Viering van Koninginnedag wordt voorbereid Ckefarine 4 Henk Rijk brak lans voor bobsleebaan Plantsoenendienst heeft goede voornemens Oranjevereniging Amersfoort nam afscheid van voorzitter Noteert U even Veiling van huizen J\ LS het straks voorjaar wordt Biljartcompetitie F.A.P begonnen Jagers hielden eindparade Eén van de drie, 2 Woensdag 12 Januari 1949 SI UISNIMWS Kinderfeesten in Februari en Augustus De Oranje-vereniging Amers foort heeft zich Dinsdagavond be raden over de viering van de eer ste Koninginnedag op 30 April Uiteraard is deze datum wat het weer betreft, minder geëigend voor een massale feestviering in de openlucht, dan 31 Augustus, de dag, die 50 jaar lang in het teken van Oranje stond en naar we hopen, er nog menig jaar in staan zal, z[\ het, dat de herden king op meer bescheiden wijze zal plaats vinden. De vraag kwam van de bestuurstafel: wat moeten we doen? Een buitenfeest met de risico van wat kou en/of regen, doch met het onmiskenbare voor deel. dat de gehele burgerij er deel aan heeft, öf: een feest bin nenshuis, waarvan hoogstens de leden der O. V met huisgenoten kunnen genieten, met het nadeel, dat dan minstens vier avonden in de Markthal zouden moeten wor den gegeven, waardoor het ka rakter van een Koninginnedag ge heel verloren gaat. Uit de brede discussie over dat vraagstuk, kwam duidelijk vast te staan, dat zeker het eerste: een buitenfeest, de voorkeur heeft. Het Vondels „reien" in de Gijsbreght 1V[U de opvoering van de „Gys- 1 breght van Aemstel" in onze stad zo dicht voor de deur staat, willen wij uit het reeds eerder door ons aangehaalde artikel van Albert van Dalsum in het Kerstnummer van „Vrij Nederland", nog vermel den wat hij over de vermaarde „reien" in dit treurspel betoogt. Het kan Vondels bedoeling nooit geweest zijn, de reien te laten ver beelden door één stem. Hij voert ten tonele een rei van Amsterdam se Maegden, van Edelingen, van Klaerissen, van Burghzaten. Hij wil dus niet, dat ge uw ogen dicht doet en een gedicht aanhoort, hij wil niet alleen dat ge hoort en ziet te gelijk, hij vraagt van u het beleven en vooral het gezamenlijk beleven van de Kerstnacht. Misschien ware het hem liever geweest, als gij allen van uw stoelen zoudt opstaan en deze reien gezamenlijk hadt ge zongen. Men zou het bijna gaan veronderstellen r.ls men leest dat in Vondels lijd alle reien gezongen werden, althans van drie werden de beginregels opgegeven in een volksliedboek, Hoe dan ook, hij biedt u niet een zuiver aesthetisch genot, hij geeft een gezamenlijke beleving gestalte in een rei en uit de barokkunste naar komt te voorschijn de innig heid van het middeleeuws drama, zoals het bi) grote feestdagen tot uiting kwam als bijvoorbeeld, on der de Kerstnachtviering, drie mannen achter in de kerk opkwa men om aan de priester te vragen of het Christuskind hier geboren was, en de rei van Edelingen van Vondel' Wij Edelinghen, blij van geest Ter kerke gaan op 't hooghe feest. Wel in d- tijd. maar niet in de geest is er verschil. Wat neemt men ons hel middeleeuws gebaar dan kwalijk, waaruit wij dachten het woord van Vondel te laten ont staan? Wordt er een heilig huisje in u aangerand? Het heilig huisje van het woord9 Prefereert ge het aesthetisch genieten van" een woord-schoonheid boven het geza menlijk beleven van een innerlijke waarheid9 Misschien vindt ge ook het stamelend gebaar van een mid deleeuws schilder irritant9 Mis schien is de God de Vader van Michel Angelo van de Sixtijnse Kapel u liever dan de onnozele Christus van een vroeg-middel- eeuwse onbekende? Mij niet. Ik houd van de middeleeuwer Vondel, die verscholen is achter de mach tige barokkunstenaar. GRAND THé&TRE: Tel. 4632. Van 7 t.m. 13 Jan. Bambi. Zondag; 2. 4.15 6 45 en 9 uur Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. 6 Jan. De barbier van Sevilla. 2.30, 6.45 en 9 uur, CITY THEATER: Tel. 6572 Van t.m. 13 Jan. Crossfire. Zondag 2, 4 15, 6 45 en 9 uur. Overige dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van t.m. 13 Jan. King Kong en de Ara bieren. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 4 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur 12 JAN. Volksgebouw, Bond van Arbeiders Esperantisten. Jaarver gadering, 7.30 uur Amicitia, Rotterdams toneel. 8 u 13 JAN K A.B -gebouw. Lezing kapelaan v .d. Anker, 8 uur GHAND THEATRE, tol 4632: Stich ting Amsterdams Toneelgezel schap 7.30 ii. precies: Joost van den Vondel's „Gijsbreght van Aemstel". Volksuniversiteit Prof dr. C A. Mennlcke „De spanning tussen Oost- en West-Europa. 