Plannen voor een station aan B Wlaan behoren al weer tot het verleden Plannen tot kerkbouw in het Bergkwartier Medezeggenschap in bedrijf is zeer nabij Amersfoort en de Spoorwegen Voldoende gemoderniseerd door nieuwe restauratie en zij-perron Te bouwen Godshuis, teken van moed offervaardigheid en Geloof Mijnheer de Redacteur Tegen de melksanering Raadsoverzicht NJ 2 Vrijdag 28 Januari 1949 Reeds voor de oorlog bestonden er bij de directie van de Nederlandse Spoorwegen plannen om. zodra de gelegenheid zich daartoe leende, een aantal stations te vernieuwen of geheel nieuw te herbouwen. Er was rekening gehouden met de vooruitgang in het technische gedeelte van dit gigantische bedrijf, zodat de plannen voldeden aan allerlei eisen, die jaren later gesteld konden worden. Men begon toen bijvoorbeeld met de electrificatie van enkele lijnen en men hield er reeds rekening mede. dat in de verre toekomst de mogelijkheid niet denkbeeldig was. dat men op alle lijnen zou moeten omschakelen van stoom- op electrische tractie In deze plannen was ook ruim aandacht besteed aan Amersfoort, dat een zeer belangrijk centrum is in het Nederlandse spoorwegnet. Niet alleen heeft Amersfoort een groot emplacement, doch boven dien bezit Amersfoort een der grootste wagenwerkplaatsen van ons land. In deze vooroorlogse plannen was sprake van een nieuw station in onze stad. dat gebouwd zou worden langs de Barchmanr Wuytierslaan ongeveer ter hoogte van het Gymnasium. Het oude sta tion zou het lag destijds, voor ae oorlog dus. in de bedoeling dit omstreeks 1952 te laten geschieden deels afgebroken worden en deels gebruikt worden om enkele takken van dienst te herbergen. Naarmate de electrificatie-moge- lijkheden zich uitbreidden, ontston den er ook plannen om Amersfoort te voorzien van een groot electriscn krachtstation en er was zelfs spra ke van een opheffing der Amers foortse centrale werkplaats. Het personeel zou dan overgeplaatst worden naar de werkplaats te Ble- rik en voor een deel omge schoold worden, zodat het ook an dere werkzaamheden zou kunnen vervullen, die de totale electrifi catie met zich mede brengt. Geruchten Let wel, dit wéren plannen. Daarvan is het een en ander uitgelekt, hetgeen tot gevolg had dat allerlei wilde geruch ten in Amersfoort de ronde deden. Om hieraan een einde te maken hebben wij ons ge wend tot de afdeling Persza ken van de Nederlandse Spoorwegen, waar men zo be reidwillig was ons te vertellen hoe de zaken nu, bijna vier jaar na de oorlog staan. Allereerst nam de afd. Perszaken contact op met de afd. Nieuwbouw van de N.S. De chef van deze af deling zeide zeer categorisch: Er bestaat op het ogenblik geen enkel vastomlijnd en definitief plan voor Amersfoort. Sinds de jaren 1938 en 1939 is er op technisch gebied r.u- vcel veranderd, dat de plannen, die men toen koesterde, thans niet meer uitvoerbaar zijn. Een woordvoerder van de afd. Perszaken voegde daar nog aan toe, dat de Nederlandse Spoorwe gen gedwongen zijn alle beschik bare gelden te besteden aan het rollend materieel, dat hét probleem van nu en van de toekomst is. Het Station Amersfoort behoefde in derdaad modernisering, doch die is inmiddels reeds aangebracht door de bouw van een nieuw zij-perron, var. nieuwe werkruimte voor het stationspersoneel en van een nieu we stationsrestauratie. Onze woordvoerder besloot met te zeggen, dat het een en ander niet uitsluit, dat in de verre toe komst het Amersfoortse station veranderingen zou ondergaan. „Wie weet, welke technische vindingen een totale vernieuwing noodzake lijk zouden maken?", zei hij. Uit het