DAGBLAD VOOR AMERSFOORT L Premier Oost-Indonesië dringt aan op aanvaarding plan-Beel Gewichtige besluiten Krawtsjenko, hersteld, in de rechtszaal terug Arts verdronk verpleegster en vloog naar Batavia „Snelle overdracht der souvereiniteit zou vertrouwen wekken" Öp ds. IwJihsd Dr. Beel onderweg naar Batavia Als Rusland Parijs eens bezette De kapper in Een staat niet alleen Onze verliezen in Indonesië In kort W oensdag 2.3 Februari 1949 Achtste jaargang No. 1258 Opgericht door de Stichting .Hel Parool" Giro 51033a Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 - Abonnements prijs 32 cent p. w. ol t 1.5 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Rcdacde Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. De premier van Oost-Indonesië, Anak Agung Gde Agung. heeft gisteravond voor radio-Makassar in het Indonesisch en het Ne derlands een rede over de huidige politieke toestand gehouden. In deze rede zeide hij t.a.v. het plan-Beel o.m.: „een loyale en efficiënte aan vaarding en uitvoering van dit denkbeeld kan ons ongetwijfeld helpen uit het moeras van verwarring en wantrouwen, waarin beide landen dreigen onder te gaan, doch de onmisbare voorwaarde daarvoor is, dat niet van de aanvang af het besproken plan geheel of ten dele te niet wordt gedaan door een terughoudendheid, welke een waarlijk snelle souvereiniteitsoverdracht illusoir zou maken." Anak Agung zeide, dat in de principiële aanvaarding door de Nederlandse regering van het denkbeeld van een versnelde sou vereiniteitsoverdracht een blijk van vertrouwen in het Indone sische volk gezien mag worden. Hij achtte het noodzakelijk, dat de volgens het plan-Beel te vormen nationale federale interim-rege ring op voet van volledige gelijk gerechtigdheid en gelijkwaardig heid met Nederland een verdrag zou sluiten, waarin de noodzake lijke voorzieningen betreffende de overgang naar de nieuwe rechts- ANAK AGUNG GDE AGUNG orde worden overeengekomen. Hij zeide, dat minister Van Maarse- veen in een korte samenvatting in zake het plan-Beel gezegd had, dat het statuut van de Nederlands- Indonesische Unie en de afzonder lijke verdragen, die gesloten moe ten worden, tot stand moeten ko men voordat de souvereiniteits overdracht zal kunnen geschieden. „Bange twijfel" Anak Agung vervolgde met te zeggen: „Indien dit het geval is, dan blijft bij ons bange twijfel be- Trein Malang-Surabaja op mijn (3 doden) De trein MalangSurabaja is Maandagmiddag nabij de brug tas sen Segon en Lawang op 'n mijn ge lopen. Het bagagerijtuig en twee wagons zijn zwaar beschadigd. Drie personen werden gedood en twee gewond. Voorzichtig met vuur DAAR ligt op ons schrijfbureau het bericht, dat in Januari de directe schade door brand geraamd wordt op 1.648.000. Er waren 23 be langrijke branden, elk met een scha de van 20.000 of meer. Zeven grote boerderijen zijn er verwoest. Drie mensen vonden de dood in de vlam men. 32 werden gewond. Eén brand is veroorzaakt door twee kinderen, die met lucifers speelden. Beide kleu ters. drie en vier jaar oud, zijn ver brand. Van dertien van deze grote branden is de oorzaak bekend: on voorzichtigheid, het wegwerpen van een brandende lucifer, onhandigheid met brandbare vloeistoffen, spelen met vuur. te grote hitte-uitstraling, een kapotte kachel enz. Dat zijn dan de feiten. Deskun digen beweren altijd, dat de totale schade door brand ongeveer drie maal zo groot is als de directe. Zij zou dus in Januari bijna vijf millioen gulden hebben bedragen. De z.g. in directe schade zit 'm in het stilstaan van bedrijven, het doorbetalen van arbeidslonen