ANGB-ers vierden blijde hun elfde lustrum Amsvorde" won slag in de Johannapolder Competitie-standen Emotionele wedstrijd van Amersfoortse Boys Pioniers Arentsen, Kroon en Wijngaard gehuldigd Veel belangstelling uit de vakbeweging SNIP en SNAP Revue TOT GENOEGEN Noteert U even „Naar een nieuwe gemeenschap" APWC gaf WA goed partij HVC verliest opnieuw van Volendam 2 STADSNIEUWS Vrijdag j.I. was het 55 jaar gele- den, dat in Amersfoort een afde ling van de Grafische Bond werd opgericht. Deze gebeurtenis werd Zaterdag door de Algemene Ne derlandse Grafische Bond herdacht tijdens een receptie in Het Volks gebouw en een avondfeest in 's Prinsenhof. Bij de aanvang van de receptie sprak ile voorzitter van de Aracrsfoorse af deling van de A.N.G.B.. de heer W. Voskuilen, een openingsrede uit, waarin h}J de geschiedenis van de afdeling me moreerde. De oprichting geschiedde op Zondag 11 Februari 1894. De pioniers waren L. v. d. Biczenbos, J. Zeeman. C. F. Slngewald, A. Vahstal. T. Over- eem, Thijsens, v. d. Pol en C. J. Otto. Het vakverenigingswerk was in deze beginjaren bijzonder moeilijk. Ondanks broodroof, vond het werk voortgang en dank zij de activiteit van R. Wijn gaard; H. Kroon en W. Arentsen nam de Grafische Bond na 1900 een belang rijke plaats in de beweging in, aldus de heer Voskuilen. Spreker dankte dit trio voor het vele werk. dat het in het belang van de afdeling in de loop der jaren heeft verricht en wees er op, dat Kroon en Arentsen momenteel nog ac tief aan het vakverenigingswerk deel nemen. Hij noemde hen een voorbeeld voor de jongeren en hoopte dat deze Wijngaard; Kroon en Arentsen in hun voetspoor zullen volgen. De heer Voskuilen betreurde het, dat de secretaris der plaatselijke afdeling, de heer J. Meijer, door ziekte was ver hinderd het 55-jarig jubileum bij te wo nen, aangezien ook deze werkzame figuur een woord van hulde toekwam voor het grote aandeel dat hij leverde bij de versterking van de afdeling. De heer Voskuilen concludeerde, dat in de jaren die voorbij gingen, veel werd bereikt en dat de mensen, die een groot deel van hun leven hebben ge geven aan de A.N.G.B., kunnen bogen op belangrijke verbeteringen voor de typografen in het algemeen. In deze mensen heeft geen geest geleefd van Jan Salie, die zegt het is altijd zo ge weest en het zal altijd wel zo blijven. Als de oprichters van onze organisatie er zo over gedacht hadden, zo vervolg de spr„ werkten wij thans nog tien uur per dag en kenden wij nog geen vrije Zaterdagmiddag of 12 verlofdagen. Het is het werk geweest van de pioniers der vakbeweging, die de arbeidersklas se op een hoger plan heeft gebracht, die het leven van de arbeider een mooiere en schonere betekenis heeft gegeven, aldus besloot de heer Vos kuilen. Vervolgens sprak namens het Hoofd bestuur van de A.N.G.B. de secretaris- penningmeester, de heer A. M. van de Boogaart. Ook deze spreker prees het pionierswerk van de heren Wijngaard, Kroon en Arentsen en hij noemde hen de levende voorbeelden der organisatie. Namens de bij de Amersfoortse Be stuurders Bond aangesloten vakorgani saties sprak de voorzitter van de A.B.B. Tom van Oort. Deze spreker gaf een Inzicht in het toekomstige werk der vakbeweging, dat thans reeds voorbe reiding vereist. Hij noemde m dit ver band de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en de ondernemingsraden. De oud-secretaris van de plaat selijke afdeling, de heer R. Wijn gaard. voerde vervolgens het woord. Hij hoopte, dat er eens een tijd zou komen, dat het bestaan van drie of vier grafische bonden overbodig zou zijn en dat slechts één Bond de Algemene Grafische Bond. de belangen van alle typo grafen zou behartigen. Namens de plaatselijke afdeling van Öe Partij van de Arbeid sprak de heer R. Guldenberg, terwijl de heer J. W. Polder als oud-leidsman en strijdmakker het woord voerde. Deze spreker ver kondigde, dat de ouderen een gebouw vestigden, dat voor de buitenwereld toonbaar was en nog is. Hij hoopte, dat de jongeren dit gebouw bewoon baar zouden maken. Namens de afde ling Nljkcrk van de Grafische Bond sprak tenslotte de heer Van Veen. De heer Voskuilen dankte alle sprekers voor de vriendelijke woorden, die zij tot het bestuur hadden gericht. Aan Advertentie DENKT ER OM?? U kunt dagelijks van 10 uur af plaatsen bespreken (ook tel. 4632) voor de daverende met WILLY WALDEN en PIET MUYSELAAR DONDERDAG a.s. 8 UUR LAATSTE VOORSTELLING GRAND-THEATRE Grand Theatre. Snouckaertlaan. tel. 4632. Alleen 's middags half drie (uitgezonderd Zondag) „Nat tigheid". In de overige voorstel lingen, om 6 uur en Zondags 2 uur. „Tot ons genoegen" met Willy Walden en P. Muyselaar. het einde van dc receptie bracht de Stem des Volks o.l.v. de hr Van Rhee- nen een muzikale zanghulde. De receptie werd o.a. bijgewoond door vertegenwoordigers van de Katho lieke Grafische Bond; de Plaatselijke Unie; de Werkgeversorganisatie; de muziekvereniging ,.H. J. Hegheraat" en De Stem des Volks. 