DAGBLAD VOOR AMERSFOORT r Vlees in September zonder bon? Uitgebreid net van a slavenkampen? Proces Krawtsj enko ontaardt in jouw- en scheldpartij Stad op stelten door een onjuist radio-bericht Minister overweegt invoering van een speciale vet- en spekbon Onze verliezen in Indonesië Gemaskerde rooft f. 10.000 „AXIS SALLY": EINDELIJK IN LICHT DER SCHIJNWERPERS Krasse beschuldigingen in de UNO door Amerikanen en Britten Ie kort Uitgehongerde wilde dieren zijn losgebroken Zal Dr. Beel steun vinden voor zijn opvattingen? Woensdag 16 Februari 1949 Achtste jaargang, No. 1252 Opgericht door de Stichting .Het Parool' Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. - Postbus 9 - Aboonemenu- prijs 32 cent p. w. ol 115 p. Ira. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cn Administraties Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TI. DB BOORDER. ^an een speciale verslaggever) heeft inP een^ verrader in J' v T°0rz„<cr van de Algemene Slagershond. w™ VaïkJ^wordVn a'aï ""h'/'^ènhlik vet komt van i." bevroren \7eés.Cn n,°ei'Ük verk°»P'»« «Ukt. He. Arbeidsvoorwaarden in het slagersvak verbeterd In deze vergadering zijn verschei- dene organisatorische maatregelen voor het slagersbedrijf van groot be lang, ter sprake gekomen De voorzitter deed mededelingen uit het onderhoud dat een delegatie uit de Bond op 9 Febr. 11 met min Mansholt heeft gehad. Hier is ge bleken dal de vermindering van het vleesrantsoen ook voor de regering een teleurstelling is geweest. Zij is in hoofdzaak gevolg van de „langzaam- aan-actie" in Argentinië en van de slechte naleving in Denemarken van de overeenkomst, met dat land be sloten. Magere koeien De slagers hebben bij de minister bezwaar gemaakt dat de veeproduc tie vooral gericht is op de meikvoor- ziening. De minister betoogde, dat deze politiek samenhangt met de be perkte aanwezigheid van grasland De melkprijs is niet zo hoog opge voerd als de organisaties wensten. En ten slotte komt ook het melkvee voor de slachtbank. Anderzijds toon de de min. begrip voor de bezwaren, van de slagers en voor hel feit, dat de gemeenschap niet gediend is met afgemolken, magere koeien. De Re gering wij de gedachte in overwe ging nemen. om. nu het vleesrant soen niet kan worden verhoogd, in verhouding daarmee de winstmarge te verhogen. In verband met het feit. dat er nog altijd slagers zijn. die hun artikelen beneden de officiële prijzen verko pen. heeft de delegatie aangedron gen op minimumprijzen. De Minister wil een gezonde concurrentie, daar naast voelt hij er voor prijsregelend op te treden, wanneer de organisaties zelf met voorstellen op dit punt ko men. De voorzitter wees er op. dat de verbeterde winstmarge de bedrijfs- onzekerheid reeds grotendeels heeft weggenomen.- De minister heeft nog de verzeke ring gegeven, dat zodra dit verant woord is, het rantsoen weer op 200 gram per weck zal komen. De heer v. d. Eyk verzuimde niet een waar schuwend geluid te laten horen. Spreker bond de slagers nadrukke lijk op het hart. om als eventueel de vrijheid voor het slagersbedrijf in September a.s. komt. niet in dezelfde fout te vervallen als de kruideniers. Een ..suikeroorlog" in het slagers bedrijf zou velen uit de reeds ver armde slagcrsstand tot de ondergang brengen. Vacant ie De heer V e r w o e r d uit Den Haag heeft namens de betrokken Commissie uit de Bond de stand van zaken meegedeeld betreffende lonen en arbeidsvoorwaarden. De vrije or ganisaties hebben de opdracht van de vakgroep te dezen overgenomen en nieuwe maatregelen voorbereid: le: de