Zes geleerden voeren op een vlot van Peru naar Polynesia Tourisme in Zwitserland bloeit weer op Herdenkingsdag voor de padvinders In Sjanghai moet ge vooral niet talmen met betalen Kerstmis was gezellig, maar het Oudejaar een verschrikking In oude tijden maakten stammen uit Zuid-Amerika zelfde tocht DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Uit de boekenmolen V. V. V.-directeuren hebben geen tijd om oud te worden Geheim agent in oorlogstijd Dinsdag; 22 Februari 1949 3 Bijna botsing met een walvis ("^.EDURENDE drie maanden een tocht maken op een houtvlot over een onbevaren deel van de we reldzee dat lijkt een dwaasheid, puur verzinsel, een sprookje. En toch is het werkelijkheid geweest, zelfs een betrekkelijk recente wer kelijkheid. Op 28 April 1947 voer het vlot, ge maakt van balsa-bomen (die een zeer lichte houtsoort leveren) uit Ecuador, een haven uit in Peru, aan de Westkust van Zuid-Amenka. Een vlot van betrekkelijk primitieve makelij. Negen in drieën gezaagde boomstammen, onderling verbonden met henneptouw, zonder spijker of schroef, met een hut van bamboe als enige „bescherming". Geen roer of ander nautisch hulpmiddel. Al leen een ruw zeil. De „bewoners" van dit vlot waren een Noors zo oioog Thor Heyerdahl en vijf medewerkers, volkomen overgeleverd aan de grillen van wind en water. Zij wisten bij voor baat geen enkel schip, geen vlieg tuig. geen mens te ontmoeten, maar de leider had van te voren grondige studie gemaakt van de Zuid-Aequa- torischê zeestromen en van de do minerende windrichtingen. Boven dien hadden ze behalve voedsel en.... 70 boeken een saboteurszen- I dertje uit de afgelopen oorlog en I een radiotoestel aan boord, met be hulp waarvan ze in contact bleven met Amerikaanse amateurs. 85 K.M. per dag De gemiddelde snelheid, waarmee zij over de Stille Zuidzee „dreven", was 85 K.M per dag! Het spreekt vanzelf, dat zij zo 't een en ander meemaakten Zij vingen vliegende vissen en dolfijnen en maakten ken nis met een reuzeninktvis, die zich een eindweegs door de lucht kon bewegen met behulp van een „na tuurlijke raket". Ofschoon het mee genomen voedsel opraakte, behoef den zij niet te verhongeren. Zij ble ken zich heel goed te kunnen voe den met.... plankton, dat welis waar niet prettig rook. maar smaak te naar spinazie en veel eiwit be vatte. Vaak zwommen haaien langszij, die tamelijk „mak" waren en die zij voerden met dolfijnvlees Wanneer de haai met zijn prooi onderdook, om onder het vlot zijn „maaltijd" te nuttigen, werd het dier soms bij de raspige staart, die boven water kwam. gegrepen en kon zo vrij ge makkelijk aan boord worden ge sleept. Zonder staart is de haai namelijk vrijwel weerloos Een walvis Eens kwam een walvis recht op het vlot af. Een verschrikkelijk ogenblik. Maar vlak vóór het vlot dook de walvis onder, bleef een tijdlang onder het vlot zichtbaar, maar zakte na enige angstige minu ten voor de vlotbewoners dieper in zee Ook van dorst heeft men geen last gehad. Wanneer er dagen achtereen geen regen viel. dan maakte men gebruik van zeewater, waarvan hei zout door het kauwen van een be paald blad werd geneutraliseerd. De angstige vraag was o a. hoe het hout en het touw zich onder de schurende inwerking van het zee-« water hielden. Gelukkig bleek h*t touw zich in het betrekkelijk zach te hout binnen te dringen, terwijl het harsgehalte van het hout het zeewater tegenhield. Anders had zinken wel eens het onvermijdelijk gevolg kunnen zijn!. De vlotbewoners hebben dus wel 't een en ander gewaagd. Zij kwa men na 90 dagen varens op een on bewoond koraaleiland aan. en be leefden hier op de hoge riffen met het moeilijk manoeuvreerbare vlot nog hachelijke momenten. Toen zij contact