Middenstand zit in de hoek waar de slagen vallen Hoveniers en bloemisten jubileerden Eerste ronde ASG-tournooi verliep zeer vlot Handbalgroep „Amersfoort kan terecht trots zijn Zilveren jubileum van „Pro Rege" „Sint-Ansfridus", levende groep Amersfoortse Zwem- en Poloclub koos zich een nieuw bestuur Raadsoverzicht Afgelopen jaar bleek gunstig 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Donderdag 24 Februari 1949 STADSNIEUWS A.R.-Kiesvereniging besprak urgent probleem Voor de A.R. Kiesvereniging te A'foort, sprak Woensdag de heer P. Renkema, voorzitter van de Ned. Chr. Middenstandsbond, over de problemen van de middenstand. Beginnende bij de materiele vraagstukken, betoogde spr., dat de middenstand vol zit met grieven tegen de overheid, die de midden stand wel zeer stiefmoederlijk be handelt. Behalve in de Partij van de Ar beid, van wie men weet, aldus de heer Renkema, dat de belangen van de middenstand daar niet op het eerste plan staan, is de reden ook te zoeken in de dominerende in vloed van de arbeiders in de KVP. De vakorganisaties hebben op het binnenlandse politieke gebeuren der laatste jaren grote invloed. Wanneer men b.v. spreekt over subsidie-vermindering op het le vensmiddelenpakket, wordt eerst overleg gepleegd met de arbeiders organisaties. In het laatst van '48 en begin '49 is er een zekere bewegingsvrijheid gekomen voor sommige groepen middenstanders. Vrije artikelen en vrije prijzen. Daarin schuilt een nieuw element van gevaar voor de middenstand. In dit verband herin nert de inleider aan de z.g. „suiker ooHog" onlangs in Rotterdam. Waar de regering enerzijds de touwtjes zeer strak hield en houdt met de prijsvoorschriften, laat ze na door beschermende wet ten de middenstand voor excessen als hierboven genoemd, die zich op ieder moment kunnen herhalen, te vrijwaren. De liquiditcitspositie van de middenstand is niet gunstig. De heer Renkema stond vervol gens stil bij de winkelsluitingswet, vestigingswet, wet op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en de aanhangig gemaakte uitbreiding van de sociale verzekeringswetten tot de kleine zelfstandigen. Vervolgens bracht spr. de princi piële kant van het middenstands- vraagstuk naar voren. Tengevolge van onvoldoende scholing op politiek terrein menen vele Chr middenstanders wel lid te kunnen -zijn van z.g. neutrale v uii sianctsorganisaties. Het gebrek aan politieke scholing heeft tot gevolg, dat men de pro blemen en de principiële vraag stukken op staatkundig terrein niet meer ziet en geen behoefte meer gevoelt aan principiële voorlich ting. Het grote gevaar bedreigt de middenstand, dat zij het beleven van de wet des Heren niet meer als het hoogste ziet. Slechts een krachtige, prin cipieel georganiseerde midden stand zal invloed op de gang - van zaken bij de behandeling der bovengenoemde wetten kunnen oefenen. Daaraan ont breekt echter alles. De arbeiders zijn èn in organisa tie èn in politieke scholing de mid denstanders ver vooruit. Zich deze dingen te realiseren is des middenstanders eerste plicht. Alleen dan bestaat de mogelijkheid zich te handhaven. Na dit ter zake kundige en met geestdrift gesproken woord, dankte de heer G. Wielinga, voorzitter der A.R. Kiesvereniging, de inleider en gaf gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De Jongelingen-Vereniging „Pro Rege" herdacht Woensdagavond zijn 25-jarig bestaan met een feest avond in „Amicitia". „Pro Rege", opgericht 16 Maart 1924, was de eerste J.V. op Geref. grondslag in het Soesterkwartier. De gestadige