DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Dr. Beel verenigt zich met het .beleid der regering In het vroege voorjciars zonnetie Nog geen requisitoir tegen De Monyé c.s. Rechter laakt anti-semitisme in pseudo-historisch werk Lente heeft dit jaar zevenmijlslaarzen Nog besprekingen gaande over de uitvoering Mevrouw O'Keefe gaat procederen A Het ergste wat Groot-Brittannië zou kunnen overkomen Sinaasappelen op 016 en 008 In kort Terreurdaden op 0.- en W.-Java 1VV erkloosheid sterk gestegen .Vrijdag 18 Februari 1949 Achtste jaargan„, No. 1254 Opgericht door de Stichting „Het Parool Giro 510330. Redactie en Administratie: Snouckaerdaan 7. Amersfoort. Bank: Rolterdamscht Bank. Postbus 9 - Abonnemenu- TTitcravf N V Dp Nipiiwp Pers Telefoon redactie «91. Telefoon administratie 6235. prils 32 cent p. w. of t;S p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave. 1N.V. De Nieuwe reTS Hoofdreoacteun T). DE BOORDER. Australisch minister in kort geding gedagvaard Mevrouw O'Keefe, een Indonesi sche, die met een Austaliër is ge trouwd, maar die door de Australi sche minister Calwell met uitwij zing werd bedreigd, heeft thans, door middel van haar advocaten bij het Hof te Melbourne een geding aanhangig gemaakt. Haar raads lieden vragen van het Hof een ver klaring. dat mevrouw O'Keefe zo wel Brits onderdane is als ingezete ne van Australië en dat dientenge volge de door minister Calwell ge geven order het gemenebest niet later dan 23 Februari te verlaten van nul en gener waarde is. De eerste ronde van dit geding heeft mevrouw O'Keefe gewonnen, doordat de president van het Hof haar toestemming heeft verleend in kort geding minister Calwell te dagvaarden voor een voorlopige in terlocutoire behandeling van haar zaak. De rechter heeft bevel-gege ven. dat de dagvaarding aan de heer Calwell persoonlijk zal worden be tekend. Hij zal nader in overweging nemen, of de zaak alsnog het ple naire hof zal worden verwezen. Ter ondersteuning van mevrouw O'Keefe zijn thans twee fondsen ge vormd. Weerbericht IETS MINDER KOUDE NACHT Weersverwachting, geldig van Vrijdag- a\ond tot Zaterdagavond. Aanvankelijk cn- kele overdrljven- A -y de wolkenvelden. - maar later vcr- f der toenemende I bewolking. In 't i Oosten van het w A land droog weer. 1 'n ^ct Westen gedurende het jL 1^5. grootste deel van 1 de dag droog weer. Matige. 4^ \(r langs dc Wad- denkust later krachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Iets minder koude nacht «1 ochtend. In de middag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 19 Februari: Zon op 7.48, onder 18.00; Maan op 1-23, onder 10.06. FANDAAG is het een belangrijke dag in het leven van de kleine prinses Marijke, het jongste van de vier dochtertjes van HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Zij viert haar tweede verjaardag. Men ziet haar hier in een der vertrekken van het paleis Soestdijk, rustig spelend met haar telraam. Op een tijdstip, dat gelijk ieder weet Engeland met grote moeilijkheden heeft te kampen, komt de her tog van Beaufort ver klaren, dat het ver stommen van de jacht hoorn en van het ge luid van de vos. het al lerergste zou zijn, wat Groot Brittannie zou kunnen overkomen. Hij zei dat op een bij eenkomst in Bristol, waar meer dan zeshon derd leden van de Brit se aristocratie en de landadel kwamen pro testeren tegen het voor nemen van de regering om de vossenjacht te verbieden. De landjonkers waar schuwden de regering, dat zij zich door haar niet zouden laten inti mideren. „Wanneer het parle ment de anti-vossen- j acht wet aanneemt", zo kondigde de hertog van Beaufort aan, „gaan we ondergronds. Wanneer de tegenstanders van de vossenjacht soms den ken, dat zij met een en kele pennestreek een einde kunnen maken aan een sport, die onze voorvaderen gedurende honderden jaren heb ben beoefend, dan snap pen zij geen sikkepit van het Britse karak ter". De hertog van Beau fort, die een vermaard jager is en onlangs nog