacht. Want begin Januari 1914 werd een bescheiden hoekje in de Philipsfa- briek aan de Emmasingel te Eind hoven afgeschoten om tot natuur kundig laboratorium te worden in gericht. Dr. G. Holst, de eerste, die er zijn intrede deed, bleek tevens de man. die in staat zou zijn het labo ratorium te doen uitgroeien tot een wereldvermaard instituut. Het aan tal mensen, dat er thans werkt, overschrijdt reeds de 800; hieronder bevinden zich een rond 200 acade mici: natuurkundigen, ingenieurs en scheikundigen. Wat er in dit laboratorium zoal wordt onderzocht? Wel, dat waren in de eerste jaren vooral de eigen schappen van de electrische gloei lampen. In die tijd was namelijk d- half-wattlamp juist op de markt gekomen en zij had, zoals het met zovele nieuwe producten gaat, in hsar beginperiode nog met allerlei kinderziekten te kampen. Dit gaf aanleiding tot het onderzoeken van tal van problemen. Thans wordt dit soort onderzoek, dat op een bepaald doel is gericht, in tal van bijzondere laboratoria verricht- ln het chemisch lab., het apparatenlab., het philltelab enz. In het Natuurkundig La boratorium, of zoals het tegenwoordig heet: het Laboratorium voor Weten schappelijk Onderzoek, verricht men al sinds Jaar en dag voornamelijk funda menteel onderzoek, d.i. onderzoek, waar bij men vooral tot het hoe en het waar om der dingen tracht door te dringen en waarbij aan het begin de wijze, waar op de resultaten zullen worden toege past. niet altijd vast ligt. In de practijk blijkt dit soort onderzoek, waarbij men diep op de problemen ingaat, de meeste kansen te bicden iets waarlijk geheel nieuws te vinden. Ook vitamine D Zo hebben de fundamentele on derzoekingen op het gebied der gasontladingen in het Philipslabo- ratorium geleid tot de fabricage van natriumlampen, kwiklamperf- T L. buizen, neon- en andere re clameverlichting. Zo ook leidde een enderzoek, dat begonnen was na te gaan welke golficn—e van het licht het meest geschikt was Voordat de duizenden mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de Philips-fabrieken zich kunnen wij den aan de massa-productie van velerlei artikelen is daaraan vooral gegaan een zeer intensief en lang durig wetenschappelijk onderzoek. voor de bestrijding van Engelse ziekte (rachitis) tot een nieuwe methode om vitamine D te fabri ceren. Het merkwaardige ls dat men bij al die nieuwe vindingen en producten, welke het Phlllpsconcern heeft voortge bracht, slechts enkele stappen terug be hoeft te doen om weer bij de gloeilamp terecht te komen. Dit is echter volko men natuurlijk, want juist op dit en op .de omliggende gebieden van de gloei lamp heeft men de beschikking over een zeer uitgebreide kennis on ervaring, benevens over tal van hulpmiddelen ln fabriek en laboratorium, die de weten schappelijke onderzoekers ln staat stel len nieuwe gebieden in de natuur- en scheikunde te exploreren. Ogenschijnlijk hebben lasstavcn niets met gloeilampen te maken, maar voor het lassen zijn lastransformatoren nodig, daarin worden gelljkrichtbuizen gebruikt en deze zijn weer nauw verwant aan de radiobuis en de gloeilamp, hierbij is men dan weer tot de basis der Philips- Industrie teruggekeerd. Omdat het fabriekmatig vervaardigen van een nieuw product totaal nieuwe en andere eisen stelt als het verrichten I van wetenschappelijk onderzoek heeft men na elke nieuwe vinding vrijwel al tijd nog een lange en moeilijke weg te gaan om tot het fabriekmatig in pro ductie brengen van het nieuwe idee