gedurende de periode van herstel, hotel- of pensionkosten van de dakloze slachtoffers, die toch ergens moeten huizen enz. Hoe veel is er de laatste tientallen jaren niet gediscussieerd over de vraag, welke brandweer beter zou functionneren: de vrijwillige of de beroeps. Ja. wij weten dat de ge- dachtenwisseling over dit punt nog lang niet geëindigd is. Beide soor ten brandweer hebben hartstochtelij ke voor- en tegenstanders. Laten wij ons momenteel niet mengen in deze discussie. Maar dit weten wij onomstotelijk: alle brandweermaatregelen, of zij nu beraamd zijn door vrijwiligers of beroepsmannen, zijn van nul en ge- ner waarde als wij niet allemaal meewerken om ze te doen slagen. De brandweer kan uiterst practische en snelle bluswagens aanschaffen, zij kan haar mannen trainen tot zeer actieve, moedige klimmers en spui ters, zij kan een doelmatig seinwezen in het leven roepen, dit alles heeft betrekkelijk weinig zin als wij niet er voor zorgen branden te voorko men. Als wij niet uiterst voorzichtig zijn met brandbare stoffen, als wij onze kachels niet met beleid en ver stand stoken, als wij geen scherp wa kend oog houden op ons spelend kroost, als wij niet.... enfin, vult U verder maar in En wij hebben het nu alleen ge had over de materiële schade, die branden veroorzaken. Maar er zijn in Januari drie mensen, waaronder twee kinderen verbrand, er hebben 32 mensen verwondingen opgelopen. Dit was niet nodig geweest staan of het alsdan inderdaad mo gelijk zal zijn, dat de souvereini teit spoedig zal worden overgedra gen. De interpretatie van het plan- Beel, die wij ontwaren in de ver klaring van minister Van Maarse- veen, bevredigt ons daarom zeer moeilijk. Immers wanneer de tot standkoming van het statuut van de Unie en van verdragen gesteld wordt als voorwaarde, waaraan moet worden voldaan voordat van souvereiniteitsoverdracht sprake zal kunnen zijn, dan blijft er wei nig plaats voor de verwachting, welke de aan dit plan ten grond slag liggende conceptie zo aantrek kelijk en aanvaardbaar maakt, na melijk. dat de overdracht van de souvereiniteit inderdaad op zeer korte termijn zou kunnen geschie den. De regering van Oost-Indonesië acht het noodzakelijk, dat reeds aanstonds de noodzakelijke voor zieningen voor de overdracht van de souvereiniteit op een in de na bije toekomst liggend tijdstip zal worden voorbereid, d.w.z. niet na, doch tegelijk met de arbeid, welke daartoe moet worden gericht op de constructie van de nationale fede rale regering, die alleen tot stand I kan komen als resultaat van over leg en overeenstemming tussen de vertegenwoordigers van de gebie den, die straks de Verenigde Staten van Indonesië zullen vormen. Zij treedt daarbij op als eerste rege ring van de onafhankelijke souve- reine Verenigde Staten van Indo nesië en zal op de dag van erken ning als zodanig, dat is op de dag van de souvereiniteitsoverdracht, voorlopig een bilateraal verdrag sluiten, waarin in afwachting van een definitieve regeling van de verdragsverhouding tussen Indone sië en Nederland op voorlopige, tijdelijke voet de voor de nieuwe rechtsorde noodzakelijke voorzie ningen worden getroffen." Anak Agung vergeleek Indonesië met een zwaar zieke patiënt, aan wie door tal van artsen en ver pleegsters wordt gedokterd en zei de dat oprechte en deskundige hulp zeker niet kan worden ge mist. doch dat de vaste en een drachtige wil tot herstel in de In donesiërs zelf moet worden gevon den. Ook de republikeinen Hij achtte het geen bezwaar om de commissie van de Verenigde Naties in te schakelen, wanneer deze kan