's Prinsenhof was 's avonds overbe zet. toen het kleinkunst-cnsemblc van Bob Nelson, mmv Bepplc Murray, Bal- samo en Wim Bosch een cabaret pro gramma ten tonele bracht onder de titel „Spijkers met koppen". Bij de aan vang van de feestavond overhandigde de heer Gerritsen namens dc leden aan het bestuur een nieuwe afdelingsvlag. Voor de pauze sprak dc hoofdbestuur der v. d. Boogaart een herdenkingsrede uit. De avond werd besloten met een bal o.l.v. Bert Kamperman, waaraan de band van Jan van Loo medewerking verleende. Zondagmorgen sprak op de bezin ningsbijeenkomst van het Humanistisch Verbond onze plaatsgenoot, de heer L. van Gelder, over het onderwerp „Naar een nieuwe gemeenschap". Uitgangspunt voor dc beschouwingen van de spreker was de vaak gestelde vraag, wat het Humanisme ln de prac- tijk van het leven te betekenen heeft. De humanist wil niet dogmatisch zijn, bindt zich niet aan vaste regels, die bulten het gebied van de samenleving liggen. Vandaar, dat de humanist steeds een sterke invloed ondergaat van de tijd. waarin hij leeft, en van de perso nen, die hem geestelijke leiding geven. Het aristocratische karakter van het historische humanisme leidde tot indivi dualisme. Onze taak is ln deze tijd, het sociale element te versterken, echter met be houd Van de waarde der individuele zelfstandigheid, opdat niet een schade lijk collectivisme ontstaat. Wij leven in een bedreigde samenle ving. die losgeslagen is van de banden, die vorige generaties gesmeed hebben. Deze situatie schept een algemene be klemming. een wantrouwen tegen alle denkbeelden, twijfel aan de Invloed van onze redelijkheid op de krachten, die de maatschappij beheersen. Dc gevolgen zijn dadenloosheid en het losbreken der onredelijke krachten, dus geweld en catastrophe. Het pessimisme tast alle gebieden van menselijk denken aan; angst. zorg. onzekerheid schijnen nieuwe nederlaag van de mensheid te voor spellen als onontkoombaar resultaat van een demonische ontwikkeling. Het enige positieve, wat de pessimist kan doen, ls te volharden op een verloren post. Spreker signaleerde het feit, dat zulk een ondergangsstemming herhaaldelijk in de historie der mensheid ls opgetre den en dat toch steeds weer een tijd van opbloei aanbrak. Ook onze tijd is een overgangstijd, die van de door eco nomische machten overheerste maat schappij zal moeten lelden tot een geor dende samenleving der vrije persoon lijkheden. Daarbij zullen alle cultuur gebieden. niet slechts het economische, ln de opbouw moeten worden betrok ken, opdat een ware democratische ge meenschap tot stand zal kunnen komen. „Op het kantje af" Ingezonden Met de comedie in drie bedrij ven „Op het kantje af" van Jan Fabricius trad de Amersfoortse Toneelvereniging „T. en O" Za terdagavond in Amicitia op. Het bal na had deze avond ongetwij feld voor de stampvolle zaal ge zorgd. Fabricius is in dit blijspel bepaald niet op zijn best. Er speelt zich b.v. een nogal melo-drama- tische scene in af, die met het eigenlijke verhaal niets heeft uit te staan en de historie alleen maar nog vervelender en nog zoutelo- zer maakt. Als het Fabricius' be doeling is geweest het immers zo slappe Nederlands publiek te overtuigen van de flinkheid en de keiharde mannelijkheid van de planters overzee, dan had hij een waarachtiger spel moeten schrij ven. T. en O. heeft zich niettemin aan dit stuk 'gewaagd. Ze heeft er toch nog iets van gemaakt en we konden nog eens vaststellen dat deze vereniging tot onze goede amateur-ensembles gaat behoren. Regisseur E. de Ruiter en zijn troep kunnen er zeker van zijn dat al lokte dan het bal de meesten in de zaal van het frisse cn nimmer opgeschroefde spel hebben genoten. Coos van der Velde leidde het bal. Loop der bevolking over 1948 Bevolking op 1 Jan. 1948: 27.485 m., 29.175 vr., totaal 56.660. M V Tot. Geboren 710 606 1316 Overleden 197 204 401 Verschil Gevestigd Vertrokken Verschil +513 1758 1744 +402 1871 1961 +915 3629 3705 -90 —76 +14 Totale vermeerderine 527 m., 312 v., totaal 839. Bevolking op 31 Dec. 1948: 28.012 m., 29.487 vr., tonaal 57.499. Aantal huwelijken gesloten in 1948: 419. Aantal echtscheidingen ingeschreven in 1948: 47. Óp deze cijfers gaven wij reeds eerder commentaar. Wie