8 uur 34 JAN Gebouw Regcntesselaan 21, Genootschap Nederland- Frankrijk Jean Daniel Maublnnc over Gabriel Fauré, poète-musi- cien, 8 uur. K Opcnb Leeszaal. Volksuniver siteit. Lezing Ir. H. T. Hylkema, „Radar", 8 uur. 15 JAN. Amicitia. Feestavond handbalgroep, 8 uur. 16 JAN Grand Théfttre. Inst. Volksontwikkeling Filmochtend. 10 uur. St. Aechten Kath. Amersfoort. Muziekavond. 8 uur. 17 JAN Geb. Ver. Vrijz. Her. vormden. Inst. Volksontwikkeling Muziekavond Hilversum trio, 8 u. Amicitia. Ned Ver. van Huis vrouwen. Lezing. 2.30 uur. DANSEN: CABARE1 DANCING VAN T HUL Krommestraat 14 Tel. 5685 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur, Zondag s middags 15—17 uur '8 avonds 2023 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se HeuveJ Utrechtseweg 180 Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19 30—23 uur. J. VAN SCHAIK: Café Lousderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 8—11 uur. bestuur werd gemachtigd de mo gelijkheid daarvan te onderzoe ken en van de resultaten in een volgende vergadering medede ling te doen. Behalve de Konin ginnedag, vraagt nog een andere grote gebeurtenis in ons Konink lijk Huis de aandacht. 7 Juli! 7 Juli a.s. zal hef. 1214 3aar Se_ leden zijn, dat onze Koningin met Prins Bernhard in het huwelijk trad. Een feest allereerst voor de fa miliekring, maar toch ook een, v/aar het gehele Nederlandse volk in meeleeft. Plannen voor een feestviering in onze stad op ge paste wijze, worden voorbereid. Tenslotte zijn er de verjaarda gen van de Prinsesjes, op twee waarvan de Oranje-Vereniging de kinderen der leden een feest aan biedt. Het eerste ter gelegenheid van Prinses Beatrix' verjaardag. Op 1 en 2 Februari telkens des mid dags van 4.45 tot 6.15 is er een filmvertoning in het Grand Thea tre, daartoe welwillend door de directie beschikbaar gesteld. Op 5 Augustus, de verjaardag onzer tweede Prinses* Irene wordt wederom een kinderfeest georga niseerd. Hoewel het punt feeste lijkheden de hoofdschotel vormde, was de vergadering ook in andere opzichten belangrijk. Dit toch was de laatste die werd gepresideerd dcor de heer A. Hollander Jr. Drukke werkzaamheden nopen de voorzitter af te treden. De heren G. J. Burmeister en L. A. A. van Hamersveld, spraken over dit besluit hun leedwezen uit. Zij brachten den heer Hollander dank voor zijn grote activiteit, zijn vlot te, zakelijke leiding en de prettige geest, die hij op de vergaderingen wist te schep pen. Bij de bestuursverkiezing wer den in de vacatures P. J. v. Hels- riingen (overleden) A. Hollander Jr. (aftr. niet herkiesbaar) en S. Fennema (aftr. herkiesbaar) ge kozen de heren S. Fennema. S. Barendregt en T. Litmaath. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging zich in uitstekende toestand bevindt en in het afgelopen jaar een groot aan deel heeft gehad in de .Tubileum- en inhuldigingsfestiviteiten. De in October '48 voor de leden georganiseerde feestavonden in de Markthal met de „Ghesellen van de spele" sloegen een bres in de kas. doch niettemin was de heer Vernhout niet al te pessimistisch er. zal een bijzondere poging, waartoe hef bestuur machtiging ontving, hef tekort van ruim f 1200.over '48 hopelijk doen verdwijnen. Mei een kort woord van af scheid overhandigde de heer Hol lander tenslotte de voorzittersha mer aan het bestuur, dat uit zijn midden de opvolger zal aanwij zen. Acht maanden geëist tegen kellner Het is voor sommige mensen moeilijk eerlijk door het leven te gaan. Dit was ook het geval met de 25-jarige Amersfoortse kellner E. H. S., die Dinsdag voor de Meer voudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank terecht stond. Van 1 Januari15 Maart van het vorige jaar was hij te Leusden, als kellner werkzaam in de zaak van mevr. de wed. v. B.J. Uil een tas met wisselgeld nam hij herhaalde malen geld nog tot een bedrag van f 800 a f 1000. Na be ëindiging van het seizoen begaf hij zich rtaar Amersfoort, waar hij als schilder een karweitje kreeg in het Militair Tehuis. Daar ontvreemdde hi.i enkele meubelstukken. De Officier van Justitie schetste verdachte als een zwakke persoon lijkheid, wiens opvoeding nu ein delijk eens ter dège ter hand moest worden genomen. Een man, die zo weinig begrip heeft voor de ernst van de toestand, waarin hij ver keert, dat hij zich zelfs niet ontzag in de proeftijd ener voorwaarde lijke veroordeling de hierboven ge- n'oemde feiten te plegen. Acht maanden gevangenisstraf luidde de eis De verdediger, mr. v. Harencar- spel, pleitte