bijdragen tot een snelle en goede oplossing van het Indo nesische probleem. De regering van Oost-Indonesië acht overleg met alle betrokkenen noodzakelijk, „derhalve ook en niet het minst met de republi keinse leiders en regeringsper sonen. De regering van Oost- Indonesië begrijpt, dat deze leiders en regeringspersonen vol ledige bewegingsvrijheid verlan gen en acht het van groot belang, dat de Nederlandse regering be reidheid zal tonen aan dit verlan gen te voldoen", aldus de premier van Oost-Indonesië in zijn rede voor radio-Makassar. Resultaat van overleg met dr Beel Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Gedurende het bezoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon aan Nederland heeft deze een intensief overleg gepleegd met de Nederlandse regering over het Indonesische vraagstuk in al zijn aspecten en over de in de toekomst te volgen vaste gedrags lijn. Daarover zijn gewichtige be sluiten genomen, welke onverwijld gepubliceerd zullen worden, zo dra dr. Beel in Batavia is terug gekeerd. De publicatie, die Zater dag a.s. verwacht kan worden, zal gelijktijdig te Batavia en te 's-Gra- venhage plaats vinden. Dr. Beel keert thans naar In donesië terug, geheel op de hoog te van de inzichten van de Neder landse regering en voorzien van de nodige volmachten. Beroep op Republikeinen Om drie minuten over acht van morgen is de Constellation PH-TER onder commando van gezagvoerder Vis van Schiphol naar Batavia ver trokken. Aan boord bevindt zich de H. v. K. dr L. J. M. Beel, die na zün besprekingen met de regering weer naar Batavia terugkeert. Dr Beel heeft, zoals hij reeds te voren had aangekondigd, geen ver klaring afgelegd op Schiphol. Het resultaat van de besprekingen tus sen dr. Beel en de regering zal waarschijnlijk Zaterdag gelijktijdig te Den Haag en Batavia worden ge- Diibliceerd. De H. v. K. werd uitgeleide ge daan door minister-president dr Droes en een aantal leden van het kabinet. Met betrekking tot de komende verklaring, weet Associated Press uit Den Haag tc berichten, dat dr. Beel vermoedelijk na zijn aan komst in Batavia een delegatie zal zenden naar het eiland Banka om Hatta en de andere Republikeinse leiders aldaar uit te nodigen om naar Batavia te komen voor het voeren van besprekingen. Het doel dier besprekingen zou zijn de Republikeinen er toe te bewegen zich aan te sluiten bij de Federale Staten en zitting te nemen in een In donesische federale regering waaraan de souvereiniteit kan worden overgedragen. Dr. Beel zou er naar streven de Republikeinen „zo aantrek kelijk mogelijke voorwaarden" aan te bieden. Van het welslagen van dit plan zal veel afhangen van de houding van het Amerikaanse lid van de UNCI (UNO-Commissie voor In donesië) met name of hij bereid zal zijn invloed ten gunste van dit voorstel aan te wenden bij de Re publikeinen. Engeland wil zijn leger inkrimpen Engeland is van plan in de loop van het volgende jaar zijn leger met 300.000 man te verminderen. Dit werd gisteren te Londen door de minister van Oorlog, Emanuel Shinwell, meegedeeld. Volgens de schattingen zouden er dan 550.000 officieren en man schappen zijn tegen 850.000 op 1 April 1948. Clandestien complot van NSB opgerold De Rijkspolitie te Amsterdam heeft drie personen gearresteerd, die zich bezig hielden met het ver lenen van hulp en steun aan ont vluchte en voortvluchtige politieke delinquenten. De gearresteerden waren in November van het vorig jaar voor hetzelfde feit aangehou den, doch werden betrekkelijk kort daarna op vrije voeten gesteld. Spoedig bleek, dat men weer met deze practijken was begonnen. De Rijkspolitie te Amsterdam heeft daarop met haar collega's in het gewest Arnhem overleg gepleegd, die direct de ontvluchte politieke delinquent Jean Frangois Celle, een voormalig politieman in de ge meente Wijchen kon aanhouden. Het spoor leidde naar de bekende voormalige N.S.B.