KLAAR \W nationaal C|A UWBRIL IN 1 UUR lil PRODENT OM WEER OP KRACHTEN TE KOMEN, IS 30 DAGEN VOLDOENDE Afwatering Geldersche Vallei eeuwenoud probleem Vrouwelijke KANTOORHULP HOUDT U NIET van Bakbloedworst Slagerij „DE BONTE KOE" Vijftien jaar geleden werd aan verbetering begonnen Advertentiën STRIJKSTERS LEERLING STRIJKSTERS schilder was Maarik zou mij blijveti scheren met ,a\AeUen Vuns^J' V oor]^ Een greep uit onze nieuwe japonnen in het betere genre zon der pun- i - ten. 3ijy, deze zij* 1 den japon Een voorbeeld uit onze nieuwste collectie voor jaarsjaponnen. Zonder punten, extra lage prijzen nauwkeurig volgens doktersvoorschrift en prima passend is. in de meeste gevallen, desgewenst ENORME SORTERING Cello monturen Nikkelen monturen Doublé monturen en Glasbrilmonturen MODERNE GLASBRIL compl. met bolle glazen vanaf f 21.40 Voor Ziekenfondsleden belangrijke kortingen. UNKSTRAAT45 AMERSFOORT De onze heeft U dan nog nooit geproefd Soesterweg 143 - Telef. 5503 Horen en thuisbezorgen ZONDER prijsverhoging HET gebied tussen de Utrechtse en Gooise heuvels enerzijds en de Veluwse anderzijds, bekend als de Geldersche Vallei, met haar oppervlakte van ongeveer 9.000 ha, heeft eeuwenlang te kampen gehad met een zeer onvolledige afwatering. Voor namelijk in de omgeving van Veenendaal. Woudenberg en Amersfoort, en in de lage middenstreek, waar o.a. Barneveld en Scherpenzeel liggen deed zich dit steeds weerkerende euvel het meest gevoelen. Deze gehele streek verloopt van circa zeven meter boven de zeespiegel tot vlak polderland ten Noorden van Amersfoort. Grote taak voor nieuwe waterschappen In zeer oude tijden heeft ver moedelijk een arm van de Rijndel ta door deze vallei gelopen; daar- van bleef alleen de Eem over. Vooral in het Zuiden werd de streek tot een moeras, waarin zien allengs een dikke veenlaag vorm de. De namen Ederveen en Vee nendaal (veen en dal) karakterise ren deze streek. In het laatst van de 15de eeuw begon men het veen voor. de turf- bereiding af te graven, welk bedrijf tegen het einde dier eeuw onder bisschop David van Bourgondië grote uitbreiding verkreeg. Deze kerkvorst woonde in de buurt van Rhenen op het kasteel Ter Horst, waarvan de funderingen een vijftal jaren geleden werden blootgelegd. Voor de afvoer van zijn turf liet deze kerkvorst de Bisschop Davids- grift graven, die later met de Lun- tersche Eeek werd verbonden en zo tot hoofdwaterweg van het zuide lijk veengebied werd gemaakt. Daarmede begonnen de narigheden. ONDERLINGE TWISTEN De Stichtenaren probeerden in 1650 door het aanleggen van een dijk dwars door de vallei de nog bestaande Slaperdijk tussen Renswoude en Veenendaal, het wa ter uit het Zuiden te keren. De Geldersen op hun beurt plaag den de tegenpartij door de Grebbe- dijk, die tussen Wageningen en de Grebbeberg het Rijnwater keerde, te verwaarlozen. Daarvan waren herhaaldelijk doorbraken het ge volg, waartegen de Slaperdijk niet bestand was. zodat de Stichtenaren een geweldige overlast van 't Rijn water kregen en tenslotte tot con cessies gedwongen waren. In 1714 werden in de Slaperdijk drie sluizen gemaakt, waardoor het Zuiden mocht lozen, doch alleen zolang op een bepaald punt in het Noorden aan de nog heden be staande „peilspijker" nabij Wou denberg een zeker peil niet werd overschreden. Oplossing van de moeilijkheden werd hierdoor even wel niet verkregen. Ook toen later tot het vormen van waterschappen werd overge gaan, konden deze althans wat het Zuiden betreft weinig uit richten, zolang de hoofdafvoer niet geregeld was. Telkens weer kwamen tussen Veenendaal en Wageningen hon derden hectaren blank te staan. Aanleg van bouwland en stichting van boerderijen was daar uitgeslo ten; ja, zelfs het bestaan van be hoorlijk bemest en verzorgd gras land was niet mogelijk. En zo vormde dit gehele gebied Als zomers de zon verzengend over het land staat drogen de beken op. een dunbevolkte vlakte, die slechts éénmaal per jaar, omstreeks Sep tember, een schrale oogst van het