kregen met de bevolking van een naburig eiland, was het eerste woord dat zij opvingen „pè- pè". Als muziek! Dit klonk Heyerdahl als muziek ln de oren! Pè-pè was immers de aanduiding van het vlot, waarvan de oude legenden der Polynesi sche bevolking verhaalden. Hun verre voorouders waren daarmee naar de eilanden in de.Stille Zuid zee komen afzakken. Maar wie waren die verre voor ouders? Dit heeft de ethnografischo wetenschap steeds voor raadsels ge steld. Zij liet het bij de uiterst du bieuze verklaring, dat de oerbevol king uit China of Japan stamde, on danks het sprekende feit, dat de Polynesiërs geen enkel kenmerk vertoonden van het Mongoolse ras. Heyerdahl was op grond van al lerlei gegevens, uit de legenden, de taal. de plantengroei, tot de con clusie gekomen, dat een blank volk uit Zuid-Amerika de vaderstam van de Polynesiërs moest zijn. Zoals hij Polyncsië had doorsnuffeld, zo strekte hij zijn onderzoekingen uit ln Peru. En zie, hij vond dat hier bij het Titikaka-mcer lang vóór de Ju- kas, een blank volk. uit het Noor den afkomstig en weer naar het Noorden verdwenen, verslagen was, toen het slag leverde onder een op perpriester. een zonnekoning, die de naam droeg Kon-tiki. de naam. die ook in Polynesië voorkomt! Hij stelde een geschrift samen, waarin hij zijn stoute conclusies neerlegde, maar de officiële weten schap. die zich zo vaak vergist heelt, voegde een nieuwe blunder aan haar louten toe: zij wegerde zelfs van de inhoud van zijn manus cript kennis te nemen Met open vlotten van Peru naar Polynesië.. onzin!! „Goed, dan zal ik 't bewijzen," zei de eigenzinnige en door de starre tegenstand overmoedig geworden Thor, en hij beraamde met vijf vrienden het gewaagde plan, dat slaagde. Hij schrééf geen epos. maar doorleefde het zelf. Hij voer 8000 kilometer, de afstand van Rotter dam naar Jamaica, en kwam behou den aan. 't Enige levende wezen, dat zij onderweg verloren was de pape gaai, die zij hadden meegenomen. Toen een der makkers overboord viel kon hij nog gered worden, doordat een ander met een lijn hem ijlings nasprong. Stoppen of wen den ware met het vlot zonder roer niet mogelijk geweest. Operatic De tochtgenoten werden bij de bevolking van het Polynesische eiland al gauw populair en wonnen het volle vertrouwen door het vol gende De eilandbewoners brachten een doodziek meisje, dat aan 't hoofd een boosaardig gezwel had. Medisch geschoolde mensen bevon den zich niet onder de zes vlotbe woners. Zij stelden zich dus via hun zender in verbinding met ama teurs in Los Angeles, beschreven het euvel nauwkeurig en kregen \an een chirurg woord voor woord te horen, wat er moest geschieden. Eén van hen greep het operatiemes, volgde de aanwijzingen en slaagde er in het gezwel te verwijderen en het meisje te genezen! Over zijn wonderbaarlijk avon tuur houdt Thor Heyerdahl thans lezingen in de Ver. Staten. In het najaar zal hij op uitnodiging van het Nederland-Noord-Europa-Insti- tuut lezingen houden in ons land. Wij maakten voor het bovenstande gebruik van het verhaal, dat de directeur van dit Instituut, H. D. Baars, ons onlangs berichtte en thans ook voor de radio heeft mee gedeeld. 17. Aan boord van het tankschip wordt de spi on in een hut opgeslo ten die hjj niet mag verlaten. Overigens ge niet hij een goede be handeling. De patrijs poort mag open blijven en zijn bezittingen wor den hem niet afgeno men. Overdag zit hij doorgaans te lezen. Maar drie nachten na het ver, trek staat hij voorzich tig op, opent de patrijs poort en neemt zijn vul pen, waarin een minia- tuur-radiozendertje is gebouwd. Een tijdlang staat hij roerloos naar buiten te staren. Dan geeft hij snel achter verbinding staat, zendt lichtstralen uit, die bouwde motorschip Walrus", dat al enkele elkaar een reeks morseseinen. Dan wacht hij de spioh met behulp van zijn met zeer spe- dagen in dc buurt koerst, enkele minuten, maar het signaal wordt spoe- ciale glazen voorziene bril gemakkelijk kan dig beantwoord. Het schip, waarmee hij in opvangen. Dat schip is het tot jacht omge- sv-v v- V.". - f i (K-rfgsjg.