H ziethet zetf- RAD ION mét wittêl I BRANDPUNTEN KANTOORBEDIENDE m ZWEEDS BOERENBONT Het fokken van beve^fneemt sterk toe in ons land DEZE PRIJZEN kousen-reparatie „PERFECT" AMERSFOORTSE KUNSTHANDEL Handel in bont kan belangrijke bron van inkomsten worden BANKWERKER BEDRIJFS-ELECTRICIEN voor één kwartje! Prima een loods of opslagplaats Van Maanen's Lederhandel DISTRIBUTIEKRING AMERSFOORT AANVRAGEN WERKKLEDING De aandacht wordt er op gevestigd, dat tot en met 29 Jan. a.s. de gelegenheid tot het aanvragen van werkkle ding is opengesteld. Individuele aanvragen kunnèn worden ingediend door personen van een bedrijf met minder dan 5 arbeiders, ter wijl bedrijven van 5 of méér arbeiders collectief moeten aanvragen. De hiervoor bestemde formulieren kunnen op de gewone kantooruren worden afgehaald en onder overlegging van de stamkaarten worden ingeleverd. Lessen Ann en Bert Kamperman, Langestraat 113, Telef. 549L Inschrijving Januari-clubs 4659 i Te koop aangeboden Personeel gevraagd Te koop een lang zwart damesbont in prima staat zijnde. Te bevragen bij A. Doppenberg. Harmaatweg 32 Voorthuizen. 4669 Gevr.: flinke leerling of halfwas. Brood- en Banket bakkerij H. N. Boersma. Zuidsingel 60. 4655 Diversen Achtergelaten door mijn 2V,-jarig zoontje een nieu we kruiwagen, omgev. Lo- rentzstraat. Terugbezorging gaarne gewenst. Fa. Melle- gers, Fahrenheitstraat 40, Amersfoort. 4658 Prima Philips radiotoestel 3 golflengten. Te zien Din- telstrant 8, na 7 uur. 4663 Mevrouw Wijk. van Hou tenlaan 12 Amersfoort, vraagt keurig buitenmeisje in haar gezin met drie schoolgaande kinderen. 4665 Personeel aangeb. Jonge vrouw zoekt werk zaamheden ook voor werk ster van 's middags half een tot half vijf. Brieven onder No. 4662 bureau van dit bl. B z. a. Pas geslaagd Apo thekers-assistente. Br. onder No. 4664 bur. van dit blad. Te huur gevraagd GROOT HANDELSKANTOOR te AMERSFOORT vraagt voor haar afd. INKOOP bekend met de moderne talen Spoedige indiensttreding gewenst Brieven onder no. 4656 bureau van dit blad Net persoon zoekt kost huis. Brieven aan Sigaren magazijn Hendriksen. Soes- terweg 466. Amersfoort. 4599 Te huur aangeboden Auto's te huur zonder chauffeur. Wij hebben ook wagens klaar staan voor 't buitenland Vraagt inlich tingen Paulus Potterstraat '34. tel. 5734. 4462 Opleiding Vakgroepexa men. Aanvang nieuwe cur sus Schoonheidsspecialist(e) incl. Cosm. Chemie 310. Manicure 50.Pedicure f 150.Lichaamsmassage 210.Elects ontharen 60.Theorie door artsen. Speciale opleiding voor het buitenland. Vraagt prospec tus Ria de Korte. Nic. Wit- senstraat 5. A'dam-C.. TeleL 33994. Aparte salons voor cliënten. 4660 WEER TIJDELIJK LEVERBAAR theeserviezen, ontbijtserviezen, ontbiit- kop en schotels en schalen in het prach tige Zweedse Boerenbont. ZELFDE KWALITEIT ALS VOOR DE OORLOG. Alles eigen import. UTRECHTSEWEG 36—38. Het fokken van nutria's of moerasbevers neemt in ons land vrij sterk toe sedert de bevrijding. De het vorig jaar opgerichte Nederlandse Ver eniging van Nutriafokkers telt reeds ruim 130 leden. Het grootste deel van dè fokkerijen bevindt zich in Friesland, de Achterhoek en in Noord en Zuid-Holland. De fokkerijen zijn echter nog zeer klein, zodat de op brengst aan huiden in ons land nog van bijna geen betekenis mag worden genoemd. De eerste vijf jaar zal deze faze van opbouw nog wel niet ge ëindigd zijn. Toch is het niet uitgesloten, dat het fokken van nutria's en de daaruit voortvloeiende handel in beverbont op de duur een voor ons land niet onaanzienlijke bron van inkomsten zal kunnen betekenen. Voorzichtig bij de aankoop van dieren Een van de grootste fokkers in Holland, tevens bestuurslid van de genoemde vereniging, is de heer Van der Steen te Santpoort, die vier jaar geleden met het fokken begon nadat hij de hand had kunnen leggen op een fokpaar van een van de belangrijkste fokkerij en in Duitsland, waar het fokken van Nutria's reeds voor de oorlog op