collectieve arbeidsovereen komst, 2e. de z.g. werkplaatsoplei ding. 3e. een bedrijfspensioenfonds. Volgens de nieuwe C.A.O. zal bij ziekte van een bediende het volle De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 21 Jan.: sold. J. W. van de Beek. uit Voorst (Gld.) Gesneuveld 29 Jan.: serg. J. G. de Geus, uit Rotterdam. Gesneuveld 1 Febr.: korp. W. Vonk, uit Berkel en Rodenrijs. Gesneuveld 4 Febr.: sold. G. F. de Bruin, uit Gouda. Gesneuveld 6 Febr.: huzaar S. van Bcmeveld, uit Groenekan (gem. Maartensdijk); sold. P. G. Boeüen, uit Oss; korp. B. Bo- gaart, uit Leerdam. Gesneuveld 7 Febr.: sold. D. de Bruijn. uit Boskoop; le It. J. F. S. de Jongh. uit Utrecht; wachtmeester K. Veenstra, uit Zwaag-Westeinde (gem. Dantu- madeel). Gesneuveld 8 Febrsold. F. H. Klein Gunnewiek, uit Lindvelde (gem. Eiborgen); sold. A. Koster, uit Axel (Zeeland); sold J. G. Westerhuis. uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 9 Febr.: sold. j. M. Blom, uit Eindhoven. Gesneuveld 10 Febr.: serg maj. P. J. Zijlstra, uit Moercapelle. KN.I.L.: Gesneuveld 23 Jan.: korp. A. Matitahatiwen, uit Indonesië. Gesneuveld 24 Jan.: sol. Ba- doet. uit Indonesië; sold. Marwi Bin Kiwin. uit Indonesië: serg. Raden Mohammat Hoesin, uit Indonesië; sol. Atmo, uit Indone sië. Gesneuveld 25 Jan sold. Ab- doerasit, uit Indonesië. Gesneuveld 25 Jan.: sold. Z. N. Pealngitan, uit Indonesië Gesneuveld 26 Jan.: sold. J. Mantiri, uit Indonesië; sold. Soe- leiman, uit Indonesië; sold. Soe- dang, uit Indonesië. Gesneuveld 27 Jan.: sold Mat- soem, uit Indonesië; sold. Tampa, uit Indonesië Gesneuveld 28 Jan.: sold. Patti- kawa, uit Indonesië; sold Satim. uit Indonesië; sold. Soepona. uit Indonesië Overleden t.g.v. oorlogsver wonding op 17 Jan.: korp. Ma- wejkers, uit Indonesië. loon over 52 weken worden uitge keerd. Het loon zal per week met 1.50 worden verhoogd. De vacantie zal uit twaalf dagen bestaan (zes aaneengesloten en zes snipperdagen). Ook de patroons zullen aan het pen sioenfonds kunnen deelnemen. Dank zij de werkplaatsopleiding, waarvan de heer T C u i p e r de pio nier is, kunnen ook de knechts eep specialiteit verwerven: worstmaker, slachter, étaleur, waarmee de lonen in overeenstemming gebracht kunnen worden. Binnen twee jaar na de in voering kunnen de vakexamens ge houden worden, om daarnaar de loonklasse te bepalen. Elke plaats en streek zal een commissie voor de Sociale Zaken instellen, bestaande uit patroons en gezellen. Het ber drijfspensioen. dat in een vergevor derd stadium van voorbereiding ver keert. wordt door het Departement zeer toegejuicht Betalen de arbei ders zowel als de patroons 1.45 per week, dan zal het pensioen op 18 per week gesteld kunnen worden. Aanvaard Naar aanleiding van deze medede lingen ontstonden langdurige discus sies. Verschillende afdelingen maak ten detailbezwaren. De vergadering aanvaardde ten slotte de concept-maatregelen in hun geheel. Punten, die eventueel her ziening behoeven, zullen nader in de commissie behandeld worden. Hedenochtend tussen 5.30 en 6.00 uur lieeft een gemaskerde man de enig aanwezige beambte op het postkantoor te Schagen on der bedreiging met zijn revolver overvallen. De indringer maakte zich mees ter van ruim 10.000. Onmiddel lijk nadat de rover verdwenen was, waarschuwde de beambte de politie. Geen oproeping van de „oorlogslichtingen" (Van onze Haagse redacteur) De laatste tijd doen geruchten de ronde, dat dc dienstplichtigen der z.g. ..oorlogslichtingen" (1941 1944) spoedig onder de wapenen zouden worden geroepen. Dit voor nemen wordt