uitbreiding van deze wijk, maakte stichting van cultu rele en godsdienstige verenigingen daar noodzakelijk. Begonnen met aanvankelijk acht leden groeide de vereniging dermate uit, dat onlangs tot splitsing in twee afdelingen moest worden overge gaan. De voorzitter, de heer A. Nieuw- land, releveerde in zijn openings woord de oprichting der vereniging, wier naam: „Pro Rege" Voor den Koning haar uitgangspunt en doelstelling insluit. Spr. herdacht met dankbaarheid, hoe bij de vrijmaking der kerk in 1944 de Vereniging tot de Kerk van Jezus Christus wenste te blijven be horen. Spr. heette vervolgens welkom ds. J. A. Vink, 2e voorzitter van de Bond van J.V. op G.G., mevr. v. d. Born (ds. v. d. Born was uitstedig). de heren G. J. v. d. Brink en C. de Jong, als vertegenwoordigers van de Kerkeraad, drie oud-voorzitters van Pro Rege: de heren H. ten Hove, M. v. Gent en J. v. Dijk. Van prof. Holwerda was een schriftelijke gelukwens ingekomen. Een aantrekkelijk, gevarieerd programma werd hierna uitgevoerd. De hoofdschotel vormde de opvoe ring van een fragment uit de bezet tingstijd, in drie periodes, onder de titel: Ende Dispereert niet. Ds. J. A. Vink sprak een slot woord. Amersfoort I nog ongeslagen Het le tiental van S. G. Amers foort heeft z'n ongeslagen record nog gehandhaafd, want het is werkelijk een meevaller dat de voorlopige uitslag 2'/2Vz thans na arbitrage van vijf partijen 55 is geworden. Hedenavond speelt Amersfoort tegen de schaakclub Gorkum. Noteert U even GRAND THéaTRE: Snouckaertlaan. Tel. 4632. „Vrouwen in de nacht". Aanvangstijden Zondag 2, 4.15, 6.45 cn 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: Westsingel. Tel. 6572. „De zoon van Robin Hood" Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: „Met re volver en Zweep" vooraf „Wie doodde van Loon". Aanvangs tijden: Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45. 9 uur. Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 24 FEBR.: Amicitia, 20 uur. Concert P.T.T.-Harmonie. GRAND THEATRE. Ballet des Champs Elysées. 8 uur. VRIJDAG 25 FEBR.: CITY THEA TER: Film Olympische Spelen 1948 door A B. v. L. O. Spreker: F. de Ruyter. Amicitia, 7.30 uur: „Bloed en liefde" door L.E.A. ZATERDAG 26 FEBR.: Markthal. 8 uur: Zang en dansavond met het Ned. lied o.l.v. Remke Nieweg en Rinus Kuuper. Amicitia, 20 u.: Feestavond So ciëteit „Amicitia" met medewer king van „De Keitjes". KAB-gebouw, 8 u.: Jaarfeest R.K. Transportarbeidersbond. Gezellige ouderavond in K.A.B.-gebouw Het verenigingsleven in de St. Ansfridus-parochie was de laatste tijd wat aan het kwijnen. Ook hier had men te kampen met gebrek aan leiders en leidsters. De welpen, ver kenners en voortrekkers van de St. Ansfridusgroep hebben zich hier doorheen geworsteld en kunnen zich nu op een gezond verenigingsver band roemen. Woensdagavond werd door deze groep in het KAB-gebouw aan de Lieve Vrouwestraat een ge zellige ouderavond georganiseerd. Veel vaders en moeders waren aan wezig, om het kunnen van hun zoontje te bewonderen en we moe ten zeggen, dat er „pit" in deze groep zit. Direct na de opening al werd door Troep II een tumbling uitgevoerd, die de meeste ouders een huivering door de leden bracht. Een gevarieerd programma, met enkele schetsjes waarvan we onder andere de „Toverfluit" noemen, die door de horde van Akela Beekman werd opgevoerd, werden aardig ge speeld. Enkele zangers en gitaristen voerden de stemming nog wat ho ger op, waarna voortrekker W. Ha- selaar, als imitator van een lucht aanval, motorrace en een muziek korps de zaal deed schudden van het lachen. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de Pastoor van de St. Ansfridusparochie J. Feld- brugge, de geestelijk adviseur kap. Swart en commissaris Hulsebeck. Na het laatste nummer sprak kap. Swart een kort dankwoord, waarin hij o.a. zei: „Ik weet, dat U allen kwam met de gedachte geen voorstelling van het Grand-Théè- tre te zien, maar om het kunnen van de jongens te bekijken. Gij zijt in groten getale gekomen. Dit geeft de leiding weer moed". Hij eindigde met de woorden: „Het komen en gaan van de leiding en jongens, komt de beweging niet ten goede, daarom wilde ik U vragen deze vereniging te blijven steunen". Slagers maken einde aan moordende concurrentie De Amersfoortse hulsvrouwen vielen de laatste dagen van de ene verbazing in de andere. Er was nl, met de slagers Iets niet in orde Die plakten zo maar op hun winkelruiten grote reclame biljetten Daarop stond, met vette'let ters prijsverlaging van het varkens vlees aangekondigd Dat was geen aar digheid, maar bittere ernst. Om bij het vlees te blijven, het was met deze prijsverlaging als met de schapen. Toen er een over de brug was, volg den er meer. De situatie werd on houdbaar. Met een zo lage omzet ten gevolge van de distributie cn een ge forceerde lage prijs, zou geen enkele slager lang stand kunnen houden. Er moest iets gebeuren. Daarom kwamen de slagers Woensdag bijeen. Men werd het eens over de prijs van het varkens vlees. die iets lager zou liggen don door de overheid Is voorgesteld. De moordende concurrentie zal dus wor den geweerd. Zo is dus deze slagers- oorlog ten einde. Het lijkt ons. dat zowel producent als consument daar over tevreden kunnen zijn. Ons dagelijks teveel Twee wielrijders, die in de ver boden richting van het Smalle pad reden, gingen „op de bon". Het zelfde lot ondergingen een bestuurder van een auto, die in de verboden richting van de Krom- mestraat reed, de autobestuurder, wiens remmen niet in orde waren, de fietser, die een persoon boven de 10 jaar achterop zijn fiets mee voerde, een autobestuurder, die de vluchtheuvel op de Varkens- markt links passeerde en vier „autocollega's", die hun auto's op de Groenmarkt parkeerden. Burgerlijke Stand Overleden: Veldhuizen, Jan oud 66 jaren echtgen. Jannetje van de Lagemaat. De viering van het 10-jarig bestaan van de afdeling Amersfoort van de Bloemist-Hoveniers-Patroons-Vereniging werd Woensdagmiddag begon nen met een plechtige kranslegging op het graf van de overleden oud- voorzitter van de afdeling, de heer G. Brouwer, die in 1944 op tragische wijze om het leven kwam. Kranslegging op graf van vroegere voorzitter Zeer veel belangstellenden had den zich op de R.K. begraafplaats aan de Utrechtseweg verzameld, toen de heer W. Beunder, hoofd be stuurslid van de vereniging, een herdenkingsrede hield. „Vriend Brouwer," zo sprak de heer Beunder, „was een mens, waar je op kon bouwen. Hij is de man geweest, die hier de organisatie heeft groot gemaakt. Nu wij hier allemaal staan, welt er iets in ons op. Wij vragen ons af: waarvoor en waarom. Hier is een mens, die op een zeer ongelegen ogenblik uit zijn werk en uit zijn leven werd ge rukt." De heer Beunder besloot met de woorden: „Vriend Brouwer, de dank, die ik breng, komt diep uit mijn hart. Daarom wens ik je een zalige rust." En na deze woorden legde het hoofdbestuurslid een krans op het graf van de oud voorzitter. Ook de tegenwoordige voorzitter van de afdeling, de heer A. van Ginkel, herdacht zijn voor ganger en eerde diens nagedachte nis met een krans. Een