mmm Beiaardiers kwamen bijeen in Amersfoort „Boys" versloeg vinnig VVY in eigen huis Woonwagenbewoners hebben eigen voetbalclub Muzikanten wedijverden op hun instrumenten Competitie-standen „Mijn zoon, de dokter" voor de KAB H. Reichsmann overleden Groot toneel bracht „Allerzielen" ÉÉN DING=NEEM SWING? Goede resultaten handbalgroep 2 Maandag 21 Februari 1949 STADSNIEUWS In „De Wapenroem" te Amers foort werd Zaterdagmiddag; een algemene ledenvergadering van de Nederlandse Klokkenspel Vereni ging gehouden. Het was de nog plaatselijke afdeling „Vrienden van de Amersfoortse Beiaard" die zorg had gedragen voor de ont vangst van een dertigtal, bij de Nederlandse Klokkenspel Vereni ging aangesloten, beiaardiers. Ter gelegenheid van deze bijeenkomst bespeelde de stadsbeiaardier M. v d. Werf, gedurende een lialf uur het carillon van de Lange Jan. De vergadering werd geopend door dc heer T. van Balkom, beiaardier van de St. Jan te 's Her togenbosch cn waarnemend voor zitter van de N.K.V. Hij memo reerde het grote verlies dat de vereniging vorig jaar leed, door het verscheiden van haar voorzit ter, dr. J. Caspari. De heer van Balkom prees in een korte her denkingsrede het vele werk, dat de overledene gedurende meer dan 22 jaar in dienst van de Ne derlandse beiaardierkunst had ver richt. Uit de verslagen bleek dat de N.K.V. kerngezond is. De secretaris de heer Gorter te Amsterdam deelde mede, dat bin nenkort op het Mechelse carillon een herdenkingsconcert voor de heer Casparie zal worden gegeven. Een uitvoerig punt van bespre king vormde de positie der Ne derlandse beiaardiers. Enkele spre kers uitten hun teleurstelling over het feit, dat verschillende ge meentebesturen de belangen der beiaardiers uit het oog hadden verloren. In dit verband wees een der aanwezigen op de concerten, die een tweetal Belgische beiaar diers vorig jaar tegen vergoeding der reis- en verblijfkosten in en kele plaatsen van ons land hadden gegeven. Deze spreker betreurde deze gang van zaken, aangezien dit een ernstige en nadelige con currentie betekent voor de Neder landse beiaardiers. Het bestuur werd vervolgens als volgt samengesteld: dr. W. v. d. Eist (Utrecht), voorzitter); de heer Wilbrennink (Utrecht) twee de voorzitter); D. S. Gorter (Am sterdam (secretaris); H. B. E. War- Feesten voor de vasten goed ingezet Vlak voor Vastentijd is het voor de Katholieke verenigingen een drukke tijd. Dan worden er feest jes georganiseerd, toneelstukken opgevoerd en carnavals gehouden. De K.A.B., afd. St. Henricus, be gon Zondagavond in het parochie huis aan de Paulus Borstraat met een gezellige carnavalsavond. De RK. Toneelvereniging „St. Gene- sius", voerde onder regie van Ger Kruyver de comedie in drie be drijven „Mijn zoon de dokter" van Piet Mossinkoff op. St. Genesius is er ten volle in geslaagd de toe schouwers een avond vol jolijt aan te bieden. Maurits Koolzaad (Joop Welp) een zakenman uit het beste hout gesneden heeft een vriend, Jacob de Vries (Jos Rypert), waaraan hij verknocht is. Met hem bespreekt hij zijn plannen en zijn gedachten. Kortom, alles wat in het huisgezin van Koolzaad voorvalt is aan Ja cob bekend. De vrouw van Kool zaad, Rebecca (Wynie v. d. Hey- den) wil niets van Jacob weten, omdat een gewone slager zoals hij niet in hun milieu thuis hoort, èri omdat hij een knappe zoon heeft, die tot dokter gepromoveerd is en verkikkerd raakt op haar dochter Lea (Ida van Loon). Maar al stelt zij allerlei pogingen in het werk om die te scheiden, toch komt alles dank zij Jacob en Maurits, terecht. Goed spel werd geleverd door Joop Welp, als de listige zaken man, zijn neef Bram (Paul Beau fort), die op de centen van zijn oom uit is, Rebecca, die er slag van heeft haar man tot een pantoffel held te maken en Jacob de Vries, de rentenierende ex-slager die alles in het werk stelt, om zijn zoon de dokter een vrouw te geven, die goed in de centen zit. De decors van de heer van de Bley pasten uitstekend bij dit stuk. De grime van Leo Grootkop was als altijd goed. Geslaagd familiefeest van Z.U.T. De Familiefeesten van Z.U.T. zijn meestal van goed gehalte. Zo was het ook Zaterdagavond, toen het Z.U.T. bestuur de P.T.T.