„Voorlichting onvoldoende zegt Prof. Wertheim Commissaris Goorhuis over veilig verkeer-cursus Raadsverkiezing op 22 Juni Noteert U even „BANKA" Rechter trapte er niet in Minder begaafde kinderen hebben recht op goed onderwijs Voorkom GRIEP MENTHO-REX Gemmecke krijgt tien jaar 's Avonds Groot kabaal in de Amsterdamse raad Politie voor een raadsel 2 Donderdag 20 Januari 1949 STADSNIEUWS Vergadering over Indonesië Op initiatief van de plaatselijke besturen van het Humanistisch Verbond; de Vereniging „Kerk en Vrede"; de Vereniging Nederland- Indonesie en de Vlamgroep. werd in het Volksgebouw Woensdag avond een tweede voorlichtingsbij eenkomst gehouden. Ditmaal trad als spreker op de Amsterdamse hoogleraar in het Indonesisch Staatsrecht, prof. dr. W. F. Wert heim. Hij concludeerde, dat de voorlich ting aan ons volk tekort heeft ge schoten. Nederland kón de wereld niet voorlichten over hetgeen thans in het verre Oosten gebeurt, aan gezien zij de ontwikkeling altijd door haar eigen bril heeft bekeken en de bomen in het woud niet heeft onderscheiden, zei hij. Het is gebleken, dat men in Ba tavia en Den Haag niet op de hoog te is geweest van hetgeen zich op Banka heeft afgespeeld. Maar, zo vroeg spreker zich af, wanneer men niet v/eet, wat zich in sommige de len van Indonesië afspeelt, hoe kunnen Haagse medewerkers rap porten van de C. v. G. D. dan posi tief tegenspreken? Dat ons volk een volkomen on juist inzicht heeft gekregen in het geen zich de afgelopen weken in Indonesië heeft afgespeeld, bleek volgens spreker overduidelijk uit een aantal brieven, die hij enkele dagen geleden uit dit land had ont vangen en die hij uitvoerig citeer de. Wat betreft de guerilla-activi- teit merkte spr. op, dat deze dage lijks toeneemt. Men moet de moed hebben, zei spreker, om als mens de Oosterling tegemoet te treden en de verschil lende anti-Westerse symptomen moet men leren begrijpen. Prof. Wertheim erkende, dat ook de Re publiek veel zwakte heeft getoond, doch de idee van het nationalisme, dat door de Republiek werd aange kweekt, is zo machtig, dat het be strijden ervan alleen maar dwaas is. Er is voor een mens altijd nog een mogelijkheid van een slecht pad terug te keren, zei hij, doch dan zal men de gemaakte fouten I ruiterlijk moeten erkennen en iets I nieuws moeten toezeggen. Men moet niet volgens juridische maat staven werken, maar de politiek zal gevoerd moeten worden, aldus be toogde hij. door een nieuwe rege ring, terwijl op de hoge posten nieuwe mensen zullen moeten wor den .geplaatst. Om de Indonesiër te tonen, dat wij met het oude willen breken, zullen wij een gedeelte van de troepen als symbolische daad moeten terugtrekken. Het civiel ge zag aan de Republiek zal direct moeten worden teruggegeven, al dus besloot prof. Wertheim. De ver gadering was druk bezocht. Naar wjj vernemen hebben Bur gemeester en Wethouders van Amersfoort de verkiezingen voor de Amersfoortse gemeenteraad vast gesteld op Woensdag 22 Juni a.s. Wee,1 tprerlit Woensdag werd bij de politic aangifte gedaan van vermissing van een actetas en een wandelwagentje. Deze voorwer pen zijn aan de eigenaressen terugge geven. De actetas stond, toen een andere dame kwam telefoneren, nog steeds in de cel. Zij bracht de tas naar het bu- icau De bezitster van het wandelwa gentje kreeg ook goed bericht. Advertentie Loontoelageambtenaren en werklieden B. en W. stellen de raad voor te besluiten: Het te verwachten koninklijk be sluit. betreffende het verlenen van een tpdelyke loontoelage van 0,25 per kind per week, onderscheiden lijk 1,10 per kind per maand te beginnen met het tweede kind, waatvoor kindertoelage wordt ge noten voor personeel in dienst van het rijk, van overeenkomstige toepassing te verklaren voor amb tenaren en werklieden te Amers foort. wier salaris of loon en kin dertoelage van gemeentewege wor den geregeld. Tijdelijke loontoelage voor distributiepersoneel B. en W. stellen cle raad voor: Het te verwachten koninklijk be sluit, betreffende het verlenen van een tijdelijke loontoelage van 0,25 per kind per week. onderschelden- lijk 1,10 per kind per maand te beginnen met het tweede kind, waarvoor kindertoelage wordt ge noten voor personeel in didnst van het rijk, van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het distributiepersoneel te Amersfoort. Ons dagelijks teveel De meeste bekeuringen werden Donderdag gegeven aan overtre ders van de verkeersbepalingen. De fietsers, die zonder voor- of achterlicht reden, spanden