DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Noorwegen heeft thans zijn keus gedaan Perikelen bij vorming van Westduitse staat Joodse Berlijners in actie tegen „Oliver Twist" Prae-historische skeletten gevonden te Maastricht „Wij koppelen onze veiligheid vast aan Atlantisch Pact" zegt dr. Lange Op ik kühhsd Regering zet er spoed achter „Frans-N ederlands cultureel accoord een succes!" Film zou anti- semietisch zijn Vier verschillende rijbewijzen Meer werklozen in Duitsland In kort .bestek Dinsdag 22 Februari 1949 Achtste jaargang, No. 1257 Redactie en Administratie: Soouckaertlaan 7, Amersfoort. Uitgave: N.V De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: Tl. DE BOORDER. Opgericht door de Stichting „Het Parool' Giro 51033a Bank: Rotterdamsche Bank. - Posthui 9 - Abonnement», pril» 32 cent p. w. of f l;5 p. knt. Loae nummer» 10 cent De Noorse minister van buitenlandse zaken. dr. Halvard Lange heeft gisteren gezegd, dat Noorwegen besloten heeft zijn veiligheid vast te koppelen aan het Atlantisch pact, dat gesteund wordt door de gewa pende macht van Amerika. Lange zei tijdens een persconferentie, dat een Scandinavische defen sie-Unie. die voor een groot deel afhankelijk zou zijn van Zweedse wa pens om de noordelijke neutraliteit te beschermen, niet in aanmerking komt. Wat het antwoord op de Rus sische nota betreft (inzake een Russisch-Noors non-agressie pact) zei Lange, dat hij hiermee zal wachten, totdat het Noorse parle ment deze zaak besproken heeft Dit debat zal pas over enige dagen plaats vinden. Dit zal waarschijn lijk afhangen van de voortgang die gemaakt wordt bij de besprekingen over het Noord-Atlantisch Pact. De beslissing van de regering om zich bij het Atlantisch Pact aan te sluiten, wordt door biina alle 150 leden van het parlement, uitgezon derd de communisten, gesteund. Lange vertelde voorts, dat in Washington op het Zweedse idee voor een onafhankelijke Scandina vische defensie unie, gebaseerd op neutraliteit en gesteund voor het merendeel door het Zweedse leger en de luchtmacht 'n openlijk „nee" geantwoord was Moskou dreigt „Wanneer de Noorse regering be sluit zich aan te sluiten bij het At lantisch pact en weigert een over eenkomst met de Sowjet-Unie aan te gaan, zal de Sowjetrussische re gering haar politiek ten opzichte van Noorwegen, dat tot nog toe als een vredelievend land wordt beschouwd, moeten herzien," aldus is te Moskou meegedeeld. unetuur", die i Hc bevrijding te ec-n daling ver- Naar de 10.000.000 TTET Centraal Bureau voor de -1 A Statistiek heeft bekend ge maakt, dat het inwonertal van Ne derland in het tijdstip 1 Jan. 1948 1 Jan 1940 is gestegen van 9.716.000 tot 9.870.000, in één jaar dus een toe neming van 154.000 zielen. Het Bu reau vermeldt daarbij, dat aan het eind van dit jaar of begin 1950 de tien millioen zal worden bereikt. Uit de cijfers blijkt verder, dat het sterftecijfer in 1948 belangrijk lager lag dan iri de jaren '36—'39. Toen was het 8.7 op de duizend Neder landers, in 1948 nog 7.4 op de dui zend. Dit laatste cijfer is het laagste, dat ooit in Nederland is vastgesteld, ja. het is het laagste, dat ooit in de gehele wereld is waargenomen. Uit deze gegevens kan men con cluderen, dat Nederland de moei lijkheden van de gezondheidszorg, voortspruitend uit de bezettingsja ren, grotendeels heeft overwonnen. Het is verder duidelijk, dat de voe dingstoestand van ons volk weer goed is. Er blijkt ook uit. dat vele Neder landers zich niet veel aantrekken van de politieke moeilijkheden in de wereld en het aandurven nieuwe gezinnen te stichten. Dit laatste komt ook tot uiting in de cijfers t a v. het aantal huwelijken, die er worden gesloten die wij hieron der publiceren hoepel de „hu- welijks-hooc? - onmiddelli