DAGBLAD VOOR AMERSFOORT c Toch een Scandinavisch pact in de maak? Axel Munthe, de levenskunstenaar, gestorven in het paleis te Stockholm Dr. Beel naar Nederland André Marie legt functie neer Cochran terug in Batavia DE PRINSESJES HEBBEN EEN HEERLIJKE VACANTIE Overzicht militaire situatie San Michele zag hij niet weer DE TRAGEDIE PRINSES VAN DE BLONDE In kort .bestek Maandag 14 Februari 1949 échtste jaargang, No. 1250 Opgerichi door de Stichting „Het Parool Giro 510330. Redactie ïq Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements- TT. xy „T. 0 Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. prijs 32 cem p. w. of 1.5 p. kw. Losse oummers 10 cent UltgaveNV. L)e ISïeuwe FeTS Hoofdredacteur Tl. DE BOORDER. De Deense minister van buitenlandse zaken, Gustav Rasmussen heeft Zaterdagavond verklaard, dat Denemarken. Zweden en Noorwegen het toch eens zijn geworden over vijf grondbeginselen voor eer. onafhankelijk Scandinavisch verdedigingspact. Zeer spoedig zal men in een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de drie landen trachten tot een meer gedetailleerde overeenkomst te geraken. Rasmussen voegde hier aan toe. dat ook de Scandinavische ministerpresidenten in de komende drie weken een paar maal bijeen zullen komen. Onvermijdelijk zal daarbij ook de defensie-unie ter sprake komen. Rasmussen verklaarde dit tegenover veertien Amerikaanse journalisten, die op het ogenblik een bezoek aan Denemarken brengen. (Van onze Haagse redacteur) Dr. Beel, de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon in Indonesië, Is vandaag met een Constellation van de K. L. M. naar Nederland ver trokken om overleg te plegen met de regering. Dr. Beel wordt verge zeld door do directeur van z(jn kabinet, dr. Koets. Men kan ons niet mededelen of deze reis ondernomen is op verzoek van de regering of op eigen initia tief. Het laatste zou, in verband met de hoge positie van Dr. Beel, geen verwondering behoeven te baren, hoewel het niet noodzakelijk tot de gevolgtrekking zou behoeven te leiden, dat er een ernstig meningsverschil zou zijn tussen dé regering en dr. Beel. Van de reactie der K. V. P. op de ontslagaanvrage van mr. Sassen is nog weinig gebleken. Over de Zaterdagmiddag gehouden fractie vergadering is tot nu niets uitge lekt, waaraan men houvast heeft en prof Romme heeft plotseling in zijn blad ,,De Volkskrant" een op merkelijke terughoudendheid aan de dag gelegd, welke htf anders bij brandende kwesties gemeenlijk niet pleegt te betrachten. Volgens „De Volkskrant" van vanmorgen zou mr. Van Maarseveen aan Over zeese Gebiedsdelen blijven en zou aan Binnenlandse Zaken een nieuwe bewindsman komen. In sommige parlementaire kringen wordt de mening gekoesterd, dat mr. Sas- sen's aftreden, in combinatie met de verschijning van dr. Beel op het terrein van de strijd, toch wel de mogelijkheid van een ernstig con flict inhoudt. UNO-commissie sprak met Soekarno De Commissie van de Verenigde Naties is Zaterdag teruggekeerd van haar bezoek aan Banka, waar zij informele besprekingen heeft ge houden met Soekarno Hattn. Hadji Agoes Salim en andere Republi keinse leiders. Verschillende pro blemen betreffende de resolutie van de Veiligheidsraad werden bespro ken. De Commissie is uitgenodigd deze week, na de terugkeer van Cochran in Indonesië, nogmaals te komen. De Bii.enkomst Federaal Over leg heeft in haar vergadering van Zondag van gedachten gewisseld over de aard der met de Republi keinse leiders te voeren besprekin gen en over het tijdstip, waarop d. .e een aanvang zullen kunnen ne men. De vergadering, die, in plaats van Zaterdag, zoals was aangekon digd. Zondag begon, is heden voort gezet. André Marie, de Franse minister van justitie, Is, naar Zondagavond officieel te Parijs is bekend ge maakt, afgetreden. Hij wordt opge volgd door Robert Lecourt. André Marie is lid van de partij der radicalen. Hij ls afgetreden om gezondheidsredenen, aldus de offi ciële bekendmaking. Reeds eerder