Prins Bernhard met zich op jacht nodigde, is ook Lord-Lieutcnant van Gloucestershire en verkeert dientengevol ge in een invloedrijke positie ten opzichte van de magistraten. Hij gaf een levendige schilde ring van de vossenjacht in haar „illegale" ge daante en zei, werkelijk medelijden te hebben met de arme dorpspoli tieagenten, die zich het vuur uit hun sloffen zouden moeten lopen om overal de namen van de overtreders te noteren. Spottend wees hij er op, dat de presidente van de Bond tegen wre de sporten, die in het voorbereiden van de wet een belangrijk aan deel heeft gehad, een in Frankrijk geboren ac trice is: Yvonne Ar- naud. „Zij staat", zo riep de hertog uit, „op de hoog ste sport van de drama tische ladder maar er zal toch zeker niemand zijn, die meent dat zij iets afweet van de kern der sportbeoefening? Een vos heeft altijd een kans van vijf tegen een om te ontkomen en ik heb nog nooit een vos gezien, die enige angst aan de dag legt". Tenslotte zei de her tog: „Er is nog een an dere kwestie aan ver bonden. Ik weet hele rechtbanken in Glou cestershire, waarvan zes van de zeven leden tot het jagersgilde beho ren. Die komen bepaald in een alleronplezierig- ste positie". (Van onze speciale verslaggever) Waarom heeft de ex-burgemeester van Woudenberg en Maarn. J o h a n P A. de M o ny m September 1943 toen een aanslag was gepleegd op de spoorlijn tussen Woudenberg en Veenendaal vijf mannen, die in de woning van spoorwegman Hardeman werden aangetroffen, gelast mee te gaan naar de plaats van de Ranslag? Het antwoord op die vraag kreeg de president van he't Utrechts Bijzonder Gerechtshof er moeilijk bij de vroegere bewindsman uit, toen deze zich Donderdag met de twee Maarnse landwachters G. Bos en M. G. ter Mors voor zijn wandaden moest verantwoorden. Er is op de vijf mannen naderhand in het wilde weg geschoten, waardoor er één dodelijk werd gewond. Bos schoot óók mee! Maar waarom deze ongegronde arrestatie? van Amersfoort naar Barneveld de Zaak is uitgesteld tot 7 April Over het oppakken van goede Nederlanders door de burge meester. zijn jacht naar clandestie ne radio's en zijn hulp aan de Duitse spion dr. Bodenhad het Hof zich 'srhv,:6ciis reeds leen beeld kunnen vormen. Als de president tenslotte tijdens de middagzitting aan verdachte D e Monyé op de man af vraagt, wat hem er toe had bewogen de man nen te gelasten mee naar de plaats van de aanslag te gaan, buigt deze het hoofd. En fluisterend haas! zegt hij alleen maar: „Tja...." Meer niet! Beheerst maar fel wijst prof. Sc hol ten hem terecht: „Die plaats lag buiten Uw gemeente. Als U uw taak had gekend, zou U ge zegd hebben: „Ik heb er niets mee te maken!" Weer dat bijna onhoorbare, irri terende: „TjaEerst nadat én de president èn de procureur-fis caal hem nog enkele malen naar het „waarom" hebben gevraagd, zegt verdachte dat de vijf mannen waren meegenomen, omdat ze zo zenuwachtig deden, toen hij en zijn satellieten hen ondervroegen. Hij wist op dat ogenblik ook nog niet, dat ze naar de Engelse radio zaten te luisteren. En omdat ze kennelijk iets op hun kerfstok had den, waren ze voor de zekerheid maar gearresteerd. „Vreemd, héél vreemd", zegt de president. „Waarom vond U het naderhand dan zo gewoon, dat er bij de plaats van de aanslag twee vastgehouden zouden worden en de andere drie niet?" Heeft de burgemeester dan toch van te voren al geweten, dat het aanvankelijk in de bedoeling lag, er twee neer te knallen, zoals en kele getuigen zich menen te her inneren? Ach. het recht moet en zal zijn loop hebben. Maar Jan v. d. Brandhof is dood. Een genade schot maakte een einde aan zijn leven, dat na de waanzinnige schietpartij, waarbij hij zwaar werd gewond, alleen nog maar een hel voor hem was. Heeft Bos inderdaad aan dit weerzinwekkend werk mee ge daan? „Ik vond vlak bij het lijk acht lege jachtpatronen en verder op lagen er nog méér," zegt getui ge Hasselaar. Bos had een jachtgeweer als wapen! Deze man heeft