„Jagers" namen afscheid van hun verwanten Nutsspaarbank geeft inzicht in gang van zaken VOOR KWIEKE JONGEN PALTHE Sportstichting en Bedrijfssport „Gouden Ploeg II" won met 5-3 George en Margaret „Voor U past alleen een zware straf" de Redacteur De melkbezorging O. M. B.A. 2 Donderdag 13 Januari 1949 SI 1DSNIFIWS Uit alle delen van het land kwa men Woensdag de ouders van de in Amersfoort gelegerde militairen van het garde-regiment Jagers naar onze stad. 's Morgens vonden en kele plechtigheden plaats op het voorterrein van de Infanterie-ka- zerne en 's middags werd in de Markthal door verscheidene oor- logscommandanten gesproken. Veel ouders en militairen hebben deze middag bijgewoond. Geen plaatsje bleef in de hal onbezet. Kol. A. Tolsma sprak een kort openings woord, waarna de generaal-majoor Jager een uiteenzetting gaf over de plichten van een Nederlands mili tair in Indonesië. Hij zei o.a.: „Gij gaat naar Indonesië, om daar de rust en orde te brengen, zo, dat er tussen Nederland en Indonesië een hechte band zal ontstaan. Dit is alleen mogelijk, als er geordende toestanden heersen. Gij zult daar een moeilijke taak gaan vervuilen. Gij brengt werkelijk een groot of fer. Wij hebben vaak een grote mond over de opbouw van het ver re Oosten en Nederland, maar jul lie zijn eigenlijk de steunpilaren van deze opbouw. Ik hoop, dat er tussen U allen een goecie Kame raadschap zal ontstaan, omdat ge dan op elkaar bent aangewezen. Natuurlijk staan we allen aan ver leidingen bloot, en de sterkeren van geest onder U, kunnen daar wel tegen, maar de zwakkeren zullen hiertegen moeten vechten. Als er een hechte kameraadschap ontstaat, kunt ge met elkaar hier tegen strijden, zodat daar niemand moreel te gronde zal gaan. Allen moeten in het rechte spoor blijven, opdat zij, wanneer ze weer naar huis komen, hun ouders recht in de ogen kunnen kijken." Vervolgens richtte generaal-ma- joor Jager zich tot de ouders van de iongens. „Deze dag hebben wij speciaal gegeven, om U bekend te maken met de personen, waarmee uw zoon, man. broer of verloofde in aanraking komt. Het offer, dat gij biengt, is wel groot. De jongens maken nu kennis met andere zeden en gewoonten. Maar gij kunt er navertentie van goed gedrag. 16 a 17 jaar bezorg- en afhaalwerk UTRECHTSESTRAAT 47 Noteert U even 13 JAN. K.A.B.-gebouw. Lezing kapelaan v. d. Anker, 8 uur. GRAND THEATRE, tel. 4632: Stich ting Amsterdams Toneelgezel schap 7.30 u. precies: Joost van den Vondel's „Gijsbreght van Aemstel". Volksuniversiteit Prof. dr. C. A. Mcnnicke „De spanning tussen Oost- en West-Europa. 8 uur. 14 JAN Gebouw Regentesselaan 21. Genootschap Nederland Frankrijk Jean Daniel Maitblanc over Gabriél Fauré, poète-musi- cien. 8 uur. Opcnb. Leeszaal. Volksuniver siteit. Lezing ir. H. T. Hylkema, „Radar". 8 uur. 15 JAN. Amicitia. Feestavond handbalgrocp. 8 uur. 16 JAN. Grand ThéStre. Inst. Volksontwikkeling. Filmochtend, 10 uur. St. Aechtcn Kath. Amersfoort. Muziekavond. 8 uur. 16 JAN. Sportparadefilm, 2 en 4 uur K.A.B.-gebouw. 17 JAN - Geb. Ver. Vrijz. Her. vormden. Inst. Volksontwikkeling Muziekavond Hilversum trio. 8 u. Amicitia. Ned. Ver. van Huis vrouwen. Lezing, 2.30 uur. 38 JAN. Amicitia 20 uur Feest avond Handelsschool. Theosof. ver. Liederenavond 20 uur door Mari Naveu, begelei ding van Hans Schouwman. 19 JAN. Amicitia 20 uur Nut v. h. Algemeen, Voordrachtavond door Aafje Top. Volksgcbouw: W. F. Wertheim ..De ontwikkeling in Indonesië in Aziatisch verband". 20 JAN Meer Vreugde Bewe- ging K.A.B. Stadsparochies 8 uur Vrolijke avond. Amicitia 20 uur: Oda Hobods- kaya, zang. 21 JAN 's Brinsenhaf 8 uur. Ned. Reisveren. Filmavond „Het mooiste ter wereld". Dansstudio „Dan Bearda", Soi- rée voor leerlingen van 20-1 uur met medewerking van het Radio orkest Jan Corduwencr. Openb. Leeszaal. Volksuniversi teit 20 uur. Lezing door ir. H. T. Hylkema, onderwerp: „Radar". B. en W. schrijven aan de raad: Het is het bestuur der Amers- foortse Sportstichting gebleken, dat de toepassing van art. 4 der statuten, regelende het deelnemer schap aan de Stichting (zie ge drukte verzameling 1948 no. 30) tot moeilijkheden aanleiding geeft. In de laatste jaren heeft zich nl. naast de bekende