is gemeld, dt Marie naar een zie kenhuis zal gaan omdat hij op nieuw lijdt aan longaandoeningen, die het gevolg zijn geweest van een verblijf van twee jaar in het con centratiekamp Buchenwald. Men meent te weten, dat André Marie heden naar een kliniek zou worden overgebracht. De artsen hebben vastgesteld, dat hij lijdende is aan een dubbele long- en borst vliesontsteking. De minister is de laatste maan den het middelpunt geweest van een heftige perscampagne in ver band met zijn beleid in een zuive ringszaak wegens economische col laboratie met de Duitsers. Hij zou niet streng genoeg zijn opgetreden tegen een grote Franse „bunker bouwer". „TANTE MIETJE" OVERLEDEN Vanmorgen is op haar bovenhuis aan de Verlooplaan te Barneveld op 105-jarige leeftijd overleden mej. M. Janssen. „Tante Mietje", zoals mej. Janssen in Barneveld genoemd werd, werd in deze plaats geboren op 2 October 1843. In haar jonge jaren werkte zij bij de familie baron Van Nagell in de linnenkamer op het kasteel te Schaffelaar en later had zij met haar zuster en nicht de weduwe Haanschoten een naaischool en man- gelinrichting. Daardoor genoot zij in die tijd reeds algemene bekendheid in Barneveld. Haar laatste jaren leefde zij op een bovenhuis aan de Verlooplaan. trouw bijgestaan door de 79-jarige wed. Haanschoten, ter wijl de zusters van het Groene Kruis haar liefderijk verpleegden. Tante Mietje vertoefde met haar gedachten eigenlijk nog slechts in het verleden. Bezoekers merkte zij nauwelijks op. Vorige week werd zij grieperig. Als een kaars is haar le ven uitgegaan, vertelden haar bu ren. De punten, waarover men het eens geworden is zijn de volgende: 1. Elk Scandinavisch land zal zich met alle ter beschikking staande middelen verdedigen tegen een ge wapende aanval. 2. Een aanval op een der part ners verplicht de beide andere het aangevallen land alle militaire hulp en assistentie te verlenen. 3. De defensieplannen, strijd krachten en wapenproductie zullen in vredestijd gecoördineerd wor den. 4- De defensie-unie is een regio nale veiligheidsovereenkomst in het kader van het Handvest der Ver enigde Naties. 5. Indien een der landen aange vallen zou worden, zou het hulp van andere staten buiten de defen sie-unie kunnen vragen en elk der drie landen zal zich alle steun ver schaffen, die nodig is om die hulp doeltreffend te maken. Het Amerikaanse lid van de UNO- commissie. de heer H. Merle Cochran, die besprekingen in Washington en Den Haag heeft ge voerd, is vandaag te Batavia terug gekeerd. Hij wilde geen verklaring afleggen. In een officieel overzicht over de militaire situatie gedurende de afgelopen week wordt opgemerkt, dat de activiteit van de gewapende groepen voornamelijk is gericht tegen economische objecten, ter wijl ook de bevolking, in de voormalige republikeinse gebie den. het moest oi tgelden. Het aan tal aanmeldingen van voormalige officieren der T.N.I. en manschap pen nam toe. West-Java: in Bantam slechts enkele kleine botsingen met ben den, waarbij hun schuilplaatsen werden opgeruimd. In het gebied van Pasoendan werden de zuive- rings-acties voortgezet, waarbij vooral groepen der voormalige Si- liwangi-divisie zware verliezen le den. Deze acties vonden voorna melijk plaats in de gebieden ten Zuid-Oosten van Fbang, ten Noordwesten van Soemedang, ten Zuiden van Tjiawi en in de omge ving van Pengalengan. In het laat ste gebied verloren de gewapende groepen een honderdtal doden, vele gewonden en een groot aan tal wapens. Er hebben zich enkele officieren van de staf der Siliwan- gi-divisie gemeld. Midd.jn-Java: De intensieve pa trouillegang der Nederlandse troe pen heeft een toenemend succes. Hier werden aan de gewapende groepen zeer zware verliezen toe gebracht. De activiteit van scherp schutters langs de wegen is op vele plaatsen afgenomen. In het Westelijke deel van Midden-Java werd een aantal pogingen tot sa botage ondernomen. In het gebied tussen Djogja en Solo werden en kele gewapende groepen