DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Motie van wantrouwen met grote meerderheid verworpen Neemt Noorwegen deel aan Atlantisch Pact? Wat gezegd werd en geschreven L Begroting Overzeese Gebiedsdelen nc lange discussies aangenomen Onze verliezen in Indonesië Koningin ontvangt dr. Beel Dr. Beel Dinsdag terug naar Batavia De griep verliest terrein m In kort, .bestek Zaterdag 19 Februari 1949 'Achtste jaargang, No. 1255 Opgerlzhl door at Stlchilop .Mei Parool' Giro 51033a Bank: Rotterdamsche Bank. Pojibua 9 - Abonnements prijs 32 cenl p. w. ol 1.5 p. Itw. Los,, oummcrJ 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie ;n Admlolstratlcs Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TI. DE BOORDER. Bewogen Kamerzitting over Indonesië Niet minder dan dertien leden van de Tweede Kamer hebben Vrij dagochtend. -middag en -avond het woord gevoerd over de Indonesi sche kwestie, alvorens laat in de avond de ministers Drees en Maar- se veen het debat over de Begroting van Overzeese Gebiedsdelen kon den afronden. De Kamer verklaarde zich accoord. door de begroting aan te nemen zonder hoofdelijke stemming met aantekening echter, dat de communisten wensten te worden geacht te hebben tegengestemd. De Kamer beleefde van tyd tot tjjd stormachtige ogenblikken. Tjjdens zijn rede. die een veroordeling van het regeringsbeleid inhield, kwam de heer Schouten met een document uit Republikeinse archieven voor de dag, dat nog al wat opwinding veroorzaakte, die echter spoedig bedaarde. Een motie-Schouten, mede ondertekend door de heren Welter (K.N.P.) en ds. Zandt (S.G.), die inhield, dat de Kamer zyn wantrouwen in de regering uitsprak, strandde, omdat alle partijen die in het huidige kabinet zyn vertegenwoordigd, tegen stemden. Bewegingsvrijheid voor republikeinse leiders? Medewerker voor dr. Beel Naar aanleiding van minister Van Maarseveens verkla ring, dat er tussen de regering en dr. Beel volledige overeenstemming is bereikt meldt de N.R.C., dat men weldra voor de nodige bewegings vrijheid voor de republikeinse voormannen zal zorgen opdat over leg tussen hen en vertegenwoordi gers van de deelstaten zo snel mo gelijk tot de vorming van een fe derale interimregering zal kunnen leiden, waarin de vertegenwoordi gers van de republikeinse gedach te de plaatsen zouden kunnen in nemen die hun naar redelijkheid zouden toekomen. Voorts valt te verwachten dat er gewerkt zal worden in de rich ting van nuttige en aanvaardbare samenwerking met de commissie van de Verenigde Naties. Het ligt in de bedoeling dr. Beel door een medewerker terzijde te doen staan die o.a. kan waarborgen dat men ook in Indonesië een samenwer king op zo breed mogelijke basis bereikt. In de middagvergadering zelde de heer T i 1 a n u s (C.H het aftreden van minister Sassen te betreuren; hij ver trouwde. dat de regering nader zal in gaan op de redenen van dit ontslag. Wij willen dit kabinet blijven steunen, zeide spr., maar de regering moet dit moge lijk maken door haar daden. De heer Van der Goes van Naters (Arb verklaarde, dat het cri- tische element in de houding van zijn partij tegenover de regering iets ver minderd is. mede door het aftreden van de heer Sassen. Naar de mening van spreker zijn de plannen der regering duidelijk uiteengezet in de rede van minister Van Maarseveen. Dat prof. Romme de UNO-comrrussle voor Indo nesië in Nederland wil begroeten waar deert spr maar hij merkt op, dat de heer Gielen in „Het Huisgezin" betoogd heeft, dat een goede vaderlander de Amerikaan Cochran niet welkom kan heten in Nederland. De heer Van de Wetering (C.H.) bepleitte een actieve politiek voor de exploitatie van Nieuw