constateren toont. Toch brengt deze voortdurende stijging van bevolking ook zijn gro te problemen mee. Daar is ten eer ste de vraag, hoe al deze mensen gehuisvest moeten worden. De mi nister van Wederopbouw en yolks- huisvesting is optimistisch. Hij is er toch van overtuigd dat rond 1960 ons land geen woningprobleem meer zal kennen. ER zijn echter meer vraagstuk ken: ,.Hoe is het mogelijk werk gelegenheid te scheppen voor deze voortdurend en snel groeiende be volking? Zullen niet vele Nederlan ders gedwongen worden te emigre ren? Een groots opgezet plan voor industrialisatie kan niet zal! hier uitkomst brengen. Minister Mansholt is op zijn qui vive wat de landbouw-politiek betreft, maar zullen zijn maatregelen voldoende zijn om de groeiende boerenbevol king bestaanszekerheid te geven? Vragen, waarop het alsnog moeilijk is een duidelijk antwoord te geven. Hieronder volgt nog een „bloem1 lezing" uit de cijfers van het Cen traal Bureau voor de statistiek. Het aantal huwelijken, na de be vrijding buitensporig hoog, daalt geleidelijk. Werden er in 1946 nog 107 221 huwelijken gesloten (11.4 op duizend inwoners), in 1947 was dat 98.689 (10.2 op de duizend), terwijl het in 1948 verder daalde tot 87.680 (9 op de duizend). Toch zitten we met het aantal trouwlustigen nog boven het cijfer uit de jaren 1936— 1939. toen 69.179 paartjes de grote stap deden (8 op de duizend). Ook het aantal geboorten ligt nog boven „normaal". In 1948 kwamen 248.050 kinderen ter wereld (25.3 op de duizend Nederlanders, in de ja ren '36'39 waren het er 174.910 (20.3 op de duizend). Het lage sterftecijfer vloeit voort uit de uitstekende hygiënische om standigheden in ons land, waardqor de sterftekansen voortdurend dalen. Daardoor stijgt echter de gemiddel de levensduur van de Nederlanders die op het ogenblik voor vrouwen 68 jaar en voor mannen 67 jaar is) en deze omstandigheid is oor zaak, dat waarschijnlijk de sterfte cijfers in de eerstkomende jaren niet verder zullen dalen. De sterfte van de kinderen bene den één jaar was in 1948 zeer gun stig. nl. 28.5 per 1000 levend gebo renen, tegenover 33.1 in 1947. Het cijfer uit het vorige jaar is het laagste cijfer, dat in Nederland op dit gebied ooit is geregistreerd. De cijfers in Zweden en Nieuw Zee land liggen echter nog lager, nl. in beide landen 25 per 1000 levend ge borenen. Laatste besprekingen met dr. Beel (Van onze Haagse redacteur) Vanmiddag worden in het minis terie van Buitenlandse Zaken de laatste besprekingen gevoerd tus sen dr. Beel en de Nederlandse ministers, die bij het Indonesische vraagstuk het meest betrokken zijn. Evenals de vergadering van gistermorgen, waaraan behalve dr. Beel, de ministers Stikker en Van Maarseveen deelnamen, wordt de vergadering van vandaag door en kele deskundigen bijgewoond. Het is nog niet bekend tot welk be sluit de ministerraad gistermiddag is gekomen, doch in goed ingelich te kringen in Den Haag neemt men wel aan. dat als gevolg van het overleg met dr. Beel, de ontwikke ling in Indonesië een zeer snel ver loop zal krijgen. Men acht het hier vanzelfsprekend dat dr. Beel die morgenochtend, in plaats van he denavond zal vertrekken on middellijk na zijn aankomst in Batavia, contact zal opnemen met het B.F.O. en waarschijnlijk ook direct met de republikeinse leiders over de instelling van de federale interim-regering. Een van de punten- waarover hier tot het laatste nog overleg is geweest is of nog tijdens de be sprekingen over de instelling van deze interim-regering aan republi keinse leiders bewegingsvrijheid volledig zal worden hergeven. In sommige kringen acht men dit wel waarschijnlijk, doch wij konden daarvan geen bevestiging krijgen. Tenzij men het feit dat hierover na de