UW WINKELIER,HEEFT SUNLIGHT ZEEP UONDOM-Bmm geeft BRANDPUNTEN Frits de moordenaar schoot twee gevangenen dood BROOÏo0opac I PAARDELAPPEN AUDIUM monopAC Smid-Machinedrijver of Smid-Bankwerker schitterende resultaten Publicatie W.v.d.KLASHORSTenZn RADIO'S een Persil product Levenslang geëist tegen bewaker van het kamp Mooiland bij Ede De naam Frits, de moordenaar" bezorgt de voormalige bewoners van het kamp Mooiland bij Ede nu nog kippenvel. Hij was het type van de Duitser, zoals men deze in de laatste oorlogswinter heeft leren kennen. „Frits de Moordenaar' F. M L. Kratzl, 39 jaar oud. trok als mijnwerker naar Heerlen en woonde al geruime tijd in Nederland, toen hij lid werd van de „Schutzgruppe". Men stelde hem aan als bewaken in kamp Mooi land, waar mensen waren ondergebracht, die gedwongen waren voor de O.T. te werken Hier ontpopte de mijnwerker zich als een sadist van de eerste rang. Zijn grootste liefhebberij was het schieten op gevangenen. de tweede ketste de revolver. Rus- straf wordt gevraagd, ligt in het feit, dat verdachte als Duitser enigszins anders stond tegenover de Nederlanders dar een ander. Spreker vorderde levenslange ge vangenisstraf. Een der getuigen verklaarde nog, dat Kratzl tijaens de begrafenis gezegd heeft de verantwoordelijk heid voor het gebeurde op zich te nemen. „Ik kan net zo gemakkelijk een mens als een konijn doodschie ten," zei hij, toen hij de mannen had gearresteerd. Mr. James Jr pleitte clementie. Het Hof zal arrest wijzen te Alme lo op 24 Februaii. „Kijk de kant van Ede op..." Als bewaker was hij zeer ijve rig. Hij schoot zelfs op gevangenen, die terugkeerden, nadat zij stille tjes buiten het kamp waren ge weest. Nu moest hij voor het Bij zonder Gerechtshof te Zutphen terecht staan, omdat hij twee vluchtelingen zonder vorm van proces doodde. Het waren L. Veenbrink en G. A. Jansen. Op zijn motor had Kratzl beiden spoe dig ingehaald, waarna hij hen naar het kamp terug dreef. De groeps leiders moesten bijeen komen en Kratzl deelde hun mede, dat deze twee mensen zouden worden ge dood, omdat ze g'.probeerd hadden te vluchten. De handen van de beide gevan genen werden gebonden. Toen moesten zij knielen. „Kijk maar de kant van Ede op." schreeuwde hij. „Daar kom je nooit terug!" Toen gaf hij de een een nekschot. Bij wapen in ook deze tig maakte Kratzl het orde. Toen dooddt hij gevangene. „Die mensen waren aan het plunderen," verontschuldigde de man zich nu. „Waren de Duitsers daar dan zo tegen?" vroeg de president. „Dat kan ik niet zeggen," ant woordde do verdachte. Uit het getuigenverhoor bleek niet, dat hier sprake is geweest van plundering. De kampleiding gaf twee briefjes af. „Dood geschoten wegens poginf tot ontvluchting". De procureur-fiscaal, mr. Huber. hield een uitvoerig requisitoir, waarin hij net voldoening ge waagde van de uitlevering van deze verdachte, die zich voordeed, alsof hij zich van geen kwaad be wust was. Na rustig overleg heeft deze man twee Nederlanders gedood. De ont vluchting kon toch zelfs in Duitse ogen geen misdaad zijn. De enige reden, dat hier iet de zwaarste Het huwelijk tussen All Khan en Rita Hayworth zal waarschijnlijk moe ten worden uitgesteld doordat de door de rechter geeiste verzoeningsbijeen komst tussen de prins en zijn eerste vrouw (van \vie hij no niet gescheiden is) wegens ziekte van de laatste niet kan doorgaan. Woudenberg Aanvragen vogelacte Ter openbare kennis wordt ge bracht. dat ter gemeentesecretarie formulieren kunnen wórden afge haald voor de aanvraag van een vo gelacte G voor het kalenderjaar Bekendmaking In verband met de bijwerking van de kadastrale plans der gemeente Woudenberg is het kadaster voor lopig niet te raadplegen. Raadsvergadering De gemeenteraad van Wouden berg zal Dinsdagavond vergaderen 1 Notulen 21 December 1948. 