Verwaarloosde kinderen vinden op „Zandbergen" een thuis Stmapjm keggaiml Burgemeester De Monyé heeft nu zo'n vreselijke spijt „De Meeuwen" won geslaagd zwemfeest van „Neptunus" Schooltennis in Amersfoort Een „start kans" in het leven door opvoeding en opleiding Pleeggezinnen in het hele land „Met plotseling opdoemende obstakels heeft U rekening te houden!" Architect Bos en meester Ter Mors ook in de beklaagdenbank 2 Donderdag 17 Februari 1949 grens van Amersfoort liggen vijf tehuizen van de maatschappij Zandbergen waar meer dan tweehonderd ouderloze of verwaarloosde kinderen worden verzorgd. Zij zijn niet de eersten: van de oDrichting van „Zandbergen" af nu vijf en zeventig jaar geleden leefden 3300 pupil len in de huiselijke sfeer, die in de gebouwen van de maatschappij altijd heeft geheerst en nog heerst. Zij zijn ook niet de laatsten* groot :s helaas het aantal, dat buiten ge zinsverband wordt groot gebracht en eigenlijk een plaats moest vinden in een van deze herstellingsoorden". Herstellingsoorden, omdat elk kind hier wordt gevormd tot een persoonlijkheid, een gemeenschapsmens en een goede arbeidskracht. vrijuit met directeur en assistenten bespreekt. Tweehonderd kinderen wonen op dit ogenblik in de zeven tehui zen, waarvan er vijf in Amersfoort en twee in Hilversum gevestigd zijn. Steeds komen er nieuwelingen binnen, die liefdevol worden opge nomen in de overal merkbare hui selijke sfeer, doch ook.... steeds vertrekken er kinderen, die jaren of maanden op „Zandbergen" zijn geobserveerd of gevormd. Kinderen gaan. Want „Zand bergen" legt niet de nadruk op het verblijf in de tehuizen! De direc tie heeft contact met vele tiental len pleeggezinnen in het land, waai de kinderen worden ondergebracht in een milieu, dat het best met hun geaardheid en godsdienst overeen komt. Bij die pleegouders worden zij behandeld als eigen kinderen en hier krijgen zij de gelegenheid om zich als persoonlijkheid en gemeen- Kinderen komen.Kinderen, die opgroeiden in een omgeving, die nauwelijks enige zorg aan hun opvoeding besteedde en slechts heel zelden een spoor van de hui selijkheid of de gezelligheid bood, waarnaar het kind toch zo hun kert. „Zandbergen" wil hun dit ge mis vergoeden, probeert die kinde ren te brengen in een warme sfeer, waar zij begrip vinden voor hun moeilijkheden en zich thuis voelen. Laat ons daarom niet spreken van een opvoedingsgesticht. Dat klinkt zo hard, zo onverbiddelijk. Zo'n naam roept herinneringen op aan de instellingen, waarin de kinderen omstreeks de helft van de vori ge eeuw opgesloten leefden en het accent voor een zeer belang rijk deel op het uitbuiten inplaats van op het opvoeden viel. Laat ons „Zandbergen" liever beschouwen als een „sociaal-paedagogisch her stellingsoord", omdat de kinderen hier de verzorging krijgen, die zij thuis ontbeerden, hetzij door het ongunstige milieu. hetzij door moeilijkheden in eigen karakter, die het noodzakelijk maken dat zij onder leiding komen. Die leiding berust bij mensen, die het beste met hun pupillen voor hebben. Zij willen in de eer ste plaats bereiken, dat de kinde ren een „startkans" krijgen in het leven, door opvoeding en opleiding. Vandaar dat elke nieuweling bij aankomst wordt getest, opdat de directie zich een beeld kan vormen van de jongen of het meisje, dat aan haar zorgen is toevertrouwd. Zij krijgen dan een opleiding, die bij hun aanleg past: sommigen gaan naar de H.B.S. of naar de Ambachtsschool, anderen naar de Mulo of naar de Huishoudschool. Bij de opvoeding houdt de lei ding vast aan drie gedachten; zij wil elk kind vormen tot een per soonlijkheid, een gemeenschaps mens en een goede arbeidskracht. Zij selecteert daartoe de pupillen in groepen, zodat elke groep kin deren omvat met overeenkomende karaktereigenschappen. Zij heeft bovendien in een der tehuizen een zelfbestuur ingesteld. De jongens kiezen hier zelf een leiding, die tal van zaken bespreekt met de directie. Zij streeft er tenslotte naar, dat elk kind zich vertrouwd gaat voelen in de „Zandbergen"- gemeenschap en zijn problemen schapsmens ten volle te ontplooien. Het behoeft geen betoog, dat zij echter blijvend onder toezicht staan van „Zandbergen". Als de kinderen een en twintig jaar geworden zijn, neemt de zorg van dit „sociaal-paedagogisch her stellingsoord" een einde. Dan kijkt de directie elk kind peinzend na en zij stelt zich telkens weer opnieuw