-er De Jong aan de Leliegracht te Amsterdam, die vorig jaar reeds was gearresteerd en de bekende radiopropagandist De Meester. Bij huiszoeking wer den bescheiden in beslag genomen waaronder een compleet kaart systeem met de namen van vele politieke delinquenten. Daags na de arrestatie van De Jong zag de Rijkspolitie voor het raam van het perceel op de Leliegracht een kaar tje met de woorden: „Heden geen zitting". Het staat wel vast, dat deze „zittingen" 's Maandags, Woensdags en Vrijdags werden ge houden. Het onderzoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet. Frans communistenleider beantwoordt vragen Maurice Thorez, secretaris- generaal van dc Franse communis tische partij, heeft gisteren gezegd, dat wanneer het Sowjctlcger in een toekomstige oorlog ooit Parijs mocht bezetten, de Franse bevolking met dit leger op dezelfde wijze zou sa menwerken als de bevolkingen van Polen. Roemenië en Joegoslavië dit hadden gedaan. Tevoren had Thorez o.m. gezegd: 1. „De Sowjet-Unie heeft nog nooit enig ander land aangevallen en zij zou dit ook nooit kunnen doen. 2. Frankrijk bevordert op daad werkelijke wijze de aanvalspolitiek van het Angelsaksische imperialisme, omdat zich een buitenlandse generale staf te Fontainebleau bevindt (het onder veldmaarschalk lord Montgo mery staande militaire hoofdkwar tier van de Westerse Unie) en omdat Franse overzeese gebiedsdelen wor den gemaakt tot bases voor een aan val op de Sowjet-Unie en op dc volksdemocratieën." Raadsman van schrijver hekelt Russische eis tot uitlevering van getuigen aan het steeds kleiner wordende dossier onzer tegenstanders". Mr. Izard zei, dat onder de drie getuigen, die de Sowjet-ambassade van de Franse regering als oorlogs misdadigers opeist, zich Krevzoen- en Passetsjnik bevinden. „Het is mogelijk dat de Sowjet-Unie hen kent, daar zij reeds hebben getuigd en hun namen door de pers zijn bekendgemaakt. Wat Antonof be treft, die straks moet komen ge tuigen en die eveneens als oorlogs misdadiger wordt opgeëist, alleen onze tegenstanders kunnen zijn identiteit, welke wij hun hadden medegedeeld, aan de Sowjet-over- heid hebben bekendgemaakt. Indien de beschuldigingen van de Sowjet-Unie ook maar enigszins waarschijnlijk waren gebleken, zouden wij van die getuigen heb ben afgezien". Mr. Izard zei voorts, dat de Sov jetunie in 1945 aan de Franse regering een volledige lijst van oorlogsmisdadigers had overhan digd. De namen der getuigen, wier uitlevering men verzocht, kwamen daar niet op voor. Krawtsjenko was gisteren terug in de rechtszaal te Parijs, waar hij zijn proces tegen het weekeind Les Lettres frangaises voert. De schrij ver, hersteld van zijn ziekte hoor de twee getuigen a décharge, ver klaringen afleggen, die resp. trachtten aan te tonen dat zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" on waarschijnlijkheden bevat en dat hij zelf thans geen vrij man meer was, maar een stroman, die „in het kader van het plan-Marshall naar Frankrijk was gezonden". De der de getuige van gisteren was N i- kolas Antonof, die ten gunste van de schrijver getuigde en bij zonderheden vertelde over de ver volgingen die hij. Antonof. sinds 1930 van het Sowjet-regime te verduren had gehad. Antonof is een van de drie Rus sen, om wier uitlevering als