dan tevens in ver band gebracht met de militaire bij drage, welke Montgomery van Nederland verlangt voor de Wes telijke Unie. De geruchten, welke als zodanig volstrekt onjuist zijn, danken vermoedelijk htm ontstaan 'aan een aanschrijving van het ministerie van Oorlog aan de Bur gemeester. welke betrekking heeft op de registratie van bedoelde dienstplichtigen. Het onder de wapenen roe pen van genoemde lichtingen is reeds op praktische gronden onmogelijk. Er is geen lege ringsruimte voor de tot deze lichtingen behorende dienst plichtigen en geen kader om hen op te leiden. En het aller voornaamste: er is op de thans lopende begroting geen geld voor beschikbaar. Er is dus voor niemand reden om zich verontrust te voelen, indien hij verneemt van de van hogerhand bevorderde registratiemaatregelen. Japans premier Yosjlda heeft een coalitieregering gevormd van zijn eigen democratlsch-llberale partij (con servatief) en de democratische partij. Generaal McArthur heeft de lijst van ministers goedgekeurd. Dit is ..Axis Sally", die In werke lijkheid Mildred E. G1 liars heet. maar die beter bekend is onder de bij naam. die haar werd gegeven door de Amerikaanse soldaten in Europa en Noord-Afrika. Tijdens de oorlog trachtte zij hun moreel te breken. Zij trad op voor de Duitse radio cn zong sentimentele Amerikaanse lied jes. Zij leerde hen ook „Lili Mar leen", dat hun grote schlager werd zórldet" dat zij zich overigens door Sally" ook maar een seconde uit hun evenwicht lieten brengen. Voordat „Sally" in Nazi-Duitsland de felbegeerde kans kreeg een klein „rolletje" te spelen had zij In de Ver enigde Staten al heel wat vergeefse pogingen gedaan de aandacht op zich te vestigen en een „ster" te worden. In 1928 dook ze op in Camden als mevrouw Barbara Elliot. Ze plaatste een advertentie in dc kranten, waar in ze haar man smeekte tot haar te rug te keren, omdat ze een baby ver- m- in wachtte. Na een goed gespeelde zelf- moordcomedic ontdekte de politie, dat de hele geschiedenis van A tot Z verzonnen was, omdat „Sally" graag wou optreden in een film. Haar virtuositeit onware verhalen te fabriceren kwam haar uitstekend te pas, toen ze voor Radio Berlijn verhalen opdiste over Duitse gehei me wapens en in uitzendingen naar Amerika op hartroerende wijze sprak over Amerikaanse soldaten, die gedood zouden zijn. maar in wer kelijkheid nog springlevend waren. In Maart 1946 werd zij in Berlijn door de Amerikaanse Geheime Dienst gearresteerd. Zij was ondergedoken en bediende zich, zoals destijds in Camden, van een valse naam. Nu is het dan eindelijk zover, dat zij in het licht van de schijnwerpers staat. Filmoperateurs en persfotogra fen richten hun toestellen op haar, nu zij in Washington terecht staat, onder de beschuldiging van hoog verraad. Sommige getuigen hebben haar als een onschuldige engel afge schilderd, die tegen haar wil met een Duitse bajonet naar de microfoon ge dreven werd. Anderen verklaarden dat zij haar een diep-gezonken over loopster achtten. Sally" heeft zonder veel interesse hiernaar geluisterd en thans gedaan gekregen, dat haar pro ces korte tijd zal worden uitgesteld in verband met haar „zenuw-uitput ting". Maandag a.s. zullen drie Ne derlanders tegen haar getuigen, een radiotechnicus, een saxophonist en een crooner. Twee van hen zouden voor de Duitse radio met haar heb ben samengewerkt. Volgens de ver dediging zal het proces minstens een maand duren. Achter het IJzeren Gordijn Zowel de vertegenwoordiger van do Verenigde Staten als die van Engerand hebben Dinsdag in dc