de vraag: „Zal die jongen of dat meisje zich kunnen handhaven in de maatschappij, die vooral voor hen toch zo onnoemelijk veel ge vaar oplevert?" De praktijk geeft daarop geluk- lig een gunstig antwoord. Slechts sporadisch komen er klachten op „Zandbergen" binnen, terwijl jus titie en politie maar heel zelden inlichtingen over een oud-pupil verzoeken. Is het wonder, dat de werkzaam heden op „Zandbergen" en in de pleeggezinnen, vooral in deze tijd. handen vol geld kosten? Geld, dat voor een zeer aanzienlijk deel door particulieren moet worden verstrekt? Nog kampt de directie met een tekort, dat in verband met de oorlogsschade, met geen moge lijkheid kon worden „wegge werkt". En daarom doet zij een dringend beroep op de burgers van Amersfoort; zij vraagt een ieder de collecte te steunen die Zaterdag gehouden wordt ten bate van dit herstellingsoord, waar kinderen van alle gezindten worden behoed vooi\ de gevaren van de omgeving, waarin zij opgroeiden. Auto sloeg op hol Op een parkeerplaats aan het Zand, stond een vrachtauto gepar keerd. De bestuurder moest de wa gen met een slinger op gang bren gen, maar hij was vergeten dat de wagen in de eerste versnelling stond. Het gevolg was, dat de auto ging rijden en tegen een muurtje opreed. De bestuurder draaide het contactsleuteltje om, zodat hij kon verhinderen, dat de wagen een huis ramde. Een vriend, die voor de auto had gestaan, liep een snii- wond aan zijn hand op, doordat de linkse koplamp tegen de muur werd gedrukt en versplinterde. Vijf meter muur werd vernield. In het Sportfondsenbad werd gisteravond de Prinses Marijke-beker ver- zwommen tussen de Meeuwen (A'dam), HVGB (Haarlem), Zwemlust (Utrecht) en „Neptunus", dat als gastvrouwe fungeerde. De Meeuwen, die de beker 't vorig jaar mee naar Amsterdam mochten nemen, slaagden er in, dit weer te doen. Geen ogenblik, is de overwinning van de Amsterdammers in gevaar geweest. Reeds na twee nummers hadden zij de leiding genomen, om die niet meer af te staan. de door een doorslagbal te geven, die de eigen keeper verraste. Nadat we derom Nepturms de leiding nam, moest Vlasakkc> zwichten voor een verraderlijke boogbal van de helft af. zo kwam de rust met 22 In de 2e helft liet Neptunus echter zien, dat het het eerste-klasseschap waard was" en maakte spoedig 52 in haar voordeel, waarmee 't einde kwam. De wedstrijd MeeuwenHVGB eindigde met 32 in 't voordcel van HVGB. Uitslagen Ons dagelijks teveel Drie autobestuurders, die het parkeerverbod op de Hof overtra den, werden bekeurd, evenals de autohandelaar, die zonder rijbewijs, nummer en letter reed. Noteert U even Grand Theatre. Snouckaertlaan. tel. 4632. Alleen 's middags half drie „Nattigheid", t/m Donderdag, 8 uur „Tot ons genoegen" met Willy Walden en P. Muyselaar. City Theatre, tel. 6572. „Duistere wegen. Aanvangstijden overige oagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Rembrandt Theatre: „Vliegende duivels". Aanvangstijden overige dagen 2 30 en 8 uur. DONDERDAG 17 FEBR.: Amicitia 20 uur. Concert door de pianist Julius Katchen. Jaarvergadering ABVLO. ZATERDAG 19 FEBR Amicitia 20 uur Toneeluitvoering „De Diesel" ZATERDAG EN ZONDAG 19 EN 20 FEBR Clubgebouw Zonnebloem straat, 20 uur. Toneelver. „Groot Toneel" met „Aller Zielen" van Herman Heyermans. ZATERDAG 19 FEBR.: ZUT Gezel lig familiefeest met medewerking van PTT-cabaret 7.30 uur. ZONDAG 20 FEBRGrand Théatre 10 uur Inst. voor Volksontwikke ling. Filmochtend met „Union Pacific". P. Borstraat 20 uur. KAJ Vas tenavondviering. Volksgebouw. 10.30 uur: „Dage raad", „Opvoeding tot het huwe lijk" door J. F. Henschel. DANSEN: CABARET DANCING „De Stlcht- se Heuvel," Utrechtseweg 180. Tel 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHA1K: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 20—23 uur. Zaterdag 20 23 uur. Zondag 's middags 1517 uur s avonds 2023 uur. Woensdag 11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur. CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14 Tel. 5685. Hamersveld: 17 Februari, Café v. d. Hengel, schutjas-concours J.B.T B. ..Ros Bayart", vergadering AB TB. 18 Februari: „Ros Bayart" K.A.B. vergadering. Leusden: „De Mof". Feestavond buurtvereniging „Bavoort". revue „kant en klaar". Ina de Gans versloeg Jef van Feggelen Neptunus had een vlot programma opgesteld, dat door de jury even vlot werd afgewerkt. Begonnen werd met de 100 m. borstcrawl