DAGBLAD VOOR AMERSFOORT c Grotere garanties der V.S. aan de Atlantische verdragspartners? Kardinaal Mindszenty pleit voor compromis Kerk-Staat Wapenstilstand tussen Israel en Egypte vrijwel een feit „Militaire clausule" zou waarschijnlijk toch worden opgenomen Hernieuwd overleg met dr. Beel Durban weer toneel van botsingen In kort .bestek Fanny Blankers is weer thuis Maandag 21 Februari 1949 Achtste jaargang, No. 1256 Opgertchl door de Stichting .Hel Parool" Giro S1033Q. Bank: Rotlerdanuche Bank. - Postinj 9 Abonnementa- prils 32 cent p. w. ot 1.5 p kt». Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Admlolstratle: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. Dean Ach es on. de Amerikaanse minister van buiten- an se za en, heeft Zaterdag onverwachts de ambassadeurs van panada, Oroot-Brittannië. Frankrijk. België. Nederland en Luxemburg bijeengeroepen voor een bespreking over het Atlan tische pact. olgens Ass. Press is er kans. dat er in het ontwerp verdrag een clausule wordt opgenomen voor mogelijke militaire actie door de Verenigde Staten. Vóór de ministerraad heden een aanvang nam, heeft in de loop van de ochtend een bespre king plaats gehad tussen de ministers Van Maarseveen en Stikker, de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, Dr. Beel en enige adviseurs. Dr. Beel waarschijnlijk per „sleeper" naar Indonesië terug De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. L. J. M. B e e 1. zal waarschijnlijk Dinsdag per „slee per" naar Indonesië vertrekken. Een „sleeper" is een KLM-Constel- lation met slaapaccommodalie voor zestien passagiers. Met dit soort speciaal uitgeruste vliegtuigen heeft de KL.M op 12 Februari voor het eerst een proefvlucht naar Ba tavia gemaakt en gezien het uitste kende resultaat en het enthousias te commentaar van de passagiers is men van plan, met ingang van 28 Februari een driemaal weke lijkse dienst Amsterdam-Batavia v.v. uit te voeren, omdat thans vrij grote afstanden zonder tussenlan ding moeten worden gevlogen. Elke Maandag vertrekt dan een „sleeper" met slaapaccommodatie voor 16 passagiers, 's Woendags vertrekt dan een machine die van alle overtollige meubilair ontdaan is en uitsluitend post zal vervoe ren. Elke Vrijdag vertrekt een Constellation met post en 20 pas sagiers, zonder slaapaccommodatie. De toestellen vliegen via Khartoum en Mauritius. Zij zullen twee dagen te Batavia blijven. Van de 17 Constellations die de KLM heeft, zijn er vier als „slee pers" ingericht. In de zijwanden bevinden zich boven de zitplaatsen negen bedden. De leuningen van de feauteuils kunnen worden neerge klapt en vier fauteuils vormen op die manier een comfortabel bed. De machine die Dinsdag ver trekt is de PH-TER (Roermond) onder gezagvoerder V i s. Drie Nederlanders bij Medan gedood Drie Nederlandse planters zijn gedood en vier personen gewond bij -een aanval door een gemasker de bende op de ondernemingen „Kloempang" en „Klambir Lima" van de maatschappij „Arendsburg" bij Medan. De gedoden zijn de hoofdadministrateur van „Arends burg", de heer J. F. de Meyere, de secretaris K. J. Fortanier en de administrateur van „Klam bir Lima" C. H. O 1 d i n g s, wiens vrouw en drie employé's werden gewond. In Sumatra's Oostkust is men door deze overval in de nabij heid van Medan. nadat het in Deli op alle ondernemingen geruime tijd rustig was geweest, diep geschokt. Herstelploeg gelokt in hinderlaag 5 Burgers en 3 militairen gedood Van militaire zijde wordt uit Ba tavia medegedeeld, dat acht perso nen werden gedood 5 burgers en 3 militairen toen een herstelploeg van de waterleiding nabij Poenvo- kerto in een hinderlaag viel. Onder de gedode burgers is het hoofd van de waterleiding te Poerwokerto. „Oranje" Zaterdag in Amsterdam aangekomen Met 898 passagiers aan boord is het vlaggeschip van de Mij. Neder land, de Oranje. Zaterdagmiddag Amsterdam