geeft inlichtingen over ongeval Vrijdagmorgen om 8.15 uur gebeur de op dc Blsschopsweg te Amersfoort ccn ongeluk met dodelijke afloop. De bestuurder van de grote vrachtwa gen, die in dc richting Amersfoort reed en de betreffende auto en fietser pas seerde. wordt verzocht zich op het politiebureau aan Plantsoen West te melden. Amersfoorters. die getuigen zijn geweest van het ongeluk worden ver zocht zich voor eventuele inlichtingen bij de politie te vervoegen. Ons dagelijks teveel Twee wielrijders, die het trottoir als rijwielpad gebruikten werden bekeurd. Een bestuurder van een vrachtwa gen. die dc uitstekende lading van zijn auto niet voorzien had van een rode lap, kreeg een bon, evenals dc ingeze tene, die Zondag zonder vergunning van B. en W. een vuur achter in zijn tuin stookte. Modderballet op veld van Stichtse Boys Het is voor „Amsvorde" een uitnemende prestatie ge weest, om, gezien de omstan digheden, „Stichtse Boys" in eigen huis een 01 nederlaag toe te brengen. Die „omstan digheden" verdienen een na dere toelichting. Het speelveld namelijk, gelegen in de Jo hanna Polder, achter het D. O. S.-terrein, verkeerde in een dusdanig slechte toestand, dat normaal voetbal haast on mogelijk was. De gastheren zagen dit zelf wel in en waren ook wel „gastheer" genoeg om Amsvorde aan te bie den de wedstrijd op een latere datum in Amersfoort te spelen. De scheidsrechter werd ook geraad pleegd, doch deze was met „Ams vorde" van mening, dat de wed strijd maar moest doorgaan „om dat ze er toch al waren". Alzo werd in de modder gestart. Als men weet, dat de thuisclub, die zich op haar eigen (modder)veld uiteraard goed „thuis" voelt, bijna zijn winstpunten ook „thuis" al heeft behaald reeds heel wat clubs sneefden in de modder dan zal men het er mee eens zijn, dat het van Amsvorde een kranige prestatie was om onder deze om standigheden door te zetten en te winnen. Het laatste was natuur. liik van het grootste belang, ge zien de kampioenschapskansen. De Utrechtenaren hebben goed partij gegeven, hetgeen wel nodig was, want zij verkeren, zelf in ge vaar. Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Van goed spel kon natuurlijk 'geen sprake zijn. Han nesen en Roetert nogal zwaar van bouw hadden soms de grootste moeite zich staande te houden op het aladde veld. Des ondanks waren "nze stadgenoten het eerste kwartier .,dik" in de meerderheid. Onder normale om- „De beste zet" De vereniging ..Gruno" van oud-Gro ningers te Amersfoort en omstreken hield Zaterdagavond haar toneeluitvoe ring in het Sint-Joscphgebouw. Nadat de voorzitter, de heer W. de Groot, de i aanwezigen, onder welke vertcgcnwoor- ccto f, dlgcrs van de zusterverenigingen t< City Theatre, tel. 6512. „Duistere Zeist en Hilversum, had welkom gchc standigheden hadden zij ;die be gin periode zeker een 30 voor sprong kunnen behalen. Hét doelpunt Het draaide tenslotte maar op één doelpunt uit. Midddenvoor Hilhorst slaagde er in op uiter mate handige wijze de Utrechtse backs te passeren en met een zeer goed gericht schot de doelman het nakijken tc geven (10). Dit zou later een kostbaar doelpuntje blij ken. In de tweede helft begonnen onze stadgenoten wederom aan vallend te spelen. Na een kwartier keerde het getij en kwam de thuisclub flink in de meerderheid. De resp. voorhoedes konden ech ter voor de modderige doelgebie den niet tot resultaten komen. Intussen deed de vermoeidheid zich danig gelden. De spelers wa ren „op". Het werd een %„trap maar raak" tactiek. Doelpunten werden niet meer gemaakt. Amsvorde won de „slag in de Johanna Polder" met ere en keer de door dat ene doelpunt met twee kostbare puntjes plus modder en vreugde huiswaarts. Burgerlijke stand 11 Februari. Geboren: Jan, z. v. J. Ising en E. G. Pureveen; Johanna Gerarda, d. v. G. Hop en G. Vos; Gerda, d. v. H. Brink en B. Doppcnberg. Overleden: G. Heus. oud 70 j., echtgenote van J. v. Doorn; H. J. Zulstra, oud 60 j., echtgenoot van T. Suk. 12 Februari Geboren: Jacobus, z. van G. J. ten Hoven en H. Evers; Dirk Jan. z. van D. J. Berendse en M. van Pluuren. Gehuwd. G. Kaal en J. Schipper; M. v. d Hooff en N. de Vormer. Overleden: M. ter Burg. oud 2 Jaar. d van C. ter Burg en M Stolp. K. Post. oud 89 Jaar. echtgenoot van IJ. de Wit. De Vrijmetselaren vierden feest Velen, die zich Zaterdag door de Van Persijnstraat bewogen, zal het zijn opgevallen, dat van het Logege- bouw tno. 9) de vlag uithing. De Vrijmetselaren vierden die dag feest ter inwijding van hun gerestaureerde tempel. Omtrent de Vrijmetselarij en de Vrijmetselaren zijn heel wat sagen of liever bakerpraatjes