de kroon. Daarna volgden zij, die het stoplicht negeerden en de bestuur ders van motorvoertuigen, die verkeerd om een vluchtheuvel re den of geen voor- of achterlicht meevoerden. Burgerlijke Stand 19 Januari 1949 Geboren: Maria Theresia Mar griet, d v M de Jong en R. K. Vormann. Josina Anna, d v F. Faber en A. Fijn. Gehuwd: B Corbee en A G Veldhuizen. H M Jansen Duighui zen en W. M. Gouverneur. R den Ouden en G M Hartman. A Th. Deutekom en M A C Bakkenes. G. Mentink en I. S. M. Keultjes. Overleden: Izaak Schipper oud 47 jaar, ongehuwd Jonkheer Hen drik van de Poll, oud 19 jaar on gehuwd. Grand Theatre. Snouckaertlaan, tel. 4632, t.m. Donderdagmiddag „Go West". Zondag 2, 4.15, 6 45 en 9 uur. Overige ch.'.en: 2.30. 6.45 en 9 uur. City Theatre: „Bambi" Dagelijks 2, 4. 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theatre, Langstraat. Laatste deel van King Kong en de Arabieren. „De vallei der verlore nen". Zondag, Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. 20 JAN. Meer Vreugde Bewe ging K.A.B. Stadsparochies 8 uur Vrolijke avond. Amicitla 20 uur: Oda Hobods- kaya, zang. 21 JAN. 's Prinsenhaf 8 uur, Ned. Reisveren. Filmavond „Het mooiste ter wereld". Dansstudio „Dan Bearda", Soi ree voor leerlingen van 20-1 uur met medewerking var het Radio orkest Jan Corduwener. Openb. Leeszaal, Volksuniversi teit 20 uur. Lezing door ir. H. T Hylkema, onderwerp: „Radar". DANSEN: CABARET DANCING VAN "T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685 Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 23 uur, Zondag 's middags 1517 uur '8 avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel Utrechtseweg 180 Tel 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.30—23 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur Advertentie ill WOOrd (v. Randwijk; en beeld jordaan Uit de inhoud van VRIJ NEDERLAND noemen wij verder o.a. Duitse films üi Nederland? Bij de 25ste sterfdag van Lenin. door B. W. Schaper. Aardstralen - natuurverschijnsel of bijgeloof en bijdragen van S. Carmlggelt. drs L. de Jong, Maurits Dekker. Ina van der Beugel en vele anderen. Losse nummers 23 ets verkrijg baar In Kiosk en Boekhandel Minimum abonnementsprijs 2.50 per kwartaal Administratie: Kei zersgracht 604. A'dam-C. Grote belangstelling van beroepschauffeurs De heer G. Goorhuis, commissaris van politie, heeft het plan opgevat voor de beroeps-chauffeurs en an dere belanghebbenden een cursus te organiseren, ter bevordering van een veilig verkeer. Op 'n simpel berichtje in de pers hebben zich meer dan 80 personen hiervoor aangemeld en Woensdag avond heeft de heer Goorhuis in hotel „Monopole" de reden die herr tot het houden van deze cursus de den besluiten uiteengezet. Na zijn erkentelijkheid te hebben geuit voor de grote opkomst, die 7.i. een bewijs was, dat het de be trokkenen ernst is veilig verkeer te bevorderen, wees de heer Goorhuis op het onrustbarende aantal ver keersongevallen. De oorzaak daarvan is vaak het niet bekend zijn met of het niet na leven van de regels van de weg. Hoewel KNAC, ANWB, de Ver. voor Veilig Verkeer alles doen om de veiligheid op de weg te vergro ten, blijkt nog vaak, dat de wegge bruikers niet op de hoogte zijn met de verkeersregels. Dat is begrijpe lijk. In de loop der jaren wijzigen deze zich nogal eens en die wijzi gingen onder Uw aandacht te bren_ gen, aldus de heer Goorhuis, is de bedoeling van de cursus. Bij een veilig verkeer hebben vele partijen belang: alle wegge bruikers in de eerste plaats; daar naast de patroons, die bij ongeval len stoornis in hun bedrijf onder vinden en niet in het minst de ver zekeringsmaatschappijen. Dat ook ons gemeentebestuur al het mogelijke doet, een veilig ver keer na te streven, bewijst de in het leven geroepen commissie voor verkeersonderwijs op de scholen. Dit onderwijs heeft een enorm suc ces. Niet minder dan 1400 leerlin gen zullen in Mei a.s. deelnemen aan het verkeersexamen. Een woord van lof komt hiervoor toe aan de brigadier der Verkeers politie, de heer v. d Broek, die de stuwende kracht van dat onderwijs ii. De heer Goorhuis waarschuwde met klem tegen alcoholgebruik door autobestuurders, en besloot met een beroep op allen, om naast de verkeersregels niet te verzuimen ook de beleefdheidsvormen in acht te nemen. Het onderwijs wordt gegeven op het politiebureau, op nader vast te stellen dagen en uren. De gelegen heid tot aanmelding staat alsnog open. Plechtige uitvaart van H. Hilgersom Op de R.K. Begraafplaats