l Nieuwe tijden: nieuwe taken voor en in de gemeente Schepper van mond accordeon-trio de „Drie Adlers" Rien Veerman Ontdekking tweede olieveld kwestie van jaren Volley-bal, een spel voor Amersfoorts jeugd MELK IS GOED VOOR ELK Drie Amersfoorters verwierven een wereldnaam Burgemeester Molendijk sprak op congres in Amsterdam Als voedingsmiddel onvervangbaar vooral voor kinderen Zaterdag 12 Februari 1949 K"PTlt TT Hiermede vervolgen wij onze U serie artikelen over bekende en •7P wol onbekende personen uit ons aller ei omgeving. Een mondorgel per veertien dagen DE muziekwinkel aan de Soesterweg is maar klein en als je er binnengaat, dan zie je eerst honderden muziekbla den. dan een gezellige pot kachel. dan een microfoon en een aantal muziekinstrumenten en tenslotte een toonbank met daarachter: de ..baas". Dat is de 26-jarige mond- accordeonvirtuoos Rien Veer man, die bij het radio-publiek geen onbekende is, omdat hij deel uitmaakt van het mond- accordeon-trio de ,,Drie Ad lers". Rien Veerman beschouwt zich veel meer als artist dan als mu ziekhandelaar en omdat de reden van ons bezoek juist het artist- zijn geldt, ontwikkelt er zich al spoedig een vlot gesprek, waarin Veerman vertelt, hoe zijn carrière begon. „Als kleine jongen speelde ik op een'mondorgeltje, zoals er zo veel kleine jongetjes op mondor- geltjes spelen. Met twee school vrienden ben ik toen aan de -slag gegaan en we hebben na wat oefe nen een ..nummer" gevormd. Ik was vijftien jaar, toen we destijds voor de KRO onze eerste radio uitzending hadden. Ons eerste op treden in het openbaar was tij dens een van de zogenaamde Har- lem-nights. die voor de oorlog eens per jaar in Utrecht werden gehouden. Daarna kwamen we als keroepsartisten terecht bij het Heoks-concern". Rien Veerman vertelt verder over de mobilisatietijd toen de „Drie Adlers" voor O. en O. (ont- spanningsdienst van het leger) optraden en komt dan met zijn verhaal vanzelf terecht in de oor logsjaren. Het mondaccordeontrio trad in de eerste jaren van de oorlog nog op, maar toen de raz zia's begonnen werd het ook voor Rien Veerman tijd om onder tè ciuiken. Hij deed dat in Amers foort en van die tijd af is hij in Amersfoort gebleven. Hij trouwde met een Amersfoortse. Twee dagen na de bevrijding werden de „drie Adlers" ge contracteerd door de Canade zen en zij vormden een van de grootste attracties van vele Canadese shows. Intussen was er in de samen stelling van het trio een grote wij ziging gekomen. De twee school vrienden waren naar elders ver trokken en hun plaatsen waren ingenomen door twee broers van Rien Veerman, namelijk Antoon en Nico Muzikaal „Een muzikale familie dus", merken wij op. „Ja, inderdaad. Wij zijn thuis allemaal erg muzikaal. Maar om verder te gaan: Na het vertrek van de Canadezen begonnen we hier en in België te werken. We traden op voor de radio, o.a. ver scheidene malen in het strijd krachtenprogramma en we gin gen met zijn drieën op tournée. We hebben een „nummer" gehad in programma's met Doedel, met de Wama's en met Scholten Sport Zullen Amsvorde en de Boys achterstand inlopen? HVC krijgt Volendam op bezoek. Dat is een wedstrijd, zonder enig belang voor beide partijen. Zowel gasten als gastheren zijn buiten ge vaar. Een overwinning kan alleen maar een kleine positieverbetering opleveren en we menen er op te mogen vertrouwen, dat het een verbetering voor de Amersfoorters zal worden. APWC, dat de laatste tijd tame lijk aan het sukkelen is, gaat in Amsterdam op bezoek bij de kam pioen WA. We geven onze stadge noten weinig kans. Voor Amersfoort zijn de wed strijden van de Boys en Amsvorde nog steeds van het grootste belang. Vooral nu WY vorige week een veer gelaten heeft, zijn de kansen voor beide plaatselijke clubs aan zienlijk gestegen. Daar de IJssel- steiners morgen vrij zijn, krijgen onze stadgenoten de kans om twee punten in te lopen. Amsvorde staat voor de moeilijkste opgave. De Stichtse is op eigen terrein