Machteloze voorhoedes EMM '15 en APWC bij Amersfoortse Boys versloeg „Stichtse" met 4-1 „Amersfoort" zag zich bijna de zege ontgaan PALTHE PERST Amsvorde en WIJ gaven elkander weinig toe Wedstrijd zonder doelpunten „Soesterkwartier': jubileerde PLOOIROKKEN MANTELS met KLOKPLOOIEN Handbalgroep vierde feest „Ik ben de nieuwe melkboer" Mijnheer de Redacteer Nieuwe industrie in Harderwijk 2 0 Maandag 17 Januari 1949 SI 'IDSNIKIWS APWC heeft zich van de grote nederlaag van vorige week nog niet kunnen herstellen Wel werd van EMM in Hilversum niet verlo- ren, doch het vertoonde spel was zeer middelmatig, om niet van slecht te spreken. APWC had we derom Snijders onder de lat staan er. H. Snijders verving Joh. van Empelen op de middenvoorplaats, terwijl Schagen als rechtsbuiten stond opgesteld. Het spelpeil in deze wedstrijd ■werd danig beïnvloed door de vele oneffenheden in het veld en de zeer harde wind die schuin over het terrein joeg. Bovendien werd aan beide zijden de grote fout ge maakt de bal steeds hoog door de lucht te spelen, waardoor men practisch nimmer een goede aanval zag opbouwen en er momenten waren dat de wedstrijd het aan schouwen nauwelijks waard was. Direct na de aftrap trok EMM ten aanval en ging de Amersfoort se middenlinie in de verdediging terug. Bijna de gehele wedstrijd bleef men hierin volharden, waar door er vaak geen aansluiting tus sen middenlinie en voorhoede was en EMM hieruit nogal eens voor deel wist te trekken. Middenvoor Snijders kon Joh. vim Empelen niet doen vergeten en moest het herhaaldelijk tegen zijn tegenstanders afleggen. Wij betwij felen ook of H. Snijders wel de juiste plaatsvervanger als midden voor is, daar men hiervoor door het moderne deksysteem een spe ler nodig heeft die op zijn tija durft door te zetten en de moed daarvoor ontbreekt bij hem nu eenmaal. Toen APWC zich na een kwar tier enigszins had ingespeeld, wist men enkele aanvallen over de vleugels te ondernemen, die met een beetje meer geluk en een iets minder goed spelende doelman een voorsprong hadden kunnen ople- vei en. Linksbuiten Duisbergen, wist zich op snelle en goede wijze langs een paar tegenstanders te werken en zond een hard schot in dat door de zeer goed spelende Hilversum- se doelman vallende uit de hoek werd gestompt. Even hierna ver richtte hij wederom een fraaie safe door een hard strak schot van H. Snijders onschadelijk te maken. Na deze korte opleving zakte het spelpeil snel en konden wij niet anders doen dan hopen, dat APWC in de tweede helft met de wind schuin achter er iets meer van te recht zou brengen. Deze hnop is echter niet in ver vulling gegaan. Wel waren onze stadgenoten in het veld iets ster ker, doch de voorhoede toonde zich absoluut machteloos tegen de be hoorlijk spelende Hilversumse ver dediging. Daar ook de EMM voor- waartsen de kunst van doelpunten maken niet bleken te verstaan, was de 00 eindstand de juiste uit slag, en de best$ beloning voor beide doclverdedigers, die een gun stige uitzondering waren in de elftallen. Sportfilms trokken veel belangstelling Veel sportliefhebbers trokken Zon dagmiddag en Zondagavond naar het K.A.B.-gebouw aan de Lieve Vrouwe- straat, waar een sportparadcfilm werd gedraaid. Deze voorstellingen waren georganiseerd door de Katholieke sport- centrale. die zeker niet te klagen had over bezoekers. Drie voorstellingen v.'crden er gegeven en steeds was cr geen plaats onbezet. De heer J. Hak vertoonde enige uitstekende sportfilms Zo zag men op het witte doek voet ballen. athletick. boksen, zwemmen en andere geliefde sporten. Een van de voorfilmpjes bracht ons ln de wilder nis van Afrika; waar eveneens een sport werd beoefend, namelijk het foto graferen van de dierenwereld in dit land. Druk bezoek in 1949 uit Rotherham (Van onze correspondent) Het zomer-seizoen van 1949 zal het begin brengen van een nieuw systeem in de sportwisseling tussen Rotherham en Amersfoort, zo schrijft Roy McLeod, onze corres pondent in Rotherham. In dit seizoen namelijk zullen vele Engelse groepen naar Amers foort komen, terwijl slechts het Amersfoortse hockey-elftal met Pinksteren naar Rotherham zal gaan. In 1950 zal dit juist andersom zijn. In Amersfoort komen dit jaar Engelse motorrijders, badminton- spelers(sters), korfballers(sters), tennissen (sters), schutters, tafel tennissers (sters en zwemmers (sters). Wij tekenen hierbij nog aan, dat het volgens de Amersfoortse insi ders nog niet zeker is, dat Engelse korfballers hierheen komen en dat motorrijden een nieuwe tak van sport in de uitwisseling is. Als hij er nu maar tabak van heeft „Het is aan kinderen beneden de leeftijd van zestien jaar, anders dan in gezehichaap van ouders of voogden, verboden in het openbaar tabak onder welke vorm ook te roken of te pruimen", zo zegt een plaatselijke verordening. En het is een voorschrift waaraan we ple zier beleven. Nietwaar, onze jeugd weet wat zelfdiscipline is en ont houdt zich in het openbaar met mannenmoed van het pruimen. Wij althans hebben nog nimmer zo'n flinke kerel van vijftien of jonger in het openbaar tabak zien kau wen. Zelfs niet als vader of moe der erbij was. Komaan jongens, wie zo sterk in de schoenen staat, houde ook zijn cigaretten in de zak op straat, op de speelplaats en in de bioscoop. Wie het niet doet, zal het in het vervolg vergaan als de elfjarige knaap, die Zaterdag door een agent op tabak roken werd be trapt en er nog wel meer van zal horen. Noteert U even Grand Theatre, Snouckaertlaan, tel. 4632. t.m. Donderdagmiddag „Go West". Zondag 2, 4.15, 6 45 en 9 uur. Overige d*\.en: 2.30, 6.45 en 9 uur. City Theatre: „Bambi". Dagelijks 2, 4, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theatre, Langstraat. Laatste deel van King Kong en de Arabieren. „De vallei der verlore nen". Zondag, Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2 30 en 8 uur. 17 JAN. - Geb. Ver. Vrijz. Her. vormden. Inst. Volksontwikkeling Muziekavond Hilversum trio. 8 u. Amicitia. Ned Ver. van Huls vrouwen. Lezing, 2.30 uur. 18 JAN. Amicitia 20 uur Feest avond Handelsschool. Schaken De jongste onderafdeling van do speeltuinvereniging Het Soester kwartier is al weer vijf jaar ge worden. Voor de schaakvereniging Het Soesterkwartier fs dat een heel belangrijke gebeurtenis temeer daar de beginjaren zeer moeilijk waren. Zaterdag heeft de schaakvereni ging dit jubileum met een receptie in het grote clubgebouw gevierd. En zoals het meestal met een re ceptie is, waren ook hier de bloe men en cadeaux niet vergeten. Ook schriftelijke gelukwensen kwamen binnen o.a. van de S.G. schaakbond en zusterverenigingen. Het jubilerende bestuur had vele prettige speeches aan te horen en vooral die van de heer Huisman namens het Amersfoortse Schaak genootschap verdient de aandacht omdat deze mentor van de schaak sport de verrichtingen van de schaakvereniging Het Soesterkwar tier in het omringde stadsdeel met grote belangstelling volgt en er van overtuigd is. dat de propaganda voor de denksport in dit kwartier in goede handen is. Wij twijfelen er niet aan of ook in de komende jaren zullen de schakers in het Soesterkwartier, die bekendheid verwierven door de organisatie van het jaarlijkse tour- nooi om het kampioenschap van het Soesterkwartier het goed doen. Daar staat het jubilerende bestuur, bestaande uit de heren Mertz, Gou verneur, Albers. Gouw en Van Nimwegen, wel borg voor. BIIC-Amersfoort 1-0 Het eerste dameselftal heeft in Bussum gespeeld en wel tegen B H. C. Ondanks het moedig volhou den tegen het zeer sterke B. H. C., hebben zij met 10 de vlag moeten strijken. De dames speelden met een invaller-spil voor mej. Menger Mej. Blankcnstein, die deze plaats bezette, heeft een prima wedstrijd gespeeld en heeft zeer zeker een groot aandeel gehad in de kleinp 1—0 nederlaag. Het enige doelpunt werd in de tweede helft gescoord. Biljartuitslagen De uitslagen van de, in de afge lopen week, voor de competitie van het district „Eemland" ge speelde biljartwedstrijden zijn: Cadre-klasse: Vergulde Wagen Centraal 35, Gouden PloegOns Genoegen 51. Eerste klasse libre: Nieuwe Kei ISoestdijk I 80, Metropole i Leusderkwartier 62, Vergulde Wagen IIGouden Ploeg II 35. kwartier IIMetropole II 53, Tweede klasse libre A: Leusder kwartier IIMetropole II 53, Oosterpark IOns Genoegen III 44, Vergulde Wagen IIICen traal II 80. Tweede klasse libre B: KOT I Nieuwe Kei II 26, Gouden Ploeg IIIMiddehvijk I 6-2, Middelwijk II—DOS I 4—4. Derde klasse libre A: Soestdijk IIVergulde Wagen IV 26, Ons Genoegen IVTheomien II 26, Metropole IV—KOT II 2—6. Derde klasse libre B: Animo II Ons Genoegen V 