binnengevaren. Onder de opvarenden bevonden zich 250 évacué's, 7 manschappen van de ma rine en 41 van het KNIL. DE NATUUR IS DOOR DE LENTE ACHTIGE WINTER 1948—1949 helemaal in de war geraakt. Vogels beginnen te nestelen, lammeren worden geboren en in Halfweg kwam dit veulen ter wereld, dat ook meteen met zijn moeder in de wei kon ronddartelen. Acheson zou de ambassadeurs heb ben gezegd, dat de Europeanen door een dergelijke clausule een "eel gro ter gevoel van veiligheid zouden krijgen. De commissie voor buiten landse aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat zou thans min der onwelwillend staan tegenover het opnemen van een zodanige clau sule in het verdrag dan aanvankelijk het geval was, daar Acheson erin geslaagd is, het wantrouwen van de Senaatscommissie teccn het voorge stelde pact. (omdat net inbreuk zou maken op het grondwettelijke recht van het Congres, oorlog te verkla ren.) weg te nemen. De vergadering van Zaterdag, die Informeel was. zal deze week door andere bijeenkomsten worden ge volgd. Noorse toetreding lijkt zeker Dc Noorse socialistische party (re geringspartij) heeft haar regering Zaterdagavond toestemming gegeven om verder te gaan met dc besprekin gen over het Atlantische Pact. Met 330 tegen 35 stemmen aanvaardde de partijconventie na een bijeenkomst van drie dagen een resolutie, waarin gezegd werd, dat Noorwegens beste kansen voor veiligheid in een samen gaan met de Westelijke mogendhe den lagen. Hierdoor Is de laatste hinderpaal weggenomen voor een formele Noorse aanvaarding van een uitnodiging om zich bü het Atlan tische Pact aan te sluiten. In Deense bladen wordt teleurstel ling aan de dag gelegd over het feit, dat Noorwegen klaarblijkelijk van plan is. „zijn eigen weg te gaan", zoals men het in Kopenhagen noemt. De Deense pers drukt haar spijt uit over het feit. dat de kwestie van een Scandinavische alliantie van de baan schijnt te zijn. ondanks het feit dat de drie Scandinavische premiers nog Vrijdag te Oslo een poging hadden gedaan tot het vormen van een ge coördineerde Noors-Zweeds-Deense verdedigingspolitiek. De Koningin morgen naar Oostenrijk Prinses Wilhelmina zal Marijke verzorgen Het ligt in het voornemen van de Koningin morgen naar Oosten rijk te vertrekken om zich bij haar man en kinderen te voegen. Hare Majesteit zal prinses Margriet meenemen opdat ook deze met haar zusjes van de hoge lucht zal kunnen genieten. Tegen het einde van de week zal de koninklijke familie zich naar Zwitserland begeven, waar zij de gast zal zijn van de gemeente Zermatt De duur van de afwezig heid van de Koningin zal geheel af hangen van de ontwikkeling van de politieke toestand. Tijdens de afwezigheid van de Ko ningin zal prinses Wilhelmina de zorg voor haar jongste kleinkind te Soestdijk op zich nemen. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene hebben gisteravond in Imst in Tirol het traditionele im- ster „Schemenlaufen" (schimmen- lopen) bijgewoond. Dit schimmen- lopen, een gemaskerde optocht, is het oudste vastenavondgebruik in het Alpengebied. De „Landeshaupt- mann" (voorzitter van het provin ciaal bestuur), leden van de „Lan- desregierung" (provinciaal bestuur), de Franse hoge commissaris in Oos tenrijk. generaal Béthouart en vele buitenlandse gasten waren bij het feest aanwezig. Prins Bernhard en generaal Béthouart werden bij hun aankomst voor het gebouw van het districtsbestuur door de waarnemend „Landeshauptmann" dr. Gamper na mens het „land" (provincie) begroet. Prins Bernhard en de beide prinses jes toonden grote belangstelling voor het oudste vastenavondgebruik van het Alpenland. Zij klommen op een der wagens in de optocht en lieten zich over de betekenis van het volksgebruik inlichten. President Hertzog van Bolivia heeft de staat van beleg voor zijn land afgekondigd nadat Zondag een complot tegen de re gering was