werd hedenmorgen het stoffelijk over schot van de heer H. Hilgersom, drager van de Militaire Willems orde, onder grote belangstelling en met militaire eer ter aarde besteld. Tevoren had kapelaan Swart een H. Mis opgedragen in de St. Anfri- duskerk. Bij het vertrek van het sterfhuis in de Franklinstraat naar het kerkgebouw was vooral ook van de zijde van de burgerij grote belangstelling. Het stoffelijk over schot was geplaatst op een affuit, waarvoor een zes-tons trekker was opgesteld. De lijkkist was bedekt met de driekleur en de onderschei dingstekenen van de overledene. Aan het hoofd van de stoet ging de Kon. Mil Kapel, gevolgd door |ecn peloton Huzaren van Boreel. Achter de affuit liepen de nabe staanden in de stoet mede. Op het kerkhof verrichte kapelaan Geert- man cle absoute. Na de gebruikelij ke plechtigheden bracht een vuur peloton van de Huzaren van Boreel een eresalvo, terwijl een trompetter de „Last Post" blies. De plechtige uitvaart werd besloten met het door de Kon. Mil. Kapel gespeelde volkslied. Esperanto bij het onderwijs Volgens mededeling van het Bureau „Esperanto bij het Onderwijs" werden reeds van een aantal gemeenteraden adhaesiebetuigingon ontvangen met het tot de minister van O.. K. en W. ge richte adres om te komen tot invoering van Espcranto-onderwijs op de kweek scholen voor onderwüzcrs. De hoofdinspecteur van de Onderwij zersopleiding verklaarde van mening te zijn dat de bevordering van het Espe ranto aller steun verdient, en dat deze het best kan worden verleend door op de kweekschool een bescheiden plaats voor dit vak in te ruimen, waardoor de toekomstige onderwijzers in staat zullen zijn onderwijs in Esperanto te geven. ..De Kerstmis van l-nrtJA-. T'lmmas" Door de Katholieke Arbeiders Jeugd van de parochie St. Henricus. werd Dondci dagavond in het parochiehuis aan de Paulus Borstraat voor een tame lijk goed gevulde zaal het kerstspel „De kerstmis van broeder Thomas" onge voerd Dit toneelspel in zeven bedrij ven. van broeder Gummaris, is door de kajotters goed ten tonele gebracht. Drie oude rovers leven van roven en moorden en als er geen gelegenheid meer bestaat iets te stelen, omdat zij door ledereen in de gaten worden ge houden. moeten zU hun toevlucht ne men tot het klooster, waar Vader Frans (Franciscus van Assisle) leeft Broeder Thomas, de helper van vader Frans, staat de rovers te woord en als ze ho ren, dat ook in het klooster niets voor hen is te eten. dreigen en vervloeken zij de broeder en Vader Frans. Het is Juist daags voor Kerstmis en na hun mislukking bij de kloosterpoort, trekken ze de bergen in. maar het duurt niet lang. of weer zijn ze bij de kloos terpoort, waar zij tot inkeer komen, en gezamenlijk met al de andere klooster lingen het Heilig Kerstfeest vieren. Goed spel werd geleverd door H. Jansen (Va der Frans), 'n oude rover (G. Gouver neur) en een rooie rover (A. Hek). Meneertjeu staat te liegen De automobilist J. G. B. uit Utrecht kwam vanmorgen de kan tonrechter vertellen, dat het tegen hem opgemaakte proces-verbaal op ccn misverstand moest berusten. De beschuldiging, dat hij in Soesterberg het inhaalverbod zou hebben over treden, wees hij verontwaardigd van de hand. Tegen de verbalisant had hij al gezegd, dat er zijn auto maakte deel uit van een file wel een wagen voor hem rechtsaf was gegaan, maar dat was dan ook alles. Kantonrechter en ambtenaar M O. vonden het ook een eigenaardig ge val en zullen over veertien dagen de verbalisant over deze kwestie horen. G. B. uit Assendelft, die als ge tuige in een rechtzaak had moeten optreden, doch niet was verschenen, zei nu, dat hij de bewuste dag ziek was geweest. Nu laat de rechter zich weinig op de mouw spelden, vooral als er vlak voor zijn neus een vroe gere verklaring van verdachte ligt, waarin staat, dat zaken hem hadden verhinderd te komen. „Meneertje, U staat te liegen", bromde de rech ter en de ambtenaar vroeg een flin ke boete, n.l. 15.of vijf dagen. De rechter vonniste conform. Voor eenzelfde overtreding kreeg C. H. M. uit Amersfoort een veel kleinere boete, maar hij kwam er dan ook eerlijk vooruit, dat hij door de druk te, die de voorbereidingen voor een buitenlandse reis hem hadden be zorgd, vergeten had, bericht van ver hindering te zenden. Zonder voor- of achterlicht op zijn fiets had de Amersfoorter J. M. over de B.W.