KOU Cf Een nederlaag van het Foreión Office ZWI BORNSTEIN diende 12 jaar onze belangen in Palestina GRIEP Akkertjes DfiGmiT Opnieuw verhoren, minder slim maar fanatieker In gesprek met een man die vele goede herinneringen aan Nederland heeft W"BC r J DE A VONTUREN .VAN KAPITEIN ROB De brandtrap Sliipia hsui $m>!L Geheim agent in i oorlogstijd Fanny houdt heel Australië bezig Overdekte banen zijn niets voor Wim Slijkhuis Om de wereldtitel tafeltennis Radio-programma Zaterdag 5 Februari 1949 JERUZALEM, 16 Januari 1949 Uhebt hier in Palestina de belangen van Nederland op buitengewone wijze gediend, maar gij zult deze werkkring verlaten voor een mooiere dan die, w?lke thans achter U ligt". Met deze woorden nam dr. J. A. N e d e r b r a g t, consul-generaal der Nederlanden te Jeruzalem, afscheid van Zwi Bornstein, de man. die twaalf jaar lang in verschillende functies Nederland hier vertegenwoordigde De waardermg, welke men in Hollandse kring hier en in Nederland voor ▼ijn werk koestert, vond haar welsprekende erkenning in de Orde van Oranje Nassau, die hem op 11 Januari j.l. tijdens een informeel samenzijn in het Nederlandse Consulaat-Generaal op de borst werd gespeld. De heer Bornstein is inmiddels benoemd tot hoofd van de Consulaire Afdeling van de Regering te Tel Aviv, als hoedanig hem de administratieve leiding van de Iraël-consulaten in het buitenland is toevertrouwd. Met dit afscheid eindigt een twaalfjarige periode van intensieve Neder landse belangenbehartiging in Palestina, die ongetwijfeld de moeite waard is om voor de lezers van ons blad te worden gememoreerd. hebben het geluk, de heer Bornstein nog juist thuis te treffen op de laatste avond voor hij naar zijn nieuwe werkkring ver trekt. In de hem eigen sobere en prettige spreektrant, waarin hij zo vele Nederlanders van dienst was, vertelt hij zijn opmerkelijke levens geschiedenis. die hem reeds op 13- jarigc leeftijd uit Polen naar Neder land bracht, waar hij de laatste klassen van de middelbare school afliep om er na enige tijd in het buitenland te zijn geweest terug te keren en er als „chaloets", als Paiestina-pionier, te worden opgo- nsJKzsran door drs. J. A. Coltof t i'.z-gatasMHUg.-j'zj raaia SJ iv rzi leid Deze opleiding ontving hij ils boerenknecht op een tweetal boe renbedrijven in de Achterhoek van Overijsel om zich vervolgens bij kaasboeren in Noord- en Zuid-Hol land op de zuivelbewerking te spe cialiseren. Na deze eerste voorbe reidingen gaat hij de verkregen praktische kennis consolideren en verdiepen in de tweejarige oplei ding aan de Zuivelschool te Bols- ward. welke hij in één jaar vol brengt. Na het verlaten der school wordt hij in 1927 benoemd tot ad junct-directeur van de Coöpera tieve Melkproductenfabriek te Ber- gum, welke functie hij twee jaar later opgeeft om te vertrekken naar Palestina. Niet gemakkelijk is dit vertrek; „want zo zegt ons de heer Born stein deze jaren in Friesland be horen tot de mooiste van mijn le ven. Geleidelijk ben ik er een diepe sympathie gaan voelen voor de bewoners van deze bijzondere provincie met hun aanvankelijk ge sloten karakter. Doch naarmate ik hen meer leerde kennen, verander de deze geslotenheid in een vriend schap van ^en onvoorwaardelijk heid en een openhartigheid, zoals ik ze elders nauwelijks heb onder vonden. Daardoor leek mijn ver trek uit Friesland veel op een vlucht; was ik niet snel vertrokken, ik zou mij niet meer kunnen los maken van de omgeving, die mij zozeer boeide. Nog juist bijtijds deed ik daarom de grote stap. Ik moest naar Palestina van den be ginne af was dat het doel". Naar „Eretz Jisrael" MET deze prettige herinnering aan Nederland vertrok Born stein naar „Erets Jisrael", waar hij bij de machtige coöperatie, de Te- noewa, als technisch leider werd aangesteld. In deze functie bleef hij enige jaren en hij richtte vervol gens een eigen melkbedrijf op In April 1937 volgt dan zijn t>enoe- ming tot secretaris