- OP DE BERG GILBOA, hoog hoven de Emek, ligt de Joodse nederzet ting Israelvoorheen het Arabische dorp Sarajin, 65 jonge mannen en vrouwen, leden van de Palmach (de joodse keurtroepen)leven thans in de zwaar door dc oorlog geteisterde woningen van deze plaats. 11 le den van de groep vonden de dood tijdens de 37 gevechten, die deze af deling leverde in de Negeb, in Haifa, Latrocn, Galilea en Nazareth en nog hebben zij geen rust. Geregeld moeten z\j des nachts de wacht hou den en scherp uitzien naar mogelijke aanvallers. Overdag kunnen zij zich wijden aan het bewerken van de grond en het verzorgen van het vee. Een groepje, vreedzaam aan het werk temidden van de huizendie duidelijk de tekenen van de hevige strijd dragen. Goede kinderlectuur „Het spannende boek „Kapoenga de Eskimo-jongen" heb ik van dc week gelezen Jongens, wat een mooi boek! Kapoenga krijgt ook eens een ge weer van zijn vader. Maar jullie moe ten niet denken dat Kapoenga telkens maar op Jacht ging. Nee. hij moest ook. net zo goed als jullie, naar school. Maar later ging hij vaak op jacht. Op de zeehondenjacht of op de walrussen- jacht. waar hij een reus van een man netjeswalrus doodde. Ook komt er een hongersnood in voor. Als dan een van de mannen er ln slaagde een gans of een vos te schieten, dan werd het dier onder de mensen van het dorp ver deeld. Eigenlijk ben ik nog iets ver geten. want de vader van Kapoenga die Noetsjoek heette, was hoofd van het dorp, net zo iets als burgemeester. Maar zo kan Ik wel door gaan. Dus vraag het boek bijvoorbeeld op je ver jaardag. Of als Je een goed rapport hebt. krijg Je het misschien wel voor je rapport". Dit schreef een Jongen van tien jaar op ons verzoek over het genoemde jongensboek, dat van de hand van de Amerikaanse schrijfster Florence Hayes bij de Republiek der Letteren te 'Amsterdam verscheen en dat wfj goed geïllustreerd als het tevens is tot de goede kinderlectuur rekenen: spannend, toch niet te opwindend, goed geschreven en bovendien leer zaam. Hetzelfde kan gezegd worden van twee andere kinderboeken, die bij dezelfde uitgever verschenen: Jlvan cn de dertiende steen" van Jean Bothwcll, spelende in India en „De vijand onder de microscoop; het leven van Louis Pasteurvan Q Koesnetscowa. Alle drie dc boeken zijn geschikt voor jon gens cn meisjes boven dc twaalf jaar; dat over de Eskimo's, ook wel voor iets jongeren. Zwitsers wereldkampioen bobslee Zwitserland heeft de le en de 2c prijs gewonnen in het gisteren op de baan van Mount Hoevenberg te Lake Placid (V.S.) gehouden we reldkampioenschap voor twee mans bobslee. De uitslag luidt: 1. Zwitserland 1 (Endrich en Waller) lotaaltijd voor 4 ritten 5 min. 18.52. 2. Zwitserland 2 (Feierabend cn Angst) 5 min 19.16. 3. Amerika 1 (Fortune en McDonald) 5 min. 21.37. 4. Amerika 2 (Latour en Martin) 5 min. 22.11. 5. Frankrijk 1 (Chralet en Ronzel) 5 min. 33.48. jiJDENS een recente reis door Zwitserland bezochten wij ook tweo x oude vrienden, nl. de directeuren van de V.V.V. te Arosa (kanton Graubünden) cn Montreux (Lac Léman). resp. Paul Zuber en René A1 b 1 a s. Sommige uitlatingen dezer beide heren die respectievelijk een uitgesproken wintersportplaats en een oord. dat zijn gasten juist in de drie overige seizoenen trekt, representeren, vonden wij van voldoende belang om ze voor U te noteren. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijkerk (toez.) L Blok te Kampen tc Amsterdam-Sloten J. D Smits te Veenhuizc-n te Kamper veen D v. cl Ent Braat le Elburg te Leerdam (vac. J Enkelaar) J. van Dijk te den Ham. Aangenomen naar Wolphaartsdiik H. f. Ponsteen, cand en hulpprcd. te Silvoldc. die bedankte vóór Nijega- Elahuizen. Benoemd tot hulppred. te Gouda I. D. M. Dijk, cand. te Utrecht. Evang. Luth. Kerk Drietal te Arnhem J Gronloch te Deventer. C. F. Nolte te Utrecht cn J. H Smit Duljzentkunst tc Leiden. Beroepen te Winschotcn-Sappemcer J. M Lindeljer tijdelijk predikant te Den Haag. Chr. Geref. Kerken Tweetal tc Werkendam N. de Jong te Mlddelharnis en E du Marchie van Voorthuysen te Sllectrecht. Bedankt \'9or Broek onder Akker- woude N. Brandsma te Rijnsburg. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Stavoren-Hindelopen L. Laurense. prop. te Amsterdam ie Krommenie en tc Wormer-Jisp H. Hyl- kema. cand. te Bloemcndaal. Geref. Gemeenten Bedankt voor Nieuwdorp Oude Ton- ge. Oosterlónd én Schcrpcnisse J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Wel wanorde, maar geen wanhoop (Bijzondere correspondentie) SJANGHAI. Februari IN Sjanghai kent men nog maar één onderwerp van ge sprek: dat is niet eens de nabij heid van de communistische legers, die de stad tot op onge veer 60 kilometer zijn genaderd, maar de schrikbarend snelle stij ging van de prijzen, waardoor men voor een krant, die gisteren nog vijftig joean kostte, van daag tweehonderd joean moet neertellen. DE joean is het product van de geldsanering die de Chinese re gering niet lang geleden moest or ganiseren toen bijna iedere Chinees millionnair was geworden doordat de oude munt. de Chinese dollar, in waarde gedaald was tot een fractie van een cent. Op het ogenblik, nu het crediet van de nationalistische regering zo ongeveer gedaald is tot op het politieke nulpunt, is ook dc joean mee naar beneden getuimeld. Het is in Shanghai vooral gewenst, alles contant te betalen, want hoe langer ge wacht, des te hoger wordt de rekening. Een Engelse collega van mij. die een paar overhemden uit de wasserij terugkreeg en de re kening niet onmiddellijk voldeed, zag zijn schuld in vijftien uur tus sen de eerste en de tweede aanbie ding van de nota van driehonderd tot negenhonderd joean stijgen. Merkwaardig hoe iedereen hier „op de penning" is. terwijl aan de andere kant ook de onverschilligheid is waar te nemen, die men in elke frontstad kan ondervinden, zoals die van de leveranciers die het „wel ge loven". Ook al die andere verschijnselen zijn er: avondklok na elven, schaars te aan eten en brandstof, lage druk op de waterleiding, soms ineens geen licht meer, geruchten die in de wild ste vormen de ronde.doen, en stro men vluchtelingen die met kleren, beddegoed en een uitgehongerd huisdier bij zich. hun heil buiten de stad zoeken. Waar ze heen gaan weet nooit iemand zij zelf ook niet. AAN een van de kaden staat de Hongkong and Shanghai Bank. Voor het gebouw ligt een bronzen jleeuw op een voetstuk. De een of andere legende wil, dat het aanra ken van de klauw van deze leeuw geluk brengt. De kade voor de Hong kong and Shanghai Bank ziet dan ook dag in dag uit zwart van de mensen, die de leeuw een klauw willen geven. Het „geluk" dat deze duizenden Chinezen zich hierbij voorstellen, zal dan wel voornamelijk van materiële aard zijn en betrekking hebben op de koopkracht van de vrijwel waar deloze valuta. Men heeft niet veel aan een salaris, dat de dag na uit betaling nog maar dc helft waard blijkt tc zijn. En toch heerst in Sjanghai geen wanhoop. Met een zekere berusting maken vele Chinezen de wijsgerige opmerking, dat Sjanghai na vier jaar vol van ervaringen van dit soort