vergadering van de Economische en Sociale Raad van de UNO heftige aanvallen gedaan op dc slavenarbeid, die In Rusland en de onder Russische invloed staande gebieden plaats zou vinden. Mej. Toni Sender, vertegenwoordigster van de „American Federation of Labour", één van de twee grote Amerikaanse vakverenigingen, legde onder ede afgelegde getuigenissen van personen voor, die, naar z(j mede deelde, uit kampen in de Sowjet-Unle waren ontvlucht, waar zij gedwongen waren te werk gesteld. BIJNA TWEE JAREN zijn zij opgesloten geweest in de Engelse kampen op het eiland Cyprus, de Joden uit Midden- en Oost-Europa, die in desperate pogingen op vaak onzeewaardige schepen hebben getracht „Het Beloofde Land" te bereiken. Thans zijn zij vrij gelaten om naar de staat Israel te gaan en zich daar te vestigen. Met schepen van de nieuwe Joodse handelsvloot werden de duizenden naar Haifa overge bracht. Een Israëlische soldaat reikt de behulpzame hand bij het door geven van een op Cyprus geboren baby. O.E.E.C. krijgt nieuwe uitvoerende raad Leidende staatslieden uit West- Europa zijn Dinsdag in Parijs bij eengekomen om het gezag van de O.E.E.C. (de organisatie voor econo mische samenwerking in Europa) te vergroten. De O.E.E.C., die de Europese Marshallhulp ontvangen de landen omvat, zal een nieuw be stuur krijgen, dat „uitvoerende raad" heet en waarvan de Belgische premier Spaak voorzitter ls. De landen die in deze uitvoerende raad zitting hebben, zijn: Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Italië, Nederland, Zweden, Zwitserland en Turkije. Het nieuwe bestuur zal geregeld en veelvuldig bijeenkomen om goed op de hoogte te blijven van het werk der O.E.E.C. UNO -commissie voor Indonesië vraagt uitstel De Commissie van de Verenigde Naties voor Indonesië heeft Dins dag een telegram aan de Veilig heidsraad gezonden. Hierin wordt voorgesteld de datum, waarop vol gens de resolutie van de Veilig heidsraad zou moeten worden ge rapporteerd Inzake de mate van overeenstemming, te veranderen van 15 Februari In 1 Maart. Dit voorstel wordt gedaan in verband met de huidige ontwikkelingen In Den Haag. Handelsverdrag tussen Nederland en Polen Nederland en Polen hebben een nieuw handelsverdrag gesloten dat voorziet in een uitwisseling van goederen ter waarde van 57 millioen gulden het dubbele van verleden jaar. Nederland zal rubber, copra, tin. boter, groente, petroleum, elec- trische apparaten, radiotoestellen, lijnzaad, machineolie, verf. fineer hout en chemicaliën. Polen zal o.a. steenkool. 9talen platen, machines, chemicaliën, textiel, hout, meubilair, aardewerk, glas, cement en papier, leveren. .bestek De woningschaarste kan vreemde ver rassingen opleveren. Een jong echtpaar te Beverwijk, dat Inwoonde maar geen vestigingsvergunning had en op grond daarvan op straat ls gezet, woont thans in een cel van het politiebureau Dins dag hebben de New Yorkers lyin over jassen aan de kapstokken laten hangen De thermometer wees de recordtempe ratuur van 65 graden Fahrenheit aan, normaal is 31 graden De Londcnse graafschapsrand heeft ..Battling But- trick". Groot-Brittannië's enige vrouwe lijke bokser, toegestaan de volgende maand in een variétéshow op te treden. Zij mag echter niet tegen een manne lijke tegenstander vechten In het Huls van Afgevaardigden van de Ame rikaanse staat Georgia is een wetsont werp ingediend, dat gemeenschappelijk uitkomen van negers en blanken op athletiekwcdstrijden wil verbieden Het stoffelijk overschot van de beroem de Amerikaanse oorlogscorrespondent Ernie Pyle is op weg