van de heer Pennink, de toenmalige han delswaarnemer in Palestina, waar mede hij het terrein van het parti culiere en coöperatieve bedrijfsle ven vaarwel zegt. Voortaan zal hij zich wijden aan de vertegenwoor diging van Nederland en de belan genbehartiging van Nederlandse on derdanen in Palestina. Reeds een jaar later, wanneer zijn chef als Consul-Generaal naar Kobe vertrekt, vervolgt hij' diens arbeid geheel zelfstandig. Dan verschijnen zijn weldoorwerkte rapporten over het bedrijfsleven van Palestina, waarvan een aantal als afzonder lijke bijlagen van „Economische Voorlichting" wordt opgenomen. Waar daartoe ook maar enigszins de gelegenheid bestaat, worden be langhebbenden uit beide landen met elkaar in connectie gebracht, mogelijkheden tot telkens nieuwe contacten onderzocht en daardoor alles in het werk gesteld om Ne derland een passend aandeel te ge ven in de voorziening van de op- bouwbehoeften van Palestina. In derdaad neemt in deze jaren de handel met Nederland ook sterk toe. Met name de import van agra rische producten ontvangt zijn deel in deze versteviging en uitbreiding der handelsrelaties. Tot April 1942 trad Bornstein op als handelswaarnemer voor Neder land. Het was een toevalligheid, dat het Nederlandse Consulaat en het Bureau van de handelswaarnemer destijds in eenzelfde gebouw te Je ruzalem waren gehuisvest. Deze toevalligheid heeft ertoe medege werkt, dat toen in 1938 de heer S. van Vriesland, toenmalig Consul, als directeur van de haven naar Tel Aviv vertrok de destijds nog hoofdzakelijk economische consu laatswerkzaamheden aan de heer ZWI BORNSTEIN Bornstein werden opgedragen Zijn grondige kennis van de betreffende materie maakte deze keuze overi gens tot een voor de hand liggende. Met één slag DE 10e Mei 1940 was ook hier een datum, die alles met één slag veranderde. Van die dag af had de feitelijke behartiging van economi sche belangen, gericht op het ver keer tussen Nederland en Palestina weinig betekenis meer. Zij. moest worden vervangen door een een zijdige reportage ten dienste van de Nederlandse instanties in Londen, die naarmate de oorlog voortging zich steeds meer oriënteerde op de mogelijkheid en voorbereiding van hernieuwde relaties na de oor log. Zodra Nederland als bevrijd land weer zou kunnen starten, moest men gereed zijn. de afgebro ken draad op te nemen. Het was echter niet te vermijden, dat de eco nomische actie gaandeweg vermin derde. doch tegelijkertijd kwam de consulaire werkzaamheid wat meer op de voorgrond. Tot deze behoorde om. ook de aanwijzing van man schappen uit de in Palestina woon achtige Nederlanders ten behoeve van de geallieerde krachtsinspan ning; een dertigtal hunner nam dienst in de Irene-Brigade. Dan volgen met korte tussenpo zen de officiële veranderingen: in Juli 1942 en October 1943 zijn be- Nu Nederland de staat Israel de facto heeft erkend, is het tijd stip aangebroken om diploma tieke betrekkingen aan te kno pen. De dagbladen hebben ver meld, dat dr. J. A. Neder- bragt, voormalig consul-gene raal bij het Britse mandaat-gou vernement in Jeruzalem, thans onze officiële diplomatieke ver tegenwoordiger bij de regering te Tel Aviv is geworden Wat niet in de kranten heeft gestaan is, dat de heer Zwi Born stein twaalf jaar lang Neder lands belangen in Palestina heeft behartigd. Over het vele werk dat deze actieve figuur in die periode voor Nederland heeft ge daan. schrijft onze correspondent in Palestina, drs. J. A. Coltof in nevenstaand artikel. noeming tot vice-consul, resp. con sul en tenslotte in November 1944 die tot wnd consul-generaal. In dat jaar gelukte het de „Ir- goen Olej Holland", de organisatie der uit Nederland afkomstige immi granten, een uitwisseling tegen Duitsers tot stand te brengen van honderd Nederlanders, die naar het concentratiekamp Bergen-Belscn waren gedeporteerd. Verzwakt en uitgehongerd arriveerden zij in Pa lestina. Ten behoeve van deze nieuw