sportverenigin gen een groot aantal z.g. bedrijfs- sportverenigingen gevormd. Verscheidene bedrijfssportvere- nigipgen nu hebben zich aange meld als deelnemer. Bij toelating van deze. groot in aantal doch klein in ledental zijnde, verenigin gen is het gevaar echter niet denk beeldig dat een groot aantal kleine bedrijfssportverenigingen in de Stichting een overheersende positie gaat innemen en de invloed van de, veel meer leden tellende, andere sportverenigingen zodoende zal be knotten. In verband hiermede heeft het Stichtings-bestuur de betreffende bedrijfssportverenigingen als deel nemer geweigerd. Hierdoor is een weinig bevredi gende situatie ontstaan. Het be stuur heeft dan ook gezocht naar een oplossing van de gerezen moei voor zorgen, dat de band, die hier in Holland bestond, in Indonesië eveneens kan blijven bestaan. Veel brieven schrijven, is de enige ma nier." Vervolgens sprak de Comman dant van het 6e bataljon majoor Koerselman. Hij was voor de naar Indonesië vertrekkende militairen een nieuweling, die door zijn erva ring in Indonesië, aangesteld is als commandant voor de Jagers. Hij vroeg o.a. de volle medewerking van deze voor hem nog onbekende groep, om de moeilijke taak tot een goed einde te brengen. Ook hij richtte zich tot de ouders van de jongens en wekte hen op, toch vooral veel te schrijven. Hij zei: „Een brief is voor een jongen meer dan eten of drinken en ook meer dan een goede of slechte si garet. Maar als U schrijft, doe het dar. niet pessimistisch." De strijd om het kampioenschap eer- ste-klasse libre wordt in alle hevigheid gevoerd. De beste kanshebber ..De Gou den Ploeg II" uit Soest behaalde gister avond In de uitwedstrijd tegen ..De Ver gulde Wagen II" een kostbare 5—3 over winning. De eerste twee punten veroverde De Bakker uit Soesl. die een regelmatige kleine achterstand ln de laatste fase van de strijd wist in te lopen. Kranenburg (V.W.) 123(130) De Bakker (G.P.) 100 34 17 3.61 34 12 2.04 Ook Van Veen sleeote een overwin ning uit het vuur door een goede eind spurt. Van Veen (G.P.) 80 40 8 2 Kvijnen (V.W.) 941120) 40 10 2.35 Rijn nam de kans ln eigen hand door een grote voorsprong te nemen (9747). De Amcrsfoorter was cr echter plotse ling geheel uit, maakte zUn voorge schreven 130 caramboles toch nog vol doch Van Leeuwen maakte ln de na- stoot zijn resterende vijf caramboles, waardoor de partij in remise eindigde. Rijn (V.W.) Van Leeuwen (G.P.) 33 31 33 12 Kranenburg moest als Invaller voor Ten Hoene nog een partij spelen tegen Schuyt Ondanks het verhoogde aantal was de Amersfoorler de eerste die zijn 145 caramboles vol had. Schuyt had de kans op een overwinning laten gaan door de laatste carambole, een eenvou dige sloot, te missen. Kranenburg (V.W.) 145 40 16 3.63 Schuyt (G.P.) 149 40 22 3.72 Voetballende jongen brak een been Woensdag waren op het voetbal veld aan de Rubensstraat enkele jongens aan het voetballen, een elf jarige jongen uit de Albert Cuyp- straat brak bij het spel zijn onder been. Door de G.G. en G.D. werd hij naar het St. Elisabethszieken- huis vervoerd, waar hij ter verple ging is opgenomen. Politie had 't druk Het regende Woensdag weer ver keersovertredingen. Bekeuringen kregen ingezetene die zijn vriendje achter op de bagagedrager mee nam, een fietser die geen bel op zijn fiets had, een bestuurder van een auto die geen auto- en rijbe wijs kon tonen en twee fietsers die zonder het rode achterlicht reden. Vernielzuchtige venter kreeg bekeuring Een woonwagenbewoner had op 17 November j.l. van 't huis van een bewoner van de Fuchsiastraat de voordeur ingetrapt, omdat hij zijn veters en andere koopwaren niet kon kwijt raken. Woensdag moest hij bij de politic komen, waar hij een proces-verbaal kreeg voor opzettelijke vernieling. De garnizoenscommandant van Amersfoort, kolonel A. Tolsma, onder scheidde gisteren enkele militairen met de bronzen medaille voor twaalf jarige trouwe dienst. Het waren de s-m Hakkenberg, de s-m Appel en de sergeanten le klas Smit en Admiraal. (Foto Stakenburg) De intrigue van 't blijspel „Geor ge cn Margaret", dat gisteravond door het Rotterdams Toneel in Ami citia ten tonele werd gevoerd, is zeer eenvoudig. De