clementie. Uitspraak op 25 Januari. Ons dadelijks teveel Een wielrijder, die in verboden richting de Brouwerstraat inreed, en een, die in een verboden straat fietste, kregen hiervoor een be- •keuring. Een autobestuurder, die zijn aanhangwagen, niet voorzien had van een rood licht, omdat er een uitstekende lading op was, kreeg hiervoor een bon. Een wiel rijder, die zijn fiets onbeheerd en ongesloten had laten staan, mocht zijn karretje weer ophalen, maar tegen betaling van een boete. Een café-houder, ontving gratis logies, in verband met het slachten van een paard. Colporteur vrijgesproken De 53-jarige colporteur H A. L. te Amersfoort, die onlangs voor de Meervoudige Kamer van de Uti. Rechtbank terecht stond onder ver denking van verduistering van een bedrag van f 280 aan colportage- gelden t.n.v. het Sportweekblad werd Dinsdag door de Rechtbank ontslagen van rechtsvervolging. Auto's botsten Dinsdagmorgen omstreeks half twaalf, gebeurde op de Stations straat hooek Smallepad, een on geluk tussen een zes-wielige vrachtauto van het Douane-ver- voer uit Rotterdam en een per sonenwagen, bestuurd door een kapitein. De vrachtauto wilde bij het Smallepad naar beneden rij den, maar tegelijk wilde de per sonenauto de Stationsstraat afrij den. Het gevolg was, dat beide voertuigen tegelijk naar beneden reden, en botsten. De bestuurder van de vrachtwagen beweerde, dat hij zijn linkerrichtingswijzer had uitgestoken, maar de bestuur der van de andere wagen, ont kende deze bewering. De schade was gering. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De Commissaris van Politie verzoekt diegenen, die inlichtingen over deze aanrijding kunnen verschaf fen, zich te melden op het bureau. Militaire auto kantelde In de nacht van Dinsdag op Woensdag gebeurde op de Leus- derweg. nabij Laan 1914 een on geluk. Een militaire auto kwam uit de richting Amersfoort en reed naar Oud-Leusden. Onder aan de Laan 1914 remde de chauffeur, maar de remmen blokkeerden, met het gevolg, dat de wagen naar links omsloeg en kantelde. Per soonlijke ongelukken deden zich riet voor. De auto werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd. Advertentie Prof. G. Brouwers, hoogleraar aan de Ncderiandse Economische Hoge school te Rotterdam, schreef voor „Het Parool" een aantal artikelen over het onderwerp „De Economische Politiek in de Naaste Toekomst". Van deze zeven Bttlkelen ver scheen een overdruk in brochu re-vorm Deze goedverzorgde brochure Is a 0.75 verkrijgbaar. U kunt bestellen per postwissel of per postgiro No 260728 ten name van „Het Parool" N Z. Voorburgwal 225. Amsterdam-C.', onder vermelding BROCHURE PROF. BROUWERS. ONS GARNIZOEN Ja, zo gaat het in de militaire dienst. Zo ben je in .de marine en zo ben je in de land macht. Zo zit je op een paard of moderner in een pantserwa gen en zo ben je de ge smade voetknecht van de infanterie. Geloof nooit, vaders en moeders van infan teristen, dat uw zoons inderdaad bij zo n ake lig onderdeel zijn als sommige mensen u willen doen geloven. Infanterist, laai de mensen, die Frans denken te kennen, u niet wijsmaken, dat in fanterie kinderlijk be tekent. De infanterie is nog steeds de Ko ningin van het slag veld jammer genoeg en er zijn heel wat zogenaamde elite-korp sen, die meer lopen dan ae „eenden". Maar matroos Van Smalen, die van de onderzee-dienst naar de infanterie was over geplaatst, was toch lie ver by ons K-duik- bootjes gebleven. Alle maal goed en wel, re deneerde hij, maar je bent matroos en je blijft matroos, tot je tijd om is althans Dies was onze brave vriend niet bijster enthousiast over de dagelijkse dienst van de infante rist, die 't stelt zonder botteliers en wat dies meer zij. Hij was zelfs zo nonchalant, dat de compiescommandant er op zekere dag van hoorde en hem op rap port liet komen. „Van Smalen", zei de CéCé bars, „waar om ben je eigenlijk overgeplaatst van de marine naar de land macht?" „Nou dat zit zo," leg de Van Smalen uit. die zich in zijn eer getast voelde. „Ik was bij de onderzeedienst, ziet U. en ik sliep altijd met mijn raam open!" WIE? Wie is de dame, die ons opbelde om te zeg gen, of Amerikaanse tijdschriften ook goed waren voor onze zieke militairen? We hebben „ja" gezegd, we heb ben medegedeeld, dat we de (Amerikaanse) tijdschriften zouden la ten ophalen en we weten niet waar! Wie. wie, wie heeft het adresje zoek ge maakt, wie heeft dat gedaan? HOCKEY-STICK „Zèg ik ga hockey spelen," riep mijn dochtertje van negen, uitdagend met haar hoofd om de hoek van ie