dames, waar Ina de Gans uitstekend partij gaf aan de Haarlemse Margot Marsman, die in Londen onze kleuren hoog hield bij de Olympische Spelen. Slechts met 0.8 sec. voorsprong eindigde mej. Marsman in 1 min. 14 sec. In de eer ste serie van dit nummer won Ada Scheerder (Nept.) in de keurige tijd van 1 min. 16.8 sec. Ook bij de heren op dit zelfde nummer wist Nept. een tweede plaats te veroveren, en wel door Jan de Gans, die 1 min. 6.8 sec. noteerden. Bij het schoolslag nummer, het zwakke punt van Neptunus, zowel bij de dames als de heren, begonnen, de Meeuwen sterk uit te lopen. Bij de dames waren de tijden zeer matig, terwijl bij de heren, alleen de mid den-voor van ons nationale water- polo-team v. Feggelen, met 2 min. 50 sec een verdienstelijke tijd maak te. De anderen konden geen van allen de drie minuten grens passeren. Op de 100 m. rugcrawl dames leverde Ina de Gans de beste pres tatie, door met een verrassende eindspurt, haar oude rivale. Iet Kos terv. Feggelen. te slaan, in de uit stekende tijd van 1 min. 16.6 sec. Bij de heren kwamen slechts de num mers I en II onder deze tijd. Jelle Hoekstra (HVGB) werd hier onbe dreigd eerste. Na vijf nummers van het programma bedroeg het Verschil tussen Neptunus en HVGB (resp. II en III) slechts 9 punten. De estafet tes moesten dus de beslissing bren gen. Bij de 3 x 100 m. wisselslag es tafette bezette Meeuwen dc eerste plaats, bij de dames, zowel als de heren. Bij de laatste 100 m. vrije slag van Neptunus. maakte Ada Scheer der waarschijnlijk een nog betere tijd, dan op haar persoonlijke num mer. Even leek ze nog een bedreiging te vormen voor Bep v. Schaik van de Meeuwen, maar op dat ogenblik raakte ze de zijkant van het bad en was die kans verkeken Bij de heren spande het op dit nummer tussen HVGB en de Meeu wen. Neptunus en HVGB namen de leiding op de rugslag. maar daarna kwam van Feggelen zó opzetten, dat de Meeuwen ook dit nummer in de wacht sleepten. Tenslotte de meest spectaculaire estafette van de avond, de 5 x 50 m. vrije slag. die ook weer tussen Meeu wen en Neptunus werd uitgevochten. Helaas moest Neptunus het met een invalster stellen bij de dames, hoewei daaraan de nederlaag niet geweten mag worden. Bij de heren bleef de uitslag tot op 't laatste ogenblik on zeker. Door een gemist keerpunt moest Neptunus ook hier met een tweede plaats genoegen nemen. Zo kwam aan de zwemavond een einde met de volgende eindstand: 1. Meeuwen. 2. Neptunus. 3. HVGB. 4. Zwemlust. Als nagerecht waren er nog twee polowedstrijden. Neptunus lootte te gen Zwemlust en begon heel zwak. Verschillende misverstanden konden slechts door grotere snelheid en iets betere baltechniek opgelost worden. Toch namen onze stadgenoten de leiding, waarna de mid-achter van Neptunus voor de gelijkmaker zorg- Automarkt Amersfoort, 17 Februari. Op de wekelijkse automarkt werden 306 motorvoertuigen aangevoerd. 100 m. borstcr. (d.1: 1. M. Marsman (H.) 1 min. 14 sec.; 2. I. de Gans (N.) 1 min. 14 8 sec.; 3. B. v. d. Bogaard v. Schaick (M.) 1 min. 15.1 sec. 100 m. borstcrawl (h.): 1. K. Smits (M.) 1.4.2; 2. J. de Gans (N.) 1.6.8. 3. J. Nielcn (M 1.7. 100 m. schoolslag (d.): 1. G. Mool- huizen (M.) 1.36; 2. S. v. Proostdij (M.) 136.8; 3. A. v. Bckkum (N.) 1.38.4. 200 m. schoolslag (h.): 1. R. v. Feg gelen (M.) 2.50.1; 2. K. Reyninks (M 3.04.8, 3. A. Donker (H.) 3 05. 100 m. rug (d.): 1. I. de Gans (N.) 1.19.6, 2. I. Kosterv. Feggelen (M.) 1.21.2, 3. L Brandt (H.) 1.35 6. 100 m. rug (h.): 1 J Hoekstra (H.) 1.14 9; 2. J. v. Rijn (H.) 1.19.2; 3. K Smits (M.) 1.19.8. 3 x 100 m wisselsl. est. (d.): 1. Meeuwen 4 min. 17 sec.; 2. Neptunus 4 min 21 sec. 3 x 100 m. wisselsl. est. (h.) 1. Meeuwen 3.48.6; 2 HVGB 3.50. 5 x 50 m. est. vrije slag (d 1. Meeuwen 2.58.6; 2 Neptunus 3.2.8. 