Amersfoorts middenstand sprak over de m eiksanering Goede tijden bij veldlopen van de Politie T.B.C.-bestrijding wordt ernstig bedreigd mSSVSKSTER-^'; Heftige debatten leidden tot aanneming van motie Met de „Oranje" naar de Oost Voor een goed passende bril Noteert U even LAATSTE NIEUWS Veertig jaren bij Koninklijke stal 2 Zaterdag 5 Februari 1949 ACM-bestuur zegt „Dit staat en valt nooit meer" Aldus sprak met verheffing van stem en bezwerend armgebaar de heer Brouwer, de voorzitter der Cocpèratie voor de Melkhandel. Met „dit" bedoelende de sanering van de melkhandel in onze stad, die gisteravond het onderwerp van bespreking uitmaakte in een vergadering belegd door de Fede ratie van Amersfoortse Midden standsverenigingen, teneinde de zienswijze van de Middenstand georganiseerd en ongeorganiseerd te vernemen inzake de veel be sproken en veroordeelde sanering van de melkhandel. De voorzitter van de F.A.M., de heer L. A. A. v. Hamersveld, die met bewonderenswaardige kalmte de nu en dan heftige debatten in een rustiger sfeer trachtte te bren gen, zij het somtijds met veel ha- mergeklop zeide in zijn ope ningswoord. dat het niet vaak voorkomt, dat de F.A.M. zijn le den individueel bijeenroept. Daar voor moet wel een gegronde re den zijn. Deze is er, naar de me ning van het F.A.M.-bestuur, in een kwestie, die de gemoederen nogal beroerd heeft en naar later bleek, ook deze avond be roeren zou n.l. de melksane- ring. Spr. zeide. dat de vergadering geen besluiten zou nemen, doch alleen oriënterend zou zijn, om straks in eigen kring, iedere mid denstandsvereniging zelf. zich daarover te beraden. Hij hoopte, dat de discussies op hoog peil zcuden staan. De heer Kroes gaf daarna een uiteenzetting van de voorgeschie denis der melksanering. Als mid denstanders zijn wij aldus de heer Kroes, zeker niet vóór coeperatie. Bij de melkhandel ligt de zaak echter ze, dat een meer efficiente wijze van distributie noodzakelijk was. omdat de bestaanszekerheid bedreigd werd. De heer Friederichs, secretaris van de F.A.M. noemde de bedrei gingen, die daar waren voor de melkhandelaren- de grote con cerns, m.n. Albert Heyn, de boe- renorganisaties e.d., die de melk fabrieken opkopen, om zich zo doende meester te maken van het distributieapparaat van de melk. In Amsterdam en Rotterdam is dat reeds gebeurd. Het zelfstandig bestaan van de melkhandelaren is daarmee van de baan; ze worden bezorgers zonder meer. Laten we, vervolgde de heer Friederichs, de zaak nuchter be kijken. We krijgen allemaal het zelfde product, de melk van Amersfortia, onverschillig of we van de een of van de ander ne men. De melksanering heeft voor delen, al moet spreker toegeven, dat het anders had gekund. Na deze uitingen van achter de bestuurstafel is thans het woord aan de vergadering. En het bleek al spoedig, dat daarin de tegenstanders niet van de sanering, let wel, doch wel van de wijze waarop deze was doorgevoerd in de meerderheid waren. Tegenstanders Als eerste representant van de tegenstanders verkrijgt de heer Mosterd het woord. Hij vindt de sanering een unicum in ons land. Als ooit de vrijheid is weggeno men dan is het wel hier in Amers foort. De heer v. Ommeren vindt dat het publiek meer dan schan dalig door de melkboeren is be handeld. Het publiek is door deze handelwijze anders tegenover de leveranciers in het algemeen ko men te staan. Men vreest, dat eenmaal deze weg ingeslagen, Ijsbaan open voor kinderen Dc IJsbaan aan de Rubensstraat is vandaag alleen geopend voor kinderen. Het ijs is nog te zwak om ook ouderen in de gelegenheid te stellen te schaatsen; het kraakt nog, wanneer een volwassen man er loopt. bakkers, slagers etc. zullen vol gen. De heren Dorrestein en Visser brengen hun bezwaren, practische, naar voren, waarna de heer Van V e 1 z e n het accent verlegt, naar de principieele kant van de kwestie. Spr. betreurt dat deze vergadering geen besluiten zal nemen. Z.i. verliest de melk handel bij deze sanering geheel uit het oog zijn dienende functie als middenstander. Dat is de grote fout z.i. Als de middenstander zijn diensten niet meer vervult, als een zelfstandige, die er naar streeft zijn zaak te bouwen, doch een functie gaat vervullen als loon trekker. dan schakelt hij zich als middenstander uit. We mogen, aldus spr., blij zijn, dat het publiek zo heftig heeft ge reageerd op deze z.g. sanering. Het heeft daarmee zelf de mid denstand de weg gewezen tot eigen behoud. De heer Boekenoogen meent