44, Tavenu I -Metropole V 6—2, ODL III Nieuwe Kei III 44, Zonneheuvel IILeusderkwartier III 26. Derde klasse libre C: DOS II ODL IV 44, Oosterpark II Centraal IV 6—2, KOT III—Mid delwijk III 6—2. Winst kwam eerst in tweede helft Handbaluitslagen District West A le klasse (heren): AmersfoortAHC 5—4; Achilles— Zeeburg 3—3. District West le klasse (dames): BHC—Amersfoort 1—0. De andere wedstrijden ln belde dis tricten werden afgelast. Heren: Amersfoort II—HBS (vrlend- sch.) 4—3: Amersfoort III—Sp.Vcr. III 8-1. Dames- U.D. II—Amersfoort II afgel. Achilles II—Amersfoort III afgel. Het zag cr aan de Rubensstraat tot ver in de tweede helft niet al te hoopvol uit voor Amersfoortse Boys. Hoewel de blauw-witten steeds iets sterker geweest zijn, is de stand heel lang 1 1 gebleven en het laatste kwartier heeft eigen lijk de doorslag gegeven. Toen n.l. werd eindelijk de weg naar het doel der gasten gevonden met als re sultaat drie doelpunten, zodat on ze stadgenoten uiteindelijk toch nog een royale en ook wel ver diende 4—1 zege behaalden. Qua spel stond de wedstrijd niet op een hoog peil, hetgeen voor een deel kon worden toegeschreven aan de straf fe wind, die schuW over het veld stond en een behoorlijke balcontrole en zui ver plaatsen bemoeilijkte. Het b'nnentrlo van de Boys-voor hoede kreeg vla de buitenspelers Dam mers en Christ veelvuldig goede kan sen. die echter èn door pech èn door onbekwaamheid om zeep werden ge bracht Dc middenlinie en achterhoede deden over 't algemeen behoorlijk werk en hielden de Utrechtse aanvallers goed in bedwang. Wat de gasten betreft, aanvankelijk lieten zij veelbelovende dingen zien, waren snel en doortastertd. hielden de bal laag bij de grond en schiepen goede scoringskansen. Reeds vrij spoedig kon den de Utrechters dan ook dc leiding nemen. Een fout in de Boys-verdcdi- ging slecht wegwerken werd af gestraft door de rechtsbinnen der gas- Handbal AHC speelde met negen Advertentie voor U In één dag gereed. UTRECHTSESTRAAT 47 TEL. 5826. man en verloor met 5-4 Het is geen spannende wedstrijd geworden tussen het eerste heren elftal van „Amersfoort" en AHC uit Amsterdam. Toen men hoorde dat de Amsterdammers met negen man zouden spelen, dacht men al aan een grote Amersfoortse zege, doch verre van dat'. AHC verdient een pluim voor het werkelijk moe dig volhouden en de geringe ne derlaag die zij geleden heboen (54) is dan ook geen schande voor de Amsterdammers. Vooral in de tweede helft werd er door Amersfoort hopeloos gespeeld. „Amersfoort" ging na de afworp direct in de aanval en we zagen o.a. schoten van Fijneberg en Bvondijk. die echter naast gingen. In een mooie aanval van „Amers foort" speelde J. Huslage een hoge bal naar de linkervleugel, waar Biondiik stond opgesteld. Deze zag v. d. Berg in vrije positie, hij be dacht zich geen ogenblik, speelde keurig over en met een laag en hard schot schoot v. d. Berg in (10). RA-ee min. later was het Luikel, die in vliegende vaart .een oerharde kogel op het Amsterdam se doel afvuurde, (20). Nog geen minuut later was het Budding die via de handen van de doelman de stand op 3—0 bracht. We dachten toen aan een grote zege voor onze stadgenoten. Maar de Amsterdam mers kwamen eerst toen op toeren. De spelers wisselden steeds van plaats en er kwamen dan ook ver scheidene hachelijke situaties voor het Amersfoortse doel. waarbij de Amersfoorters wel eens heel veel geluk hadden. Na 10 minuten spe len kreeg Storm van AHC de bal in z'n bezit, liet even een staaltje solo-spel zien en werkte keurig af met een prachtig doelpunt (31). Enkele minuten voor de rust schoot Brondijk voor „Amersfoort" bei vierde doelpunt in de touwen (4 1). Voor de rust slaagde de AHC'er Storm er in de achterstand te ver kleinen (42). Na de rust was het goede spel van „Amersfoort" zoek. Er werd niet meer zo actief gespeeld en men dacht blijkbaar aan een gewonnen partij. AHC bleef verwoed aanvallen. Deze ac tiviteit der Amsterdammers werd tien minuten voor het einde be loond met twee keurige doelpun ten resp. van Storm en de links binnen (4-4). Toen schrok „Amers foort" wakker. Men zette alles op allese, doch de voorhoede stond machteloos. Bijna hadden de Am sterdammers de leiding genomen doch op schitterende wijze redde doelman v. d. Hoef. Tegen het ein de ging de linkshalf