bovenstaande blijkt dui delijk, dat de geruchten, die hier de ronde doen. gebaseerd zün op plannen, die reeds lang verouderd en verworpen zijn. De situatie van het ogenblik zal nog wel geruime tijd gehandhaafd blijven. Scheidend hoofdmachinist gehuldigd Donderdag nam de heer A. W. Vervloet, die zes en dertig jaar hoofdmachinist bij het pompsta tion van de gemeente-waterleiding aan de Hoogeweg was, afscheid van het bedrijf daar hij de pen sioen-gerechtigde leeftijd had be reikt. Wethouder van Galen Last, de directeur van de gemeentebe drijven, de heer Bolmeijer, leden van de personeelsvereniging en de jubileumcommissie spraken de lieer Vervloet in de afscheidsbij eenkomst toe en prezen hem voor zijn plichtsbetrachting. De voor zitter van de personeelvereniging, de heer Hoek, bood de scheidende hoofd-machinist een enveloppe met inhoud aan. De nieuw geïn stalleerde hoofd-machinist, de heer J. J. Nijenhuis, overhandigde hem namens directie en personeelver eniging twee boeken. Mevrouw Vervloet ontving bloemen. Oude man viel tegen rijdende auto In de bocht van de Grote Spui en 't Zand, reed Donderdag een expe diteur met zijn trekker met opleg ger op het linker weggedeelte. Te gelijkertijd kwam van de andere kant een 68-jarige wielrijder die, waarschijnlijk door de zon verblind, tegen de auto viel. Hij liep een bloeduitstorting aan zijn achter hoofd op. Na door de G. G en G. D behandeld te zijn, kon hij zijn weg vervolgen. CJVV vierde feest Gisteravond vond in het Wijkge- bouw aan het Laurens Costerplein de jaarlijkse feestavond plaats van de Chr. voetbalvereniging CJVV, zo schrijft men ons. De voorzitter, de heer Veenen- daal opende met een korte speech, waarin hij hoopte dat deze bijeen komst vele donateurs en leden zou opleveren, aangezien de vereni ging een moeilijke periode door maakt. „De Flugiba's", een gitaar-en semble verzorgde deze avond op uitstekende wijze. Zij waren boven dien goede komieken en er werd hartelijk door de aanwezigen ge lachen. De krontjong-melodieën en de cowboy-songs vielen zeer in de smaak. Een „Jumbo" verlaat het Amers- foortse station Uitspraken Tribunaal In de zaak tegen Reyer van Wijk te Amersfoort adviseerde de afd Tribunaalzaken voor het Kanton gerecht te Utrecht* internering ge lijk aan de ondergane vóór-detentie en ontzetting uit de kiesrechten. Noteert U even GRAND THEATRE t.m Donderdag middag ..Oliver Twist". Zondag 2. 4.15, 6 45 en 9 u. Overige dagen 2.30 u.. 6 45 en 9 u CITY THEATER ..Tarzan en Ta nya". Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30, 645 en 9 u REMBRANDT THEATER: De vro lijke gevangenis": vooraf ..Op stand in Colorado". Vrijdag en Za terdag 2_.30, 6.45 en 9 u. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30 en 8 u 28 Jan. Openbare Leeszaal Volksuniversiteit. Ir. H. T. Hylke- ma: „Radar", 8 uur. 28 Jan. Academie de danse Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, 40-jarig be staan, 8 uur. 29 Jan. Markthal Uitvoe ring Tamboers- en Pijperscorps Juliana, 8 uur. 29 Jan. Theosof. Ver. Mij. Toonkunst. Openbare les eerste jaar Gehrels methode, 2.30 uur. 29 Jan. Amicitia Feesta vond Tractie N. S. 8 uur. Feestavond S. O. S. 31 Jan. Geb. Ver. v Vrijz. Hervormden Inst. v. Voiksont'w. L. Constanse: „Indrukken uit Oost-Europa. 