in staat is. alles te overleven zelfs dc communisten. En dc optimisten zijn van mening, dat er met Mao Tse-toeng, de leider van de com munistische beweging, ook wel za ken tc doen zullen zijn. Slijkhuis naay Canada De athleet Wim Slijkhuis zal Zaterdagavond met de Scandina- viërs Ahlden, Bengtsson en Han- senne deelnemen aan de invitatie wedstrijd over één mijl in Madi son Square Garden te New York. Slijkhuis en de beide Zweden zul len ook nog in enkele wedstrijden in Canada uitkomen. Onze landge noot zal 16 Maart naar Nederland terugkeren. Geen ronde van Spanje Dit jaar zal de Ronde van Spanje voor wielrenners geen doorgang vinden aan gezien degenen, die deze wedstrijd tot dusverre organiseerden, de benodigde gelden niet bijeen kunnen brengen. DE BURGEROORLOG drijft velen voor zich uit. Hele gezinnen zoeken, met medeneming van wat zij kunnen dragen, hun heil in de vlucht. Nederlanders komen in Arosa en Montreux SEDERT achttien jaar resideert de heer Zuber thans in het. hooggelegen bergdorp Arosa, dat het voornamelijk van toeristen moet hebben. „Vergrijsd in het vak" is in zo'n geval een traditio nele uitdrukking, maar bij de „eeuwige jongeling" Zuber gaat dit geenszins op. „Als verkeersdirecteur hebben wij eenvoudig geen tijd om oud te worden!" zegt hij. „Het is door z'n geweldige afwisseling een vak, dat je jong houdt. Maar wie ctenkt, dat ae directeur der V.V.V. in een plaats, die uitsluitend zomer- en winterseizoen heeft, ge durende de rest van het jaar op z'n lauweren kan rusten, vergist zich toch deerlijk. Vergeet met, dat de bedrijvigheid hier tot na Pasen voortduurt. Dan is het in middels April geworden. Op dat moment zijn wij op ons bureau allang weer met de zomerpropa- ganda bezig, want wij zijn onze tijd steeds enkele maanden voor uit. Affiches moeten worden ge drukt (de levertijden voor druk werk zijn tegenwoordig ook in Zwitserland zeer lang), brochures entworpen, honderden brieven niet verzoeken om inlichtingen beantwoord, ik moet op reis naar het buitenland voor het bezoeken der reisbureaux, enz., enz. En als liet zomerseizoen dan eenmaal aan de gang is, zitten wij alweer midden in de voorbereidingen voor het winterseizoen, dat bij ons nog véél belangrijker is." Wij informeerden naar de ver houding tussen de V.V.V.-direc teur en de plaatselijke hotellerie, ook in Nederland een geliefd on derwerp van gesprek. Niet aan leiband. „Kijk eens", zegt Zuber. „ik heb er altijd tegen gestreden, dat oe „Vcrkehrsdirektor" aan de lei band van de hoteliers moet lopen, zoals dat op sommige plaatsen nog steeds het geval is. Ik heb steeds gestaan op een volkomen zelfstandige functie. Ik ben van oordeel, dat ik als V.V.V.-direc- teur de gasten vertegenwoordig tegenover de hoteliers. Wij als V.V.V. beloven de bezoeker van allerlei (goede hotelkamers, be hoorlijke verzorging in de hotels en restaurants. wandelwegen, mooie skiterreinen) en daarom zijn w ij als V.V.V. er ook voor aansprakelijk, dat deze beloften worden gehouden. In het begin heb ik wel eens moeilijkheden ge had, maar reeds lang ziet men bij ens in Arosa in, dat mijn opvat ting toch de juiste is". „Hoe is de situatie in Arosa tegenwoordig!" „We hebben geen reden tot kla gen. Dat is iets, wat u zeker niet in veel Zwitserse vacantieplaatsen zult horen! Wij hebben het geluk gehad, tijdens de oorlog vele Zwit serse gasten te krijgen, terwijl wij toch in normale tijden hoofdza kelijk op buitenlanders zijn aan gewezen. En nu komen langza merhand onze buitenlandse vrien den weer opdagen. Met grote vreugde begroetten wij hier ver leden jaar de eerste N e d e rl a n- ders, die steeds tot onze trouw ste en liefste gasten hebben be hoord. Evenals voor de oorlog hebben