-mannen had uitge nodigd om het hun cabaret-groep op te treden. Het feit, dat Z.U.T. de wissel beker gewonnen had, mocht niet onge merkt voorbijgaan. In het intieme zaal tje van de Academie dc Danse aan dc Langestraat was het dan ook een ge zellige drukte. Een woord van eer aan het P.T.T.-cabaret, dat ook niet elke dag op de planken staat, is hier wel op zijn plaats. De stemming was uitstekend en de bezoekers toonden zich dankbaar. Dit bleek wel uit het dankwoord van de voorzitter. Hi| zei: „Er is een loterij met nieten en prijzen. Wi| hebben van avond als „prijswinnaars" een grote prijs uit dc amusementsloterij getrokken. Het was een aantrekkelijk programma, dat dc P.T.T. liet zien. Ernst en luim wisselden elkaar ir. een flink tempo af. Geen hiaat w'as er te vinden. De schets jes gingen er als koek in en toen dc finale was opgevoerd, zorgden dc „Nightbreakcrs" ervoor, dat dc wande laars hun spieren konden beproeven op de dansvloer. naars (O ver veen) tweede secreta ris); de heer Teygeler (Nijkerk) penningmeester; mej. Bijtelaar (Amsterdam) bibliothecaresse; T. van Balkom ('s-Hertogenbos) lid. Na deze bestuursverkiezing droeg de heer Van Balkom de voorzit tershamer over aan de nieuwe voorzitter dr. van Eist. Deze was van mening, dat de Nederlandse Klokkenspel Vereniging een tijd perk van grote bloei tegemoet kan gaan, aangezien de Nederlandse beiaardiers een eigen plaats heb ben weten te veroveren en niet meer behoeven onder te doen voor Belgische of Franse collega's. Aan het slot van de vergadering dankte de heer Warnaars namens alle aanwezigen de Amersfoortse Klokkenspel Vereniging voor het concert, dat door de stadsbeiaar dier tijdens de vergadering werd gegeven. Te Amersfoort overleed op Zondag J.l. In de leeftijd van 77 Jaar de heer H. Reichmann De overledene die in dc Jaren rond 1900 eigenaar was van restaurant ..De Poort van Cleef", liet in 1905 hotel Monopolc" op het Stationsplein bou wen. Het stationsgebouw stond toen nogaan het smalle pad. Dc heer Reichmann bleef tot 1918 de leiding van dit hotel behouden, daarna ging het over in handen van de familie Van Ipcren, die ook nu nog hotel ,.Mono- pole" exploiteert. Het stoffelijk overschot van de heer Reichmann wordt op Woensdag 23 Fe bruari a s. t12 uur op ..Rusthof' ter aarde besteld. Noteert U even GRAND THéèTRE: Snouckaertlaan. Tél. 4632. „Vrouwen in de nacht". Aanvangstijden Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel. Tel. 6572. „De zoon van Robin Hood" Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: „Met re volver en Zweep" vooraf „Wie doodde van Loon". Aanvangs tijden: Vrydag en Zaterdag 2.30. 6 45, 9 uur. Zondag 2, 4.15, 6.45 r en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. „Achter de wolken schijnt de zon" De betiteling „volkstoneel" vloeit ons uit de pen nu we gaan schrij ven over de opvoering van het toneelspel „Achter de wolken schijnt de zon" door de toneel groep „De Diesel", Zaterdagavond in Amicitia. En we bedoelen dan volkstoneel in de ware zin van het woord. Toneel dat het publiek recht in het hart treft, dat qua milieu en probleemstelling voor publiek en spelers op het juiste niveau ligt cn dat gedegen in el kaar zit. Regisseur J. F. van Maas kondigde het in zijn toespraak vooraf al aan: er zou een stuk wor den gebracht, de spelkwaliteiten van dit ensemble waardig. We zijn verheugd uit die speech te hebben kunnen horen, dat ons oordeel toch wel op prijs wordt gesteld. Nog meer blijdschap was er in ons, naarmate het spel vorderde en wij zekerheid kregen dat de keuze een zeer juiste was. Er viel te genie ten van de rake typeringen, van de nimmer geforceerde dramati sche scènes en van de uitstekende vertolkingen. J. Rijnders was een levensechte kruidenier, die overal en altijd de zon door de wolken ziet schijnen. Mevrouw van Mid- lum gaf een uiterst gevoelige en zeer sympathieke moedervertol king. Vooral haar „stille spel" was van uitnemend gehalte. Om deze figuren bewogen zich de andere spelers met evenveel overgave aan dit lang niet gemakkelijke