harde, zogenaamde blauwgras op leverde. In het midden der vallei concen treerde 't waterbezwaar zich voor namelijk in de dalen van de Lun- tersche en Barpeveldsche Beek en haar talrijke zijtakken. In het Noorden, in de gedeelte lijk niet bemalen polders ter weers zijden van de Eem, had men te kampen met de soms veel te hoge rivierstanden, tengevolge van op stuwing van het water uit de toen malige Zuiderzee. BETERE EXPLOITATIE Eerst in de laatste 15 jaar zijn door een opeenvolging van water staats- en landbouwkundige wer ken in de Geldersche Vallei grote verbeteringen mogelijk geworden en gedeeltelijk reeds tot stand ge bracht. In 1932 werd de afsluiting van de Zuiderzee voltooid, waardoor de hoge stormvloeden op de Eem tot het verleden behoorden. Het land onder Eemnes kon dientengevolge tot normaal cultuurland worden gemaakt. Bovendien werd tegelij kertijd door middel van ruilverka veling de bestaande landversnippe- ring opgeheven en de aanleg van goede wegen en sloten voor water lozing bevorderd. Zo werd een be tere exploitatie der boerenbedrij ven mogelijk en mag worden ver wacht dat in de Eemnesserpolders meer boerderijen zullen worden gebouwd, waar deze tot voor kort alle op grote afstand aan de water- kerende „Wakkeren Dijk" wajen samengedrongen. .Ook in de talrijke poldêrtjes on der Bunschoten en Hoogland men tot ruilverkaveling overge gaan. Al moet daar voorlopig wor den volstaan met een betere bema ling en aanleg van hoofdwatergan gen, in de toekomst zal hierdoor ongetwijfeld ook een veel betere exploitatie der landerijen en een verhoging der productie mogelijk worden. Ook voor het midden en zuiden der Vallei zal een grote verbetering intreden of wordt althans de moge lijkheid daartoe geschapen. VALLEIKANAAL BRENGT UITKOMST Na talrijke mislukte plannen en pogingen tot verbetering werd om streeks 1933 op grond van het rap port van een Staatscommissie de zogenaamde commissie Rutgers van Rozenburg besloten de hoofdwa tergang van de Grebbe tot beneden Amersfoort van overheidswege te verruimen tot het Valleikanaal, zo Leusden Twee aanrijdingen De week van 16 tot en met 23 Januari j.l. begon en eindigde te Leusden met een ongeval. Eerst was het een voetganger, die 's avonds op de Beaufortweg plot seling werd aangereden door een wielrijder. Deze had geen ver lichting op zijn rijwiel en reed bovendien naast twee andere wiel rijders, links van de weg. De voet ganger werd tegen de grond ge worpen en liep behalve een lichte hersenschudding ook nog enkele snij wonden in zijn gezicht op. De wielrijder was genegen de schade te vergoeden. De automobilist die eind vorige week nabij Hotel ,,de Mof" op de Arnhemseweg door het defect ra ken van de stuurinrichting tegen een boom reed, kwam er vrij goed af. De auto werd zwaar bescha digd. Voetballers vierden feest De voetbalvereniging „Hamers- veld" te Leusden heeft Zondag- en Maandagavond in „Ros Bayart" te Hamersveld een Cabaret-avond gegeven. De vereniging had zich de medewerking verzekerd van het Cabaret-gezelschap „De Vro lijke Club" uit Hilversum, dat beide avonden uitstekend heeft verzorgd met schetsjes, voordrach ten en accordeonspel. De voorzit ter van de voetbalvereniging, de heer C. de Ridder, opende beide feestavonden. Hoewel de eerste avond de zaal beter bezet was dan de tweede avond, heerste er beide keren een goede stemming. tV nitdenberft Droevige tijding De familie H. v. Ingen te Wou denberg, ontving Zaterdagavond het droevige bericht, dat hun jongste zoon Vrijdag 21 Januari in Indonesië is gesneuveld. De burgemeester is Woensdag verhinderd in de „Holevoet" spreekuur te houden. Hoest Zesduizend liter melk over de straat Maandagmiddag omstreeks 3 uur had op de Birkstraathoek Eiken laan een aanrijding plaats tussen twee tankwagens, de éne geladen met melk en de 'andere met ben zine. De bestuurder van een luxe auto glipte nog juist tussen beide tankwagens door, met het gevolg dat de benzineauto met aanhang wagen van Fa. Jongerius uit Utrecht, plotseling uit