2 Stemming over subsidie aan leeszalen en bibliotheken. 3 Inge komen stukken. 4 Aanvulling sa larisregeling. 5 Tijdelijke toesla gen aan het personeel. 6 Verplaat- singskostenbesluit. 7 Vaststelling nieuwe verordening op de heffing van keurloon. 8. Overneming van een stuk grond van de Commissie voor het Landbouwhuishoudon- derwijs van het U.L.G., ter ver lenging van de Prinses-Wilhelmi- nastraat. 9 Bestrating Voskuiler- dijk. 10 Bespreking betreffende bouwplan 1949 en in verband daarmede voorstel tot aankoop van grond van G. van Voskuilen aan de Maarten van Rossumweg. 11 Aanbieding gemeenterekening 1947. 12 Benoeming van leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim. 13. Inlichtingen van burgemeester en wpthouders over de vordering van het plan tot verbouwing van het schoolge bouw aan de Geeresteinselaan. 14 Rondvraag. Burgerlijke stand GEBOREN: Gijsbertus Cornells de Kruif z v C G de Kruif en C. Veld huizen: Cornelia Jansen d v C Jan sen en M van Reenen; Andries Hen- drikse z v A Hendrikse en H van Ginkel; Teunis van Voorthuizen z v D van Voorhuizen en W G Geijten- beek. ONDERTROUWD: Hendrik Nij- burg en Adriana Christina Dave- laar. GETROUWD: Frans Ruiter en Maria van Ginkel. OVERLEDEN: Aalbertus Boshui zen oud 69 jaar gehuwd met Janne tje van den Essenburg; Gerrit Stein- mann oud 73 jaar weduwn. van: van der Wilt Heijltje; Anthonie Hendri- ka van Ede oud 14 maanden dochter van: Van Ede Hendrik en Bakker Johanna Woutera; van Ravenhorst Janna wed. van: van Bentum Hen drik oud 71 jaar. Geen spreekuur De Burgemeester van Wouden berg houdt Vrijdag 18 Februari a.s. ten gemeentehuize geen spreekuur. Medische dienst De medische dienst wordt Zon dag voor Woudenberg, Maarsber- gen en Maarn waargenomen door dr. A. J. van Kekem te Maarn. Gevonden voorwerpen Gevonden een zwarte damespa- rapluie, een zakje met briquetten, een damestabakskaart en een paar blauwe wanten. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. Tengevolge van de mist had op de Zeisterweg onder Woudenberg een aanrijding plaats tussen een luxe auto en een vrachtauto, waardoor materiële schade ver oorzaakt werd. Soest Huishoudschool te Soest De Stichting „Koningin Emma Huishoudschool" heeft het ge meentebestuur medewerking ver zocht bij het stichten van een huishoudschool. Burg. en Weth. adviseren de raad. op dit verzoek goedkeurend te beschikken. K.V.P. vergaderde De K. V. P. hield een vergade ring in het St. Josephgebouw, on der leiding van de tweede voor zitter. de heer J. H. Hom. Het verslag van de secretaris, de heer W. Schimmel, was niet erg optimistisch. De studieclub is op niets uitgelopen. De jongeren groep onder leiding van de heer de Beer heeft zich zeer verdien stelijk gemaakt bij de Tweede Kamerverkiezingen. Hierna heb ben deze jongeren ook -niets meer van zich laten horen. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer R. Hilhorst, vermeldde een batig saldo van f 648.63. Alle bestuursleden, n.l. de heren H. van Hal, voorzitter; W. Schim mel, secr.; R. Hilhorst. penningm.; J. Hom, G. v. 't Klooster, J. Brou wer en J. Hilhorst, werden bij acclamatie herkozen. Examens Bij het te Baarn gehouden exa men voor machineschrijven slaag den voor het diploma van de Cen trale Bond van Leraressen en Leraren de volgende leerlingen: ae dames M. v. Alphen, J. Bre mer, M. Gravemaker, A. 