stuk als we van hen verwachten. Bloemen hulde voor de dames en voor dc heer J. Rijnders, die voorlopig af scheid neemt van „De Diesel", be sloot de voorstelling, waarvoor het publiek langdurig en krachtig ap plaudisseerde. Leo Grootkop ver zorgde de grime. Op het bal na berustte de leiding bij Joe Krij- nen, die met zijn band ook de muziek verzorgde. IJsselsteiners konden Advertentie „De Trekvogels" gaan om beker spelen 1ZOETBAL wordt niet alleen gespeeld op mooie sportvel den met overdekte- en staan- tribunes. Voetbal wordt ook ge speeld op straten cn plaeinen en op hobbelige veldjes. Zo'n hobbelig veldje is er hier in Amersfoort bij het woonwa genkamp. Daar ivordt Zaterdags middags en Zondagsmiddags druk gevoetbald. Wij zijn er eens gaan kijken en hebben hier en daar een praatje gemaakt. En van wat we hoorden en zagen stonden we paf! In het Amersfoortse woonwa genkamp bestaat al enige tijd een (bijna echtevoetbalvereni ging. „De Trekvogels" is de vaam. Deze club is niet aange sloten bij de KNVB. Dat kan trouwens ook moeilijk, omdat de spelers geen vaste verblijf plaats hebben. Maar een bestuur een elftalcommissie en twee elf tallen. die zwart-wit als kleuren hebben, zijn er wel. De leden van De Trekvogels" betalen twee kartjes contributie in dc week. Dat is een heel be drag, maar er staat tegenover, dat er by de wedstrijden geen entree-gelden worden geheven. Tegenstanders zijn er genoeg. De gehele ivinter is er al gevoet bald tegen elftallen uit de woonwagenkampen in Soester- berg. Apeldoorn, Nijmegen, Am sterdam. enz. JVJ AAR nu gaat binnenkort het gróte gebeuren. Dan wordt er een bekercompetitie gehouden tussen Amersfoort, Apeldoorn, Nijmegen en Am sterdam. Dat wordt iets. Als Amersfoort naar Nijmegen of zo moetdan wordt er een bus ge huurd en misschien gaan de supporters wel, zoals dat al ge beurd is, met woonwagen en al naar de Keizerstad. Belangstel ling voor de thuiswedstrijden van de Trekvogelsis er vol doende. Toen er drie weken ge leden een wedstrijd tegen Nij megen werd gespeeld, stond er zeker 300 man langs het lijntje! Op onze foto ziet u van links naar recht voorzitter C. W. v. d. Vorst, aanvoerder L. v. Boxtel en het lid van de elftalcommis sie G. v. d. Mast. Opbrengst collecte „Zandbergen" De ten bate van het Jubilerende ..Zandbergen" op Zaterdag J.l. gehou den collecte bracht tot vreugde van de organisatoren een bedrag dp van f 2517.33 Men is de Amersfoortse burgerii voor deze offervaardigheid zeer erken telijk. Aanvullingsagenda raad Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 22 Februari 1949 des avonds om 7 uur is de volgende aanvullings agenda verschenen. 30. Voorstel van B. en W. om tegen de weduwe W. Jeths een rechtsgeding aanhangig te maken tot ontbinding der huurovereenkomst betreffende het hotel Oud-Lcusden. 31. Benoeming van dc bestuursleden van de „Stichting tot oprichting cn in standhouding van medisch-opvoedkun- dige bureaux" (gedrukte verzameling nr. 33). 32. Voorstel van B. en W. tot vast stelling van het bedrag, dat per leer ling voor dc openbare lagere scholen wordt beschikbaar gesteld ingevolge ar tikel 55bis van de lager onderwijswet 1920. zulks voor de vergoeding aan de bijzondere schoolbesturen (gedrukte verzameling nr. 35). Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan heeft Groot Toneel in dit jubileumjaar enkele toneeluitvoe ringen op haar programma ge plaatst, waarvan de eerste, „Aller zielen" van Herman Heyermans, Zaterdag in het clubgebouw ten to nele werd gebracht. Groot Toneel heeft het de laatste jaren zeer moeilijk gehad, maar door volharding is men de moeilijk heden te boven gekomen en waar schijnlijk zal men gedacht hebben: in het jubileumjaar zullen we eens laten zien wat we kunnen. Om meteen maar met de deur in huis te vallen: „Allerzielen" was voor Groot Toneel een te zware op gave. Om een veeleisend toneel stuk als „Allerzielen" van Herman Heyermans te kunnen spelen is het niet alleen noodzakelijk de tekst te leren. Zouden pastoor Nansen en pastoor Bronk, die een grote prin cipiële strijd streden, werkelijk op zo'n sentimenteel zangerige