- laan gereden. „Ik was zo laat nog op de weg, zei verdachte, omdat ik ziek was en een poos langs de weg had gelegen. Ook al een kwestie van griep, wat de rechter er toe bewoog slechts een boete van f 3.op te leg gen. De blonde Soester O. L., die de kantonrechter om de tuin trachtte te leiden door aanvankelijk een verkeerde dagvaarding te tonen, kreeg f 4.— of twee dagen, omdat hij met zijn fiets op het trottoir had gereden. „U dacht zeker: misschien is de kantonrechter wel zo stom om er in te trappen", zei de rechter te gen de grinnikende verdachte, die op het laatste ogenblik blijkbaar berouw kreeg van zijn daad en de goede dagvaarding voor de dag haal- Verduistering Een koopman V.. uit Amersfoort, werd aangehouden wegens verduistering van veertig jutc-zakken ten nadele van een Amersfoortse N.V. Huisvrouwen en „Grafologie" Als men in een gezelschap over Grafologie spreekt zijn er onge twijfeld altijd enige mensen die ongelovig hun schouders ophalen. Ongelovig, omdat men altijd nog onbewust de grafologie indeelt bij occultisme e.a. zaken, die op zich zelf ook wel interessant zijn om te bestuderen. Het bestuur van de afdeling Amersfoort van de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen heeft aan alle onzekerheid over de grafologie een einde willen maken. Daartoe werd Woensdag middag in de foyer van Amicitia een bijeenkomst belegd waar de heer Guillaume Nivard, een Belg, die grafoloog is te Groningen, over Grafologie heeft gesproken. Er was voor deze inleiding een verheugen de belangstelling. De heer Nivard heeft zich op voortreffelijke wijze van zijn taak gekweten. Hij is er inderdaad in geslaagd de aanwezi gen over dit zo moeilijke vraagstuk belangwekkende dingen te vertel len en inzicht te geven in de wijze van analyseren. De grafologie is niet een wetenschap die van van daag de dag is. Reeds in de aan vang van de 17e eeuw schreef de Italiaan Balbo een boek waarin hij mededeelde, dat men uit een gewo ne brief het karakter van de schrij ver kan bepalen. Een belangrijke opmerking in een tijd waarin vrij wel nog geen sprake was van ziel kunde. De heer Nivard richt zich in zijn werkgebied naar de „Franse school" en werkt volgens de boeken van Bulver. De inleider betrok de aanwezigen in de analysering van een handschrift. Men was geest driftig over de resultaten hetgeen nog niet wil betekenen dat men nu al zover is om uit alle handschrif ten het karakter van de schrijver te bepalen. De heer De Ligny hield Neptunu»IJ 12 Het eerste hercnzevent.il van „Nep- tunus" speelde gisteravond ln de eerste helft van de wedstrijd tegen het IJ een bar slecht partijtje waterpolo. De gasten. die In de hoofdklasse spelen, maakten al I ruime spoedig een doelpunt, toen doelman Recms in het geheel niet reageerde op een hard ingeschoten taal uit een vrije worp (01). Onze stadgenoten slaagden er niet in zich aan te passen bij het spel. dat dc hoofdklassers hen opdrongen Het plaat sen cn het vrij/wemmen was zeer slecht. lezing voor Centrale Ouderraad Over het onderwijs voor „moeilijk lerende kinderen" en de lange weg, die is afgelegd om tot de onderwijs methode van deze tijd te komen, heeft de heer J. P de Ligny, hoofd ener buitengewone school te Amers foort Woensdagavond in de raadzaal voor de Centrale Ouderraad van het openbaar onderwijs een lezing ge houden. Er was voor deze lezing een belangstelling van de zijde van het onderwijzend personeel en de leden der oudercommissies. De parlement Avevron in Frankrijk selijke wezens hebben beslaan, die niet in staat waren normaal hun plaats in de gemeenschap in te ne men. Doorgaans werd de oorzaak Geutjes cn Kühl kregen enkele malen i j,» i uitstekende scoringskansen, die vechter 1 onvermogen niet begrepen, niet benut werden. Integendeel het was "as ln Jon6Ste tijd Zijn Wij steeds dc linksachter van de Amsterdammers, meer doordrongen van het inzicht, die met een onhoudbaar schot Reems dat dit niet opgewassen zijn tegen kansloos passeerde (02). Na dc rust de normale eisen des levens, wordt pakte Neptunus beter aan. Het plaat sen werd beter verzorgd cn toen Kuhl de bal goed van de achterhoede uit op middenvoor Dekkers plaatste, kon deze scoren, nadat de bal eerst via de arm van de mldachtcr was afgestuit (1—2). Spoedig daarna was de wedstrijd afge lopen. Er bestond een sterk vermoeden, dat de tijdopnemer zich vergist had. „Boys"-Saestuni blijft 1-1 Tijdens de wedstrijd Amersfoortse Boys-Saestum moest de scheidsrech ter de wedstrijd laten onderbreken, omdat er enige honden in het veld liepen. Saestum tekende tegen het door de Boys gescoorde doelpunt protest aan, daar, volgens deze club, haar verdediging