't Lam, M. Middelman, H v Putten, W. Schaper, B v d Valk. H Zunne- berg en de heren G Boom, J v Dalen, K Jaarsveld. Gvd Kamp, G Lam. J Leertouwer, J Nonlan- der, H Valkenet enPvd Wansem. Voor het diploma steno Neder lands 130 lettergrepen slaagden de dames L Apell, B Brandenburg, C Geerders, M Gravemaker, C Hartman, G Michielse, H v Putten, B v d Valk, mevr. Middelaar Mees en de heren Gvd Kamp en W Maas. Voor steno Nederlands 165 let tergrepen en voor steno Duits 130 lettergrepen slaagde mej. M G v d. Velde. Een bijzondere prestatie leverde mej. M v Alphen, die het diploma machineschrijven behaalde na ze ven dagen studie. Een ambachtsschool te Soest Het gemeentebestuur van Soest is voornemens in deze plaats een ambachtsschool te stichten. De am- bachtsscholen in de omgeving, Amersfoort, Hilversum en Zeist raken vol, zodat B. en W. een plan tot stichting van een zodanige school aan de raad aanbieden. De school zal beginnen met een me taalafdeling en dan langzamerhand uitgroeien. Burgerlijke stand Geboren: Jacobus, z. v. J. van den Broek en C Kleijn; Eduard Johannes z. v. E. J. Dirkse en F. de Groot; Hendrik Gerrit, z. v. R. v. d. Duine en M. Altena; Norbertha Caecilia Maria, d. v. R. J. v. Stekelenburg en M A. J. Hendriks; Everdina Philip- pina. d. v. F. A. v. Tricht en C. Deijs; Johan Diederich Adrianus. z. v. O. W. Heidman en J. I. v. d. Brink; Gerricje Hendrika Petronel- la, d. v. J. D. Westeneng en T. Plei- zier: Jacoba Neeltje Dirkje, d. v. J. D. Westeneng en T. Pleizier; Hen- drikus Jan, z. v. K. G. Wijnhof en O. A. J. v. d. Pas; Martinus Hende- rikus Reinardus. z. v. C. v. Dijk en M. H. R. v. d. Weide. Ondertrouwd: J. van Tricht en J. Dijkhuizen. Getrouwd: J. Kaats en A. J. da Jong: A. G. Andriessen en B. M. van Wegen; H. Zahaczewski en G. E. van Duinkerken. Overleden: Johanna de Jonge, 66 j.. geh. m. J. R. Glas; R. Poelman, 55 j., geh. m. P. H. v. Dijken; Wil- helmina Johanna Kok, 6 weken; Pietje Strumpel, 45 j.. geh. m. R. H. Van Mil; Lammert Treffers. 58 j., geh. m. A. Martens; Peter Hilhorst, 62 j., ongeh; Heintje van Ree, 65 j., geh. m. A. v. d. Broek. n i cu tv boortoestel - V-aa9* <3rf"pV| >ud',U horen be«r h bij de hoofdagent N.V. v/h P. Geervliet, Keizersgr. 411 A'dam AUDIUM ELECTRO-ACOUSTISCHE INDUSTRIE AMSTERDAM Bij één onzer Gasbedrijven ln INDONESIË kan spoedig worden geplaatst een ervaren fabrieksopzichter strekt tot aanbeveling. LeeftUd firo et boven 35 jaar. Schriftelijke sollicitatie aap de N.V. Nederl.-Indische Gas- Maatschappij. Heemraadssingel 226, Rotterdam-C. GEMEENTE AMERSFOORT. Aan het openbaar slachthuis kan geplaatst worden een voorlopig in tijdelijke dienst, met uitzicht op vaste aan stelling. Salaris thans voor smid-bankwerker: minimum 45.16; maximum 48 04 per week. Voor smid-machinedrijver 49.0051.88 per week. be houdens kindertoelage. Vereist: voor smid-machinedrijver enige koeltechnische ervaring. Sollicitaties, uitsluitend schriftelijk, binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad aan de directeur. Uw haar krijgt een diepere glans, wordt schoner, blijft soepeler! Dit doet het nieuwe rijk-schuimende Blondona/Bru- netta. De jongste wetenschappelijke vin dingen zijn erin toegepast, daarom reinigt het extra-intensief en veilig. Vraag erom 133 FILIALEN IN NEDERLAND HINDERIVET Aan de Shell Nederland N.V., gevestigd te 's-Graven- hage. is vergunning verleend tot het oprichten van een benzine-installatie by het perceel Grote Haag 24, kadas traal bekend gemeente Amersfoort, sectie E. nr. 6494. Op de secretarie dezer gemeente, kamer 8, is gedurende drie maanden voor een ieder ter lezing neergelegd de door de raad in zijn vergadering van 30 November 1948 vastgestelde verordening op beenderenbewaarplaatsen in de gemeente Amersfoort. Amersfoort, 16 Februari 1949. Burgemeester en wethouders van Amersfoort, de secretaris, de burgemeester, J. HAARS. H. MOLENDIJK. 0.70 per pond 1 Yj ons op 1 ons bon Volop varkensvlees KROMMESTRAAT 37 Telefoon 3771 Leer in 9 maanden moderne bouwen of studeer met onze schriftelijke lessen voor de officiële diploma's Ra diomonteur of -technicus. Stuur deze advertentie slechts naar RADIO- SCHOOL MAXWELL Steenstraat 9—11 te PAN- NINGEN (bij Venlo) en U ontvangt gratis en zonder enige verplichting volledige inlichtingen en proefles. 