Guinea. Chaos De heer W e 11 e r zeide het aftreden van de heer Sassen te betreuren. Een man van zijn karakter treedt alleen af om uitermate gewichtige redenen. Hij hoopte, dat de regering alsnog opening van zaken zal geven. De heer Schermerhorn (Arb.) zeide algehele klaarheid in de rede van minister Van Maarseveen te missen. De regering zoekt een middenweg en die is niet te vinden. Met de Republiek hebben wij als party nog steeds te re kenen. Een Interimregering zonder de Republiek beschouwen wij als het tegendeel van een oplossing, zeide spr. Hiervoor wijzen wij alle ver antwoordelijkheid af. Een conferen tie ln Den Haag Juichen wij toe. ver volgde hij. De heer Oud (V.V.D.) merkte op. dat wij juridisch onaantastbaar de souverei- nlteit bezitten in Indonesië. Z.i kunnen wij dus terecht de UNO .zeggen: Laat ons onze gang gaan. Voorts merkte spr. op. dat ook, wij rekening hebben te hou den met de samenwerking tussen Ne derland en de Verenigde Staten van Amerika. Deze dreigt verstoord te ge raken door de Indonesische kwestie. Onjuist optreden? In de avondvergadering gaf de heer Goedhart (Arb.) zijn ontstemming te kennen over het optreden in sommige gevallen der Nederlandse troepen tegen Republikeinse gevangenen. Hij diende een motie in. waarin de regering wordt uitgenodigd op korte ter mijn een onafhankelijk onderzoek te doen Instellen naar'desbetreffende ver ontrustende berichten. Het optreden van de hoge vertegen woordiger van de kroon is volgens spre kers mening in sommige gevallen aller ongelukkigst geweest en hij zou het be treuren als dr Beel in zijn functie ge handhaafd zou blijven. Het onderroek naar de Bankn-affaire noemde spr. ver re van bevredigend en hij vreesde, dat K-N.I.L.-officieren hierin een ongunsti ge rol hebben gespeeld. De heer Schouten (A R zeide het meningsverschil tussen mr Sassen en het kabinet nog steeds duister te achten cn hij vond volledige opheldering ge wenst. Blijkens een document van Pa- lar. waarin deze verslag geeft van de werkzaamheden der Republikeinse ver tegenwoordiging bij de Veiligheidsraad en waaruit de heer Schouten voorleest, kreeg Palnr bezoek van dc heer Goed hart, die hem voorstelde een ontmoe ting te arrangeren tussen Drees en Hatta. Volgens het document had Goedhart verklaard, dat de V.V.D. en de C.H. wel inzien, dat zij onder de druk van dc U.S.A. van politiek moeten veranderen. De heer Schouten diende een motie ln mede ondertekend o.a. door de heren Weiter cn Zandt waarin de Kamer uitspreekt, dat zij in het beleid van het kabinet geen vertrouwen heeft. De heer Goedhart (Arb voor een persoonlijk feit het woord vragend, ver klaarde, dat hij geen verantwoordelijk- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Marine; Gesneuveld 14 Febr.: Mar. B. van Stevcuinck uit Rotterdam. Kon. Landmacht: Gesneuveld 4 Febr.: sold. G. N. Buren uit Oude Niedorp (N.H.). Gesneuveld 9 Febr.: sold. A. L. Bax uit Amsterdam. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 10 Febr.: sold. G. L. Jansen uit Arnhem Gesneuveld 13 Febr.: sold. W. van der Spoel uit Bolsward. Gesneuveld 14 Febr.: Korp. H. G. Wijnands uit Soest en sold. L. A. Wijsbeek uit Hengelo (O.) K.N.I.L: Gesneuveld 31 Jan. sold. Sangar uit Indonesië. Gesneuveld 2 Febr.: Korp. Atma uit Indonesië: sold Slamet uit Indonesië: Sold. Kasan uit In donesië; sold. J. Lobo uit Indone sië. Overleden t.g.v. oorlogsverwon ding op 3 Febr.: Sold. N. T. Poli uit. Indonesië. Gesneuveld 4 Febr.: Sold. J. Watoeglgir uit Indonesië: Sold. Kasmin uit Indonesië: Sold. Sirat uit Indonesië. Tijdens patrouille overleden op 5 Febr.: Lt.