wij nu ook weer de orga nisatie van de Nederlandse ski kampioenschappen, die telkens heel wat deelnemers en kijkers trekken". Advertentie ]\/T ONTREUX, aan het prachtige Lac Léman gelegen, is een oord met een geheel ander karak ter. In de winter is het hier heel rustig en speciaal verblijfplaats voor oudere Engelsen en Neder landers, Maar zodra de lente haar intrede doet, hetgeen reeds mid den-Maart het geval is, ontwaakt het fleurige, internationale leven in al z'n bekoorlijkheid. „Ja", zegt René Alblas. de directeur der V.V.V. (van Neder landse afstamming!): „Montreux heeft twee geheel verschillende gezichten: een winter- en een zo- mergezicht. Daarbij moeten wc ook lente en herfst tot de zomer rekenen. Deze drie seizoenen zijn het domein van de jeugdigen, ter wijl in de winter de ouderen meer tot hun recht komen. De Engelse invloed is hier van oudsher zeer groot geweest. Zo zijn er b.v. niet minder dan drie Engelse kerken, een Engelse bibliotheek en En gelse scholen. Al sedert meer dan vijftig jaar is Montreux in de winter als het ware een Engelse kolonie. Maar ook de Nederlanders zijn hier talrijk vertegenwoordigd. Vele wonen in villa's en gemeu bileerde woningen. Er is een bloei ende „Hollandse Club", opgericht xloor de oudreder P. C. Jonge- n e e 1 uit Rotterdam, die tot ons leedwezen enkele jaren geleden is overleden. Hij heeft gedurende tien jaar in Montreux en omge ving een grote rol gespeeld. Door zijn belangstelling voor alles, wat ei hier omging en door zijn krach tige steun en medewerking in ieder opzicht heeft hij er veel toe bijgedragen, dat de Nederlanders in Montreux geliefd en gewaar deerd werden. Hij was als buiten lander ook lid van de Rotary Club, hetgeen een grote zeldzaamheid is. Sedert een vijftal jaren heb ben we, vlak bij Montreux, ook het Prinses Beatrix Lyceum in Glion. Tijdens de oorlog was er een Nederlands kamp van 180 man hier in de buurt, nl. op de Mont Pélerin bij Vevey. 's Winters ouderen In de winter domineert dus het oudere element. Maar in de an dere seizoenen geeft de „jeugd" de toon aan, waarbij men ook de dertig- en veertigjarigen zeker nog tot deze categorie moet reke nen. Montreux is een uitgespro ken internationaal kuuroord, waar men alle nationaliteiten vertegen woordigd vindt. En vergeet niet, dat de streek rondom het Lac Léman (Meer van Genève) het eerste toerismegebied van Zwit serland is, met "iet minder dan 22.000 bedden!" FRED. ROMBACH. Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I; 19— Nws: 19.15 Gul- tnnrmuzick; 19.30 Dit is leven; 19.45 Rcg. uitz.; 20Nws; 20.05 Dc gewone man: 20.12 Hoorspel; 21.10 Omrocpka- mcrork.; 22.37 Actualiteiten; 22.15 Avondgebed; 23.— Nws: 23.15 Blaasin strument in de kamermuziek; 23.45 24.Franse liederen. HILVERSUM II 19.— Radiostrip: 19.10 Boston symph, ork.; 19.15 Achter het voetlicht; 19.30 Radio muzlekjournoal; 20.Nws: 20.05 In het radlo-zoekllcht; 20.15 Bonte Dlnsdogavondtreln; 21.30 Allerlei; 21.35 Cljnge Doorcnbos; 2J.45 Bultcnl overzicht; 22.— Maria Zamora; 22.30 Violoncel en plano: 23.Nws; 23.15—24.Werken van Mozart. Morden HILVERSUM I 7 Nws: 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Frltz Krclslcr; 7.45 Een woord voor dc dag. 8.Nws; 8.15 Te Deum Laudamus; 8.45 Guitaar; 0.— Bezoek bij zieken; 9.30 Rott. Philh. ork.; 10.15 Boyd Ncelstrljkork.; 10.30 Morgen dienst; 11.Conservatorlumork. met bariton; 11.15 Hoorspl; 12.Alex Schcl- levls met koor; 12 30 Land- en tuin bouw; 12.33 Zigeunerorkest; 13.Nws; 13.15 Sangh cn Spel; 14 Septet ln Es van Beethoven; 14.40 Even onder ons; 15.— „Oude muziek"; 15.30 Selecta: 16.Arbeid in vrije tijd, 16 15 Voor onze Jongens en meisjes; 17.30 Boston Pops orkest; 17.45 Planoduo; 18.