aangekomenen werd een door de Nederlandse Regering gefinancierde steun- en reclasseringsactie in het leven geroepen, welke in samen werking met de „Irgoen" door het Consulaat ten uitvoer werd gelegd. Er is een oud gezegde, volgens hetwelk geen enkel bedrijf geld kan maken zonder reclame (behalve na tuurlijk de Rijksmunt!). Ook hier mee heeft men op het Nederlandse Consulaat in Palestina terdege re kening gehouden. Want reeds enige jaren voor het einde van de oorlog werd een propagandadienst in wer king gesteld: een persafdeling ver spreidde berichten over Nederland en regelmatig vonden de bulletins hun weg naar de Palestijnse bladen. Het einde van de oorlog herstelde de directe verbinding tussen de beide landen en sindsdien breidden de consulaire en economische werk zaamheden van de heer Bornstein en zijn staf zich weer uit. Reis naar Europa TER afsluiting van zijn consulaire arbeid maakte de heer Born- stein een reis naar Europa, waar hij Nederland. Frankrijk, Engeland en Zwitserland bezocht. Gevraagd naa." zijn indrukken, vertelde hij ons van de hartelijke ontvangst, die hem in Nederland ten deel viel en van de grote sympathie, die hij er allerwe gen voor de Joodse staat had ont moet. „IJit veel wat ik gezien heb aldus besloot hij ons onderhoud blijkt duidelijk, dat de wederop bouw in Nederland verder gevor derd Is dan in de overige Europese landen, die onder de oorlog hebben geleden, hetgeen zeker niet in de laatste plaats te danken is aan de morele en geestelijke standaard van het Nederlandse volk" De heer Bornstein bezit niet de Nederlandse nationaliteit. Door zijn grote belangstelling voor de Neder landse zaak. de grondigheid waar mee hij zich de kennis der betref fende vraagstukken heeft eigen ge maakt en wellicht ook door een merkwaardige samenloop van om standigheden, is hij desondanks twaalf jaar lang degene geweest, die de Nederlandse belangen in Pales tina heeft vertegenwoordigd. De naar algemeen oordeel voortreffe lijke wijze, waarop hij zich van deze taak heeft gekweten, maken de on derscheiding. hem door dc Neder landse Regering verleend, tot een gebaar, dat hier in Palestina in brede kring ten zeerste wordt ge waardeerd. Dit jaar 10 ploegen in Ronde van Nederland De organisatoren van de Tweede Ronde van Nederland hebben, gebruik makend van de ervaringen welke ver leden jaar werden opgedaan, besloten het aantal deelnemende ploegen tot tien te beperken. Deze ploegen zullen elk uit acht renners bestaan. Vijf Nederlandse teams zullen de strijd aanbinden met vijf buitenlandse. Het ligt in dc bedoe ling al deze ploegen weer door Neder landse firma's te doen adopteren. 3. Ja. Rob heeft con tact! „^jallo!" roept hij verheugd, „hier de „Vrijheid II!" Over!" En dan valt hij van verba zing bijna van zijn stoel, want dat is werkelijk een verrassing: „Hallo Rob!!" hoort hij iemand roepen, „hallo, hier Pru- don! Waar zit je Rob; waar zit je? Over!"Pru- dondat moet profes sor Prudon zijn, de Franse geleerde, met wie Rob het zonderling ste avontuur van zijn leven heeft beleefd. De geleerde deelt hem me de, dat hij zich aan boord van een schip bevindt op de rede van een eiland, dat bij de zeelui bekend staat als ;,Het Levende Eiland". Maar Rob meent te weten, dat het onbewoond is en om zijn tal loze klippen werd het tot dusver altijd door schepen gemeden. Het eiland dankt zijn naam aan het feit, dat het voortdurend van vorm verandert. Prudon geeft Rob de lengte en breedte precies op en na vier dagen komt het eiland in 't zicht. En tot zijn verbazing ziet Rob verscheidene schepen voor anker liggen op de rede en op de top van het eiland ziet hij hoge radlomasten staan. Advertentie EXAMENOPLEIDING Hoofdakte-Fr., D. en Eng. L.O. RESA HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus ffSnlpvericouden ol all««n maar hoofd- en k««lpl|nt f Verwaarloos io n kou toch niet. de gevolaon kunnen •rnsltg zflnl B«strijdt do Iniectie daarom direct, neem