van Saipan naar de VS op Honolulu aangekomen Het zal' worden bijgezet op het Nationale erekerkhof te Punchbowl Crater. Pyle werd over de gehele wereld bekend door zijn boek ..Here s your war" Hij sneuvelde 18 April 1945 op het eiland Shima gedurende de strijd om Okinawa De 52-jarlgc Maurice Abras kwam te Brussel onder een trolloy. Vrij ernstig aan het hoofd gewond werd hij een winkel binnen gedragen. De omstan ders praatten nog na over het ongeval toen Maurice al weer de straat opstapte en prompt weer door een trolley werd overreden. Nu bleek 't nodig de brand weer te waarschuwen, omdat de trolley eerst moest worden opgevijzeld voor men Maurice Abras opnieuw kon weg dragen. Duitse en Amerikaanse mi litaire politie hebben beslag gelegd op 28 millioen sigaretten, vervoerd op een aak. die op weg was van Antwerpen naar Bazel De sigaretten zouden af komstig zijn van zwarte handel De Amerikaanse luchtmacht mag beginnen met het aanleggen van een proefterrcin van 4 800 km. lengte voor bestuurbare projectielen. 75 millioen dollar zijn hiervoor beschikbaar gesteld. Sowjet generaal noemt eiser een deserteur Het tumult waarmede het pro- ces-Krawtsjenko gepaard gaat, be reikte Dinsdag een nieuw hoogte punt. toen 't tot 'n heftige woorden wisseling kwam tussen de Sow jet- generaal Roedenko en Victor Krawlsjenko. Het publiek leefde dermate mee met het proces, dat applaus, gejouw en interrupties niet van de lucht waren. Dc rech ter dreigde enkele malen de zaal te ontruimen. De Russische generaal Roedenko, die Dinsdag in het Krawtsjenko- proces in uniform optrad als getui ge voor „Les Lettres Frangaises", noemde de auteur van „Ik verkoos de Vrijheid" een oorlogsmisdadi ger. Hij beschuldigde Krawtsjenko er van zijn eed als soldaat te heb ben gebroken, zijn land te hebben verraden. Roedenko. die tijdens de oorlog de leider was van de Russische in koopcommissie in Washington waarvan Krawtsjenko toen ook deel uitmaakte, zei dat Krawtsjen ko een „niet zeer belangrijk" lid van de-commissie wzs geweest.: „Ik besliste dat het noodzakelijk was Krawtsjenko terug te sturen, maar hij ging niet en op 3 April 1944 brak hij zijn eed als soldaat en verried zijn land", zei Roedenko. Kraw tsjenko strak aankijkend. „Achter Krawtsjenko staan de reactionnaire machten in de Ver enigde Staten", vervolgde Roeden ko, „Het Russische volk snakt ech ter naar vrede". Op deze laatste uitlating begon Krawtsjenko hartelijk te lachen en zei: „Hebben jullie daarom half Europa bezet". Roedenko: ..dergelijke brutalitei ten mogen niet voortduren". Hij keerde zich, dit zeggend, naar de president. Advocaat van Krawtsjenko: „Welke"' Het bezetten van Euro pa?", (luide bijval). Rechter Durk- heim dreigde de zaal te zullen ont ruimen indien de rust niet werd bewaard. Krawtsjenko reageerde op deze getuige met de woorden: „Ik moet hem als een marionet behandelen. Hij is een politieke generaal, een vertegenwoordiger van de Sowjet-Russische commu nistische partij en niet een verte genwoordiger van het leger. Dat hij hier in uniform verschijnt is een maskerade om indruk te ma ken op het publiek." Krawtsjenko sprak vervolgens over het verdrag tussen Stalin en Hitier. Toen hij was uitgesproken Dr. Harster staat op 9 Maart terecht De ..General-Leutnant der Polizei und SS-gruppenflihrer" dr. Wilhelm Harster, de directe onderge schikte en plaatsvervanger van R a u t e r, zal op 9 Maart terecht staan voor het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag. Harster wordt verantwoordelijk gesteld voor het optreden van de Duitse