ook geassisteerd bij de arrestatie van de tandarts Singels, die in de Bergstraat in Amersfoort was ondergedoken, na dat hij aan de Landwacht was ont snapt. Ter Mors, die al heftiger wordt, wil even uitdrukkelijk vast stellen, dat hij toen in de auto is blijven zitten. Toen wél! Maar andere keren oefende hij samen met Bos een waar schrikbewind uit in Wouden berg en na Dolle Dinsdag in en bij Amersfoort. Getuige A. H. van Arkel uit Woudenberg ver telt met hese setm maar zeer be slist, dat het tweetal In zijn huis een zekere Ge r rit Smit heeft gearresteerd. Ter Mors sloeg de jongen, dat het bij de beesten af was, zegt hij. „Met de vlakke, hand alleen", weerlegt de kleine man een tikje boos. Van wie het bevel tot arrestatie kwam? „De Monyé zei me hem te gaan ophalen", be weert TerMors. Bepaald zachtzinnig zijn B 0 s en Ter Mors ook niet geweest bij de arrestatie van getuige te Vee nendaal die hun aanvankelijk was ontsnapt. Vooral Bos scheen zijn handen moeilijk thuis te kun nen houden. Ter Mors was min der grof, zegt getuige Van Groo. teveen.m wiens café aan de weg mensenjagers hun prooi vaak voor lopig binnen brachten. Bij één van die arrestaties is de Amersfoorter J. Versluis het slachtoffer van Bos' wreedaardig optreden geworden. Gearresteerd in Barneveld, werd hij met andere mannen naar Amersfoort overge bracht. Toen hij op de Tweede Steeg ontvluchtte, is Bos. naar en kele getuigen verklaren, op de knieën gaan liggen en heeft twee schoten op de ongelukkige gelost, die dodelijk werd getroffen. Zelfs de vroegere commandant van Bos, getuige G. H. F. R e i n e w a 1 d moet dat bevestigen. Hij had veel moeite met deze man, zo horen we. Verdachte dronk veel en was zeer impulsief. Toen er was geroepen, wie Versluis had doodgescho ten, had Bos trots geroepen:: „Dat heb ik gedaan!" De rechercheur, die ter plaatse een gedegen onderzoek heeft inge steld, wijst de bewering van de hand, als zou een kogel, die door een boom van richting was veran derd, Versluis hebben gedood. Veel kan de martiale figuur in de verdachtenbank hier niet tegen In brengen. Het is al vijf uur, wanneer Ter Mors eindelijk kan worden on dervraagd over de lijsten, welke hij heeft opgesteld van personen, die volgens hem toch maar nietsnutters waren en beter in Duitsland te werk konden worden gesteld. „Maarn gaat eindelijk ook iets doen voor de totale oorlog", schreef ver dachte aan zijn zoon over deze ver- klikkerij. Hij ondertekende heel fraai: „Dem Führer sieg Heil." Tot een requisitoir komt het deze dag nog niet. De raadsman van TerMors staat er op. dat enkele getuigen worden gehoord, die in 'n gezamenlijke verklaring zijn cliënt van mensonterende mishandelingen beschuldigden. En omdat het Hof de verklaring te belangrijk vindt, om haar buiten beschouwing te laten, wordt de be handeling van de zaak op 7 April a.s. voortgezet. De aanvoer van sinaasappelen van overzee geschiedt thans in een zodanig snel tempo dat een vijfde bon aangewezen kan worden. Uiter lijk 26 Februari moet het publiek I de bonnen U08 en 016 algemeen b\j I een handelaar In groenten en/of fruit inleveren. Bon 008 Algemeen (voorkomende op do A- en B-kaar ten) geeft recht op 500 gram, bon 016 Algemeen (voorkomende op do D-kaarten) op 1 kg sinaasappelen. Nieuwe Sowjetmanoeuvre inzake Triest De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad de candidatuur van kolonel Herman Flucki- g e r voor het gouverneurschap van Triest gesteund. Kolonel Fluckiger, een Zwitser, die vroeger ambassadeur in Mos kou is geweest, was anderhalf jaar geleden door de Westelijke mo gendheden voorgedragen als gou verneur voor Triest. Rusland, dat toen weigerde, stemde nu met zijn benoeming in. Een Britse woordvoerder heeft echter gezegd, dat de impasse over het gouverneurschap van Triest zal voortduren, omdat de Russische goedkeuring „achttien maanden te laat komt". .bestek _l In samenwerking met de Haagse predikant L. D. Terlaak Poot werk te de literator