aankomst van dr. Beel in Batavia een verklaring wordt verwacht als een bevesti ging wil zien. Na de instelling van de interim regering wordt de spoedige aan wijzing van de Indonesische dele gatie voor de Ronde Tafel-confe rentie in Nederland verwacht. Er wordt in Den Haag rekening ge houden met de mogelijkheid dat met deze conferentie nog in de loop van Maart een begin zal kunnen worden gemaakt, al ontveinst men zich niet dat de tijd van voorberei ding technisch, zowel als poli tiek dan wel zeer kort zal zijn. ..Batavia" in Batavia aangekomen Do K.L.M.-Constellation „Bata via" Is hedenochtend op het vlieg veld Kemajoran aangekomen. Het toestel had geen passagiers aan boord, doch vervoerde vier ton post. Duitsers eisen grotere economische macht dan geallieerden willen toestaan AoTiiTonvrlJnn- i wet voltooid maar besloten met de Aanvaarding grondwet definitieve ratificatie V vertraagd Van geallieerde zijde in Duits land is gisteren meegedeeld, dat dc aanvaarding van dc West-Duitse grondwet waarschijnlijk zal wor den vertraagd in verband met de tussen de geallieerden en de Duit sers bestaande meningsverschillen omtrent dc bevoegdheden, die aan de Westduitse staat zullen worden toegekend. De onenigheid schijnt vooral te bestaan over de economische be voegdheden. Van Duitse zijde wordt reeds een mogelijke impasse verwacht. Hoewel de geallieerden deze mening niet zijn toegedaan verwachten zij echter, dat de de finitieve goedkeuring van de grondwet door de Duitse eisen om uitgebreide economische bevoegd heden zal worden vertraagd. De parlementaire raad in Bonn heeft het ontwerp van de grond- Accoord van Rhodos voor de deur Indien de Egyptische regering haar goedkeuring geeft aan de wa pens .standsovereênkomst met Israel, die op Rhodos ontworpen is, zal dit accoord waarschijnlijk vandaag of morgen worden gete kend, meldt Reuter. Van officiële zijde is er nog geen nieuws over op handen zijnde wa penstilstandsbesprekingen tussen Israel en de andere Arabische sta ten, maar er is nog steeds sprake van, dat enige dagen na het ac coord tussen Israel en Egypte, een Transjordaanse delegatie naar Rhodos zal komen om met Israel over Wapenstilstand te spreken. VRIJDAGAVOND IS IN Fort d'Atelier in Oost-Frankrijk een locomo tief op de stilstaande expreslreiii Metz-Dyon gereden, waarbij vijftig personen om het leven kwamen. Ruim dertig zwaar gewonden moesten in het ziekenhuis van Vesoul worden opgenomen. Minister Delbos zegt: „Ik ben zeer tevreden over de tot nu toe bereikte resultaten van het Frans-Nederlands cultureel ac coord". zei de heer Yvon Delbos, de Franse minister van Onderwijs, die enkele dagen in ons land heeft ver toefd. In het bijzonder bleek hij enthousiast over de uitwisseling van orkesten, tentoonstellingen, professoren, studenten en scholie ren. Ook achtte hij de gelijkstelling van diploma's, waaraan thans wordt gewerkt, van zeer grote betekenis. In het kader van het accoord is bin nenkort een tentoonstelling van Franse landschapsschildcrijen in Nederland te verwachten. Ook zullen binnenkort Franse studenten toneelvoorstellingen in ons land komen geven. Met Pasen zullen weer Nederlandse scholieren een bezoek aan Frankrijk brengen. Voor het stimuleren van de belang stelling voor de Franse taal en cultuur achtte minister Delbos ook het werk van dc Alliance Frangalse. van het ge nootschap Nederland Frankrijk en van de „Amltiés Cathollques" van zeer veel belang, evenals de Franse cursussen, die voor de radio worden gegeven. Op een waag, wat de minister het meest getroffen had bil zijn bezoek aan Nederland, antwoordde de be windsman spontaan: ,.De hartelijke ontvangst» die mij en mijn gevolg van de zijde van de autoriteiten en het pu bliek ten deel is gevallen Hij verzoent de ANP-redacteur hiervan vooral mel ding te maken. Grote lof had de mi nister ook voor onze musea. 