politie in ons land, de depor tatie van tienduizenden Joodse Nederlanders, het in „Schutzhaft" nemen, cn zonder enige vorm van proces in Schutzhaft houden van vele honderden andere Nederlanders. Verder wordt hij mede beschuldigd van het doen fusilleren van Russi sche krijgsgevangenen in het „Durchgangslager" Amersfoort. vroeg Roedenko of het hof hem nog nodig had. De president: ..U kunt blijven en u kunt ook gaan." Mr. Izard: „Hij heeft duizend km. gereisd en kan toch zeker wel nog een kwartier blijven?" Generaal Roedenko en zijn at taché verlieten de zaal. Andere Sowjet-getuigen, o.w. de vroegere mevrouw Krawtsjenko volgden zijn voorbeeld. Europese Raad bijeen in Straatsburg Hoewel cr nog geen ultclndelyke be slissing is genomen schijnen de vijf landen van het Pact van Brussel in principe „Straatsburg" te hebben aan vaard als de plaats waar de voorge stelde Raad van Europa bijeen zal komen. Een vliegtuig van dc U. N. O. met een bemanning van twee koppen aan boord is op een vlucht van Transjor- danië naar Libanon vermist. Hij wist het niet meer... Een „gewone" verraadszaak voor hei Amsterdamse Bijzon dere Gerechtshof. President is mr. A. G. Lubbers, verdach te doet er niet toe. Wól een der getuigen, de Amsterdamse kunsthandelaar J. P JKal b, die vertelt tolk bij de SD te zijn geweest en daarvoor te zijn ver oordeeld tot vijf jaar gevange nisstrafHij is al weer op vrije voeten U bent niet alleen tolk ge weest bij de SD, U hebt ook nog andere karweitjes' voor deze Duitse instantie opgeknapt!" zegt mr. Lubbers. Kalb: „Dat is niet waar.' Leest u mijn vonnis er maar op na." Mr. Lubbers: „Dan deugt dat vonnis niet. want u hebt... bij mij huiszoeking gedaan." Kalb: ,JDaar weet ik niets van." Mr. Lubbers: „Nou, maar ik wèl!" „Wij beschikken over gegevens be treffende het aantal sterfgevallen in gngèveer 10.000 kampen. Met deze cijfers als basis, wordt het aantal slaven-arbeiders. dat in Sowjet-Rus sische kampen overlijdt, op honderd duizenden per jaar geschat", aldus mej. Sender. In de door de „American Federa tion of Labour" overgelegde docu menten bevindt zich ook een verkla ring, volgens welke een „verant woordelijke autoriteit" heeft gezegd, dat „tussen de 50.000 en 100 000 Duit se slavenarbeiders, onder wie krijgs gevangenen cn politieke gevangenen, te werk zijn gesteld in uranlum- mijnen in de streek, waarin het erts gebergte is gelegen. Een gedeelte van hen werkt in Saksen en in Tsje- choslowakije." De Britse staatssecretaris voor buitenlandse zaken Christopher Mayhew sloot zich bij deze uit latingen aan. Mayhew herinnerde eraan, dat hij op de laatste bijeenkomst van de Algemene Vergadering te Pa rijs een „gedeelte van het bewijs materiaal voor het bestaan van massa-slavenarbeiderskampen in dc Sowjet-Unie" had overgelegd. Hij voegde hieraan toe: „De on menselijke practijk van dwangarbeid verspreidt zich thans buiten de gren zen van de Sowjet-Unie. Wij zien het kwaad toenemen in Tsjechoslowa- kije, in Bulgarije en in de Sow jet zone van Duitsland. Wij zien thans, dat dwang-arbcid niet uitsluitend een Sowjet-Russisch verschijnsel is. Het behoort tot de practijk van het communisme in verschillende landen. In Tsjechoslowakije is geen poging gedaan om het feit te camoufleren, dat er thans dwangarbeiderskampen bestaan." Niet waar! De vertegenwoordiger der Sowjet- Unie. Tsarapkin, weersprak de door Amerika en Engeland afgelegde verkla ringen. „Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken tracht de Sow jet-Unie en dc nieuwe democratieën valselijk te betichten, teneinde