oor logsmisdadigers de Sowjet-Unie in een nota aan Frankrijk heeft ver zocht en juist deze omstandigheid was voor maitre I z a r d, Kraw- tsjenko's raadsman, aanleiding om scherp van leer te trekken tegen deze Russische eis, en meer nog tegen het feit, dat klaarblijkelijk de aangeklaagde partij in het pro ces de naam van deze getuige had overgebriefd aan de Sowjetrege- ring, nadat deze partij van het op roepen van Antonof op de hoogte was gesteld. „Wij denken er geen ogenblik aan hier critiek te oefenen op een buitenlands regiem," verklaarde mr Izard. „Ik heb echter een en ander te zeggen over de inmenging van dat regiem in deze aangelegen heid, door elementen toe te voegen Koningin Jjiliana in Tirol aangekomen Koningin Juliana en prinses Margriet zijn gistermiddag te Sankt Anton in Tirol aangekomen. De koningin werd het eerst ver welkomd door prins Bernhard de prinsesjes Irene en Beatrix. Acht meisjes in nationale kleder dracht overhandigden de koningin en prinses Margriet twee bouquet- ten in de kleur van het Huis van Oranje en de Nederlandse nationa le kleuren. Op het station waren ook plaat selijke autoriteiten en vertegen woordigers van het Franse militai re bestuur aanwezig ter verwel koming. De koningin begaf zich na de ontvangst naar het hotel „Post". Oud-minister Fiévez ernstig ziek Naar „De Tijd" meldt is de oud minister van Oorlog A. H. J. L. Fiévez, die reeds enige t\Jd In het Sint Antonius-Ziekenhuis te Utrecht wordt verpleegd, zo ernstig ziek, dat hij van de sacramenten der stervenden is voorzien. EEN AANTAL INDIËRS, dat inge sloten was geraakt tijdens de ge vechten in Birma tussen regerings troepen en de opstandige stam der Karens, profiteert van een wapen stilstand van 24 uur om langs de spoorlijn van Insein naar Rangoon te ontkomen. {Sinds in Juli 1947 de Birmese pre mier Oe Aung San werd vermoord, kwamen steeds meer conflicten voor in het land, dat door Aung San's op volger Thakln Noe niet zo krach tig werd geregeerd. De gevaarlijkste dreiging die sinds Birma's onafhanke lijkheid (ln Januari 1948) ls voorgeko men. is de gewapende opstand der Karens, die enkele weken geleden hun streven naar een onafhankelijk Kare- nlstan in de rijke Irawadl-delta met wapengeweld kracht bijzetten. Dc re gering van Birma, die ook nog" te kam pen heeft met verzet van communis ten. nationalisten van diverse pluima ge, muitende troepen en rovende ben den. kon de opmars der Karens niet het hoofd bieden. De opstandelingen zijn er in geslaagd Insein. 16 km van de hoofdstad Rangoon, te bezetten). OVEREENSTEMMING TUSSEN FRANSE REGERING EN BAO DAI Te Parijs is officieel bekend ge maakt. dat de Franse regering en ex-keizer Bao Dai van Annam over eenstemming bereikt hebben over Indo-China. De „wonderkapper" in Een (Dr.) staat volgens de verklaring van zijn Amsterdamse collega Ch. L. Lens niet al leen met zijn vaardig heid. haarloze schedels te dwingen tot nieuwe afgifte van haar. Hij heeft, naar hij zeide, reeds dertig jaar gele den zijn methode toe gepast en vele glim mende schedels uitge rust met haren „gelijk golvende korenaren op een vruchtbare akker". Kapper Lens heeft ongeveer dezelfde theo rieën als zijn Drentse collega. In details is zijn behandeling iets anders. Hij onderzoekt de hoofdhuid met een vergrootglas en stelt dan zijn diagnose. In de meeste gevallen, ook bij seniele kaalhoofdig heid, zo zegt hij, is ge nezing mogelijk. Elke soort kaalheid eist een eigen behandeling. De hoornlaag op de sche delhuid wordt met een „geheim" haarwater (hoofdzakelijk alcohol) week gemaakt en gaat door de