5 x 50 m. est. vrije slag (h.): 1. HV GB 2.35; 2. Neptunus 2 35.2; 3. Zwem lust 2.35.5. Eindstand: 1. Meeuwen 2001.6 pnt.; 2. Neptunus 2073.7 pnt; 3. HVGB 2096.5 pnt.; 4. Zwemlust 2222.5 pnt. Schaken A. J. Wichard speelde simultaan In het Christelijk Militair Cen trum aan de Lange Beekstraat werd Dinsdagavond een simultaan seance gegeven door de heer A. J. Wichard, lid van de Chr. Schaak vereniging „Ons Genoegen". De heer Wichard gaf op deze avond twee seances aan negen borden, de eerste won hij met 81, de tweede met 71/21 Yj. Totaal won hij 15 partijen, speelde één remise en ver loor er twee. De militairen boden goed tegenstand. Er heerste tussen de wedstrijden een gezellige sfeer. Onverwachte nederlaag van „Amersfoort II" Voor de tweede Klasse A van de Stichts Gooische Schaakbond vond in hotel „Monopole" gisteravond de ontmoeting Amersfoort II—B S.G. III (Bussum) plaats. In plaats dat de tweede ticntalspelers van Amers foort de gasten met een fikse neder laag naar huis toe stuurden gebeurde het omgekeerde. BSG III bereikte een keurige prestatie door met liefst 742'; deze wedstrijd op overigens volkomen verdiende wijze te win nen. Voor de thuisclub betekent dit het eerste verliespunt en tevens zijn de kansen voor een eventueel kam pioenschap sterk gedaald. BSG III sleepte het tweede winstpunt in de wacht doch zit nog in dc degrada tie zone van de afdeling. Over het algemeen beheersten de Bussum- mers aan de diverse borden het spel en verschillende spelers van Amers foort werden al spoedig tot opgeven gedwongen. Ober was de enige die voor A'foort de volle winst, na een zware partij, behaalde v. Empelen verloor door hevige tijdnood in een gewon nen stelling. Nijkamp bereikte re mise terwijl de partijen van Vogel en Rckké remise werden verklaard. Amersfoort speelde aan de on even borden met zwart. De persoonlijke uitslagen zijn: 1. P. L. LatourW. Thor Schwart- zenberg 01; 2. L. HoubaerF. J. Moeken 01: 3. J. OberD. Oskamp 10; 4. C. P. NuytenD. J. Swen 01; 5. H. J. A. NijkampG. Rogge 46 C v EmpelenF v Rhijn 01; 7. J. VogelW. Brevoord Vi8. A. RijndersJ. R. Jans sen 01; 9. F. J. RekkéA. Mool- huizen 44', 10. J. MosterdIr. P. Scheper 01. Totaal 2414. De situatie in de 2e klasse A is thans zo dat Zeist I, dat nog een paar wedstrijden achter is, heel goe de kansen heeft, terwijl Amersfoort II theoretisch nog niet kansloos is voor een evt. kampioenschap. Auto's botsten Op de Hogeweg gebeurde Woensdag een ongeluk, dat lichte schade aan een autobus ten gevolge had. Een bestuurder van een auto bus reed met de wagen over de Hogeweg en daarachter reed een tien tons auto. De autobus moest stoppen, met het gevolg, dat de be stuurder van de tientonner geen tijd meer had om snel te remmen. Hij reed tegen de bus op. De auto bus werd aan de achterzijde be schadigd. Botsing in Soest voor Burgerlijke Stand 16 Februari Geboren: Antonius Johannes Maria, z. van F. J. G. Schulte en G. J. Wubbels. Arina, d. van L. Hoi- tink en C. W. Melchior. Getrouwd: P. J. Polderman en A. Vinke; G. Buis en G. H. de Kroon. Overleden: Jan Koelewijn, oud 5 uur; Hendnkus Aloysius van Dijk, 78 jaar geh,. met J. v. Ooik. D.v.A.en Veluwe Op de Woensdag te Hengelo (Gld.) gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 219 paarden. Prijzen: paarden 400600 gld., V/2 j. paar den 300450 gld; betere soorten bóven notering. Goede handel en druk marktbezoek. kantonrechter Zo op het eerste gezicht was het maar een heel gewone gebeurtenis die de kantonrechter, mr. Vonken- berg vanmorgen voor de balie hoor de reconstrueren. Als bijna altijd stonden de twee partijen tegenover elkaar en wat de een zei moest de ander aanvullen, verbeteren, of ont kennen. En uit dit warnet van pro's en contra's werd de straf geboren: zes gulden boete of één dag hechte nis met de toestemming om van dit vonnis in hoger beroep te gaan. Zie hier de toedracht van deze zaak; de botsing op de Praamgracht te Soest, die van morgen alle be trokkenen voor een uur te;;amen bracht. Mensen, die elkaar anders wellicht nooit 'meer gezien zouden hebben. Als eerste de verdachte, een Larense automobilist, die op een donkere Octoberavond van het vorig jaar met zijn gloednieuwe acht-cylinder-wagen tegen een mi litaire vrachtauto was gevlogen. Dat laatste vehicel stond namelijk dwars op de weg. want de bestuur der. die even te voren een ver keerde weg was ingeslagen was juist bezig te keren Hij schetste uit voerig voor de kantonrechter hoe dat precies in zijn werk ging. „Er stonden twee sergeants op de weg om passerende auto's te waarschu wen en op dat ogenblik viel de beschuldigde bij: .Volgens de po litic-agent uit Baarn deden ze daar wel een uur over!" „Is dat waai", getuige?" „Nou. een uur. een uur, misschien een half uur. Bij ons moeten we over dergelijke aangelegenheden al tijd even confereren." „Daar moet U voorzichtig mee zijn getuige, het Nederlandse leger dient vlugger te werken, anders gaat het mis!" Kort gezegd, andere getuigen wijdden uit over een donkere weg, slechte