grote schaal geschiedde. De heer Van der Steen beschikt thans over ruim 70 bevers. De Nutria zo vertelde de heer Van der Steen is feitelijk een subtropisch dier, dat echter goed het koudere Nederlandse klimaat kan verdragen. De dieren zijn ook in Nederland in het wild voorge komen maar het laatste exemplaar is omstreeks 1880 in de yiterwaar- den van de IJssel gesignaleerd. Het dier is sterk en voor weinig ziekten vatbaar. Bovendien eet het j alle soorten groenten en bieten, i zodat het gemakkelijk te voeden is. Het fokken is derhalve weinig riskant en niet bijzonder kostbaar. Wel is het bouwen van de hok- j ken, die het best uit beton en ijzer kunnen worden gemaakt met het i oog op de sterke snijtanden der dieren, kapitaalverslindend. De zaak is. zo vervolgde de heer Van der Steen, dat begonnen wordt niet een fokpaar van zo goed mogelijke kwaliteit. De con currentie is niet gering en hoewel er nog tltijd een groot tekort aan bont is op de wereld, blijft het toch zaak, zeker als men redelijke prijzen voor zijn product wil ont vangen, slechts met bont van de beste kwaliteit op de markt te komen. Een Nutria van goede kwaliteit is donkerbruin gekleurd, heeft fel-oranjekleurige snijtanden en heel dikke onderwol van wel 140 haartjes per vierkante milli meter. De onderwol is nl. het bont, I dat gebruikt wordt, de lange bo- venharen worden bij de bereiding van de huid chemisch verwijderd. Een fokker, die begint met een j fokpaar waarvan de gemiddel- i de prijs boven de f 500.ligt dat niet aan alle eisen voldoet, zal nooit of pas na jaren van zeer strenge selectie en groot verlies tot een redelijk bont komen. In ver band hiermede waarschuwde de heer Van der Steen met klem te- gen de talrijke handelaren, die op het ogenblik Nutria-fokparen te I koop aanbieden. Het merendeel van deze beestjes is uit Duitsland gesmokkeld en is van positief in ferieure kwaliteit. De heer Van der Steen verwees in dit verband naar de vereniging van Nutriafok kers, die aspirant-liefhebbers gaar ne van advies dient en boven dien de medewerking heeft van een vee-arts, die bereid is de dier tjes te keuren. De bij de vereni ging aangesloten fokkers zijn ver IN VERBAND met het toenemend scheepvaartverkeer op de Rijn wor den in Dordrecht verscheidene orders uit binnen- en buitenland voor de bouw van Rijnaken uitgevoerd. Dit vijftal ligt gereed om te worden afgeleverd aan een Franse maatschappij. plicht de door hen te leveren fok- paren te garanderen. Bovendien is men bezig een soort stamboek in I te voeren, waardoor de zekerheid bestaat, dat een bepaalde moeras- bever ook inderdaad „uit een goed nest" komt. De Nederlandse fokkers hebben tot nog toe geen huiden ingestuurd cp de centrale veiling te Londen, die 14 maal per jaar wordt ge houden. Om werkelijk huiden te kunnen gaan leveren, moet een fokkerij toch tenminste twee a driehonderd huiden per jaar kun nen afleveren. Dit vereist, alhoe wel de bever zich vrij snel voort plant. toch een 50 tot 60 fokparen. Bij elkaar moet een fokkerij dus over 4 a 500 dieren beschikken. Gezien het feit, dat de heer Van der Steen als een der grootste in ons land nog slechts 70 bevers heeft, ligt het voor de hand, dat er nog geruime tijd doorgefokt zal moeten worden voor Neder land de plaats van Duitsland van voor de oorlog zal kunnen gaan innemen. Het streven gaat echter in die richting en men hoopt zelfs zo ver te komen, dat er door sa menwerking met de andere Bene- luxlanöen in Nederland of in Bel gië een eigen veiling zal ontstaan, die de veiling te Leipzig van voor de oorlog zal kunnen vervangen. Tenslotte deelde de heer Van der Steen nog mede, dat behalve het bont pok het vlees van de moerasbever verkoopswaarde heeft. In Duitsland was „Nutria- braten" of „Biberbraten" een ge liefkoosde wildschotel. In het bui tenland worden de snijtanden wel gebruikt voor het maken van sie raden. In Nederland is men hier nog niet aan toe, omdat deze