in omloop, welke af en toe plaatselijke blaadjes opnieuw opgewarmd aan hun lezers opdissen. Het lijkt ons hier een goede gelegenheid in het kort uiteen te zet ten. wat de Vrijmetselarij tot doel stelling heeft, waartoe wij het vol gende citeren van de Ordegrondwet: De Vrijmetselaren nemen voorts als grondslag aan de erkenning van: de hoge waarde van de menselijke persoonlijkheid; ieders recht om zelfstandig te zoe ken naar waarheid; 's mensen zedelijke verantwoorde lijkheid voor zijn doen en laten; de gelijkheid in wezen van alle mensen; de algemene broederschap der mensen; ieders plicht om met toewijding te arbeiden aan het welzijn der ge meenschap. Hieruit moge volgen, dat de Vrij metselarij in de eerste plaats ver draagzaam is en zich niet plaatst te genover de een of andere godsdienst of denkwijze. Toen Duitsland op zo trouweloze wijze ons Vaderland overviel, was een der eerste daden, toen men een maal vaste voet had. de loges te sluiten, weldra gevolgd door confis catie van eigendommen en gebou wen. Buiten het door wijlen Prins Fre- derik. die zelf ruim zestig jaar Groot meester der Orde was, aan de Orde geschonken gebouw van het Hoofd bestuur, Fluwelen Burgwal 22, te 's-Gravenhage, werden over het ge hele land een 60-tal loges gesloten en vervreemd De Grootmeester, wijlen de generaal-majoor b.d. H. van Ton geren werd na enige tijd aan de We teringschans gevangen te hebben ge zeten. gevankelijk naar Duitsland ge voerd. Dit vervoer geschiedde op zo danige wijze, dat de bijna 70-jarige dit met lang heeft overleefd en te Sachsenhausen bij Berlijn aan de ge volgen overleed. Onder het in beslag genomene be vond zich o.a. de kostbare biblio theek der Orde, de z.g. Klossiaanse Bibliotheek, destijds evenzo door Prins Fredenk te Frankfurt aange kocht en aan de Orde geschonken. Gelukkig kwam deze grotendeels te rug. Het Logegebouw in de Van Per sijnstraat kwam aanvankelijk in handen van de NSB. Na enige tijd werd het verkocht aan zekere Noordman. die er een veilinglokaal opende. Daarna in de winter 1944-'45 diende het tot nachtasyl voor door- trekkenden. Toen er dan ook weer door het oude bestuur in Mei 1945 beslag op werd gelegd, bevond het zich in een onbeschrijfelijke toestand van ver waarlozing en vervuiling. Van de in ventaris was niets meer te vinden, behalve het altaarblok. dat blijkbaar te zwaar was geweest om te vervoe ren. Zo spoedig mogelijk werd het gebouw met financiële offers van de zijde der leden weer provisorisch tot gebruik gereed gemaakt. Toen na een paar jaar' van Rijkswege vergoedin gen voor de aangerichte schade wer den uitgekeerd, werd geleidelijk tot volledige restauratie overgegaan. Zaterdag was ook de Tempel vol tooid en werd deze door de huidige Grootmeester, mr. dr. L. J. J. Caron, vergezeld van zijn groot-officieren, ingewijd. Vandaar dat op die dag de vlag van het gebouw wapperde! S. W. Melchior. UtrechtQuick 22 Quick vertrok met vier invallers voor Kraamwinkel, Van Harn, Ver sluis en Van de Wijngaard naar Utrecht om de club van die naam te bestrijden en keerde met een punt winst huiswaarts. Ondanks deze in vallers, die goed voldeden, heeft Quick een prima wedstrijd gespeeld hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat het spel nu niet kort werd gehouden en de bal direct gespeeld werd, terwijl het spel goed ver deeld werd, hetgeen leidde tot zeer gevaarlijke aanvallen. Direct bij de aanvang was Quick, mede door goed samenspel in de aanval, beleefde de Utrechtkeeper enkele benauwde ogenblikken ech ter het succes kwam ana de andere zijde. Bij een aanval van Utrecht scoor de de rechtsbinnen uit een voorzet van de links-buiten met een prach tige kopbal 10. Quick liet zich dat niet welgevallen en enkele verwoede aanvallen volgden waar uit door César met een hard schot werd gescoord 11. Direct daarna scoorde De Groot na prachtig samenspel met rechts buiten De Ruiter 12. Vlak voor rust kreeg Utrecht's middenvoor de bal vrij en rnet een schot vla de lat scoorde hij de gelijkmaker 22. Na de rust eenzelfde spelbeeld. Quick's aanvallen waren gevaarlijker mede door César die beurtelings met verre trappen de vleugelspelers tot activiteit dwong. 25 minuten voor het einde maakte Quick bij een der gevaarlijke aanvallen een doeipunr, dat door de scheidsrechter, o.i. ten onrechte, werd afgekeurd. 