32B Uw brandpunt in deze krant wordt gelezen in stad en land Kunt U zichteenTmoderne huisvrouw'nogwoor- stellen, "zwoegend aan een wastobbe? Neen, die tijd is voorbij! Zet Uw wasgoed des avonds met Henco in de week. De volgende morgen.blijkt het reeds half gewassen te zijn, doordat Henco het meeste vuil neeft losgeweekt. Hard leidingwater wordt door Henco zacht,, waardoor U veel zeep bespaart. De volgende dag koken in een sopje van het zelfwerkende Persil en zonder boenen of bleken is Uw was stralend wit. I 7ot 20 ivoorden f O.50 eUc fO./O per plaatsing I L. I Te koop gevraagd Te koop gevr.: een meis- jesfiets voor een meisje van 9 a 10 jaar. Tevens een ver stelbare graden boog. Alles moet in prima staat zijn. Aanbiedingen met prijs on der no. 5333 bur. v. d. blad. re koop aangeboden DKW motor, 98 c.c. te koop aangeb., prima staat, alle papieren aanw. Wel tevreden 15. 5331 Te koop: verpleegsterskle- ding (maat 4042); winter mantel. d. bruin (maat 38 40). Na 20 uur, Rozenstr. 13. 5322 Te huur aangeboden Te huur aangeb.: auto's zonder chauffeur voor bin nen- en buitenland. Vraagt vrijblijvend prijsopgaaf, v. d Hoek. Paulus Potterstraat 34. Tel. 5734. 5335 Personeel gevraagd Een hulp in de huishouding, v.g.g.v., voor hele of halve dagen, bij 2 personen. Bor- gerlaan 14. 5341 Personeel aangeb. Biedt zich aan voor 1 of 2 halve dagen in de week hulp in de hulshouding. Br. no. 5329 bur. van dit blad. Lessen Dansstudio Dan Bearda, Utrechtseweg 89. Amers foort, tel. 4456. Vorming nieuwe clubs (duur 10 les sen) voor beginners en ge vorderden. Aparte clubs voor Tango en Samba. Spoe dige inschrijving gewenst. Dagelijks van 15—22 uur. 5323 Diversen WÜ kopen zolderopruimin gen. naaimachines, vloer kleden, enz. „Het Koopjes huis". Krommestraat 27. Amersfoort. 5302 Dames. Verzoeke dit te noteren? Voor een Eugène Permanent-wave naar Mai- son Elise, Langestraat 135, Amersfoort, Tel. 6794. 5334 Prima kousen-reparatie in 2 uur gereed! „Perfect". Utrechtse Weg 91. 5321 Ook in 100 artikelen vindt U alles wat U nodig heeft bij van Maanen's Lederwa ren. Soesterweg 214 5326 Uw taxi is de Hoektax. Wij staan met ruime 7 per- soons auto's dag en nacht voor U paraat Vraagt voor buitenritten prijsopgaaf Stadsritten 1;-. v. d. Hoek, St. Radboudstraat 10. Tele foon 6004. 5336 Leesbibliotheek D. Lamme, Oude Soesterweg 97. zorgt voor gezellige avonden. 5328 Ook Uw zoon in Indic ziet verlangend uit naar een pakkende serie fo to's bij U aan huis ge maakt door „Archifoto", Rubensstraat 79. Amers foort. Tel. 3070. 5337 Ook in portefeuilles slaagt U secuur. Bij v. Maanen goed en niet duur. Soester weg 214. 5325 Behangselpapier. De voor- jaars collectie is thans ge reed, komt U ook eens kij ken? Want wij zijn zeer voordelig. Labrie, Leusder- weg 113. tel. 3777. 5268 En als reclame bij iedere f 10.aan behang, 1 pak plakmeel gratis, prij zen vanaf 55 cent enz Zegt het voort! Labrie, Leusder- weg 113, tel. 3777. 5267 Ruime keus lederen he ren- en damesjassen. jek kers en broeken. Maar ook voor reparaties, verven enz. slaagt U zeker bij Alveri, Kamp 34 Amersfoort. 5177 In dames-, reis- en bood schappentassen heeft van Maanen een uitgebreide sor tering met buitengewoon voordelige prijzen. Reeds vanaf 6.75. Soesterweg 214 5327 Wij hebben te koop voor weinig geld: moderne nacht kastjes, boekenkast, ameu blement. vazen, kinderspeel goed. enz. „Het Koopjes huis". Krommestraat 27. Amersfoort. 5301 Over het onderwerp „In donesië als wereldvraag stuk" spreekt Maandag 21 Februari om acht uur in Het Volksgebouw drs. L. de Jong. 5342

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 4