zich te kunnen bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van deze staten", ver zekerde hij. Tsarapkin hield zich ook bezig met de discriminatie Jegens neger-arbeiders, die In de Verenigde Staten wordt toe gepast Dc Russische gedelegeerde ontzegde bij voorbaat elke UNO-commlsste het recht ln de Sovjet-Unie een onderzoek in to stellen. ECA overweegt verlaging Marshall-hulp De ECA overweegt een verlaging van het bedrag van 5.580 millioen dollar voor het Europese Herstel Programma, in verband met de prijsdaling der goederen, aldus een mededeling van de plaatsvervan gende administrateur van de ECA, Howard Bruce. REEDS GERUIME TIJD is men bezig met de restauratie van de prach tige St. Jans Kathedraal in 's-IIertogenbosch. In dc winter liggen de ruerkzaamheden aan hel gebouw stil, maar in de ateliers van de beeld houwers gaat de arbeid ongestoord verder. Hier zijn zij bezig met het hakken van de z.g. sterbogen voor de vensters. Rechts enige gipsmodel len van beelden, welke reeds zijn geplaatst. Enkel om te zien hoeveel mensen naar zijn radiopro gramma luisterden, heeft Maurice Chargo, eigenaar en omroeper van het radio station van Willmar in de staat Minnesota (V.S een fictief en alarmerend be richt dc aether ingezonden, flij vertelde, dat uit een circuswagen een aantal uit gehongerde wilde dieren tiras ontsnapt en dat een van de oppassers zwaar ge- tvond in het ziekenhuis was opgenomen, met zeven ge broken ribben liefst. Op het volkomen gefin geerde bericht vormden de doodsbange burgers onmid dellijk zwaar gewapende strijdgroepen, die zij op strategische punten samen trokken. Op zeker ogen blik was een inwoner van het stadje hijgend het politiebureau binnenge- niet stil. Iedereen belde op stormd. zwaar beladen met Chargo gaf zijn luisteraars munitie en gewapend met de raad alle lichten te ont- een geweer. Hij had ge- steken, ook in de kelders vraagd waar de ondieren en op zolder, om de wilde zich ophielden en vertelde opgewonden, dat hij altijd op groot wild had willen jagen. De telefoons van het politiebureau en van het radiostation stonden het eerste halfuur nadat het bericht was omgeroepen, dieren af te schrikken en hij waarschuwde alle ouders hun kinderen bin nenshuis te houden. Toen hij zover met zijn afschrik wekkend relaas gekomen was, begon de brandklok te luiden. Dit alarm had niets met de zogenaamd ont snapte wilde dieren uit te staan, maar werd gegeven omdat toevallig midden in de heersende consternatie brand in de melkfabriek uitbrak. Om de paniek in het stadje niet te groot te maken trok Chargo zijn be richt korte tijd later weer in. Ook de politie trachtte de opgewonden burgerij te verzekeren, dat er totaal niets aan de hand was. Maar het duurde nog ge ruime tijd eer de mensen daarvan overtuigd waren. De „jager op groot wild" zwierf nog geruime tijd in de omgeving rond en was zeer teleurgesteld toen hij eindelijk begreep dat hij was beetgenomen Of de brand in de melkfabriek werd geblust wordt niet vermeld. Kabinets-crisis blijft mogelijk (Van onze Haagse redacteur) De politieke toestand is er de laatste 24 uur niet overzichtelijker op geworden cn er is geen kans dat de mist die over het Indonesische probleem hangt, vandaag nog zal optrekken. Om te beginnen komt dr. Beel vier uur later aan dan oorspronkelijk werd verwacht, zo dat zijn overleg met de regering aanmerkelijk wordt vertraagd. De uitslag van dit overleg is uiter mate belangrijk, omdat het nu wel is komen vast te staan dat er een tamelijk scherpe tegenstelling be staat tussen de overtuiging van de regering hoe ten opzichte van de resolutie van de Veiligheidsraad moet worden gehandeld en de op vatting daaromtrent van de heer Beel. Het is niet juist, dat de heer Beel de inzichten van de heer Sas sen over de gehele linie doelde en dat hij als gevolg daarvan reeds ontslag zou hebben gevraagd. Dr. Beels bezwaren tegen de regerings- opvattmg hebben speciaal betrek king op het punt betreffende de uitbreiding van de bevoegdheden van de V.N.