altijd een lastige tegenstander en ook ditmaal zal het Amsvorde het vuur na aan de schenen leggen. Toch vertrouwen wij er op, dat de Leus- derwegmensen beide punten naar Amersfoort zullen meenemen. De Boys krijgt Zwaluwen Vooruit op bezoek en het zou ons al heel sterk verwonderen, als dit niet „de volle buit" opleverde. Quick, tenslotte, gaat naar Utrecht en zal daar naar alle waar schijnlijkheid de grootste moeite hebben. De gelukkigen J. v. Beek, Raadhuisstraat 35 te Nijkerk won de eerste prijs met zijn oplossing van onze Zaterdag se puzzle. Beide tweede prijzen waren voor J. G. van Hulzen, Daltonstraat 34 en F. J. H. den Besten. Sumatrastraat 39 te Amersfoort. Van 't Zelfde, om er een paar te noemen." „Wat voor soort muziek speelt u?". vragen wij. „Nou, dat varieert. We hebben de 2e Hongaarse rhapsodie van Liszt en de „Dichter und Bauer" en de „Flight of the Bumblebee" in ons repertoire, maar we spelen ook melodietjes, die minder pre tentieus zijn, maar waarom toch steeds gevraagd wordt." „Wat voor soort instrument ik soeel. vraagt u? Een chromatisch Hohner-mondorgel. Weet u wel, mijnheer, het lijkt zo eenvoudig, maar om goed mondorgel te spe len komt er heel wat kijken. Het kost veel geld. Ik blaas zo onge veer eens in de veertien dagen een mondorgel kapot, dus u kunt zich wel voorstellen, dat er heel wat geld in gaat zitten!" Ja, dat kunnen wij ons heel goed voorstellen. Acht en twintig maal vijftien gulden, want zoveel kost een instrumentje ongeveer, is vier honderd en twintig gulden en dat is voor jongen, die nog moet beginnen een heleboel geld. Maar Rien Veerman heeft die beginners- tijd gehad. Hij heeft naam ge maakt in 'binnen- en buitenland met twee broers en drie doodge wone mondorgeltjes. Nieuwe rijwielpaden op zuidelijke Veluwe Donderdag is onder presidium van burgemeester D. J. G. Boot, in het gemeentehuis van Ede een bij eenkomst gehouden van vertegen woordigers der gemeentebesturen van Arnhem, Rozendaal, Rheden, Renkum, Wageningen en Ede. de directeur van de Provinciale Gel derse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, vertegenwoordigers van de A.N.W.B. en van diverse verenigingen voor het vreemdelin genverkeer uit de omgeving. Burgemeester Boot gaf een korte uiteenzetting ovey het toeristische belang van nieuwe rijwielpaden op de Zuidelijke Veluwe, in aanslui ting op de reeds bestaande paden in aangrenzende streken. De heer J. G. Kruimel, hoofd ingenieur van de Provinciale Wa terstaat van Gelderland, sprak daarna over de financiële perspec tieven en de subsidiëring door Gedeputeerde Staten. Ten slotte werd een commissie ingesteld, die de plannen nader zal uitwerken. In deze commissie zul len uit iedere gemeente twee per sonen zitting nemen, één van het gemeentebestuur en één van de V.V.V. Burgemeester h. molendijk hicid hedenmorgen oP een congres van ongeveer zevenhonderd gemeenteraads leden, die zitting hebben voor de Partij van de Arbeid, een grote rede over „Nieuwe tijden, nieuwe taken, voor en in de gemeente Het congres dat in „Bellevuc" te Amsterdam werd gehouden en bij afwezigheid van de heer Koos Vorrink werd ingeleid door de heer K. Woudenberg, luisterde met onverflauwde belangstelling naar het uitvoerig en diepgaand betoog van de heer Molendijk. Alvorens over te gaan tot het behandelen van de verschil lende aspecten van het ge meentelijk leven, gezien in het licht van deze tijd. drong de heer Molendijk er bij zijn toe hoorders op aan hun werk te doen op een wetenschappelijke fundering. Uitvoerig lichtte hij hen in over De Drie Adlers N.A.M. boort bij Zwartebroek (Veluwe) Proefboringen vormen deel van het onderzoek der grondstructuren (Van onze speciale verslaggever) Het bericht dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij binnenkort bU het Veluwse gehucht Zwartebroek een diepe boring gaat verrichten, heeft bjj zeer velen een totaal verkeerde indruk gewekt. Want hoewel inderdaad in Zwartebroek een boortoren