Bobbink mee naar vorenten deze zag kans het winnende doelpunt te scoren (5-4). Spanning blijft door 1-1 gelijk spel Dat Amsvorde het in IJsselstein tegen VVY moeilijk zou krijgen stond bi) voorbaat vast en zo op het oog is een 1 1 gelijk spel een zeer verdienstelijk icsultaat. De grote Amsvorde-aanhang, en misschien ook dc spelers, zijn niet temin met een enigszins onvoldaan ge voel huiswaarts gekeerd. Immers, na het grote nadeel van sterke wind tegen voor de rust. toen de bal haast niet voor het doel weg te krijgen was, ver wachtte iedereen dat Amsvorde na de rust kans zou zien een voorsprong te nemen. Dat dit niet gelukt is was wel de grootste teleurstelling in deze spor tief gespeelde wedstrijd. Reeds ln de eerste minuten kreeg Amsvorde het zwaar te verduren. Wat de hard werkende achterhoede van de zwartwitten ook probeerde, met kop pen en met schieten, het lukte maar niet een einde te maken aan dc storm lopen van de gastheren. De wijze waar op het doel voor doorboring werd be hoed. dwong respect af. Op een moment dat de druk verslap te kon de Amsvorde-voorhoede aan het werk worden gezet en tot grote verba zing van iedereen ontstond uit de eer ste aanval een doelpunt. De aanval op zichzelf was van weinig betekenis en ook het schot dat Hilhorst gaf was vrij ongevaarlijk doch keeper Van Breuke- len liet de bal tussen zijn benen door gaan en Amsvorde had na negen minu ten spelen de leiding. (0—1). De gastheren namen onmiddellijk het initiatief weer oyer en vielen energiek aan. Ondanks het uitstekende werk van de linksbuiten en de middenvoor die vele malen grote verwarring sticht ten kwamen ook zl) niet tot resultaten, totdat, toen een kwartier was gespeeld, bij een scrimmage voor het Amsvorde- docl de bal hoog ln een der hoeken werd gekopt. Wel trachtte Koot nog te redden doch via zijn hoofd verdween het leder in het doel cn de stand was gelijk (1—1). Dc druk op het Amsvorde-doel werd steeds zwaarder doch met inspanning van alle krachten hield men stand. Ge zwoegd werd op alle linies en vooral Koot. Hilhorst en Kraak pasten zich goed bij de moeilijke omstandigheden aan. Zij waren het veelal, die dc tegen aanvallen van onze stadgenoten toch nog gevaarlijk wisten te maken. Han dig waren zij in het afnemen en laag doorgeven van de bal. Doch zij kwa men niet verder dan een doelpunt van Hilhorst, dat de scheidsrechter echter terecht voor buitenspel afkeurde. De stemming in het Amersfoortse kamp was tijdens dc rust zeer goed en algemeen was de indruk dat dc Amersfoorters het wel redden zouden. Zelfs waren cr optimisten die een grote overwinning dorsten te voorspellen. Het kwam echter geheel anders uit. Gedeeltelijk wayen onze stadgenoten hieraan zelf schuldig want door hun „safety-first" spel bleef de halfllnie angstvallig eigen doel bewaken, waar door de aanval dikwijls aan eigen lot werd overgelaten. Hierbij kwam dat de IJsselsteiners minder nadeel van de wind hadden doordat zij de bal steeds laag langs de grond speelden. Een kwartier voor het einde nam VVY zelfs een ogenblik het initiatief in handen, doch opnieuw doorstond dc Amsvordc- defensie een gevaarlijk offensief met goed succes. Tegen het einde trokken dc zwart witten. en ditmaal met gezamenlijke krachten, naar voren en er kwam een hevig „bombardement" op het VVY- docl. Ook dc versterkte achterhoede van de gastheren gaf geen krimp en het einde kwam met een 1 1 gelijk spel, dat de verhouding goed weergeeft. Amsvorde komt in ieder geval de eer toe VVY op eigen terrein het eerste punt afhandig te hebben gemaakt. Handballers kunnen tenslotte niet altijd handballen. Men moet ook eens een ogenblik de benen kunnen strekken, om eens rustig op een stoel gezeten, het spel van anderen te aanschouwen. Daartoe gaf het ijverige bestuur van de handbalgroep „Amersfoort" Zater dagavond in „Amicitia" de gele genheid. Er was een vrolijke on gedwongen feestavond belegd, waarbij men de medewerking had van een van Amersfoorts beste toneelverenigingen. Het Amers foorts Toneel Ensemble kwam na melijk op die avond met de klucht „De Bokskampioen", een spel in drie bedrijven van Otto Schwarz en Carl Mathern. De zo geoefende amateur-tonelisten van dit ensem ble hadden met de opvoering van deze dolle klucht niet de minste moeite. Het blijkt dus dat dit dwa ze