schrijver. Gerald Savory, heeft blijkbaar doelbewust de humor niet gezocht in allerlei dwaze verwikkelingen, maar wel in een spitsvormig vraag-en-antwoord spel, dat echter meestal erg opper vlakkig blijft. Wel is de schrijver er uitstekend in geslaagd zijn karak ters te typeren. Een blijspel is en blijft lichtere kost. Het werpt geen problemen op, het laat ons dc mens zien door een zonnige bril. Het vraagt van ons niets anders dan als blijspel gewaardeerd te worden. En als we het zo bezien, dan was ..George en Margaret" een kostelijke historie. Wat was Ko Arnoldi een prachtige vader, in al zijn verstrooidheid toch een van de weinigen in het gezin Bander, die wist. wat er om hem heen gebeurde! En hoe sprankelend van vlotte levenslust was zijn doch ter (Annie de Lange), die met Dud ley. haar jongste broertje (Ad No- yons) uiterlijk zo veel verschilde van Claude, de oudste (Frans Vorst man)! .George en Margaret" werd vooral door Ko Arnoldi, Jetty van Dijck Riecker als mevrouw Bander. Paul Storm, als de vriend van Dudley en Annie de Lange, als de dochter, op een hoger niveau gebracht dan de tekst aanvankelijk deed vermoeden. Het dienstmeisje Gladys (Eva Hauck) en de tweede dienstmaagd, Beer (Lise Servaes) waren goede ty peringen en de laatste bracht niet alleen het gezin Bander in lachbuien, maar ook het talrijke publiek. Dc regie van Ko Arnoldi was uitste kend. zodat we hem een verkeerde opstelling in het eerste bedrijf aan de ontbijttafel gaarne verge ven. C. J. B. Mr. Dr. J. G. VAN MAASDIJK, die benoemd is tot waarnemend al gemeen secretaris van het Konink lijk Huis. Na de automarkt is het verboden auto's te parkeren op de Hof. Dit verbod is speciaal uitgevaardigd, om de voertuighandelaren te belet ten met de ve:koop verder te gaan. Zes eigenaars parkeerden toch hun wagen cn werden dientengevolge bekeurd. In de overtuiging, dat de belangstel ling voor de jaarresultaten groter Is. naarmate het tijdvak tussen de afslui ting van het boekjaar en de bekendma king van bedoelde gegevens kleiner is, ls de directie van de Nutsspaarbank te Amersfoort cr ditmaal toe overgegaan een beknopt voorlopig overzicht uit te geven In dit verslag wordt o.m. mede- gedeeld: Het jaar 1948 vertoont, met betrek king tot de verandering in de grootte van het inleggerskapitaal, het beeld, dat voor ccn na-oorlogs tijdvak te verwach ten is. n.l. een daling, en wel met bijna 1.2 millioen gulden. De abnormale stijging in 1945 het Jaar van dc Geldzuivering moest wel gevolgd worden door belangrijke terug betalingen: voor de voldoening van hoge helastingen zodra de aanslagbiljetten uitgereikt waren en door de hoge kosten van levensonderhoud wanneer er meer goederen te koop kwamen. Het is uiteraard niet mogelijk te be palen in welke mate deze beide factoren afzonderlijk Invloed hebben uitgeoefend op het verloop van het obligo. Dat wij lijkheden. Het meent dit gevonden te hebben in een statuten-wijziging waardoor enigszins komt vast te staan, dat de, bij een erkende sportbond aangesloten, bedrijfs- sportvereniging als deelnemers kunnen toetreden en waarbij an derzijds de maximum invloed van deze verenigingen in de Stichting wordt geregeld. Het voorstel tot wijziging van de statuten is door de algemene ver gadering van deelnemers der Stich ting, waarin 23 van de 30 aangeslo ten verenigingen waren vertegen woordigd, met algemene stemmen aanvaard. Hierbij is tevens gebleken dat de regeling vrijwel parallel loopt met die de K.N.V.B. denkt te treffen. Slechts ten aanzien van het stem recht is er één verschil: In de K.N. V.B. krijgen de betrokken vereni gingen geen stemrecht; de onder havige regeling daarentegen voor ziet in een beperkt stemrecht. B. en W. stellen voor tot deze statuten-wijziging te besluiten. Mejuffrouw J. Jeths jubileert Op 17 Januari 1949 herdenkt mej. J. Jeths de dag waarop zij 25 jaar geleden in dienst trad bij de afdeling schoonmaak ten stad- huize. Thans staat zij aan het hoofd van deze afdeling. ln 1948 1.750.000.— aan belastineen voor inleggers betaalden tegen 900 000.— het jaar tevoren, geeft intussen wel enig Inzicht op dit punt. Opvallend ls. dat de totale inleg in 1948 nog groter is dan die van 1947; zij bedragen respectievelijk 1 10 495 000.cn 1 10 043 000.