Langs steile toneeltrap naar Slees wij ks revue MAGGI* Tot genoegen van U keken wij achter de schermen SNIP en SNAP Revue TOT GENOEGEN Wat in de raad aan de orde komt RAKOSI, nu en 25 jaar geleden KkcMcje.goudgefe 6ouMm m nM-ïïukkokmdeumnM VERMICELLI-SOEP 2 Dinsdag 15 Februari 1949 (Van een onzer redacteuren) ALS je in de schouwburg zit. dan lijkt het artistenvak zo mooi. Je ziet een groot toneel, soms hel verlicht, soms in een stem mige gloed van allerlei kleurencombinaties. Je ziet de felle licht- kegel van een schijnwerper de figuur van een artist scherp om lijnen en je stelt je vodr. dat die artist een begenadigd mens is. die zomaar, zonder moeite, goed geld verdient en een interes sant. gemakkelijk leven leidt. ..De wereld ligt aan zijn voeten", philosopheer je in je theaterstoel. Maar in diezelfde stoel zie je eigenlijk niets van het échte theaterleven het doek Hard werken, veel repeteren en weinig slaap GA maar eens met ons mee, zo'n half uurtje voordat de voorstelling begint. Het Grand Theatre, waar tot en met Donderdagavond René Slees- wijks revue met Snip en Snap ..gaat is nog leeg. Als je door de middengang loopt en je zegt iets. schrik je van je eigen stem. Als we met z'n allen het trapje naar de Bühne op zijn geklauterd, komt al meteen een grote teleurstelling die een einde maakt aan Uw onderzoe kingstocht naar het échte theater leven. „Pottenkijkers kunnen we niet ge bruiken!" roept een man. die aan een toneellantaarn staat te prutsen. Die man is Evert van Rennes. de vaste toneelmeester van de revue en in die hoedanigheid een belang rijk man op de Bühne. Het spijt ons, maar er is niets aan te doen. Op de Bühne wordt geworsteld met ruimte. Mensen, die er niets te ma ken hebben, lopen of staan in de weg. Gaat U allemaal maar weer zitten philosopheren in Uw stoel, want het woord van de toneelmees ter is wet. Maar misschien heeft U in dat ogenblikje op de Bühne gezien, dat er mensen zijn. die U in Uw zaalstoel niet ziet en die, om - met producer Sleeswijk te spre ken. even belangrijk zijn voor de revue als de artistcn. Dat zijn de toneelknechten en het overige technische personeel, de mensen, die er voor zorgen, dat U. in de zaal. zich er over ver baast. dat er zo snel en zo ge ruisloos „gechangeerd", dat is van décor gewisseld kan worden „Het is wel eens goed. dat de mensen weten, hoe het hier toe gaat," zegt toneelmeester Van Ren nes, „maakt U maar eens een praat je met deze of gene." En zo komen we dan terecht bij de electriciën Van Puynbroeck die al drie jaren de kleuren „mengt" voor de Snip en Snap-revue's en elke beweging en elk gebaar van de artisten precieus volgt met een gele, rode, groene, blauwe of witte „spat", ofwel lichtkegel. Aanvang René S 1 e e s w ij k. de producer, roept ergens op de gang bij de kleedkamers het magische woord „Aanvang". De voorstelling gaat be ginnen Ballet-meisjes en solisten haasten zich in het halfduister naar de Bühne om hun plaatsen voor de proloog op te zoeken. Waar wij staan tussen twee coulissen kunnen we brokstukken van ge sprekken opvangen: „Hebben ze me daar een kwartier in de sneeuw la ten staan", moppert een vrouwen stem. „Verveelt het jullie niet. steeds weer hetzelfde programma?" vraagt een balletmeisje en een man nenstem, die van de requisieten- meester antwoordt sarcastisch: „Wel neen. we zijn ongeveer aan de 250ste voorstelling toe!" Advertentie GRAND THEATRE' Tot en met Donderdag a.s. elke avond 8 uur I Dus nog slechts 3 dagen kunt U genieten van de grote met de beroemde komieken WILLY WALDEN en PIET MUYSELAAR Prachtige scenes Daverende vrolijkheid Pieker niet langer, maar bezorg U zelf een buiten gewoon gezellige avond Voor heden en volgende dagen nog plaatsen verkrijgbaar. Aantal lesuren voor vakonderwijs B. en W. vragen de raad te be sluiten het getal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk aan de openbare lagere