Zuurkool iww Uririt*1 SUNLIGHT ZEEP Televisie-toestellen komen straks aan de lopende band ER IS VOLOP VOOR IEDEREEN Tuinbouwtentoonstelling in Naaldwijk geopend SLAGERSLEERLING ALL ROUND CHEF Men is het internationaal nog niet eens over technische kwesties „Goedkoop" apparaat voor 600 gulden Emigratie-regeling in nieuwe banen PLAATST EEN BRANDPUNT 't Is ZÓ gebeurd ONMIDDELLIJKE VERLICHTING EN f. VERBETERING asthma, neus- verkoudheid, hooikoorts, bronchitis, en moeilijke ademhaling V. Z. N. Neem niet ieders werk voor lief Stel vertrouwen in „ACTIEF" ^CTlC^'' Telefoon 6609 In de Automobielwerkplaatsen van de N.V., R.I.V.A. Amsterdam kan geplaatst worden een Speciaal voor Chevrolet trucks of Daf-aanhangv. agens- Service Woning beschikbaar. Sollicitaties onder opgave referenties, verlangd salaris etc., Overtoom 197—205. DAMESHOEDEN Flinke zelfst. VERKOOPSTER gevi. niet ben 25 jaar Br. met voll. inlichtingen onder No 4610 bur. v. d. blad. ^.Tot ZO woorden f0.50 OU 1 SO/O oerp/aa^s,n<^. Te koop gevraagd Te koop gevr.: bruikbare radio-apparaten, gramofoon- motoren (kracht- en net- stroom), gereedschappen, enz. Ook slooptoestellen en onderdelen, kleine en grote partijen. ,,Het Handelshuis" Rijwielen, motoren, radio, electra annex reparatie. H. Brandt. Hof 29. Telcf. 6454 Amersfoort. 4593 I Een paar zwarte molières I m. 391 j f 15.van 79 uur jTimorstraat 14. Amersfoort 4614 Te koop aangeboden Te koop: een grijs plus fourpakje. leeft. 10 jaar. en een overjas, leeft. 10 jaar. Alles in goede staat. Utr. Weg 148, lx bellen. 4608, Te koop: wandelwagen, zwarte herenwinterjas en velours chiffon japon. Brie ven aan Sigarenmagazijn Hendriksen. Soesterweg 466 Amersfoort. 4598 Te koopLicht beige kinderwagen in goede st, prijs f 55 Brieven onder No. 4530 bur. van dit blad. Te koop haard, studie-or gel en grote visbak met vier goudvissen. Fuchsiastr. 68. 4611 Te huur gevraagd Net persoon zoekt, kost huis. Brieven aan Sigaren magazijn Hendriksen. Soes terweg 466. Amersfoort. 4599 Gedemobiliseerd militair zoekt voor zo spoedig moge lijk woongelegenheid. Ge huwd zonder kinderen Br. onder No. 4615 bureau van dit blad. Te huur aangeboden Degelijk kosthuis aangeb. aan nette jongeman, 18. per week. alles inbegrepen, huiselijk verkeer. Br. no. 4596 bur, van dit blad. Auto's te huur zonder chauffeur. Wij hebben ook wagens klaar staan voor 't buitenland. Vraagt inlich tingen Paulus Potterstraat 34. tel. 5734. 4462 Personeel gevraagd Meisje geyraagd voor de morgenuren. Mevr. de Mul der. Borgesiuslaan 47. 4600 Woningruil Woningruil TJtrecht-Amers- foort. Mod étagewoning. 6 kamers, vrije schuur in Ma- jellawijk te Utrecht, te rui len tegen mod woning. Br. no. 4570 bur. van dit blad. Lessen Ann en Bert Kamperman, Langestraat 113. Telef 5494. Inschrijving Januari-clubs 4594 Dansinstituut Joop Snij ders, Korte Gracht 20. tel 5083 Aadvang lessen voor beginnenden Woensdag 19 Jan. om 8 uur. 4583 Diversen Hoogtezon - Infra Rood - Lichtboog. Behandeling vol gens afspraak Inlichting v. Heilgymnastiek en Massage. Mevr. Moll. Pr. Marielaan 16 Tel. 6768. 4607 Wat wenst IJ te weten? Verleden - Heden - Toe komst? Zend foto - naam - adres - 2.50 en niets is meer onzeker! Postbus 5, Bussum.4605 Adelborst. Soldaat of Marinier, ze zeggen al tijd stuur mij de ..Spoor- tax'' hier. Tel. 4109. 4592 Door omstandigheden goed tehuis gezocht voor \een hondje. Zindelijk en waaks, v. Campenstraat 10. 