door deze honden werd verhinderd het doelpunt te voorkomen. De protestcommissie van de KNVB heeft dit protest afge wezen, zodat de uitslag 1-1 blijft. veroorzaakt door zwakheid van geestelijke vermogens, door een ge brek aan intelligentie. De heer De Ligny schetste uitvoe rig de opvatting, die in vroeger tij den heerste over het „minder be gaafde kind"; over de „wilde van Aveyron", een jongen van naar schatting 11 of 12 jaar, die in 1797 door jagers in de bossen van het de partement Avevoren in Frankrijk was aangetroffen heeft de inleider het volgende gezegd. De geleerden wierpen zich op dit object, de jongen verkeerde in volkomen dierlijke staat, cn leverden strijd over het vraagstuk of dit verwilderde men senkind de nodige beschaving was bij te brengen. Dc geleerde Itard heeft er vijf jaar aan gegeven en be reikte wel enige, doch geen verras sende resultaten, maar toch heeft Itard gedemonstreerd, aldus de heer De Ligny. dat ook aan een ernstige imbecil, door een juist gedoceerde training, nog wel wat kan worden verbeterd en daarbij was hij de eer ste paedagoog, die de individuele methode aanpaste op een lastige pu pil. Seguin. de leerling van Itard. geïnspireerd door dit nobele voor beeld, eerst onderwijzer en later arts en psycholoog, besteedde 40 jaar van zijn leven aan de studie en opleiding van de zwakzinnigen en hij werd de profeet voor een beter begrip van hun weien en verbetering van hun lot. Zijn methoden hebben Maria Montessori geïnspireerd. De Frans man Binet voltooide het werk van Itard en schonk ons de methode om de aard van zwakzinnigheid te be palen dopr de z.g. test. Deze werd door de Amsterdamse schoolarts dr. Hcderschee vertaald en is nog steeds de algemeen gebruikte methode van onderzoek, aldus deelde de heer De Lignv mede. Over het ontstaan van de scholen voor minder begaafde kinderen gaf de inleider een over zicht en bracht in herinnering hoe grievend men tegenwoordig spreekt over het werk en de betekenis „ach terlijk schooltje" was niet van de lucht De heer De Ligny toonde aan hoe zwaar de lijdensweg is van kin deren. die zich niet in het normale onderwijs kunnen handhaven. Het was verheugend te horen, flat dc groei naar betere onderwijsver houdingen voor deze kinderen nog steeds doorzet. Het aantal scholen voor minder begaafde kinderen steeg van vier in 1900 tot 151 einde 1946 De heer De Ligny besprak tenslotte het buitengewoon onderwijs in Amersfoort, bracht de pioniersar beid van de heer Groeneveld in her innering en sprak de wens uit. dat men in Amersfoort spoedig over een nieuwe school zal mogen beschikken, nu de school aan de Puntenburger laan door oorlogsgeweld is verwoest. De vergadering stond onder leiding van de heer J. K. Buitenman. Verzekering van gemeente- eigendommen Om redenen van financiële aard (o.a. een aanmerkelijk voordeel), menen B. en W. de verzekering tegen brandschade van de ge meente-eigendommen van l-l-'49 1-1-1959 weer bij de firma D Hudig en Co. te Rotterdam te moeten onderbrengen tegen beta ling van de premie over dit tijd vak in eens op een basis van f 0,1875 o/oo per jaar. Het bovenstaande geldt niet voor de eigendommen van de gasfa briek. De premién voor deze ob jecten zijn gebaseerd op het tarief voor brandverzekering van indus triële risico's in Nederland, waar bij alle in Nederland werkende binnen- en buitenlandse verzeke ringsinstellingen zijn aangesloten en ten aanzien waarvan practisch geen concurrentie-mogelijkheden bestaan. Het komt B. en W. gewenst voor de premie voor de gasfabriek te stellen op rond f 13.000. Teneinde bovenstaande premie betalingen mogelijk te maken, ver zoeken B. en W. de raad een cre- diet te willen verlenen van f 62.676,23. Automarkt' Amersfoort, 19 Januari. Op de wekelijkse automakrt werden 309 motorrijtuigen aangevoerd. Advertentie Verwaarloos uw verkoudheid niet VERKOUDHEIDSZALE zuivert utc ademhaling! Het Bijzonder Gerechtshof te Assen heeft de kampkommandant van Westerbork, de SS-Obersturm- führer A. C. Gemmecke uit Düs- seldorf veroordeeld tot een gevan genisstraf van 10 jaar. Fabrikant trachtte een departement op te lichten Dc Amsterdamse recherche heeft een directeur van ccn radlatorenfabr\>: ge arresteerd. De man heeft getracht het departement van Economische Zaken op te lichten voor 35.000. In 1944 gaf hij op wegens slapte 7.1Jn personeel niet langer aan het werk te kunnen houden en daarom vroeg hij wachtgeld-subsi die. In werkelijkheid liet hij zijn werk lieden noodkacheltjes, carbldlantaarns