toon elkaar bestreden hebben? Neen, het spel boeide het publiek dan ook geenszins. Rita konden wij eerst in het der de bedrijf aanvoelen, toen sprak het moederhart en speelde mej. Bau- haus aanvaardbaar, evenals de koster (G. Brandsen), die voor zijn rol geknipt was. Groot Toneel heeft zijn best ge daan. Er was een goede rolvastheid na een enigszins aarzelend begin en we kunnen zeggen, dat Groot To neel over goede krachten beschikt, maar toch.... we hadden liever gezien dat regisseur Christ met de keuze van zijn stuk wat bescheide ner was geweest. Speelsters en spelers kregsn een bloemenhulde en een dankbaar applaus van het talrijke publiek. Op de muziek van Jan van Loo en zijn band werd nog enige uren ge zellig gedanst. Zondag werd, eveneens voor een geheel gevulde zaal, een heropvoe ring gegeven. Boekenexpositie in openbare leeszaal Ter gelegenheid van de „Boeken week 1949" zal in de Openbare lees zaal en Bibliotheek Muurhuizen 9 een tentoonstelling worden gehou den van werken van moderne Ne derlandse schrijvers. Deze expositie samengesteld uit eigen boekenbezit behalve gedich ten en letterkundige studiën een col lectie na-oorlogse romans, waaronder de nieuwe aanwinsten der biblio theek van de laatste anderhalf jaar. De tentoonstelling is voor het pu bliek geopend: Maandag 28 Februari 25 uur. Dinsdag 1 Maart 25 en 710 uur en Woensdag 2 Maart 2 5 uur. Na Tsjechoslowakije. dat te Stockholm het wereldkampioenschap ijshockey behaalde met S punten, volgt Canada met 6 punten. zelfs de eer niet redden „Op naar IJssclstcin" was het devies van Amersfoortse Boys en de grote schare trouwe supporters, die de reis per bus. fiets of auto maakten om hun favorieten „mo rele bijstand" te verlenen in de be langrijke match tegen de grote con current VV1J. Dc „weg terug" is een waar plezierreisje geworden: immers dc blauw-witten hebben het stoute stukje uitgehaald de lei der op eigen terrein een overtui gende en verdiende 4—0 nederlaag toe te brengen. Het was meer dan de mecsten had den durven hopen Door dit resultaaj en door de 9—2(f) overwinning van Amsvorde is het thans vrijwel zeker, dat de uiteindelijke strijd om het kam pioenschap een Amersfoortse .aangele genheid zal worden. Het is een hard voetbalgevccht ge worden. Gelukkig heeft dc scheidsrech ter de teugels goed in handen kunnen houden waardoor excessen voorkomen konden worden, hoewel aan beide zij den sommige spelers lichte verwondin gen opliepen. Zo heeft J. Christ het grootste gedeelte van de tweede helft op halve kracht moeten spelen. Na een zenuwachtig begin herstelden onze stadgenoten zich het eerst. Reeds na zes minuten kwam een pracht sco ringskans. F. Kraak was alleen door de verdediging gebroken, doch werd op het moment, dat hij wilde schieten, op ongeoorloofde wijze ten val gebracht. De arbiter weifelde, maar liet doorspe len. Deze tegenslag ontmoedigde de blauw-witten echter niet en zij bleven goed aanvallen. De verrassende, echter zeldzome uitvallen van de thuisclub be zorgden Hoek c.s. enkele gevaarlijke ogenblikken. Na ongeveer 18 min. omspeelde Kraak op handige wijze enige tegen standers, waarna hij fraai door gaf naar W. Jansen. Deze aarzelde niet en schoot hard en onhoudbaar in (0—1). Kort daarop kon doelman Van Breu- kelen een hard schot van Dc Braber nog maar net ovcrtippen. Aan dc andere kant redde velthuizen door het de toestormende linksbuiten Adelaar onmogelijk te maken van dicht bij in te schieten. Deze gevaarlijke, maar ook soms on sportieve WIJ-cr, genoot een speciale bewaking van A. Peters en heeft daar door de gehele wedstrijd bijna niets „Tempo"-personeel vierde feest Zaterdag hield in 's Prinsenhof te Soesterberg, de personeelsver eniging van „Tempo" een bonte avond speciaal voor leden en do nateurs. Na het openingswoord van de voorzitter der vereniging, de heer Gerth, waarin deze de clementie inriep voor het spel van de pas opgerichte toneelvereni ging, begon de revue „Op Rol letjes". Revue is misschien wat groots uitgedrukt doch de naam „Op Rolletjes" hebben de spelers waar gemaakt. In aanmerking ge nomen dat een aantal spelers voor het eerst voor 't voetlicht kwam, mogen we zeggen, dat er aardig spel is geleverd. De regisseur, de heer Nachtegaal, had eer van zijn werk. Na de opvoering van de verscheidene schetsjes, welke wer den afgewisseld door zang en mu ziek door twee jongedames met accordeons, dankte de voorzitter alle medewerkenden voor hun prestaties. Ieder ontving een bloe menhulde. Ook de directeur van „Tempo", de heer Kochheim, werd met een cadeau verrast. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van de heer Koos v. d. Velde. HET ZWEEDSE MESJE De Amersfoortse voetballiefhebbers kunnen over de resultaten van de afgelopen Zondag niet klagen. Alle plaatselijke clubs wonnen. Aller eerst valt de 32 zege van HVC op de kampioenscandidaat AFC op. Maar ja, AFC had zowel tegen Velox als tegen HVC een malse revanche uitgelokt en die is dan ook gekomen. DWV, dat zelf met 21 van Velox won, staat nu aan de kop. Zaandijk en Vriendenschaar deelden de pun ten en vergrootten daarmede hun eigen gevaar. Amersfoortse Boys leverde een zeer goede prestatie door de rivaal VVY met maar Uc/st 40 te verslaan. Maar ook Amsvorde bleek een serieuze kampioenscandidaat te zijn en versloeg Stichtse Boys met maar liefst 92. Een van beide plaatselijke clubs zal waarschijnlijk wel kam pioen worden. Maar wie zal dat zijn? Quick versloeg de hekkensluiter IJFC met 30. terwijl Voorwaarts zich door de 10 overwinning op Woudenberg als kampioen aan meldde. De standen zijn: DWV AFC Spartaan Elinkwijk HVC Velox Volendam WFC Vriendenschaar 19—13 Hilversum 1911 Zaandijk 18—9 19—28 19—27 18—24 19—23 19—19 19—19 18—17 19—16 WA AP WC Zeist Meteoor APGS EMM HMS BFC RUC DEC 18—31 18—23 18—21 17—20 18—17 18—16 17—15 18—15 18—12 18—8 18—29 18—29 19—28 19—28 19—18 A. Boys Amsvorde VVY DEV Stichtse Barneveld 1316 Saestum 1915 Zw. Vooruit 19—15 Brrodes 19—13 St. Boys 19—10 Vr.wijk 19—5 Voorw. GW Zebra's Utrecht Nyenr.des SEC Quick JSV PVC Woudenb. YFC 19—32 19—27 18—26 18—22 18—21 19—19 19—17 19—15 19—12 18—7 18—6 Solistenwedstrijd slaagde uitstekend „Deze solistenwedstrijd beoogt de studie op het instrument aan te wakkeren cn na behoorlijke studie zich als solist te laten be oordelen door ervaren musici Hierdoor wordt bereikt, dat de deelnemers zich extra inspannen om zich van hun beste zijde te laten horen", aldus sprak de voor zitter van de „Contact-Commis sie" der plaatselijke muziekver enigingen, de heer J. v. d. Linden, bij dc opening van de Zaterdag in het KAB-gebouw gehouden solis tenwedstrijd. ,.Het komt niet aan op de prestaties", zo vervolgde de heer Van der Linden. „Wat be langrijker is, is de zelfbevredi-l ging. U hebt enige durf getoond, solisten, en ge hebt de drempel der gemakzucht overschreden. Uw orkest zal de vruchten j^n deze belangrijke stap plukken Na deze woorden was de daad aan de eerste solist. Niet minder dan 35 solisten hadden zich aangemeld en de instrumenten varieerden van bas tot hobo. De solisten waren leden van de muziekverenigingen Wils kracht, Hosanna. Amersfoortse Mu ziekvereniging, H J. Hcgheraat. de Postharmonic. Excelsior en het Po litie Muziek Gezelschap ,De Harmo nie". Er waren jongens van om streeks 10 jaar. die op een clarinet of althoorn het Nonnenkoor uit Ca sanova of Santa Lucia ten gehore brachten, maar er waren ook vele ouderen die vanzelfsprekend een beter inzicht hadden van nuance ring, zuiverheid, tempo of opvat ting van het door hen gekozen mu ziekwerk. Het mag evenwel een verheugend verschijnsel genoemd worden, dat zo vele jongeren toon den, tot welke prestaties zij in staat zijn. De jury. bestaande uit de Amers foortse musici J. S. v. d. Werf en H. Lurcman, heeft geen gemakke lijke taak gehad bij het beoordelen der solisten. 