zal worden Opgericht, betekent dit nog geenszins dat de Veluwe nu weldra Nederlands tweede ollcgebied het eerste ligt bü het Drentse dorp Schooncbcek zal worden, zoals menigeen denkt. Het gaat er by de aangekondigde proefboring niet direct om, olie te vinden. Onderzoekingen ook op andere plaatsen de wijze waarop de gemeente Amersfoort sociaal-economen bij zijn arbeid heeft ingeschakeld. Aan de hand van een analyse van het economische leven komen zij tot de bepaling van de vermoedelijke loop der dingen en een opsomming vaii de komende behoeften. En door zich daar middenin te plaatsen krijgt de gemeentepolitiek een dy namisch karakter, dat ze in deze tijd nodzakelijk moet hebben. Financiering Komende tot de financiering van de gemeente pleitte de heer Molen dijk, in verband met de tijdsom standigheden, die tot een zuinig be leid enerzijds en belangrijke uit gaven anderzijds nopen, voor een prioriteitsschema. Amersfoort en Enschede zijn bezig een vijfjarenplan te ma ken. Een moeilijke en delicate taak. Men heeft dan echter het geruste gevoel dat men zelf de volgorde vaststelt, zelf be- stuurt. Sprekende over de functionele indeling van het gemeente-appa- Men wil in de allereerste plaats proefondervindelijk vaststellen of de gegovens omtrent de onder grondse bodemvorming op de Ve luwe. verkregen door de onderzoe kingen van ruim een jaar paleden met seismische en gravimetrische instrumenten, juist zijn. Met behulp van deze gegevens stelden de geo logen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij de plaatsen vast. waar ze door proefboringen het best een goede indruk zouden kunnen krij gen. die uit ondoorlaatbare grond- keurige diepte en de juiste samen stelling van de door de instrumen ten aangewezen structuren. Waarom dit zo nodig is? Van aardolie is bekend, dat ze zich het gemakkelijkst verzamelt in koepel vormige opwelvingen van aardia- ABvLO gaat 't spel IN A ge propageren reikt. Een puntentelling in de geest van de tafeltennistelling brengt een eenvoudige wedstrijd binnen het bereik van ieder, die kan lopen, de jeugdverenigingen, waar springen en slaan en over wat uit- geen duffe, ouwelijke geest in zit, vragen de leden om sport. De leider staat dan voor vele moeilijk- lijkheden, want waarop moet de keuze vallen? Voor handbal en voet bal zijn flinke terreinen in de om geving nodig; voor zwemmen wa ter en een behoorlijke temperatuur. Wandelen kost veel tijd. Met ge mengde groepen gaat geen enkele verstandige leider voetballen; korf ballen is wat onbekender en nogal ingewikkeld om zo maar te spelen. Ook kastie is meestal onbruikbaar voor deze groepen. Het is dus te begrijpen, dat vol ley-bal ontworpen is door een sportleider van de zeer uitgebreide Y.M.C.A. in Amerika en in Neder land bekend is geworden door de A(msterdamse) M(aatschappij V(oor) J(ongemannen), een Neder landse tak van de Y.M.C.A. Van grote betekenis is ongetwij feld, dat het speelterrein niet gro ter behoeft to zijn dan 20 bij 10 me ter, zodat op een voetbalveld zeker 10 oefenterreinen zijn uit te zetten. In een zaal rnet iets kleinere af metingen is volley-bal ook wel te spelen. Na een poosje oefenen kunnen meisjes en jongens volop genieten van een vrolijk, verrassend spel, dat ongekende mogelijkheden in zich sluit. Wie eenmaal volley-bal gespeeld heeft, kan er geen af scheid meer van nemen. Volley-bal is h e t spel voor de jeugdvereni gingen en een pracht spel voor de scholen. WIE kent dit spel in Amersfoort goed? Zeker, de politie speelt het vaak en enthousiast en bij A.A. V. propageerde de leraar Drion het spel. De meeste gymnastiekleraren beoefenen het met hun leerlingen in scholen en clubs. Toch heeft het spel geen grote vlucht genomen. Er is in onze stad nog geen volley-bal vereniging, er is geen competitie, er zijn geen stedenontmoetingen. In andere steden bekampen vele ploegen elkaar op een zeer prettige wijze. Groningen draait met 60 ploegen in de competitie van