n „AKKtRTJF* on ga dan vroeg naar bod. „AKKERTJES" bevordoron hot transplreron on vordr1|vtn do koorts. Lot goed op het AKJCER-morkl helpen direct! Voor de Zondag Een groot gebouw. Aan de gevel bevestigd een brandtrap, die langs alle verdiepingen loopt. Op elke verdieping onderbroken door een klein ijzeren balcon, waarop een deur uitkomt. Echter ontbreekt er een stukr'en wel het eerste stuk. Meer dan een manshoogte van de grond houdt de trap abrupt op. Eindigend in twee doelloos uitstekende stukken ijzer, waar geen sport meer tussen is. Die trap is onbruikbaar. Want hoe ik me ook rek, hoe hoog ik spring, ik kan dhar juist niet bij komen. Wanneer ik zo sta te kij ken. kan ik in gedachten alle ver diepingen bereiken, ja, tot in de dakgoot klimmen. Maar in feite is die hele brandtrap voor mij onbe reikbaar, omdat de laatste zestien sporten ontbreken. Dat is natuur lijk expres gedaan. Het zou voor dieven en insluipers een te schone gelegenheid zijn, en dc straatjon gens braken er hun nek op. Neen, die brandtrap is geen vergissing. Nu sta ik voor het Eangelie van Jezus Christus. En ik denk aan die brandtrap. Het is een schoon en doelmatig geheel. In gedachten kan* ik er langs klimmen tot in Gods gemeenschap. Maar: ik ben te klein, ik sta te zeer op deze aarde, het is mij te hoog, ik kan daar niet bij. Maar die brandtrap is ook geen entree tot het gebouw. Het is de nood-uitgang, wanneer er daarbin nen brand zou uitbreken. Dan zul len de mensen langs de brandtrap vluchten. Wanneer ze beneden ge komen zullen zijn, zal men hen op vangen bij die laatste sprong. En zelfs, wanneer dat niet het geval zou zijn, zal men van clie hoogte springend, heelhuids beneden ko men. Het is alleen voor noodgeval len. En dan is het een veilige en zekere weg ter ontkoming. En weer denk ik aan het Evan gelie van Jezus Christus. Alleen voor verlorenen, alleen voor die vermoeid en beladen zijn, alleen voor de wanhopiger. Geen glorieu ze opvaart naar omhoog, tot in de sfeer van God, maar een ontkoming uit de brand. Voor wie ontdekte, dat er langs de gewone wegen geen uitkomst is. En kijkend naar de brandtrap, bid ik: Here Jezus, geef, dat velen de geestelijke nood ontdekken, op dat Uw Evangelie niet meer een te hoog ideaal, maar een dankbare weg ter ontkoming voor hen zij. v. E. De Nederlandse kunstrijdsters Lydia Stoppelman en Rietje van Erkel zullen dit weekeinde deelnemen aan de Inter nationale wedstrijden ln het kunstrijden voor juniores, welke op de kunstijsbaan te Zürlch worden gehouden. R EVIN heeft de laatste tijd geen gelukkige hand gehad. Nadat hij eerst het roer heeft moeten wen den inzake Palestina, heeft hij oen goede week geleden zijn standpunt ten aanzien van een (West)-Europees parlement radicaal gewijzigd. Ongetwijfeld bestaat er tussen bei de frontveranderingen een verband. Het Lagerhuisdebat over Palestina is voor Bevin en z'n collega's van het kabinet een onpleizierige ervaring geweest. Want wel kregen zij ten slotte een voldoende meerderheid bij de stemming, maar le. vielen de conservatieven, tot dusver de steunpilaren van Bevins politiek, en bloc van hem af; 2e. onthielden niet minder dan 50 60 Labourafgevaardigden zich van stemming; 3c. ontving Attlee na afloop van het debat vrij wat mededelingen van zijn fractieleden, dat zij uitsluitend vóór de motie van goedkeuring had den gestemd, om de regering een ne derlaag te besparen, maar niet uit overtuiging, dat Bevins politiek voor Engeland de beste was. Er is lang een sterke groep oppo santen in de Labourparty tegen Be- vin; zij staat, zoals men weet, onder leiding van dr. Crossman. Deze groep zou niets liever willen dan Bevin zo gauw mogelijk te wippen, maar de rebellen weten, dat Attlee onder geen voorwaarde zijn Foreign Secre tary wil loslaten en dat hij de collec tieve verantwoordelijkheid van het kabinet voor de buitenlandse politiek als een schild boven Bevins hoofd houdt Daarom weten de