daaropvolgen de massage afschilfe ren. Dan is de huid week genoeg dat de ha ren hun weg naar bui ten kunnen vinden. Massage en bestraling en nog een ander „wa tertje'' zorgen er voor, dat de haren ook de nodige groei-energie krijgen en de genezing is voltooid. De doktoren staan zeer sceptisch tegen over de uitvinders van haargroeimiddelen. Het komt veel voor, dat mensen beweren h t middel te hebben ge vonden dat de kaalhoof- digen in het bezit stelt van een nieuwe haar dos. Meestal kunnen de middelen de toets der wetenschap niet door staan. Veelal is kaal hoofdigheid een gevolg van de een of andere ziekte. En vaak komt in zulke gevallen het haar spontaan terug na verloop van tijd. Dit zijn, aldus de medici, de gevallen waar de „uitvinders" naam mee maken, doch de kaal heid, die een gevolg is van toenemende ouder dom, de seniele en pre- seniele kaalheid is vol gens de medici irrepa- rabel. De Amsterdamse kap per zegt nochtans, dat hij successen heeft ge boekt en staaft déze bewering met een reeks attesten van mensen, die hij heeft geholpen. Een van zijn tegenwoor dige cliënten vertelde dat hij reeds merkt, dat zijn haar weer gaat groeien en dat zijn kaalheid niet het ge volg is van een ziekte. Dr. ZAINAL ABIDIN, een voorma lig rechter, die op Sumatra werd geboren, is een Indonesiër in Ne derlandse diplomatieke dienst. Kort geleden is hij eerste secretaris ge worden bij de Nederlandse ambas sade in Londen, Zijn echtgenote, Radena Aju Abidin is een prinses, die in Londen haar incognito be waart en zich gewoon madame Ida Abidin laat noemen. Maar aan dc kust van de Javazee regeert haar vader als vorst over een gebied, dat net zo groot is als een Neder landse provincie. Dr. Abidin heeft ondanks zijn diplomatieke werk zaamheden tijd om in zijn Londens appartement met zijn drie zoons te spelen. De kinderen heten achter eenvolgens' Indra bijna twee), Is- meth (zes) en lnawan (negen jaar) Staking in Amsterdams haven ten einde De stakende Amsterdamse haven arbeiders hebben Dinsdag besloten de staking, die gisteren precies zes weken geleden uitbrak, op te hef fen en vandaag weer aan het werk te gaan. Dit besluit is genomen nadat het bestuur van de Algemene Bedrijfs- bond Transport (EVC) van de Scheepvaartvereniging Noord be richt had ontvangen, dat aan de door de arbeiders gestelde voor waarden zou worden voldaan. Deze houden o.m. in, dat geen enkele rancune-maatregel zal worden toe gepast. Kwestic-Mindszenty in de Veiligheidsraad Dc Columbiaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties heeft mede gedeeld, dat de kwestie van kardi naal Mindszentv door .Argen tinië en Cuba bi> do Veiligheidsraad zal worden aanhangig gemaakt, terwijl Columbia de kwestie op de agenda zal doen plaaU?en van de aanstaande Algemene Vergadering in April. Uitbreiding Schiphol komt weldra in A'damse raad B. en \V. van Amsterdam hebben de gemeenteraad het voorstel doen toe komen. het onlangs gepubliceerde plan voor uitbreiding van de luchtha ven Schiphol goed te keuren en B. en W. uit tc nodigen tot het voeren van de voor de verwezenlijking van dit plan nodige onderhandelingen en tot het doen van verdere voorstellen tot gelei delijke uitvoering van dit plan. Enig licht in drama te Kollum (Fr.) Er Is klaarheid gekomen omtrent de doodsoorzaak van de 31-jarige verpleegster R. V. te Kollum (Fr.), wier lijk op 5 Juli van het vorige jaar drijvende werd gevonden in het water van „de Zwemmer" aldaar: de arts T. de J., die geregeld met het meisje in contact stond en er reeds van verdacht werd, dat hij haar in het water had