315 doden ten gevolge van instorting Te Praia, de hoofdstad van de aan Portugal behorende Kaap Ver- dische eilanden is Maandag een muur ingestort, die daarbij een groot aantal behoeftigen heeft be dolven, die wachtten op een voed selverdeling. Tot dusverre zijn hierbij 315 do den te betreuren. De ziekenhuizen liggen vol gewonden. De oorzaak van de ramp is nog niet opgehel derd. an het do cument te wachten tot het bezet tingsstatuut is gepubliceerd. De Duitse gedelegeerden te Bonn hebben hun ongerustheid uitge sproken over het resultaat van de geallieerde controle op de Duitse handel met het buitenland. Carlo Schmid, leider van de machtige sociaal-democratische delegatie in de raad, heeft aan Ass. Press mee gedeeld, dat de geallieerde mili taire gouverneurs krachtens het bezettingsstatuut op economisch terrein uitgebreide veto-bevoegd heden zullen houden. Uniebonden doen niet mee aan herdenking Februaristaking De Amsterdamse brstuurderbond en het NW hebben hvm leden gead viseerd. niet mee te doen aan de herdenking van de Februaristaking van 1941, welke as. Vrijdag te Am sterdam zal worden gehouden. Ook de K A B en het C.N V. heb ben besloten niet aan de herdenking van de Februaristaking mee te doen. Geen bronnen genoemd Journalisten veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf De officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage eiste heden zowel tegen de algemeen hoofdredacteur van het vakblad „De Kruidenier" W. H. Kruide- rink als tegen de redacteur P. J. J. M. Corstiaensen een boete van honderd gulden en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Beide journalisten weigerden te genover de rechter-commissaris hun bron of bronnen te noemen, waaruit zij gegevens putten voor publicaties over de zogenaamde margarineconventie", een geheime overeenkomst tussen de Nederland se regering en de margarine-indus trie. Zij beriepen zich op verscho ningsrecht, dat bij arrest van de Hoge Raad onlangs in' de „zaak- Lunshof" werd verworpen. Vijfduizend man in gevecht met de politie ZONDAGAVOND HEBBEN PRINS BERNHARD en de prinsesjes Beatrix en Irene in Imst het tradi tionele Schemenlaufeneen ge maskerde optocht, bijgewoond. Tü- dens de optocht kijken de prinses jes en prins Bernhard toe, met aan de arm een der gemaskerden. Studietoelagen voor kwekelingen Leerlingen met goede studieaanleg. die niet ln staat zijn de kosten voor dc cursus 1949-1950 aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te betalen, zullen in aanmerking kun nen komen voor een rijksstudietoelage Zij dienen daartoe vóór 1 Maart 1919 een gezegeld request te richten aan het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, bureau voor Rijksstu- dietoelagcn. Prinsessegracht te 's-Gra venhage. Joodse demonstraties te Berlijn tegen de vertoning van de film „Oliver Twist", naar het verhaal van Dickens, hebben gisteren ge leid tot botsingen In dc Britse sec tor van de stad. waarbij dertien Duitse politicmannen en dertig burgers werden gewond, zo meldt Reuter. Dc demonstranten, voornamelijk Joodse verplaatste personen uit Oost-Europa, voelden zich gekrenkt door de vertoning van deze film cn zeiden dat hierdoor het anti-semi- tisme in Duitsland weer wordt aan gewakkerd. (In Dickens verhaal „Oliver Twist" komt een Jood voor. Fagin geheten, die een school voor zakkenrollers houdt). In een brief, die het Londense hoofdbureau van het Joodse wereldcongres aan het Foreign Office heeft gestuurd, wordt er op aangedrongen, dc film uit dc circulatie te nemen, „daar het Duit se volk. twaalf jaar lang opgevoed in Hitlers leer van Jodenhaat, niet zal begrijpen