ook, dat de zaak dieper zit, dan alléén dat veranderen van melkbezorger. Daarvoor zijn van avond niet zoveel middenstanders naar „Concordia" gekomen. Neen: zoals het nu bij de melkhandel gaat, zal spoedig de service min der worden. Het persoonlijk ini tiatief gaat verloren. Mën kan zijn wijk niet uitbreiden, de stimulans om zijn werk goed té doen is weg. Spr. meent, dat een zuiver mid- denstandsbelang wordt gediend, als men tegen deze sanering op komt. Om de vrijheid De heer Rovers betoogt, dat zijn strijd niet gaat tegen de melk boeren. Wanneer er gesaneerd moet worden, is hij daarvoor, mits één principe niet wordt aangetast, d.i. de vrijheid van de consument om die leverancier te nemen, waar hij naar zijn mening het best bediend wordt. Spr. meent, dat zelfs de Duitsers met al hun brutaliteit vermoedelijk niet een sanering zouden hebben aange durfd als nu de Amersfoortse melkboeren doen. Spr. bezweert de Middenstand: ga deze weg niet op. Bewaar de vrijheid, die steeds de trots van de middenstand is geweest. De hele strijd van deze melksanering is slechts een begin, een episode van een tijdperk, dat we tegemoet gaan, en wat wij niet wensen. Nadat de heer S w a r t s het voor de melkhandel heeft opgeno men, komt dan de heer Brou wer als representant van de coöperatie aan het woord. Met al de ijver en het idealisme, waar over hij beschikt bepleit hij de zaak der melkhandelaren, somt de voordelen der sanering op. Met verheffing van stem en breed gebaar zegt spr. dat deze sanering er is en nooit meer zal verdwijnen. Het wordt echter wel dui delijk, dat tot deze sanering de melkhandel gedwongen werd, door de geringe winst marge op zijn product. Het gaat, aldus de heer Brouwer niet tegen de consument, maar juist vóór hem. We zijn in staat een veel beter product te leveren en de service is beter dan tevoren. Dan volgen de replieken. Het zou ons te ver voeren, deze in zijn geheel te vermelden. De heer Hanhart vindt dat de opkomst niet evenredig is aan de belangrijkheid van de materie. De heer Brouwer vergat te zeggen dat hij gedwongen is geworden door de regering. Dat is fout. De gehele middenstand wordt ge dwongen. Waar blijven de men sen, die niet voelen, dat we allen dezelfde weg opgaan. Het is toch zo, dat de melkboer heeft afge daan als zelfstandige. Hij is amb tenaar geworden. De middenstand moet georganiseerd worden. Wij moeten standorganisaties hebben. Laat de gehele Middenstand zich aaneensluiten. Dat is het grote voordeel van deze vergadering, dat de middenstander de ogen open genoeg niet bijdroeg tot meerdere kracht van 's heren Brouwers ar gumenten, werd na keuze tussen drie moties: één van de heer van Velzen, één dito van de heer Mos terd en één van het bestuur die geen genade vond in de ogen der aanwezigen, omdat zij niets uit drukte, de motie-van Velzen van de volgende inhoud in stemming gebracht en met overgrote meer derheid aangenomen. „Qe Amersfoortse Middenstand, bijeen in een vergadering, bijeen geroepen door de Federatie van Amei-sfoortse Middenstandsvere- niginge'n, vernemende: dat tenge volge van een onvoldoende zorg van de overheid voor de Midden stand ten aanzien van de melkhan del, hier ter stede, een regeling tot efficiënter melkdistributie is ont worpen; stelt met teleurstelling vast, dat in deze regeling de essentiële mid denstandsfuncties te veel worden ingekrompen; constateert anderzijds met vreug de het aandringen van het publiek om het behoud van de historische en normale middenstandsdiensten en gaat over tot de orde van de dag." Het middernachtelijk uur was zo goed als aangebroken, toen de voorzitter, met dank voor de op komst, de vergadering sloot. Met schip en camera dooi de Archipel Iedere Nederlandse jongen, die in Indonesië is geweest, zal U kunnen vertellen van het eiland Java. een van de mooiste eilanden van de Ar chipel. Vrijdagavond belegden de Vereniging „Oost en West", de Ne derlandse Reis vereniging" en 't Nut een filmavond in „Amicitia" met als onderwerp ..Java's pracht en praal", en het vlaggeschip „Oranje". Voor dit programma bestond veel belang stelling en hoewel de film in het be gin wel eens afbrak en het apparaat wat stoorde, toen de operateur een nieuwe lamp in het toestel deed werd er een uitstekende film gedraaid over de bootreis van de „Oranje". Alle ha vensteden werden aangedaan en elke plaats bood ons een ander beeld. We maakten kennis met de verschillende typen volkeren en gewoonten Voor al Port Said, met