35 Deelnemers waren gerangschikt in vier afdelingen en een ere-afdeling. Uit de door de jury toegekende puntenwaardering bleek, dat het krachtsverschil in de afdelingen onderling niet groot was. Over het algemeen kan gezegd worden dat deze eerste solisten-wedstrijd in Amersfoort in alle opzichten is ge slaagd. Uitslagen De uitslagen der solisten-wed strijd luiden als volgt: ere-afdeling: W. v. d. Linden Johzn. (B. clarinet) 91 punten, tweede prijs; H. F. v. d. Linden (Bariton) 97 punten, eerste prijs: Theo v. d. Linden (alt sax.) 97 punten, eerste prijs; J. Jetten (trombone) 92 punten, tweede prijs en J. v. d. Linden (hobo) 101 pun ten eerste prijs. Eerste afdeling: A. J. Donath (hoorn) 70 punten, derde prijs; Joop van der Linden (trom pet) 88 punten, tweede prijs; B. G. Bouhuys (tuba» 102 punten, eerste prijs; W. van der Linden (B clari net) 85 punten, tweede prijs: J. Baarda (bas) 104 punten; eerste prijs: Tweede afdeling: H. Gerth (alt sax) 85 punten, tweede prijs: Ant. J. J Adelaar (Gr. fluit) 102 punten, eerste prijs: T. van Asselt (Piston) 87 punten, tweede prijs: G. A. W. Burgers (piston) 90 pun ten. tweede prijs; J. Meyer (gr. fluit) 112 punten met lof der jury, eerste prijs: J» den Ouden (B. cla rinet) 116 punten met lof der jury. eerste prijs. Derde afdeling: Ph. Schippers (bugel) 91 punten, twee de prijs: W. Maarseveen <B. clari net) 99 punten, eerste prijs: Joh. v. Asselt (trombone) 87 punten, twee de prijs: C. den Ouden (B clarinet) 112 punten met lof der jury eerste prijs: B. Wolfkamp (tenor sax) 90 punten, tweede prijs: E. Bouman (alt sax) 89 punten, tweede prijs: K. van Zwol (piston) 96 punten eer ste prijs: J. den Ouden en C. den Ouden (B clarinet) 112 punten met lof der jury eerste prijs en J. van Keken en W. Smit <B clarinet» 77 punten, derde prijs. Vierde afde ling: Gertje van der Linden (Es. clarinet) 72 punten, derde prijs; Henkie van der Linden (althoorn) 97 punten eerste prijs: A. Steenbeek (bugel) 66 punten, derde prijs; J. Mikkers .althoorn) 106 punten, eer ste prijs; J. Schmidt (bugel) 66 pun ten derde prijs; J. Wcrnsen (Ie bu gel), E. Wernsen (2e bugel), B. W. Mulder (bariton) en J. Petersen (althoorn) 78 punten derde prijs. Het hoogst aantal punten dat be haald kon worden bedroeg 120. Opvoeding tot huwelijk Voor de Dageraad sprak Zondagmor gen de heer J. F. W. Henschel, psycho- bionoom te Amersfoort, in het Volksge bouw over Opvoeding tot het huwelijk. Na geconstateerd te hebben hoe een steeds groter wordend percentage der huwelijken momenteel door echtschei ding wordt ontbonden cn gewezen te hebben op de aanhangig gemaakte wetsvoorstellen om echtscheiding in de toekomst te bemoeilijken besprak de in leider de noodzaak door betere voor- lichUng de jeugd „levensbewust" te maken. Haar behoort het besef te wor den bilgebracht dat slechts een goede keuze kan lelden tot een duurzaam ge lukkige echtverbintenis. kunnen uitrichten. Jammer was dat dc vele overtredingen het spel ophielden en minder fraai maakten. Kort voor rust scoorde Dammer nog bijna. Zijn schot ging echter over, In de tweede helft trokken onze stad genoten wederom ten aanval. Een voor zet van Christ, een schot van Kraak doch de doelman stopte fraai. Onze stadgenoten streden enthousiast en er waren in dc diverse linies geen zwakke plekken. De Braber liet zich van zijn beste zijde zien. was zeer actief en gaf de bal steeds goed en tijdig door. In dc achterhoede schitterde Jekel, die steeds maar weer overal opdook waar gevaar dreigde. Na een goed kwartier had Christ een goed aangegeven bal van Jansen maar voor het inleggen het geen prompt geschiedde (0—2). Dc gastheren gaven echter nog steeds geen krimp en bleven fanatiek en vol energie doorzetten. Bij een gevaarlijke scrimmage voor het Boys-doel kon Hoek nog maar net redding brengen. Na een half uur weer een boys-doel punt. Een combinatie Jansen-Kraak bracht 3e stand op 03. Toen was dc zaak wel „bekeken". Grote vreugde heerste in het suppor terskamp. Kort voor het einde werd aan alle eventuele „onzekerheid" een einde gemaakt. Na een Bovs-aanval plaatste Kraak zo'n klein, zacht roller- tje langs de WIJ doelman een het was 0—4. Alle lof voor de blauw-witten. Zij hebben er hard en goed voor gewerkt. Het eerste van de „laatste loodjes" heeft niet té zwaar gewogen! Alleen de begroting is niet sluitend In de jaaroverzichten van de „Handbalgroep Amersfoort" is een optimistische toon merkbaar. De resultaten van de gepromoveerde elftallen zün zeer goed geweest en zowel het