voordeur, tot haar vriendje. „O ja, waar zo?" Als antwoord op die vraag vloog ze luid lachend naar buiten en zwaaide met de pook, die ze stilletjes bij de kachel had weggeno men. Ik heb haar even in haar hockey-spel gade geslagen Ze mep te er behoorlijk op los. Een vraag: „Zou het góed zijn voor de bal?" AANVULLING Dit is eigenlijk een aanvulling op een be richt over overschrij vingen, dat wij giste ren geplaatst hebben Een drukfout in de „Sportkroniek", het officiële orgaan van de KNVB deed ons de aangevraagde over schrijving van de be kende middenvoor van Watergraafsmeer, A Bartens naar HVC over het hoofd zien. We schreven het dus nog even over... uit ie Sportkroniek! OPINIE ONDERZOEK „Wat weet u van de Gijsbreght?", was de vraag, die onze opinie onderzoekers aan een aantal mensen voor legde. We kregen ook nu weer de meest vreemde antwoorden. De fietsenbewaardcr van het Grand Theatre zei. dat ie in hoogst eigen persoon bij hem In de zaal kwam. Hij voegde er spijtig aan toe: „zonder fiets". „Ken ik niet!" zei een meneer, die De Lach zat te lezen in de stadsbus. „En u, juffrouw?", vroegen onze mensen aan een dame in een winkel. „Niks, me neer!", wat natuurlijk heel erg eerlijk was. Een andere dame dacht, dat Gvsbrecht van Aemstel de beste acteur voor de Van Dalsum-rol was, die er in Nederland was te vinden. Er waren ook men sen, die zeiden, dat ze de Gysbrcght morgen gingen zien, omdat ze na do film „Hamlet" geleerd hadden het klassieke te waarde ren. WORDT VERWACHT Donderdag wordt Vondels treurspel „Gys Drcght van Aemstel" v'oor de derde maal in \mersfoort opgevoerd. Zaterdag voert ATE een blijspel op, in Amicitia. Advertentie Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chcfarlne „4" zijn stuk voor stuk al beroemd ge worden als krachtige middelen ter voor koming cn Ier bestrijding van griep. Maar In de juiste verhouding tezamen In «tn tablet verenigd is de werking nóg rachtlger. Elk tablet bevat Chefarox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van «treek raakt. tegen punen en griep 20 tabletten i 0.75 In de Dinsdag gehouden veiling van vaste goederen ten overstaan van de notarissen H. F. Keetell te Amersfoort en B. van Drimmelen te Apeldoorn werden de navolgen de percelen publiek verkocht: Perceel 1: Het woonhuis met schuurtje en tuin, Oude Soester- weg 159, aan M. G. van Ginkel te Barneveld voor f 4900.perceel 2: het woonhuis met schuurtje en tuin, Oude Soeterweg 161, opge houden voor f 4300.perceel 3: het woonhuis met schuurtje en tuin, Oude Soesterweg 165, opge houden voor f 4200.perceel 4: het woonhuis met schuurtje en tuin, Oude Soesterweg 1665, opge houden voor f 4250.perceel 5: het woonhuis met schuurtje cn tuin, Dintelstraat 1, hoek Oude Soesterweg, aan de heer B. Polak voor f 5450.perceel 6: het woon huis, tevens winkelhuis met werk plaats. 2 schuurtjes en tuin. Oude Soesterweg 167, hoek Dintelstraat, aan de heer H. v. d. Brink q.q. voor f 6650.perceel 7: het woon huis met schuurtje en tuin, Oude Soesterweg 169. opgehouden voor f 4100.perceel 8: het woonhuis met schuurtje en tuin, Oude Soes terweg 171, opgehouden voor f 3900.perceel 9: het woonhuis met schuurtje en tuin, Oude Soes terweg 173, opgehouden v. f 3950: perceel 10: het woonhuis met schuurtje en tuin. Oude Soester weg 175, opgehouden voor f 3950; perceel 11: het woonhuis met schuurtje en tuin, Oude Soesterweg 177, aan de heer G. Mosterd voot f 4600.—. Massa der percelen 1 t.m. 5 stond op f 23100.Niet verhoogd. Massa der percelen 6 t.m. 11 stond op f 27150.Niet verhoogd. Massa der percelen 1 t.m. 11 stond op f 50250.Niet verhoogd. Als het nu maar wil sneeuwen In de crisisjaren voor de twee de wereldoorlog werd door de Amersfoortse werklozen bij het Belgisch Monument een bobslee- baan gegraven. Van deze baan is in de loop der jaren veel gebruik gc-maakt. Wie herinnert zich niet de strenge winter van '40. toen de bobbaan met een dikke laag ijs bedekt was. Hoeveel* Amersfoor- lers hebben daar toen niet geno ten. De laatste twee jaren heeft het niet voldoende gesneeuwd, om de baan te gebruiken. Maar op het ogenblik zitten we in het sei zoen en hoewel er nog niet veel sneeuw is gevallen, is het toch wel mogelijk, dat u vandaag of mor gen met uw slede weer naar het Belgisch Monument zult gaan. Na üc afgraving werd aan het onder houd van deze baan weinig of geen aandacht meer besteed. Een paar wektn geleden wandelde de 18-jarige Henk Rijk langs het Belgisch Monument en besloot eens naar de baan te gaan kij ken. Diepe geulen, die door