zijn Oosterse kle derdrachten en zijn nog primitieve middelen van vervoer trok de aan dacht, evenals Colombo, met ziin grote Engelse regeringsgebouwen en de plaats Ceylon op het gelijknamige eiland met zijn talryke tempels in velerlei stijl. Toen we na lang zwerven op de baren in Singapore, de sleutel van het oosten aankwamen, zagen we de gedienstigheid van de Maleier. bij het ontladen van schepen, zowel als bij het rijden van de passagiers in spe ciale wagentjes. „Rickshaws" ge naamd. In Tandjong Priok aan gekomen vielen we midden in de bedrijvigheid van deze stad. Handel en nijverheid spelen hier een grote rol, in tegenstelling tot Buitenzorg, dat met zijn prachtige villa's en de beroemde Plantentuin, het beeld van rust na werken biedt. Maar naar het midden van Java zien we meer be drijvigheid, wat betreft handel en nijverheid. Aan- en afvoer van goe deren vinden aan de havenplaatsen elk uur van de dag plaats. In het binnenland leeft weer het rustige soort mensen, dat voor de huizen zit te praten of op de markt met de gamelan en de wajangpoppen de bewoners vermaakt. Aan de andere kant van de markt echter zijn hanen en rammen elkaar aan het bevechten om hun bazen tevreden te stellen. Deze film werd vertoond onder re gie van mr. A. Huiskux met mede werking van de stoomvaartmaat schappij Nederland die zorgde voor opnamen van de fraaie „Oranje", een schip dat aan de eisen van de moder ne tijd in ieder opzicht voldoet. Arnhemscstr. 26. Tel. 6081. A'foort (bij de A'foortse Kei) Erkend Ziekenfondsleverancier Predikbeurten Christian Science Society (RHBS), Thorbeckeplein 1: 10 uur Nederlandse dienst; 11.15 Engelse dienst. Gcrcr. Kerk (Stoovestraat): Zondag 10 en 5 uur lecsdienst. Dinsdag 8 Febr. 7 uur ds van Stuyvenberg (Nunspect) Rem- Gemecnte: 10 30 uur ds N Blokker (Utrecht). Ver. van Vrljz. Herv. (Gast- huiskerk)10.30 uur ds H de Boer (Zwolle): Gebouw Speeltuin Soester- kwartler; ds C J van Royen Oud Ge ref. Gemeente (Muurhuizen); 9 30 en 5 uur Godsdienstoefening. 9 Febr 7 u. ds D van Leeuwen (Loenen a d. Vecht). Evang. Luth. Gemeente: 1030 uur ds v d Woudc (A'dam). Chr. Geref. Kerk: 10 en 17 uur ds J Drenth. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat); 10 uur dr N H Rid derbos 5 30 uur ds P Kuijper Jun. (Zeist). L. Costerplcin; 9 uur ds D A Zijlstra; 5.30 uur dr N H Ridderbos Tulpstraat: 9 uur ds P Kuijper Jun (Zeist). 5 30 uur ds D A Zijlstra. Ver. .van Gelovigen: 10 uur Eredienst; 17 u Pred. des Woords. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen Varkcnsmarkt 11 b)10.30 en 17 uur dienst. Oud Kath. Kerk: 10 uur H. Mis; 5 uur Vesper. Vrije Kath. Kerk: 10.30 uur H. Mis. Leger des Heils: 10 uur Heiligingsdienst; 19 uur Openluchtsamenkomst bij postkantoor; 20 uur Verlossingssamenkomst (Ma joor en mevr. Barteling). Zaterdag 5 Febr. van 20 tot 2130 uur. Straatzang Tent. Comité „Levensvragen". 10 30 uur; (Regentesselaan 21) Prof. Mr L A. Diepenhorst, muzikale medewerking heer G. v. d Burg. Jeugddienst. Kerk gebouw Herenstraat. Mej. K. Jonker, 19 uur. Ned. Herv. Gem.: H Cateeh. Zon dag 5 St. Joriskerk (Hof 1) v.m. 10 uur, ds. Blok, Bed. H. Doop, n.m. 5 uur, ds Hadders. Nwe Kerk (Leus- derweg 110) v.m. 10 uur. ds Gerrit sen, Bed. H. Doop, n.m. 7*u., ds Mac- kaay. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) v m, 9 uur ds Vermaas, v.m 10 30 uur ds Vermaas n.m. 5 uur. ds Smits. Bed. H Doop. Bergkerk (voorlopig Gymnasium) (Groen van Prinstererlaan 33) v.m. 10.30 uur. ds Braakman. Kapel Zon en Schild (Utrechtseweg 2G6) v.m. 10 uur. ds Hadders. Rusthuis „De Lichten berg" (Utrechtseweg 299) v.m. 10.30 uur ds Smits. Jongcrcndiensten Kerk (Appelweg), vm. 10,30 uur. de heer Kncgt. Wijkgcbouw (L. Cos- terplein 14) v m, 10.30 uur, de heer C. Vos. Gebouw Immanuol. (Tulp Stek. Jeugdhuis (Z. Singel), vm. 10 u str.). vm. 10 30 uur de herr J. van de heer A. van Woudenberg. Bijbellezing Donderdag 10 Febr Wijkgcbouw L Costerplcin 14. n.m. 7.30 uur, ds A. Steenbeek Gymnas tiekzaal school Joan van Dleststr.. n.m; 7.30 uur. ds Blok. Onderwerp: Johan nes 6 1—15. De spijziging van de vijfduizend". Filalethes. n m 7.30 uur, ds Van Hcnsbergen, van Schalkwijk. Emmakcrk (O Soesterweg 131), n.m. 7.30 uur. ds Koolhaas. Huwelijksinzegening. Nieuwe Kerk. Donderdag 10 Febr. n.m. 2.30 uur. ds Blok. Zondagsscholen. Bethel (Eemsitr 99) 10.3011 30 uur, Cl>r. School Kruis- kamp. 10—11 15 uur: Gabrie Mchcn- schooi Plantsoen Z,t 1011.15 uur: Wijkgebouw (L Costerplein 14) 12—1 en 2—3 uur: Openluchtschool (Hobbe- mastr 10 30—11.30 en 12—1 uur. Chr. School Rozen ytr) 10.3011 30 uur: Filalethes (Havik) 2—3 uur; Kapel Zon en Schild. 