cn dergelijke artikelen maken. Kapitaal der Koninklijke wordt verdubbeld In de tweede buitengewone aan deelhouders-vergadering van de N.V. Koninklijke Nederlandse Pe- troleum-Maatschappij is besloten het maatschappelijk kapitaal te vergroten van f 1.000.000.000 op f 2.000.000.000. Advertentie voor jj gezonde tanden FAMA TANDPASTA.INDUSTRIE HILVERSUM Stakende iverksters van tribune verwijderd Een adres van de stakende ge meente-werksters is oorzaak ge weest van een oorverdovend ru moer In de Amsterdamse gemeente raad. Op zeker moment was het lawaai zo groot, dat de burgemees ter, mr. d'Ai 11 y, genoodzaakt «as de zitting te schorsen, Stadhuisbo- den ontruimden de publieke tribune, die vol zat met protesterende werk sters. Toen het adres aan de orde kwam in de raad, stelden B. en W. voor het te behandelen bij de be groting. De communistische heer Brandsen vroeg echter het adres aan de agenda toe te voegen. Hiertegen verzette zich de heer Herfst (Arbeid), omdat de zaak al ln het Georganiseerd Overleg ter sprake was geweest. Het G.O. had in overgrote meerderheid de staking afgekeurd. En wethouder Franke deelde mee, dat B. en W. nog niets konden meedelen dat de werksters zou kunnen bevredigen. Haar hele loonregeling hangt af van een rijksbeslissing. Toen de raad een voorstel-Brand- sen toch behandelen! met 23 tegen 9 stemmen verwierp barstte kabaal los op de publieke tribune. Werksters schreeuwden: „Wij kun nen niet langer wachten. De scho len gaan stinken" en nog vele ande re dingen. Communistische raads leden schreeuwden mee. De burge meester schorste de zitting. Na heropening van de vergade ring vroegen de communisten weer behandeling van het werkstersr conflict. Weer werd het rumoer zo groot, dat de burgemeester genood zaakt was de zitting te schorsen. Ten derden male werd er vergaderd, weer ontstond lawaai, omdat de burgemeester de communistische woordvoerder V, a n W ij k niet aan het woord wilde laten over de werk sters-kwestie. Toen verliet de com munistische raadsfractie de zaal. Daarna pas kon de Amsterdamse raad rustig vergaderen. Buiten het stadhuis bleef het nog lang ru moerig. Actie voor werkweek van vijf dagen Arbeidsproductiviteit gebaat bij vrije Zaterdag Een vooraanstaande industrie in ons land heeft zich tot bedrijven, firma's en bonden gericht met het verzoek adhaesie te betuigen aan 'n actie voor de invoering van een 48- urige werkweek, welke over vijf dagen verdeeld kan worden. Op het ogenblik is de toestand zo, dat er in ons land een 48-urige werkweek bestaat, waarbij het aan de bedrijven op enkele uitzonde ringen na verboden is op Zater dagochtend te sluiten, ook al strekt men de volle 48 uur over vijf da gen uit. Het onderhavige bedrijf meent, dat de vrije Zaterdag de arbeids vreugde der arbeiders stimuleert. Bij een vrije Zaterdag krijgen de arbeiders meer gelegenheid om naar het badhuis te gaan, hetgeen in gi'ote arbeidscentra belangrijk is. Voor het vrouwelijk personeel be staat er dan een betere gelegenheid om inkopen te doen. Een vooraanstaande bedrijfsinge- nieur merkt op, dat bij de voorge stelde regeling de arbeidsprestaties belangrijk stijgen, mits men ge schikte arbeidspauzen toepast. Hij wees er daarbij op, dat zulks juist in Amerika algemeen erkend wordt. Van kerkelijke zijde werd opge merkt, dat door het invoeren van de voorgestelde regeling „heel veel kerkelijk, sociaal en cultureel werk beter tot haar recht zou komen." Frankrijk wil Israel erkennen Frankrijk is bereid om Israel de facto te erkennen indien de over eenkomst tot stand komt waarover momenteel tussen de twee landen onderhandeld wordt. Dit werd bekend gemaakt door de Franse minister van voorlichting na^ afloop van een kabinetszitting. Gevraagd om nadere inlichtingen over de bewuste overeenkomst, ant woordde Mitterand, dat deze niets uitstaande heeft met de internatio nale situatie en alleen belangen van Frankrijk en Israel raakt. Prinses Margriet kreeg schilderij cadeau De heer M. Brandenburg heeft, ln opdracht van prinses WUhelmina een schilderij gemaakt van het speelgoed van prinses Margriet. Het Jarige prin sesje heeft vandaag het schilderij ca deau gekregen. Moord of ongeval? Er is twijfel gerezen omtrent de doodsoorzaak van de 63-jarige spi ritusdrinker, wiens stoffelijk over schot ongeveer veertien dagen ge leden in een bouwval aan de O.Z. Achterburgwal te Amsterdam is gevonden. Verklaringen van omwonenden hebben vastgesteld dat de man twee dagen te voren in gezelschap