8 uur. 31 Jan. Amicitia Ned. Ver. van Huisvrouwen, 2.30 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685 Woensdag 20—23 uur. Zaterdag 20 —23 uur, Zondag *s middags 15—17 uur s avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel." Utrechtseweg 180 Tel 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bU spoorwegovergang. Tel 5510. Woensdag 811 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur Overzicht over het terrein rondom de Bergkapel. Op de voorgrond de Koninginnelaan. Duidelijk is te zien, hoe de kerk voldoende voor deze laan staat om het silhouet vanaf het station te zien. „De Kerk midden in de wereld" Reeds jaren lang bestond er in het Bergkwartier een kring „De Bergkapel". Deze groep, zeker kerkelijk belangstellen den, maar die zich om bepaal de redenen hier oorspronkelijk geheel los van de plaatselijke Herv. Kerk had samengevoegd in de eerste plaats tot het hou den van kerkdiensten in dit stadsgedeelte, kwam steeds samen in het Gymnasium. Hoe meer in de loop der jaren de belangstelling voor dit stre ven toenam, des te meer ge voelde men enerzijds het gemis aan een centraal gebouw een kerk, en anderzijds werd men zich meer en meer be wust dat de bestaande toestand kerkelijk gezien toch zekei ongewenst was, daar er van geestelijke arbeid op deze wijze voortgaande moeilijk sprake kon zijn. Van kerkelijke zijde ontwaakte gelukkig ook meer en meer het be sef dat men in deze toestand van scheiding niet mocht berusten. Bestaande contacten werden van beide zijden nauwer aangehaald, besprekingen hadden plaats, sa menwerking kwam steeds meer tot stand, een predikant werd in on derling overleg beroepen. De ar beid werd voortdurend intenser en tenslotte werd de stichting „De Bergkapel" ontbonden en alle ar beid, bovenal de Kerkdiensten, werden weer kerkewerlc. Maar al deze geestelijke arbeid verhinderde niet, ja stimuleerde juist de gedachte: „Hoe zeer be hoeven wij in dit kwartier een cen trale plaats een kerk met bijbe horende dienstgebouwen en pasto rie!" En ook hierin was men vele jaren druk werkzaam. Een grond- kapitaal werd bijeengebracht; grond werd gekocht en al rezen in de oorlogsjaren grote moeilijkhe den men hield vol. Toen tenslotte, vooral ook door het werken *n streven van de wijkpredikant ds. A Braakman, de samenvoeging weer tot stand kwam, nam de Kerkvoogdij der Ned. Herv. kerk ook deze materiële, maar daarom niet minder belangrijke zaken over cn thans is men zover dat men uit het tijdperk der ideeën is gekomen tot vastere plannen. In een betrekkelijk kleine, maar zeer enthousiaste kring van belang stellenden mochten wij over deze plannen gisteravond iets horen en zien. Vanuit de commissie en on der leiding van ds. Braakman was nl. een samenkomst belegd waarin de beide in deze samenwerkende architecten, de heren ir. G. Pot hoven en de stadsarchitect D. Zuiderhoe k, het een en an der mededeelden over hun plan vcor een kerk aan de hand van enkele tekeningen en een maquette. Ligging Gelijk reeds eerder bekend was door de grondaankoop zal het nieu we kerkgebouw verrijzen in het centrum der wijk n.l. bij het snij punt van de Emma-, Koningin Wilhelmina-, Prins Frederik- en A. Kuyperlaan. Uit de maquette blijkt het nu dat de beide architec ten het plan aldus hebben ontwor pen dat het gebouw juist in het snijpunt dezer wegen zou komen, terwijl het wegverkeer in geschei den banen daar wijd omheen wordt gevoerd. Zo zal de kerk in hoge mate tot het stedeschoon bij kunnen dragen en staat symbolisch: „De Kerk midden in de wereld". Staande buiten de rooilijnen zal het geheel van alle zijden in de omtrek ter stond de aandacht tot zich trek ken, temeer nog daar de vloer der kerkruimte pl.m. 1 m. boven het wegdek is ontworpen terwijl dit verschil naar de achterzijde door terreindaling nog groter zal zijn. Volgens de tekeningen is het grondvlak ontworpen vanuit een vierkant waaromheen aan de vrcr zijden