te komen. Dot geldt niet alleen voor Phi lips maar ook voor andere industrieën. Kunstrubber bijvoorbeeld was als labo ratoriumproduct reeds in 1017 gevonden, doch het zou tot omstreeks 1940 duren voor men het in enigszins belangrijke hoeveelheden fabriekmatig kon produ ceren. Zo ging het ook met nylon, waar van Du Pont de Nemours reeds voor 1930 mededeelde dat zij een nieuw, prachtig glasachtig uitziend, weefsel kon produceren, maar waarvan men tot voor kort nog slechts bij mondjesmaat Iets in de winkel kon kopen. Het publiek toont zich dan wel eens een beetje on geduldig dat de ontwikkeling van een nieuw product zo lang moet duren, rtjaar het moet zich eigenlijk gelukkig prijzen dat de industrie zich zo veel tijd gunt om het productieproces te vervolmaken, want dit komt uiteindelijk vooral het publiek ten goede: het krijgt daardoor de beste producten voor de laagste prijzen. Eigen gebouw Van 1914 tot 1924 was het natuurkundig laboratorium nog eenvoudig uitgerust en primitief gehuisvest: de eerste jaren telde het slechts vier werkkamers. Naar mate echter meer en meer bleek welk een grote betekenis het natuurkundig onderzoek voor de Industrie had. werd het laboratorium uitgebreid en nam het aantal medewerkers toe. Maar daardoor werd de ruimte, die men in de bestaan de fabrieksgebouwen aan het laborato rium ter beschikking kon stellen allengs te klein, zodat het tenslotte noodzakelijk werd een eigen gebouw voor het labo ratorium te gaan ontwerpen. In het be gin van 1924 werd dit gebouw betrok ken; ln 1926 moest het echter reeds worden vergroot, waarbij de vloeropper vlakte werd verdubbeld en het aantal werkkamers tot honderd werd uitge breid. Dc grootste uitbreiding vond ech ter plaats in 1929—1930 toen het aantal werkkamers tot 400 werd vergroot. Het was onlangs 35 jaar geleden, dat het Natuurkundig Laboratorium I van de Philips fabrieken te Eindhoven zijn eerste bescheiden entree maakte als wetenschappelijk instituut. Dr. Holst was de man. die uit j het afgeschoten hoekje in dc fabriek aan de Emmasingel een inslel- ling van wereldvermaardheid deed groeien. Thans werken er in het laboratorium ruim S00 personen, van wie ongeveer 200 academici. De tegenwoordige directie van het jubilerende laboratorium v.l.n.r.: Dr. E. j J. IV. Verwey, dr. H. Bienfait, prof. dr. H. B. G. Casimir en ir. H. Rinia. Mede dank zij dit laboratorium is de Philipsfabriek, waarin men zich oorspronkelijk slechts bezig hield met het fabriceren van gloei lampen, uitgegroeid tot een indus trie. waar ook radio-zend- en ont- vangbuizen, Rontgcnapparaten, fo tocellen en zelfs electronenmicros- copen worden gefabriceerd. Deze uitbreidingen der fabricage, waar aan een veertig jaar geleden nie mand zal hebben durven denken, zijn mogelijk geweest dank zij het werk van het Laboratorium voor Wetenschappelijk Onderzoek, de verdere ontwikkeling der nieuwe vindingen in proeffabriek en in de eigenlijke fabriek hebben al deze producten een wereldvermaard heid gegeven. ■Soest Soester politie heeft goede schutters De Soester politie heeft in de ln 1948 door de Nederlandse Politie Sportbond georganiseerde schiet wedstrijden met het bukswapen goede resultaten behaald. Van de veertien deelnemende vijftallen werd Soest tweede geplaatst met 477 pt. (kammoen werd Rotterdam met 487 pt.) Van de 86 deelnemers bezetten A. W. Voet 98 p. A. de Raadt 98 p., H. Fennema 97 p., en G. Pasman 97 p. resp. de 5e, 6e, 7e en Se plaats. Boete voor belediging Wegens