4597 aan de G.A.B.'s toegezonden ter op making van een emigratie-rapport. Dit rapport gaat weer naar de Cen trale Stichting, die het op haar beurt weer aan de Stichting Land verhuizing Nederland doorgeeft. De rapporten van de ongeorganiseerde adspirant-emigranten worden door de G.A.B.'s of bijkantoren waar men zich heeft aangemeld, opgestuurd naar de S.L.N.. die dan weer de verdere werkzaamheden verricht. Men kan er op rekenen, dat alles met de grootst mogelijke spoed in zijn werk gaat. De Centrale Stichting en de Ge westelijke Arbeidsbureaux, zullen tot aan het vertrek van de emigran ten contact met hen blijven hou den, zodat de Stichting Landver huizing Nederland, dus de laatste instantie waar het opgemaakte rap port behandeld wordt, elk persoon lijk contact met de adspirant-emi granten via de C S L.E. of G.A.B.'s moet aanvragen. Mochten er van de zijde van de S.L.N. aanmerkingen op het rapport zijn, dan wordt eerst overleg gepleegd met het Hoofd bureau van 't R.A.B of de C.S L.E. Nauwkeurige informaties zullen de last. die men van het reizen on dervindt. tot een minimum beper ken. Er wordt dus wel heel wat ge daan om de grootst mogelijke ser vice te kunnen bieden. Eind Fe bruari vertrekken reeds de eerste emigranten in het raam van de nieuwe regeling. Zij gaan via Italië naar Nieuw Zeeland. Tijdschriften Maandblad VE^ I Bij de drukkerij Eymann Zn. te Amersfoort is het eerste num mer verschenen van het maand blad VEWI. orgaan van de Ver eniging voor de Was-Industrie. Verantwoordelijk hoofdredacteur is de heer P. G. Versteeg, verant woordelijk redacteur de heer J- H.. C. Valckenier Kips. De gecontro leerde oplage bedraagt 1750 exem plaren. Het doel van het maand blad is de leden en ook de gehele wasindustrie op de hoogte te hou den van de werkzaamheden dezer vereniging en de bevordering van een hechte samenwerking. ,.De Vrouw en haar huis" Van het door Van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam uit gegeven geïllustreerde maand schrift ,,De Vrouw en haar huis" ontvingen wij het Januari-nummer ter bespreking. Het dient gezegd dat het le nummer van de 43e jaargang er zeer verzorgd uitziet. Vrijwel alle gebieden, waarvoor bij de vrouwen belangstelling be slaat. worden in dit maandschrift bestreken. De voortreffelijke illus traties en de artikelen van mede- werkers-van-naam. geven aan dit blad-voor-vrouwen' een voornaam karakter. (Van een eigen verslaggever) WIJ HOEVEN als het ware de knop maar in te drukken om de lopende band in beweging te brengen. Wij zou den televisie-ontvangers in elke hoeveelheid op betrekkelijk korte termijn kunnen leveren.'' Dit werd ons medegedeeld tijdens een persconferentie, die de directie van de Philipsfabrieken Dinsdag middag te Amsterdam belegde. Er werd echter direct bij gezegd, dat nog met geen mogelijkheid is te voorspellen, wanneer die bewuste druk op de knop zal worden gegeven. Internationaal is er namelijk nog steeds geen overeenstemming bereikt omtrent het toe te passen systeem Ook het daarmee samenhangende probleem van de golflengten heeft men ondanks langdurige onderhandelin gen npg niet tot een oplossing gebracht. Intussen zat men echter ln Eindhoven niet stil. Er is met de experimentele uitzendingen veel ervaring opgedaan, ook wat betreft de verzorging van het programma. Alarmerende berichten uit Engeland deden vermoeden, dat die program ma's ontstellend veel geld zou den kosten. In Engeland schiint men evenwel niet zeer efficiënt te werken. Nederland kan. zo verzekerde men ons, volkomen gelykwaardige uitzendingen bieden, die aanmerkelijk min der duur zjjn Technisch zijn de laatste maan den in de Philips-laboratoria be langrijke vindingen gedaan. Men zal binnenkort het beeld, dat de camera opneemt, een grotere diep tescherpte kunnen geven en tevens waar men dat wil op een veel groter beeldvlak kunnen projecte ren. Deze laatste Philips-vinding wordt In de Verenigde Staten al toegepast. Aan Denemarken Is kort geleden een complete televisie-zen der (volgens het Nederlandse systeem!) geleverd. Wat kost het? Wat gaat