dat Fagin slechts een verzinsel is van Dickens. De over gebleven nazi's zullen zeker deze figuur gebruiken voor voortzetting van hun anti-semitische propagan da. De relletjes te Berlijn begonnen toen de Joodse demonstranten de betrokken bioscoop wilden binnen dringen, kort voor de voorstelling. De Duitse politic kwam met gum miknuppels tussenbeide. De demon stranten wierpen stenen naar de politie. Enkele agenten wilden van vuurwapens gebruik maken, maar hun superieuren verboden dit. De demonstranten drongen toch door in de bioscoopzaal, maar vonden de zaal verlaten. De voorstelling was uitgesteld. Daarna braken echter op straat weer gevechten uit. Dc me nigte was tot vijf duizend man aan gezwollen cn de politie moest ge bruik maken van brandslangen. De „Arthur Rank Organisation" die de film .Oliver Twist" vervaar digde ».eeft, „in het belang van de openbare veiligheid", besloten deze film niet langer te Berlijn te laten vertonen, aldus heeft de Berlijnse vertegenwoordiger van de Rank- filmmaatschappij verklaard. De Schledijk, het nieuwste stoomschip van de Holland-Amerika Lijn, dat Maandag aan de Wilhelminakade te Rotterdam is aangekomen. Hei schip staat onder commando van kapitein J. B. van Gaart en zal 11 Maart voor de eerste r.ets van Rotterdam naar New York vertrekken. Ir F J. C. Blanch 1 en lr. P. A A. W i r t z zijn benoemd tot direc teuren van de Oranje-Nassau-mljnen. De havenstaking te Amsterdam De stakers in het Amsterdamse havenbedrijf hebben Maandagmid dag in vergadering bijeen, beslo ten aan de scheepvaartvereniging Noord schriftelijk mee te delen dat zij Woensdag het werk willen her vatten. Verlangd wordt echter o.m. dat de werkgevers geen rancune maatregelen zullen nemen. Van morgen had de S.V.N. nog niet ge antwoord op het aanbod van de stakers. Republikeins Senator wil Marshallhulp verlagen door gebrek aan geld De Amerikaanse republikeinse senator H o m' e r Capehart zal tijdens de debatten over de voort zetting van de Marshall-hulp, die waarschijnlijk over twee weken in de Senaat zullen beginnen, voor stellen om het bedrag van 5.580.000.000 dollar, dat men voor de tweede periode van het Europe se herstelprogramma wil bestem men, met 3.000.000.000 dollar te verminderen. Zijn argument is, dat Europa weer zijn vooroorlogse pro ductie-niveau heeft bereikt. Men verwacht niet, dat dit voor stel succes zal hebben. Mevrouw Strong door S.U. uitgewezen Volgens Tass, het officiële Sow- jet-Russische nieuwsbureau, dat hiervoor berichten in de Sowjet- pers aanhaalt, is mevrouw Anna Luise Strong, de Amerikaanse jour naliste, die door de Sowjet-autori- teiten van splonnage wordt be schuldigd, Maandag uit de Sowjet- Unie gedeporteerd. Oudste beenderen ooit in ons land ontdekt De hoogstwaarschijnlijk oudste menselijke lichamelijke overblijfse len die ooit in Nederland zijn aan getroffen. zijn de vorige week ont dekt door de arbeider W. Kramer toen deze graafwerk verrichtte in een funderingsput voor bouwwerk zaamheden te Maastricht. Prof. dr A. E. van Giffen, die namens de Rijksdienst het onder zoek leidt, heeft kunnen vaststellen, dat men te doen had met een be langrijk aantal prae-historische men selijke skeletdelen. Gebed in een rivierkleilaag onder de oudere en jongere Limburgse löss. behoren zij ongetwijfeld thuis in een late periode van de ijstijd, blijkbaar tot een interstadium van de Würm-periode. Het skelet, waarvan de onderkaak weliswaar gebroken, doch overigens volledig bewaard is, wijst op een vertegenwoordiger van de Homo recens fossilis. alle skeletdelen sa- Nieuwe indeling aanstaande (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal in het ontwerp van de nieuwe verkeers wet o.m. worden opgenomen een nieuwe indeling wat de