— Onze Ncdcrl. koren cn korpsen; 18 30 Rcg.ultz. HILVERSUM II: 7 Nws: 7 15 Gr. pl.8— Nws. 8.18 Al Goodman en Jessie Matthews. 8.50 Vo^r de huis vrouw; 0.Tsjechisch Phllh. ork.; 10. Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.— Pop. non stop prog 12.— Accordcola: 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland: 12.38 The Kilima Ha- wailans: 13— Nws; 13.15 Kalender; 13.20 Metropolc-ork 14.Gesproken por tretten; 14.15 Jcugdconccrt; 15.Voor de kleuters: 15.15 Mensen, dieren en dingen in de muziek; 15.30 De regen boog; 16.— De Roodborstjes: 16.15 Het stond In de krant; 16 45 Vragen staat vrij; 17.15 Ramblers; 17 45 Rcg. uitz.; 18.— Nws; 18.15 Varia: 18.20 King Colc- trlo; 18.30 C#brgctte Hagedoorn. B.P.-DAG Zij staken door extra hard te werken Franse douane-ambtenaren hebben besloten, een nieuw soort staking te beginnen, name lijk een verscherping van de douane-voorschriften, die zij zullen volhouden totdat hun looneisen zijn ingewilligd. Op deze manier zullen zij het post-, goederen- en personen verkeer geweldig kunnen ver tragen. „Het degelijk doorzoe ken van een normale koffer kan wel twee en een half uur du ren" zei een douane-ambtenaar rustig. 65 KERSTMIS 1944 nadert. Kerstmis, het feest, dat voor Duitser en Engelsman een even gote betekenis heeft. We vangen het gerucht op, dat we extra eten zullen krijgen cn misschien in de gelegenheid gesteld zullen worden naar de kerk te gaan. Onmiddellijk worden de voorberei dingen voor een viering in stijl ge troffen. Met toestemming van de be wakers krijgen we dennetakken en hiermee cn met in betere dagen door het Rode Kruis verstrekte zak doeken, versieren we onze kamer. Voor 's middags wordt een veelom vattend programma opgesteld en voor elke gevangene van de groep wordt door Paters, een voormalig schoolmeester, een menu getekend, voorzien van een klein vier-regelig gedichtje. Behalve het extra voedsel en de rode zakdoeken in de kamerversie ring verloopt alles uitstekend. Wel krijgen we die dag wat extra's, maar (typisch Duits!) dit is in de drie voorafgaande weken in kleine, bijna onmerkbare hoeveelheden van ons dagelijks rantsoen afgehouden. Ons feuilleton In de rode zakdoeken meent de be waker een te communistisch tintje te ontdekken: ze moeten verdwijnen Zelfs Herr Hitier vervult onze voor spelling doordat hij het Duits^ volk een kerstgeschenk in de vorm van een tegenoffensief bij Aken geeft. Niemand van ons, nóch van de be wakers. gelooft hierin ook maar één ogenblik. En zo verstrijkt Kerstmis in een waarlijk prachtig atmosfeer, waarbij katholieken en protestanten elk hun eigen godsdienstoefening mogen bij wonen. De Oudejaarsavond is minder prettig. De gebruikelijke namiddag- golf van geallieerde bommenwer pers wordt boven Hameln aange vallen: het gevecht eindigt met het neerschieten van een Duitse jager. Het brandende wrak valt juist aan de andere kant van de rivier neer, recht tegenover de gevangenis. We verdringen elkaar voor de ramen tijdens het luchtgevecht en juichen de geallieerde overwinning luide toe. Tot ons ongeluk woont de di recteur in een huis aan de rivier en van zijn voorkamer uit heeft hij ons gezien. Tien minuten later komt een groep schreeuwende bewakers ons aan de voorschriften herinneren. „Kein Essen" is de straf. We heb ben pech, dat juist die avond het schamele rantsoen magarine cn jam uitgereikt zal worden, dat voor de volgende week bestemd is. zodat we niet alleen voor de rest van die dag geen eten krijgen, maar ook één van die klein extraatjes moeten ontbe ren. Bovendien zit de gevangenis zonder electriciteit. daar de centrale tijdens dc luchtaanval geraakt is. Zodoende brengen we dc Oudejaars avond met lege magen in 't