verlichting van de militaire auto en nog zo veel meer. En met al deze opmerkingen hield mr. Vonkenberg rekening bij het bepa len van de straf. „Beschuldigde", zei hij, „ik geef toe dat de omstandigheden uitermate ongunstig waren maar dat neemt toch niet weg. dat U als automobilist de taak heeft te denken aan eventuele opdoemende obstakels. Dat deed U toch blijkbaar niet. Dus heeft U, zei het in geringe mate, niettemin schuld Weshalve ik U veroordeel!" Huisvrouwen zagen stofzuigers Gistermiddag had voor de leden der Ned. Vrouwen Elec. Ver. en veel belangstellenden een stofzuigerde monstratie plaats in ,,'s Prinsenhof", die gegeven werd door mejuffrouw Gerda Kukuk, lerares aan de KEMA (keuring electr. materialen Arnhem) De voorzitster heette allen harte lijk welkom. Mejuffrouw Kukuk houdt voor alle 22 afdelingen der NVEV haar demonstraties met zeer veel mate riaal en vertelde ditmaal op zo'n aardige vlotte manier, dat alle aan wezigen vol belangstelling haar voordracht volgden. Zij vertelde, dat er in ons land een bloeiende stofzuigerindustrie was, zowel voor export als voor bin nenlands gebruik en dat aan de vraag naar goede stofzuigers behoor lijk kan worden voldaan, dit in te genstelling met vele andere electri- sche apparaten. Er stond in het Januari-nummer van het Bulletin (het maandblad van de NVEV) al een hele lijst van goedgekeurde stofzuigers door de Kenia, zeer streng gecontroleerd op bedrijfszekerheid en soliditeit, en zij raadde de aanwezigen aan. alleen die exemplaren te kopen, die voor zien zijn van een Kema-keur, dan was men verzekerd van iets goeds. Verschillende nieuwe en practi- sche uitrustingsstukken werden ge toond en geprobeerd en zeer duide lijk viel in het oog, hoe door 'een juist gebruik daarvan het werk van de huisvrouw enorm wordt verge makkelijkt. Duidelijk werd ook aangetoond, waarom een stofzuiger na verloop van zekere tijd grondig moet wor den schoongemaakt en nagezien, zulks om dure reparaties te voorko men en zich zelf de last te besparen de stofzuiger juist op de drukste tij den te moeten missen. Na de pauze werd ook de nieu we boenmachine gedemonstreerd. Twee jaar „regeerde" hij Maarn Getuigenverhoor toont niet veel fraais... Rustig gaat de president, prof. Scholten met de verdachten hun levensloop na. De Monyé heeft een gedegen studie achter de rug en een journalistieke loopbaan, o.a. in Utrecht. Met een stem die klinkt als een klok doet G. Bos zijn ver haal. Angst voor het bolsjewisme dreef de architect de kant van het I.F.L. propageerde In het gebouw der Vrijzinnig Hervormden werd Woensdag door de International Friendship League, in samenwerking met het British Council een filmavond gegeven voor leden en belangstellenden. De voorzitter van de Amersfoort- se afdeling, der I.F.L., de heer B. Hienekamp, opende de avond met een hartelijk welkom aan alle aan wezigen. Hierna werden verschil lende Engelse films vertoond, die het leven en werk van de Engels man weergaven. Behalve een film over de industrie van plastics, zagen we o.a. ook fraaie opnamen van de Engelse tuinen en Engelse tuinarchitectuur. „The step of the ballet", een film waarin het we reldberoemde „Sadler Wells Bal let" optrad viel bijzonder in de smaak, temeer, omdat al de filmp jes in technicolor waren. In de pauze gaf mej. N. Pierik, lid van het hoofdbestuur van de sectie Nederland een korte uiteen zetting over het doel en streven van de International Friendship League. Deze bond is wars van alle politiek, zo opende mej. Pierik haar uiteenzetting, en democratisch van structuur. Het doel is vrede door vriendschap onder alle volke ren der wereld. Mej. Pierik legde er vooral de nadruk op, dat de I.F.L. niet als een reisvereniging moet worden beschouwd, doch dat het reizen slechts een noodzaak is, daar anders toch immers geen in ternationaal contact kan worden gelegd. De avond, die op Engelse leest was geschoeid, zal weldra ge volgd worden door een Zuid Afri kaanse avond. Ook films over Zweden en Frankrijk staan op het program. Voor alle aanwezigen is dit een interessante en leerzame avond geweest. De technische ver zorging was in handen van de heer Hermsen, die zich uitstekend van zijn taak heeft gek wéten. Het secretariaat van de I.F.L. voor Amersfoort en omstreken is geves tigd Albert Cuypstraat 51. (Van onze speciale verslaggever) Stram in de houding, pink op de naad van de broek en de smalle