scholen vakonderwijs zal wor den gegeven, voor 't jaar 1949 voor het voortgezet gewoon lager onder wijs op 2Vi (klokuren) en voor het uitgebreid lager onderwijs op 4% (klokuren) te bepalen. Nu zet de muziek gaat op Gerard Walden en Berry K i e v i t s maken hun proloog praatje. Willy Walden en Piet Muyselaar zijn op zoek naar Miny Brack e. die zich straks als negerin moet vermommen. In de zaal lachen de mensen gezellig. Er is sfeer, er is contact tussen het artistenpaar op de Bühne en het publiek. Naast ons staat een rijzige man te Kijken naar een toneelknecht, die hoog boven ons op een ijzeren stang balanceert en als het spook van de opera zit te prutsen aan een lamp. De rijzige man is Ida Hajos. die samen met S u r a n y het Hongaarse danspaar vormt. In het Engels pra ten we wat met hem. Hij vertelt, dat hij een tijdlang in een Russisch krijgsgevangenenkamp heeft geze ten. Hij is nu zeven maanden in Holland. Zijn partner, Surany, is een charmante vrouw. Rodney en Sann zijn twee andere Hongaren. Het zijn broers, die al voor de oorlog in Holland kwamen en zich, vooral nu, veel meer Hollanders voelen dan Hon garen. Ze spreken onze taal trou wens ook perfect. .We hadden een circus gezien," vertelt Rodney, „en we vonden het zo mooi. dat we ook artist zijn geworden Papa was ad vocaat en niemand in onze familie had ooit iets met het theater te ma- Kldra Szamosi, ofwel paling", schreef op haar foto: „Vele groeten aan de lezers van het Dagblad voor Amersfoort". Maar onze redacteur moest elke letter eerst voor haar tekenen! ken gehad. Ze waren het er thuis lang niet mee eens!" Onder het praten met dit tweetal kijken we even tussen twee zijdoe ken docrr naar Gerard en Wiily Walden en Piet Muyselaar, die bezig zijn met „De mop". Ze staan voor het proscenium-doek. Daarachter zijn Evert van Rennes en zijn helpers hard, heel hard aan het werk om een décor te wisselen. In de kleedkamer In de kleedkamer van de meis jes vinden we de fotograaf, die druk bezig is foto's te maken. „Doet U de deur dicht, het is hier zo koud!", vraagt er een. Ze zitten met zijn vijven in een klein hokje, met een of twee spiegels en een bende costu mes. Er hangt een doordringende schminklucht. ..O, ik heb altijd op het toneel gehuppeldzegt er één. als we dat vragen. Greetje Na we heeft in Holland en in België met do dfie Stanley's, een gooi- en vangnum- mer gewerkt. Aase Rasmussen is een Deense, die een paar woor den in een sketch moet zeggen en het vreselijk vindt, dat de mensen in de zaal door haar accent denken, dat ze Duitse is. R i e s Bout is het „feestvarken", want zij gaat binnenkort trouwen met Jan Smits, een radio-omroeper, die ook geen onbekende is bij René Sleeswijks revue. We treffen de heer Slees w U k tüdens de halve finale tussen de coulissen. „Ik vind het heel sym pathiek. dat Cr nu ook eens iets wordt geschreven over de mensen in de revue, die nooit in de krant komen. Neen. daar zal niemand iets op tegen hebben!", zegt hy. „Dames en heren, twintig minu ten pauze!", wordt er voor de mi crofoon gezegd. Die woorden wor den gevolgd door een algemene run naar de kleedkamers, terwijl U. in Uw zaalstoel, er over zit te denken, of U koffie zult gaan drinken of nief. Pauze betekent Voor de mensen in de orkestbak een slok uit een fles melk. een hap in een snee brood en een trek aan een sigaret. J N e u- huys, de pianist, heeft tijdens de repetities zes weken lang van 's morgens tien tot 's avonds vijf aan een stuk zitten „pingelen". Die repetities schijnen een nachtmerrie geweest te zijn. Leslie Gonda. de choreograaf, die uiterst tempe ramentvol heeft met stoelen ge gooid en 'nog veel meer rare dingen gedaan. Van Leslie Gonda komt het gesprek op de slagwer ker, die vader, is geworden van een zoon van tien pond en zegt: „Als U dat in de krant zegt. dan.., dan... moet ik er Dinsdag een stuk of wat hebben!". Paling'' Trappen