rijbewijzen betreft. Hadden wij tot nu toe slechts twee rijbewijzen voor motoren en auto's thans ligt het in de bedoeling bij de op handen zijnde nieuwe verkeerswet er vier in te voeren, voor lichte motorfiet sen, voor motoren, voor auto's en voor zware vrachtauto's. Voorts wordt thans in overleg met de Internationale Verkeerscon- ventie nagegaan of het mogelijk is de rijbewijzen zo te stellen, dat ze in elk land, bij deze conventie aan gesloten gebruikt kunnen wor den. Zoals bekend moest men om in het buitenland te kunnen rijden daarvoor eerst een apart rijbewijs aanvragen. Gezien de medewer king van vele zijden mag worden aangenomen, dat dit internationale rijbewijs er wel komen zal. Het ontwerp van deze nieuwe verkeerswet zal waarschijnlijk over een half jaar in de Staten Generaal worden behandeld. men op een volwassen, krachtig en fors individu. De Rijksdienst voor oudheidkun dig bodemonderzoek, die geen eigen verzamelingen bezit, heeft de been deren voorlopig onder zijn hoede genomen. Zij zijn ter conservering en nadere bestudering overgebracht naar het biologisch-archeologisch instituut der Rijksuniversiteit te Groningen, opdat ze na een voort gezet onderzoek, overeenkomstig de daarover geuite verlangens, te zijner tijd in een Limburgs museum een passende plaats zullen krijgen, waarschijnlijk in het Limburgs pro vinciaal oudheidkundig museum te Maastricht. De werkloosheid in de Engels- Amerikaanse zone van Duitsland is thans het grootst sedert het be gin van de bezetting, aldus meldt generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, in zijn halfmaandelijks rapport aan Washington. „In Januari nam de geregis treerde werkloosheid met 200.000 gevallen toe tot een totaal van 944.200," aldus het rapport. „De toeneming was zo groot, dat sei zoen factoren er niet alleen schul dig aan kunnen zijn. De redenen zijn: de sterke afneming van in dustriële activiteit, veroorzaakt door het toenemend gebrek aan gelden, het stroomtekort in het Zuiden en de afnemende vraag naar verbruiksgoederen tegen de huidige prijzen." Krawtsjenko dient zijn manuscript in Krawtsjenko heeft thans bij de griffie van de Par ij se rechtbank die zijn proces tegen Les Lettres fran- $aises behandelt, een met de hand geschreven Russische tekst van zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" gede poneerd, alsmede een getypt exem plaar in de Engelse taal en druk proeven van de Engelse uitgave. De Sowjet-Unie heeft de Franse regering verzocht om uitlevering van drie Russische getuigen die door Krawtsjenko zijn opgeroepen. Deze drie, Krefsoen, Passetsjnik cn Antonof, worden in een Russische nota aan de Franse regering „oor- logsmisdadigers" genoemd. Günther Prien stierf geen heldendood GUnther Pricn, de Duitse duik bootkapitein, die in 1939 te Scapa Flow, het Britse slagschip „Royal Oak" tot zinken heeft gebracht, is niet, zoals de Duitsers beweren, de heldendood gestorven, maar ln een rivier bij Moskou verdronken. Aldus kolonel C. C. Larsen, voormalig Deens luchtvaartattaché in Moskou. Tussen Duitsland en Rusland was toen nog geen oorlog en Prien. maakte deel uit van de Duitse lega tie in Moskou. In een vraaggesprek met Asso ciated Press zei kolonel Larsen, dat dit feit reeds enige tijd in diplo matieke kringen in de Russische hoofdstad bekend is. „Er bestaat geen twijfel aan", zei kolonel Larsen, „dat Prien de doocl vond, toen hij op een zomerse dag een duik nam in een rivier en een fles raakte, die op het water dreef." Nog geen gouverneur voor gebied van Triest De Veiligheidsraad is gisteren niet tot stemming gekomen over het door de Sowjet-Unie voorge stelde gouverneurschap van de Zwitserse kolonel Fluckiger over Triest. De raad hoorde een redevoering aan van