belediging van haar plaatsgenote H. v. d. L.. veroor deelde de Utrechtse Politierechter Maandagmiddag de 32-jarige foto grafe Chra. R. M. F. te Soest bh verstek tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. TlC ..Soestdijk I" verloor Soestyk I heeft haar uitwedstrijd tegen AMJV I niet in een overwin ning kunnen omzetten. Eervol werd met 8-2 verloren. Niettemin slaagden de Soestdij- kers er in om de eerste 2 games van deze veel te laag ingedeelde vereniging af te snoepen en hadden zij iets meer geluk gehad, dan zou den er wellicht nog 1 of 2 puntjes zijn bij gekomen, daar drie partijen eerst na 3 games verloren gingen. Soestdijk 2 speelde thuis tegen Terre Neuve 2 en zoals verwacht won zij deze wedstrijd met met minder dan 100, waarmede zij haar ongeslagen record handhaafde. Ook Soestdijk 3 deed goed werk door Levu 4 in eigen huis een 23 nederlaag toe te brengen. Soestdijk 4 speelde niet, wegens niet opkomen van A.M.J.V. 2. Het programma van deze week ver meldt de volgende wedstrijden: Donderdag 13 Jan. U.T.T.C. 8— Soestdijk 4 te Utrecht; Zaterdag, 15 Jan. Soestdijk 1Soestdijk 2 te Soestdijk; Zaterdag, 15 Jan. Soest dijk 3—U.P.T.T.S. 7 te Soestdijk. ..Hogerop" gaf toneel Zondagavond gaf de R.K. To neelvereniging „Hogerop" een uit voering in het st- Josephgebouw aan de Steenhoffstraat. Opgevoerd werd „Zuster Annunciata" van Jan en Karei Filip. De gehele geestelijkheid van Soest en Soestdijk was aanwezig. De regie en het kapwerk was in handen van de heer Max Engbe- rink te Soest. Gevonden voorwerpen Blauwe ceintuur; wollen deken; paar wollen handschoenen: Duitse herder, tteef); bruine portemonnaie \nh. 2.50; rode wollen handschoen; twee bankbiljetten van 10.— bruine want; kindernachtjapon, zil veren ring: blauwe want; witte kip: dames mantelceintuur; wit-bruine foxhond paar kinderwantjes; gerui te wollen sjaal; zwarte vulpenhou der in étui; oud damesrywiel; zwart lederen handschoen; melkbus van 40 ltr.; duif, meeuwmodel; num merbord G 94083. Leusden „De greep van het geweten Zondag- en Maandagavond werd in ..Ros Bayart" te Leusden door leden van de afdeling Hamersveld der R.K. Jonge Boeren en Tuin- öersbond een toneeluitvoering ge geven. De heer G. van de Hengel sprak als voorzitter van deze Bond een korte inleiding, waarna het toneelstuk „De greep van het ge weten" werd opgevoerd. Dit mo reel hoogstaande en boeiende stuk werd met een hartelijk applaus beloond. Pastoor Van Wee dankte de spe lers en deelde mede dat het hem verblijdde dat na een onderbre king van twee jaren in „Ros Bayart" weer een goed en vlot to neelstuk werd gespeeld. MENIGEEN heeft in de jaren tussen 1940 en 1945 de weg naar het boek gevonden en in die tijd, toen langzaam aan alles om ons afbrokkelde, was het boek een goede en trouwe kameraad, in wie geen bedrog was Wel is waar trachtte ook daar het vergif door te dringen, maar de mogelijk heden tot kwade uitwerking waren gering, omdat het publiek maar al te goed wist welke schrijvers „verkeerd" waren. En in de diepste ogenblikken van ellende, in de hongerwinter, toen het lichaam nauwelijks genoeg voedsel kreeg om in leven te blijven, voedde men de geest, en wie zal zeggen, hoeveel mensen er boven op zijn gebleven omdat het boek hun daartoe de kracht gaf. Dankbaar constateerden allen, die de cultuur liefhebben, deze ontdek kingsreizen door het gebied van het boek. Maar zo was men overtuigd dat zou niet zo blijven. Zodra de be vrijding een feit zou zijn zou die belang