de regen in de baan waren geschuurd stukken steen en kuilen, dat was zo ongeveer wat hij zag. „Zou de gemeente hier nu niets aan kunnen doen?", dacht Henk. F.en half uur later had hij een gesprek met de heer B. Verschuur, directeur van de Sportstichting. Toen Henk met het voorstel kwam om de gemeente te vragen, haar medewerking te verlenen bij het herstel van de baan, was de heer Verschuur hier wel voor te vin den. Hij beloofde, dat hij er over zou praten met de directeur van Duivensport Jubileumexpositie van „Pro Patria" Ter gelegenheid van haar derde lustrum organiseert de Vereniging van Zaterdagvliegers „Pro Patria a.s. Vrijdag en Zaterdag een post- duivententoonstelling in het ge bouw „St. Aechten", 't Zand 17. De opening geschiedt op Vrij dagavond om 7 uur. Keurmeester is de heer J. F. Heerschap uit Haarlem. Advertentie V' wnno k„» ai» VÓÓR het electrisch scheren Helpt U straks een ie mee? handje Ja dat wordt het. pessimist, die Iedere dag minstens tien keer het hoofd uit de jaskraag rekt om naar de regenzwangere wolken te kllkcn die het blauw van de hemel dat wij zo graag zien. doen ver dwijnen. Ja zeker, het wordt voorjaar, on danks de op vijvers gelijkende wa terplassen In onze Amersfoortse straten Dan zullen de bloemen weer in bloei staan, dan zal het gras zijn mooiste groene kleur weer hebben, dan zullen de vogels zin gen hoog ln de bomen. Dan gaan oud cn jong genieten van de schoonheid van de natuur cn van het twinkelcrcn van de merels Dan is iedereen jong van harte en zingt het Jubellied mee. dat de lente looft Ja zo kan het zijn ln Amersfoort, als U. lezers cn lezeressen doet wat de Plantsoenendienst U vraagt En dat is niet zo veel. Het Is eigenlijk geen kwestie van doen. maar een kwestie van laten Er wordt alleen maar van U verlangd niet moedwillig de reinheid van de natuur te vernielen, het takje te laten hangen, waaronder U door loopt, bloemen te laten zitten aan hun stengel en Uw hond niet door de bloe menperken te laten draven. Komen er dan bloemenperken, zo maar midden ln Amersfoort, vraagt U? Ja, die komen er, dit voorjaar als U meewerkt. De gemeentelijke Plantsoenendienst heeft veel werk od het programma slaan om U van het voorjaar te laten genieten. Een van de belangrijkste ta ken. die deze dienst op zich heeft genomen is wel de restauratie van de plantsoenen Straks, als het voorjaar Is. zal er gezoatd moeten worden. En wilt U weten, waar dat allemaal zal ge schieden? Gaat U ln het voorjaar maar eens wandelen, langs de Amersfoortse Gevonden voorwerpen Van 5 tot en met 10 Januari Hamer en schroevendraaier, enige wanten cn handschoenen, schroeven draaier. een paar grijze wanten, bruine portemonn Inh. 2 maandkaart t.n J Flik (rijwielstalling), huissleutel, blauwe alpinomuts. groene en grllze ceintuur, beursje inh 0 25 en Belg. munten; beige portem inh 4 25 en dlstr bonnen, br rozenkrans, paar brui ne wollen wanten, rozenkrans, kniptang paar lichtbruine glac handschoenen, zak turf. br. portcm. inh. 21 00: Jacht hond (br met wit), ring met 2 sleutels, ramesrijwlel, polshorloge, br. portem. inh J.12: auto buitenband, koperen ketting met sleutel, portem. inh f 4 25, doublë bril. hondje bruin met wit- por tem inh. 21.00 cn zegels, hcrenrilwlcl, groen. gem. vulpen, gele ceintuur. Èpnu- lctte gekroonde W, bouvier, linker schoen. vulpen (zwart met grijs), panr kinderwanten bruin grijs, damcsrijwlel, polshorloge, double armband, slang. br. portem Inh klein geld t.n. De Bruin Dollardstraat. br. beursje inh. sleutel cn Belg munten, Engelse sleutel. Mutatie De heer P T. Both, hoofcoirtmles b(J de belastingen te Amersfoort is verplaatst naar Utrecht ARBEIDERS ESPERANTISTEN VERGADERDEN Maandag hield de bond van Ar beiders Esperantisten haar jaarver gadering in het „Volksgebouw". Na een kort openingswoord van de voorzitter, werden do jaarver slagen van de secretaris-penning meester van de bockendicnst be handeld, die onveranderd werden goedgekeurd. Uit de verslagen bleek dat de af deling op een gunstig Jaar kon te rug zien. Wegens vertrek van de voorzitter J Roskam en het aftreden van de penningm. J. Hazeleger werd tot voorzitter gekozen J. van 't Hul en tot penningm. D. Vink terwijl de secretaresse mevr. Poort-Procec, Vermeerstraat 16 in functie werd herkozen. Nadat nog enkele punten betref fende het a.s. Paascongres te Utrecht, werden besproken, sloot de voorzitter om II uur de verga dering. wallen, zo rond de oude stadswijk, door het plantsoen, dat in een cirkel er om heen ligt U zult versteld staan! En