20 mi nuten voor het einde verliet De Groot het veld en werd Quicks aanval daardoor verzwakt,. De stand onderging desondanks geen wijziging meer. wegen. Aanvangstijden Zondag 1.30, 4.00, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theatre: „Vliegende duivels". Aanvangstijden Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. MAANDAG 14 FEBRGeb. Ver. Herv. ZuidsingcJ 20 uur. Inst v. Volksontwikkeling. Lezing dr. J B. Drewes. ondw. „Moedertaal en Democratie". DINSDAG 15 FEBR.: Amicitia 20 uur Cabaret-revue door de HBS- club. Sportfondsenbad. Jeugdtour- nooi. Waterpolo. ten. werd voor het voetlicht gebracht ..Dc beste zet", toneelspel van het Gro ninger boerenleven. De heerszuchtige bocr-eigenaar van het landgoed ..Hoog- halm" heeft de strijd aangebonden te gen de zoons, omdat deze zich bij het kiezen van hun vrouwen niet lieten lei den door dc vader. Om niet alles te ver liezen legt de vader zich ten langen leste neer bij dc wil zijner kinderen, nadat hij eerst leed heeft gebracht over het leven van de oudste zoon en diens vrouw. De kleinzoon zal ten slotte de zoon cn vader weer tot elkaar brengen, nadat hij van zijn moeder op haar sterfbed over de strijd heeft vernomen. Met ere mogen worden genoemd de na men der spelers de heren Elzinga. Hart man cn Veenhulzcn alsmede mevrouw Van Dijk. De regie was in handen van de heer Van Dijk. Het werk van de heer Grootkop was zeer geslaagd. Deze voetbalzondag zal door het Amsterdamse AFC niet licht worden vergeten. Dicht bij het kampioenschap te staan en dan verliezen is geen pretje. Maar Velox had nog een appeltje met de Amsterdammers te schillen en dat is nu gebeurd. De kansen van DWV zijn nu weer ge stegen. HVC kon het tegen Volendam niet bolwerken en verloor met 2I. De Volendammcrs hebben zeer veel baat bij deze zege. Hilversum dwong Spartaan een nuttig puntje af. Zaandijk werd nog steviger op de onderste plaats geduwd door een nederlaag tegen Elinkwijk. APWC ver loor met 22 van de kampioen WA. RUC moet in deze afdeling degra datie-wedstrijden spelen en DEC is reeds gedegradeerd. Amsvorde en Ainersfoortse Boys wonnen en hebben daardoor de leiding practisch overgenomen van WY. Het gaat spannen in deze afdeling, waar Vrees wijk reeds gedegradeerd is. Quick speelde gelijk tegen Utrecht. De standen zijn 1831 Voorw. 1823 Zebra's 17—20 GW 1720 Nyenrod. 1317 Utrecht 18—16 SEC 17—15 Quick 18—15 JSV 17—11 PVC AFC DWV Spartaan Elinkw. Velox HVC Volend. WFC 18—27 WA 18—26 APWC 1722 Meteoor 18—22 Zeist 18—19 APGS 18—17 EMM '15 17—16 HMS 18—16 BFC Vr.schaar 1812 RUC Hilvers. 1911 DEC Zaandijk 178 18—30 WIJ 18—28 17—26 Am. Boys 17—27 1825 Amsv. 18—21 DEV 1720 Stichtse 1819 Barnev. 1815 Saestum 18—15 Zwal. V. 1810 Breder. 188 Woudenb. 177 St. Boys IJFC 176 Vreesw. Hockey AMHC-heren verloren, dames speelden niet De dames van AMHC behoefden wegens terreinafkeuring de tocht naar Amsterdam niet te ondernemen. De heren hebben in Bilthoven geen slechte prestatie verricht door met 2—0 van SCHC II te verliezen, gezien het feit onze stadgenoten met vijf inval lers in het veld traden, die op één na allen in het derde elftal spelen. Het was een zeer snelle wedstrijd, waarbij de Amersfoortse achterhoede uitstekend speelde en ook de middenllnie goed op dreef was. Dc voorhoede echter, toch al niet het sterkste gedeelte van de ploeg, was nu nog meer verzwakt. Wel werden enige goede aanvallen opge bouwd, die echter geen resultaat op leverden. Daarom was het dubbel jam mer dat in de achterhoede twee kleine foutjes gemaakt werden, die even zo vele doelpunten ten gevolge hadden. Over het algemeen was SCHC II iets sterker cn de gastheren wisten reeds vrij spoedig na het beginsignaal te doelpunten door middenvoor Kake- beekc. Het spel golfde heen en weer, waarbij de gastheren technisch beter waren, maar onze stadgenoten door hun snelheid een beduidend veldover- wicht van de Bilthovenaren voorkwa men. De tweede helft bood hetzelfde spelbeeld. Kort voor het einde werd een voorzet door de Amersfoortse achter hoede gemist, waarvan Kakebcekc goed profiteerde en Van Dijk voor de twee de maal wist te passeren. Zo kwam het einde van deze zeer prettige wedstrijd met een verdiende, hoewel iets geflat teerde, zege voor de gastheren. De heren-reserves moesten, ondanks het feit, dat zij driemaal de leiding had den, de beide punten aan Kameleon I laten (3—4). Hierdoor is practisch vast komen te staan, dat ook zij degradatie wedstrijden zullen moeten spelen. Verder werd nog gespeeld AMHC III—Laren III 1—2. Turnen St. Hubertus eerste in driekamp In de door dc kring Gooi- en Eem- land van het R.K. Gymnastiekverbond georganiseerde driekamp dames le graad, gelukte het de dames van St. Hubertus. onder leiding van de heer Mochel. beslag te leggen op de eerste prijs. De ploeg was samengesteld uit de dames Jopie Epskamp. Jeantje van Wegen, Mientje Schoonderbeek, Trees Wijnands, Fransje Venrooy, Conny Venrooy en Anny Vos. Individuele klassificatie van de in totaal 28 deelneemsters resp. no. 2. 