opge ruimd. Oost-Java: De in het gehele ge bied van Oost-Java ondernomen zuiveringsopei'aties wierpen even eens goede resultaten af, speciaal in de omgeving van Kediri, Bod- jonegoro en Lamongan. Een be langrijk aantal kleine wapens en meer dan vier ton munitie werden in beslag genomen. In de negara Djawa Timoer leden de benden ge voelige verliezen. De dood van de bekende voormalige brigadecom mandant der TNI. Deroedji, heeft niet nagelaten, grote invloed op het bendewezen uit te oefenen. Sumatra: De gewapende benden zijn dieper in het gebergte terug getrokken. Over het algemeen neemt ook hier de ac^iteit der gewapende groepen af. In het prachtige Oostenrijkse wintersportplaatsje Sankt Anton am Arlberg hebben de Prinsesjes Beatrix en Irene een h eerlijke vacant ie. Elke dag gaan zij skitochten maken- in deschitterende omgeving- Het heerlijkste is echter voor de zusjes als ook Prins Bernhard van de partij is. Als je maar gedachten hebt, die de moeite naard zijn, ah er maar een vogel zingt buiten je venster. AXEL MUNTHE is dood en dus hebben wij onze uitgave van zijn Story of San Michele nog eens uit de kast genomen, om er in te bladeren en om de verschillende knipsels te herlezen, die wij er in de loop der jaren hadden in-gelegd, want wij houden nog steeds van het boek en wij begrepen de wonderlijke Zweed die het had geschreven. Hij is oud geworden, over de 90, maar toen hij het Capriotisch epos San Michele schreef was hij ook al niet jong meer: even over de 70; de eerste druk nl. dateert van April 1929. Maar dat is geen wonder, want dr. Axel Munthe heeft een heel leven moeten werken alvorens hij geld genoeg bezat om op het eeuwig-schone Capri een zuilengalerijen paleis te kunnen herbouwen uit de puinen van keizer Tiberius' lust verblijven. Niet zonder ironie beschrijft hij in San Michele hoe hij tussen '80 en '90 een beroemd en gezocht arts is geworden: als lievelingsleerling van prof. Charcot, rijke dames „Al- pijn" toegewezen kreeg, een mode ziekte uitvond (colitis), internatio nale roem verwierf en rijk genoeg werd, om geheel Capri te kopen. Rijkdom en roem brachten dr. Axel Munthe's hoofd niet op hol. 'Juist in de natuur, of het nu de NATASJA is haar naam en zij was een echte Russische prin ses. Daar'zij haar levensonderhoud moest verdienen als portier en later als dienstbode, nam z\j een minder opvallende naam aan en noemde zich* Marceline Michils. Zij trouwde met een rjjke industrieel uit Rouen. Grounier. Deze vrouw van 54 jaar, een buitengewone schoonheid die niemand meer dan 40 zou geven, leerde een 22-jarige student in de medicijnen kennen en werd zijn geliefde. Hij was een boerenjongen en beschikte slechts over 1.000 francs per maand, niet voldoende om in Parijs te leven. Aanvankelijk steunde Natasja hem met kleine bedragen, maar lang zamerhand begon hjj zich zo bij haar thuis te voelen, dat hij zelf over haar portemonnaie ging. Hij ver uit haar tas te voorschijn haal- overdreef enigszins, want op een de en haar minnaar voor de ogen goede dag miste de vroegere prin- van de rechter van instructie neer- ses liefst 18 millioen francs aan schoot. geld en bovendien juwelen en ar.- Natasja heeft verschrikkelijk be- dere waardeartikelen. Onder be- rouw over haar daad, huilt zonder schuldiging van diefstal werd de ophouden en herhaalt voortdurend: jongeman voor de politie geleid „Ik heb de man gedood, die ik en met Natasja geconfronteerd, boven alles ter wereld liefhad". Zjj Zijn houding prikkelde haar zo- is veroordeeld tot 7 jaar gevange- danlg, dat zij plotseling een revol- nisstraf. barre eenzaamheid van het hoge noorden van Lapland was dan wel het toeristische Capri was: overal waar Munthe in aanraking kwam met de natuur en met de eenvoudige natuurlijke mensen, toonde hij zichzelf van zijn beste zijde. Hij hield van vogels, van honden, paarden, dieren en men sen des lands. De eenzame Daarom was hij naderhand zo moeilijk te genaken, als bezoekers tot hem en zijn „marmeren