K. Norel aan een geschiedkundig werk, „De Tyran- nie verdrijven", dat een overzicht wilde geven van het wel en wee van Nederland tijdens de jaren van bezetting. In een der hoofdstukken van dit boek. dat van de hand was van Norel werd de terreur beschreven tegen het Joodse bevolkingsdeel en de wijze waarop dit, volgens de heer Norel, reageerde. Hij schreef onder meer: „De Joden hebben geen ver weer geboden aan progroms". „Hun afwezigheid van verzet is niet bevredigend". „Geslepen zijn ze zeker". „Toen ze hun rijwielen en radiotoestellen moesten inleve ren, liepen ze als hazen". In brede kring hebben deze woorden verontwaardiging gewekt. Zij waren voor de Amsterdamse officier van justitie mr. B. Kist aanleiding tot het doen instellen van een gerechtelijke vervolging tegen de schrijver. De heer Terlaak Poot ging vrij uit omdat hij geen aandeel had ge had in dit deel van het boek Bij de aanvang van de zitting, zei de president, mr. R. F. van Lier: „Als het geen misdaad is; een mis selijke daad is het zeker." De verdachte verweerde zich te gen de beschuldiging, dat hij deni grerend over het Joodse volksdeel zou hebben gesproken. Als hij het woord „geslepen" heeft gebezigd, bedoelde hij hiermee, dat de Joden scherpzinnig zijn, als hij heeft ge sproken over „Joden", die zich niet plegen in te spannen, dan heeft hij hiermede gedoeld op een specifieke Joodse eigenschap. „Deze zaak is een beetje bescha mend aldus de officier van ju stitie omdat slechts enkele jaren nadat wij ontsnapt zijn aan de sla vernij. waarbij een in de wereldge schiedenis ongekende slachting op de Joden is aangericht, een boek verschijnt, dat de pretentie heeft een geschiedkundig werk te zijn, waarin op deze wijze over de Ne derlandse Joden wordt gesproken. Vele Joden hebben zich hierdoor ten zeerste gekrenkt gevoeld, om- dot velen hunner geloofsgenoten de dood van een waarlijke held ge storven zijn. Wanneer deze schrij ver betoogde, dat het afwijzend str.an tegenover verweer een spe cifieke Joodse eigenschap is, dan meen ik te moeten wijzen op de ge beurtenissen in Palestina, die wel bewijzen, dat de Joden juist bui tengewoon weerbaar zijn. Hij heeft deze regels geschreven met een on gepast superioriteitsgevoel. Het is onwetenschappelijk, stompzinnig, generaliserend en ongeschiedkun dig." Mr. Kist vond een gevoelige geld boete hier op haar plaats en vroeg twee duizend gulden subs. 14 dagen gevangenisstraf. De IJmuidense trawler „De Hoon" voerde Donderdag een haal van 115 kg ter markt aan en bovendien twee zware kabeljauwen van 21 en 18 kg. Als u geen Russisch spreekt kunt u onmoge lijk een ontwikkeld mens zijn, vertelt de Russische publicist David Zaslafskl In de Russische litteraire gazet. Prins Valerio Borghese, die behoort tot do oudste families van Rome, ls tot 12 Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers Op grond van een amncsticbesluit werd hem acht Jaar kwijt gescholden, vier Jaar had hij In voorarrest gezeten, zodat hij meteen op vrije voeten kwam. Een menigto juichte hem toe cn velen gaven do fascistische groet. De pianist Walter Gicsckine heeft re vorige maand de V.S. verlaten omdat een commissie van onderzoek van oordcel was dat zl1n aanwezigheid schadelijk zou zijn voor de V.S. In de Sowjetzone van Duits land is een eensuur ingesteld op over lijdensadvertenties en grafschriften. Van overleden krijgsgevangenen mogen geen annonces in dc krant en de graf schriften mogen niets bevatten over de doodsoorzaak. In een Russisch doro aan de Kaspische zee ls een vierling geboren, allen meisjes. Bijna de helft van het aantal arbeiders ln de SowJet-Ru5slschc industrie bestaat uit vrouwen Een 35-jarige Amerikaanse voormalige sergeant. Ralph Abbots uit Framingham, slaapt nu op de kop af twee Jaar onafgebroken. HU is niet meer tot bewustzijn gekomen sinds hil ln Februari 1947 met een auto tegen een boom reed cn tegen een muur werd geslingerd. Artsen voeden hem kunstmatig. Krawtsjenko