Malik (S.U.), waarin deze de Westelijke mogend heden ervan beschuldigde, elke poging om een gouverneur voor Triest te vinden, tegen de werken. Naar een wegenwacht voor wielrijders De Nederlandse R.K. Bond voor het Rijwielkleinbedrijf heeft het initiatief genomen tot de oprich ting van een wegenwacht voor wielrijders. De opzet is te komen tot een corps fietsende rijwielre parateurs, die op de voornaamste wegen in ons land gedurende de zomermaanden hulp kunnen verle nen. Reeds werd contact opgeno men met de A.N.W.B. De plannen verkeren thans in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Zaak-Warmoesstraat is nog niet ten einde Mr. J. Nathulscn heeft als raadsman van Jaap Hoogenboom, die gisteren met zijn twee medeverdachten door het Am sterdams gerechtshof wegens het wur gen van „Moeke" Marsman in haar wo ning in de Warmoesstraat tot 15 jaar is veroordeeld, voor zijn cliënt cassatie aangetekend. Ook de belde andere ver dedigers overwegen voor Leo van der Helm en Cees Hoogenboom beroep ln cassatie aan te vragen. Nog geen vonnis tegen „Juden-Fischer" Hedenmorgen zou het Bijzonder- Gerechtshof te Den Haag uit spraak doen tegen „Juden-Fischer", die 15.000 Joodse Nederlanders deed deoorteren. Het Hof bleek echter het onderzoek niet volledig te ach ten en zal op 3 Maart nog een zit ting aan deze zaak wijden. De procureur-fiscaal heeft tegen Fischer de. doodstraf geëist. Kapiteln-ter-zee J. C a 11 e n f e 1 s inspecteur-generaal van het loodswezen, is met ingang van 1 Maart bevorderd l tot schout-bij-nacht. Maandag reed te Arnhem een vracht auto met aanhanger van de firma Lucas Bols de stelle Amstcrdamseweg af. Doordat de remmen weigerden lukte het niet op het Zypseplein rechtsaf te slaan. De auto ging over een vlucht heuvel. dwars over dc Zypseweg, over het brede trottoir en tenslotte de pul van het gebouw van dc V.V V. binnen. Daar zei men niet eens „Welkom vreemdeling" „Ik ben Kitty Knappert van het Vrije Toneel, dat hier optreedt vertelde een Jongedame in een Tilburg- se modezaak. „Ik heb een aardig japon netje nodig voor vanavond. Als tegen prestatie zullen wij dan voor u reclame maken". De eigenares was onmiddelijk bereid op deze voorwaarde de jurk a te staan. Zij wist niet, dat Kitty Knap pert bij de Residentie Operette werkt cn toen zij dat later venam. snapte zij ook dat haar jurk nooit terug zou ko men De Berlijnse schoorsteenvegers zij in staking gegaan Zij willen loons verhoging van 55 tot 77 mark cn uit betaling van een vierde van hun loon ln Westmarken, omdat zij alleen daar voor z.eep kunnen kopen In Japan Is en slavenhandelaar ontdekt, die 770 kinderen verkocht heeft tegen 33 m. stof per stuk Ook Engeland heeft het vroegste voorjaar sinds jaren. In de Londense parken bloeien de crocus- jes en hyacinthen ook de primula's en sleutelbloemen werden reeds uit hun winterslaap gewekt. Dertig dorpen zijn door het droge weer tolt op dc bodem van hun watervoorraad gekomen. In verscheidene kerken In Suffolk is reeds om regen gebeden Men verwacht dat in Frankrijk dc rantsoenering van boter, vetten, melk, zeep. olie, chocolade, sui ker. koffie cn stijfsel binnen enkele we ken zal warden opgeheven. In Engeland zal op 24 April de distributie van sui kerwerken worden beëindigd Weerbericht MORGEN ZACHTER Weersverwachting geldig tot Woens dagavond. Spoedig toenemende be wolking met vannacht of morgen ochtend bij na overal lichte regen en later enkele opkla ringen. Matige tot krachtige. langs de Wadden-eilanden moge lijk nu en dan harde Zuld-WesrelIJke wind. Iets kondere avond en nacht, maar morgen hogere temperatu ren dan vandaag. 23 Februari. Zon op 7 40, onder 18 08; Maan op 6.16, onder 12.52.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1