nu, als de ..druk op de knop" gegeven Is, een televisie-ont vanger in Nederland kosten? Het antwoord op deze vraag luidt: Vyf- tot zeshonderd gulden. In het begin tenminste. Later, als de productie kan worden opgevoerd, zullen de toestellen waarschijnlijk goedkoper worden. De zoeven genoemde prijs geldt voor het goedkoopste type. Men kan er beeld en geluld mee ontvan gen. televisie-geluid, wel te ver staan; géér. radio-uitzendingen. Een gecombineerde ontvanger zou te duur worden en daarom blijven radio en televisie ln de industrie voorlopig gescheiden. Met onze ontvanger zullen we de eerste jaren op niet meer dan één station kunnen afstemmen. De Ne derlandse zender(s) zou(den) ech ter wel buitenlandse programma's relayeren. Krijgen wij nu straks, net als in Amerika, hoofdzakelijk boks. of worstelwedstrijden tc zien? Dat is niet waarschijnlijk. Zonder twijfel zal de sport haar aandeel ln het televisie-programma opeisen, doch men kan in Europa, en zeker in ons land venvachten, dat de televisie ook het medium zal worden tussen de massa en b.v. de opvoedkunde, kunst en cultuur. Productie geremd 7 OALS gezegd, Philips is ge- reed om te beginnen. Maar het is duidelijk, dat men niet met de productie kan aanvan- gen. zonder te weten, op welk aantal beeldlijnen en op welke golflengte men met het oog op de toekomst de appara ten moet instellen. Van het aantal beeldlijnen hangt zeer veel af. Dat zou ln alle landen zo vet*i mogelijk het zelfde moeten zijn. Niet alleen ln ver band met het uitwisselen of relayeren van programma's, maar ook omdat alle fabrikan ten nu eenmaal graag willen en ook moeten exporteren! Anders zou de televisie veel te duur worden. Zoals bekend, experimenteert Philips met 567 lijnen. Amerika, waar het vorige jaar 800.000 ont vangers zijn afgeleverd (er komen er dit jaar misschien nog twee mil- lioen bij), werkt met ongeveer 600. Engeland met 405 "lijnen, wjjkt ta melijk sterk af van de rest. Nu zou men in West-Europa mis schien wat het aantal lijnen betreft al tot een overeenstemming zijn ge komen, wanneer niet, als een don derslag bij heldere hemel, in Frank rijk een decreet was uitgevaardigd, dat men dA&r een systeem zal gaan toepassen, dat gebaseerd is op een aantal beeldlijnen van 8 19! Een systeem, dat bij de huidige stand van de televisietechniek nota bene nog niet eens practisch uitvoerbaar is. Alleen al niet om de golflengten. Want daarmee is de omroep-tele- visie slechts zeer karig bedeeld. Er zijn vier banden beschikbaar, waar van er technisch slechts twee te ge bruiken zijn, n.l. die van 4168 en die van 87,5—100 megacycles. Zenders „op een kluitje" De West-Europese zenders ko men dus, wat men noemt „op een kluitje" te zitten. En dat zou nog niet zo heel erg zjjn, als juist was gebleken, wat men aanvankelijk dacht, n.l. dat de reikwijdte van een televisiezender niet meer dan veer tig vijftig kilometer zou bedra gen. De theorie van de „optische actie-radius" is echter een sprook je gebleken. Dezer dagen onthulde de „Radio Corporation of America", dat zenders, die op grote onderlia.- ge afstand, doch op de zelfde golf lengte werken, elkaar wel degelijk hevig kunnen storen. Tekenend voor de onjuiste „optische" theorie is ook, dat de uitzendingen van Philips in Eindhoven onlangs door amateurs in Utrecht en zelfs in Groningen werden opgevangen. Het Franse systeem nu, met de 819 lijnen, springt zeer spilziek om met de zeer beperkte bandbreedte Er zouden slechts drie van deze zenders tegelijk kunnen werken. Men acht daarom de Franse me thode, in Nederlandse televisiekrin gen althans, voor omroepdoeleinden onbruikbaar. Maar Frankrijk houdt voet bij stuk, wil alleen het eigen svsteem als standaard voor West- Europa. En daarmee zit men inter