wat gaat er worden van het plantsoen bij het Sportfondscnbad. van de perken in Uw straten, van de tuintjes rond de pas gebouwde huizen in het Soester- kwariicr, van Klein Zwitserland, van Birkhovcn en vooral van hot pinetum aldaar, waar U on ik zoveel fraaie boomsoorten kunnen leren onderschei den en ze kunnen zien. zoals ze zijn in hun natuurlijke staat? Het kan mooi zUn. als U meehelpt het voorjaar goed te ontvangen! Gisteren is in de recreatiezaal van de Phoenixbrouwerij de bil jartcompetitie begonnen die de Federatie Amersfoortse Perso neelsverenigingen ook deze win ter weer organiseert. Er nemen tien ploegen van vier man aan deel, die in de zalen van de Phoe nixbrouwerij en de HAPAM een dubbele competitie zullen spelen onder leiding van de heer Van der Pileer. Ter gelegenheid van het begin der competitie heeft de voorzitter van de Federatie, de heer Tj. de Bnordcr, een korte rede gehouden. Hij zette uiteen, dat deze competitie niet in de eerste plaats is georganiseerd om grote sportieve prestaties t® ver richten maar om de deelnemers op een gezellige en goedkope wij ze te laten biljarten. Hij deelde nog mede, dat dezer dagen ook de tafeltenniscompeti- tie begint en dat voorbereidingen worden getroffen voor een win- tersportweek voor de binnenspor ten. Er is deze avond reeds met veel animo gespeeld en er was een ge zellige sfeer. De uitslagen luiden: Noach IHapam I 44. Sova I Ovato I 80. de dienst gemeentewerken ir. J. S. Nouhuys. Hij deed dit en ook ir. Nouhuys voelde voor het plan. De heer Rijk, ging toen naar de directeur van de R.H.B.S., drs. L. Leopold. Deze zou er met de bur gemeester en de directeur Van het R.O.G. over spreken. De heer Stuffers, adjunct-directeur van het R.O.G., heeft zijn medewer king toegezegd. Enkele jongens van het opvoedingsgesticht, zullen als er sneeuwval is, de sneeuw uit de stad, die door de reini gingsdienst daar zal worden ge stort gelijkelijk over de baan ver delen. Nu is het wachten alleen nog op de officiële toeslemming voor de verbetering van de baan van gemeentewege enop de sneeuw. Beëdiging van drie officieren Op het voorterrein van de infan- teriekazerne te Amersfoort werden hedenmorgen drie officieren van het garderregiment Jagers beëdigd. Het waren de tweede luitenants C. Wielinga, J. v. Vos en H. P. Jonge- jan. De beëdiging geschiedde dooi de garnizoenscommandant, tevens commandant van het eerste infan terie depot van de Koninklijke landmacht, de kolonel A. Tolsma, die de officieren daarna wees op de betekenis van de eed, die zij zojuist hadden afgelegd. Tevoren had de chef van de generale staf, luit.-gen. mr. H. J. Kruis, verge zeld van een garnizoenscomman dant en een aantal andere autori teiten waaronder lt.-gen. Van Dijk, vertegenwoordiger van de minister van Oorlog en een adju dant van Z.K.H. Prins Bernhard het 421e bataljon van het gardere giment jagers dat zich op het voor terrein had opgesteld, de troepen gecommandeerd. Na de beëdiging werden bronzen medailles voor 12-iarige trouwe dienst uitgereikt aan de sergt. maj. instructeur Hakkenberg, de sergt. maj. Appel en de sergeanten le klas Smit en Admiraal. Op de Koningin Wilhelminalaan hield het 6e bataljon van het gar deregiment Jagers tegen twaalf uur zijn eindparade, die werd afgeno men door kolonel Tolsma, die ver gezeld was van de reeds eerder ge noemde hoge militaire autoriteiten. De troepen werden gecomman deerd door maj. Korselman. Aan een en ander werd mede werking verleend door de Konink lijke Militaire Kapel. Hedenmiddag is er een bijeen komst van de militairen van het Gardebataljon, dat op 2 Februari naar Indonesië vertrekt, met hun ouders. Verscheidene oorlogscom mandanten zullen er het woord voeren. Rooiing van bomen B. en W. vragen de medewerking van de raad om toe te staan dat in het voorjaar in Amersfoort 167 bomen kunnen worden geveld. Het betreft hier eens deels bomen, welke in een zeer slechte staat ver keren of dood zijn, anderdeels bomen langs wegen waar de be planting te dicht geworden is (Vondellaan. Huygenslaan. Steven v. d. Hagenlaan). Waar zulks mo gelijk en toelaatbaar is. zullen de gekapte bomen ('ooi nieuwe wor den vervangen. Esperanto bij 't onderwijs B. en W schrijven aan de raad dat zij met het bureau „Esperanto bij het onderwijs" vap mening zijn, dat een eventuele invoering van het Esperanto bij het lager onder wijs slechts zin heeft, wanneer daarvoor een voldoend aantal ge schikte leerkrachten aanwezig is. In het te kort aan leerkrachten voor dit onderwijs dient in de