eerste heren- als dames elftal eindigen op een goede plaats op de ranglijst. Daarenboven is een grotere popu lariteit voor de handbalsport waar te nemen. Niet alleen dat de wed strijden steeds meer publiek gaan trekken, doch ook de uitbreiding van het aantal spelers is verheu gend. Het zal in de nieuwe compe titie mogelijk zün met meer elf tallen uit te komen. Deze grotere populariteit wordt vooral ook op de scholen, waar steeds meer de handbalsport wordt beoefend, aangekweekt. Het ligt in de bedoeling om met één of meer jeugdelftallen deel te nemen aan een competitie, welke naar alle waarschijnlijkheid zal worden ge houden voor de scholen. Voor deze •competitie wordt overleg gepleegd met de Amersfoortse Sportstichting en de A.B.v.L.O. Door het vlotte verloop van de competitie 1943/49 zal het mogelijk zijn een Jia-competitic te organi seren met als hoogste inzet het kampioenschap van de Provincie Utrecht Hieraan zal door het eerste dames- en herenelftal worden deel genomen. Iets minder optimistisch is men ten aanzien van de financiën Op de, op Woensdag 23 Februari a.s. in het Volksgebouw te houden Jaarvergadering, zal de begroting voor 1949 worden ingediend. Deze begroting is niet geheel sluitend en het bestuur staat voor de moeilijke taak een nadelig saldo van 131.23 uit de weg te ruimen. Dat deze begroting niet sluitend is komt voor een groot deel door de uitgaven van 1000— voor de niéuwe kleedgelegenheid, de trots van de handbalgroep Ook de post reiskosten competitie", die voor het komende jaar op 850moest worden begroot in verband met uit breiding der elftallen drukt zwaar. Toch ziet men de toekomst nog niet zo erg donker in. Mogelijk dat dc inkomsten-post „Steunlijstcnfonds" hoger zal worden dan beraamd is. Het is thans zo goed als zeker dat de trekking van de grote ver loting. welke door ..Amersfoort" is georganiseerd, Woensdagavond, vóór de Jaarvergadering in het Volksgebouw zal plaats vinden. Turnen St. Hubertus-leden maten hun krachten Het was Zaterdagavond in de school aan de Paulus Borstraat in het Soesterkwartier een gezellige drukte. De R.K. Gymnastiekvere niging „St. Hubertus" hield in de gymnastiekzaal haar jaarlijkse on derlinge wedstrijden. Vorige week Zaterdag en Woensdag was men met deze wedstrijden voor de jon geren begonnen. Zaterdag turnden de adspirant dames en dames cn heren. Ook bij deze gelegenheid betreden de gymnasten elkaar. De jury had een moeilijke taak. De vrije oefeningen werden begeleid door gramofoonmuziek. Tijdens de wedstrijd veranderde deze gezelli ge drukte in een zenuwachtige spanning, maar toch werd er eer lijk partij gegeven. De gedetail leerde totaaluitslagen zijn: Meisjes van 12 en 13 jaar: 1. Truus de Dit 51.2 p. 2. H. v. Dijk 48.6 p. 3. Leni Burgers 47.4 p. 4. G. v. d. Bedam 45.4 p. Jongens van 12 tot 16 jaar: 1. Frans Tiemessen 47 p. 2. H. van Loon 42.4 p. 3. K. Boekenogen 42 p. 4. G. Wijnbergen 41.6 p. Meisjes van 14 en 15 jaar: 1. J. v. Beek 54.4 p. 2. B. Bley 53.6 p 3. J. Wijnands 53.2 p. 4. T. Wesse- ling 51.6 p. Adsp. dames: 1. Trees Wijnands 55.8 p. 2. Jopie Epskamp 55 p. 3. Sjaantje v. Wegen 53.4 p. 4. Henny Rijkers 48.4 p. Dames: 1. Conny Venrooy 59.4 p. 2. Fransje Venrooy 55.4 p. 3. Nol ly van Dordt 545.6 p. 4. Anny Vos 54.4 p. Heren: 1. K. Zwarthocd 69.4 p. 2. H. Lutgerink 64.8 p. 3. M. Staal 57.8 p. 4. P. v. d. Last 56.8 p. Aan de eerste prijswinnaars werden fraaie diploma's uitgereikt. 26 FEBR. 5 MAART 1949 Vraagt naar het geschenk! Leges-verordening De door dc Amersfoortse raad in No vember 1948 vastgestelde lcgesverorde- ning ls door Gedeputeerde Staten van Utrecht nog op enkele punten gewijzigd cn aangevuld. De wijzigingen zijn niet van ingrijpende aard. B. en W. stellen de raad voor overeenkomstig de wen sen van G S. de legesverordcnlng vast te stellen. Leusden Precario-verordening Het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft zich niet geheel kun nen verenigen met de door de Amers foortse raad vastgestelde precario-veror dening. Deze verordening zal op enkele punten nog moeten worden aangevuld cn gewijzigd. Daartoe bieden B. en W. de