— De daling van het obligo is derhalve uitsluitend veroorzaakt door de meerdere terugbetaling 11,6 mil lioen tegen I 10 millioen in 1947). Het aantal spaarders was in 1933 21.400 en in 1948 36.000.,Het aantal spaar ders nam in 1948 met rond 1000 toe. On getwijfeld een aanwijzing, dat de spaar zin in het algemeen nog wel degelijk aanwezig ls. Het aantal inlcgposten vertoont trou wens ook een stijging met pl.m. 10 (83 000 tegen 76 000 in 1947) Dank zij de gewaardeerde medewer king van het onderwijzend personeel konden 1800 leerlingen van 15 scholen zowel openbare als bijzondere door het sehoolsparen ln kleine wekelijkse bedragen 27 500.— bijeenbrengen De Afhaaldlenst telt 2700 deelnemers, bij die onze bode eens per maand een vooraf overeengekomen spaarbedrag aan huls afhaalt totaal 560.000 in 1948 Ondanks de daling van het tegoed stemt dus dc gang van zaken wel tot voldoening, zeker wanneer wil de alge mene verarming van ons land ln aan merking nemen. Wij betreuren, dat de grenzen ln dc Geldzuivcrlngsvoorschriftcn zo laag ge steld zijn. dat vele Inleggers, die men toch tot de groep van kleine spaarders moet rekenen, dc bezwaren daarvan on dervinden. Op 31 December was nog 2.8 millioen geblokkeerd, waarvan 1 mil lioen op „belcggingsrekening". Aan dc reeds gedurende verscheidene jaren door te Soest woonachtige Inleg gers uitgeoefende drang om aldaar een bijkantoor te vestigen, hopen wij in het voorjaar van 1949 gevolg te geven. WIJ gingen daartoe over tot aankoop van ccn perceel ln die gemeente, dat door een kleine verandering voor ons doel ge schikt ls te maken. Kantonrechter deed alcoholist onpleizierige belofte „Openbare zitting!", riep de agent van politie die bij het Amersfoortse kantongerecht de functie van deur waarder waarneemt en daar ver scheen J. v. d. H. te Vecnendaal voor het hekje. Hij had op 23 December 1948 een paar borreltjes te veel ge pakt. Deze verdachte was daarvoor reeds eens veroordeeld tot een weck hechtenis en drie maanden Rijks Werk Inrichting. ,.U werd vervroegd uit de inrich ting ontslagen en U bent dat gaan vieren!", zei de kantonrechter. „Ik had cr vier op, Edelachtbare, drie borreltjes en een biertje. Het wat zo koud en we hadden de hele dag niets gegeten Mijn maat had er net zoveel op en die werd niet mee genomen. We waren helemaal niet lastig, Edelachtbare, want we heb ben om de beurt gefietst. Dan ik rij den en hij achterop, dan hij fietsen en ik achterop, begrijpt U?" ,Wat heeft U voor werk?", vroeg mr. Vonkcnberg. „Ik heb geen werk". „Nee, dat klopt, U drinkt en U bervt dc grootste luiaard van heel Veenendaal, slaat er in de rappor ten!", zei de kantonrechter. De amb tenaar eiste drie weken hechtenis cn een jaar R.W.I. De kantonrechter zal over een \Veek schriftelijk vonnis wijzen. ,Ik hoop dat het een mild vonnis zal zijn,", merkte de verdachte op. „Mild zeker niet. Voor U past al leen een zware straf!", besloot mr. Vonkcnberg. A. v. d. K. uit Amersfoort had dronken in de Langestraat gelopen en de wapenstok bij zich gehad, die voor onmiddellijk gebruik gereed was. ..U hebt zelf gezegd, dat U er een zekere J. I mee zou aftuigen", be gon de kantonrechter. „Dat kan best zijn. want ik was goed dronken, maar ik weet het niet meer precies", antwoordde de ver dachte. De eis luidde 25of vijf dagen. „Voor de dronkenschap twaalf gulden of drie dagen en voor de wapenstok vijftien gulden of vijf da gen met verbeurdverklaring", von niste de rechter. „Hoeveel dagen is dat bij elkaar, Edelachtbare", vroeg v. d. K. „Acht dagen", berekende de kan tonrechter. „O. dan ga ik logeren!", was het antwoord. G. v. B. uit Amersfoort had brood afgeleverd voor de daarvoor be stemde tijd. Zijn gemachtigde ant woordde op de vraag van de kanton rechter, dat ook hij van mening was. dat het feit was gepleegd, maar wees op de verzachtende omstandig heden. De jongen, die het brood had rondgebracht, vertelde, dat zijn baas hem had opgedragen het brood niet vroeger dan tien uur te verkopen. De ambtenaar eiste een geldboete van tien gulden of vijf dagen. De kantonrechter vonniste conform de eis, T. H. te Leusden had op 12 Octo ber met een te zware