3. 4, 7. 9. 11 en 12 in de bovenge noemde volgorde. Een mooi succes cn het resultaat van intensieve training. Handbal „Amersfoort" met 5-0 geklopt Ht eerste herenelftal, verzwakt door het niet medespelen van v. d. Berg en Wunderink. heeft ht in Amsterdam te gen Zeeburg niet kunnen bolwerken. Het werd een 50 nederlaag. Deze ne derlaag ls grotendeels t danken geweest aan het slappe spel der Amersfoorters. Vooral in de eerste helft werd er door Amersfoort heel matig gespeeld. In ht eerste kwatier ging de strijd vrijwel gelijk op door beide clubs werd aardig spel geleverd. Later rukto Zeeburg de achterhoede van "onze stad genoten finaal uit elkaar. Binnen tien minuten hadden de Amsterdammers een 40 voorsprong. Na de hervatting kwam Zeeburg er practlch niet meer aan te pas. doch het geluk zat de Amersfoorters niet mee. Zo werden er minstens zes a zeven on houdbare schoten door paal en lat ge keerd Het Amsterdamse doel werd keer on keer belegerd, doch Zeeburg wist uit en van de sporadische tefgcnaanvallcn nog een vijfde doelpunt te scoren (5-0). Met deze stand konden de spelers zich uit de modder trekken om zich naar de was- cn klcedgelegenhcid be geven ,Het was wel nodig!). Verbeten spelend „zwaluwen" met 4-2 geslagen 17—27 18—26 18—17 17—15 18—15 18—13 18—13 18—10 19— 5 Toen Zondagmiddag aan de Ru bensstraat dc scheidsrechter de rust aankondigde was vrijwel de ge hele teleurgestelde aanhang van Amersfoortse Boys overtuigd dat hun favorieten van het Utrechtse Zwaluwen Vooruit zouden verliezen cn daarmede hun kans op het kampioenschap. De perspectieven waren voor dc blauwwitten ook geenszins gun stig. De Utrechters hadden hun in de eerste drie kwartier een voet ballesje gegeven dat hun nog lang zou heugen. De door de gasten verkregen 0—2 voorsprong was volkomen verdiend. Zij hadden de toon aangegeven daarenboven „De Boys" ccn tempo opgedron gen dat zij nauwelijks bij konden houden. Het leek in de eerste helft alsof de Utrechters cn niet de Amersfoorters kampioenspreten denten waren. Met groot enthousiasme wierpen de „Zwaluwen" zich in de strijd, welke zich de eerste twintig minuten vrilwel voortdurend op de Boys-helft afspeelde. Het was met kunst en vliegwerk dat het doel schoongehouden werd. totdat na vijf minuten spelen rechtsbinnen Mattijsen ccn schot loste. Hoek pro beerde de bal te stoppen, doch zijn ach terwaartse greep had geen succes en Zwaluwen Vooruit had de leiding (0 -1). De Boys-motor liep stug en Wiek Jansen, die door ziekte verstek moest laten gaan, werd hevig gemist. Wel deed Jan van der Brug verdienstelijke pogingen om hem te vervangen doch hij zag geen kans het hoge tempo bij te houden. Bij Zwaluwen Vooruit liep het als gesmeerd. Keurig combinerend trokken de Utrechters steeds ten aanval. Het dikwijls weifelend optreden van de Boys-achterhoede bezorgde de Boys supporters vele angstige momenten. Plotseling kwam er meer schot in het spel van onze stadgenoten, er werd beter gecombineerd en het leek er op dat dc down-periode voorbij was. Hier door kwam dc noodzakelijke opluchting doch... geen doelpunten. Daarvoor was de kracht van de Utrechtse defensie te groot. Vooral keeper Veldkamp bleek een groot struikelblok. Steeds dook zijn lenige gestalte op waar het grootste gevaar was. Regelmatig kreeg hij „open doekjes" voor zijn keurige werk. De periode van Boys-overwicht duurde niet lang. De Utrechters namen het offensief over en tien minuten voor de rust hadden zij opnieuw succes bij een van hun gevaarlijke aanvallen. Na keurig combinatiespel loste Van Stralen een schot, keeper Hoek stopte, kreeg de bal echter niet onder controle cn het was voor Hagemans een kwestie van afwerken, hetgeen deze dan ook deed (0—2). De blauwwitten waren door dit doel punt geheel van de kook gebracht en konden weinig inbrengen tegen het enthousiaste spel van de „Zwaluwen". Met een hevig Utrechts offensief kwam de rust, waarbl| onze stadgenoten voor dc ogenschijnlijk onmogelijke taak ston den een 0—2 achterstand in tc halen. Het was in dc tweede helft spoedig duidelijk dat de gastheren zich nog niet verslagen voelden. Kansen keren Zij drongen de Utrechters geheel op eigen helft terug. De Boys-spelers had den daarbij echter ook het grote nadeel dat de toch al zo sterke defensie veel steun kreeg van de teruggetrokken half- linie cn enkele voorhocdespelers. Als een muur stonden zii daar en wezen de Amersfoortse aanvallen