-Kol. E. Pesch uit In donesië. Gesneuveld 5 Febr.: Sold. H. P. Mait uit Indonesië; Sold. M. Siahaya uit Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsyerwon- ding op 5 Febr.: Sold. Pai uit In donesië. Gesneuveld 8 Febr.: Sold. K. Deuten uit Indonesië. heid kan dragen voor een verslag van het onderhoud met zijn oud-collega, de heer Palar. dat zonder zijn voorkennis is opgesteld. Hij zelde zelf hierover een rapport te hebben opgesteld, dat hij bij de minister-president heeft ingediend. De voorzitter, gaf te kennen, dat z i. hier geen sprake is van een per soonlijk feit. Hij sloot het incident. Dc heer Hoogcarspcl iCP.N.) diende een motie ln om de debatten te schorsen voor onderzoek van het dooi de heer Schouten voorgelezen docu ment. Deze motie werd met algemene stemmen, uitgezonderd die der C.P.N., verworpen. De heer Gcrbrandy (A.R.) noem de de politiek der vorige kabinetten af braak-politiek. Dr. Drees antwoordt De minister-president, de heer Drees, verklaarde, dat de heer Goedhart nooit met een opdracht van hem naar Parijs ging Wel is op ver zoek van Goedhart de Republikein Subandrio uit Londen door dr Drees ontvangen. Subandrio sprak toen over een ontmoeting van dr Drees met Hatta. Spr. had hierop geant woord. dat hij bereid was de heer Hatta in Nederland te ontvangen, als de regering der Republiek hiertoe een voorstel deed. Spr. zeide het niet juist te achten uitvoerige mededelingen te doen over het aftreden van de heer Sas sen. Er waren al enige tijd spannin gen, waarover spr. niet wenste te spreken. Tenslotte betrof het de vraag hoe met Amerika zou moeten worden onderhandeld. Spr. zeide dit in 's lands belang niet nader te kun nen aanduiden. Spr. protesteerde echter tegen de voorstelling alsof minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoor digen en de regering het zwakke. De minister van overzeese gebieds delen ad interim, de heer Van Maarseveen, verklaarde, dat de regering een federale interimrege ring zal pogen te vormen. Zou geen Republikein willen toetreden, dan kunnen wij hem niet dwingen. Ook kunnen wij het werk niet stopzetten vanwege de onwil van een der groe peringen. Het vraagstuk der vrijla ting van de Republikeinse gevange nen is nog niet geheel met dr Beel doorgesproken. De motie-Goedhart zou een verkeerde indruk kunnen maken. Als men met duidelijke fei telijke gegevens komt, zal de rege ring alles onderzoeken. De heer Goedhart (Arb.) trok daarop zijn motie in. De motie-Schouten werd daarna verworpen met 76 tegen 15 stemmen. De begroting werd tenslotte aan genomen zonder hoofdelijke stem ming met aantekening, dat de CP.N. geacht wilde worden te hebben te gengestemd. Hier skiën de prinsesjes iedere dag IEDERE DAG MAKEN DE TWEE OUDSTE PRINSESJES Beatrix en Irene, die sedert 6 Februari met haar vader, Z.K.H. Prins Bernhard, in het Oostenrijkse wintersport plaatsje Sankt Anton am Arlberg verblijven, skitochten. Soms in ge zelschap van de Prins, maar altijd begeleid door twee skileraren, ge nieten zij van het wonderschone berglandschap. Meestal maken zij afdalingen van de Galzig, de 2500 meter hoge berg, die de omgeving beheerst. Deze kabelbaan voert naar boven naar het stationnetje, vanwaar de prinsesjes in snelle vaart de berg afdalen. Onder: Een beeld van de prachtige besneeuwde berghellingen om Sankt Anton am Arlberp, het wintersportplaatsje in Tirol. Briefwisseling tussen Ned. delegatie en UNO-commisie De Nederlandse delegatie in In donesië heeft in een brief aan de U. N. O.-commissie medegedeeld, dat de Nederlandse regering alles in het werk stelt om er voor te zor gen, dat tegen 1 Maart a.s. de be sprekingen een bevredigende voort gang zullen hebben gemaakt. De Nederlandse delegatie deed deze mededeling naar aanleidipg van het voorstel der U. N. O.