opposanten, dat zij dan alleen enige kans hebben, wanneer, zoals bij het Palestinadebat het geval was, ook de conservatieven (en liberalen) Bevin te lijf gaan en wanneer, zoals toen het geval was, ook de publieke opinie in Engeland zich voor een flink deel misnoegd toont over de politiek van het Fo reign Office. Zo'n gelegenheid bood hun. gelijk gezegd, het debat over Palestina; zo'n gelegenheid zou hun ook de kwestie van het parlement der Westeuropese Unie hebben kunnen bieden. Want er gingen steeds meer stemmen op in Engeland, die de vraag stelden, of Bevins hardnekkig verzet tegen dit parlement, althans tegen werkelijke bevoegdheden ervan, dat wil in we zen zeggen zijn vasthouden aan de volstrekte souvereiniteit van eigen land niet zouden leiden tot een iso lement van Engeland ook in Europa. Want de Franse minister Schuman had bij zijn bezoek aan Londen im mers niet onduidelijk te kennen ge geven dat Frankrijk desnoods zonder Engeland en in dat geval in samen werking met Duitsland voort zou gaan op de weg naar een Europese eenheid. Met andere woorden: de hierboven genoemde factor van de ongerustheid en misnoegdheid van de publieke opinie was ook ditmaal weer aanwezig. En ook de conserva tieven waren opnieuw bereid ten aanval te gaan. Niet zozeer omdat zy als de Labourrebellen. van mening waren, dat Bevin te strak vasthield aan het beginsel van de souvereini teit van Engeland (het tegendeel is waar: Bevins belichaming van John Bull is voor de conservatieven het meest aantrekkelijke in de Foreign Secretary!), dan wel, omdat zij: le vinden, dat de Labourregering de idee van de Westeuropese eenheid veel te veel tot een partijpolitiek voordeel heeft willen maken; 2e. voor de conservatieve opposi tie ook zetels wensen in de Engelse delegatie naar een Westeuropees par lement (Bevin wilde, zoals men weet, uitsluitend regeringsdelegaties dei- verschillende landen) Advertentie OVERAL TER WERELD begroetten Joden met vreugde het feit, dat hun staat door Engeland werd erkencL Op Manchester Square te Londen, waar kantoren van de Israëlische regering gevestigd zijn (zie de Israëli sche vlag met de Davidsster) werd midden op straat een vreugdedans uitgevoerd. 54 WEKENLANG heeft May me verhoord. Dan wordt hij plot seling opgevolgd door een zekere Schumacher, die minder slim, maar fanatieker is. Hij wil veel weten over de opleiding in Engeland, de inrichting van de school, de leraars in de spionnage. Maar hij wordt niet zo erg veel wijzer. Vier maan den lang zaagt hij me bijna dage lijks door. Het wordt een gewoonte. Maar omstreeks midden Juni krijgt Herr Schumacher opdracht op het hoofdkwartier in Den Haag verslag uit te brengen. Hij keert in een bui tengewoon slechte stemming terug. Men heeft hem gezegd, dat het veel te lang duurt en dat de meeste in lichtingen niet ter zake dienen. Hij heeft een lijst met ongeveer vier en twintig vragen meegebracht dit maal werkelijk gemene vragen en de volledige antwoorden daarop moeten Zaterdagmorgen ingezonden worden. Vandaag is het Vrijdag. Herr Schumacher heeft zodoende precies één dag om zich hiermee bezig te houden. De vragen zijn zeer ter zake. Na men. persoonsbeschrijvingen en adressen van instructief personeel in Engeland, dito van de sectie, dito van alle mensen, die ik ooit gedu rende mijn opleiding ontmoet heb, bijzonderheden over de Nederland se Brigade in Engeland enzovoorts. Ik heb het onschatbare voordeel, dat Schumacher zo goed als geen tijd heeft mijn antwoorden in twij fel te trekken, maar dit to compen seren haalt hij een kaart te voor schijn, waarop (volgens zijn oewe- ring) alle antwoorden te controle ren zijn Hij waarschuwde me; Wanneer ik lieg zal ik daarmee ern stige moeilijkheden krijgen. Zo goed als ik kan omzeil ik de moei lijkheden. verzin nieuwe namen en Ons feuilleton fictieve beschrijvingen voor vele vrienden en collega's, maar stuit op de befaamde kaart. „Stimmt nicht, gar nicht," zegt