geworpen, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. „Dokter Theo" zoals de arts in John Buil aan de tapkraan Staatsbier en staatscafé's in Engeland In de nieuw gebouwde en nieuw te bouwen wijken van Britse steden zullen de café's door de staat gefi nancierd en geëxploiteerd worden, zo schrijft „Horeca". De Engelse brouwerijen en vele andere belanghebbenden zijn het daarmee in 't geheel niet eens en denken er hard over, te zijner tijd de levering van bier aan-deze staats café's te weigeren. Goed. heeft de overheid gezegd, dan gaan we zelf bier brouwen. En voor dit dreige ment zullen de brouwerijen wel moeten zwichten. Deze laatste pro beren nu gedaan te krijgen, dat de staatsexploitatie drie jaar bij wijze van experiment wordt gehandhaafd waarna een volksstemming wordt gehouden om uit te maken of deze vorm van overheidsbemoeiing zal blijven bestaan. Maar de overheid voelt voor dit voorstel niets en heeft al laten we ten, dat zij haar eigen gang zal gaan. dus, John Buil gaat zelf bier tjes tappen! Onderscheiding der V.S. teruggezonden In navolging van verscheidene anderen heeft een bekende Twentse figuur uit de illegaliteit, de heer Alberts alias „blonde Piet", dezer dagen de onderscheiding, welke hij in 1946 van de Amerikaanse rege ring heeft ontvangen, teruggezon den. Hy protesteert hiermede tegen de houding van de Verenigde Sta ten ten aanzien van de Indonesische kwestie. Maandag is de grootste schijn- oorlog der Amerikaanse geschiede nis in vredestijd begonnen. De oefeningen duren tot 19 Maart. Kollum bekend stond, had reeds sinds 1947 pogingen gedaan om naar Indonesië te worden uitgezonden. In het eerste kwartaal van 1948 kreeg hij bericht, dat hij een op Borneo werkzame arts zou moeten vervan gen. Op 1 Juli gaf hij te Kollum een afscheidsavond voor patiënten en familie. Om elf uur die avond had hij tegen zijn echtgenote gezegd, dat hij nog even weg moest om een paar patiënten te bezoeken. Hij heeft toen de verpleegster ontmoet en haar ver dronken. Bij sectie, die vijf dagen la ter op het lijk werd verricht, bleek dat de verpleegster in verwachting was. De arts was inmiddels 6 Juli per vliegtuig naar Batavia vertrokken, maar het vermoeden van de officier van justitie te Leeuwarden, dat De J. schuldig was aan misdaad, was aanleiding tot een verzoek aan de procureur-generaal te Batavia, om de arts te horen. Op grond van het pro- ces-verbaal van dit verhoor is de arts te Batavia gearresteerd en per vliegtuig naar Nederland overge bracht. Na hardnekkige ontkennin gen die echter onhoudbaar bleken in verband met tal van getuigenverkla ringen die betrekking hadden op zijn doen en laten op de avond van de eerste Juli, heeft De J. de vorige week een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. De officier van Justitie te Leeuwarden onderzoekt deze zaak nog nader. Dr. Valentine weer in ons land Terwijl het Batavia-toestel, dat dr. Beel naar Indonesië brengt, naar de startbaan taxiede, landde op Schiphol hedenochtend de K.L. M.-Constellation, die dr. Alan Va lentine, hoofd van de missie voor de Marshal.-hülp in Nederland, naar ons land teruggebracht. Dr. Valentine heeft een maand doorge bracht in de Verenigde Staten. Dr. Valentine legde er de nadruk op, dat er bij de Amerikanen nimmer gebrek aan sympathie jegens de Nederlanders is geweest. „Hoogs tens een gebrek aan begrip en ken nis van zaken". Hierin heeft dr. Valentine naar hy meent een ken tering kunnen vaststellen. Pajor wil niet terug De Hongaarse wereldkampioen schaatsenrijden Kornel Pajor blijkt er niet veel voor te voelen naar Hongarije terug te gaan. Na dat hij Zondagavond in de Noorse hoofdstad zijn wereld-titel had behaald, telegrafeerde hij naar Boedapest of het mogelijk is zijn ingenieurs-studie in Noorwegen te voltooien. Tot nu toe heeft Pajor geen antwoord op deze vraag ontvan gen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke landmacht, 3 Febr.: sold. H. J. van Amstcl, lc- gernr. 