snij tanden pas waarde krijgen wan neer ze in grote quanta geleverd kunnen worden. Stcutenbiirg Burgerlijke stand Geboren- Petrus, zoon van P. van Dijk en H. J. Rutten. Kinderen stelen om naar bioscoop te kunnen Uit het jaarverslag 1947 van „Pro Juventute" blijkt, dat in de provin cie Utrecht de jeugdcriminaliteit toenam, voornamelijk bij jongens tot 14 jaar. Men gelooft, dat dit ge deeltelijk komt, omdat deze knapen nog niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld, zodat ze geen geld hebben om naar de bioscoop te gaan. Dit leidt meermalen tot dief stal. Vele ouders kunnen of willen zich niet verzetten tegen het veel vuldig bezoeken van bioscopen door hun kinderen. Een wettelijke maatregel op het bioscoopbezoek voor jeudigen zou zeer zijn toe te juichen, terwijl de controle hierop niet scherp genoeg gesteld kan zijn, daar steeds weer blijkt, dat kinderen beneden de leeftijd van 18 jaar toegang krijgen bij het vertonen van films voor volwassenen. Het aantal processen verbaal ter zake van vernieling steeg in ver gelijking met het voorgaande jaar met ruim 100 hetgeen een ge volg is van het nog niet normaal draaien van de jeugdbewegingen. Ook het aantal zedendelicten liep een weinig op. Een verheugend verschijnsel is dat in 1947 veel minder jongens in een Huis van Bewaring verbleven dan in het voorgaande jaar. Van de werkkampen, uitgaande van het ministerie van Onderwijs, werd ook in 1947 weer een ruim gebruik gemaakt en er werden vele goede resultaten bereikt. Van de afdeling beroepskeuze van het Arbeidsbureau te Utrecht ondervond Pro Juventute veel hulp Het aantal opgelegde gevangenis straffen daalde van 18 in het vori ge jaar tot 11 in 1947. Voorts dient te worden vermeld dat er 26 geval len van jongens beneden de 10-ja- rige leeftijd wei-den vervolgd, be halve 2 leden van een groep van 5, die allen voorwaardelijk ter be schikking van de Regering werden gesteld. De technische dienst van de Amerikaanse luchtmacht is bezig met een foto-toestel waarmee een auto op een weg van een hoogte van meer dan 80.000 meter gefotogra feerd kan worden. Soest „Rally" rijdere gestart Donderdagmorgen te 10 uur had zich voor het gemeentehuis te Soest een grote mensenmenigte santen ge pakt, om het afscheid by te wonen van de „Rally"-rijders, de heren C. Rijkaart, G. C. A. Mulder en Piet Olyslager. Plet Olyslager gaf enige technische uiteenzettingen. Nadat de burgemeester Bentinck, namens het gemeentebestuur het koene driemanschap succes had toe- gewenst, sprak ook nog de heer A. J. Stalenhoef, namens de Soester Motorclub. Hierna gaf de burgemeester het startsein. Op 26 Januari a.s. (Woensdag) tussen half acht en half negen, gaat de rally door Soest met pleister plaats Amsterdam. Wij zullen ho pen dat de „SKODA" met de Ne derlandse vlag voorop, dan nog be hoort tot de ruim 200 deelnemers. SBB vergaderde In de zaal van „Zonneheuvel" hield de Soester Eestuurders Bond de jaarvergadering, onder voorzit terschap van de heer S. Besselsen, die eerst de gebeurtenissen over '48 memoreerde. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedge keurd, terwijl het ledental op 31 December 1948, 327 bedroeg. Voor de vacante bestuursfuncties werden benoemd, de heren P. Grift en H. Reulen. De heer Chr. de Vries, assistent bestuurder van het N.V.Vspipk over „De algemene positie van onze vakbeweging". Spr. noemde het een groot succes dat de S B.B. steeds in ledental toeneemt. Ook het NVV is wat het ledental betreft, in stij gende lijn en telt momenteel 365.000 leden. Dit cijfer moet nog groter worden en wanneer straks de scheidende voorzitter de heer E Kupers van het N.V V. afscheid neemt, moet hem kunnen worden medegedeeld, dat het ledental tot 375.000 is uitgebreid. De heer J. Beimers te Soest is bevorderd tot commies in vaste dienst bij de belastingen te Soest. SEC gaat vergaderen Woensdagavond 26 Januari a.s. houdt de voetbalvereniging SEC. in hotel „De