11.45—12 45 uur; Chr. School (v. Effcnlaan) 1011.15 uur; Zonnebloemstraat (O.L School) 10 30 —11.30 uur. Joan v. Dieststraat (Chr. School) 10.1511.15 uur; Westhill-kin- derdiensten (Bergkwartier); 6—8 jaar; 10.30. Heinsluslaan 1; 9—11 jaar; 10.30 11.30 uur Utrechtseweg 106. Doopsgez. Gem. 10.30 uur S. Gosses Gzn. Vrije Evang. Gem. 10 uur de Doelen Havik de heer Compagne (Oldebrock); 20 uur Appelweg ds. v. d. Werfhorst (Utrecht). Geref. Kerk (art. 31), Zuidsingel 10 uur ds. J. A. Vink; 17.30 uur ds. E. T. v. d. Born. Westerkerk 10 uur ds. E. T. v. d. Born. 17.30 uur ds. J. A. Vink. Grand-Thé&tre, Snouck.laan 4, tel. 4632. Van 4 t.m. 10 Febr. Lassie komt thuis". Zondag: 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. City Theater, Westsingel 7b, telef. 6572 Van 4 t.m. 10 Febr. „Fort Apache". Zaterdag en Zondag 1 30, 4, 6.30 en 9 u. Overige dagen: 2.30, 6.30 en 9 uur. 4 Febr. Amicitia. N.R.V. Nut en Oost-West, Filmavond, 8 uur. 4 Febr. Academie de Dancé. F. A. M. Buitengewone algem. leden- verg. Bespreking Melksanerings- vraagstuk, 8 uur. 5 Febr. Amicitia. Toneelvereni ging Euripides „De vrome leugen", 8 uur. 5 Febr. Markthal. Bond Ned. Mil. slachtoffers. Propaganda-feest- avond, 8 uur. 6 Febr. Academie de danse. Bal- jnasqué. 9 uur. VERKIEZINGEN VOOR GE MEENTERAAD Dit jaar zullen in alle gemeen ten raadsverkiezingen worden ge houden. Normaal moet de eenmaal gekozen gemeenteraad gedurende 4 jaar aanblijven, doch in de wet van 1 Maart 1946 is bepaald, dat na de verkiezingen in dat jaar. na een termijn van 3 jai'en weder raadsverkiezingen zouden worden gehouden om te voorkomen, dat bepaalde jaren een opeenhoping van verkiezingen zouden te zien geven. Krachtens de gemeentewet is de candidaatstelhng algemeen op de 2e Dinsdag in Mei. B. en W. hebben echter de bevoegdheid de verkiezingsdatum vast te stellen. Voor Rotterdam en Den Haag is deze datum 22 Juni. gaan. De voorzitter valt de heer Han hart bij. En hij verliest blijkbaar iets van zijn kalmte, als hij de middenstanders te lamlendig noemt om voor hun belangen op de bres te staan. Spr. geeft de absolute garantie, dat deze zaak niet uit is en dat 3lle middenstanders op de hoogte zullen worden gehouden van eventueel verdere stappen. Incident Als dan de heer Mosterd voor stelt een motie in stemming te brengen, laat de heer Brouwer zich even gaan en lanceerde een persoonlijke aanval op de heer Mosterd. Op diens verzoek legde de heer Hanhart, als voorzitter der Federatie van Bakkerspatroons, een verklaring af, waarin de heer Mosterd afdoende werd gerehabi liteerd. Na dit intermezzo, dat jammer „Fort Apache" In het City-Theater draait deze week een romantische avonturen film. Het gaat over Fort Apache, dat in de tijd van de strijd tussen het Yankee-leger en de Indianen stammen een der bolwerken was van de blanken. In Fort Apache beraamt kolonel Thursday, de commandant, plan nen om een oproerige Apachen- stam die naar Mexico is gevlucht, terug te halen naar Amerikaans grondgebied, De kolonel is echter buitenge woon stijfkoppig en weigert zich door zijn ondergeschikten, die de situatie rondom het fort beter ken nen dan hij, te laten raden. „Fort Apache" is een spannende film met een goede bezetting: John Wayne, Henry Fonda, Shirley Temple en niet te vergeten een paar stoere sergeanten, die menig een aan het lachen brachten. Het duurt echter wat lang, voordat de toeschouwer precies weet, wat er zal gaan gebeuren, maar als de „vaart" er eenmaal is, dan blijft zij, tot aan het enigszins abrupte einde. Veteraan Bredewold won op de 2500 meter Veel publieke belangstelling was er Vrijdag niet voor de door de Amersfoortse Politie Sport Vereni ging georganiseerde veldlopen in „Birkhoven". Van de zijde van de Politie lieten er ook veel, verstek gaan. Oorspronkelijk zoüden er tachtig athleten de strijd met elkaar aanbinden. Er waren slechts zes en veertig agenten gekomen. Niettemin is het een spannende race in de verschillende klassen geworden. De deelnemers van de Amersfoortse Politie waren 's morgens even gaan kijken, of het parcours met spikes te belopen was maar door de vorst kwamen alle deelnemers met gym schoentjes aan de start. Uit alle delen van het land waren de agen ten naar „Birkhoven" gekomen. In de klasse van de veteranen, waarin vier lopers 