hij telkens en Ik vraag me af, wat cr eigenlijk op die kaart staat. Ik zeg, dat ik te moe ben. Is er geen koffie? Kan hij niet wat halen? Neen, het is te laat. Ik leg hem het vuur na aan de sche nen, dat hij wanhopig de gang op loopt om een bewaker te roepen. De twee minuten, die hij weg is zijn juist voldoende om de kaart te grij pen. die hij (stom!) op tafel heeft laten liggen en ik zie tot mijn af grijzen, dat deze de volledige orga nisatie der Intelligence Section be vat. compleet met de namen van alle mensen, van hoog tot laag, aan gevuld met uitgebreide bijzonder heden. Zelfs de> veranderingen, die juist voor mijn vertrek uit Enge land. nu precies acht maanden ge leden, hebben plaats gevonden, zijn opgenomen. Wat heeft het voor zin, zo vraag ik me af. om met groot risico al die feiten te ontkennen, wanneer zij toch volkomen op de hoogte zijn? Wat voor nut heeft het dapper te zijn, folteringen te riskeren, iets te redden, dat toch op de één of an dere manier al verloren is? Dat al verloren was toen ik nog in Enge land zat! Gelukkig heb ik maar zó wanho pig weinig tijd en is Schumacher zó wanhopig verlangend het docu ment op tijd te voltooien, dat hij de ontelbare „misschien, ik weet het niet zeker's", die ik als een haas tige en verwarde verdediging aan voer, aanvaardt. Zo wordt het ver hoor in grote gejaagdheid en in de vaagst mogelijke termen afgesloten. De ondervraging, die in 't begin zo diepgaand en nauwkeurig geweest is. heeft haar doel voorbijgestreefd. Ik ben vol vertrouwen, dat ik een redelijk succes behaald heb en wat de fouten en de blunders betreft, ik weet, dat deze in eerlijke onschuld gemaakt zijn. Er blijft nog één zorg: dat de Herren in Den Haag niet tevreden zullen zijn en terug zullen komen op de vele uiterst zwakke punten in mijn verklaringen. En ik koester geen illusies over hun houding of over mijn kansen om hen te mislei den. Maar er is ook een troost: het zal de heren weer tijd kosten om al les uit te werken. Daarvoor wordt mijn leven weer met een maand verlengd en de kansen op een be vrijding nemen daardoor toe Ik wacht en bid en hoop tegen beter weten in. Maar ik word niet meer verhoord. (Wordt vervolgd) 3e. en dat was deze keer de hoofdzaak omdat de algemene verkiezingen van 1950 in het zicht komen, ja cn nu reeds een belangrij ke tussentijdse verkiezing te Ham mersmith op konlst is en de partij leiding het dus om redenen van tak- tiek noodzakelijk vindt om alle mo gelijke zwakke plekken in het beleid van Labour onbarmhartig bloot te leggen. De Engelse regering vond het voor uitzicht van deze nieuwe aanval op haar buitenlands beleid weinig aan trekkelijk. Attlee vroeg zich af, of hij nogmaals de meerderheid van het -door prof. dr. C. D. J. Brandt Lagerhuis zou kunnen meekrijgen tegen de verenigde oppositie van Crossman tot Churchill en hoe het land hierop zou reageren. Bovendien nam het Britse kabinet het Franse dreigement om desnoods zonder En geland verder te gaan zeer ernstig. OM al deze redenen heeft de En gelse regering het besluit geno men om overstag te gaan. En Bevin heeft op de jongste conferentie van de vijf ministers van het Pact van Brussel het Europese parlement aan vaard en daarmee de eenheid in de Westeuropese Unie hersteld. Wel heeft hij enig voorbehoud gemaakt ten aanzien van de souvereiniteit van zijn land, waarmee hij in ieder geval formeel de belofte door hem aan de conferentie der eerste minis ters van het Gemenebest gedaan, dat aan de Britse souvereiniteit niet zou worden getornd door Engelands lid maatschap van de Westeuropese Unie, heeft nagekomen. Ook heeft hij van zijn collega's van de Vijf nog de concessie weten los te krijgen, dat ieder land van de Westeuropese Unie zelf zou mogen opmaken, op welke wijze het zijn delegatie naar het Europese parlement zou willen samenstellen. Theoretisch heeft Bevin nog altijd de mogelijkheid om de Britse verte genwoordiging het karakter