-commissie aan de Veiligheidsraad om de datum, waarop haar rapport moest worden ingezonden betreffende de vorming der interim-regering, tot 1 Maart Uit te stellen. De commissie heeft aan de Neder landse delegatie commentaar ge vraagd op twee brieven van de republikeinse delegatie, waarin aan de commissie verzocht wordt, een onderzoek in te stellen naar de dood van dr. Masdulhak Nasu- 11 o n, een assistent van Moh. Hatta, op 21 December en naar de verdwij ning van Suharto, republikeins directeur-generaal van de posterijen, op 17 Januari. Ernstig treinongeluk in Frankrijk Als gevolg van een botsing te Port d'Atelier, in het Franse departement Haute Saöne, tusseh de expresse- trein Nancy-Dijon en een locomotief, zijn vele personen gedood en talloze anderen gewond. Vanmorgen waren reeds een en twintig lijken en ongeveer vijftig ge wonden te voorschijn gebracht. Men verwachtte, dat ongeveer even groot aantal slacht.,, fers zich nog onder de wrakstukken van de wagons bevindt. De locomotief, die op de sneltrein is gebotst, werd bestuurd door een jonge leerling-machinist. De wagons van de sneltrein werden verplet terd. De spoorbaan is over een grote lengte met stukken ijzer en hout be dekt. De machinist en de stoker van de locomotief, die tegen de sneltrein is gebotst, zijn ongedeerd. Het schijnt, dat de jonge leerling-- machinist. die de locomotief bestuur de. door een onveilig sein is gereden. En nu zorgt de KLM voor bijvoeding In vele landen is de voeclseltoe- vvijzing nog niet geheel wat zij moet zijn en de medische Inspectie van ctè K.L.M. heeft hier en daar bij het personeel in het buitenland lichte gevallen van bloedarmoede gecon stateerd. Dit was ook het geval met de Londense staf en besloten werd de KLM-employé's aldaar wat aan vullend voedsel te zenden in de vorm van eiwithoudende lunchpak ketten. De maatregel is slechts be doeld om te voorkomen, dat de bloedarmoede zou toenemen. De aard van de werkzaamheden by de K.L.M. brengt mede, dat slechts zy die goed gevoed worden hun taak naar behoren kunnen ver richten. Er is veel overwerk, er zijn nachtdiensten en het werk is in het algemeen vermoeiend. Onvoldoende voeding zou de arbeidsprestaties nadelig beïnvloeden. Een Dakota van de Amerikaan se ambassade te Buenos Aires, is in Noord-Argentinië neergestort. Acht personen kwamen hierbij om het le ven. H. M. de Koningin heeft gister morgen de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon, dr. L. J. M. Beel. op het paleis Soest dijk in audiëntie ontvangen. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van Dr. Beel indien mogelijk Dinsdagavond de terugreis naar Indonesië te aanvaarden. Normaal tabaksrantsoen volgende week Hoogstwaarschijnlijk zullen vol gende week voor de heren vier en voor de dames twee tabaksrantsoe nen worden aangewezen. Of veer tien dagen daarna weer voor heren zes en voor dames twee rantsoenen zullen worden aangewezen is nog niet bekend. EEN EN VIJFTIG NIEUWE NE DERZETTINGEN zullen in de eer ste helft van 1949 in Israel worden gevestigd. De eerste week van Ja nuari zag er al 9 verschijnen 7 in Opper-Galilea en 2 in de Negeb. Alle ivorden gebouwd op plaatsen, die behalve aan agrarische ook aan strategische voorwaarden voldoen. Deze poort vormt de eerste aandui ding van de nederzetting Yisod in West-Galilea. waar zich SO fa milies hebben gevestigd Het op schrift in Hebreeuwse karakters luidt: Van Zwaard tot ploeg, van voorpost tot nederzetting". Op de achtergrond de auto's met de ma terialen voor dt: opbouw. In het algemeen kan er ten aan zien van de huidige griepepidemie gezegd worden, dat deze de laatste