donker door. De grote opwinding van 's middags slaat om in diepe neer slachtigheid en droefgeestigheid. Tegen negen uur stommelen we stilletjes van bed tot bed. onze weg langs stoelen en tafels tastend, wen sen elkaar een gelukkig nieuwjaar en gaan dan naar bed om, ieder met zijn eigen gedachten, het nieuwe jaar welkom te heten. (Wordt vervolgd) \7 AND A AG maken Afrikaanse v padvinders een verre tocht door hun land naar de eenzame grafzerk, die acht jaar geleden bij dc berg Kenya werd opgericht. Met gebogen hoofden cn het hart vol weemoed, vol dankbaarheid ook zullen ze er hem gedenken, wiens naam in dc steen gebeiteld staat: Robert Baden Powell, Chief-Scout of the World. Er is geen andere man ooit geweest, wie tijdens zijn leven zoveel diepe bewondering, zoveel innige liefde van milliocnen jongeren over de gehele wereld ten deel viel. Precies 92 jaar is het geleden dat hij in Londen werd geboren. Zijn veelzij dige begaafdheid, enorme werk kracht en uitnemende karakter eigenschappen voerden hem naar één der hoogste posten in het Britse leger Doch beroemd, bewonderd en geliefd nam hij reeds op vijftig jarige leeftijd ontslag uit de militai re dienst, om zich geheel te kunnen wijden aan zijn nog jonge padvin dersbeweging. Wat zijn plannen om 's werelds jeugd op te voeden tot flinke, ridderlijke, zelfbewuste en opofferingsgezinde mensen is te recht gekomen, behoeft hier niet meer verteld te worden. We herin neren ons een warme zomerdag in 1937. Baden Powell de Engelse koning heeft hem inmiddels in de adelstand verheven staat daar. met al zijn tachtig jaren nog kaars recht, hoog op dc tribune voor de duizenden, die van alle delen der aarde naar de jamboree in Vogelen zang kwamen. Een ogenblik van in tense stilte, dan stormen ze allen tegelijk op die kleine, grijze figuur af. En er is maar één roep op dit grootse ogenblik: „B.P., Baden Po well, Chief....". We herinneren ons de boodschap", die hij al eens eerder aan zijn „scouts" had meegegeven: „Vandaag zend ik je weer u.t cn je zult mijn symbool van vrede en ka meraadschap met je dragen. Elk van jullie zal, als mijn afgezant, mijn boodschap van liefde en vriend schap op de vleugels van opoffering cn dienstbaarheid naar de einden der aarde voeren". Vóór zijn dood op 8 Januari 1941 zond hij nog vele van die boodschappen de fwe- reld in. En alle spraken ze van zijn grote liefde tot de jeugd, de gènse jeugd, die een grote broederschap zou moeten vormen. Zijn laatste brief bereikte de meeste Nederland se padvinders eerst na de donkere jaren van de bezetting. Hij, die hun het spoor had gewezen, was toen niet meer. Maar de idealen van deze grote vredesapostel worden nog steeds verder in dc wereld uitge dragen. En meer dan ooit zullen vandaag alle padvinders en pad- vindsters ter wereld zich daarop bezinnen. En >p het landgoed Pax Hill ten Zuiden van Londen, van waar uit haar man vele jaren aan zijn wereldbeweging leiding gaf, ontvangt Lady Baden Powell wier geboortedag vandaag ook wordt herdacht van Amerikaan se cn Chinese, van Abessijnse cn Nederlandse padvinders de belofte: Ons wordt de wereldbroedcrschap! Omdat het hun aller B.P.-dag is! H. B. Advertentie Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat... Rhcumatische pijnen, knagend en slo pend voor cn na. ondermijnen lang zaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschcn Salts De aansporende wer king van Kruschcn op Uw bloedzuive rende organen zal U een openbaring zijn. omdat ge U reeds na een betrek kelijk kort zij het regelmatig ge bruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme cn.Wij van pijn. Vraag Kruschcn bij Uw Apotheker of Drogist.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3