van een Plaatst damesathletiek in aller aandacht Fanny Blankers-Koen heeft de Austra lische damesathletiek uit de Dut gehol pen. Nog nooit hebben dames-athletlek- wedstrliden in Australië zulk een be langstelling gelrokken Bijna ledereen houdt zich bezig met het doen en laten van de Nederlandse „Flying Dutchwo man". zoals Fanny in de krantenver halen genoemd wordt. Daarentegen schijnen slechts weinig mensen zich te interesseren voor het Engelse dames- crickct-team dat thans eveneens door Australië toert. Dat wil Iets zeggen, want voor cricket zet de Australiër heel wat opzij. Toen het Engelse cricketteam tegen New South Wales speelde, waren ar 4971 toeschouwers op het crickctterrcm in Sydney. Fanny trok op 22 Januari In Melbourne 24,900 mensen. En ze kregen waar voor hun geld. Ook al waren haar tijden niet zoals de wereld van haar ge wend ls De 100 yards deed zU in 114 sec.. 2/5 sec. sneller dan het Austra lische record. Jan Blankers schreef de relatief slechte tijden toe aan het feit. dat zijn vrouw Binds September niet gelopen had cn niet aan grasbanen gewend ls. Fanny Is big news ln Australië. De kranten staan vol met foto's, interviews cn andere verhalen Ook de bioscopen dragen het hunne bij. Zij vertonen ver traagde films, waardoor duidelijk haar stijl te zien is bij het sprinten, horden- lopen en hoogspringen. regeringsdelegatie te geven. Het lijkt mij echter zeer de vraag, of hij het om psychologische redenen nog zal aandurven om het Lagerhuis cn in het bijzonder ook de conservatieven hierbuiten te houden. IN ieder geval is het een feit dat deze ommezwaai van het Britse kabinet een besliste nederlaag van het Foreign Office betekent. Want daar ging men nog altijd te werk volgens de beginselen op 30 Mei 1930 in een memorandum neergelegd. Toen was nl. het plan van de Ffanso minister Briand voor de Verenigde Staten van Europa aan dc orde cn de in die tijd door het Foreign Office opgeworpen bezwaren waren tot dus ver nog steeds het richtsnoer waar naar de politieke adviseurs van Be vin in het Foreign Office handelden. Als ik het wel help dan is het zelfs de eerste keer zolang Labour aan het bewind is dat de regering-Attlee zo radicaal met de traditionele politiek van het Foreign Office heeft gebro ken. Advertentie Het zweet parelde langs het magere gelaat van Wim Slijkhuis toen hij in de kleedkamer van Madison Square Garden in New York zat uit- te blazen, nadat hij met een neuslengte de Wanamaker mijl verloren had van Don Gehrmann. Gehrmann's tijd was 4 min. 9 5 sec. cn voor Slijkhuis werd dezelfde tijd afge drukt. Slijkhuis was meer verbaasd over de wijze waarop hij geklopt was dan over de nederlaag zelf. schrijft de athletickverslaggever van dc New York Sun. Slijkhuis schreef het aan* de dikke rook. die ln de Garden hing toe, dat hij Gehrmann niet van zich af had kunnen schudden. ..Ik kon niet behoor lijk ademhalen. Mijn keel voelde droog aan. mijn longen leken verstopt." Onze heren verliezen; dames overwinnen Vrijdag begonnen te Stockholm de wereldkampioenschappen tafel- tannis. De uitslagen luiden: Swaythling Cup (heren) le ronde: TsjechoslovalcijeNederland 5—0 Gedetailleerde uitslagen van deze ontmoeting: Tokar (Tsj.) sl. Pelser (N.) 217, 2113; Stipek (Tsj.) sl. v. Ham (N i 21—12. 21—10; Andreadis 'Tsj.) sl. Cor do Buy (N.) 21—10. 21—16; Tokar sl v. Ham 215. 2113; An dreadis sl. Pelser 2114. 214. De Nederlandse damesploeg kwam in de tweede ronde om de Corbillon Cup door niet opkomen van Egypte. Voor kinderen die nog „winden" de Kelk-VHemlne D tsblotten ven DAGRA Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Niouws; 19.15 Kampvuren langs dc evenaar; 19 30 Melodische dansmuziek: 10.45 Rcg. uit zending; 20 Nieuws; 20.05 De gewono man; 20.12 Sopraan en plano. 20 20 Lichtbaken; 20.50 Boston ..Pops" ork.; 21— Negen helt de klok; 21,45 Wie neemt de handschoen op; 22— Week end-serenade; 22.30 Actualiteiten. 