stelling weer tanen cn zich richten op andere zaken. Deze kijk was te pessi mistisch. In de eerste weken van de mooiste Meimaand, die wij ooit hebben gekend, stond het publiek in lange rijen om een tijdschrift of een boekje te bemachtigen, dat dank zij de zorg van onze geallieerde vrienden naar Neder land kwam. WIJ weten het, daarbij speelden andere factoren een rol van betekenis. En van zelfsprekend is die enorme belangstelling voor alles wat gedrukt was men las alles wat men ln handen kreeg weer verdwenen Maar wat gebleven ls, is de belangstelling voor het boek. En van een inzinking is, nu bijna vier jaar na de bevrijding, nog geen sprake, al is de belangstelling wel tot normaler ver houdingen teruggebracht. En wanneer wij die belangstelling wat nader analyseren, dan blijkt het. dat de interesse vooral uitgaat naar het popu lair wetenschappelijke en wijsgerige, zaken die ook in de bezettingsjaren in het middelpunt van de belangstelling stonden. Zielkunde en parapsychologie en ook sommige politieke aspecten hou den de belangstelling, al vermogen andere boeken met een politieke tcn- denz weer heel moeilijk de aandacht vast te houden. De interesse voor de historische wer ken bestaat ook nog wel. maar zij is. in vergelijking met de oorlogsjaren, toch wel gedaald Dat is ook wel te begrijpen, omdat tijdens de bezetting de historie op een zeer bijzondere wijze actueel was geworden. Veel wordt er gekocht op muziek gebied. De belangstelling daarvoor is wellicht groter geworden door de vele clandestiene concerten tijdens de bezet ting en misschien ook door de radio. Ook de poëzie wordt wat minder ge vraagd. Maar dat is eveneens begrijpe lijk. Dc wij'ze, waarop in de oorlogsjaren ln het verborgene moest worden ge drukt. leidde er vanzelf toe, dat het kleine boek grote kansen had. en zo kwam er ook heel veel poëzie „aan de markt". Toch is dc animo voor het goede werk blijven bestaan en de poëzie staat zeker meer in de aandacht dan voor de oorlog. Een ander verheugend verschijnsel is wel. dat de jeugd zoveel belangstelling voor de litteratuur heeft. GOEDKOPERE BOEKEN Aan de overproductie, dte kort na de oorlog dreigde, is nu voor een groot deel een einde gekomen. De uitgevers worden weer kieskeuriger en zij gaan een veel strengere selectie toepassen. Ook wordt het streven naar samenwerking veel groter. Een van de belangrijkste gevolgen daarvan is dat daardoor binnenkort een serie van „grote pocketbooks" tot stand zal komen de Atlasreeks die voor ongeveer drie gulden op dc markt zal komen, en waarin o a verschillende schlagers een plaats zullen krijgen. Daarnaast bestaat de bedoeling om wegen te zoeken om te komen tot een serie van werkelijke pocketbooks tegen een zeer goedkope prijs. Men vergetc echter niet, dat men in ons land altijd dc moeilijkheid blijft houden van het beperkte taalgebied, waardoor het ver werkelijken van dit doel altijd grote moeilijkheden ondervindt Ook de zet- capaclteit is nog gering en geeft daar door moeilijkheden. Er is echter in het algemeen een streven naar het goedkope boek te be speuren. en tal van oude series zijn al weer gaan lopen en nieuwe zijn daaraan toegevoegd. Opvallend is het grote aantal „Ver zamelde werken", ook van schrijvers, die nog niet aan het einde van hun Eroductie zijn gekomen. Men zou zich unnen afvragen, of dat niet wat voor barig is, maar ook hier spelen de gevol gen van de oorlog een rol. Men vèrgete niet, dat er een achterstand van Jaren ls in te