moest wij ken. De benzinewagen kwam daarbij in botsing met de melk- aanhangwagen van de Fa. Bakker uit Kampen, die kantelde. De ge hele tank welke 6000 liter volle melk bevatte, liep leeg. Buurtbe woners kwamen gewapend met emmers, kannen, ja zelfs melk bussen. Het gebeurde gaf een grote con sternatie op de drukke rijksweg en het was precies zeven uur, voordat het verkeer weer in goedé banen kon worden geleid. Per kraanwagen moest de omgekan telde melktank worden vervoerd. Derde rassenlijst voor groententeelt Teneinde de tuinbouw by te staan bij de voorbereiding van teeltplannen wordt een nieuwe rassenlijst, onder de naam „derde beschrijvende rassenlijst van groentegewassen" uitgegeven. Hier in worden alle normaal in Neder land geteelde groentegewassen en voorts tuinbouwmais, tabak en de aardbeien behandeld. Vaste prijzen voor tarwebloem Wij publiceerden reeds enkele da gen geleden het bericht, dat het wit te tarwebloem vrij is voor huishou delijk gebruik. Nu zijn ook maxi mum-verkoopprijzen vastgesteld en wel: 42 cent per kilogram <34) los uitgewogen, 17 cent per zakje van 300 gram (15). 23 cent perzakje van 400 gram (19) en 27 cent per zakje van 500 gram (22). Tussen haakjes de overeenkomstige prijzen, voor tarwe bloem van gewone samenstelling. Te huur aangeboden Personeel gevraagd Woningruil Nette jongeman oud 26 jaar zoekt kennismaking met net meisje. Leeftijd 20 tot 24 jaar. Ned. Herv. Brie ven onder No. 4752 bureau van dit blad. Auto'rf zonder chauffeur voor binnen- en buitenland. Vraagt vrijblijvend prijsop gaaf. v. d. Hoek, Paulus Potterstraat 34, tel. 5734 4725 Flinke hulp in de huis houding gevraagd -voor hele dagen. Zelfstandig kunnen de werken en koken. Niet beneden 18 jaar. Joh. Bos boomstraat 29 boven. 4754 Woningruil van Gouda naar Amersfoort, bevattende 2 kamers, 2 slaapkamers, schuur en tuin. Huur f 4.50. Brieven onder No. 4761 bur. van dit blad. Volksuniversiteit-Amers foort. Cursus III van Dr. van de Woqstijne over „Eco- Personeel aangeb. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk in klein gezin net meisje v.g.g.v. Liefst -intern. Huijgenslaan 16. 4756 Diversen Jongeman zoekt incasso- werk of klein agentschap verzekering of bestelwerk, onverschillig wat. in bezit motorrijwiel en rijbewijzen A en B. Br. no. 4765 bur. van dit blad. 5 Febr. 1949 Bal-Masqué in Academie de Danse voor leerlingen, oud-leerlingen en hun introducées. Kaar ten op naam alleen in voor verkoop tot en met Woens dag 2 Februari Langestraat 113. Wij behouden ons het recht voor personen te wei geren zonder opgaaf van redenen. 4749 volkingstoename in Neder land" begint op 2 Februari. Programma's in de boekhan dels. Aanmelding voor 30 Jan. Utrechtseweg 99, Telef. 5454. 4758 Lessen Ann en Bert Kamperman, Langestraat 113, Telef. 5494. Inschrijving Januari-clubs. 4751 Uw taxi is de Hoektax. Wij staan met ruime 7 per- soons auto's dag en nacht voor U paraat. Vraagt voor buitenritten prijsopgaaf, v. d. Hoek. St Radb^nd- straat 10. tel 0004 4724 Jongeman. 34 jaar, zoekt werk voor enkele dagen per week of enkele uren per dag, onverschillig wat, kan chaufferen en bezit rij bewijs A en B. Br. no. 4764 bur. van dit blad. Densinstituut Snijders. Kor te Gracht 20, Tel. 5083 Don derdag 27 Jan. aanvang der lessen voor beginnenden Inschrijving dagelijks. Pri vaatlessen volgens afspraa1' 4705 Prima kousen-reparatie in y. uur gereed.' „Perfect". Utrechtse Weg 91. 