week over het gehele land een ze kere dalende lijn vertoont. Deze vermindering zet door. Het komt nog wel voor, dat er ln enkele gemeenten een toeneming van het aantal griepgevallen is, maar zulks betreft vaak gemeenttn waar totnutoe vrijwel geen of heel weinig griepgevallen werden vast gesteld. Geneesheer betrokken bij moord Reeds geruime tijd liepen er in Friesland geruchten over de arres tatie van de geneesheer de J. uit Kollum, zulks in verband met het vinden van het lijk van de verpleeg ster R. V. Aanvankelijk werd er niet' aan misdaad gedacht, temeer daar geen enkel spoor gevonden werd, dat ln die richting wees. Later echter kreeg men verdenking tegen de ge neesheer uit Kollum, die zyn prac- tijk te koop had aangeboden en als militair arts naar Indonesië was vertrokken. Onder arrest werd hij naar ons land teruggevoerd en te Leeuwar den ingesloten. Het onderzoek in deze zaak stuitte op grote moeilijk heden. Thans heeft de J. echter medegedeeld, dat er inderdaad sprake van moord is en hy hierbij was betrokken. Dr. Halvard Lange, de Noorse minister van buitenlandse zaken is van zijn reis naar Washington en Londen in Oslo teruggekeerd en heeft daar in een kabinetsvergadering verslag uitgebracht over zijn besprekingen met Acheson en Bevin. Hoewel officieel niets bekend zal worden voor het begin van de volgende week. wanneer het Noorse parlement bijeen zal komen en de regering haar zienswijze uiteen zal zetten, wordt het in poli tieke kringen te Oslo toch wel als vaststaand beschouwd, dat dr. Lange heeft voorgesteld het Russische aanbod tot het sluiten van een non-agres siepact van de hand te wijzen, niet deel te nemen aan een onafhankelijk Scandinavisch verdedigingsstelsel, doch zich aan te sluiten bij de Noord Atlantische unie. Parlement schijnt mee te willen gaan De Noorse socialistische partij, die regeringspartij is, zal de voor stellen van minister Lange van daag bespreken in haar partijcon ferentie, die momenteel aan de gang is. In Oslo verwacht men, dat de Socialistische partij van Noor wegen het standpunt van Lange met een overweldigende meerder heid zal steunen. Vermoedelijk zal ook het Noorse parlement er gun stig tegenover staan. Van de 150 leden zullen waarschijnlijk alleen de elf communisten en een klein aantal onafhankelijke socialisten zich tegen de deelneming van Noorwegen aan het Atlantisch pact verzetten. Dr. Lange schijnt te hebben voorgesteld, dat Noorwegen aan Rusland zal verklaren, dat het zich door de Sowjet-Unie niet bedreigd voelt en dat een non-agressiepact absoluut overbodig is tussen twee leden van de U.N.O. De Noorse premier Einar Ger- hardsen en dr. Lange hebben Vrijr dag een onderhoud van ruim een uur gehad met de Zweedse premier Tage Erlander en de Deense mi nister-president Hans Hedtoft. Deze besprekingen waren consul tatief. Premier Gerhardsen heeft later verklaard, dat over een even tueel onafhankelijk Scandinavisch verdedigingsstelsel geen nieuwe besprekingen zullen worden ge voerd. Men heeft de indruk, dat wan neer Noorwegens deelneming aan de Atlantische Unie eenmaal offi cieel vaststaat, ook Denemarken dit voorbeeld spoedig zal volgen. Haagse politie grijpt goud- en zilverdief Ook Utrechtse juweliers nu een zorg minder Een goed speurdersoog van een Haagse rechercheur heeft geleid tot arrestatie van een 22-jarlge man die bokende ln het gehele land zich te hebben schuldig gemaakt aan de diefstal van gouden cn zil veren sieraden ten nadele van juweliers. HU opereerde, blUkens zUn mededelingen bU twaalf Haag se zaken maar ook onder meer ln Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Eindhoven, Breda, Roosendaal en Alkmaar. Een Haagse