onverbiddelijk af. Toch wanhoopten de kampioenspre tendenten niet. Zij voelden blijkbaar dat dit hun kans was. Na ruim twintig mi nuten hadden zij eindelijk succes. Jan van der Brug had reeds enkele goede dingen gedaan, doch zijn mooiste werk in deze wedstrijd was de kans die hij, door een scherp geplaatste voorzet, aan Flip Kraak gaf. Een flitsende omhaal en de stand was 12! Groot enthou siasme langs de lijnen, maar, en dat was wel het belangrijkste, groot enthou siasme bij de Boys-spelers. Fel wierDen zij zich in de strijd en niet zonder suc ces. Opnieuw bewees Van der Brug zijn bruikbaarheid met een fraaie voor zet. welke een scrimmage voor het Utrechtse doel tot gevolg had. Christ profiteerde van een kleine kans en. tot grote vreugde van de Boys-supporters wees de scheidsrechter opnieuw naar het midden. De stand was gelijk 21—2I Door dit doelpunt gestimuleerd trokken de Amersfoorters weer ten aanval. Veldkamp voorkwam met een tijgersprong prachtig een zeker schijnend doelpunt. Het was echter uitstel van executie. Dammers zet te op een gegeven moment de bal goed voor het doel en dc actieve Flip Kraak kopte zuiver in. Boys had een 0—2 achterstand omgezet in een 3—2 voorsprong! Het was met dc Utrechters gedaan. De Blauwwitten gaven hun geen kans, meer. Zelfs voerde Boys dc stand nog op toen Kraak kort voor het einde, door goed doorzetten, het leder vlak voor doel te pakken kreeg, Dammers een kans gaf. die deze keurig benutte. Boys had het schijnbaar onmogelijke volbracht. Een 0—2 achterstand tegen de goed spelende Zwaluwen Vooruit- ploeg was omgezet in een 4—2 over winning. waardoor de kampioenskans behouden bleef. Rest ons nog te ver melden dat door een botsing met De Braber een der Utrechtse verdedigers het veld moest verlaten. Winstpunten bleven in Amsterdam APWC ging op bezoek bij de kam- pioensploeg WA. Hoewel er niets meer op het spel stond, werd aan beide zijden enthousiast gestreden. Onze stadgenoten telden twee in vallers. nl. Brom (middenvoor) en Hagebeuk (linkshalf). Joh v. Em- pebn was weer van de partij en hij was weer zeer gevaarlyk. Voor de rust verbrak hij alleen enige malen de VVA-voorhoede. doen werd steeds in.jiet doelgebied ten val ge bracht t)e arbiter, die een aantal vreemde beslissingen nam meest al in 't nadeel van onze stadgenoten had deze overtredingen blijkbaar niet kunnen constateren. Intussen had WA na plm. 15 min. de leiding kunnen nemen (1—0). Kort daarop strafte een der Am sterdamse voorwaartsen een fout van S. v d. Flier af en het was 20. Toen Joh. v. Empelcn voor de derde maal binnen het strafschopgebied gehaakt werd. kende de scheids rechter eindelijk een penalty toe. die in een doelpunt werd omgezet (21). Het was vooraj aan het goe de werk van de WA-verdediging te danken, dat de APWC-voorhoe- de waarvan de buitenspelers Brandsen en Duinsbergen goed werk verrichtten zo weinig kon uitrichten, hoewel onze stadgeno ten. vooral in de eerste helft het meest in de aanval waren. In de tweede helft waren de kam pioenen gevaarlijker. De verdedi ging van onze stadgenoten kreeg het soms moeilijk en Jan v. Empe- len moest enige malen op de doellijn redding brengen. APWC kreeg ech ter ook nog goede scoringskansen, maar doelpunten kwamen er niet meer Het bleef 2—1 voor WA. Een gelijk spel had APWC o.i. echter zeker wel verdiend. H.V.C. heeft wederom geen kans gezien van Volendam te winnen en de 21 zege van de oranjehemden was volkomen verdiend. Gedurende de eerste helft wogen beide partijen goed tegen elkaar op en zagen wij soms aardig veld spel. Voorlopig bleven de achterhoe den de voorhoeden de baas. De H. V. C. voorhoede was met haar aan vallen iets gevaarlijker, doch men vond een keeper tegenover zich, die moeilijk te passeren bleek. Na ongeveer 20 min. weet De Man zich goed vrij te spelen en lost een hard laag schot, dat de doelman echter op prima wijze uit de hoek weet te stompen. Even hierna verbreekt de Volen- dam-linksbinnen de H.V.C.-verde- diging en komt vrij voor Brits te staan, hij schiet echter tegen hem aan en op onbegrijpelijke wijze plaatst hij daarna het terugsprin gende leder naast het doel. H.V.C. trekt dan snel ten aanval en de hardwerkende Jansen geeft met een hard schot zijn club de leiding. Tot aan de rust blijft het spel op en neer golven, doch werkelijke kan sen doen zich niet meer voor. Na de hervatting schijnt Volen dam met de wil bezield om de ach terstand in te lopen. Zij trachten dit door fel, doch volkomen fair, op de bal te zitten te bereiken. Na 20 min. laat v. d. Poll zich verlei den door te ver op. te dringen. De Volendam linksbuiten krijgt de bal goed toegespeeld en brengt deze snel op. Zijn voorzet is precies op maat en wanneer de linksbinnen op tactische wijze het leder laat lopen voor zijn middenvoor, weet deze van korte afstand te doelpunten. 