halen. Tal van dichtbundels cn ook essays cn romans zijn uitverkocht Gaat men die stuk voor stuk herdrukken dan zou het veel duurder uitkomen om alles van een schrijver aan te schaffen, dan nu het geval is bij het verschijn^, van verzamelde werken. En dat ls 4. reden waarom er dan ook zoveel van soort uitgaven verschijnen, al zal me;' wel moeten oppassen deze methode mei te overdrijven. Hoe staat het met het buitenlandse boek. zal menigeen geneigd zijn te vrj. I gen Welnu, het Franse en Zwitser;» I boek komt regelmatig door. Ten aanzie- 1 van het Amerikaanse en Engelse boeUl ls bepaald, dat het grootste deel van d» deviezen moet worden besteed voo- t wetenschappelijke werken, vandaar da: er ook zo weinig pocketbooks zijn. Het kinderboek „draait" weer en e: verschijnen aardige dingen. Ook tal vaj sprookjesboeken worden herdrukt. Aardig ls het nog te vermelden, da', dit jaar een almanak zal verschijnen g de trant van de vroegere Insel Almanac;-, dat aardige boekje met. fragmenten ej fraaie reproducties uit werken van he. Insel Verlag De Nederlandse uitgevers, die deze uitgave verzorgen, zijn Queridj en A.B C De titel zal lulden „Singel 262' Zo gaat de stroom voort. Het word: moeilijk een keuze te doen en bij houden is het zeker niet. Maar het boe»; i dat ons trouw bleef ln tijden van druk, ij zal ons ook nu weer volop verpozing 1 rijkdom schenken. De winter nodijv fl weer tot lezen. Gil zult die uitnodiging niet dan tot schade voor uzelf, afslaai Verslag van keuringsdienst over 1947 vertelt van allerlei knoeierijen Het was 1ti de achter ons liggende Jaren lang niet allemaal roomboter waardoor de papieren, waarin de lek kernijen van de banketbakker waren gepakt, vet werden. Er was een aantal van hen op uit om langs een gemakke lijke en minder eerlijke wijze geld te verdienen En zij schroomden niet om daartoe allerlei minöerwaai dige mid delen te baat te nemen Zo blijkt uit hel verslag van de keuringsdienst voor waren voor het gebied Utrecht over het jaar 1947 dat enkele banketbakkers vaseline ln hun gebak verwerkten en onk wel werden er in soezen en kerst gebak voor tomnouces onverzeepbare vetten aangetroffen Koeken, geruide koeken, taai-taai, speculaas bevatten maar al te dikwijls minerale oliën of vetten. Door de schaarste aan oliën waren diverse handelaren op de gedachte ge komen om paraffine-olie. ongekleurd of met een gele kleurstof bedeeld, te ver kopen aan bakkers en banketbakkers voor het smeren van de bakplaten. On der allerlei benamingen werd dit arti kel geplaatst, zoals kaasolie. medicinale olie, plaatsmeerolie, bakemulsie enz Zeer veel bakkers gingen op deze ver leidelijke aanbiedingen ln. niet weten de. dat dit onfeilbaar in bet btood kon worden aangetoond Daar het ge bruik daarvan bij de broodbereiding in het BroorJbeshiit verboden is en bo vendien schadelik voor de gezondheid kan zijn. werd hicrlegen met alle kracht opgetreden Het aantal proces- ven-vcrbaal was dan ook groot. Dit be droeg voor het gebruik van paraffine- olie 212. Een intensieve controle in het gehele kcuringsgebied kon aan dit mis bruik tenslotte een einde maken B.mketspljs en z p. amandelspijs, een product, dat feitelijk bereid moet zijn van amandelen en suiker, bleken bij gebrek aan amandelen te bestaan uit bonen en suiker Hiertegen is geen be zwaar. mits niet aangeduid ais aman delspijs. maar als banketbakkersspijs. Ook amandelbroodjes moeten amande len bevatten willen zij die naam mogen dragen Het aantal