politieman die in het centrum surveilleerde, ontmoette hierbij een man die beantwoordde aan het signalement dat over de delinquent was verstrekt. Hij volg de hem en, arresteerde de jonge man, nadat hij een juwclierszaak had bezocht. Hiervan was deze niet gediend. Hij nam een bokshouding aan, gaf dc rechercheur een klap in het gezicht en wrong zich tel- kenmale los. Niettemin kwam hü ,.y£\ I aan het politiebureau terecht, waox hij opgaf G. E. te zün, oud 22 jaar I en wonende te Amsterdam. In zijn bezit werd een gouden armband en een retourtje 2e klasse Amsterdam gevonden. Dezelfde avond werden te Am sterdam gearresteerd de 24-jarige mededader LS., en de 60-jarige heler E. S. Voorlopig konden in beslag genomen worden 38 stuks sieraden. De drie verdachten wer den op het hoofdbureau van politie te Den Haag opgesloten. Allen be kenden zich aan diefstal van siera den en heling te hebben schuldig gemaakt. Departement werkt aan verlaging der belasting De belastingvraagstukken. die het de partement van Financiën thans onder zoekt. zijn verre van eenvoudig, zegt minister Llefttnck ln zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer. Maar zij, die hun hoop hebben geves tigd op de aangekondigde belastingver laging zullen wel bemerken, dat hun hoop niet IJdel is. „Ik ben niet gewend ln mijn beleid te volstaan met een ge baar," zegt de minister. Hij zet uitvoerig uiteen, dat er geen aanleiding bestaat bij het bepalen van het belastingvrije minimum of van de samenstellende bestanddelen van het zuiver Inkomen rekening te houden met de beweerde ongunstige sociale positie van de kleine zelfstandigen. Naar de mening van de minister is het niet wenselijk tot afschaffing van de verplichting tot dividendbeperking cn van de daarmee ln verband staande su per-dividendbelasting over te gaan. Prof. Lleftlnck acht het zeer wel mo gelijk. dat. door het egaliseren van de omzethelnstlng ln België, Luxemburg en Nederland de omzetbelasting ln ons land zal stijgen. De minister is ook van mening, dat het van de behandeling ten departe- mente afhangt. In hoeverre voor het uitbetalen van de na-Ingeleverde bank biljetten van 500 cn 1000 een bevre digende regeling wordt getroffen. Het bewijs, dat men de bankbiljetten reeds vóór 13 Maart 1943 ln zijn bezit had ls ln de meeste gevallen zeer moeilijk te leveren. Eerlijk (I) E--n jonge student leende in 1822 een boek uit de bi bliotheek van de universi teit te Middlesbury in Amerika. Hu bracht het nooit terug. Deze maand kwam een bejaarde dame bij de universiteitsbiblio theek met een boek, dat naar haar zeggen aan deze instantie toebehoorde. Haar opa had het „indertijd" ge leend, zei ze. Die Welt) Eerlijk (II) J. B. Priestley's dochter Mary, die zelf enthousiast de muziek beoefent, is ge trouwd met de Deense vio list Sigvald Michelsen. Van hun plan om een hu welijksreis naar Italië te maken, hebben de heer en mevrouw Michelsen afge zien: ze besteden hun tijd liever aan het zoeken naar een huis in Kopenhagen. Ze vragen nu per adver tentie om een flat-etage, ..waarvan de eigenaar be stand is tegen twee mensen die het grootste deel van de dag en de nacht muziek beoefenen". (Daily Herald) Oneerlijk Lieden die klaarblijke lijk dachten dat de schaats kampioene-filmster Sonja Henie er warm genoeg bij zit, hebben uit haar flat te New York twee bontman tels ter waarde van 70.000 gulden gestolen. (Daily Express) Lastig De filmmagnaat sir Alex ander Korda die zich laatst in een op zes duizend me ter vliegend vliegtuig naar bed wilde begeven, maakte bezwaar tegen de onderste slaapplaats, die hem door de steward werd aangewe zen. Hij had liever het bo venbed. ?ei hij. Waarop