ontdekt. Protestbijeenkomsten te Amsterdam en Rome tegen vonnis over de primaat Volgens Reuter heeft kardinaal Mindszenty uit de gevangenis een brief gezonden aan alle Hongaarse rooms-katholieke bisschoppen, waarin hij er by hen op aandringt, te trachten tot overeenstemming te komen met do regering, daar de huidige verhouding tussen kerk en staat „pynlyk en gevaarlijk" zou zyn. De bisschoppen hebben zich Zaterdag in een besloten zitting over deze brief beraden, maar gingen uiteen zonder een beslissing te hebben genomen. VEERTIEN PERSONEN WERDEN GEDOOD in een botsing in dc lucht, die Zaterdag nabij Coventry in Engeland plaats had tussen een Dakota van de BEA en een les-vliegtuig van de RAF. Tien der slachtoffers vlogen met de Dakota, die op weg was van Northolt naar Glasgow. De foto toont ons overblijfselen van beide vliegtuigen, die achter het Ex- hall-Hospitaal, een tehuis voor ouden van dagen, op vier en een halve mijl afstand ten Noord-Oosten van Coventry te pletter vielen. Militair overzicht uit Indonesië In een overzicht van de militai re situatie in Indonesië, van mili taire zijde verstrekt, wordt gezegd: W e s t - J a v a Bij de voortge zette patrouille-activiteit in het Bantamse is een der voornaamste bendeleiders, Djallani, gearres teerd. In de Negara Pasoendan worden de zuiveringsacties der Ne derlandse troepen tegen nog rond zwervende gewapende groepen, w.o. onderdelen der voormalige Siliwangi-divisie, met toenemend succes voortgezet. Verschillende officieren van deze divisie kwamen zich vrijwillig melden. Midden Java: De zuive ringsacties in het gebied tussen Djokja en Solo werden voortgezet. In het gebied tussen Bandjarnega- ra en Magelang zijn de aanvanke lijk agressief optredende benden reeds verstrooid, thans is tegen de restanten een opruimings-actie in gezet. In het berg-gebied ten zui den van Pemalang hebben de daar samengedrongen benden aanzien lijke verliezen geleden. Oost-Java: In het gebied ten Zuiden van Modjokerto werden aan gewapende terreurgroepen zeer zware verliezen aan personeel en wapening toegebracht. De als gevolg van deze actie naar het Malangse uitgeweken groepjes hebben in dit gebied enige onrust veroorzaakt. In de Oosthoek wer den met succes terreurbenden op gerold. Onder de druk van de pa trouille-acties van Nederlandse zijde word' in het nieuw bezette gebied van Oost-Java het resteren de bendewezen steeds minder ac tief. Nog steeds richten deze ben den haar activiteit in hoofdzaak op economische objecten en op de bevolking. Sumatra: In het Noordelijke deel van d* Negara Sumatera Ti- mur valt een opleving van de ben de-activiteit waar te nemen. In het overige gebied van Sumatra, in het bijzonder in Midden Sumatra, werden aan de benden aanzienlijke verliezen toegebracht. Weer 15 jaar voor de moord op „Moeke" Marsman Het Amsterdams gerechtshof heeft, gelijk aan het vonnis van de rechtbank en conform de eis van de procureur-generaal, Cees en Ja cob Hoogenboom en Leo van der Helm ieder tot vijftien jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. Naar bekend werd de 61-jarige „Moeke" Marsman op de morgen van 2 November 1946 gewurgd in haar woning in de Warmoesstraat aangetroffen. De gebr. Hoogenboom en Van der Helm waren beschul digd van deze moord. De drie veroordeelden hebben acht dagen de tijd om van dit von nis in cassatie te gaan. Generaal Markos in de gevangenis te Moskou? Volgens radio Athene zou generaal Markos. de op 8 Februari afge treden Griekse guerilla-leider, zich thans in een Moskouse gevangenis bevinden. Hij zou naar Bulgarije zijn gelokt en door Bulgaarse politie zijn overgeleverd aan de Sowjet-autori teiten. DE LAATSTE VERSPERRING vóór Pagaralam op de tocht van Lahat uit, was de vernielde brug over de kali Selanger-besar. Ook deze hin dernis was echter spoedig overwonnen. Drie honderd negers hebben te Durban (Natal. Zuid-Afrika) een