zich vier cirkelsegmenten bevinden. Vanaf de Prins Frede- riklaan de hoofdingang binnentre dend komt men in een hall, waar boven zich de orgel- en koorruim- tc bevinden. Recht hier tegenóver dus aan de Noordzijde bevindt zich dan. nog enkele traptreden ver hoogd, de ruimte voor de bedie ning des Woords en der Sacramen ten. Hier zullen dus de vaste plaats zijn voor preekstoel,, doopvont en avondmaalstafel. Het middenvak is vlak, doch de twee zijruimten der kerk hebben beide oplopende vloe ren. De oorspronkelijk bedoelde dienst gebouwen hebben de ontwerpers van dit plan, daartoe door de ter reinhelling in staat gesteld, onder het gebouw aangebracht. Mocht dit alles, na de vele be sprekingen en schikkingen die nog nodig zullen zijn, eenmaal tot uit voering komen dan zal onzes in ziens ook dit stadsdeel een belang rijk gebouw rijker zijn, dat mede door zijn zeldzame plaatsing Kerk en Gemeente tot een voortdurend teken van moed, offervaardigheid en geloof zal zijn. De maquette-maker Raskolnikoff- Mindlin bij de maquette van de Bergkapel. Onder zijn hand ziet men de Emmalaandie op de voor grond zijn voortzetting heeft in Ko ningin Wilhelminalaan. Of de sanering al dan niet in het voordeel van de gebruiker uitvalt kan (in eerste instantie) buiten be schouwing blijven, waar „alles" om draait is: „dat de beslissing is ge nomen zonder de gebruiker hierin te kennen. Ik begrijp natuurlijk heel j»oed, dat men met opzet de gebruiker niet heeft gekend, want, ware dit wel gebeurd, dan was de sanering er niet doorgekomen, hiervan was de melkhandel zich volkomen bewust. Het gaat niet tegen de melkboer, het gaat ook niet tegen de sanering, maar het gaat om het bewezen feit dat de melkhandel zich rechten aanmatigt, volkomen in strijd met het Nederlandse begrip v r ij h e i d. Iedereen maakt fouten, de melk handel heeft die ook gemaakt, dat is menselijk, maar menselijker is het de gemaakte fouten eerlijk te bekennen. SNOEI JERBOSCH P)E twee jaar geleden zo ernstig 1-y begonnen pogingen om in Amersfoort een alle geestelijke stromingen overkoepelend Medisch Paedagogisch Bureau te stichten, hebben in zoverre succes gehad, dat men nu in de Amersfoortse Raad heeft besloten een pand in de Helle straat voor dit bureau te bestemmen. Het ziet er nog niet naar uit dat men daar, uit vreugde over het bereikte resultaat, de vlag kan uitsteken. De katholieken kunnen het in eigen kring nog steeds niet eens worden over de deelneming aan het werk van dit bureau. Wij hebben indertijd al uiting gegeven aan onze vrees dat de voortijdige opening van een Ka tholiek Medisch Paedagogisch Bu reau moeilijkheden zou opleveren. Die moeilijkheden zijn er dan nu. De fractieleider .heeft in de jongste raadsvergadering wel enige malen nadrukkelijk gezegd dat men alles in het werk zal stellen om ook van ka tholieke zijde deel te nemen aan het Amersfoorts MPB, maar hij bleef in gebreke te zeggen welke bezwaren men tegen de statuten van het MPB heeft. Dat ze ernstig zijn bleek wel uit de opmerking van de heer Jac. Alders, de KVP-fractie-leider, n.l. dat de veranderingen, die van ka tholieke zijde worden verlangd, wel eens een diepgaande verandering van het wezen van de stichting zou den kunnen betekenen." Dat zijn ernstige woorden, die overigens geen inzicht geven in het standpunt van de katholieken over deze kwestie. Nu men van de zijde van de KVP in de raad met het verzoek kwam om bij 'n eventueel permanent zelfstan dig optreden toch subsidie aan het Katholieke bureau te verlenen en men daarvan de samenwerking min of meer afhankelijk stel de. kwam er vanzelfsprekend