rug kaarsrecht in z'n battle-dress, stond hij vanmorgen terecht voor het Utrechts Bijzonder Gerechtshof: Johan P. A. de Monyé, tijdens de bezetting twee jaar burgemeester van Woudenberg en Maarn. Samen met hem luisteren naar het lezen van de dagvaardingen de Maarnse architect G. Bos breed, rijzig en de nietige hoofdonderwijzer Marinus G. ter Mors uit Maarn, die met toegeknepen mond een beetje verwonderd staat tc kijken. Arrestatie in Amersfoort en Wouden berg van goede Nederlanders, die zich op een of andere wijze in dienst van het vaderland hadden gesteld, is hun ten laste gelegd. Bos en Ter Mors waren in die tijd lid van de Nederlandse Landwacht. De eerste zou bij zijn luguber werk zelfs een vluchteling hebben doodgeschoten.. nationaal-socialisme uit. Onver staanbaar bijna is de schriele hoofdonderwijzer, wiens leven ei genlijk zo droevig kleurloos blijkt te zijn geweest, dat het publiek al gauw verveeld zit te kijken. Getuige A. G. Heine vertelt wat haar bekend is van de activi teiten van de „burgervader". De Monyé. Haar vader en broer wer den door verdachte gearresteerd, toen in hun woning illegale papie ren waren gevonden. „Ik was er van overtuigd dat zij niets van de papieren af wisten," zegt de Mo nyé geagiteerd op een vraag van de president. „Ik heb mijn bevindingen doorgegeven aan de S.D. in afwach ting van wat er zou gebeuren." De president begrijpt niet erg waarom hij dat heeft gedaan, omdat ver dachte toch beweert dat hij alles voor de vrijlating van de heren Heine in het werk heeft gesteld. Spijt, spijt... Uitvoerig beschrijft verdachte hoe hij heeft geprobeerd de on schuld van de arrestanten voor de Duitsers te bewijzen door te trach ten de man te ontmaskeren die van de naam Heine wederrechtelijk ge bruik zou hebben gemaakt. Het spijt verdachte oprecht, zo zegt hij nu, dat deze opzet is mislukt. Zó vreselijk mislukt, dat de jonge Hei ne nooit meer is teruggekeerd. Uit een schriftelijke verklaring van Maarns gemeentesecretaris J. P. B r i e d rijst een ander aspect van het karakter van De Monyé op. Toen de heer Briedé had geweigerd zich voor de arbeidsinzet te melden, heeft verdachte hem op een laffe wijze in de val gelokt en onder val se voorwendselen naar het concen tratiekamp Amersfoort gebracht. En.hiervan heeft de man in de verdachtenbank nu ontzettend veel spijt Ook de jacht op clandestiene ra dio's en de bezitters er van was de actieve „bestuurder" der vroeger zo oerkalme buitengemeenten niet vreemd. Eén luisteraar naar de En gelse zender kostte dat zestien maanden gevangenisstraf. Gunstig, ongunstig „We zullen elkaar nog wel eens nader leren kennen" had burge meester De Monyé eens tegen kap per W. T r e e 1 s uit Maarsbergen gezegd, die de nieuwe bewindsman niet al te beleefd behandelde. Op een gegeven ogenblik werd de kap per gearresteerd en naar een Duits concentratiekamp overgebracht. Maar mr. Helman, verdachtes raadsman, zegt dat de burgemeester zelf een poging heeft gedaan om deze anti-Duitse kapper vrij te krij gen. De burgemeester was afwisse lend gunstig en ongunstig gestemd, meent getuige Treels. Dat zou wel licht het ganse gedrag verklaren Voorlichtingsbijeenkomst over Indonesië De verenigde besturen van de ge meenschap Amersfoort van het Huma nistisch Verbond: de Vereniging K<*rk en Vrede afdeling Amersfoort: de Ver eniging NederlandIndonesia afdeling Amersfoort en de Vlamgroep Amers foort. beleggen opnieuw een voorlich tingsbijeenkomst over Indonesië. Dit maal zal drs. L. de Jong op Maandag 21 Februari om 8 uur spreken over: ..In donesië als wereldvraagstuk". IJzeren deur vloog van vrachtauto Op het Smallepad werd Woens dag een wielrijdster door een vrachtauto ingehaald, die een snel heid had van 60 a 70 km. De wagen was beladen met oud ijzer en toen de bestuurder de juffrouw inhaal de begon het ijzer op de wagen te verschuiven, met het gevolg, dat een ijzeren deur van de wagen gleed en tegen de achterzijde van het rijwiel kwam. De fiets werd ernstig beschadigd. Tegen de be stuurder is proces-verbaal opge maakt. Spreekuur burgemeester De burgemeester zal niet Vrij dag a.s„ doch Zaterdag van 1012 uur spreekuur houden. van deze man, die nu verklaart dat Treels werd vastgehouden in de plaats van zijn ontsnapte broer, die niet werd gevonden. In ieder geval werd de arrestatie niet op zijn ini tiatief verricht Getuige J. G. vanHoff beticht de ex-burgemeester