nationaal tot over de oren in de moeilijkheden. Niettemin is er al- lerwege activiteit om tot standaar disatie te komen. Bij Philips in Eindhoven zegt PROJECTIE-ONTVANGER. Offi cieel heet dit toestel: Philips pro- jectie-televisie-ontvangapparaat. Men verkrijgt hiermee een beeld van 30 bij 40 cm. De „goedkope" ontvanger van 500 tot 600 gulden, die straks in de handel komt, zal 'n aanmerkelijk kleiner beeld geven men: „Zoek een verstandig compro mis. Voer een stelsel in, dat niet te hoog en ook niet te laag grijpt. Zorg dat het systeem technisch goed uitvoerbaar is en maak het niet te duur voor het publiek." Kagawa uitgenodigd voor bezoek aan India Dc christelijke leider in Japan, dr. Toyohiko Kagawa ls door de Provin ciale Regering van Madras uitgenodigd om een bezoek te brengen aan India om als adviseur te dienen bij het sti muleren van dc huisindustrie onder de boeren Onder de Japanse boeren is de huis industrie zeer ontwikkeld. Zij worden voortdurend aangemoedigd in hun vrije tijd zich bezig te houden met het vlechten van stro. houtsnijwerk cn andere bezigheden, die bijverdiensten opleveren. Het bezoek van dr. Kagawa kan een middel zijn om een vruchtbaar contact l te leggen tussen de Verenigde Kerk van Christus in Japan cn de Verenigde Kerk van Zuid India Dit contact kan weer grote betekenis hebben op het ge bied van kerkelijke eenheid cn evange lisatie. TT' nndcnbern Eerste automarkt Maandagavond werd te Woudenberg op hel terrein van Cafe Bellevue (de Kruijff) de eerste automarkt gehouden. Er waren ongeveer 15 auto s aange voerd, benevens vele autobanden Wel licht is mindere bekendheid oorzaak geweest van een geringe belangstelling, Tuinbouw, industrie, handel werken samen Van 19 tot 22 Januari houden de tuinders van het Westland in het gebouw van de West- landse Snijbloemcnveiling in Naaldwijk een expositie. Vele standhouders trachten in hun vaak vernuftig ingerichte stands niet alleen aan te tonen, wat de Westlandsc tuinbouw op het ogenblik presteert, maar vooral wat zou kunnen worden bereikt door het gebruikmaken van moderne technische mid delen. Daardoor is deze ten toonstelling belangrijk voor de gehele Nederlandse tuinbouw. Aan de vooravond van deze drie daagse tentoonstelling boden de enorme veilinghallen een nog wat rommelige indruk, velen waren nog bezig, hun stands nu in orde te ma ken, terwijl door het aanbrengen van dennegroen het geheel nog wat aantrekkelijker gemaakt werd. De volgende dag was echter alles in orde, om de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die de openingsplechtig heid verrichtte, waardig te ontvan gen. De ere-voorzitter van de Westlandse Handelstentoonstelling „Wehaté" en burgemeester van Naaldwijk, de heer S. Hoogenboom, riep hem een welkom toe; de mu ziekvereniging „Crescendo" uit Naaldwijk verleende muzikale me dewerking. Wat er tc zien is Tot de belangrijkste kasproduc- ten in het Westland behoren de druiven en enkele grafieken laten zien, wat het buitenland in deze cultuur presteert. Men denkt mis schien wel. dat „onze" druiven steeds van onovertroffen kwaliteit zijn, maar in het buitenland wordt toch maar 30 tot 50% minder ge boden voor de Hollandse dan voor sommige buitenlandse soorten. Het euvel is, dat de druiven in Neder land veelal te vroeg geplukt wor den; het suikergehalte is dan nog niet hoog genoeg. Een vertegen woordiger van het luchtvervoer vertelde, dat slechts kleine hoe veelheden producten van 300 en 650 kg. via Ypenburg vervoerd kun nen worden; zolang Ypenburg nog niet uitgebreid en Schieveen nog niet aangelegd is, moet men voor zwaardere vrachten naar Schiphol. Behalve voor de vele planten, bloemen en zaden is er ook een stand voor de kunstmeststoffen, die speciaal in de tuinbouw gebruikt