vrachtauto op de Zevenhuizerweg te Hoogland ge reden. Acht gulden of vier dagen. F. H. te Amsterdam had eveneens op twaalf October op de Rijksweg van Utrecht naar Arnhem onder Wou denberg het inhaalverbod overtre den. „Edelachtbare, ik heb het bordje niet opgemorken!". Niettemin: vijf gulden of twee da gen. A. v. L. te Soest reed op 17 De cember te Soest op een weg. die voor alle verkeer gesloten was verklaard. Vijf gulden of een dag. Rensink voor het Tribunaal De 34-jarige J. F. Rensink, die Woensdag voor het Kantongerecht, afd. Tribunaalzaken, te Utrecht was gedagvaard, was chauffeur-motor ordonnans in dienst van de Duit sers geweest, colporteerde met Volk en Vaderland", was lid van de Mussertgarde en van andere NSB-organisaties. Deze activiteiten zijn hem na de oorlog duur te staan gekomen: van Mei 1949 af is hij geïnterneerd ge weest. Hij heeft ook in de mijnen gewerkt. In Duitsland, Rusland, Polen en Hongarije heeft Rensink zich voor de Duitsers beijverd en tijdens het verhoor kwam ook een foto ter sprake, die hij in Rusland heeft ge nomen. Deze foto was echter volgens de verdediger juist ge maakt om aan te tonen hoe erg de oorlog wel was en pleiter meende, dat de jongeman, die heeft ingezien dat hij „mis" was. als NSB-er de volle consequenties van zijn daad niet heeft kunnen overzien. De raadsman verzocht de onmid dellijke in vrijheidsstelling van zijn cliënt. De Kantonrechter willigde dit verzoek niet in. Uitspraak op 26 Januari. Marshall belicht door ir H. Vos in VRIJ NEDERLAND Uit de Inhoud noemen wij verder o.a.: Dr M. van Blankenstetn Ommekeer ln de Europese politiek Ons woningvraagstuk Een reportage uit Londen Wtm Sonneveld's Pantomime Losse nummers 23 ets verkrijg baar in Kiosk en Boekhandel. Minimum abonnementsprijs ƒ2.50 per kwartaal. Administratie: Kei zersgracht 604. A'dam-C. Burgerlijke Stand 12 Januari Geboren: Barend Peter, z. v. J. Kuis en G. van Essen; Johanna Christina Irèn, d. v. H. Verdouw en C. van Gent; Theodora Wilhel- mina Maria, d. v. C. Schoonder- beek en W. A. v. d. Heuvel; Pieter, z. v. P. Kwarten cn C. A, Semler; Marinus, z. v. P. Kwarten en C. A. Semler; Margaretha Jannigje, d. v. W. Kattenbroek en G. v. d. Broek. Gehuwd: H Rijntalder en H. E. de Ruiter; A. J. Huurdeman en H. Veenendaal; H. W. Hendriksen en J. J. Lablans; D. Bitter en A. Mul der; W. Tiele en J. E. van Nieuw- kerk. Overleden: Reinira Margaretha Zwart, oud 68 jaar; Lodewijk Wil helmus Wolfrath, oud 78 jaar, wed. v. G. Bos; Jacobus de Kruiff, oud 66 jaar, ongehuwd. Leusden Lichtmast sneuvelde Woensdagmorgen reed omstreeks halftwaalf een militaire vrachtauto (leswagen) een lichtmast van het bovengrondse electriciteitsnet op de viersprong te Hamersveld, om ver. De leerling-chauffeur, die plotseling moest remmen, trapte inplaats van op de rem, op de gas pedaal, waardoor de auto met een ruk vooruit schoot cn tot stilstand kwam tegen de aldaar staande lichtmast. De auto, die vol zat met militairen, werd beschadigd terwijl de Inzittenden door de onverwach te manoeuvre, door elkander wer den geworpen. Enkele militairen liepen verwondingen op. De licht mast knapte bij de grond af, maar bleef in de draden hangen. De huisvrouwen van Hamersveld had den pech, want een groot deel van Hamersveld kwam- tot vier uur in dc middag zonder stroom te zitten. Stoutenbure. Bus contra vrachtauto Op de Hessenweg in de gemeen te Stoutenburg had Woensdagmid dag j.l. omstreeks 3.15 uur een bot sing plaats tussen een bus van de VAD en een militaire vrachtauto. De militaire auto, die gevolgd werd door de bus. stopte onver wachts aan de rechterzijde van de weg, juist in een bocht. De bus, die naar links uithaalde om te passeren, werd hierin gehin derd door een tegenligger. De bus chauffeur gooide zijn stuur naar rechts en ramde de militaire wa gen. De bus werd aan de rechter- voorzijde beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie maakte tegen de buschauf feur procesverbaal op voor het op verkeerde wijze passeren, terwijl de militaire chauffeur bekeurd werd voor het in de bocht stoppen, 's Morgens had dezelfde auto de lichtmast te Hamersveld omver ge reden. Soest Soest I door HSG I verslagen Het eerste team van