van een ander het huis was binnen gegaan. Er zijn toen geruchten van een ruzie gehoord. Toen Vrijdags daarop iemand, die uit nieuwsgierigheid de bouw val inspecteerde, het lijk vond, lag het in slapende houding, bedekt onder kranten en vodden, met het hoofd vrij. Een fles met een hoe veelheid spiritus stond naast het lijk. Aanvankelijk dacht men, dat de man in zijn slaap door de dood was verrast. Sectie op het lijk verricht bracht echter aan het licht, dat de schedel barstjes vertoonde, enkele ribben waren gekneusd en de man heeft een neusbloeding gehad. Is de man gevallen? Maar hij is toege dekt. Moord? De politie heeft in de afgelopen weken talrijke mensen verhoord, ook een los-werkman, die bekend staat als spiritusdrinker en die de bijnaam „Manke Tinus" heeft. De verklarinfen van de omwonenden deden vermoeden, dat de man, die na het ontdekken van het lijk nog in de woning zou zijn geweest, eveneens mank was. „Manke Tinus" werd verhoord en geconfronteerd doch weer vrij gelaten en is kort nadat hij het po litiebureau Singel verliet op het Muntplein aan een hartverlamming overleden. De politie staat voor een raadsel. Scheepstijdingen Aagtekerk. AustraliëRotterdam, 19 Jan. te Antwerpen: Amstelkerk, Dakar —Amsterdam, 19 Jan. op 180 mijl Zuid van Las Palmas; Arendsdijk 18 Jan. van Galveston te New Orleans: Arkel- dijk, 18 Jan. van Norfolk te Baltimore; Alamak, 18 Jan. van Rotterdam te Buenos Aires; Albireo. Rotterdam— Buenos Aires. pass. 19 Jan. St. Vincent; Beverwijk. 19 Jan. van Alexandrië naar Tunis; Coryda (T). 19 Jan. van Buenos Aires te Curacao; Delft. 19 Jan. van Palta naar Puna; Kota Cede. Java- New York, 19 Jan. van Suez; Llssekerk, Perz. golf—Rotterdam pass. 18 Jan. Gibraltar: Noordam, 19 Jan. 12 uur van New York te Rotterdam; Stuyvesant, 19 Jan. van Trinidad te Curacao; Su matra. Java—Amsterdam, 18 Jan. te Suez: Van der Waals, AmsterdamJa va 18 Jan. te Genua; Waterman, Java —Rotterdam, 19 Jan. te Suez; Aidabl, Buenos Aires—Rotterdam pass. 18 Jan. Kaap Verdischc Eilanden: Alkald, Por to AlegreRotterdam, pass. 18 Jan. St. Vincent k.v.; Alphard Porto Alegre— Rotterdam, 18 Jan. van Victoria: An- nenkerk, RotterdamSydney, 18 Jan van Karachi te Bombay; Arcndskork. RotterdamSydney, 18 Jan. van Suez; Bengkalis, New OrleansAlgiers, pass 18 Jan. Gibraltar: Ceronla (T) 18 Jan van Pïadjoc naar Mirl; Delfland. Bue nos Aires—Amsterdam, pass 18 Jan. Ouessant. Delfshaven, Saffi—Rotterdam, pass. 18 Jan. Dungeness; Erlnna (T) 18 Jan van Singapore naar Mirl; Esso Rotterdam. Ras Tanura—Fawley. pass. 13 Jan. Ouessant; Gaasterkerk. 18 Jan. van Beira naar Mozam blquc: Gouwe, pass. 18 Jan Borkum wordt 19 Jan 13 uur te IJmuiden verwacht; Java. 18 Jan. van Aalborg naar Amsterdam; Laurcnskerk Calcutta—Rotterdam, 18 Jan. van Genua: Lindekcrk Rotterdam Perz. golf. 18 Jan. van Londen: Marie- kerk. Japan—Rotterdam. 19 Jan te Antwerpen verwacht: Nieuw Holland. 18 Jan. van Brisbane naar Singapore: Oranje AmsterdamJava 18 Jan. van Singapore; Polydorus. Amsterdam—Ja va. ID Jan. tc Padang. Raki. Amster damJava. 18 Jan van Suez; Sama- rlncfa. 18 Jan. van Naauan naar Cebu: Salatiga. 15 Jan. van New York naar New Orleans: Tawall. 18 Jan. van Bela- wan naar Port Swettenham; Tegelberg, 18 Jan. van Shanghai naar Hongkong: Ternale. Rotterdam—Java. 18 Jan te Antwerpen; Tiba. Rotterdam—Montevi deo pass. 19 Jan. Fernando Noronhn; Van Riemsdijk. 18 Jan van Bclawan to Penang; Winsum. LibrevilleAm sterdam. 18 Jan van Freetown; Willem Ruys. Java—Rolterdam. pass. 18 Jan. 24 uur Kaap Bon, Beurs van New York 18 4 19 1 Atch.'^T 102 103% Baitim. 10% 10)4 Can.Pac.s 14 14 lllin, C. 2929»; N.Y.Cen. 12', 8 12% Penns. R 16% 17 Sout.Pac. 47% 48% ün.Pac, 87% So All.Ch. <5 1S7% 185% Am.Can. 1 89% 90% Am.Car. 32% £2 A.-melt.55% 56 A.T.enT. 146% 148 Am. Tob. 63% 64%, Anac.C. 34% 34% Bei M.S. 32% 32% BoeiiingA 22% 22% Chrsslcr 55% 57 City B. 39% 40% Consol. E 22% 22% Douglas 52 53 Du p. N. 187% 187% Ea-.m. K 44% 44% Gen.El. 39 39% Gen.Mot. 59% 59% 18/1 19/1 Goodyear 44 45 HuCionAl 13% I3 ln..Harv. 27 27 1 In.Nlckei 30% 30% InlT.enT 9% sir: Kenn.C. 55% MontgW. 55% 55% Pick. M. 4 4 1 Radio C. 13% 13% Rep.St. 25% 26 Reyn. T. 36 35% bears R. 39% 39 SheiJ Un. 38% 38% Soconv 16% 16% Stand Br. 19% 19% St.OilJ. 71% 72", Studeb. 20% 20% Texas C. 54 54% U.AIrcr. 232ï> 24% Un. Corp. 2% Un. Fruit 51% 51% USRubb. 41 41% US Steel 71 71% Westing 24% 25% Woolw. 