2|/2 km liepen, nam Bredewold van de Amersfoortse Politie meteen de kop gevolgd door Van Wijk uit Hilversum. Veel strijd is er bij deze loop niet gestreden. Bredewold slaagde erin steeds de kop te blijven behouden en liep de 2'/2 km in de tijd van 9.24. Tweede werd Van Wijk in 9.24.1. Pranger en Meester plaatsten zich als drie en vier in de tijd van resp. 11.36.8 en 11.49.5. Bij de B-klassers, die eveneens 2/2 km liepen, werd meer gestreden. De Amersfoorters Mik kers en Cornelissen kwamen bij de start meteen opzetten en bleven enkele minuten bij de kop, maar er werd in zulk een straf tempo ge lopen dat ze geen kans zagen, zich bij de eerste zes te plaatsen. De strijd ging hier voornamelijk tussen J. Bronsveld en P. Berlijn, die zich dan ook als eerste en tweede plaat sten. Zij liepen de 2/2 km in de mooie tijd van 8.42 en 8.42.1. De gedetailleerde uitslagen van deze afdeling zijn: 1. J. Bronsveld, 2. P. Berlijn, 3. H. M. van Min. 4. K. Veenstra, 5. I. Porck. 6. J. Alles. Tien deelnemers hadden inge schreven voor de A-klasse. Zij lie pen 4>/2 km. Bij deze groep liepen de twee Marathon-lopers Westerhof en Lankhaar mee. Toen de lopers de eindsprint hadden overschreden, dacht men dat het „wereldre- cord"(?) gebroken was, maar na derhand bleek, dat deze tien lopers 1500 meter te weinig hadden ge lopen. Dit was gekomen door een foute uitzetting van het parcours. De tijden, waarin de agenten ge lopen hadden, bleken ook zeer laag te zijn. De gedetailleerde uitslagen zijn: 1. H. Westerhof 11.56.5; 2. H. Lems 12.2.4: 3. M. Braun 12.9; 4. M. Kruyt 12.21.6; C. Redegeld 12.31.6; 6. H. Papenburg 12.37. Voor plaatselijke verenigingen van kleine gemeenten geen subsidie meer Mijnheer de Redacteur, Het dagelijks bestuur van de Amersfoortse Ver. tot Bestrijding der Tuberculose schrijft ons: De minister van Sociale Zaken heeft het besluit genomen, de sub sidie, tot dusver verleend aan plaatselijke verenigingen tot bestrij ding der tuberculose, in te trekken voor gemeenten van minder dan 200.000 zielen. Blijft dit, naar ons oordeel, voor de volksgezondheid noodlottige be sluit gehandhaafd, dan zullen de meeste verenigingen tot bestrijding der tuberculose geen reden van be staan meer hebben. Immers, zonder subsidie is het niet mogelijk de spe cifieke huisbezoeksters te hand haven. De bedoeling van de minister is dan ook, dat het huisbezoek i. d. v. zal geschieden door zusters van de Zoals het tot nu toe ging, liep het uitstekend, vooral door de di recte samenwerking tussen de dok toren der consultatie-bureaux en de wijkzusters, speciaal op het ge bied van recherche-werk, het speu ren naar infectie-bronnen. Hoe het gaat Onze Amersfoortse Vereniging b.v. beschikt over een paar toege wijde zusters, geheel voor haar taak berekend en geroutineerd in dit speciale werk. Zij houden nauw contact, onderling, met de districts arts en met het Verenigingsbestuur, waardoor zij geheel op de hoogte zijn en blijven met de noden en be hoeften van de patiënten in haar wijk, met de mogelijkheden van hulpverlening met raad en daad, met nuttig recherche-werk en on ontbeerlijke nazorg. Decentralisatie verbreekt die con- Kruisverenigingen (in Amersfoort: tacten is tijdrovend en onefficiënt: Groene Kruis, Wit-Gele Kruis en Diaconessen-arbeid) die dan voor melde subsidie zullen genieten. Uit de aard der zaak zouden die zusters dan eerst het diplpma moe ten behalen, dat voor de T.B.C.-be strijding vereist is, voor zover zij dit nog niet mochten hebben. Naar onze overtuiging is de ar beid van onze huisbezoeksters niet gelijk te stellen met het werk, dat de zusters van de Kruisverenigin gen verrichten. Deze arbeid name lijk, waar men eerst langzamerhand kan ingroeien, heeft een speciale instelling van de huisbezoekster nodig. Niet iedere zuster, ook al zou zij theoretisch geheel op de hoogte zijn, bezit de speciale eigen schappen en de roeping voor deze sociale tak van ziekenverzorging. In ieder geval wordt zij er geeste lijk zodanig door in beslag geno men, dat de zorg voor zieken op ander gebied en het daaraan ver bonden huisbezoek, hiermede be zwaarlijk kan samengaan. Protest De nieuwe regeling zou in alle opzichten^ een decentralisatie ten gevolge hebben, die ook uit orga nisatorisch oogpunt verderfelijk moet worden geacht.