horst" wilden doordringen. De oude Zweed met z'n heimwee voor het mediterrannaeë zuiden zocht de ro mantiek van eenzaamheid en uit zicht, verdieping en horizonnen; en hij werd altoos woedend als men hem daarin belemmerde. De eerste wereldoorlog dreef hem aan de zijde der geallieerden, i cn hij werkte als frontarts bij de Engelsen. De tweede wereldoorlog verdreef hem nogmaals en toen nam de oude j koning der Zweden hem liefderijk op als medebewoner van het paleis te Stockholm. Daaruit is hij niet I weer naar Capri teruggekeerd, trou I wens: hoe was Capri er aan toe, het I door Duitsers en Amerikanen uit gewoonde Capri. Iemand, die hen daar onopge merkt kon gadeslaan, beschreef on langs, hoe iedere ochtend koning Gustaaf, Axel Munthe en Sven He- din elkaar opzochten in de vleugel van het grote, vormelijke paleis. I Axel Munthe leed onder zijn li chamelijke achteruitgang (voor de tweede maal bedreigde hem blind heid). leed onder het onvoltooid blijven van twee standaardwerken (een over koningin Victorine, de grootste dievenbeschermster ter wereld, en een over de Ellenden des Ouderdoms), leed onder de dwaal- en waanideeen van Sven Hedin die in weerwil van z'n bijna 90 jaar nog steeds Hitlervereerder en ruziezoeker bleef, en hij leed onder het vruchteloos gedebatteer. De koning moest voortdurend sus send bemiddelen. En zelf wordt de oude vorst ook steeds zwakker AXEL MUNTHE, naar een pastel-tekening en hij was ééns de beroemde mister G. de gevreesde tennis-ster! De zoons Nog erger werd het, toen Sven Hedin genas van een dreigende blindheidsaandoening en Axel Mun the bijna uitsprak, dat tegenwoor dig de ondeugd beloond wordt, zelfs onder hoogbejaarden! Het is in heel wat jaren niet ge beurd, dat een beroemd schrijver van een paleis uit begraven werd; Axel Munthe zal de eer genieten. Achter zijn baar zullen twee zoons gaan, die zich in de jongste wereld oorlog aan geallieerde zijde hebben onderscheiden. Ditmaal zal hun oude vader hen niet laten anticham breren, zoals veleden jaar zo mer nog wel het geval was. Toen was Axel Munthe er eens zo slecht aan toe, dat koning Gustaaf de bei de zoons per vliegtuig uit Londen liet halen. Axel Munthe's oude ca- priotische kamerdienaar ontving hen in de wachtkamer en diende hen bij „de dokter" aan, maar Axel Munthe liet hun na een uur ant woorden: „Gaat allebei aan je werk. Vader leeft nog. Als h(i sterft, zal hij jullie bijtijds laten roepen. Goedemiddag!" Daarmee konden de zoons gaan, beiden mannen in de veertig, met hoge onderscheidingen op de borst! Thans is de beroemdheid die niet van „drukte, gedoe en jachtige mensen" hield, gestorven, 91 jaar en 3 maanden oud. Veel heeft hij niet geschreven, een boek of vier, een daarvan echter is in 40 talen vertaald, cn het is verslonden, zo wel in Japan, Rusland, Amerika als ln West-Europa het is het voor treffelijke San Michele. Mocht u soms zo gelukkig zijn om van San Michele de twaalfde Engelse uitgave van Juli 1930 te bemachtigen, dan moet gij nog eens de nieuwe Voorrede na-slaan en herlezen: daaruit kunt gy Axel Munthe's zielegrootheid herleiden Te midden van allerlei zachte zelf spot en berustende aanvaardings- melancholie staat er ineens: „Niemand baadt ooit tweemaal in dezelfde rivier. Iedereen die dit toch wil, overijlt zich. Van waar aj die dolle haast? Heus: voor ieder komt het einde van zijn aardse reis tóch!" Van dergelijke citaten staat San Michele vol, want het ia een Iro- nisch-filosofische roman: „Zolang een man zichzelf aan-kan, kan hij heel wat verduren", staat er er gens; „zonder #oop, zonder vrien den. zonder boeken, zonder muziek 't is allemaal niet erg, als je maar gedachten hebt die de moeite waard zijn, als er maar één vogel zingt buiten je venster en als je de branding van de zee maar kunt ho ren" Koningin Woensdag in St. Anton verwacht Naar ons uit Sankt Anton wordt medegedeeld, toont de bevolking al daar zich teleurgesteld, dat de aan komst van koningin Juliana voortdu