de steward nuchter vroeg: „Hoe kunt. U nou op een hoogte van zes kilometer nog bezwaar maken tegen een hoogteverschil van één meter?" (UKD) Kwam uit Hongarije Een Engelsman staat or dentelijk in de rij wanneer hij sigaretten moet kopen, op een bus wacht of plaat sen voor een voorstelling bespreekt. De Engelsman die onlangs een kaartje stond te kopen voor een der Londense theaters, richtte zich dan ook zeer verbolgen tot een Hongaar die naast hem kwam staan om ook een plaats te be spreken. „Kunt U niet in de rij gaan staan?", merk te hij op. De man uit Boedapest, die verder geen sterveling in de buurt zag, vroeg ver baasd: „Waar is die rij dan?" en kreeg te horen: „Die rij ben ik. U moet achter mij gaan staan en niet naast mij". (BBC) Kwam uit Amerika Een Amerikaanse piloot, die in de States zeer gron dig was opgeleid om op de luchtbrug naar Ber lijn te vliegen, vroeg toen hij in Frankfort was aan gekomen, aan de officier van dienst: „Mag ik als ik verlof heb ook eens naar Berlijn vliegen om er wat rond te kijken?" „Neen", zei de officier. „Mag ik dan het spoorboekje voor Ber lijn even van U lenen?". „Arme jongen", zei de of ficier. „nou hebben ze je in Amerika zoveel geleerd, maar ze hebben blijkbaar vergeten te zeggen, wèèr- om er een luchtbrug is". (Newsweek) Kwam van binnen Prof Daniel O'Connel te New York schrok hevig toen hij naar zijn seismo graaf keek want juist op het eigenste moment was het apparaat zo hevig aan het schommelen dat de ge leerde meende, de hevig ste aardbeving uit de ge schiedenis waar te nemen. Bij nadere beschouwing bleek er echter een spin in het toestel heen en weer te wandelen. Toen de profes sor de spin had verwijderd, was het meteen met de aardbeving gedaan. (United Press) Voor gebruik schudden Een Amerikaanse maat schappij heeft een nieuw verlichtingssysteem uitge vonden. waarbij geen elec- trische stroom te pas komt De lamp bevat kwikzilver en fosfordeeltjes in een verdund glas Wanneer zij geschud wordt, ontstaat er een scheikundige reactie die met lichtuitstraling ge paard gaat. (Figaro) Welkom In West Point, de mili taire academie in de Ver enigde Staten, is dezer da gen een 147 jaar oude tra ditie gebroken: de vrouw deed er haar intrede in de vorm van 65 „recruutskes" allemaal jong en de meesten zien er aardig uit. Captain Robertson, een D- day veteraan, die ze zal moeten africhten, zei: „Wij zijn geen aanhangers van apartheid: de meisjes zul len samen met de manlijke cadetten worden ongeleid". (Daily Express) Niet welkom In East St. Louis, Illinois, deden enkele nieuwelin gen hun intrede op een college. Zij kregen echter een minder hartelijke ont vangst dan de vrouwelijke recruten in West Point. Het waren namelijk der tien negers. Bijna honderd blanke studenten gingen „in staking". (Daily Express) Ex-president van Spanje Zamorra overleden Niceto Alcala Zamora, de grond legger en eerste président van de Spaanse' Republiek, is Donderdag avond in Argentinië overleden in de ouderdom van 77 jaar. Zamora werd dood op bed aangc troffen. Hij woonde reeds verschei dene jaren in Buenos Aires. Zamora, de „vader van de Spaanse republiek" werd op 10 December 1931 tot eerste president gekozen, maar na vier jaar en vier maanden werd hij door zijn vroegere politieke bondgenoten afgezet. Campagne tegen vrouw van president Peron EVA PERON Volgens een bericht uit Buenos Aires pogen de Argentijnse militai re leiders de echtgenote van presi dent Peron, er toe te dwingen zich uit het openbare leven terug te trekken. De president zou gedreigd hebben af te treden wanneer het leger zyn campagne tegen senora Peron niet opeeeft. Sommige ver loven zijn ingetrokken. Op