de in 1947 opgerichte Nederlandse Vol- ley-balbond, Den Haag met 40 en Amsterdam zelfs met 70 teams. Een Nederlandse ploeg nam deel aan de Europese kampioenschappen. Het spel telt vele beoefenaars in zeker 19 landen. Frankrijk telt alleen reeds 10.000 ploegen. Op de propaganda-avond van de A.B.v.L.O. vorig jaar in de Markt hal maakten de bezoekers voor het eerst kennis met die vorm van spe len, die voor de scholen en de jeugdverenigingen volgens de lera ren de beste is. De bal wordt met de vlakke handen over het net ge tikt of geslagen naar het speelvak van de tegenpartij en vandaar moet de bal weer over het net terug. De naam volley zegt precies waar het om gaat: een bal terugslaan, voor dat deze gestuit heeft. TZ DMT de bal tenslotte bij de tegenstanders op de grond, dan is in eerste instantie het doel be- houdingsvermogen beschikt In de loop der jaren is de tech niek echter geheel gewijzigd en de opvatting van het spel een andere geworden. Echte jeugdleiders be treuren dit, omdat volley-bal het frisse karakter nu verliest. Als zo veel spelen is ook dit spel bestu deerd en beredeneerd en wordt ge speeld volgens een bepaald systeem. Alleen langs de lange weg van ern stige training kan nu iets bereikt worden en dat heeft voor de jeugd verenigingen weinig zin. De nieuwe technische en tacti sche inzichten, dus het geheel an dere spelbeeld, behoren thuis in clubs, die volley-bal in wedstrijd verband willen spelen. De wed strijdspelers zullen onder rustige en vakkundige leiding zowel bij het oefenen als later bij het spelen ze ker het zelfde vreugdevolle, verras sende in het spel vinden, als de le den van de jeugdverenigingen in hun manier van volley-ballen. OPNIEUW zal de Amersfoortse Bond voor Lichamelijke Op voeding baanbrekend werk ver richten. De bond zal in deze zomer een oefencompetitie instellen voor de jeugdverenigingen dus voor jongeren, die sport willen beoefe nen naast het vele andere, dat de vereniging biedt. Elke ontmoeting zal ongeveer een uur duren en on der leiding staan van een ervaren leider. Er zal begonnen worden met het eenvoudige over het net tikken van de bal en al spelende zullen verschillende spelregels en de techniek en de tactiek worden bij gebracht. Op deze manier kan elke vereniging deze zomer leren volley ballen. Daarnaast komt een serie oefen wedstrijden voor deze clubs, die het spel als wedstrijdsport willen gaan beoefenen. Hier zal veel meer tijd worden besteed aan de techniek en aan de tactiek en zullen de wed strijden alleen gespeeld worden om daardoor het geleerde in practijk te kunnen brengen. Pas in de winter maanden zullen deze clubs er bestaat er nog niet één in Amers foort, maar zij zullen zeker spoedig komen elkaar in competitiever band ontmoeten. Aan het werk op de boortoren. De ze mannen beginnen nu ook spoe dig in Zwartebroek. Wat ze ook zoeken voorlopig geen olie! gen, die niet ondoorlaatbare grond stoffen bestaan. En het zijn deze „koepels" die door de geologen worden ge zocht. Zijn ze eenmaal bekend wat dus thans nog niet het geval is dan nog moet wor den vastgesteld of sommige ervan, en zo ja, wélke aardolie bevatten. Boringen overal De mening, die bij het publiek heeft post gevat, als zouden alleen bij Zwartebroek op de Veluwe ver dere proefboringen worden ver richt. berust eveneens op een ver gissing. Een aanzienlijk deel van Nederland behoort tot een gebied, waarvan wordt aangenomen dat de bodem mogelijk aardolie bevat De onderzoekingen van dc Nederland se Aardolie Maatschappij een ge zamenlijke onderneming van de Bataafse Petroleum Maatschappij cn de Standard Oil Co. (New Yer- sey) strekken zich daarom over een veel groter gebied uit. Niet slechts bii Zwartebroek. doch ook bij Boeikop (Vianen>. Spaarn- woude. Schipluiden en Loosduinen worden verkenningsboringen ge houden. Rekening houdend met de om standigheid dat de geologen zeven jaar werk hadden om het olieveld te Schoonebeek te vinden, kan gerust worden