heftige oppositie. Deze werd nog gevoed door de op merking. dat de raad in zijn vorige vergadering een minder welwillen de houding ten opzichte van de KV P-fractie had aangenomen. Er wer den scherpe verwijten gemaakt aan het adres van de KW. maar ten slot te klonken uit de mond van de voor zitter ernstige woorden die niet na lieten ook op de katholieke leden in druk te maken. „Wij moeten slagen om tot overeenstemming te komen. Als wij straks onze onmacht tonen is dat het begin van het einde der MPB's in Nederland", aldus de bur gemeester. Inderdaad er wordt naar ons gekeken in Nederland. Amers foort demonstreerde op het stuk van de stichting van een MPB tot voor kort een verheugende eenheid. Die eenheid is nu zoek. Wij hopen van harte dat men in katholieke kringen tot overeenstemming zal kunnen ko men. Deelneming aan het Amers foorts MPB zal voor de katholieken niet betekenen het prijsgeven 'van een levensbeschouwing maar eerder het versterken daarvan. De katholie ke fractie staat voor een moeilijke taak, want uit een weigering om deel te nemen zou men de conclusie kun nen trekken dat in deze zaak het groepsbelang dat van de gemeen schap heeft overheerst. Een somber perspectief! ZO en passant is de melksanering in de raad aan de orde geko men. Pertinente tegenstanders heb ben wij in de vergadering niet ge hoord. Men was vrijwel algemeen van mening dat de voorlichting be ter had kunnen zijn. Het verkeersprobleem heeft Amersfoort al meer dan eens in beroering gebracht. Wij nemen aan dat de mensen die dagelijks naar een oplossing van dit probleem zoeken er slapeloze nachten aan te danken hebben. Maar nu is er dan toch een genie geweest dat heeft ontdekt dat het niet langer door mag gaan met de verkeerschaos op de Varkensmarkt. Men zal de verkeers stroom sneller gaan verwerken. Een pracht idee! Men kan ons niet verwijten, dat wij pessimistisch gestemd waren toen wij indertijd schreven dat de communisten na hun uitdrijving uit de commisies wel het naadje van de kous zouden willen weten over tal van zaken. In de eerste zitting van 1949 kwam deze drang-naar-het-we- tcn bij de CPN-leden al sterk tot uiting. De vragen van de CPN-leden vergden een uur langer vergaderen en dat in onze dagen, waarin men zeet dat tijd geld is. De burgemeester liet bij de aan vang van de vergadering een opti mistisch geluid horen over de ont wikkeling van onze stad en voorzag het nemen van grote beslissingen. Inderdaad er is ook nog zo iets als een uitbreidingsplan. We wachten in spanning. Prof. Veraart sprak voor de KAB Het leven van Ludwig van Beethoven Twee grote liefdes hebben Lud wig von Beethovens tragische leven beheerst. Daar was Therese van Brunswick, die bereid was bij hem te blijven, ook toen Beethoven door het noodlot, in de vorm van totale doofheid, achterhaald werd en daar was Juliette Guicciardi. die in ze kere zin voor Beethoven de fatale vrouw was. die om hem heen vlin derde, maar toch een geweldige in vloed lyDeft gehad op tal van schep pingen van de meester. Vóór de oorlog verwerkte de Franse filmindustrie dit gegeven tot een rolprent, die de naam ..Un grand amour de Beethoven" kreeg. De inmiddels overleden Harry Baur speelt een Beethoven, zoals de Fransen zich hem voorstelden: aanvankelijk vrolijk, een „bon vi- vant", later zwaarmoedig, een ge niaal wrak. In het laatste gedeelte van de film benadert Baur het Beethoven-type o.i. het best. Het was interessant Jean-Louis Barrault. inmiddels een ster van grote hoogte, schuchtere pogingen te zien doen om film te spelen in zijn rol als Beethovens neef Karl. De film