In dische autobus in brand gestoken nadat een negerin door deze bus was overreden en gedood. Een groot aan tal Indiërs werd gewond. Kort daar na werd uit een auto, waarin Indiërs waren gezeten, geschoten op een In heemse man. die hierdoor werd ge wond. De chauffeur van de Indische auto werd daarop uit zijn wagen ge trokken en met een mes gestoken. De auto werd in brand gestoken. Het nieuws van de strijd verspreidde zich snel. hetgeen nieuwe botsingen tussen negers en Indiërs tengevolge had. De treinramp in Frankrijk Aantal doden bedraagt minstens dertig Volgens berichten van Zondag zijn er bij de treinbotsing die Vrij dagnacht op Je lijn Nancy-Dijon bij Port d'Atelier plaats had, dertig doden te betreuren. Andere berich ten maken melding van 42 doden. Over het aantal gewonden spreken de berichten elkaar eveneens tegen. AFP spreekt van 50 gewon den, van wie dertig ernstig, terwijl andere berichten van 150 gewon den gewag maken. Onder de slachtoffers zou zich een baby bevinden. De stoker van de expressetrein, die zwaar aan het hoofd gewond was, is na het ongeluk vijfhonderd meter langs de baan gerend om een baanwachter te zeggen dat hij waarschuwingssignalen moest ont steken. Toen hij zijn boodschap had overgebracht stierf hij. De politie schrijft het grote aan tal slachtoffers toe aan het feit dat de expressetiein een groot aantal oude houten wagons had, nog da terend uit de eerste wereldoorlog. Drie van deze wagons werden ge heel vernield. De machinist van de expresse- trein- is gearresteerd. Hij zou door twee onveilige signalen zijn gere den. Een klein Noors motorschip is gis teren, tijdens een dichte mist, in de aan de Westkust van Noorwegen ge legen Sogne-fjord aan de grond ge lopen. waardoor drie Deense passa giers en de uit vier koppen bestaan de Noorse bemanning het leven heb ben verloren. Na 42 uur door de mist te zijn opgehouden. z\jn de operaties op de luchtbrug naar Berlijn Zondag weer geheel hervat. Goedkeuring van Cairo wordt nog afgewacht De wapenstilstandsonderhandelingen tussen Israël en Egypte op het eiland Rhodos hebben na vijf weken resultaat opgeleverd. De Israëlische delegatie heeft de ontwerp-overeenkomst reeds aanvaard; de Egyptische heeft haar goedkeuring afhankelijk gesteld van nadere instructie uit Cairo in verband met een verschil van mening over de toekomstige status van de stad Beërsjeba, de „hoofdstad van de Negeb-woestijn", welk in Israëlische handen is. Een Egyptische koerier zou vandaag naar Cairo vertrekken om het ontwerp aan de regering aldaar voor te leggen.. Volgens Reuter zijn de voornaam ste punten uit het ontwerp de vol gende 1. De huidige frontlinies zullen worden „bevroren", met uitzonde ring van enkele gebieden, zoals het aan de Egyptische grens gelegen Auja, dat de zetel zal worden van een gemengde wapenstilstandscom missie en tot neutraal gebied zal worden verklaard. 2. De frontlinies zullen op be paalde plaatsen door smalle stroken „buffergebied" worden gescheiden, deze gebieden zullen als „niemands land" worden beschouwd, terwijl de Verenigde Naties hier geen zeggen schap over zullen hebben. 3. De gehele kuststrook langs Ga za zal in Egyptische handen blijven, met uitzondering van enige kleine gebieden, waaronder het in het Zui den gelegen Rafah. In dit gebied be vindt zich een sterk Egyptisch leger rondom Falloedjah een Egyptische „zak" in het middelste gedeelte van de Negeb-woestijn dat, onder toe zicht van de wapenstilstandscommis- sic, intact zal blijven, totdat de wa penstilstand ten volle ten uitvoer is gelegd. 4. Aan de Israëlische regering zal worden toegestaan haar troepen in het Oostelijke, tegenover Transjor- danië gelegen gedeelte van de Ne geb-woestijn te houden, totdat over eenstemming is bereikt met koning Abdoellah. 