broer van wijlen de heer G. Brouwer, dankte voor de herden kingsplechtigheid. In hotel „Monopole" recipieerde het bestuur van de jubilerende af deling. De her N. A. Los sprak na mens het jubilum-comité en heette Schaken Burgerlijke stand 23 Februari Geboren: Robert, z v J Timmers en A P Buitenkamp. Getrouwd: A J Lensen en L A Kreijne. F v d Veer en M A Kraan. C. Willigenburg en J v d Water. P F A Zwambach en S M Wol- ters. P. Kroonenburg en W H Groenendijk. H B Hanekamp en A L van Ramselaar. J. Rook en H S Wisgerhof. Overleden: Nicolaas van Zan ten 82 jr. wed. v. H. v. Doornik. Willemina Johanna Immink 62 jr. ongehuwd. Gerardus Brom, 70 jr. geh. met M P Granzenbach, Maar ten van Dijk 72 jr. geh. met F. Winderman. Automarkt 24 Februari. Op de wekelijk se automarkt werden 277 motor voertuigen aangevoerd. De eerste ronde voor de Acht- kampen van S.G. „Amersfoort" werd Woensdagavond in hotel „Monopole" gespeeld. Na een kort openingswoord van de voorzitter de heer A. Hollander Jr.. gaf de tournooileider de heer A. .Huis man een aantal technische aanwij zingen waarna de eigenlijke strijd door Caissa's volgelingen werd ge streden. Organisatorisch zit dit tournooi uitstekend in elkaar. Een bewijs te meer dat „Amersfoort" een goede beurt maakt als gast- vrouwe van de deelnemers. Be halve door een dikke vijftig scha kers van de organiserende vereni ging wordt deelgenomen door spe lers van de schaakclubs: Baarn, Bilthoven. En Passant (Spaken burg), LES (A'foort), MAT (Utr.), Ons Genoegen, Onder Ons en S.V. Soesterkwartier uit Amersfoort, Soest, Soesterberg, S.G. Utrecht, Zeist en Zuilen. Behalve 's Woens dagsavonds in Monopole speelt een 16-tal spelers op de Vrijdag avonden en Zaterdagmiddag in het zaaltje van de heer v. Hamers- veld aan de Arnhemscheweg. De le ronde is ongewoon vlot verlopen en slechts twee partijen werden afgebroken. Zo nodig zul len nog nader aan te wijzen arbi ters de diverse afgebroken partij en arbitreren. In Hoofdklasse A 1 won de jon ge Latour in keurige stijl van Duursema uit Utrecht. De Vries had niet zo veel moeite met de andere Utrechter Reurslag. De partij v. HeijstOber werd na veel strijd in een vrij ingewikkel de stelling afgebroken. Meling en H. SchVeuder uit Baarn deelden do puntjes, terwijl Houbaer een goede beurt maakte door de sterke Doperink te slaan. De laatste twee partijen waren uit Hoofdklasse A 2. Hoofdklasse A 1: P L Latour S J Duursema 10. F A v Heyst J Ober afgebr.. A K G Reur slagL J de Vries 01. Hoofdklasse A2: H Schreuder J A Moring Jr. Vif2. L Houbaer F H L Dieperink 1^—0. Optimistische geluiden van vele zijden In de „Wapenroem" hield de Amersfoortse zwem- en poloclub de „A.Z. en P.C." gisteravond de jaar lijkse algemene ledenvergadering. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer W. v. Haselen, nam direct de heer Peppelenbosch het woord om het bestuur erop at tent te maken, dat de convocaties voor deze vergadering te laat wa ren verzonden. De voorzitter gaf dit volmondig toe en beloofde beterschap Het jaarverslag van de secreta ris gaf een beknopt overzicht van de moeilijkheden, waarmede de A.Z. en P.C. te kampen heeft ge had. Mede dank zij de grote steun, die men heeft mogen ontvangen van de heer J. Butzelaar, is het de vereniging gelukt, een groot deel van de teruggang te boven te ko men. Door het aannemen van een functie buiten Amersfoort heeft de heer Butzelaar tot zijn spilt de A.Z. en P.C. weer moeten verlaten. Het jaarverslag van de penning meester getuigde van gezond opti misme. Hoewel het saldo