viel tegen. Dat kwam vooral, omdat er een zeer oude co- pie gebruikt werd en het geluid evenals het beeld vaak niet scherp waren. Deels kwam dit ook. omdat de nadruk meer was gelegd op de mens Beethoven dan op de muziek Beethoven. Wat wij hoorden was zeer fragmentarisch: gedeelten uit de Mondschein-sonate. uit de Apas- sionata. uit de Eroica. uit de Vijfde Svmphonie en uit de Marche Fu- nèbre. Het Grand Théatre trok met deze speciale Donderdagavond-film bijna een volle zaal. C. J. B. Voor de Katholieke Arbei dersbeweging afdeling St. Hen- ricus Parochie, sprak Donder dagavond in het Parochiehuis aan de P. Borstraat prof. Ver aart over het onderwerp „Pu bliekrechtelijke bedrijfsorga nisatie". De inleider maakte de aanwezigen duidelijk, dat deze publiekrechtelijke be drijfsorganisatie een zaak is, die voor de toekomst van de arbeiders van onschatbaar be lang is. Hij wekte de aanwezi ge arbeiders op deel te nemen aan deze sociaal economische revolutie, die in overeenstem ming met de Nederlandse volksaard vreedzaam zal zijn. In ons bedrijfsleven, zo vervolg de spr. zal het niet langer zo zijn, dat enkele duizenden werkgevers verantwoordelijk zijn voor de wel vaart van ons land, doch na de totstandkoming der publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie zal het ge-, hele volk zijn aandeel in deze ver antwoordelijkheid dragen, het volk als geheel zal deel hebben in de leiding van onze productie en zal mee helpen bouwen aan de wel vaart van ons land. Spr. schetste vervolgens uitvoe rig de historie, die aan de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is voorafgegaan. Het uitgangspunt vormde het ten hemel schreiende leed der arbeidersklasse omstreeks 1886. Veel ellende werd openbaar en het werd de overheid duidelijk, dat men in dergelijke toestanden niet kon berusten. Enkele voorzie ningen, arbeidswetgeving, verbete ring woningen enz. werden getrof fen, gevolgd door andere. De Col lectieve Arbeids Overeenkomsten die thans geboren worden, noemde prof. Veraart spruiten van het baanbrekende v/erk, dat de vak verenigingen in de loop der jaren hebben verricht. Het woord publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, hetgeen wil zeg gen, zich zelf de wet, onder toe zicht. kunnen stellen, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat de toekomstige sociaal econo mische verhoudingen moeten wor den ingericht, ontstond in 1919 en sindsdien is deze gëdachte door de KAB uitgedragen. Wij hadden ons voorgesteld, zo vervolgde prof. Veraart, de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie direct na de oorlog een feit te doen worden, doch het departe ment van Economische Zaken was toen in handen van een socialist van de oude soort ,ir. H. Vos, die met zijn voorontwerp voor de pu bliekrecht. bedrijfsorganisatie. Va dertje Staat wilde spelen. De ka tholieken stelden zich op het stand punt, dat elke toevoeging van pro ductie aan de Staat, ons naar de politiek van Moskou zou voeren en het voorontwerp van minister Vos ging daardoor lijnrecht tegen de bedoelingen van de KAB en de KVP in. Wij kennen de tyrannie van het kapitalisme ert wensten geen andere almacht. Het vooront werp ging in communistische rich ting; het was geen publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie maar in wezen socialisatie. Het katholieke team van de Brink-Grinten, dat thans Economische Zaken regeert, zal de publ. recht, bedrijfsorgani satie naar katholieke inzichten uit voeren. Prof. Veraart wees er vervol gens op, dat twee wetsontwerpen de aandacht van de Tweede Ka mer vragen, in de eerste