de vlieg velden zijn kortgeleden extra poli tieposten gestationneerd. Het leger zou senora Pe'ron's vertrek uit Argentinië wensen, bij voorkeur naar Europa, „of algehele terugtrekking uit het openbare le ven". Men maakt zinspelingen op „de grote populariteit van senora Peron by de arbeidende klasse" en „de penibele en mogelijk bloedige verwikkelingen" die zouden kunnen ontstaan wanneer zij op deze klasse een beroep zou doen. Eva Peron ls een voormalige filmster. Zy bezit, volgens de be richten, grote macht ln de leiding van de linkervleugel van de partij van president Peron. De militaire autoriteiten zouden deze macht beknot willen zien. Senora Peron is dertig jaar. In het kader van de Engels-Ame rikaanse hulp aan Berlyn via de luchtbrug is Vrydag een Engels toestel met de millioenste ton le vensmiddelen te Berlijn aangeko men. Leidse bioscopen op Zondag gesloten Op voorstel van de katholieke fractie heeft de Leidse gemeente raad besloten, dat op Zondagen en kerkelijke hoogtijdagen do biosco pen gesloten moeten zijn. Alle drie radio-politieauto's ln Am sterdam zijn Vrijdagavond tussen half acht cn negen uur op zoek geweest naar een race-auto, die In de Cornells Anthoniszstraat met te hoge snelheid had gereden, daarom door een agent was aangehouden, maar ln plaats van te stoppen had getracht de agent om ver te rijden. Om negen uur was de auto eindelijk achterhaald, de bestuur der bleek niet eensj een nummerbewüs te hebben Meer dan een half milll- oen Amerikanen zullen ln 1952 hun va- cantle in Europa doorbrengen en daar naar schatting 800 millloen dollars uit geven ln het kader van het „Marshall plan voor tourisme". Paul Robeson, die binnenkort hier ln Nederland zal optreden, zingt nu reeds 25 Jaar lang „Old Man River'maar de woorden van het lied kent hij nog steeds niet uit het hoofd Oo een concert ln New York, wist hij plotseling de tekst niet meer, neuriede enige maten en geluk kig schoten hem toen de woorden weer te binnen Niemand had iets gemerkt. In een publicatie van het Britse Mi nisterie van Oorlog lazen wij: De beste verdediging tegen de atoombom is: niet in de buurt zijn wanneer er een ont ploft. Een Franse geleerde beeft een apparaat geconstrueerd, dat kunstmatig het leven van organen en weefsels ver lengt en dientengevolge een dier of mens langer kan laten leven door middel van een bloedsomloop, die ge lijk ls aan dc natuurlijke bloedcircula tie Dc kleinste gemeente van Frank rijk n 1. de gemeente Plerrclez. gelegen ten zuidoosten van Parijs ls opgeheven. Deze gemeente telde slechts 20 Inwo ners en had dus niet eens genoeg kie zers om een gemeenteraad te kunnen vormen Het gemeentetje ls nu ln tweeën verdeeld bil andere gemeenten infelijfd Een arbeider, die in het stadje Blois puin uit een kelder aan het ruimen was, ontdekte 1 300 zilveren munten uit de 16de eeuw Deze schat moet daar begraven zün toen de gods dienst oorlogen uitbraken. Volgens oe Franse wet mag de vinder de helft van een schat zonder eigenaar behouden, de staat krijgt de andere helft Er zal van 4 April af een luchtbrug function- neren tussen Lc Touquet en Folkstone Automobilisten zullen dan met hun wagen In 20 minuten tijd Het Kanaal kunnen oversteken. Weerbericht VEEL BEWOLKING Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lich te regen of motregen en hier en daar tij delijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Morgen vrij zacht voor de HJd van het jaar Weersverwachting, geldig tot Zondag avond. 20 Februari: Zon op 7.46, onder 18.02; Maan op: 2.54, onder 10.31. 21 Februari: Zon op 7.44. onder 18 04; Maan op 4.14, onder 11.05.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1