op. gangetjes door en we komen weer terecht bij toneelmees ter Van Rennes. die zegt. dat we eens met „paling" moeten gaan praten. „Paling" blijkt KI ara Sza mosi te zijn, een 25-jarig Hon gaars meiske. dat haar bijnaam verkreeg omdat ze zich in haar nummer, een combinatie van klassieke dans en acrobatie, in fantastische kronkels kan wrin- Sgn. Als je haar op de Bühne salto's ziet maken, dan ben je bang. dat haar hoofd het vol gende ogenblik hier zal liggen en een been daar' Op het programma staat haar nummer aangekondigd als de „Sza mosi Sisters", maar dat is fout, want haar zuster-partner brak enige tijd geleden een been. Nu is ze soliste. Klara gaat na afloop van deze tournée naar Skandinavië en van daar naar Engeland. In haar kleed kamer, waar ze in een electrisch kookapparaatje „Hongaarse" thee voor ons zet. laat ze een knipselal bum zien en vertelt, dat ze in Buda pest vier jaar ballet-lessen heeft gevolgd (..Spitzen, do you under stand?"» en dat ze in het „Opern- haus" is opgetreden.. Neen. ze zou op het ogenblik vast niet naar Hon garije terug willen Dit meisje is een charmant begenadigd schepseltje, drft er naar verlangt, dat eens de tijd komt. dat ze lui kan zijn. dat ze lang kan slapen en dat ze haar knip- selboek kan inkijken met de ge dachte: „Zo was het vroeger, toen ik nog hard moest werken!". Hard werken, inderdaad. In het holst van de nacht nog met de auto bus naar Amsterdam. Om drie uur naar bed. Overdag repeteren en studeren, als er geen matinée is. 's Avonds werken, 's Nachts om drie uur weer naar bed. Zó is het theaterleven en dat is het artisten vak. Dat is ook het leven van de to neelspeler. van de toneelknecht, van de pianist, de violist, de slag werker en de electriciën. En U zit in Uw theaterstoel te philosopheren: De wereld ligt aan hun voeten Burgerlijke Stand VAN 14 FEBRUARI GEBOREN: Catharina Hubertina Margaretha, d v E Steenwijk en J Kraaijenhof. Anthonius Johannes, z v A J Kipp en M J v d Made: Wil- helmina. d v C v d Essenburg en J C Verhoeff: Georgius Joannes Ansfridus, z v B S A Al en P M J Winnubst; Anna Gerrita. d v P Priem en J W Veldhoen: Janette, d v L A v Eist en C Arlar; Hans, z v H Bouwhuis en J Verboom. GEHUWD: O H P J Kluit en J M C v Beers. OVERLEDEN: Jansje Motshagen, 17 maanden: Willemina Frederika Andrea Beeftink. 83 jr. wed. v J W Pijper: Anna Petronella de Rooij, 76 j. wed. v. T Veen; Jacob Dirk van Gelder 74 j geh. met C J Dooijenwaard; Jan Snel, 39 j. geh. met Gvd Steege: Geertruida Schut, ten, 5 maanden: Bernardus Over- goor, 72 j. ongehuwd.. Verkoop van enig industrieterrein De raad van Amersfoort komt op Dinsdag 22 Februari des avonds om 7 uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stuk ken en mededelingen. 3. Voorstel van curatoren van het Johan van Oldenbarnevelt-gymnasium om de tijdelijke leraar in de lichamelijke oefening J. Goes een vaste aanstel ling te geven. 4. Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de vereniging tot bevordering van chr. nat. school onderwijs tot het verlenen van medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen voor de school aan de Miereveldstr. 72. 5. Voor stel van B. en W. tot verlenging van de termijn van bruikleen van een lokaal van de school Heren straat ten behoeve van de christe lijke school aan de Van Assenraad- straat. 6. Idem tot vaststelling van de vergoeding voor vakonderwij zers aan bijzondere scholen over het jaar 1947. 7. Idem tot vast stelling van het aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de open bare scholen in 1949 in verband met de vergoeding aan de bijzon dere scholen (gedrukte verzame ling nr. 28). 8. Idem om een cre- diet te verlenen voor de inrichting van het perceel Hogeweg 4 voor de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs en voor een christelijke school voor g.l.o. 9. Idem tot wijziging van de leges- verordening (gedrukte verzameling nr. 30). 