het Hilver- sums Schaakgenootschap heeft in een competitie-wedstrijd voor de le klasse S.G.S. tegen Soest 1 een 8-2 overwinning behaald. Hilver sum heeft nu een mooie kans op het kampioenschap. Voor Soest 1 werden geen ge wonnen partijen genoteerd. Remise speelden: A. Tammens, E. J. De- moed en P. J. G. Stuiver. Vierde lustrum van Jonge Boerenbond Op 22 Jan. viert de Jonge Boe renbond, afd. Soest, zijn 4e lus trum. Het ligt in de bedoeling, om met de andere boerenorganisaties, dit feest feestelijk te herdenken. De jonge boeren en boerinnen zullen zelf een programma opstel len en ook ten uitvoer brengen. Het plan bestaat om op gemelde datum in het St. Josephgebouw bijeen te komen, alwaar tevens een film zal worden vertoond, betrek king hebbende op het werk van de Boerenleenbank. Schoorsteenbrand Woensdagavond te half zes. brak ten huize van de tandarts V. aan de Pelikaanweg, een ernstige schoorsteenbrand uit. die in korte tijd zodanig in omvang toenam, dat het raadzaam werd geacht de brandweer te alarmeren. De brand weer voorkwam inderdaad erger. Burgerlijke Stand Geboren: Elly, d. v. Rouveroy van Nieuwdaal-van Dongen: Yvon ne. d. v. M. Rietveld-van Hattum; Johannes, z. v. Th. Kaats-Hurk- mans; Dirk, z. v. Hageman-Huis- man; Jordan, z. v. F. Meijer-Ha- genbeuk; Johanna, d. v. G. M. Huurdeman-Smeeing: Arie. z. v. M. J. Notenboom-van Vliet: Petronel- la, d. v. W. de Beer-Bast; Wilhel mus, z. v. H. Schuurhannes-Groe- nestein: Margriet, d. v. A. Wit- kamp-Witmans; Peter, z. v. N. Merts-Zuidema; Anna, d. v. P. M. van Roomcn-v. Klooster; George, z. v. Doekemeijer-van Dijk. Gehuwd: D. Reehorst cn JM. M. Muller; P. H. Schaafsma en J. W. Hart. Overleden: E. Legemaat, 63 j., geh. met L. Metering: J. van Wen- gen, 88 j., wed. van G. v. d. Berg; Th. Albers, 72 j., geh. met E. Frui tier; L. G. Flach, 78 j„ wed. van J. Maaskant; T. Karseboom. 90 j., wed. van J. van Marie; C. v. 't Klooster. 89 j., wed. van J. Hop penbrouwer. Benoeming Naar ons werd medegedeeld is kapelaan G. R. van Eijden te Ha mersveld met ingang van 10 Janu ari j.l. benoemd als kapelaan t e Cabauw (U.). Brug werd gemaakt Tengevolge van de gladheid werd de brug bij de Flicrbcek nabij de Kamp. Woensdag door een vracht auto beschadigd. De bestuurder van de vrachtwagen stopte op de brug. met 't gevolg, dat de wagen weggleed en met dc rechterzijde tegen de brugleuning aanvloog. Een staander van de brug knapte af. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd op Vrijdag 14 Januari a.s. spreek uur te houden. Op de wekelijkse automarkt wer den 294 motorvoertuigen aangevoerd. Zo zal dan Maandag a.s. te Amers foort de door de bedrijfsgroep opge legde regeling een feit worden. Uit zal het zijn. met de vrijheid van de melkhandel: zijn klanten te winnen, uit ook met de vrijheid van het pu bliek. dc klanten, om zijn leveran cier te kiezen. De melkhandel heeft zich georga niseerd op Coöperatieve grondslag, doch dan wel te onderscheiden van de reeds vele jaren bestaande ver bruikscoöperaties. Deze geogen, en doen dat ook. het belang van de consument te dienen. De melkhan del bedoelt het belang van zijn on derneming te dienen. Wie zal het hun kwalijk nemen, zelfs als de overheid ln deze aanmoedigt. Of zij er plezier van zullen beleven, of de belangen van de consument er niet onder zullen leiden, moet worden afgewacht. Maar ieder, die de vrijheid lief heeft vraagt zich met verbazing en zorg af: .,Quo Vadis". Waarheen gaan wij? Want waarom zouden andere branches niet volgen? Land, stad, dorp en gehucht, ver deeld in zoveel vakjes; in elk vakje ccn aangewezen, bevoorrechte le verancier, die dAér zal wonen en de klant die déar moet kopen. Weg vrijheid van handel, .weg prljsregelcndc concurrentie. Trust en cartel, zij 't in 't klein, komen cr voor in de plaats en een nieuwe vloed van ambtenaren is in het ver schiet. want conflicten tussen le verancier en consumenten kondigen zich al dadelijk aan. Nederland, let op Uw Saek: het grote goed der vrljneid. J. Rovers. Goede schutjassers De tweede 1ste prijswinnaars van het door de afdeling Hamersveld van het KAB op 11 Januari j.l. in de „Ros Bayart" gehouden schut jasconcours zijn J. Pouw en