270226067, Vreeswijk; 9 Febr.: 2e It. J. J Bottin ga, legernr: 260310210. De Lier (ZH); 11 Febr.: 2e It. M. T. C. Klom- penhouwer, legernr251203190 Tilburg; sold. J. E Noten boom. legernr 270331034, Rotter dam; 13 Febr.: sold. A. W. G ij- zen, legernr 260710054, Rotter dam: serg. A. J. Hoeboer, legernr 220210005, Nijmegen; opperwacht- meest. H. J. Schreuders, le gernr 251114114, uit Klundert (Nbr.); 16 Febr.: korp. J. F r a n s, legernr 240207000, Oude Pekela; sold. Ie kl. J. J. van Leuken, legernr 260525059, Erp (Nbr.). 18 Febr.: marechaussee le kl. W. J. Hendriks, legernr 250407168, Oeffeit Drs. De Boer terug in de luchtvaart Drs. D. Sj. de Boer, onder directeur van de N.V. A.T.O., voor heen Van Gend cn Loos, Is benoemd tot hoofd van het Vrachtbedryf der K.L.M. Hij zal deze functie met in gang van 1 Maart a.s. aanvaarden. .bestek Dc gemeente Heemskerk (NH.) kreeg voor 1949 een bouwvolume toe gewezen van 4515 kubieke meter cn het ls mogelijk, dat deze toe wijzing nog wordt verhoogd. De groto moeilijkheid ls thans dat binnen de ge meentegrenzen maar bouwgrond te vinden is voor negen woningen, die slechts 2700 kub. m. van hel vdlume vra gen. Een wedcropbouw-puzzle Een wlelrljdster, die Dinsdagmorgen op de Ceintuurbaan te Amsterdam onwel werd en daarom even een apotheek binnen ging. ontdekte toen zij bulten kwam dat haar fiets cn een tas. die daaraan hing. met 1200 gestolen wa ren Op 17 Sept. 1944 sprong de Ame rikaan Richard Reardon uit New Al bany boven Noord Brabant uit zijn vliegtuig De Duitsers kregen hem te pakken op het station Breda. Iemand voelde zo mee met dc Amerikaan, dat hl) hem stiekem een naar appels on wat sigaretten toestopte. Als dank daarvoor heeft deze thans twee kisten appels en 10.000 sigaretten naar Breda verzonden ter verdeling onder helpers van geallieerde militairen en verzets lieden. Dc actie, die het Achterhoek- se stadje Borculo voerde om hulp te bieden aan het door een wervelstorm getroffen nlaatsle Warren In Arkansas (V.S.) heeft 2200 opgebracht. Hiervoor zal meubilair voor een openbaar ge bouw gemaakt worden. President Truman ls ere-lld gemaakt van do Amerikaanse bond van huurders, om dat zijn Witte Huls zon wrakkige af faire Is. dat de president er een ty pisch voorbeeld van ccYi huurder door wordt Don Hay nes. een 39-Jarige vrachtautochauffeur In California heeft een weddenschap aangegaan, dat hll een Jaar lang in zijn auto zal leven. De deuren zijn dichtgelast cn de ramen ge tralied. In de wagen heeft hl1 een op- klapbcd, een closet, kookgereedschap- pen enz. Als hl) wint heeft hi) 1000 dol lar verdiend. Touristcn. die Amerika bezoeken wordt ln ccn Zwitsers blad dat wenken voor reizigers geeft, aan geraden geen paraplule mee te nemen. ..Dan wordt, u beslist voor ccn Engels man gehouden, wat niet altijd voorde lig Is." Weerbprirh' AFNEMENDE WIND Weersverwachting, gel dig tot Donderdagavond. Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen cn later voornamelijk ln hot Noorden van het ax land opklaringen. >-;'V Krachtige tot matige westelijke wind. Iets minder zacht. 24 Februari: Zon op 7.315, onder 18.20; Maan op 6.54, onder 14.02.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1