inspecties van bereid-, verkoop- en bewaarplaatsen van markl ten cn vellingen voor eet- en drinkwa. ren bedroeg totaal 31 324 In het labora. torium werden 13 060 monsters onder- 1 zocht, waaronder begrepen zijn 32 monsters voor officiële instanties en 254 op verzoek van particulieren Keuring en onderzoek gaven aanlel. j ding tot het onttrekken van 1.214 par- tijen van verschillend» waren aan de ij handel, tot het verzenden van 1 0S5 |'i waarschuwingen en ht opmaken van 667 processen-verbaal Langs de weg. in bakkerijen en win- kels werden 63 661 wittebroden. 53 141 bruinbroden. 3 588 roggebroden en 3 5S3 1 «1 andere broodsoorten gewogen, totaal 123 978 stuks. Strutenhnre BENOEMINGEN Bij Koninklijk Besluit van 23 December 1948 zijn met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot Watergraaf (Voorz.) van het Wa terschap der Barneveldsebeek de heer E. Zandbergen te Voorthuizen (gemeente Barneveld) en tnt Heemraden de heren H. van We- num te Stroe (gem. Barneveld),! W. van de Bosch te Ede, P. van den i Hengel te Achterveld. Wijk C. No. 51, gemeente Stoutenburg en E. Franken te Barneveld. Loop der bevolking Volgens thans bekende gegevens bedroeg het inwonergetal der ge meente Stoutenburg op 1 Januari 1949; 984 mannen en 941 vrouwen, derhalve een toeneming van in to taal 28 personen (vorig jaar 3) en wel 14 mannen en 14 vrouwen se dert 1 Januari 1948. Bureau voor Complete Kantoorinstallatio LANGESTRAAT 101 - TELEF. 5723 i drzc aan nor» whyirnir* ia opeo btieffcun tb draicwrzk ua om «O u xatiea. oamnp U uitroede» brochures over ycrmeld Uw aura ca adrct e» de echtcrzyde des «oreJopf* ca Par. «kuMon «uu DR. H. MANNING'S PHARM. FABR- N.V. DEN HAAG Warmte- en Electrotechnisch Adviesbureau J. A. VER HOEVEN VRAAGT met enige jaren tekenkamerpraktijk. Bij voor keur met diploma M.T.S. of Electrotechnisch opzichter; leeftijd niet beneden 25 jaar. Brieven met volledige inlichtingen te richten aan het adres van genoemd bureau: Utrcchtseweg 154, Amersfoort Fa. H. DE JAGER. Fabriek van betere suikerwerken, VRAAGT: Leeftijd 1517 jaar Aanm. Bredesteeg 913 KONINGSTRAAT 70 kunnen weer Wij hebben het weer aangekregen WONING-INRICHTING J. W. COENEN LEUSDER WEG 88 TELEFOON 6702 O ja, pracht kantval f 2.95 per Meter. Jaeger mansbroeken (zeer mooie kwaliteit) Extra zware kwal. zuiver wollen jaeger pantalons Wollen en halfwollen jaeger manshemden (ook in grote maat) Zwaar winter-interlock manshemden Flanellen kmderpyama's, in alle maten Grote gemoltonneerde directoires Grote jaeger, halfwollen en zuiver wollen directoires Khaki overhemden in 2 kleuren Leuke jongens sporthemden voor 10 tot 17 jaar Pracht popeline overhemden met losse en vaste boord Extra sterke zuiver wollen sokken Flanellen dames-pyama's Wollen shawls, zeer aparte sortering Gevoerde dames- en heren Nappa-handschoenen Voor warme kleding naar de kleine zaak met de grote sortering TRICOTAGE- EN MODEMAGAZIJN TELEFOON 3403 ARNHEM SE STRAAT 15 Tot 20 «««w fO. 50 - 0/0 pcrfilaat* Te koop aangeboden Een zeer mooie zwarte velours chiffon japon, zon der punten maat 44 Lange- straat 112, Amersfoort. 4359 Te koop aangeboden z.g.a.n. smoking, m. 48 of ter ruil tegen ander costmim, te bevr. Arnh. weg 137, na 6 uur. 4375 Z. g. a. n. zwart fluwelen damesmantel m. 44 en zwart herenjacquet met gestreep te pantalon en vest. Fahren- heitstraat 2. 4363 Te koop wit emaille kolen- fornuis kookcapaciteit voor ca. 60 pers, zeer geschikt voor een pension. Prijs 200. Br. W. Vlijm, Ham burger weg 129, Ermelo. 