raad een wijziging op de verordening aan. Door deze wijziging zal o.m. de in ning van de precariorechten nader wor den omschreven. „Excelsior" brengt toch „Der Messias" Na de herdenkingsavond, ter na gedachtenis aan de heer Jan Bar telsman,. heeft de koorvereniging „Excelsior" de schouders weer moedig onder het werk gezet. Onder leiding van haar nieuwo dirigent, de heer Jan Coljé uit Utrecht, word1 „Der Messias" ver der gestudeerd en in het voorjaar uitgevoerd. Door de muzieklief hebbers zal het feit, dat Excelsior zich wil blijven handhaven, zeker gewaardeerd worden. Wij wensen het koor veel suces. Hooischuur uitgebrand Zaterdagavond omstreeks 18— uur ontstond er brand in de berg- en hooi schuur van de landbouwer B. aan do Voskuilcrweg te Leusden. Het vuur greep snel om zich heen zodat ln tijd van een ogenblik dc schuur in llchto laaie stond. Door snel ingrijpen van de brandweer te Leusden, kon het vuur beperkt worden gehouden, zodat het woonhuis en een op enkele meters afstand staande schuur, behouden wer den. Vastgesteld is dat een vierjarig kindje met lucifers speelde. Omstreeks 20 uur was de brand ge blust. De inhoud was niet verzekerd. Geslaagd feest van de Bavoorters Dc Bavoortse Buurtvereniging gaf Zaterdagavond in de grote zaal van Hotel ..de Mof" een feestavond, waar aan een onbekend cabaret uit Amers foort meewerkte. Deze bijeenkomst werd geopend door de heer Dros, die de wens uitsprak dat de Buurtvereni ging nog lange jaren mag bestaan en dat de leden de vergaderingen trouw bezoeken, waar nog wel eens iets aan hapert. Hierna kwam een groot gezelschap in de revue ,.Kant en Klaarop de planken, die het publiek ruim drie uur hebben vermaakt met hun schetsjes, accordconmuziek en cowboys songs. De brengers van deze laatste versjers oogstten een luid applaus cn beloonden dit applaus met een toegift Onder de bezoekers bevond zich ook de heer Kwint, burgemeester van Lcusdcn. Raad gaat vergaderen De raad van Leusden komt op Dinsdag 22 Februari om 9.30 uur in het gemeentehuis te Hamersveld in openbare vergadering bijeen. De volgende punten worden o.m. behandeld: Aanleg waterleiding Schutterhoeflaan; aankoop van grond ter verbetering van de S bocht in de Burgemeester de Beau- fortweg; verkoop van grond aan de Ned. Herv. Kerk te Leusden, ter uitbreiding van de begraaf plaats. Soest A. Buyterse gaat met pensioen De heer A Buyterse, directeur van het postkantoor te Vhssingen jsal 1 Maart de dienst met pen sioen verlaten. De heer Buyterse trad in 1904 'te Amsterdam in dienst der posterijen en werd op 16 Januari 1935 directeur van het kantoor te Soest, waar ook het be kende bijkantoor tegenover het paleis Soestdijk onder hem ressor teerde. In Juni 1938 volgde zijn overplaatsing als referendaris naar IJmuiden en tenslotte op 16 Janu ari 1944 de benoeming tot direc teur van het kantoor te Vlissingen. SECUtrecht 1—2 SEC en „Utrecht" bonden Zon dagmiddag de strijd met elkaar aan. Het spel ging een tijd gelijk op, doch in de 35e minuut kwam de linksbinnen van Utrecht alleen voor de SEC-doelverdediger en gaf hem geen kans (0-1). Na de doelwisseling waren de bordjes verhangen en wij zagen een uitstekend aanvallend SEC. Utrecht werd geheel in de verde diging gedrongen en meaig schot van Maassen, Westerveld en v. d. Horst ging juist naast of over. Er waren juist 20 minuten gespeeld, toen Evert v. d. Horst een bal voor het doel plaatste, O. Maassen schoot ineens in, precies over de handen van de keeper (1-1). Reeds 5 minuten daarna maakte de midvoor van Utrecht een doel punt en bezorgde Utrecht zo weer de leiding (1-2). ,De Toekom st"-BDC 01 De wedstrijd tussen De Toe komst uit Utrecht en BDC uit Soest, was een strijd tussen twee even sterke rivalen. BDC won met 1-0. „Soest Vooruit" vraagt een verkeershuis De V.V.V. „Soest Vooruit" heeft Burg. en Weth. dezer gemeente verzocht om van gemeentewege over te gaan tot de bouw van een verkeershuis, eventueel met wacht kamer voor autobuspassagiers, welk gebouw de V.V.V. dan voor redelijke prijs van de gemeente zou willen huren.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2