rend wordt uitgesteld. Men verwacht de koningin nu niet voor Woensdag. Do prins en de prinsesjes skiën iede re dag. De vaardigheid van prinses Beatrix cn prinses Irene in deze sport wordt algemeen bewonderd. Behalve dat enkele mensen ln hun kast de borden hoorden rinkelen en er iemand wakker werd, omdat zijn bed zulke onverwachte bewegingen maakte, richtte een aardschok die gedurende en kele seconden 150 mijl ln de omtrek van Fresno (V.S.) werd gevoeld, geen schade aan. Er Is veel sneeuw geval len ln de Oostenrijkse Alpen- In de streek tussen St, Anton en St. Crlstoph, liet de sneeuw 177 cm hoog. Geallieer de cn Duitse geleerden zijn er in ge slaagd surrogaat-vlees te maken, dat verkocht zal worden voor een lagere prijs dan echt vlees. Het smaakt „net als echt". De volgende maand zal het aan het Duitse vlcesrantsocn worden togevocgd. De ParIJse politie heeft een 48-jarige Italiaanse filmproducer. Rcnato Senise, gearresteerd. Hij had in een hotel gepoogd zijn 25-jarige echt genote. de Zweedse Miss 1948 en actrice Elisabeth Bjurstroem, met drie revol verschoten te vermoorden. De neger- bas Paul Robeson is met de ..Queen Mary" uit New York vertrokken voor zijn tournee door Europa. De Belgi sche vredes-vrouwenbeweging heeft een schrijven overhandigd aan de Sowjet- russlsche ambassadeur tc Brussel. waar- In wordt aangedrongen op een ontmoe ting Truman—Stalin. Aan Truman werd rechtstreeks een afschrift gezonden. In Goedjerat. het Noordelijke deel van het gebied van Bombay, heersen hon gersnood en dorst. Het leger heeft meer dan 1000 putten geslagen en het drach tige vee cn de melkkoeien worden bij eengebracht om behoed te worden voor dc dood. Militairen voeren water en voedsel aan De bevolking krijgt o a. vitamine-tabletten en melkpoeder In Londen wordt in 1951 een grote ten toonstelling gehouden, welke vijf maan den zal duren en welke een overzicht zal geven van dc vooruitgang In Enge land op 't gebied van wetenschap, kunst en techniek. De expositie komt op'n ter rein. dat door bombardementen ls vrij gekomen. Paus spreekt banvloek uit over rechtbank van de kardinaal Hongarije wenst vcrtrel van gezant der 1 .S. De congregatie van het consisto rie heeft Zaterdag ln Vaticaanstad bekend gemaakt dat allen, die be trokken zUn in het nroces tegen en de veroordeling van kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, in de ban zyn gedaan. In de bekendmaking wordt onder meer gezegd, dat de excommunica tie geldt voor „allen, die het in hei ligschennis hebben gewaagd hun handen te verheffen tegen de hoogst eminente aartsbisschop van Strigonia (Esztergom, de stad waar kardinaal Mindszenty ambts halve woonde)" De excommunicatie is latae sen- tentiae" (in de wijdste betekenis van het woord). Het toeriassen van deze straf welke plaats heeft bij een overtreding van de voorschrif ten van het canonieke recht is uitsluitend aan de Heilige Stoel voorbehouden. De Hongaarse regering heeft de V.S. verzocht hun gezant in Honga rije Selden Chapin. terug te roepen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandses^aken deelt mede, dat het verzoek ls gedaan in verband met de beweringen, dat de Ameri kaanse gezant betrokken was bij de zaak-Mindszenty Chapin zou naar Washington worden ontboden, doch de Amerikaanse regering behoudt zich haar standpunt terzake voor. Het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft met de „Willem Ruys" en met do „Friesland" de eerste zendingen geneesmiddelen verzonden, die als resultaat van de inzamelingsactie voor het Rode Kruiswerk in Indo nesië konden worden aangekocht. Weerbericht AANHOUDEND ZACIIT Weersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond. Meest zwaar bewolkt met hier en daar eni ge lichte regen of motregen. Matige en ln het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid cn West. Aan houdend zacht. 14 Februari Zon op 7 58, onder 17.511 Maan op 19.30, onder 8 52.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1