plaats een ontwerp voor de ondernemingsra den en een tweede ontwerp voor de bedrijfsorganisatie. De katholie ke eis is, dat deze beide ontwerpen worden gecombineerd. Eerst zal de bedrijfsorganisatie zijn beslag moeten vinden en daarna pas kan dc wet van de ondernemingsraden tot stand worden gebracht. Wan neer deze eisen worden ingewilligd, zo vervolgde spr., zullen de arbei ders over een jaar de medezeg genschap in de bedrijven hebben. Tijdens de rondvraag stelde een der aanwezigen de vraag of de werkgevers, die zich door de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie zien bedreigd, wel zullen medewer ken, wanneer het plan wet is ge worden. De spreker antwoordde, dat inderdaad een groot verzet be staat tegen de nieuwe regeling in de kringen van.openbaar christelijk denkende werkgevers, doch de werkgevers zullen zich naar de wet moeten schikken. I ndicn de werkgevers medewerking weige ren, de bedrijfsraden zullen toch worden gevormd en de arbeiders zullen tóch de helft van het be stuur uitmaken. Spreker besloot met de opmer king, dat West-Europa, staande tussen het kapitalistische AmeriKa en het communistische Rusland, z'n eigen sociaal economische politreK zal voeren en wat Nederland be treft, zullen de katholieken de pio niers hiervan zijn. Culturele avond V.R.A. Dezer dagen j.l. bood het bestuur van de Ver Rijksambtenaren Amersfoort de leden een culturele avond aan welke onder leiding stond van de heer H. Driessen. Me dewerkenden waren: mevr. A. van Gestel voordrachtkunstenares uit Utrecht, het A.D.M. dubbel-mannen- kwartet o.l.v Henk Nichting en de heer H. Driessen, piano. Henk Driessen, genoegzaam be kend als vertolker an luchtige pia nomuziek, bleek in het ernstige genre voor velen een openbaring Jammer dat hem geen vleugel of een betere piano ter beschikking stond. Vooral zijn eigen composities „Herinnering" en Concert-wals vie len in de smaak. Mevr. A. v Gestel, die we reeds meer mochten beluisteren, decla meerde op uitnemende wijze. Hoe hebben we genoten van dc sprook jes van Andersen cn Godfried Bo- mans cn hoe getroffen werden we door een fragment uit „De Bikkel". Het A.D.M.-kwartet bleek een waardig partner in dit gezelschap te zijn. De liederen die ten gehore werden gebracht werden goed en uitstekend van toon gezongen. Voor al het „Chor der Priester" van Wagner werd uitstekend gezongen. Schaken „Onder Ons" verloor van Baarn II Onder Ons kon het tegen Baarp II niet bolwerken en moest met 2M —TVz de-meerderheid der Baarn- spelcrs erkennen. A. H. Berrevoets redde de eer voor O.O. door het enige winstpunt te scoren. Door remises van G. Teunis, L. v. d. Schans en H. Enkelaar, werd de stand 2Vz7 Mr. De wedstrijd werd gespeeld voor de 4e kl. van de SGS. Examens Machineschri.iven: de dames D. de Graaf, R. Gerritsen. H. C. van Doorn, M. W. v. Hoogevest, A. C. M Stikvoort, C. Mejeur, E. Vei;- man (Soest), mevr. H. Hulswit- Meerding (Soest), E. Braun (Soest). J. H. Hoekman. P de Vries, C Cavadino, J. H. Kemme, A. A. Gerth, G. Burggraaf, G. v. Hattum, C. de Knegt en de heren: J. A. Veen, J. Hartog (Bunschoten) en J. Heineman (Terschuur). Pont-kantoorstenograaf: de dames mes: G. v. Hattum. T. Lambrechts en M Bruin en de heren: A. Selles en L. Vosselman. Ons dagelijks teveel Vooral wielrijders schijnen moei lijk te leren, hoe zij zich aan ver- keersbepalingen moeten houdgp. Acht personen reden zonder voor- of achterlicht, vier zonder bel, drie reden er naast elkaar, een ander bad geen wit achterspatbord, een wielrijdster liet zich door een auto voorttrekken en liefst twee perso nen lieten hun fietsen