4381 Pracht crème kolenfor- nuis te koop aangeboden, zo goed als nieuw Dag- en nachtbrander. Kerklaan 33. Soesterberg. 4365 Crediet-Instelling vraagt v. Amersfoort en omgeving: een betrouwbaar op gunstige condities Sollicitaties in te zenden aan „Samenwerking". Ver stolkstraat 31, Leeuwarden Bij ons kunt U op hoogst aantrekkelijke en gemakke lijke wijze na enige tijd sparen reeds een crediet groot 1600.a 3 °7o ont vangen. Vraag inlichtingen „Samenwerking" Verstolk straat 31 Leeuwarden. Nauwkeurig volgens doktersvoorschrift en prima passend is, in de meeste gevallen, desgewenst ENORME SORTERING Cello monturen Nikkelen monturen Doublé monturen Glasbrilmonturen MODERNE GLASBRIL compl met bolle glazen vanaf 21.40 Voor Ziekenfondsleden belangrijke kortingen. LANCESTRAAT45 AMERSFOORT Te koop aangeboden: in goede staat zijnd bankstel, 2 pits gaskomfoor. Bis- schopsweg 160, Amersfoort. 4378 Te huur gevraagd 2 gem. of gestoff. kamera met gebruik van keuken. Brieven onder No. 4368 bur. van dit blad. Te huur aangeboden Garage te huur Rubens- straat 79. Tel. 3070 Amers foort. 4369 Personeel gevraagd Gevraagd in gezin met schoolgaande kinderen net tweede meisje voor dag en nacht. Nassaulaan 22, tel. 3886. 4366 Mevr Schuurman, de Bosch Kemperlaan 13 vraagt voor direct een meisje voor de dag van 87 Zondags vrij. Gevraagd: een keurig dag meisje. v.g.g.v. voor hele of halve dagen. Aanmelden Utrechtse str. 39, avonds na 6 uur. 4374 Lessen Pianolessen, 3 maanden gratis proeflessen voor be gaafde gevorderde leerlin gen. Brieven onder no. 4387 Woensdag 19 Jan. Ie les beginners. Ga met Uw tijd mee en neem privé in de „Samba". Ann Sc Bert Kam perman. Langestraat 113 Tel. 5494. 4361 4376 bur. v. d. blad. Dansinstituut Joop Snijders Korte Gracht 20. tel 50«3 Nieuwe lessen voor begin- nenden en gevorderden vangen aan Medio Januari Inschrijvingen dagelijks 4176 Personeel aangeb. Biedt zich aan nette bakker voor gem. bedrijf, intern. Brieven ond. no. 4380 bur. v. d. blad. Jonge dame. 21 jaar in be zit dipl. MULO en steno typen. zoekt betrekking op administratief of huish. ge bied. Reeds eerder als zo danig werkzaam geweest. 3r. gaarne onder M 4372 bur. v. d. blad. Woningruil WoningruJL Aangeboden: benedenhuis bev. voor- en achterkamer, gang. keu ken. 3 slaapkamers, over loop. zolder. Grote tuin met schuur. Gevraagd: Eenka merwoning. Kruiskamp 15. 4384 Diversen Dames, wilt U geld be sparen laat dan Uw man tels, japonnen, mantelpak jes en bruidskleding naar maat maken door gedipl. coupeuse. Ook pasklaar. Brieven onder No. 4364 bur. van dit blad. Kiesveren. Staatkundig Geref. Partij Afd. Amers foort. Vergadering 12 Ja nuari 1949 in „De Doelen" Havik 35. Aanvang half acht. 4367 Ga niet op de fiets of met de trein neem een „Spoortax", dat is fijn. Tel. 41C9 Helderziende Majafra, mag netiseur, komt op veelvul dig verzoek nog één dag te Amersfoort en wel as. Donderdag 13 Jan. in Café „Nieuw Amsvorde", Lange straat 115. Tel. 5991. Privé consult aparte ingang. Spr.- uur van 116. 4353 Bijhouden van boekhou dingen door erkend admi nistratiekant. vanaf 5.- p. maand. Tevens belasting zaken en adviezen. Vraagt vrijblijvend inlicht, onder no. 4373 bur. v. d. blad. E. Lammerink-Bijl. gedipl. spraaklerares. Inlichtingen, adviezen en behandeling v. spraakgebreken en stem- stoornissen. Spreeku. Poli kliniek „De Lichtenberg" Woensdags 4.305.30 uur. 4383

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4