spel de ATE-leden evenzeer ligt als een meer gedegen stuk. De ver wikkelingen in deze klucht waren talrijk. Maar ten slotte kwam toch uit dat de marmeladefabrikant Frits Diepenbeek (Joh. van Maas) niets gemeen had met dc meester- bokser Diepenbeek (Henk Bakke- nes) al had de eerste er zich dan ook steeds voor uitgegeven! Er wa ren tal van goede kanten in dit spel en de typeringen werden door de ATE-ers raak gegegeven. Zo was b.v. de danseres Coletta Coro- lani (Eef Meijer) voortreffelijk in haar dictie van het met Italiaanse woorden doorspekte Hollands. Een moeilijke maar goed gespeelde rol' Er is vooral ook om het spel van Henk Bakkenes hartelijk gelachen en er mag van de spelers niemand tekort worden gedaan. Hoezeer deze opvoering door ATE werd gewaar deerd bleek wel uit het krachtige applaus na elk bedrijf en uit het dankwoord door voorzitter Van d" Pol gesproken. Deze leidde ook de avond in. Het feest werd besloten met een geanimeerd bal met mede werking van de Binikry-Boys. ten. die doelman Hoek het nakijken gaf (0-1). Na deze goede Utrechtse ouverture kwam een Amersfoorts overwicht. Hoe wel men enige malen pech had voor het doel. werd goed doorgezet en suc ces bleef niet uit. De Braber gaf een fraaie through pass naar F. Kraak, die met een onhoudbaar schot de partijen op gelijke voet bracht. (1 1). Met deze stand brak de rust aan. In de tweede helft zag het er on zeker uit. Weliswaar oefenden onze stadgenoten een geleidelijk aan groter wordende druk uit op het vijandelijke doel. doch resultaten bleven uit, ter wijl het in "t geheel niet denkbeeldig was. dat de gasten een succesje zou den kunnen boeken. Eindelijk kwam dan toch het keer punt. Een kwartier voor het einde kreeg Amersfoortse Boys een corner te ne men. Aanvoerder E. Velthuyzen, die als back een goede partij speelde, had zich tussen dc spelers opgesteld en smaakte het genoegen zijn club de lei ding te geven. (2—1). Kort daarop weer een corner. De bal kwam voor dc voeten van middenvoor Kraak, die cr wel weg mee wist. (3—1). Dit suc ces moedigde onze stadgenoten nog meer aan. Er werd nog een extra schepje bovenop gegooid en enige mi nuten voor het einde werd het zelfs nog 4—1. Rechtsbuiten Dammers dreef de bal ver op, passeerde handig een te genstander en scoorde toen uit moei lijke positie (4—1). Nog had dc zege groter kunnen zijn, want zelfs Jn dc allerlaatste ogenblikken zweefde de bal voortdurend gevaarlijk voor de Utrecht se doclmond. Het bleef echter 4—1. Een verdiende zege. waardoor de blauw-witten ,in the running' blijven. Wielrennen J. de Gans wint opnieuw Zondagmorgen hield „de Pedaal ridders" een tweede competitierit. van supporterszijde was voor deze rit grote belangstelling, maar helaas meldden zich vele renners ziek. A en B klassers reden 30 km. C klassers 15 km. In de A-klasse werd verwoed gevochten en na 15 km. gingen De Gans en v. d. Laan aan de kop, op enkele seconden volgde W. Veenvliet. Bouwman had pech. In de B-klasse lagen Schot- ting en Hartsuiker aan de kop, op plm. 300 meter volgden v. Walsum en J. Veenvliet. Allar gaf op. Schotting wist echter in de laatste 15 km. Hartsuiker van zich af te schudden en kwam met grote voor sprong alleen binnen. In de C-klasse nam Jonkman re vanche op J. v. d. Glas en won de sprint met een half wiel. De ande ren kwam stuk voor stuk binnen. De einduitslagen waren als volgt: A-klasse: 1. J. de Gans; 2. H. v. d. Laan; 3. W Veenvliet; 4. W. Bouwman (pech). B-klasse 1. H. Schotting; 2. L. v. Walsum; 3. J. Veenvliet; 4. W. Hartsuiker; 5. L. Ouwerkerk (pech). C-klasse: 1. Jonkman; 2. J. v. d. Glas; 3. E. Schoonderbeek; 4. Dunk; 5. Berkhout; 6. v. d. Berg; v. Eldert (pech). AMHC-teams speelden Zondag niet Het eerste dames-team van AM HC, dat tegen „Pinoké" zou spe len, moest voor deze wedstrijd uitstel aanvragen, daar vele dames griep hadden! Het heren-team was vrij. Andere uitslagen zijn: AMHC 2-Hilversum 4 (heren) 2-2 AMHC 3-Schaerweyde 4 (heren) 3-0; AMHC 2-Hilversum 3 (dames) 0-4; AMHC 3-Hilversum 4 (dames) 0-5. Nijenrodes-Quick 3-1 Sportieve wedstrijd in Breukelen Quick trok met drie reserves n.l. voor De Jong, Hienkamp en kee per v. d. Wijngaarden naar Breu kelen om Nijenrodes te bestrijden en keerde met een 31 nederlaag huiswaarts. Nijenrodes verdiende deze over