5. Het garnizoen te Falloedjah, zal nadat de wapenstilstandsover eenkomst is getekend, in zijn geheel worden teruggetrokken, waarna de stad door de Israëlische autoriteiten zal worden overgenomen. De deskundige van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken voor Arabische aangelegenheden. Elias Sassoon, zal deze week naar Parijs vertrekken, om daar po litieke besprekingen met Arabische vertegenwoordigers te voeren, welke ten doel hebben de weg te banen voor een definitieve vredesregeling tussen Israël enerzijds en de leden van de Arabische Liga anderzijds. Een 49-jarige ijzerwerker te Amsterdam is Zondagmorgen van een tien meter hoge steiger geval len. De man overleed na aankomst in het Binnengasthuis. In de brief aan de bisschoppen zou de kardinaal hebben geschreven, dat hij in het belang van een dergelijk compromis tussen kerk en staat zou arbeiden, indien hy onder hen was. Enkele bisschoppen waren van oor deel. dat zij niets kunnen doen zon der toestemming van het Vaticaan. In regeringskringen wilde men al leen zeggen, dat men nog steeds het zelfde standpunt innam. De Hongaarse regering heeft Za terdag een „zwartboek" uitgegeven, dat 186 bladzijden omvat en een woordelijk verslag van het proces- Mindszenty geeft. In de inleiding er van zijn de artikelen van de Weste lijke pers en het commentaar van radio-Vaticaan opgenomen. In Amsterdam had Zondag een protestbijeenkomst plaats van achttienduizend katholieke jongeren uit geheel Nederland, die demon streerden tegen de veroordeling van kardinaal Mindszenty. Deze bijeen komst. die in het RAI-gebouw werd gehouden en waar mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd", pater Jclsma uit Den Haag en de heer Michel Debats, vice-voorzitter van dc jongerenorganisatie van de KVP, het woord voerden, zond telegrammen aan de Paus en aan kardinaal Dc Jong. Ook te Rome werd gisteren nog een grote demonstratie gehouden te gen de veroordeling van de Hon gaarse primaat. Op net Sint Pieters plein waren naar schatting 250.000 mensen bijeengestroomd om een openluchtmis bij te wonen, die geleid werd door mgr. Traglia, de bisschop van Rome. Paus Pius XII legde tij dens deze bijeenkomst zijn vijfde persoonlijke verklaring over de zaak-Mindszenty af. Dienstplichtigen, bestemd voor marechaussee Een aantal dienstplichtigen van de lichting 1949-1, dat thans hier te lande voor eerste oefening in werke lijke dienst is, zal kunnen worden toegelaten tot een eerste vrijwillige verbintenis als beroepsmilitair met bestemming voor het wapen der ko ninklijke marechaussée, zo heeft de minister van oorlog bepaald. Ook degenen die bestemd zijn voor uit zending naar Indonesië of voor op leiding tot enige rang of tot een bij zondere functie kunnen hiervoor in aanmerking komen. Televisie uit Eindhoven te Zwolle ontvangen Op de 80 meter hoge Zwolse „Pe perbus" neemt de heer B e k i u s, een Zwolse electrotechnicus, thans proeven met een televisie-apparaat. Men heeft ontdekt, dat de experi mentele televisie-uitzendingen van Philips te Eindhoven, die eigenlijk berekend zijn op ontvangst binnen een straal van veertig kilometer, in een enkel geval ook op grotere af stand kunnen worden opgevangen. De ontvangst van de beelden te Zwolle (100 km. van Eindhoven) was weliswaar niet glasscherp, maar men kon onderscheiden wat de te levisiezender vertoonde. Felle brand vernietigt boerderij en veestapel Zaterdagmorgen vroeg ls een felle brand uitgebroken in de boer derij van M. van den Eynden te Lierop (gemeente Someren). Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de bewoners zich nog maar nau- welyks in veiligheid konden stellen. De gehele boerderij met de inven taris en de veestapel, bestaande uit zes koeien en twee varkens, ging verloren. Alleen een paard kon wor den gered. De brandweer van So meren was spoedig ter plaatse, maar toch te laat om hulp te bie den. De oorzaak van de brand is on bekend. Tsjiang Kai Sjek wil terugkeren Zaterdagavond werd te Nanking medegedeeld, dat Maarschalk Tsjang Kai-Sjek zich weer zou gaan bemoeien met de in de war geraakte zaken van de Chine se regering. De berichten uit China spreken nog steeds over spoedig op handen zijnde vredesonderhandelingen tus sen de nationalisten en communis ten. Deze zijn echter nog altijd niet begonnen. De Chinese wetgevende vergade ring heeft besloten, haar zetel weer van Kanton naar Nanking te verplaatsen, omdat Nanking „theo retisch" de hoofdstad is gebleven en er geen onmiddellijke commu nistische bedreiging voor de stad schijnt te bestaan. „Vierde prinsenkind" doet mooi werk Dit jaar 4500 kinderen gratis vacant ie De stichting „Het Vierde Prin senkind" zal ook in dc komende zomer aan duizenden oorlogswezen, halfwezcn en lichamelijk door do oorlog getroffen kinderen, die ons land telt, een gratis vacantie aan bieden. De overheid heeft ook voor dit jaar alle mogelijke medewerking toegezegd. Een aantal vacantle- oordon. kampen van de D.U.W.. ls ter beschikking gesteld. Honderden geschoolde jeugdleiders en -leid sters. doktoren, verpleegsters, enz. hebben con amore hun mede werking toegezegd. Het bestuur schat, dat dit jaar ongeveer 41500 kinderen aan do zomerkampen zullen deelnemen, terwijl bovendien ongeveer 200 jeugdige oorlogsinvaliden zullen worden uitgezonden naar een spe ciaal daartoe Ingericht vacantie- oord. Visa voor Oostenrijk De K N.A.C. meldt dat sedert 1 Januari 1949 de Geallieerde Raad te Wenen aan de Oostenrijkse Staat machtiging heeft verleend om aan hen die Oostenrijk wensen te be zoeken, rechtstreeks visa af te ge ven. Het Oostonrijks Gezantschap en de beide Oostenrijkse consulaten-ge neraal te Amsterdam en Rotterdam kunnen aan ieder, die in het bezit is van een geldig Nederlands paspoort, het Oostenrijkse visum onmiddellijk afgeven. De betrokkene kan, indien hij via Duitsland wil reizen, daarna de vergunning daartoe bij het Per mit Office. Parklaan 17, te 's-Gra- venhage aanvragen, die deze even eens direct zal afgeven. Spoorboekje dikker en... duurder Het spoorboekje zal met ingang van de zomerdienst 1949 in ccn veel betere uitvoering en in een handiger formaat verschijnen. Door uitbreiding van de dienst en het vermelden van aanzienlijk meer aansluitingen (waaronder de be langrijkste Benelux-aanslui tingen) wordt de omvang thans 192 pagi na's bij formaat 12'/2 Xl'Vi cm. De Oude vrouw doodgereden op straatweg onder Baarn In de nacht vnn Zaterdag op Zon dag jl. werd op de rijksstraatweg AmersfoortAmsterdam onder de gemeente Baarn het lyk aangetrof fen van een 80-jarige vrouw, die in nachtgewaad haar woning had ver laten. Het lyk vertoont sporen, die er op wijzen, dat zij door een motor rijtuig is aangereden. Vermoedelijk treft de bestuurder geen schuld. De hoofdinspecteur van politie te Baarn. verzoekt een ieder, die inlichtingen kan verstrekken over dit ongeval, zulks te willen doen aan het bureau vr.n politie te Baarn. Nicaragua en Costa Rica leggen geschil bij Costa Rica en Nicaragua zijn over eengekomen, een einde te maken aan het grensgeschil, dat sedert twee maanden tussen deze beide Midden- Amerikaanse landen bestaat en in het kader van het pact van Bogota een vrendschapsverdrag te sluiten. Maandag zal dit verdrag door de pan-Amerikaanse unie getekend worden. Dc polltic in het Ruhrgcbicd ls Za terdag begonnen met een grootscheepse jacht op ccn geheimzinnige vrouw, die na s Dy iormaai E5y2 Xïï'/z cm. ue igenten in .dienst zou nemen om pro- prijs wordt echter verdubbeld. „1. 