10. Idem tot wijziging van de. precarioverordening (gedrukte verzameling nr. 31). 11. Idem in verband met verbetering van het perceel Bergstraat 37 (gedrukte verzameling nr. 23). 12. Idem tot het verlenen van een aanvullend crediet voor het bouwen van een loods voor de dienst gemeentewer ken (gedrukte verzameling nr. 26) 13. Idem tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing van een nieuwe ketel voor de centrale verwarming van het bijgebouw stadhuis (gedrukte verzameling nr. Evert van Rennes, de toneelmeester leert een toneellantaarn. Chauffeur dat ZFC kampioen werdkijkt van René Sleeswijks revue, contro- Schermer uit Zaandam, die blij is, terwille van de fotograaf toe. (Archifoto) Secretarisliuisje aan Muurhuizen in restauratie Het voormalige secretarishuisje aan de Muurhuizen 109 zal einde lijk in de steigers komen te staan. In ieder geval hebben B. en W. in een uitvoerig schrijven aan de raad mededeling gedaan van alle moeilijkheden die moesten worden overwonnen om dit door Monu mentenzorg beschermde perceel gerestaureerd te krijgen. In 1939 was men aan restauratie toe, de raad had al een crediet verleend van 5.500.maar de oorlog maakte uitvoering van de plannen onmogelijk. Einde 1945 werden de restauratiekosten al geraamd op 29.100.Met het rijk werd eerst medio 1947 overeenstemming verkregen omtrent subsidie. Nu schrijven we 1949 en de restaura tie van het inderdaad fraaie pand wordt steeds dringender. Eindelijk is men zo ver dat met de restaura tiewerkzaamheden kan worden be gonnen. Gezien het belang van de onder havige restauratie zijn B. en W. voornemens de nodige werkzaam heden ondershands op te dragen aan de aannemer J. G. Overeem te Amersfoort, aan wie de uitvoering der werkzaamheden met vertrou wen kan worden overgelaten. De heer Overeem werd reeds in 1940 met goedkeuring van de rijkscom missie vóór de monumentenzorg aangewezen voor de restauratie van perceel Muurhuizen 109. De heer Overeem is bereid de restau ratiewerkzaamheden uit te voe ren voor een bedrag van 44.780 zijnde 779,70 beneden de dezer zijds opgestelde raming. B. en \V. geven de raad in overweging tot deze ondershandse aanbesteding te besluiten. 27). 14. Idem om een crediet te verlenen voor de restauratie van het perceel Muurhuizen 109 (ge drukte verzameling nr. 25). 15. Idem tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening dienst 1946 (gedrukte verzameling ru\ 21). 16. Idem tot intrekking van het raadsbesluit van 29 April 1947 om hun college te machtigen de gasprijzen te wijzigen overeenkom stig de prijzenbeschikking, welke worden bekend gemaakt in de Ne derlandse staatscourant (gedrukte verzameling nr. 22). 17. Idem tot het aangaan van een nieuwe over eenkomst met de P.U.E.M. inzake levering van electriciteit aan het gymnasium. 18. Idem tot het ver lenen van een crediet voor het leggen van een verbindingskabel tussen verschillende openbare ge meentegebouwen (gedrukte verza meling nr. 24). 19. Idem tot vast stelling van een tarief voor het ge bruik van de gemeentelijke aan- plakgelegenheden en voor het van gemeentewege daarop aanbrengen van aanplakbiljetten (gedrukte verzameling nr. 29). 20. Idem tot wijziging van de gemeente-begro ting dienst 1948. 21. Idem tot aan koop van de percelen Teut 86 en 88 en Coninckstraat 46, 48, 50 en 52 van J. Regtien Czn. 22. Idem tot overname van een strook grond aan de Heiligenbergerweg van de N.V. Sanitaire Waschindustrie „Niveus". 23. Idem tot overname van stroken grond benodigd voor de verbreding van de Bergstraat. 24. Idem tot overname van stroken grond, benodigd voor verbreding van de Vlasakkerweg. 25. Idem tot aankoop van het perceel Arnhem- seweg nr. 1173 met de daarbij be horende grond van J van Roekei. 26. Idem tot vaststelling van de huursom voor de kiosk aan het Stationsplein voor het huurjaar Juli 1948-'49. 