J. Tijmensen. Advertentie Opltiding Moderne Hcdrijfs Administratie Hall Januari AANVANG mondelinge cursussen opleidende v/h examen MODERNE BEDRIJFS ADMINISTRATIE voor bezitters practijkdipi. Boekhouden Prosp. en «nl. Noordersiraat 5, Utrecht Tel. 16.009 Advertentie Hoevelaken Nummer elf werd gekraakt In de eerste ochtenduren van gisteren slipten op het kruispunt tengevolge van de gladheid elf luxe auto's. In de eerste tien geval len liep dit goed af maar de laatste, nummer elf, torpedeerde de laatste resten van het nog in de bocht aanwezige hekwerk en de auto liep materiële schade op. Burgerlijke stand Geboren: Maria Knyra Egber- dine, d. v. W. J. Dijkkamp en K. den Heijer; Hendrikus, z. v. B. Bui- tink en M. Duits. Gehuwd: T. van de Bunt (Njj- kerk) en M. van den Berg. Benoeming De heer H C. Valkenet, volontair ter gemeentesecretarie te Hoevela ken is benoemd tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Jutphaas. Bazar „Groene Kruis" Vrijdag en Zaterdag wordt in het Verenigingsgebouw een bazar ge houden waarvan dc opbrengst ge heel ten goede komt aan het Bouw fonds van het Groene Kruis. Zelfs een oliebollentent zal niet ontbre ken. De opening geschiedt Vrijdag middag om 3 uur, naar wij verne men vermoedelijk door burgemees ter jhr. S. M. Snouck Hurgronje. Wmi denhpre, „DE BLAUWKRAS" HAD VEEL SUCCES De postduivenvereniging „De Blauwkras" behaalde op een ten toonstelling te Leersum dc volgen de successen: W. Woudenberg in klasse 2 met 44 p., 4e prijs. Met een onbevlogen doffer behaalde hij 42«/i p. A. v. d. Graaf in klasse 2 zeer eervolle vermelding. Voor onbevlo gen duif 44p. en voor onbevlo gen doffer 43V? p. A. v. Lunteren in klasse 2 eervolle vermelding met 44U p. Voor onbevlogen duif en onbevlogen doffer in klasse 1 43'/, p. P Osnabrugge in klasse 1 voor onbevlogen duiven 44 en 43'/, p. Voor onbevlo^en doffer klasse 2 44 p. J. Jetten in klasse 2 voor onbevlogen doffers 45 cn 43", p. G. Koudijs in klasse 1 voor onbe- vlogen duiven 43% en 44% p. cn in klasse 2 voor onbevlogen doffers 45%-44% en 44 p. G. Mulder in klasse 2 voor onbevlogcn duiven 43% en 43% p. en in klasse 1 voor onbevl'gen doffers 45 en 44 p. N. Jansen in klasse 2 voor onbevlogen duiven 43 en 41% p. en in klas se 1 voor onbevlogen doffers 43%, en 41% p. Scheepstijdingen Amstelkerk. 11 Jan. van Port Bouet naar Monrovia; Arendskcrk, Rotterdam —Sydney II Jan. te Genua; Bantam. Java—Rohcrdam, pass 11 Jan 20 uur Ouessant; Beverwijk. 11 Jan. van Rot terdam te Alexandrlc; Ceram 11 Jan. van Lorenzo Marqucz naar Tacoradï; Congostroom. 12 Jan van Porto Am- bion te Loblto; Dulvendljk. Rotterdam Vancouver. 11 Jan. van Londen; Gaastcrkcrk.' 11 Jan van Lorenzo Mar qucz naar Bcira; Gordias, 11 Jan van Valencia naar Amsterdam; Grootekerk. Mombassa—Amsterdam, pass. 11 Jan. Aden; Joh. van Oldenbarnevelt. Am sterdamJava 11 Jan van Algiers: Marlekerk. Japan—Rotterdam. 12 Jan. te Marseille; Muiderkerk Dakar—Le Havre, pass. 11 Jan. Finisterre; Nieuw Amsterdam. 11 Jan. van Curacao naar Kingston Jam: Oranje Amsterdam- Java. pass. 11 Jan. Aden; Polydorus. AmsterdamJava. 11 Jan dwars van Socotra; Pr. Joh Willem Frlso, 11 Jan. van Halla naar Tel Avtv: Sarangan, 10 Jan van Tarakan naar Batavia: Salawati, 11 Jan. van Singapore naar Makassar; Slamat. Java—Rotterdam, pass. 11 Jan. 22 uur Kaap Guardaful Sioterdijk. Java—New York, 11 Jan v. Singapore: Stad Maastricht, SfaxRot terdam pass 11 Jan Finisterre: Straat Soenda, 11 Jan. van Mombassa te St. Marie (Madagascar): Tjibodas, 11 Jan. van Semarang naar Batavia. Utrecht. Genua—Batavia. 10 Jan. 21 uur van Las Palmas. Van Riemsdijk. II Jan van Hongkong te Singapore; Veendam. 11 Jan van Bermuda te New York: Eem- dijk. 11 Jan. van New Orleans naaf Havanna; Helicon. 12 Jan. van Cura cao naar New York; Kelbergen. Rot terdam—Savona pass. 12 Jan. Finis terre; Maashaven, 10 Jan van Rosa- rlo te Buenos Aires: Salando Casa blanca—Nederland. pass. 12 Jan Oues sant: Sarpedon. 12 Jan. van Aruba n. Maracaibo; Straat Maiakka. 11 Jan. van Bahia naar Pcrnambuco; Vccndam, vertrekt 13 Jan van New York via Ber muda en Southampton n. Rotterdam; Amsterdamsche Effectenbeurs A-*. Ki. il'I 12 1 12/1 AcUeve obllg.: K K e Ned. '48 (314100% 100!, 98'., 97'v QR 1OR AMSTERDAM. 