eerste plaats te worden voorzien door het Esperanto op de kweek scholen verplicht te stellen. Op grond hiervan geven B. en W de raad in overweging adhaesie te be tuigen aan het adres van bovenge noemd bureau. Burgerlijke Stand 11 Januari. Geboren: Margaretha Roeloffina, d. v. G. C. Bijker en J. van Nieu- wenhoven: Antonius Marinus, z. v. G. Blom en C. G. Boersen. Overleden: Christine Frederique Henriette Dénis, oud 78 j„ onge huwd; Gerrit van der Vegt, oud 58 jaar, geh. met J. O. Bruijns; Lode- wijk Samuel Gérard van Sijsen, oud 88 jaar, wed. v. H. E. M. Besier. Advertentie naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen cn schrale huid: Purol (balsem)-Hamea (crème) Hamea (gelei). Ia prijzen v. 30-75ct Kegelwedstrijden van „De Witte" Dinsdagmiddag werden de wed strijden, georganiseerd door de ke- gelclub „De Witte" op de kegelba nen van Amicitia voortgezet. Nu werd er in drie afdelingen ge speeld, nl. le vrije baan, hij die met viif ballen het hoogste aantal pun ten weet te halen is winnaar; 2. voo:r de hoogste gooiers, hieraan nemen de beste gooiers doel en ten derde de handicap om ieder in de gelegenheid te stellen een prijs te winnen. Donderdag worden de wed strijden voortgezet, waarna op Dins dag 18 Januari de prijzen van dit concours aan de winnaars zullen worden uitgedeeld. De uitslagen van de Dinsdagmiddag gehouden wed strijden zijn: Hoogste gooiers: 1. W. Hoogland. 248 punten; 2. N. Weijssenfeld, 233 punten; 3. P. Snijders, 227 punten; 4. J. Koenders, 225 punten: 5. J. H. de Rooze 221 punten; 6. B. de Kruijff. 217 punten. Vrije baan 1. B. Stroker, 45 pnt.: 2. H Luken, 40 pnt.; 3. J van Straa- ten, 38 pnt.: 4. N. Weijssenfeld. 38 punt.: 5. H Bos, 37 pnt.; 6. C. Pruis- sen. 37 pnt. Handicap. 1. C Ter Wolbeek, deze kwam zeer verrassend uit de bus door resp 30 en 41 boven zijn ge middelde te gooien; 2 J. H. de Roo ze; 3. N. Weissenfed; 4 P Snijders; 5. C Prüissen; 6. W Hoogland. In de klasse van de hoogste gooi ers stond W. Hoogland op de derde plaats doch nam met een krachtige eindrush (serie van 133) de leiding. Restauratie perceel Oranjestraat 118 Tengevolge van de stijging van de lonen en prijzen van materialen blekep de onderhavige restauratie kosten van het perceel Langestrnat 118 inmiddels e zijn gestegen tot ruim 20.000. Uiteindelijk heeft de eigenaar de heer Van Sprakelaar. toch besloten tot uitvoering van het restauratieplan over te gaan. Hij heeft zich evenwel thans tot de ge meente Amersfoort gewend met het \erzoek het subsidie van 1000.— te willen verhogen. Dit verzoek komt B. en W. alleszins billijk voor. weshalve zij dc raad voorstellen het subsidie van 1000.gelet op het bedrag der restauratiekosten ad 20.000.met 1500.te verho gen en te brengen op 2500 Chr. Nat. school vraagt uitbreiding B. en W. stellen de raad voor te besluiten medewerking tot uitbrei ding der Chr. Nat. School voor ge woon lager onderwijs aan de Van Effenlaan te verlenen en daarvoor uiterlijk tot en met 31 Juli 1919 aar. de vereniging twee lokalen van het Joh van Oldcnbarnevelt-gymnasium in bruikleen te geven. B en W. stellen de raad voor to besluiten het gemeentelijke subsidie ten bedrage van 1500.toegekend aan de vereniging van de H '"m- centius a Paolo ten behoeve van de restauratie van het aan deze ver eniging in eigendom toebehorend perceel Krommestraat 70, te verho gen en nader te bepalen op 1650.-, Een cn ander in verband met tegen- valleis in de restauratie van dit pand Strindberg's luOste geboortedag Op 22 Januari gaat Zweden de honderdste geboortedag van August Strindberg vieren- De Koninklijke Schouwburg zal vier stukken van Strindberg ten to nele brengen, w.o. een nieuwe to neelbewerking van: „Het volk van HemsÖ". Beurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac. Illin. C. N.Y.Cen. Penns. R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A.T.enT. Am. Tob, Anac.C. Bethl.S. BoeiiingA Chrvsler City B. Coiisol. E Douglas Dup. N. Ea- m. K Gen.El. Oen.Mot. 10 1 11 1 103 102 10'/, 10 V, 14 14 V, 29 29! nu nu 17% "fc 48% 48% 85 841', 184'/- 185 65', 86»', 32 32 V. 55 V, 55', 149 V, 149h 63% 63!'. 34% 34", 33% 33!. 23 32% 56»/. 57 39 39% 22% 22% 52% 52 185% 187 45% 44*-. 39». 39!, 59% 59% Ooodyear HudsonM Int. Harv. In.Nickel Int.T.cnT Kenn.C. MontgW. Pack. M. Radio C. Rep.St. Rcyn. T. Sca'r» R. Shell Un. Socony Stand Br. bi.OH.J. Studeb. Texas C. U.Aircr. Un. Corp. Un. Fruit USRubb. US Steel Westing Woolw. 