27. Idem tot wijzi ging van het besluit d.d. 15 Decem ber 1942 nr. 374 betreffende de verkoop van een fabrieksterrein aan de Drentsestraat aan J. J. M. Hovius q.q. 28. Idem tot verkoop van een perceel industrieterrein aan de Nijverheidsstraat groot 1025 m2 aan de N.V. Utrechtse Kunst mesthandel te Utrecht. 29. Idem tot verkoop van een perceel indus trieterrein aan de Nijverheidsstraat groot 2000 m2 aan de N.V. Han delsonderneming Alba te Amers foort. Been gebroken Een jongen, die op de hoek van de Aucubastraat en de Laurusstraat aan het voetballen was. liep tegen het voorwiel van een fiets op. Hij bleef op het wegdek liggen. De G. G. G. D. bracht hem naar het St. Elisabethsziekenhuis, waar bleek, dat zijn linkerbeen gebroken Noteert U even Grand Theatre. Snouckaertlaan. tel. 4632. Alleen 's middags half drie (uitgezonderd Zondag) „Nat tigheid". t/m Donderdag, 8 uur „Tot ons genoegen" met Willy Walden en P. Muyselaar. City Theatre, tel. 6572. „Duistere wegen Aanvangstijden Zondag 1.30, 4.00, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theatre: „Vliegende duivels". Aanvangstijden Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2.00, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. DINSDAG 15 FEBR.: Amicitia 20 uur Cabaret-revue door de HBS- club. Sportfondsenbad. Jeugdtour- nooi. Waterpolo. WOENSDAG 16 FEBR.: 's Prinsen hof 14.30 uur. Stofzuigerdemon stratie. Ned Vrouwen Electrici- teits Ver Openb. Leeszaal. 20 uur. Volks universiteit Lezing door dr. W. J. v. d Woesteyne DONDERDAG 17 FEBR Amicitia 20 uur. Concert door de pianist Julius Katchcn. Jaarvergadering ABVLO ZATERDAG 19 FEBR Amicitia 20 uur Toneeluitvoering „De Diesel" ZATERDAG EN ZONDAG 19 EN 20 FEBR.: Clubgebouw Zonnebloem straat, 20 uur. Toneelvcr. ..Groot Toneel" met „Aller Zielen" van Herman Heyermans. ZATERDAG 19 FEBR.: ZUT Gezel lig familiefeest met medewerking van PTT-cabaret 7.30 uur. ZONDAG 20 FEBR.: Grand Théatrc 10 uur Inst. voor Volksontwikke ling Filmochtend met „Union Pacific". P. Borstraat 20 uur. KAJ Vas tenavondviering. DANSEN: CABARET DANCING „De Sticht- se HeuvelUtrechtseweg 180 Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8 11 uur. Zondag 8—11 uur. CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL 5685. Woensdag 20—23 uur. Zaterdag 20 —23 uur, Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. Bijgebouw stadhuis zit met kapotte ketel Een van de ketels van de centrale verwarming in het bijgebouw stad huis is lek geworden. Het blijkt nodig een nieuwe ketel aan te schaffen. Het vernieuwen van de ketel be loopt een bedrag van 1.180. terwijl aan bijkomende kosten een uitgave verwacht wordt van 270.-, in totaal dus 1.450.waarvoor B. en W. aan de raad een crediet vragen. Coupei Bouw van loods eist meer geld Gedwongen uitstel van de bouw van een loods op het opslagterrein der gemeente Amersfoort veroor zaakte een overschrijding van het in October 1947 door de raad ver strekte crediet van 13.400.In Augustus 1947 vastgesteld, kon het bouwen eerst eind 1948 worden be gonnen. Inmiddels waren de prijzen van verscheidene materialen sterk gestegen. B. en W. vragen de raad daarom een aanvullend crediet van 1.500.—. Ons dagelijks teveel Een bestuurder van een auto. die een verkeersheuvel links passeerde, kreeg een bekeuring, evenals de bestuurder van een truck met op legger, die bij de Nederbcrg op het trottoir reed, met het gevolg, dat de tegels over een lengte van 10 meter inzakten. Deze bestuurder stopte bovendien aan de linker zijde van de weg. G. J. de Valk jubileert Vrijdag 18 Februari a.s. hoopt de heer G. J. de Valk de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de fa. H. de Jager, fabriek van betere suiker werken te Amersfoort. Gevonden voorwerpen Lm. 14 Februari Enige wanten en handschoenen, sleu tel aan een plankje no. 1054. koperen sleutel, paar wanten wit m. groen ge streept. herder met zwart dek (reu), muntbiljet van f 2 50. blauwe das. paar br. wollen wanten, gezangenboekje Ned. Herv. kerk. huissleutel, wit doos je inh f 2 50 en 6 textielpunten, stuk flanel 2 meter lang (wit), portem lnh. f 75.