onbeheerd en ongesloten langs de openbare weg staan. Met de autobestuurders was het minder erg gesteld. Maar na tuurlijk waren er nog wel enkelen, die het stopverbod in de Utrechtse straat negeerden, geen richting aan gaven, zonder letter en nummer re den, of binnen de 10 meter van eer. haltebord parkeerden. Ons jaarlijks teveel Vaak zijn we ze 's nachts te gengekomen, die mannen van de Amersfoortse Nachtveilighcids- dienst. Donkere figuren, die aan deuren en ramen voelen, om huizen heenlopen, door ramen turen om te zien of er een dom oor het licht heeft laten bran den en hier en daar even stil staan om te luisteren en te kij ken. Meermalen hebben we vroeg in de morgen, als het nog aardedonker en doodstil was, zo'n ogenpaar in onze toch zo brandschone rug gevoeld. Andere keren misschien za gen we er toen op ons voorde ligst uit schoot er een onver wacht vriendel\ik „goeienavond" voor ons over. Zo hebben we ze al jaren hun werk zien doen. Tuintje in, tuintje uit, in warme zomernachten, maar ook in steenkoud vriesweer, in regen en in wind. We hebben ons vaak afgevraagd of die mannen nu werkelijk een taak vinden in zo'n slapende stad. Een klein papiertje dat ANV ons zond. stelde ons gerust. Wat. onze vachtwakers in 1948 aan onge rechtigheden aantroffen? Lees maar! Deuren open 2031, licht laten branden 1231, ramen open 2S4, fietsen buiten laten staan 284, sleutels in de voorkeur laten zit ten 60, voor waterleiding ge waarschuwd 5, ladder tegen huis 1, voor gaslucht gewaarschuwd 1, open auto's met inhoud 3, wasgoed buiten 11, politie ge waarschuwd 11. persoon aange houden 3. inbraak ontdekt 1, man van terrein verwijderd 1. In gedachten nemen we voor onze nachtwakers die oren, ogen. neus, handen èn hersens tegelijk weten te gebruiken diep onze hoed af. Zonder hen zou ..Ons dagelijks teveel" een ko lom beslaan, dunkt ons! Dan liever zo'n jaarlijks teveel! Burgerlijke Stand 27 Januari Geboren: Frans Daniel, z v J. v. Straten en H. Duizer: Elsien Marga- retha Petronella. d v J. de Jong en W. M. B. Rodenburg: Greta, d v R. Stoffer en G v. Dijkhuizen; Evert, z v W. G. v. Essen en A. J. Hage- beuk; Constance Jeannette, d v L. Mellegers en L. P. v. Schouwen Ondertrouwd: O. H. P. J. Kluit en J. M. C van Beers; J. Eiikel- boom en C. Nakman; G. A. v. d. Be- dem en J. M. Voorburg; P den Boef en G. v. Schoten: G. Terschogget cn G. Maas; G. Kaal en J Schjnnor- j. G v. d. Twcel en L. M. Bakkenes; J. C, M. Ligtenberg cn J. A. Oos- terbaan. Getrouwd: J. v. d. Hengel en K. Schimmel. np'-r,j.deri voorwerpen Stadsbus: zwarte Alpinopet met leeuwtje; een glacé herenhand schoen (nieuw); een paar licht blauwe dameshandschoenen; witte want (rechts): een herenporte- monnaie inhoudende 22 ets. en postzegels; een gouden damespols- borloge. Uitspraak doende in de zaak te gen Jean Landré verklaarde de kantonrechter de beschuldiging op enkele punten vervallen. Hij ver oordeelde Landré tot internering gelijk aan het ondergane vóórarrest. OLIEBORINGEN OP DE VELUWE De Nederlandse Aardolie Maat schappij is voornemens in dc naaste toekomst een diepe boring te ver richten bij Zwartebroek op de Veluwe. De In het verleden gedane geophysische waarnemingen openen de mogelijkheid van aanwezigheid van aardolie daar ter plaatse. De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft derhalve besloten tot een bo ring tot grote diepte (2000 meter) te Zwartebroek. De Nederlandse Aardollemaat- schappij heeft voor haar onderzoek een stuk grond gekocht van dc landbouwer J. van de Glind te Ter- schuur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2