22,45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.25—24.00 Radio phllh. orkest HILVERSUM II: 19,00 Artistieke staalkaart; 19.30 Kerk cn wereld; 19.45 Dr Anne H, Mulder; 20.— Nieuws; 20 05 Dingen van de dag; 20.15 Prom. orkest: 21— Socialistisch commentaar; 21.15 De winkel van Slnkcl; 22.Vin- dobona Schrammel'n; 22 25 De mens en zijn liefhebberijen; 22 40 Accordcola: 23 Nieuws; 23 15 24.— Gram. pl. Morgen HILVERSUM I 8.00 Nieuws: 8,15 Gr. platen: 8.25 Hoogmis; 9-30 Nieuws- 9 45 Zondagmorgen: 10.00 Kerkdienst; 11.30 Na de kerkdienst. 12.15 Apologie; 12 35 Viool en plano-, 12.40 Orkest zonder naam: 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws; 13.25 Orkest zonder naam 13.50 Buffalo Bill: 14,05 Vloolrccltal; 14 35 Rcsldcntle- koor en Residentieorkest: 15.10 Lezing over kermis; 15 20 Gesprekken met kunstenaars- 15.30 Kamermuziek- 18.10 Sport; 16.25 Vespers: 17 00 IKOR; 17 45 Oecumenische Jeugdraad; 18.30 Reg. uitzending; 19.00 Wognums zangkoor: 19,15 Kent gij uw bijbel; 19 30 Nieuws; 19,45 Gr platen- 10.50 In 't Boeckhuys; 20 05 Dc gewone man- 20 12 Uit cn thuis: 22.37 Actualiteiten: 22.45 Avond gebed: 23 00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. platen HILVERSUM II: 8 00 Nieuws- 8.18 Phllh. orkest; 8.30 Voor de tuin; 8 40 Albert Sandler 912 Sport; 9.15 Men vraagt- 9.45 Geestelijk leven: 10 00 Meester-trlo; 10 30 Briefgeheim; 10.50 Gr.platen 11.15 Triangel: 12.00 Amster damse politickapcl12-30 Zondagclub: 12 40 Sandor Vldak: 13 00 Nieuws; 1315 Mededelingen- 13 20 Romancers; 13.50 Even afrekenen, heren 14.00 Hallé-or- kest; 14 05 Boekenhalfuur: 14.30 Zo ge niet U meer van muziek; 16.15 Fllm- praatjc; 16 30 Sportrevuc; 17 00 Meis jeskoor; 17.20 Sport: 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 In ge sprek met de lezer; 18 30 Ontmoetin gen; 19 00 IKOR; 19.30 Bijbelvertalin gen- 20.00 Nieuws- 20 05 Reportage- dienst 20.15 Waltztlme; 20 45 Hoorspel: 21.20 Muziekalbum uit Wenen; 22 00 Hersengymnastiek- 22,30 Mezzo-sopraan en Diano- 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gr. platen. Advertentie I.M. Wanneer men een strijd wil beslechten Moet men niet beginnen met vechten. Doch men zet zich wat neer. Noemt elkaar desnoods „Heer", En geeft dan een TIP. maar dc echte. 'n TIP VAN BOOTZ Inz hr W. K., A'dam, ontv. 1 II. TIP. Maandag HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7 15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gr. platen. 7.45 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws; 8.15 Te deum laudamus; 8.45 Yehudl Menuhln: 9.15 Bezoek bij zieken9.30 Gr. platen 9.55 Gr. platen; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Weens Phllh orkest; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.40 Zangrecital; 12.10 André Kostela- nctz; 12.30 Land- en tuinbouw; 12 33 Zi geunerorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Man- dollnata. 13.45 Victor Silvester; 14.00 Schoolradio- 14 35 Boston symph. ork.: 15 00 Glasgow Orpheus Choir; 15.30 Trio's uit alle landen; 16.00 Bijbellezing 10 45 Praags radio symp. orkest; 17.00 Voor de kleuters 17.15 Pop orgelbe speling: 17 45 Reg. uitz.18.00 Plano duo; 18.15 Sport; 18.30 Rcg. uitzending. HILVERSUM II. 7 00 Nieuws. 7 15 Gr. platen- 8 00 Nieuws; 8.18 Filmselecties; 9 00 Symphonle-concert; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Pianospel; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 De Regenboog; 1120 So praan en piano. 11.40 Voordracht- 12.00 Accordcola, 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 The Cuban Boys: 13.00 Nieuws. 1315 Kalender; 13.20 Ramblers: 13.50 Hawaiian orkest; 14 00 Gerard Hengc- veld; 14.30 Dieren en ziekten bij de mens; 14.45 Die Fledermaus-, 15 35 Le gende; 16.30 Swing-ensembles; 17.00 De school is uit- 17.30 Amsterdamse Poli tickapcl- 18.00 Nieuws; 18 15 Varia: 18.20 Amsterdamse politiekapel; 18.45 Parle mentair overzicht

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 7