—, gele portem. (ledig), ceintuur (zwart met wit). ur veroordeeld tot vijftien maanden De Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank veroordeelde vandaag de Amsterdamse coupeur P. A. de W., die tijdens een betrek kelijk kort verblijf bij de Amers- foortse kleermaker H. R. negen paar handschoenen verduisterde en zich een bedrag van f 430 aan kwi- tantiegelden toeeigende, tot één jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Jiu-Jitsu examens Zaterdag slaagden in de Amers- foortse Sportschool 20 candidaten voor de le graad Jiu Jitsu, t.w. de heren J. Bakkenes, G. Boshuizen, A. T. Blok, H. H. Clausen. P. Dgk- duizen, J. J. v. Ede, J. Gouw, J. Hueting, G. Huyzendveld, H. J. Hornsveld, Th. v. Laar, J. A. E. Mol, B. Oostendorp, H. Prins, B. v. Soelen, G. Stoffelsen, H. Stoof, G. Vermeer, H. J. Zwan en mevrouw J. N. Boersma-v. d. Fange. Als examinator fungeerde de heer Th. Visscher uit Arnhem. Jeugdwaterpolotournooi van A.Z. P.C. Hedenavond vindt in het Sport fondsenbad een waterpolo-tournool plaats tussen de jeugdploegen van S. V. H. (Hlllegersbcrg)Robben (Hilversum); G. Z. C. (Gouda) en A. Z. P. C. Dat dit tournooi zijn waarde heeft, toont wel de belangstelling die bestaat van de zijde van de trai ner van ons nationale'zevental, die dit tournooi zal bijwonen. De samenstelling van de A. Z. P. C.-ploeg is: F. Insinger G. Mosrterd-H. Gerritsen-J. Schreu- der W. MosterdG. HoegenH. Warris Neptunus IIAZ PC II 2—0 De reserve-zeventallen van Nep tunus en AZ PC speelden gis teravond in het Sportfondsenbad voor de wintercompetitie tegen el kander. Neptunus won met 2-0. De ruststand was 0-0. Resultaten afzwemmen De resultaten van het afzwem men van de leerlingen der Amers- foortse lagere scholen zijn thans bekend. Zoals men weet, werd er Zater dag en Maandag j.l. in het Sport fondsenbad gezwommen. Er was veel belangstelling. O.a. waren aanwezig de heren B. Planjer, na mens de K.N.Z.B., de inspecteur van het lager onderwijs, de heer M. A. C. Lindeman en de inspec teur lichamelijke opvoeding van algemene dienst, de heer A. A. Lamberts. Er werd gezwommen voor het A, B en C-diploma. Voor het A-diploma, dat 125 m. zwemmen omvatte, waarvan 75 m. met de schoolslag, 50 m. met de enkelvoudige rugslag en bovendien nog één minuut watertrappen, had den zich 278 leerlingen opgegeven. Er waren er 52 absent. Zeven can didaten werden afgewezen. Het B-diploma omvat 50 m. ge kleed zwemmen, 100 m. schoolslag, 50 m. rugslag en één minuut wa tertrappen. Hiervoor waren 182 candidaten, 27 afgewezen en 152 geslaagd. Het C-diploma stelt de zwaarste eisen en is eigenlijk een voorbe reidend diploma voor wedstrijd zwemmen. De officiële naam van het diploma luidt dan ook „jeugd- zwemvaardigheidsdiploma". Om dit te verkrijgen hadden zich 54 leerlingen opgegeven. Er waren er 11 absent, er wer den er 16 afgewezen en er slaagden dus 27 leerlingen. Rectificatie In ons verslag van de voetbal wedstrijd tussen De Stichtse en Amsvorde is een storende fout ge maakt. Er wordt in gesproken van Stichtse Boys in plaats van De Stichtse. De oplettende lezer zal dit waarschijnlijk reeds gemerkt hebben. 