worden. De talrijke nieuwe land bouwmachines zullen eveneens de aandacht trekken: een ploeg met drie versnellingen, die zowel vóór als achteruit rijdt, electrische af- mijntoestellen en voor de kassen verwarmingstoestellen, waarvan sommige onderdelen op het ogen blik uit Duitsland komen. Wat een ter sinds kort wel in eigen land ge maakt wordt, zijn., schrijfmachi nes, zeker van belang voor de ad ministratie in de grote tuinbouw bedrijven. Een fabriek in Zeist maakt ze. Een curiositeit, die de belangstelling zal trekken, is een schrijfmachine van het alleroudste type, dat 75 jaar geleden werd ge bruikt. De fabriek maakt op het ogenblik 500 machines per maand, maar hoopt dit aantal binnenkort te verdubbelen. Verder ziet men tractors, machines, speciaal voor het werk in de boomgaarden, en natuurlijk ook de melkmachine Tenslotte zijn er diverse soorten broeikassen, die een betonnen ge raamte hebben, dat niet doorroest zoals een ijzeren, en een verrolbaar dat, dat belangrijk is voor de wis- selbouwcultur es Onlangs maakten wij melding van een nieuwe weg. die adspirant- emigranten hebben te bewandelen om hun doel te bereiken. Zoals men weet moet men zich in het vervolg niet meer vinden tot de Stichting Landverhuizing Nederland, maar j.ïj die aangesloten zijn bij een der landbouworg. tot 't bureau Centrale Stichting Landbouw Emigratie. Raamweg 28 's-Gravenhage en ongeorganiseerde adspirant-emi granten tot het Gewestelijk Ar beidsbureau of bijkantoren. De be staande emigratie-organen: de Christelijke Emigratie Centrale, dc Emigratie Stichting van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond, de Emigratie Commissie van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité en het Geweste lijk Arbeidsbureau worden dus in geschakeld om tot een goede samen werking te komen. Namens de Cen trale Stichting Landbouw Emigratie en het Ministerie van Sociale Za ken (Rijksarbeidsbureau) is oen circulaire verzonden aan de bestu ren van deze organisaties. Hiermee is ingaande 1 Januari 1949 een voor lopige regeling getroffen. Wil men dus emigreren, dan dient men op de boven omschreven wijze inlicht tingen in te winnen. Meldt men zich aan. dan worden de gegevens Gevraagd een H VER HEI J, Stationsstraat 24 Amersfoort. Madeleine Limper. gedipl. pianolerares, reeds jaren ge vestigd te Amsterdam, geeft ook in Amersfoort les aan volwassenen en kinderen, p a Joh. Bosboomstraat 29. Amersfoort 4604 Voor gebruikte rijwielen prijzen vanaf 65.naar Rijwielhandel Reijerse, Spaarnestraat 83. Tel. 6686. i 4603 Psychometriste (helder ziende) heeft elke Donder dag consult van 2.30 tot 9 u. n.m. en volgens afspraak. Zuidsingel 10. 4601 Administratiekantoor „Het Kompas", Bernulfusstr. 29, Amersfoort. Tel. 3036 In richten, bijhouden en con troleren van boekhoudingen Belastingzaken. 4606 Twee nette jongens zoe ken serieuze kennismaking met twee nette meisjes, leeftijd 18—20 jaar N H. Br. onder No. 4612 bur. van dit blad. ?.7}-ooa 'Met Persil, het niet te evenaren zelfwerkend wasmiddel, verkrijgt U zonder bleken en zonder boenen een hagelwitte was. U kunt rustig ander werk doen, terwijl Persil voor U wast. BRINTA wordt BRINTA bereid uit de behoeft niet volle tarwe- 'e wordon korrel gekookt BRINTA is licht ver teerbaar BRINTA Voor dleelpatien- s ten en kleine kinderen Met Brinfa in huis maakt ieder een zijn eigen pap klaar aan tafelPannen zijn niet meer nodig en roeren behoort tot het verleden Gaar in hel pak! Dank zij op volle kracht werkende fabrieken is er voldoende Sunlight Zeep voor iedereen. Niemand behoeft teleur gesteld te worden. Er is maar één merk Sunlight. Let op, dat U inderdaad Sunlight Zeep krijgt als U erom vraagt!

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4