- Onlangs werd door de Ned. Cen trale Vereniging tot bestrijding der tuberculose, een buitengewone ver gadering belegd, waartoe uitnodi gingen waren verzonden aan alle afdelingen in den lande en aan de Inspecteurs van de Volksgezond heid, teneinde de meningen over deze aangelegenheid te leren ken nen. Vrij algemeen was men daar van oordeel en uitte dit in vlam mende protesten, dat het besluit van de minister een „dreigende li quidatie van een belangrijk deel van het werk van de specifieke Verenigingen, ja zelfs van deze ver enigingen zelf" zou betekenen en dat het afschaffen van de speci fieke huisbezoeksters, specialisten dus, een verzwakking in de strijd tegen de tuberculose zou veroor zaken. En dat nog wel, nu het ziekte- cijfer in stijgende lijn ls! Voorbeeld Ter vergadering kwamen mede delingen, waaruit bleek, dat in som mige plaatsen deze maatregel reeds was doorgevoerd en dat proefonder vindelijk kon worden aangetoond, dat de t.b.c.-bestrijding aldaar in kracht was afgenomen. Waartoe dan deze maatregel? Be zuiniging? Neen, dat niet! Integen deel kan worden vastgesteld, dat er voor het Rijk hogere kosten aan verbonden zijn, alleen al reeds door een sterke vermeerdering van wijk zusters en door het uitvallen van talrijke regelmatig collecterende t.b.c.-verenigingen. Wij achten het een gevaarlijke proefneming, waardoor niet meer of minder dan de volksgezondheid wordt aangerand. Blijkt deze proefneming want anders kunnen wij die maatregel niet noemen ons oordeel te be vestigen en dus niet te voldoen, dan is de „weg terug" afgesneden. Want opgeheven verenigingen der t.b.c.- bestrijding komen niet terug. Het is nu geen tijd voor experimente ren, daarvoor is de toestand te ern stig. ,we lopen verkeerd, taarnopsteker Kreuger, We kunnen teruggaan, die gaslicht immers dan hebben we twee kilometer te veel gelo pen, maar we kunnen ook doorgaan, dan scheelt het vier kilo meter. Eigenlijk moes ten we maar verder lo pen. Dat maakt kerels veel mooier vindt dan electrisch, omgekocht zijn of zou het puur toeval zijn geweest? DUBBEL.GAAS Ten bate van de Kath. Jeugdorganisa ties in de parochie St Maar wie Henricus wordt er op 255?» h,J er 5. 6 en 7 Februari een HET GARNIZOEN Het peloton had de hele dag gemarcheerd. De jongens liepen met hun hele uitrusting op extra", hun rug en sjouv/den C~K bovendien nog een bren-gun mede over de landwegen bij Amers foort. Ze waren fris en op gewekt aan hun 25 km. komt, die mag drie passen naar voren ma ken". Het hele peloton stapte drie pas voor waarts op één man na. De luit had er schik in. „Jij bent de enige man in dit stel. Jij ziet tenminste niet op te gen vierduizend meter ,,Schei uit, man," zei de soldaat vermoeid, „die drie passen waren me nog te veel!" fancy-fair gehouden het Parochiehuis m de P. Borstraat. Er zijn allerlei attracties, zo als pijlschijf, rad van avontuur, hengeltent, speerwerpen, electrisch vissen, dubbel gaas en zovoort. Als u ook weten wilt, wat dubbel gaas is. dan weet U het adres! begonnen, maar na ver derdagavond DANK U Een stapel Ameri kaanse en Engelse tijd schriften, afkomstig PUUR TOEVAL van Mevr. B. van de Het gebeurde Don- Zuidsingel vergrootte op loop van enige tijd Leusderweg, waar de raakten ze vermoeid, laatste gaslantaarn ge- Het vrolijke lied van doofd werd. Nét had „Madelein" werd niet onze burgemeester zijn meer gezongen en zelfs rede gehouden en net onze boeken- cn tijd- het fluiten verstomde. Tot overmaat was het gejuich van allemaal blijde Leus ramp liet de luitenant derwegbewoners ver- ze een verkeerde weg stomd, toen de „Gas- in slaan, waardoor ze minstens vijf kilometer een fanfare schriftenverzameling voor het militair sana torium weer aanzien lijk. Maar we hebben nog geen complete zending. Wie helpt er mee? WORDT VERWACHT Dinsdag is er een pijpers bliezen, waarin de NCRV-steravond in de om zouden moeten lo- schone regelen „Alle- Markthal, pen. De luit merkte het maal gekken, allemaal Zoals gekken" in voorkwa men. na een kilometer mar cheren. „Mannen", zei hij, ziet: niet veel te doen in de ko mende drie dagen. Vol doet het specialisme, dat onmisbaar is, verdwijnen en geeft dus ondanks hogere kosten, een verminderd ren dement aan ziektebestrijding. Wij hopen en vertrouwen, dat ons gemeentebestuur dit gevaar voor de plaatselijke gezondheid, dat uit 's ministers maatregel voort vloeit, zal trachten af te wenden, door te bevoegder plaatse met klem te protesteren. Het dagelijks bestuur van de Amersfoortse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose. Hoest Zouden ze door lan- gende keer beter! Rijknecht-majoor Duiser gehuldigd Vrijdagmiddag had in de