10 1 11 1 44% 44 13% 13% 27% 27% 30% 30% i 9% 9 56 56% 55% 55% 4IÏU 13% 26% 26'., 35% 35% 39% 39»% 38 38 16% 17 (21% 21% 72 V, 72% 120'.: 20% 53»% 53% 24 23% r 2% 2% 51% 51% 40»/, 41 71!. 72% 25% 25% 45% 45% Omzet: 710.000 Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM, 11 Jan. Over het geheel genomen was de handel op de effec tenbeurs vandaag van be scheiden afmetingen, doch voor enkele fondsensoortcn werd toch Iets meer be langstelling aan de dag ge legd dan dc laatste tijd ge bruikelijk was cn vooral konden in dit verband wor den genoemd dc cultuur- aandelen cn dc Indonesl- ache waarden. Wel gaven ook deze napleren geen grote omzetten tc zien. maar er toestond ontegen zeglijk enige kooplust ch de stemming was dan ook vast- Klaarblijkelijk hield dit verband met. een hoop- voller sentiment ten aan zien van de ontwlkkellrr van de Indonesische kwes tie. j Van dc suikeraandelen liepen HVA 's na prijshou dende oponlng, een goede 'drietal punten naar boven I waarop echter een kleine terugslag volgde De mees te andere sulkeraandelen werden hoger genoteerd Van dc rubberfondscn kon den Amsterdam Rubbers een paar punten monteren, terwijl verscheidene min der courante soorten hoger werden afgedaan. In de ta baksrubriek wisten aande len Dell Maatschappij zich een drietal punten te ver beteren. De meeste Indone sische waarden waren goed gedisponeerd. Enige be langstelling werd aan de dig gelegd voor aandelen Anlem. die 'n paar punten avanceerden, terwijl Indl- iche Gas zelfs een viertal punten stegen In Koninklijke was weinig Actieve obllg.: N'ed. '48 (3%) dito 1947 (3%) 3 otto 1037 3 Dollar-1. '47 31 Investercert 3 Ned. 1002-01 z b Ned 1062-04 mb Ned NWS 2% Sd eert 100 2% Indië 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aandi Kol Bank And N I H. bank Ned Hand Mil A.K.U aand Berah'6 Jure, v Bcrkel's Pat Calvó Delft Cn Cenlr Suiker Fokker A'and. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U Ned Ford And Ned Kabelfabr. Philips' GBvA Wilton Fcyen Blllton lc rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mil. Kon Pctr Mtl. A'dam Rubby Bandar R Mi1 Dell-Bat R M. Oost-Ja.a R.M Serbadlndl SR H A L Aand Java-C -J Llln K. Ned St Mil Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott. Lloyd Stv Mij Ned Hand, A'dam lav Cult Mil. N T Suik Unie ^er Vorst CM Dell Bat. Mil 10/1 11 1 11 1 b.K E.K L.K 100% 98% 100% 98 98% 98% 100'.. 100% 08% - 98% 99% I 99% 81 81'.i 101% 101% 97 96 V, 98 98% 92% 83% 118 117% 156% 162% 302 112% - 153% - - 169 143% 192 - 272% 272 231 228 161 514 414',i 288!. >H!. 106% 153% 108 71% 71 165 147 164% 166 151 170 172 94% 105 51 141% 314% 166»; 166% 173% Dell Mil Senembah Mij. Nlet-act ohllg. Müller Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 's-Hage '36 3% Geld. 20 j. '48 3 dito 1938 3% dito le 1 '37 3% Gronlne '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl '47 3% 3 R'dam le cn 3e dito le 1. '38 Utr pr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Al£. Hvp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B 3% Dordr H B 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Gron, Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott Hypb. 3% Utr Hypb 3% dito scr KL 3% Westl Hvo 3% Z.H. Hvp.b. 3% Eerste Nd Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl. A.K.U. 3% Berghs J. 3% Lever's Z, 3% Werkspoor 3% Bat Petr 3% Kon Petr. Mij. Dell Spoor 3% Ned Ind Sow Amstcrd Bank Hol! Bank Un. Fin. Nat. Hcrst. 10 1 11,1 156". 158 100 99% 99% 101»/, 100'/, 101% 100% - 100 100 100 100% 90 93": 93', 91% 94', 95 94'. j 97". 100!, 98 100 100 100% 0— 91". 91 102", 102% 102% 103% 103", 104 102% 102% 102',, 102",, 103% 103% 72% 72". - 159% 218 219% - 100% 10(1 11/1 Rotterd. Bank 169% 168 Twentsche Bk. 176 174 Rott Bel. Cns. 16S 168% Ind. Ondern. K Zw Ketjen Lever Br 6 dito 4% Pref Nd Gist- en Sp. Rtt Droo'd Ml| Stork A: Co. Werkspoor. S A Wycrs' I cn H. Zwanenberg O Anlem Aand. Ned. Ind Gas Borneo Sum H Internatlo Oost Borneo Amst Ball. MIJ Thomsons Ha\r Deli Sow. Mil. Ned.-Ind. Sprw Vrl genot aand Albert Heyn Nd A A. Vrst Ned Am Fltt. Ned Mil Walv. Schokbeton V Phm. (Zw.) Prolongatie Amer. fondsen: Anaconda Bethl, Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel US Steel Cities Service Cont Oil Mldcont Phillips Shell Union Tide Wotei Baltimore N. York Centr, 159% 156', 142 142 104% 104'i 297% 294% 303 305 130% 132% 144% 142% 196!, 198% 182 181 105 106% 118% 121% 150 149% 202 115 - 143 69% 69% 32^ 34 192 193 129 85% 85% 110% 113 134% 136 106 107 2% 2% 35% 60% 58% 51» 20% 73% 47% 4v% J9% :'-4H

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2