'SS&Sft 0.50. Een groot aantal pamfletten met deze tekst werd vorige week in het Ruhrgc bicd rondgedeeld Tot dusver hebben zich te Keulen 4115 personen doen in schrijven als candldaat voor het wereld burgerschap Prins Ali Khnn en zijn Engelse echtgenote hebben elkaar Za terdag één minuut gezien in het bureau van de Parljse rechter, die hun echt- scheidingszaak behandelt. Zij wilden zich niet verzoenen. Binnen een maand kan nu de uitspraak worden tegemoet gezien. Dan zal prins All Khan met de Amerikaanse filmster Rita Hayworth trouwen Volgens de jongste cijfers zouden de Franse communistische vak verenigingen de laatste drie jaren bijna 4 millloen leden hebben verloren Een Amerikaans trocpentransportschip ving Zaterdag geheimzinnige S.O.S.-signalen op o.a. „Zij roken mij uit" en „men tracht mij te dodenMet spoed voer een torpedojager de haven van Gibral tar uit. Het mysterie werd opgehelderd toen een Amerikaans schip te Gibraltar aankwam en de marconist aan wol zette, die aan overspannen zenuwen leed De brandweer van Gainsborough rukte de zer dagen uit omdat er con brandmel ding binnenkwam van het nabijgelegen vliegveld Hemswell. Het bleek loog alarm te zijn. Dc luchtdruk van de pro peller van een opstijgend vliegtuig had het ruitje verbrijzeld voor een automa tische brandschel bij ccn hangar In een bioscoop in dc Britse sector van Berlijn heeft een aantal Poolse joden de premiere van dc film „Oliver Twist verhinderd. Zij drongen het theater bin nen en riepen: „Deze film is antisemie- tisch" Twee Amerikaanse doktoren hebben een middel tegen zeeziekte ge vonden. Het nieuwe product, is onlangs beproefd op een aantal soldaten, die zich per schip van New York naar Breinen begaven. Tijdens de overtocht, die bij zonder zwaar was. werd slechts 2 van de soldaten, die het middel hadden in genomen. zeeziek. Het middel kan ge bruikt worden om alle ziekten en on lustgevoelens In treinen, vliegtuigen, auto's enz. te voorkomen. Enorme brand teistert stad in Noord-Japan In de Noord-Japanse stad Nosjiro- minato heeft in de nacht van Zater dag op Zondag een enorme brand ge woed, die ongeveer 3000 huizen in de as heeft gelegd. Men wist Zondag avond nog niet. hoeveel slachtoffers er te betreuren waren, maar de pers berichten spraken van „zeer velen". Nosjirominato had een bevolking van 46.000 zielen. Ook in Akasji. 18 km. ten Westen van de stad Kobe, heeft een grote brand gewoed, die driehonderd hui zen verwoest heeft. Er zijn al nieuwe uitnodigingen Toen Fanny Blankers-Koen en haar man Zondagmiddag op Schip hol arriveerden, waren er niet veel vrienden om hen te verwelkomen. Het vliegtuig was namelijk twee uur vóór de vastgestelde tijd binnen ge komen. Ook de kinderen van het echtpaar Blankers waren er nog niet. Fanny Blankers had het erg druk met de douane, die veel be langstelling toonde voor haar Australische athletiek-tropheeën. Haar koffers waren vol geschenken en prijzen, die zij gedurende haar reis had verzameld. Sportvrienden hadden haar speelgoed voor de jonge Jan en Fanny meegegeven. Mevrouw Blankers wil nu voor lopig rust nemen. Zij heeft al weer een uitnodiging uit Jamaica om daar in April te starten, maar zij weet nog niet of zij op dit aanbod zal ingaan. Jan Blankers kreeg in Australië een aanbod van het gouvernement voor een vaste aanstelling als ath- letiek-instructeur. De condities zijn hem nog niet bekend. Zijn echtge note schijnt er evenwel niet veel voor te voelen zich in Australië te vestigen. De Australische journalis ten zijn verschrikkelijk nieuwsgie rig, zei Fanny nog. „Ze bellen je by nacht en ontij op en weten zelfs in je kamer door te dringen." f25.000 is er uit Op nummer 12696 van de staats, loterij is een prijs van f 25.000 gevallen. Weerbericht IETS MEER WIND Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond. Tijdelijk veel be wolking met voor namelijk in het noorden cn midden van het land hier en daar enige lich te regen of motre gen. Meest matige, langs de Waöden- knst vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Morgen overdag op de meeste plaat sen iets minder zacht dan vandaag. 22 Februari: Zon op 7 42, onder 18 06; Maan op 5.23, onder 11.51.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1