er van blanco persoonsbewijzen te hebben ont vreemd. De dagvaarding vermeldt, dat deze door De Monyé ter hand zouden zijn gesteld aan dr. W. J. B o d e n s, die werkzaam was ten behoeve van de Duitse spionnage en contra-spionnage. Erg overtui gend klinkt Van Hoffs stem niet. Pertinenter is de bewering van de burgemeester zelf. Wat hij des tijds bij zijn verhoor heeft bekend en ondertekend klopt niet. Hij heeft de persoonsbewijzen niet ont vreemd. De kluis kon hij nooit al leen openen. Maar getuige D a- m e n heeft zelf van Bodens ge hoord, dat deze de persoonsbewij zen wel van De Monyé kreeg. „Volmaakt belachelijk", noemt De Monyé een verklaring, waarin hij wordt geschetst als een man, die de spion Bodens steeds inlichtingen verstrekte over allerlei mensen. „Hoe zou ik dat als dorps-burge meester hebben kunnen doen. Ge woon absurd!" MOORDAANSLAG „Een treurige moordaanslag door twee Duitse onderofficieren waar van wij alleen toeschouwers wa ren", noemt verdachte G. Bos de beschieting van vijf jongemannen, die door twee Duitse militairen, verdachte De Monyé en verdachte Bos in September 1943 waren mee genomen naar de spoorlijn Wou denbergVeenendaal, waarop een aanslag was gepleegd. „Deed u ook mee aan deze re présaillebeschieting", vraagt de pre sident aan Bos. „Ik schoot wel maar niet méé", antwoordt deze waardig, waarop de zaal in honend gelach uitbarst. Voor de eerste maal kunnen ze vandaag wat van hu- verontwaar diging doen blijken, deze eenvoudi ge dorpsmensen de meesten in 't zwart voor wie zulke uitsloveri- ge dienaren der Duitsers gewoon raadsels waren. Een van de vijf jongelieden was G. v. d. B r a n d h o fdie werd ge raakt, gilde en zich als dood liet vallen. Een andere werd in het been getroffen. Wie het bevel tot vuren gaf, wie er schoten, getuige weet het niet. Het was een schiete- rij in het wilde weg, niet een keer maar verscheidene malen horen we uit het monotone relaas. Vele ma len gingen de „heren" weg en kwa men weer terug, denkend dat de jongens dood waren. (De zitting duurt voort). Dinsdag Is de 3-jarlge hengst Capin- dus 1256, van de hcngstenhouderlj Zuid-West Drenthe tc Hoogeveen tot algemeen kampioen 1949 uitgeroepen tijdens dc tc Assen gehouden kourin- g.en, vanwege het Noord-Nederlands Warmbloed Paardenstamboek (N.W.P.). Advertentie Al is het tegen Uw wil En U moet dragen een bril Dan moet U hebben een vertrouwd adres En dit is Arnhemsestraat twee—zes (bij de A'foortse Kei) Erkend Ziekenfondsleverancier Initiatief van de ATS De groeiende belangstelling voor de tennissport onder de Amers- foortse schooljeugd is voor enkele Amersfoorters aanleiding geweest het voorbeeld van Rotterdam op het stuk van schooltennis te vol gen. Op grootscheepse wijze is onder de leerlingen der middel bare en ULO-scholen in onze stad bekend gemaakt, dat ook zij thans op een gemakkelijker en goedko per wijze, dan tot nog toe, tennis sen kunnen leren. Schooltennis, mits goed opgezet, is een aantrekkelijke afleiding voor de jeugd. In Rotterdam blijkt er voor deze vorm van tennis-onder- wijs vooral onder de jeugd van de ULO-scholen interesse te bestaan. Daar kregen vorig jaar zevenhon derd kinderen van verschillende van deze onderwijsinrichtingen de gelegenheid om onder leiding het spel te leren en om het verder ook onder elkaar te spelen. Die grote belangstelling is aan verschillende omstandigheden te danken, waar van de uitstekende samenwerking tussen de gemeentelijke instanties en de directies van de tennisparken wel voorop slaat. Wat dat betreft zal het ook in Amersfoort wel vlot ten. De Amersfoortse Tennis school die het initiatief tot de actie nam ondervindt de volle mede werking van overheidsinstanties, schooldirecties, de ABvLO en de Amersfoortse Sportstichting. Deze maand reeds, begonnen de voorcursussen, waaraan deelnemen de leerlingen, die zich aanmeldden kort nadat aan het plan ruchtbaar heid was gegeven. Ze beemdigen die op 2 April. Om tegemoet te komen aan hen, die niet in staat zijn de aanschaf- fingskosten te fourneren, wordt het materiaal gratis ter beschikking gesteld. Zijn de uiterst goedkope voorcursussen afgelopen, dan kun nen de scholieren inschrijven op de seizoencursussen, die ook tegen speciale tarieven worden gegeven. Amsierdamsche Effectenbeurs AMSTERDAM 16 Febr. Ter beurze van Amsterdam bestond aanvankelijk weer een gedrukte stemming, die voornamelijk moest