1—1. Volendam ontketent een groot offensief en de Amersfoortse ach terhoede moet alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen. Wanneer men in deze achterhoede het spel een moment te slap opneemt, wordt dit op de juiste wijze afgestraft en kan Brits voor de tweede maal de bal uit het net halen 12. H.V.C. pakt nu beter aan en wij zien zelfs Malestein in de voor hoede opereren, doch de Volen- damse achterhoede met de keeper aan het hoofd weet van geen wij ken. Zelfs wanneer Prinsenhof een strafschop te nemen krijgt blijkt de doelman niet te passeren. Op zeer goede wijze stompt hij de bal het veld weer in. Wanneer de scheids vechter voor het einde fluit is de overwinning terecht gekomen bij de ploeg die er het meeste recht op had. „Voor onze jongens overzee"' Het cabaret gezelschap „Minia tuur", met zijn rijk gevarieerde programma heeft reeds bij veel verenigingen succes geoogst. Zo was het ook Zondagavond, toen dit gezelschap voor de afdeling St. Henricus van het Katholiek Thuisfront speelde. De voorzitter van deze afdeling, de heer W. Wijntjes, hield een kort openings woord, waarin hij zei, dat de op brengst van de toegangsbewijzen geheel ten goede kwam aan „onze jongens overzee". Onder de titel „Achter Klaar Starten maar!", werd een programma gepresen teerd, dat bij de bezoekers zeer in de smaak viel. Vooral de confe rencier G. Kommer had met zyn aardige liedjes en grappen een dankbaar publiek. De overige le den van het gezelschap lieten eveneens uitstekend spel zien. Jan Hasebos zorgde voor het ernstige gedeelte van het programma en slaagde volkomen. Bauhusklant ingerekend Een ingezetene, die Vrijdagavond te veel aan Bacchus geofferd had, werd Zondag door de politie opnieuw in be schonken toestand aangetroffen. Het zal een dure borrel worden. Scheepstijdingen Abbedijk, New York—Buenos Aires. 11 Febr. van Rio de Janeiro; Algenib. Porto Alegre—Rotterdam. 11 Febr. van Paramagua: Alchorab Basra—Rotter dam. 10 Febr. van Port Soid; Aletta (T). 7 Febr. van Cebu te Manilla: An- tonia (T). 31 Jan. van Soengei Gerong naar Hongkong; Almdijk. 12 Febr. van New Orleans tc Houston; Axeldijk. 12 Febr. van Havanna te Corpus Chrlsti; Beverwijk Gibraltar—Amsterdam, pas. 11 Febr. Oucssant; Congostroom Dakar —Antwerpen, 11 Febr. te Havre; Co- ryda (T). Las Piedras—Rotterdam. 11 Febr. op 35 mijl Z.W. Beachy Head; Kota Gede 9 Febr. van Jiava te Ha lifax; Lombok. Bahrein—Bombay, pas. 11 Febr. Straat Ormus: Malvina. Sin gaporeSuez. 11 Febr 350 mijl O. van Ceylon; Marpessa. 11 Febr. van Diögo Garcia naar Singapore; Murena (T) AmsterdamCuracao. pass. 11 Febr. Azorcn; Moebai (T), 8 Febr. van West Point tc Balik Papan: Moeda (T). 9 Febr. van Balik Papan tc Pladjoe; Nieuw Amsterdam. 11 Febr. van New York naar Cap Hatlen; Ondina (T), 11 Febr. van Las Palmas naar Curacao; Ophlr 11 Febr. vn Makassar tc Soera- baya; Oranje. BataviaAmsterdam. 11 Febr tc Spcz: Paula (T). 11 Febr. van Tclok Anson te Pladjoe: Phrontls 11 Febr. van Colombo naar Calicut; Plan- sius, 11 Febr. van Batavia naar Mun- tok; Rijnland Amsterdam—Buenos Aires. 12 Febr tc Mnotevidoo: Saldja, 10 Febr. van Miri tc Pladjoe; Salawatl. Soerabaya—Suez 11 Febr. te Scma- rang- Saroena (T). 11 Febr van Mlrl te Pladjoe: Streeikcrk 9 Febr. van Calcutta naar Rotterdam: Tablan Java Amsterdam. pass. 11 Febr. Pcrlm: Tasman. 11 Febr van Batavia naar Singapore: Taria (T) 7 Febr. van Sin gapore tc Abadan. daarna Durban; Te- gelberg 11 Febr. van Singapore naar Ponang: Tcrnate. Rotterdam—Java, 11 Febr. 815 uur van Suez: Tjibcsar. 12 Febr. van Menado te Balik Papan: Vecndam. Rotterdam—New York, 11 Febr te Bermuda: West.land Buenos AiresAmsterdam, pass. 11 Febr Per- nambuco: Willem Ruys. Rotterdam Batavia, nass. 12 Febr 3 uur Gibral tar: Zuiderkruis 11 Febr. van Soera baya naar Rotterdam: Aagtekerk Rot terdam—Sydney 12 Febr te Antwer pen; Abbokerk. BrisbaneRotterdam, nass. 11 Febr Gibraltar: Alamak. 11 Febr van Rnmello naar Buenos Aires: Hedel. St John—Hamburg nass. 11 Fe bruari Bishop Rocks: Noordam 14 Fe bruari ca. 8 uur van New York te Rotterdam verwacht; Noordwijk 11 Fe bruari van Ccuta naar Bougl; Prins Frederik Hendrik. 11 Febr van Valen cia te Carthagena: Prins Willem IV. 11 Febr. van Valencia naar Engeland; Prins Willem V 10 Febr. van Rotter dam te Valencia.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2