Konink lijke stallen van het Paleis Soest- d k, een bijzondere plechtigheid plaats: de heer M. J. Duiser, rij knecht-majoor, herdacht namelijk het feit dat hij 40 jaar geleden in dienst trad van het Koninklijk stal Departement. Prins Bernhard, die vergezeld was van Koningin Juliana en Prinses Beatrix, sprak, in tegen woordigheid van de Hofhouding en het personeel der stallen, de jubila ris toe en memoreerde zijn grote verdiensten en arbeidsijver, waar mede hij steeds zijn werk in dienst van de Koninklijke stallen heeft vervuld, hetgeen een lichtend voor beeld is voor de jongeren. Hierna speldde hij hem de ere-medaille in goud van de Huisorde van Oranje op de borst. Vervolgens richtte H. M. de Konin gin zich met zeer waarderende woorden tot de heer Duiser en bood hem uit dankbaarheid een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aan, alsmede een foto van het Koninklijk gezin. Namens de leden der Hofhouding wenste Jhr. Mr. C. Dedel de jubila ris van harte geluk met zijn 40-ja- rige dienstvervulling en bood ver schillende waardevolle geschenken aan. Een vertegenwoordiger van het personeel overhandigde de jubilaris, namens dat personeel en de voet balvereniging K.P.S., een blijvend aandenken De heer Duiser dankte aan het einde van de huldiging, in het bij zonder de Koninklijke Familie (waarvan hij, naar hij mededeelde, H. M. Koningin Juliana, toen Zij nog een meisje was. heeft leren paardrijden) voor de bijzondere onderscheiding hem te beurt geval len, benevens allen, die deze dag voor hem tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Gaan V.V.D. en C.H.U. samen bij raadsverkiezing? Vrijdagavond hield de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in de zaal van De Gouden Ploeg ha3r jaarvergadering, die goed bezocht was. De leiding berustte bij de heer Begemann. De jaarverslagen van secretaris en pennigmeester werden goedgekeurd. Bij de candidaatstelling voor het Hoofd-bestuur, werd besloten om de machtiging van het voorstel van het hoofd-bestuur te volgen Na enige discussie werd tenslotte besloten om bij de a s. gemeente raadsverkiezing met de Chr. Hist, samen te gaan. na eerst met deze partij overleg te plegen. De candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing, werd uit gesteld tot de volgende vergadering. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken: Oude Kerk, 10 u: ds. D. v. Krugten, 17 u: ds. E. Groeneveld; Emmakerk, 10 u: ds. M. Verkerk. 17 u: ds. D. v Krugten: Heeskapel, 10 u: ds. E. Groeneveld: Zonnegloren, 10 u: ds. B. v. Ginkel (Utrecht); Eltheta, 10 u: Kindcrkcrk; Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat, 10 u: Kinderkerk. Evangelisaticsamenkomstcn: Zon dag. 6 Febr. 19 u: Huize Buitenzorg. Spreker de heer S. van Gorkum. Dinsdag 8 Febr.. 20 u Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat, ds. E. Groene veld: Donderdag 10 Febr., 20 u.. Heeskapel, spreker de heer S. v. Gorkum. Keref. Kerken: Julianakerk, 9, 1045 en 17 u: ds. A. Brouwer; Wil- helminakerk, 10 en 17 u: ds. H. v. d. Berg; Maandag 7 Febr., 20 u: Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat, ds. A. Brou wer. Geref. Kerk: Gebouw „Rehoboth". Buntweg. 10.30 en 17.30 u: ds. J. Waagmeester (Baarn); Viering H. Avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 10 cn 16 u: ds. L. de Bruyne; Donderdag 10 Febr.. 19.30 u: ds. L. de Bruyne (Hilver sum). Geref. Gemeente: Kleine Rem- brandtzaal, 10 en 17 u: Leesdienst; Maandag 7 Febr., 19 u: ds. Blok (Zeist). Ver. Vrijz. Godsdienstigen, afd. Ned. Prot. Bond: Gebouw Religie en Kunst. Rembrandtlaan, 10.30 u: ds. F. H. v. Aalst (Assen). Doopsgezinde Gemeente: Kerkge bouw Eemnesserweg. Baarn. 10.30 u: ds. A. J. Meerdinkv d. Ban. Vrije Evang. Gemeente: Kerkge bouw Eemnesserweg. Baarn, 16 uur Evangelist Meeuwen (Enkhuizen Evang. Luth. Gemeente: Luther Kapel, Korte Schoolstraat. Baarn. j 10.30 u: ds. J. G. Duyvendak (Am- I sterdam). Vijftig gulden boete wegens mishandeling Als nasleep van het incident in Juni op de autoweg Vianen- Utrecht, waarbij de Soester fabri kant J. M. door een zestal Joden was mishandeld op vermoeden van diens anti-Joodse houding, stond Vrijdagmiddag de Israëlitische koopman H. W. uit Amsterdam wegens mishandeling voor de Utrechtse Politierechter terecht. Verdachte bekende de fabrikant geslagen te hebben, doch zeide te menen in zijn recht te staan omdat de aangevallene de Joden had be ledigd. Zowel de Officier van Justitie als de Politierechter wezen