4750 als wij dat thans kennen en dat on der provinciaal beheer werd ge steld. Dit Valleikanaal paste, onder andere als tankwering, geheel in de verdediging van Grebbelinie. Kwesties van watergebrek en waterverontreiniging werden hier mede tegelijkertijd tot 'n oplossing gebracht. De gevolgen van deze maatregelen waren, dat de streek rond Veenendaal geheel zonder an deren te hinderen steeds voldoende haar overtollig water lozen kon. In 1941 werd voor dit zuidelijk gedeelte van de Geldersche Vallei tevens 'n grote ruilverkaveling aan genomen, welke reeds grotendeels werd uitgevoerd. SLUITSTUK Volgens de plannen der genoem de staatscommissie zal tenslotte ook het middengedeelte der Gel dersche Vallei onder waterschaps- verband worden gebracht. *Tot oprichting dezer lichamen is men inmiddels overgegaan. Op de ze waterschappen zal de grote taak rusten om door grondige verbete ring d.er secundaire watergangen, ook dit middengedeelte van de met de aanleg van het Valleikanaal ge schapen betere waterlozingsmoge lijkheden te doen profiteren. Als het water zijn weg kiest over akkers en weiden. voor halve dagen of voor enkele dagen in de week Brieven, vermeldende schoolopleiding en/o( inlichtingen omtrent voorgaande werkkring, te richten onder no. 4762 bureau van dit jWad. Tot 20U/oorden/-U.5Ü ML ^nrdméér fO./OP^P/axzts,n1- Te koop gevraagd Goed onderhouden kin derwagen Puntenburgerlaan 5. Amersfoort. 4757 Skischoenen ter overname gevr. in de maten 41 en 43. Schaepmanlaan 16, A'foort. 4766 Een flinke z.g.a.n. geheel beklede rijdbare wieg, com pleet met bedje f 35.—. Pa rallelweg 6. 4755 Te koop aangeboden Te huur gevraagd Te huur gevraagd voor gezin best. uit twee dames en 'vijf grote kinderen. 3 gem. slaapkamers, zitkamer en keuken (of kookgelegen heid). Brieven onder No. 4759 bur. van dit blad. Aangeboden: prima tafel- biljart, speelmaat 140x70, compleet m. ballen, queues, waterpas, enz. Adres: Mare 86, Leiden. 4740 Handelsvennootschap vraagt voor archief- en eenvoudige administratieve werkzaamheden een PROD£NTA->M£RSFQORI Met tanden als parels, opgewekt en lachend door het leven. Succes schuilt zovaak in een frisse, aantrekkelijke glimlach, in stralend blanke randen! Niet alleen Maureen O'Hara, de 20th Century Fox filmartiste („Creolenbloed") kent de waarde van perfecte tandhygiene. Ook U weet hoe belangrijk het is mond en tanden goed f te verzorgen. Vraag daarom niet zomaar naar tandpastadoch eis Prodent! Alleen Prodent bevat dispergon dat tandsteen verwijdert en voorkomt. HEERLIJK SCHUIMEND maakt parelwitte tanden tube JO cl. zeer grote tube 45 a. of GELD verkrijgbaar tegen 3 zon der borg, voor alle doelein den. niet beneden f 1500. Vraagt inlichtingen „Sa menwerking" Verstolkstraat 31 Leeuwarden. GEVRAAGD Persoonlijke aanmelding Stoomververij „ACTIEF" NIJVERHEIDSSTRAAT 16. Uw brandpunt in deze kranl wordt gelezen in stad en land Door deze kuur komt de eetlust in 8 blagen terugende gezondheid, verbetert f In1 maand.. Als gij U"op"M voelt en U bloedarmoede krijgt, doordat Uw bloed een tekort heeft aan rode bloed- lichaampjes, dan Is het hoog tijd om een verstcrklngsknur te gaan doen, als door bijvoeding en ver- boogdo ademhaling, door bij Iedere maaltijd* versterkend en blocdarmoedewerend Ijzer In te nemen, zoals in spinazie zit, of wat Pinkplllen bevatten In zó pittig geneeskrachtige vorm, dat 4 weken voldoende Is. om 400.000 tot500.000 rode bloedlichaampjes per mms bloed terug tc winnen. Aldus wordt het bloed, evenals na een kuur met krachtvocdsel en buitenlucht, zodanig verrijkt, dat het heel wat meer profijt trekt van de versterkende besUinddclen der in de ingewanden verteerde spijzen en van de levenwekkende, door dc longen ingeademde zuur stof zodat dc levenskracht toe neemt in alle cellen van het orga nisme. Verzwakte of rcrmoeldo Eersonen, mannen, vrouwen of inderen, doen weer "de volle maat" op aan spier- en zenuw kracht,deeetlust verbctertmcest- al binnen de S dagen, dc gezond heid komt de eerste mnand al terug. Pinkplllen ln iedere apoth. en ürogisteru. Als je lacht dan ben je rijk! zou ik oiet als velen pas na mijn dood beroemd worden, maar dadelijk mijn onsterfelijke naam maken. Alle grootheden op aarde zouden zich door mij willen laten schilderen en wie mij niet aanstond zou ik het weigeren. Voor een potloodschets zou men kapi talen bieden. Als ik inspiratie kreeg zou ik dag en f nicht doorwerken zonder eten of slapen om dan heerlijk niets te doen en in dc prachtigste hotels dc fijnste gcrcch» ten te eten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4