winning, temeer daar door de veel vuldige regenval van de laatste dagen het veld zeer moeilijk te be spelen was en Nijenrodes uit de aard der zaak, zich veel beter op dit veld thuis voelde. Er werd door beide ploegen zeer sportief gevoetbald, dit bleek voor al toen reeds kort na het begin van de wedstrijd de rechtsbinnen van Nijenrodes met de hand een goal forceerde. De scheidsrechter wees naar het midden, maar op ad vies van de maker van het doel punt, die zeide de goal met de hand gescoord te hebben, annuleerde de scheidsrechter het doelpunt en gaf doelschop. Na 15 minuten spelen wist een speler van Nijenrodes o.i. in bui tel. spelpositie te scoren (10). Kort daarna zorgde invaller De Waard voor de gelijkmaker door' met een hard schot via dè paal te scoren (11). Na de rust had Nijenrodes het beste van het spel vooral daar ook de Quick-speler Kraamwinkel uit viel. Hij werd vervangen door C. Letschert. Nijenrodes wist 't over wicht uit te drukken in twee goede doelpunten (3—1) waarna het ein de kwam. Van de invallers was vooral kee per Hartwich in goede vorm. Twee zeker schijnende "doelpunten voor kwam hij uitstekend. Feest van motorrenners Het enthousiasme van de Amers foortse motorrijders demonstreert zich niet alleen bij wedstrijden. Dit bleek Zaterdagavond toen vele leden van de Motorclub Amersfoort en Omstreken met hun dames gehoor hadden gegeven aan de oproep van het bestuur om naar Hotel „Waterloo" op de Leusderheide tc komen voor een feestelijke club avond. Het bleek een bijzonder goede gelegenheid voor het houden van on derlinge biljart-, sjoel-, tafeltennis- en schietwedstrijden. Met niet minder felheid dan bij mo torwedstrijden bestreed men elkaar de hoogste eer. Het waren ln dit geval niet altijd de cracks die met prijzen gingen slepen. Na de leuke wedstrijden werd de toch al goede stemming nog opgevoerd door een gezellig samenzijn dat nog enkele uren duurde. Onderwijzers stichtten een toneelgroep Als onderafdeling van de afdeling Amersfoort e.o. 'van de Ned. Ondcrw. Vereniging is dezer dagen opgericht de Ondcrwijzerstoncelvereniging „Amersfoort", kortweg de O.T.A. Het bestuur is als volgt samenge steld voorzitter: Chr. Berger, secretaris W. M. Smits, Beukstraat 17; penning- meesteresse: mej. M. C. Breemouer. De regie wordt gevoerd door mej. A. P. J. Looze. Technisch adviseur is de heer C. M. Schoemaker. Gespeeld zal worden op verschillen de bijeenkomsten vo®r het Openbaar Onderwijs (Smt-Nicolaasfeest. e.d.). De secretaris zal nog graag nieuwe leden inschrijven. Concert I.v.V. uitgesteld Het bestuur van het Instituut voor Volksontwikkeling verzoekt ons mede te delen, dat het concert door het Hilversums strijktrio, dat hedenavond in het gebouw van de Vrijzinnig Hervormden zou wor den gegeven, wegens ziekte van de pianist is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Onze melkboer was vandaag een uur telaat doordat hij voor het eerst zijn nieuwe en kortere route reed. Dat klinkt paradoxaal, maar dat is het toch niet. Toevallig wonen wij in zijn nieuwe wijk en was hij dus bij ons vlug klaar. Maar bij zijn nieuwe klanten duurde de transactie vandaag na tuurlijk wat langer dan ze morgen zal duren en alle dagen nadien, ten zij de Amersfoortse huismoeders roet in de melk gooien en eensge zind actie gaan voeren onder de leus „Wij willen onze oude melk boer terug". Eerlijk gezegd, lijkt het daar nog niet veel op. „Ik heb vandaag ruim honderd nieuwe klanten te bedienen", zei on ze melkboer, terwijl hit met een wat vermoeid gebaar het kopje koffie aannam dat we hem voor deze ge legenheid hadden ingeschonken. „Ik ben de nieuwe melkboer", zeg ik overal en dan beginnen ze met je te praten over de nieuwe regeling en zo duurt het wat langer dan ge woon. Van al die nieuwelingen wa ren er maar twee die pertinent wei gerden melk van me te nemen. Hoe ze daar aan in vervolg willen ko men, weet ik niet. Bij de een sche nen ze 't zo zwaar niet op te nemen, want terwijl ik met de man over de zaak stond te praten, waren er bin nenshuis een paar zich over het ge val aan het vermaken." Na dit gesprek zijn we de stad in gefietst en hebben hier en daar eens aangebeld om over de „geleide melkverkoop" te praten. „Ik was wel erg aan m'n melk boer gehecht", zei een bewoonster van de Gaslaan, „maar per slot