er ver dachte op, dat hij zelf nooit voor eigen rechter mocht spelen en dat hij veel beter gehandeld zou heb ben, wanneer hij van de belediging aangifte bij de politie had gedaan. De Officier eiste tegen verdachte één maand voorwaardelijke gevan genisstraf, benevens een boete van f 50 of 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Knap, of schoon in het algemeen de eigen berechting veroordelend, meende dat hij de tegenwoordig veelvuldig voorkomende gevallen van uitin gen van Jodenhaat, het zich zelf recht verschaffen door de Joodse volksgroep wel geoorloofd moet worden beschouwd. De gebruike lijke justitionele weg is te lang en te onzeker, verklaarde pleiter. Derhalve concludeerde hij tot vrij spraak, subs, een zeer lichte straf. De Politierechter, mr. Plugge, verklaarde de zienswijze van de advocaat inzake een apart Joods recht met te kunnen delen. Met het oog op het blanco strafregister van verdachte en het feit, dat deze in de mening verkeerde inderdaad beledigd te zijn, veroordeelde de rechter W. tot f 50 boete, subs, vijf en twintig dagen hechtenis. oetbalprogramma Het programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: 2.30 uur: Quick ISEC I: 2 uur: BDC I—HDS I: 2.30 uur: SEC 2—'t Gooi 3; 2 uur: Amersf. Boys 5 BDC 3; 12.30 uur: En Avant 4—BDC 5; Quick 4Soester Boys 2 uitge steld. Jeugdvoetbal: 12 uur: SEC jun. ABDC jun. A; 12 uur: BDC jun B.—BDC jun. D. Medische Zondagsdienst SOEST: Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" Van Weedc- straat 46. SOESTERBERG: Dr. Brandt, Dolderseweg 59 te Den Dolder, zal Zondag a.s. de artsendienst waar nemen. Voor onze militairen De op de uitvoering van het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Juliana" gehouden collecten voor onze mili tairen overzee brachten resp. 100.20 en 76.97 op. Het eerste bedrag werd bestemd voor de militaire leden van het corps, terwijl het tweede bedrag afgedragen zal worden aan de Ni- win. Hnnfiland Jaarvergadering K.V.P. In Hooglanderveen hield de af deling van de K.V.P. haar jaarver gadering. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester waren alleszins bevredigend. Hierna voerde de heer mr. Koo ien uit Amersfoort het woord, waarna gelegenheid werd gegeven tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik gemaakt werd, waarbij vooral de nadruk gelegd werd op de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen. Zij nog vermeld, dat voor de pauze de heer Mulder als afge vaardigde voor het partijcongres over dit congres een duidelijke uit eenzetting gaf. Raadsvergadering O O De raad der gemeente komt op Maandag 7 Februari 1949. des n.m. 7 uur ten Gemeentehuize bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Verslag van de commissie tot wering van Schoolverzuim over 1948; Vaststel stelling van een nieuwe gemeen schappelijke regeling betreffende de schoolartsendienst; Het aan gaan van een vaste geldlening met de Bank voor Nederlandse Ge meenten tot een bedrag van f 62.000.-. op annuïteitsbasis, voor de financiering van de woningen aan de Coelhorsterweg; Aanbieding begroting 1949. Burgerlijke Stand Geboren: Martha Jacoba, d. v. A. de Ridder en C. Hagen; Herman Marinus, z. v. H. Scheffer en J. Groot Wassink; Tjitske Maria, <L v. B. Huisman en A. Lendemeijer. Gehuld: A. J. Kraan en G. F. v. Velsen. Overleden: Klasina Brouwer, oud 85 jaar, wed. v. W. v. d. Heuvel. Medische Zondagsdienst Alleen voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag aan staande waargenomen door dr. W. Verbeek te Hoogland (Tel. K 3493 - 260). Dit geldt voor Hoogland- Hooglanderveen en Hoevelaken. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk, Den Ham, Zondag 6 Febr. ds. O. S. Jellema. StovJenburg Spreekuur burgemeester De burgemeester van Stouten- burg zal in plaats van op Woens dag 9 Febr. a.s. spreekuur houden op Dinsdag 8 Febr. a.s. van 1112 uur te Achterveld (bij de heer Zandbrink). Leusden Krijgt Schuttershoeflaan waterleiding? Door burgemeester en wethou ders der gemeente Leusden is een aanschrijving gericht tot de bewo ners van de aan de Schutterhoef- laan gelegen woningen, om te trachten te komen tot de dringend noodzakelijke aanleg van waterlei ding, door aansluiting op het wa terleidingnet van Amersfoort. Hier toe zijn alle belanghebbends bewo ners en huiseigenaren uitgenodigd tot een bijeenkomst op Maandag 7 Febr. a.s. om 14 uur ten gemeente huize te Hamersveld.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2