47»/, 47 Omzet: 750.000 Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM019 Jan. Het publick betoonde zich ten opzichte van de ïffectenbeurs vandaag zeer gereserveerd en er waren ank bUna geen orders De gehele middag droeg de .tandel een slepend karak ter en er was geen speel ruimte voor fluctuaties van betekenis. Van een bepaal- ie stemming kon geen ge wag w rden gemaakt. Dc koersen waren ten opzichte van gisteren maar weinig veranderd en daarbij wa ren enkele soorten iets ho ger en andere een kleinig heid lager Koninklijke werden iets beneden het vorige slot ingezet, trokken pen kleinigheid aan. maar lagen vervolgens zo goed als onbewogen in de markt. Met de industriëlen was hetzelfde het geval. Zelfs de toonaangevende aande len. zoals Unilever en Phi- hps, gaven nauwelijks te kenen van aanwezigheid c»i In de Incourante soorten was bijna in het vbeel niets tc doe n De scheep vaartmarkt was zeer stil. De koersen warc-n in enke le gevallen iets lager. Voor de cultuurfondsen was de belangstelling minimaal, al leen HV.A.'s veroorzaakten nu en dan enige beweging, waarbij dc koers per saldo een kleinigheid beneden het vorige slot kwam te liggen Rubberaandelen en tabakken trokken nauwe lijks belangstelling. Ook voor deze fondsen waren de koersen hier en daar Iets lager. Ook enkele in- donesischc fondsen kwamen Iets beneden de vorige prijzen terecht. Actieve obllg.: Ned. '48 (3%) dito 1947 (3%) 3 alto 1937 3 Dollar-1 '47 3Cr Investercert. 3 Ned. 1962-64 z.b Ned. 1962-64 mb Ned N.WS 2% Sn eert. 100 2% Indië 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol. Bank And. N. I. H. bank Ned Hand. Mij. A K U aand. Bergh's Jurg. v Berkei's Pat Calvé Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U. Ned Ford And. Ned Kabelfabr. PhlllDs' GBvA Wilton Feyen Blllton le rubr dito 2e Rubr. Dordtsc P Mil. Kon. Petr Ml]. A'dam Rubber Bandar R Mil. Dell-Bat R.M. Oost-Java R M. ScrbadJadl S R H A L Aand. Ja va-C -J LUn K. Ned St Mil Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott Lloyd Stv Mij Ned Hand. A'dam Jav Cult- Mil v' I Sulk Unie Ver Vorst CM Dell Bat. Mil 18/1 19/1 19/1 t.K. E.K. L.K. 100% 97% 97 97% 97 100V'; 100% 99 V« 99 99 V 99% 80% 80«v, lOlv- 101% 96"/, 96 'V. 98% 98% 95% 94% 117% 117% 159»,i 162 160% 162 162 200 302% 111 110% 149% 149% 168% 168 135 124 144% 145 187 - 185 261 261 254 260% 255% 261 223% 225% 224% ,161 162% 497 397 395 281% 281 310% 310 310'. 169% 169 163% 153% 153 112 112 70 68% 65 169 167 4 153% 153% 147% 147 168", 167 168% 168% 168% 155 154 170% 169% 176", 175 176 95% 94 107% - 104", 51 59% 142 158% 146 18/1 19H 158'> I58« Scnembah Mil. 150% 150% Niet-act oblie. MÜller Co. A dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 's-Hage '36 3% Geld. 20 j. '48 3 dito 1938 3% dito lc 1 '37 3% Gronlne '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'dam le cn 3e dito le 1 '38 Utr pr. '39 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst. Hyp 3% Arnh H (3%) 3 Bat. Hyp. B 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav Hypb 3% Gron. Hyob 3% Hypb. v Ncd. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hypb. 3Va Utr. Hypb 3Va dito ser KL 3!4 Westl Hvp 3% Z.H. Hvnb. 3V, Eerste Nd Sch. Rtt Sch H. 3Va Industriële obl. A.KU. 3Va Berghs J 3'3 Lever's Z. 3% Werkspoor 3% Bat. Pctr 3% Kon Petr. Mij. Dell Spoor 3% Ncd. Ind Spw. Amstcrd. Bank Holl. Bank Un. F(n. Nat. Herst. 158"» 158% 100 100% 100 100 100% 100% 101% lOOJtf - 95% - 100 95% 95% - 94% 96 96 97% 91% 91% 100% 100% 102% 102% 103% IO3-, 104% 104% 102 V; 102", 103% 103 V. 94 94 77 158% 156% 219 219% - 100% Rotterd. Bank Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Ind. Ondern. K. Zw. Ketjen Lever Br. 6 Co dito 4% Pref Nd Gist- en Sp. Rtt Droogd Mil Stork Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O. Aniem Aand. Ned. Ind. Gas Borneo Sum H Internatlo Oost Borneo Amst Ball Mij rh.om«ons Hav. Dell Spw Mli. Ned.-Ind. Sorw Vrl. genot aand Albert Heyn Nd A. A. Vrst Ned Am. Fitt. Ned. Mil Walv. Schokbeton V. Phm (Zw.) Prolongatie Amor fondsen: Anaconda Bethl Steel Gen. Motors Kennccott Rep Steel US Steel Cities Service Cont Oil Midcont. Phillips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 18/1 19/1 167 166% 171 171 168% 169 157 J53 142»/. 141% 104% 104% 294 300% 301% 131 132% 138 137 198% 197% 180 179 107% 107% 125 124 149% 149% 196% 200% 121 144 144% 69% f67 33 32% 190 189 128% 128 89% 88% 115 115% 138 138 106% 105% 2% 2% 34% 34'/, 99% 60% 60% 57', 25', 73% 72% 46% 57 - 46% 40% 24 9% 9 'A 11% -

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2