worden toegeschreven aan alie onzekerneden, die het lndonesiscne probleem op levert E(j dc opening waren ao toonaangevende aande len, vervolgens nog een Kleine inzinking voltrok. Het verlaagde koerspeil lokte klaarblijkelijk in het lueede gedeelte van de bcurstyd kopers in de markt, waarmede de aan vankelijke nadelige ver schillen grotendeels of ge heel konden worden ge compenseerd. Koninklijke opende een paar punten Deneüen het vorige siot, lie pen vervolgens nog een paar punten acnteruit, maar wisten zich nadien zodanig te redresseren, dat zij vergeleken met gisteren, slechts een klem verlies te boeken kregen. Van de In dustriëlen traden Unilever op de voorgrond, waarbij na de schommelingen de koers per saldo nog een kleinigheid boven het vori ge slot kwam. Dc Phllipsaandelen moes ten zich echter een verlies van een paar punten ge troosten en hetzelfde het geval met A.K.U. minder courante industrie aandelen waren aan aanbod onderhevig en werden in verreweg de meeste geval len lager genoteerd, daar deze fondsen over het alge meen niet de gelegenheid hebben om de ontwikkeling van dc toonaangevende markt aandelen te volgen. De cultuurfondsen waren wat de hoofdsoorten aan- ,-«at aanvankelijk wat lager Actieve oblig.: Ned. *48 (3%) dito 1947 (33b) 3 dito 1937 3 Dollar-1 *47 3 Investercert. 3 Ned 1962-64 z.b Ned. 1962-64 mb Ned N.W S 24 Sd eert. 100 2'.i Indië 1937 A f Grootboek '46 3 Actieve aand.: Kol Bank And N. 1. H. bank Ned Hand. Mil A.K U. aand Bergh's Jure v Berkei's Pat Calvé Delft Cri Centr Suiker Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U. Ned Ford And Ned Kabelfabr PhillDs' GBvA Wilton Feyen Biliton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P MIJ. Kon. Petr Mij. A'dam Rubber Bandar R Mil. Deli-Bat R.M. Oost-Ja va R.M. SerbadJadi SR H A L Aand. Java-C.-J Llln K. Ned St MU Kon. Pakctvrt. Ned Sch Unie Rott Lloyd Stv Mij. Ned. Hand. A'dam Jav Cult Mil. N I Sulk Unie Ver Vorst CM. Dell Bat. Mil. 1512 16i2 16/2 E. K. £.K. L.K. 10034 10034 97 34 97* 97* 97* 100** 97* 97}, 100* 98* 97* 98* 98V« 30* 9S ft 101 loo*; 96}'. 96 98 98 81*4 81* 1123'. 113 159 160 157* 15534 15534 2*2 230', 107* 108 138 135 155 128 191 143 179 180 238* 235* 238* 251 254 261 257 26834 216* 214* 160®/» 161* 443 341 333 263','. 262 294* 29034 291* 151 148* 151 141 91 91* 58 59 62 61* 16334 163* 150 152 146*/, 14634 164 163* 15834 158 159* '48* 151 161 162 1541'. 153* 155* 80 81* 92 91 42* 132 138* 133 Dell MU Scnembah MU. NIet-act obllg. Müller Co. A'dam '47 3* 3 dito '48 (3*) 3 's-Hage '36 3% Geld. 20 J. '48 3 dito 1938 3% dito le l '37 3* Gronlne '38 314 dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-HolL '47 3& 3 R'dam le en 3e dito le L '38 Utr pr. '39 24 Zuid-Holl. '46 3 Pandbrieven: Alg. Hyp. B. 3 Amst Hyp ZV» Arnh. H {34) 3 Bat Hyp. B. 3>,i Dordr H B. 314 Fr Gr. (3%) 3 dito 3* Grav. Hypb 34 Gron. Hypb 34 Hypb. v. Ned. 3 N. Hypb (3IS») 3 dito serie B 3 Rott Hypb. 3'A Utr. Hypb 34 dito ser. KL 314 Westl HyD. 34 Z.H. Hyp b. 34 Eerste Nd. Sch. Rtt Sch. H. 34 Industriële obl. A.K.U. 31!» Berghs J 34 Lever's Z. 3M, Werkspoor 34 Bat Petr 34 Kon Petr. MU Delf Spoor 34 Ned. Ind Sdw Amsterd. Bank HolL Bank Un. Fin. Nat Herst 15 J 16 2 140* 140', 133 133* 152* 153 9934 100 99* 100* 100 101 101 101* 101 99* 100 94* 100 94 91 100 100* 1M* Z 9534 94* 94 95* 95* 98 100% 100 iö)* 92* 100 104 104* 10234 102* 102}', 103 10234 102'4 102* 102x4 102*4 102 90* 89X4 159*4 1573', 195 192* 100* 15 O 16 2 Rottcrd. Bank 168% 1673', Twentsche Bk. 171 171 Rott BeL Cns. 1661664 Ind. Ondern. K. Zw. Ketjen Lever Br. 6 Sb dito 4Té Pref Nd Gist- en Sd Rtt. Droogd Mi1 Stork Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O. Anlem Aand. Ned Ind. Gas Borneo Sum H Intcrnatio Oost Eorneo Amst Ball. MU Thomsons Hav Dell Sow. Mij. Ned.-Ind. Sprw 146 140 «i 13914 103'/. 103% 300 293 293 126 12514 130}', 130 178 181 179*4 179*4 94 93 }'4 107 107 4 139 100 180 139}', 140*4 61 294 Vrl. genot aand Albert Heyn Nd A. A. Vrst Ned Am Fitt. Ned. Mil Walv Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel U.S. Steel Cities Service Cont OU Mldcont Phillips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Ccnlr. 189}', 188*4 120 120 85 C8454 119 119% 136 134 104* 24 2% *2» i 324 96% 49* 4934 23 V, 244 73'. 744 40 4 41 49 >4 49% 42 53*4 54% 332i 34!i 21*4 21 8i'. - 94

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2