van rekening blijft de melk toch het zelfde en je moet ze overal betalen, van wie je ze ook koopt". Een dergelijk antwoord kregen we van de meeste vrouwen. Een jong huismocc-jrtje in het Leusder kwartier zei: ,,'t Moeilijke in dit ge val is dat er twee partijen by zijn betrokken. Wordt het niet eens tijd, dat slijters en consumenten samen gaan overleggen welke argumenten nu eigenlijk het zwaarst wegen, die van dc koper of van de bezorger. Anders komt men cr toch niet uit". We konden haar gerust stellen, want, zo werd ons verteld, binnen kort wordt een vergadering belegd, met de protesterenden, waarop eens rustig over alles zal worden gespro ken. Waar blijft commentaar van melkhandel? Met genoegen heb ik de artikelen gelezen over de Amersfoortse Melkhandel en gezien het feit dat tot heden elk spoor van commen taar dezer handel ontbreekt, neem ik aan, dat de geuite critiek juist is. Ik stel mij voor, dat 90 a 95 pro cent der bevolking van Amersfoort in spanning afwacht wanneer ge noemde melkhandel haar standpunt wenst te herzien. De melkhandel organiseert zich op een wijze welke iedere v r ij e vestiging en iedere v r ij e concurrentie in de toekomst uitsluit. Dit onrecht, dat het grote publiek wordt opgedrongen, zal nooit of te nimmer kunnen zege vieren. Er wordt hier een ongelijke strijd gevoerd; de melkboer dic teert en de consument heeft maar te slikken of zit zonder melk. Ware de mogelijkheid opengelaten elders melk v r ij te betrekken, dan zou de strijd gelijk opgaan. Zij weet dit zelf heel goed. De melkboer die mij jaren lang trouw heeft bediend, zegt nu: „U kunt toch niet ander s". Wellicht is het stichten van een consumentenvereniging hierop het juiste antwoord, welke vereniging de Overheid er op at tent zal moeten maken, dat wij dergelijke dictatoriale maatregelen in een v r ij land niet wensen. In deze tijd waarin Overheid en Consument als het ware zitten te wachten op prijsverlaging van de eerste vitale levensbehoeften, wordt door deze maatregel slechts het tegenovergestelde bereikt. Intussen vertrouw ik, dat wan neer de melkhandel nog enig ge voel voor vrijheid bezit, zij meer begrip zal tonen voor het stand punt van ae consument en haar dictatoriale houding nog d^ze week laat varen. Van heden af betrek ik persoon lijk slechts de helft van de melk welke ik voordien betrok en houd dit vol totdat de melkhandel haar standpunt wijzigt overeenkomstig de verlangens van het grote pu bliek. Ik dank U voor de verleende plaatsruimte. H. F. DAMMERS. Rectificatie In ons bericht over het voorge nomen herstel van de bobsleebaan is abusievelijk de naam van de heer P. J. Stuffers genoemd. Grimeur J. L. Grootkop won op Nationaal Concours Vergezeld van een schare sup porters vertrok Zondagmorgen gri meur Grootkop bij allen, die iets met het Amersfoorts toneelleven te maken hebben beter bekend als „Ome Leo" naar het Nationaal Concours „Grimeren" in het Am sterdamse Minerva-paviljoen. In de hoogste klasse waarin nog 18 andere beroepsgrimeurs hadden ingeschreven, onder wie enkelen met naam, won de heer Grootkop de derde prijs. In twee maal drie kwartier maakte hij een Wilhelm Tell-kop en de kop van een Water geest. die sterk de aandacht trok ken van de Internationale jury en het deskundige publiek. De bron zen medaille, het diploma dat er bij hoort en de geschenken, die de heer Grootkop bovendien mocht ontvangen, werden Zondagavond laat door zijn vrouw mee naar huis genomen waar tal van vrienden op de uitslag zaten te wachten. De heer Grootkop zelf bleef in Amsterdam waar hij met de ande re prijswinnaars danig werd ge huldigd. Zelfs de radio en Poly goon waren erbij. Misschien zien onze amateur-tonelisten hun vriend van de week nog op de film. Gemeente gaat het „KIWA" steunen B. en W. schrijven o.m. aan de i Raad: „Dat in Augustus 1948 is opge richt de N*.V. Keuringsinstituut voor waterleidingsartikelen (Kiwa) Het ligt in de bedoeling van de op richters om zo spoedig mogelijk eer» blijvende band te scheppen tussen de Kiwa en alle Nederlandse wa terleidingbedrijven." De samenwerking tussen de be staande waterleidinglaboratoria ls op zeer bevredigende wijze tot stand gekomen. Het gevolg daarvan is, dat de bedrijven, welke niet over een eigen laboratorium be schikken, via het KIWA van de diensten van