gezegd, dat het moment voor een hoera-stemming nog niet is aangebroken. Voortvarend en met grote vasthoudendheid werken de geologen van de N.A.M. verder. De ploeg, die binnenkort te Zwarte broek dc boortoren gaat bedienen en alle anderen, die elders hetzelf de doen. zullen even gestaag en ver beten hun deel trachten bij te dra gen tot de verbetering van Neder lands economie. Als we ze voorlopig eens met rust lieten! raat, gaf de heer Molendijk een overzicht van hetgeen op dit gebied door bedrijfseconomen in Amers foort is gedaan. Letterlijk overal hebben ze zich mee bezig gehou den. Het resultaat was een organi satie-schema voor iedere diensttak, hetgeen een verdergaande mecha nisatie van de administratie mee bracht. Zo deden de Hollerith-ma chines hun intrede. Sociale taak „De gemeentelijke taak in het grote geheel", zo noemde de bur gemeester het onderwerp waarover hij vervolgens wilde spreken. Van daag de dag gaat het in de binnen landse politiek er om een nieuwe sociale staat te bouwen en een nieuwe levende democratie te ves tigen. Een onontbeerlijke aanvul ling op de sociale wetten is daarom de aanwezigheid in rijke verschei denheid van vele sociale instellin gen en instituten voor de talrijke noden en behoeften die zich in onze gecompliceerde maatschappij voordoen, aldus de heer Molendijk. Deze institutaire sociale voorzorg ligt in het arbeidsveld der gemeen ten. De gemeente is het orgaan dat bij verlening van subsidie controle op het bonte geheel kan ultoerenen en het initiatief tot oprichting kan nemen. Voorts is wanneer het er om gaat de denkende, actieve, ver antwoordelijkheid dragende men. te behoeden voor een ondergang in de grijze, passieve massa het vrije verenigingsleven van on schatbare waarde. De gemeentebe sturen zullen goed doen, zo meende de heer Molendijk, de talrijke so ciale en culturele organisaties in hun gemeente van die kant te be zien. In verband hiermee ging hij diep in op de taak van de plaat selijke gemeenschap op sociaal cultureel gebied. Het gaat er ook hier weer om de zelfwerkzaamheid zoveel mogelijk te bevorderen. Gestandaardiseerde melk. eis van de economie Neen, waarde lezer, ik ga mij niet mengen in het melksanerings- probleem van Amersfoort en als er straks andere voedingsmiddelen gesaneerd zouden worden, dan schrijf ik heus niets daarover. Nu het echter melk betreft en ik in sommige „contra" ingezonden stukken de raad las, het melkge bruik tot het uiterste te beperken, mag ik niet langer zwijgen. Ja, ik ben dankbaar, dat de krant plaats ruimte wil geven, om elke huis moeder in de gelegenheid te stel len, een goede raad te kunnen lezen: drink meer melk. Melk is als voedingsmiddel on vervangbaar en vooral voor de kinderen van zo'n grote voedings waarde, dat niemand het gebruik beperken mag. Ik hoop, dat hier onder nader te bewijzen. Hoe jammer is het, uit het oog punt der volksvoeding, dat we nog steeds gestandaardiseerde melk moeten gebruiken en.... zoals ik pas van zeer deskundige zijde ver nam, v/e zullen deze gedeeltelijk van het vet beroofde melk wel al tijd moeten blijven gebruiken. (De reden hiervan is, dat dit een eis is door J. VAN HOOFT Gemeentearts te Amersfoort j van Je economie, want op de melk prijs zit nog steeds een toeslag en die moet ergens vandaan komen!) Hoe staat het thans met het melkverbruik in ons land? Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek geeft het antwoord: wij ge bruiken thans 30% meer melk dan vóór de oorlog en het is te hopen, dat dit zo blijft en zelfs nog toe neemt. (Ook het groenteverbruik steeg en wel met 20%, evenals het fruit verbruik dat met 30% en het visverbruik dat met 70% steeg). Het is bekend, dat de grootste fout, die we met de voeding kun nen maken, is, dat we ons te een zijdig voeden, dit is een der rede nen waarom we het snoepen der jeugd sterk moeten afkeuren. Een sinaasappel, een gewassen appel, een rauwe wortel is onvergelijke lijk beter dan het