12 Jan. De affaire op de effecten beurs te Amsterdam had de laatste dagen reedt niet veel te betekenen, maar vandaag scheen het wel nu cn dan alsof de handel ge heel tot stilstand was Re- komen. Van een bepaalde stemming kon geen gewag worden gemaakt, want de koersontwikkeling was on regelmatig. terwQl zich in geen enkele rubriek grote variaties voordeden In en kele gevallen liepen de koersen onder beurstyd een kleinigheid achteruit, hoofd zakelilk tengevolge van ge brek aan affaire De hoek waarin Koninklijken wor den verhandeld, was bij wijlan geheel verlaten. Het toonaangevende petroleum- aandecl maakte slechts kleine schommelingen mee en was bij het einde van de rekening zo goed als onveranderd. De scheep vaartmarkt was stil. De koersen waren ln verschei dene gevallen Iets hoger dan gisteren, zij het dan ook dat er enkele uitzonde ringen konden worden op gemerkt. Voor Cultuur fondsen was dc animo ge ring. H V.A.'s waren bij de opening prijshoudend en zakten later op de middag iets ln, zodat zij vergeleken met gisteren nagenoeg on veranderd waren Amster dam Rubbers werden op het peil van gisteren afge daan. hetzelfde was het ge val met Dell-maatschaDDlJ. De minder courante suiker- rubber- en tabaksaandelen waren ln enkele gevallen Iets luier. 4)to 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-1 '47 3". Invcstercert. 3 Ned. 1962-64 z.b Ncd. 1962-64 mb Nod N.WS 2'i So eert. 100 2'i Indld 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aaod.: Kol Bank And. NIH. bank Ned Hand. MU. A.K U aand Bereh's Jure, v Berkei's Pat Calve Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U. Ned Ford And. Ned Kabelfabr. Phlllos' GBvA Wilton Feyen BUIton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mtl. Kon. Petr MM. A'dam Rubber Bandar R Mii. Dcll-Bat R M. Oost-Java R M. SerbadJadi SR HAL Aand. Java-C.-J Ll1n K. Ned St Mil Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott. Llovd Stv MU Ned Hand. A'dam Jav Cult MU. N I Sulk Unit Ver Vorst CM DeU Bat MU 100% 98% 101% 96% 98% 100% 98% 99% 99 u 80",, 101Y. 96h 83% - 95 117% - 118% - 155% 162% 162% - 303 112% 152 168 - 130% - 140% 190 271 269 248 228% 227'/. - 166% 407 286!': 315% 166 155 113 72 315! 167 - 116% - 153% 146 166% 169% - 154 168% 172% - 175% - 97% 108 - 52% Deli Mi) Senembah Mij. Nlet-act oblig. MüUer &t Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 's-Hage '36 3% Geld. 20 '48 3 dito 1938 3'4 dito le 1 '37 3% Gronine '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le 1- '38 Utr pr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hvp. B. 3 Amst HVD 3','2 Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Tr Gr. (3%) 3 dito 3'4 Grav. Hypb 3% Gron. Hvpb 3% Hypb. v. Ned 3 N. Hypb (3%) 3 dito aerie B 3 Rott Hypb. 3V» Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3% Westl Hvd 3% Z.H Hypb 3% Eerste Nd Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl. A.KU 3% Berghs ée J 3*» Lever's Z 3% Werkspoor 3% Bst. Petr 3% Kon Petr MU Dell Spoor 3% Ned. Ind Sow. Amiterd Bsnk Holl Bsnk Un Fin. Nat Herst 11/1 12 1 158% 149 99% 100% 99% 100% 101% 101% 101 94,M 100 100 100 90 100% 93% - 94% - 94% 94% 98 H 100% 100 100 O— 91% - - 91% 102% 102% 103% 104 .04 103% 102% 103% 102 Y 102', 103% 103% 72% - 159% 158% 219% 219 100% 100% 11') Rotterd Bank Twentsche Bk. Rott Bel Cns. Ind. Ondern. K. Zw Ketjen Lever Br. 6 To dito 4% Pref Nd Gist- en Sp Rtt. Droogd Mij Stork Co Werkspoor. S A Wyers' I on H. Zwanenberg O Anlem Aand. Ned Ind. Ga, Borneo Sum H Internatlo Oost Borneo Amst Ball MU rhnm*oru Hav. Deli Sow. Mij. Ned.-Ind. Sorw Vrl genot aand Albert Heyn Nd A. A. Vrst Ned Am Fltt. Ned. MU Walv Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kennecott Rep Steel US Steel Cities Service Cont Oil Mldeont Pnilllp» Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 12 1 168 166 174 173% 158% 159 142 142% 104% 105 294% 292% 305 301 132% 131% 142% 144 198% 199 181 180% 106% 106'i 121% 124% 149% 149'., 115 143 144 69% 70 34 33% 193 193 129 130 85% 86% 113 113% 136 138 107 106 2% 2% 35% 45 101% 58 58% 56% 46% 46»J 58% 59% 39', 24%

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2