-commissie. Het voorstel om de interim-pe riode in Indonesië over te slaan en een spoedige souvereiniteits-over- dracht tot stand t' brengen, is aan zijn brein of aarï'dat van een zijner raadgevers ontsproten en de opzet daarvan is zeer duidelijk om de V.N.-commissie bij voorbaat uit te schakelen. De opvatting der rege ring is dat een meegaan, zover als redelijk mogelijk is, met de reso lutie van dc Veiligheidsraad in houdt een loyale samenwerking met de commissie, welke nu uit drukkelijk tot een commissie der Verenigde Naties is omgevormd en daardoor een internationale auto riteit bezit, die niet zonder meer kan worden genegeerd. Dit laatste schijnt dr. Beel wel voor mogelijk te houden. Afgewacht moet worden of de heer Beel in de KVP een zo grote steun voor zijn opvatting vindt dat hij geneigd is om deze te hand haven. Een zodanige houding van de KVP zou waarschijnlijk leiden tot het aftreden van dr. Beel en tot een regeringscrisis. Zowel uit de houding van sommige bladen der KVP, als uit hetgeen is uitge lekt uit interne besprekingen, is duidelijk dat men daar een rege ringscrisis geenszins begeert. Niet alleen is dc verantwoordelijkheid daarvoor zwaarder te dragen dan de KVP zich op het ogenblik kan permitteren, doch een uitspraak der .earner, welke de regering tot aftreden zou kunnen nopen, kan vermoedelijk niet rekenen op alle stemmen der KVP-fractie. En het handhaven van een gesloten eenheid naar buiten wordt daar nog altijd van groot belang beschouwd. Wat de houding der andere par tijen betreft, waarvan leden in het kabinet zitting hebben, mag men misschien een artikel van mr. Vonk in de Nieuwe Courant als een vin gerwijzing beschouwen. De critiek ontbreekt daarin geenszins, doch de strekking is: in dit moeilijke ogen blik dat een der gevolgen is van de op 20 December '48 begonnen mili taire actie, behoren alle partijen, die zich op 20 December achter de rege ring geschaard hebben, dit ook thans te doen. Met een Internatio nale reactie en de consequenties, waarvoor deze Nederland zou plaat sen, hebben zij b(j voorbaat rekening moeten houden op het ogenblik dat zij zich achter de regering plaats ten. Een regeringsverklaring in de ge bruikelijk zin des woords wordt vanmiddag in de tweede kamer niet afgelegd. De minister-president zal een korte mededeling doen in ver band met het aftreden van minister Sassen en daarna zal minister Van Maarseveen beginnen met het be antwoorden van de opmerkingen over de begroting van Overzeese gebiedsdelen. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Donder dagavond. Voor het Noor den van het land: matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Half tot zwaar be wolkt met plaat selijk nevel of mist, overigens droog weer. Wei nig verandering ln temperatuur. Voor het Zuiden van het land: zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Op vele plaatsen nevel of mist, overigens weinig bewolking cn droog weer. Iets kouder ln de ochtend. 17 Februari; Zon op 7.52, onder' 17 57; Maan op 0 00, onder 9.33.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1