Schouw" een buiten gewone ledenvergadering voor de afhandeling van een belangryke agenda. O.m. zal worden behandeld, het organiseren van een contact-avond, de training en de te beoefenen zo mersport en verder de verkiezing van een voorzitter wegen9 het be danken van dr. P. Donker en de verkiezing van een bestuurslid (va cature Eeekink). Veiling van machines Voor de belangrijke machinerieën- veiling van alle machinerieën uit de Soester Zuivelfabriek, welke op verzoek van de Verenigde Gooise Melkbedryven, door de makelaars en beëdigde makelaars en taxa teurs C de Vlaming en L. Bakker te Amsterdam, ten overstaan van notaris H. F. Keetell uit Amers foort, in De Gouden Ploeg Donder dagmiddag werden geveild, bestond van de zijde van zuivelfabrikanten buitengewoon veel belangstelling. Uit alle delen van het land waren kopers aanwezig. De gezamenlijke 170 nummers werden geveild voor een bedrag van ruim 18 000. Bekendmaking Het hoofd van plaatselyke politie te Soest maakt het volgende be kend Ten nadele van de Nederlandse Spoorwegen werden de laatste tyd enige malen de paalverbindingen (kotwrdraad tussen paal en rails) gestolen. Afgezien nog van de tech nische moeilijkheden die hierdoor, behalve de grote onkosten, ont staan, is dezf» handeling zeer laak baar. Na verwijdering van deze kope ren paalverbindingen, kan, bij het ontstaan van een isolatiebreuk, na aanraking van de desbetreffende paal, onmiddellijk de dood intreden, aangezien de paal dan onder een spanning komt te staan van 1500 Volt. Het hoofd van plaatselyke politie te Soest verzoekt inlichtingen om trent deze diefstal. vraagt voor directe indiensttreding voor haar Tubenfa- briek ter ass. van de chef vnl. voor het instellen van de zich daar bevindende machines. Zij die ervaring hebben op het gebied van drukmachines of tuben- fabr. genieten de voorkeur. Voor haar Techn. Afd. Schriftelijke aanmeldingen aan Afd. Pers. zaken van bovengenoemde Maatschappij, of persoonlijk tussen 8 305 uur. Poort 3. KI. Koppel (Eemzijde) Amersfoort. Hie: is het, 't welbekende pak, waarnaar U al zo lang hebt uitgezien. Nu wordt het iedere week een strSlend witte was. i V„ Dank zij RADION, het gemakkelijke, betrouwbare en zelfwerkend* wasmiddel. Het is nog beter dan vroeger. Laat de was in het zelfwerkend Radion-sop koken. Dan ontwikkelen zich millioenen zuurstofbelletjes, die de reinigende werking van de zeep versterken en dezelfde stralend witte glans aan Uw goed geven als zon en frisse buitenlucht. Gebruik van een schadelijk bleekmiddel is overbodig. Radion werkt zacht en veilig. Koop nog heden een pak en Tweo K. L. M. retourtjes naar Indoneslè 'bth foudk. Min. Ov«'(. Gobtodid»len) oi drie beste melkkoeien Misschien is 't morgen Uw geluks dag wel. Wie weet.... Voor 25 cent koopt U een Niwin-lot met kans op één der duizenden prachtige prijzen. Win dat K.L.M.-retourtje! of die auto! of die drie koeien! Ziehier nog een greep uit de overige waardevolle prijzen: eetkamer-ameublement motorrijwiel gas- of electrlsch fornul" Erres-radlo Jaarsma-Haard 60-dellge caisette tafelzil ver, stofzuigers, rijwielen, damesmantels, costuums, serviezen en tal van andore zeer mooie prijzen. De netto-opbrengst komt ten goede aan onze mannen overzee. Doe dus mee! yi\W//v Niwio-loten 2ijo in het gehele land verkrijgbaar bij de adressen kenbaar aan her ballonnen-affiche. Goedgekeurd bij besluit t. d. Min. e. Juit dd. 23 Nov. 1948. 2e «fd. A no. 1687. 480.000 loten. Trekking v66r 1 Juli 1949. Niwin. Konioginnegucht 26. Den Hias - Giro 311000. in 2 uur gereed! 'trechtse Weg 91 VOOR AANNEMERSMATERIAAL Brieven onder no. 4653 bureau van dit blad H.H. Schoenmakers en Zelfreparateurs U slaagt het beste bij SOESTERWEG 214 SCHOENEN NODIG? en nog geen keus gemaakt? Even een kijkje in onze etalage en U weet het? LANGESTRAAT 78 Ook in de middaguren geopend. PLAATST EEN BRANDPUNT 't nieuwste

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4