7 OU de" almachtige man in Hon_ garije, Rakosi, secretaris-ge neraal van de communistische partij, de laatste paar weken nog wel eens teruggedacht hebben aan wat er 25 jaar geleden gebeurd is? Toen kwam deze Rakosi, die onder het kortstondige communis tisch regiem van Bela Kun na de Eerste Wereldoorlog minister ge weest was en zich daarna in Oos tenrijk in veiligheid had gebraent, clandestien in zijn vaderland te rug. Hier was hij echter niet wel kom, hij werd er al heel gauw herkend, gearresteerd enter dood veroordeeld. Dit harde von nis wekte echter zo'n grote ver ontwaardiging in de hele liberale en socialistische wereld van die tijd en in het bijzonder de grote pers in Engeland en de Ver. Sta ten gaf zo nadrukkelijk uiting aan deze verontwaardiging, dat de Hongaarse regering van toen het niet aandurfde om de publieke opinie in het buitenland regelrecht te bruskeren en het doodvonnis van Rakosi veranderde in een ge vangenisstraf van 10 jaar. Zou Rakosi er tijdens het pro ces van kardinaal Mindszenty nog wel eens aan gedacht hebben dat hij zijn leven en dus zijn positie van thans dankt aan het bestaan van een vrije mening in een vrije we reld? Vermoedelijk is dit alles bij hem even hard weggezakt onder de drempel van zijn bewustzijn als bij zijn Boelgaarse collega Dimitrof de herinnering aan wat hij te danken had aan de opinie van de wereld, toen hij in 1934 als beklaagde stond voor de „volksrechtbank" in Leipzig. „Wij communisten zijn geen gevoels mensen", zei Rakosi kortgeleden tegen de bekende Amerikaanse journalist John Gunther. Hij heeft deze uitspraak waar gemaakt ten aanzien van kardinaal Mindszenty, zoals Dimitrof het op 23 Septem ber 1947 heeft gedaan ten opzich te van Petkof. Leusden Botsing in S-bocht in Burg. de Beaufortweg Gistermiddag, omstreeks 15.30 uur, kwam een luxe-auto bestuurd door de heer B. uit Bunnik, in bot sing met een vrachtauto op de Bur gemeester de Beaufortweg in de gemeente Leusden. De heer B„ die de vrachtauto juist tegenkwam in de hinderlijke S-bocht in deze weg, week zo ver mogelijk naar rechts uit. waarbij zijn auto vast kwam te zitten in een afwateringsgeul. Door vol gas te geven schoot de luxe-auto plot seling met een schok vooruit en pikte met zijn linkervoorwiel juist het linkerachterwiel van de vracht wagen. Vervolgens schoot de per sonenauto vooruit en kwam tegen een boom tot stilstand. Door cte schok werd de heer B. door de voorruit geworpen; hij kreeg bloe dige verwondingen aan zijn ge zicht. Ook zijn auto werd vrij erg beschadigd, terwijl noch de vracht auto noch de bestuurder enig let sel van deze aanrijding bekwamen. Dit is reeds in vrij korte tijd het derde ongeval wat in deze gevaar lijke bocht plaats vindt. Het is dan ook te hopen dat het voorstel van B. en W. tot verwijdering van deze bocht, spoedig ten uitvoer wordt gebracht. Beurs van New York Plattelanders naar Ede De twee bonden, waarin de be woners van het platteland zijn ge organiseerd. de C. J. B. T. O. en de C. B. P. B. zullen hun jaarlijkse conferentie dit jaar in Ede houden. Atch. Balt im. Can.Pac. UUn. C. N.Y.On. Ponns. R. SouuPoc. OnPac. Ali.CH. Am.Can. AnuCar. A.Sme!t. A.T.enT. Am. Tob. Anac.C Be*hi.S. BoeiingA. Chrysler Cltv B. Cotisol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.Ei. Oen.Mot. 10 2 14 2 90% 91 9 9 12% 12% 23% 23'/* 10'A 10% 16% 16% 42% 42»/, "2% 83 180% 171% 86% 84% 29% 28% 49% 50 145% 145% 63% 64% 32 32% 31 31% 20% 21 52% 52% 39% 39 22% 22% 49 49*% 181% 181% 42% 42» i 36 36% 59.-; 59% Uoodyeor HudsonM Int.Harv. In.Nickc Int.T.cnl Kenn.C. MontgW. Pack. M. Radio C. Kep.SL Rcyn. T. Sears R. Shüi Da Soconv Stand Br, St.Oil.J. studeb. Texas C. O.Aircr. On. Corp. Un. Fruit USRubb. OS Steel Westing Wooiw. 10 2 14 21 41% 41% 10 10 25 24% 29% 29% 9% 9% 46% 47% 53% 52% 3% 3% 11% 11% 24 24 35% 36 35% 35 1 31% 32% 15'; 15% 18% 18% 66 66% 16% 16% 49 49 22'i 23% 2% 2% 50% 50% 39 39% 71% 71% 22% 22% 45% 44% Omtrek 700.000 2asfêu^ixftc(MVOOi2&ce*t Amsterdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM 14 Febr. Dc handel od de effecten beurs was vandaag over het geheel genomen van beperk te omtane, want ln enkele specialiteiten ontwikkelde zich toch een behoorlijke af faire. Dc stemming was be paald ongcanlmecrd. hetgeen voornamelijk op rekening moest worden gesteld van 't Indonesische probleem en alles wat daarmede samen hangt. Vooral voor cultuur fondsen was dc stemming zwak. Van de Rubberaande len kregen Amsterdam Rub