meest geraffi neerde snoepgoed. Melkvoeding is precies het om keerde van eenzijdigheid. Het aan tal verschillende voedingsstoffen in de melk is enorm! De tijd is voorbij, dat men overtuigd was dat een dieet, bestaande uit eiwitten, suiker achtige stoffen, vetten, enkele zou ten en een paar vitaminen, als volwaardig was te beschouwen. De moderne voedingsleer toont zonne klaar, dat het probleem voeding veel en veel ingewikkelder is dan we dachten. Men heeft thans uit gemaakt, dat een voeding pas vol waardig is, als zij 50 verschillende z.g. nutriënten bevat, te weten 20 vitaminen, 10 aminozuren welke ons lichaam zelf niet maken kan, en 20 minerale bestanddelen, als b.v. ijzer, koper, kalk en zelfs ko balt. Welnu, als we even letten op de grove samenstelling van onze melk, dan blijkt zij alleen reeds meer dan 30 nutriënten te bevat ten. Waar halen we een tweede, zo veelzijdig en zo gemakkelijk verkrijgbaar voedingsmiddal van daan? De eerlijkheid gebiedt hier ech ter voor de gestandaardiseerde melk een kleine restrictie te ma ken want vocral in deze tijd van het jaar wordt de melk erg mis handeld, door naast het standaar diseren nog zeker 2x pasteurise ren, toevoegen van magere melk poeder enz. Bekende geleerden zijn ervan overtuigd, dat er bepaalde stoornissen bij de jeugd döor deze bewerkingen kunnen ontstaan en zij zeggen: hoe spoediger de stan daardisering weg, hoe beter. Uit het bovenstaande blijkt ook, dat melk waardevol is als bijvoe ding op scholen. In Engeland zijn daarover belangrijke onderzoekin gen gedaan waarbij bleek, dat niet alleen de lichamelijke conditie vooruitging, maar ook de geeste lijke prestatie. In Engeland zijn de resultaten van het voedingson derzoek tijdens de oorlog in prac tijk gebracht en het gevolg is ge weest, dat juist in die periode het sterftecijfer het laagste was, zelfs voor tuberculose! Voor de lezers, die de samen stelling van melk willen weten, laat ik hier een overzichtje volgen van niet-gestandaardiseerde melk: vetgehalte 3.7% (deze vetten be staan uit glycerine gebonden aan 9 verschillende vetzuren); eiwitge halte 3.2% vnl. caseinogeen waarin phosphor zit, een element van on schatbare waarde; lactose 4.7%, verder kalium, natrium, calcium, magnesium, ijzer, phosphorus, chloor, zwavel, fluor (voor de tan den!) jodium, mangaan, allumi- nium en lecithine. Het grote voor deel is, dat al die nutriënten in melk voorkomen in een zeer ge makkelijk door het lichaam op neembare vorm! Ik geloof, dat ik het best kan eindigen met het oude rijmpje: melk is goed voor elk! Ook de wijkgedachte moet tot leven komen. Hierbij kan men eveneens op het bestaand vereni gingsleven teruggrijpen waarbij de stichting van een buurthuis dan nog een andere krachtige stimulans zal zijn. En ook hier moeten de ge meentebesturen weer het initiatief nemen. Aan het bouwen zijn we natuurlijk nog niet toe, wel kun nen we de financiering ervan reeds voorbereiden, aldus spr. Veel aan dacht schonk de heer Molendijk aan de jeugdbeweging, die als ze innerlijk sterk is naar zijn in zicht voor de gemeente een rijk be zit kan zijn. De gemeentelijke overheid doet er daarom goed aan de helpende hand te reiken bij het aanschaffen van de apparatuur. Het probleem van de jeugdzorg stelt de gemeentelijke overheid voor een positieve taak. Ook hier zal moeten worden gezorgd voor instellingen, waar de jeugd niet wordt blootgesteld aan vervlak kende invloeden doch tot waarde voller vrijetijdsbesteding wordt ge- inspireerd. Het is erg goedkoop het von nis te vellen over film en beeldroman, het is moeilijker en kostbaarder er positieve op voedingsmiddelen voor in dc plaats te stellen. Toch zal het moeten gebeuren, zo zeide de heer Molendijk met nadruk, want het gaat om de ziel van de generatie. Gezinszorg Ook over de gezinszorg zei dc burgemeester enkele dingen, die waard zijn ter harte te worden ge nomen. Waarom zijn er zovelen, die niet in staat zijn zelf hun huishoudentje