de goed geoutilleerde waterleidinglaboratoria gebruik kunnen maken voor het periodiek onderzoek van het water in phy- sisch-chemisch, bacteriologisch en biologisch opzicht. In overleg met de gasstichting worden ook gasbuizen gecontro leerd. B. cn W. achten het van groot belang, dat dit keuringsinstituut in stand wordt gehouden en stellen de raad voor, deel te nemen in het kapitaal van de KIWA voor twee aandelen a 250. Ravage op de markt J De chauffeur van een autobus die Zaterdagmiddag op de markt reed, raakte in een nogal vervelen de situatie toen zijn wagen met een kabel van de verlichting in aan raking kwam. Liefst drie van de houten lichtmasten knapten af en bleven achter enkele kramen ha ken. Deze bleken tegen zo'n stoot je niet bestand en tuimelden ge heel of gedeeltelijk om. Fruit en bloemen kwamen op de grond te recht en daartussen kon de vruch tenhandelaar naar zijn centen en dubbeltjes zoeken, die Uit zijn geld- bakie waren gerold. De ravage die werd aangericht trok nogal bekijks. Vrachtauto slipte tegen bestelwagen Een Hoevelakense kaashandelaar reed Zaterdag met zijn bestelwa gen van de Beekenstcinselaan rechts de Bisschopsweg op. waar hem een vrachtv/agen tegemoet kwam die juist een stilstaande per- sonenenauto moest passeren. De chauffeur vaan de vrachtwagen die een aanrijding vreesde, remde on middellijk doch zijn auto slipte en kwam vervolgens met de linker flank tegen de zijkant van de be stelauto aan. Deze werd over de lengte van een meter opengereten en liep nog andere beschadigingen op. Ook aan de vrachtwagen valt heel wat op te knappen. Koelinstallatie dient hersteld B. en W. stellen de raad voor de koelinstallatie van het openbaar slacht huis te reviseren. De laatste riviste ge schiedde in 1940. Het herstel van ver scheidene onderdelen vordert een be drag van 10.000 waarvoor B. en W. de raad om een credict vragen. Kippen op-hun stok verrast Uit een kippenhok aan de Ho- geweg bleken Zondagmorgen 25 kippen te zijn verdwenen, nadat 's nachts het hok door onbekenden was opengebroken. Hoeveel kippen zij hebben meegenomen en hoeveel er na hun vertrek vrijwillig van de stok het nachtelijk duister intip- pelden is natuurlijk niet bekend. De eigenaar hoopt er het beste van. Burgerlijke Stand van 15 Januari 1949 Geboren: Cornelia Maria There- sia Antonius, d. v. A. J. D. Lam- mers en C. M. M. v. d. Heuvel; Alida Catharina Maria, d. v. W. A. van Elmpt en C. W. Mobach. Overleden: Willem van Winters wijk, 72 j, geh. met A_. v. Zomeren; Jan Spoelstra, 80 j., wed. v. G. Schoone. Hoogland Onderscheiding vooi soldaat Ebing Aan de soldaat le klas van de 7 December-divisie Henk Ebing, zoon van de molenaar Ebing te Hoogland werd wegens trouwe plichtsbetrachting het Bronzen Kruis van de Orde van Oranje- Nassau uitgereikt. Combinatie voor productie van heteluchtmotoren Naar wij vernemen hebben de directies van de N.V. Motoren- fabriek „De Industrie" te Alphen aan de Rijn, de N.V. Kromhout Motorenfabriek te Amsterdam, de N.V. Brons-motorenfabnek te Ap- pingedam en de N.V. Machinefa briek „Bolnes" te Bolnes besloten tezamen een nieuwe motoren- fabriek te stichten, welke de naam zal dragen van „Samofa" (Samen werkende Motorenfabrieken). Het ligt in de bedoeling in de nieuwe fabriek, welke waarschijn lijk te Harderwijk zal worden ge vestigd, voornamelijk hulpmotoren te vervaardigen van 10 tot 20 pk., waarvan er ongeveer duizend per jaar zouden kunnen worden afge leverd. Bovendien is in het leven geroepen de „Research Stichting Samofa", welke het mogelijk moet maken voor gemeenschappelijke rekening te profiteren van onder zoekingen. Mede in dit verband worden thans in samenwerking met de N.V. Philips Fabrieken in de labo ratoria van de Technische Hoge school te Delft proeven genomen om de nieuwe heteluchtmotor tot een bruikbare scheepsmotor te ont wikkelen. Dezer dagen heeft de voor dit doel gebouwde hete luchtmotor er voor het eerst proefgedraaid. Een enorme brand heeft in de han delswijk van Khanhoi, op drie kilome ter van Saigon gelegen 200 strohulzen ln de as gelegd. Er zijn geen slacht offers. maar de schade wordt op een millioen piasters geraamd. Tweedui zend Vietnamezen zijn dakloos. De oor zaak zou in terroristische actie gelegen

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2