verhuist Victor Krawtsjenko heeft het weelderige hotel van de Avenue Montaigne verlaten, waar hij sedert zijn komst te Parijs onder de naam van Paul Kedrin verbleef. De Russische schrijver heeft zich geïnstalleerd in een groot hotel aan de linkeroever van de Seine, waar van het adres nog niet bekend is gemaakt. T) E lente, die of- U ficieel. volgens de kalender, op 21 Maart haar intre de moet doen, komt nu al een paar weken lang met zevenmijls laarzen naderbij. Overal in de tui nen en parken staan de sneeuw klokjes en de c-ro- cussen; op be schutte plekjes bloeit, zoals men op bijgaande foto zien kan. de win- terakoniet; overal komen knoppen aan de heesters en de bomen. Boven Centraal Europa strekt zich al enige tijd een groot gebied van hoge luchtdruk uit, dat er de oor zaak van is, dat in onze streken wes telijke winden waaien, die betrek kelijk wanne lucht aanvoeren En al is dat gebied dan langzamerhand iets minder stabiel ge worden en kwa men er bijvoor beeld in de afgelopen nacht tem- schijnen enkele medeburgers. peraturen onder het vriespunt voor, overdag heeft de zon al aar dig wat kracht en in de middag stijgt het kwik al tot 12 graden. De luchten verven zich met mooie tintende temperatuur is zó, dat men zich in het Februari-zon- netje kan koesteren alsof het al eind Maart is en' hier en daar ver- HPHi dié het voorjaar al in hun hoofd heb ben. zonder jas. Hoewel we na tuurlijk voordat de winter voor goed verdreven zal zijn nog best wat koude en natte dagen zullen krijgen, ziet het er op het ogenblik nog niet naar uit, dat aan onze vroege lente al een einde is geko men. „In verband met de verklaring van de minister-president in de vergadering der Kamer van 16 Februari jl., kan ik thans mede- de en, dat de besprekingen, die gisteren in de vergadering van het kabinet met de Hoge Vertegenwoordiger van dc Kroon in Indonesië hebben plaats gehad, tot een volledige opheldering hebben geleid. De Hoge Vertegenwoordiger der Kroon verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met het door de regering in deze Kamer uitgestippelde beleid. Omtrent de uitvoering daarvan worden de besprekingen met de Hoge Vertegenwoordiger der Kroon voort gezet." Deze verklaring legde minister Van Maarseveen heden morgen af in de vergadering van de Tweede Kamer tijdens de voortgezette behandeling van de beqrotinq van Overzeese Ge biedsdelen. Voorts vroeg prof. Romme wat de regering wil doen. als de afwijzende houding van de republikeinse leiders blijft bestaan. Zal de regering tot vorming van een interim-regering vijlen over gaan eventueel ook zonder de repu blikeinen? Spreker hoopt hierop een. bevestigend antwoord te krijgen. Uit Bandoeng wordt gemeld, dat van de onderneming Panglipoerga- lih, in West-Java, de administrateur werd gedood en een employe ge wond, toen een grote bende de on- dernemingswacht had overvallen en het vuur opende op de emplace mentsgebouwen. De gewonde em ployé redde zich het leven door zich dood te houden. De leden der bende beroofden hem van alles en lieten hem liggen. Twee Europese employé's van de rubberonderneming Djaloepang eveneens in West-Java werden en kele dagen geleden uit een hinder laag beschoten en gedood, toen zij in een motor met zijspan de rub bertuinen inspecteerden. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat een Europese inspecteur van politie tijdens een nachtelijke patrouille te Probolinggo levensgevaarlijk werd gewond cn later aan zijn verwon dingen is overleden. Op de weg van Malang naar Ba- toe is een motorrijder ontvoerd en werden drie auto's aangehouden, waarvap de inzittenden werden beroofd, terwijl kort geleden nog maals drie kleine bussen werden aangehouden, waarvan er twee in brand werden gestoken en een Chi nese passagier werd ontvoerd. Hij werd later ongedeerd .aangetroffen Drie dagen geleden werd opnieuw een autobus aangehouden. Uit Soerabaja wordt ook bericht, dat een Europese employé van de onderneming Pegoendagan