te doen. zo vroeg de burgemeester zich vervolgens af. De voornaamste reden vond hij v/el, dat vele meis jes bijna zonder overgang van de school naar de fabriek gaan en niet meer de eenvoudige opleiding tot huisvrouw en moeder van haar eigen moeder ontvangen. Daarom is het noodzakelijk do meisjes een middag in de week in de gelegenheid te stellen om aan een huishoudschool lessen te volgen in eenvoudige huishoud kunde enz. Deze lessen in de practijk kwam dit reeds voor worden gesubsidieerd krachtens de wet op het Nijverheidsonder wijs. De zaak staat en valt met de medewerking van de werkgevers, die hiertoe door het gemeentebe stuur kunnen worden opgewekt. Dit practische opvoedingswerk on der fabrieksmeisjes is te beschou wen als preventieve gezinszorg. Voorlichting Zijn betoog baserend op de stel ling dat lang niet alle ouders ge schikt zijn om normale kinderen op te voeden en een naar verhou ding nog veel kleiner deel in staat is zijn houding te vinden dat in een of ander opzicht van het nor male afwijkt, pleitte de heer Mo lendijk voor de instelling van me- disch-opvoedkundige bureaux. Met zeer grote klem sprak de heer Molendijk over het pro bleem van de onbemiddelde be gaafden, dat door de rijksover heid maar dan in samenwer king met de gemeentebesturen tot een oplossing moet worden gebracht. Betere selectie, ruime re verstrekking van studiebeur zen en studietoelagen waren enkele van de middelen die de heer Molendijk aangaf om ook in dit opzicht tot een oplossing te geraken. De kwestie van de kansen der begaafden is belangrijk, zo zei hij. Laten we haar van onderop, in de gemeenten, aanpakken. Lectuurvoorziening Ook de lectuur voorziening zal in de gemeenten een punt van ernstige overweging moeten uit maken. Het g-hele lecszaalwezen behoort gemoderniseerd te worden: gebouw, boekenvoorraad, de servi ce. Boeken brengen een onuitput telijke bron van kennis, schoon heid en ontspanning onder het be reik van de gemeentenaren. Met een enkel woord sprak de heer Molendijk vervolgens over de te huizen voor bejaarden van wie hij de valide echtparen het liefst in een rijtje geriefelijke huisjes te midden van een gewoon huizen blok zag. Verder moeten er per ge meente of in samenwerking voor mindervaliden en hulpbehoeven den tehuizen worden gebouwd, waarin het prettig is te leven. Voorts bracht hij de stichting van een tehuis voor alleenstaande wer kende vrouwen onder de aandacht van zijn toehoorders. Amersfoortse plannen Tenslotte stond de heer Molen dijk nog even stil oij de „opvoe ding tot burger". De geslotenheid, de verbondenheid onderling is in de meeste gemeenten zwak. Het is nodig hieraan aandacht te beste den. In Amersfoort bestaan In die richting enkele plannen. Als van de zomer het ultDreldingsplan in de raad komt dat voorziet in een indeling van dc stad in wijken die door .groenstroken worden ge scheiden wordt een tentoonstel ling georganiseerd. Daar zal dan in kaarten, tekeningen en maquet tes het oude en nieuwe Amersfoort voor iedereen te kijk liggen. Dan zal dc gemeentebegroting worden gepopulariseerd. Er zal een kleine, compacte begroting verschijnen naast uitgaven in bceldstailstlck waaruit jong en oud kan zien waar het geld bluft. De heer Molendijk zeide aan het einde van zijn rede niet over de volkshuisvesting te willen spreken. Hij spoorde zijn gehoor echter aan, van uit deze grote vergadering slechts een beroep op de regering te laten uitgaan om bij de verde ling van de beschikbare deviezen te denken aan de volkskwaal nr. 1: de woningnood. „Een uitgestrekt arbeidsveld ligt voor ons," aldus besloot de burge meester. „Wij behoren tot de be voorrechten die zo grote idealen koesteren en er elke dag aan mo gen werken. Laten we ons op dit werk gooien, gedragen door de so ciale bewogenheid, die in onze rijen leeft, vervuld van de hervor- mingsdrang die kenmerkend is voor het democratisch socialisme.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 7