bers per saldo een verlies van een goede vijftal punten te boeken, tenminste verge leken met de slotprljs van Vrijdag en de meeste andere Rubbcrwaarden werden eveneens een paar punten lager genoteerd. In de Sui- kerrubrick waren HVA's rècds dadelijk een vijftal punten lager en hoewel zich vervolgens nog een kleine Inzinking voltrok, trad in het tweede gedeelte van de bcursttjd een herstel in. doch daarmede werd het aanvan kelijk geleden verlies toch niet geheel gecompenseerd. Van ae Tabakken trokken \ooral aandelen Dell Mij do aandacht, waarbij na lager opening een kleine verbete ring kon worden waargeno men. maar waarbij tenslotte toch een verlies van een paar punten moest worden geregistreerd. De Indonesi sche fondsen waren aan aan bod onderhevig en de note ringen. welke te voorschlln kwamen waren hierirfede ln overeenstemming. Konlnklllke hadden eveneens een gedrukt voorkomen. Bij de opening was de koers een vijftal punten beneden het vorige slot. Actieve oblig.: Ned. '48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 DolI^r-1 '47 3% Investercert. 3 Ned 1962-64 zb Ned 1962-64 mb Ned N W.S 2% Sd eert. 100 2% Indie 1937 A Z Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol. Bank And. N. 1. H. bank Ned Hand. Mij. A.K.U. aand. Bergh's Jure, v Berkei's Pat Calvó Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B Ned Ford And Ncd Kabelfabr Phillos' GBvA Wilton Feyen Blliton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mij Kon. Petr Mn A'dam Rubber Bandar R Mil Deli-Bat RJi Oost-Java R M Serbadjadl SR H.A L Aand. Java-C.-J LUn K. Ned St MU Kon. Paketvrt. Ncd Sch Unie Rott. Lloyd Stv Mij. Ned Hand. A'dam Jav Cult MU. N I. Suik Unie Ver Vorst CM. Dell Bat MU. 11 f2 10 2 14 2 E.K. E.K. L.K 100% 100% 97% 97% 97% 100 Y, 100 97% 97 98", 98'/. 98% 98% 80% 80 101% 101% 96% 96% 98 98 83 81% 116 113 159% 160 159% 157'/, 158% 293 290 108 106 139 140 155% 155% 130 128 141 141% 188% 183 42% 241% 241% 250% 251 260 264 215% 215% 215% 163 161 453 448 350 345 267% 265 299 295% 295% 151% 146 148 143 141% 90% 88% 59% 58 58 165 164 149'/, 143% 145 165 157% 158% 158% 151 162 163 157% 152'/, 154 V. 81% 79% 92 92% 42% 43 131 137% Dell MU Scnembah MU. Nlet-act oblie. MUller Co. A'dam '47 3% 3 dito '43 (3%) 3 's-Hage '36 3% Geld. 20 j. '48 3 dito 1938 3% dito le 1 '37 3% Groriing '38 3%. dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'dam le en 3e dito le L '38 Utr pr. '3D 2% Zuld-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Gron. Hypb 3% Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito scr. KL 3% Westl Hvo 3% Z.H. Hyp b. 3% Eerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 3% Industriële obl. A.K.U. 3% Berghs J 3% Lever's Z. 3% Werkspoor 3% Bat Petr 3% Kon Petr MIJ. Dell Spoor 3% Ned. Ind Sdw. Amsterd Bank Holl. Bank Un. Fin. Nat Herst 132% 130% 154 152% 100% 99% 100% 99% 99% 99% 101 99 100 100 945* 94% 91 91% 100 100% 100 94% 94 lag Z 97% - 100'; 100 100 92% 100 100 104 102% 102% - 102% 103 102% 102% 102% 102% 102 92% 91% (57% 159% 196 195% 100% Rotterd. Bank Twentsche Bk. Rott BeL Cns. Ind. Ondern. K. Zw. Ketjcn Lever Br. 6 dito 4% Pref Nd Gist- en Sd. Rtt. Droogd Mil Stork Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O. Anlem Aand. Ncd Ind. Gas Borneo Sum H Internatlo Oost Borneo Amst Ball. Mij Thomsons Hav Dell Spw. Mij. Ned.-Ind. Sprw Vrl. genot aand Albert Hcyn Nd A A. Vrst Ned Am Fltt. Ned. MU Walv Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kcnnecott Rcd. Steel U.S Steel Cities Service Cont. Oil Mldcont Phillips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 11/2 14 2 166 169 172 170% 166% 167 151 152 140 141 103% 300 299 294 295 127% 126% 131% 131% 179 177 179 179% 100 99 - 107% 140% 139 180 106 140 139 122'/. 123 61 60 30 - 193 192 124% 125 85% 85% 117% 118 137 136 145% 105 2% 2% 60 48% 48

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2