bij een overval werd gedood. De administrateur van de onder neming Kertowono is door bom scherven getroffen. Ook hij verloor het leven. Prof. Romme: „Barst in vertrouwen in dit kabinet" Na de korte verklaring van mi nister Van Maarseveen werd de vergadering voor korte tijd ge schorst. Even later werden de de batten heropend. Het woord was eerst aan prof. Romme (KVP), die zei, dat zijn gehele fractie het aftreden van Mr. Sassen be treurt. Zij betreurt het vooral door de afbreuk, die aan 's lands belang is gedaan. De redenen van het ont slag van minister Sassen zijn spre ker overigens niet duidelijk. Het verschil tussen het kabinet en mr. Sassen over de te volgen gedrags lijn in zake het Indonesische pro bleem zal in dit debat niet openlijk kunnen worden uiteen gezet, om dat dan de gedragslijn van de re gering krachteloos zou worden. Het zal dus een puzzle moeten blijven. „Er Is een barst gekomen in het vertrouwen, dat de r.k.-fractle in het kabinet had", zei prof. Romme. Het standpunt van sprekers frac tie blijft: critisch toezien en con structief meewerken, tenzij de loop van dit debat tot een andere houding zou nopen. Treinontsporing op Den Haag H.S. Tengevolge van een ontsporing, even na middernacht aan de noordzijde van het station Den Haag H.S., is een seinbrug aange reden en op het ontspoorde trein- gedeelte gevallen, met het gevolg dat aanvankelijk alle sporen wa ren versperd. Hoewel het opruimingswerk met man en macht werd aangepakt, was de situatie bij het krieken van de dag zo, dat rekening moet worden gehouden met enige wij ziging in het treinverkeer Den HaagLeiden. Reizigers voor het traject Dan HaagRotterdam wordt aangera den bij voorkeur via Delft Schiedam te reizen. De chef van het station Hofplein deelt mee, dat het traject Hofplein Leidschendam normaal bereden wordt. Reizigers voor Den Haag dienen echter te Leidschendam ge bruik te maken van een aanslui tende busdienst van de N. S. naar de Laan van Nieuw Oost Indië. De verbinding HofpleinSche- veningen wordt onderhouden via Loolaan. Vanmorgen was nog niet bekend wanneer de stremming zou zijn opgeheven. Gevechten bij staking in Italië In Isola Liri, tachtig km. ten Zuiden van Rome, zijn gisteren botsingen voorgevallen tussen sta kende arbeiders enerzijds en poli tie en carabinieri anderzijds. De stakers, een duizend in aantal, hadden een papierfabriek bezet uit protest tegen het ontslag dat aan 50 hunner v/ac gegeven. De politie en de carabinieri moesten ge vechtswagens laten aanrukken om de fabriek te ontzetten. In de ge vechten, waarbij handgranaten, machinegeweren, revolvers en ste nen werden gebruikt, liepen dertig mensen verwondingen op. Tsjechische regering overlegt met RK-kerk Het centrale actie-comité ln Tsjechoslowakije heeft te Praag besprekingen met de R.K. Kerk heropend tot regeling van de be staande kwesties tussen kerk en srtaat. Naar verluidt zijn deze: nationa lisatie van het kerkelijk bezit, de status van de confessionele scholen en het standpunt van de regering ten aanzien van de betaling van salarissen aan geestelijken. Do werkloosheid is in Januari, in verhouding tot December, sterk gestegen. Aan het c'nd van het j vorige jaar waren er 66.776 werk- I loze mannen, eind Januari 8U.U72. 1 Eind Januari 1948 waren er 60.882 werkloze mannen. Ook hei aantal werkloze vrou wen steeg enigszins, nl. van 4590 (eind December) tot 4724 (eind Januari). De werkloosheid is relatief het grootst in Drenthe (65 werklozen op dc 1.000 inwoners), het laagst in dc provincie Utrecht (8 op de 1.000 inwoners). De oorzaak van dit grote verschil zit in het agrari sche karakter van de provincie Drenthe. Ook in de andere land bouwstreken is de werkloosheid relatief groot: Groningen 35 en Friesland 34 op de 1.000 inwoners. Het aanbod van werkkrachten in de landbouw nam dan ook toe van 17.628 tot 21.305, dat in de bouw vakken steeg van 9.530 tot 12.941.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1