eind 1948 nog nadelig was, zal het saldo eind 1949 zeer zeker voordelig kunnen zijn, dit dank zij de medewerking van enige leden, alsmede de verbe terde overeenkomsten met de zwembaden. Interessant was het jaarverslag van de Technische Commissie, waarin melding werd gemaakt van de vele wedstrijden, die door de A.Z. en P.C. werden georganiseerd, terwijl de prestaties der diverse zeventallen gememoreerd werden. Ook de reis naar Zwitserland werd niet vergeten. Het verenigingsblad „'De Sala mander" kreeg vorig jaar een ver beterde uitvoering hetgeen o.a. als resultaat had, dat ook de band ver stevigd kon worden. Vervolgens werden de opnieuw samengestelde statuten door de aanwezige leden, behoudens een kleine wijziging, goedgekeurd. De Koninklijke goedkeuring zal op nieuw worden aangevraagd. De bestuursverkiezing Het punt bestuursverkiezing kwam hierna aan de orde. Enige leden maakten bezwaar tegen de candidaatstelling van de heer v. d. Berg, aangezien deze te weinig in de vereniging „thuis" zou zijn. Na stemming werd het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter: A. Klasser; secretaresse: mevr. Rae- bel-Blessenaar; penningmeester: G. ter Weel; vice-voorzitter: W. v. Haselen Wzn; commissarissen: mevr Peppelenbosch-Kool, mej. H. Kerlingh. Voor de functie voorzitter der Technische Commissie trok de heer Peppelenbosch zijn candidaatstel ling in, waarop na stemming deze commissie als volgt werd samen gesteld: mr. E. Gerritsen, F. Insin- ger en G. A. Mosterd. Na de rondvraag nam de aftre dende voorzitter, de heer v. Hase len, nog even het woord om de af getreden bestuurs- en commissie leden te bedanken voor het vele werk, dat zy voor de A.Z. en P.C. hebben verricht. Hij wenste de heer Klasser met zijn hernieuwd voor zitterschap van harte succes. Wan neer wij het zojuist samengestelde bestuur en Technische Commissie bezien, zal dit succes zeker niet uit blijven. Hoofdklasse A 3: M M Schoep A Geudeke 10, J VogelA J Wickenhage 01. le Klasse BI: A PootD C Helderman 10. C P Nuysen H J A Nykamp 10. le Klasse B 2: G C de Koning Dr. F de Kok 01, G Bakkenes L Buurlage 10, Hvd Berg Sr. A Hollander Jr. 10. 2e Klasse Cl: K Hart—H G Hasken 10, v DelftT v Raay afgebr. 2e Klasse C 2: A J Mol—C v Buren 01, A. ScheyerJ v d. Berg Jr. 01. A RijkeP Vos kuilen 01, M Nieuborg Sr.J E Prins 01. 3e Klasse Dl: J WeyerM. Nieuborg Jr. 01, G v. Dijkhui zenD J Nijssen 01. 3e Klasse D 2: D Hart—W Co- zijn 10. 3e Klasse D3: H BoersmaM J Meer 01. P v RoonB Koudijs 10. G v BurenC C H v Doorn Sr. 1—0. 3e Klasse D 4: J NabanoE Poptie V2H F v PuttenB. v. Wilken 1—0, F IJff—J A de Bruin 1—0. De eerstgenoemde spelers speel den met wit. alle aanwezigen en in het bijzon der de vertegenwoordigers van het hoofdbestuur van harte welkom. De heer W. Beunder voerde ook hier het woord. Hij wenste het be stuur geluk met het 10-jarig be staan en liet verscheidene gebeur tenissen uit de voorbije jaren de revue passeren. „Het is de afde ling Amersfoort en omstreken ge weest," zo zeide de heer Beunder, „die de stoot heeft gegeven tot de grote groei van de organisatie, die thans 2400 leden telt". De heer J. A. de Groot sprak na mens de Amersfoortse afdeling van de Mij van Tuin- en Plantkunde. Ook voerden het woord de heren C. van de Brink, namens de Bloe misten-Winkeliers vereniging, ver tegenwoordigers van de Enschedese Bloemenhandelvereniging en de Kring Bloemisten en Hoveniers, de heer P. van Straalen, namens het bestuur van de Fruit- en Groente veiling, de heer D. J. de Jager, di recteur van de Groenteveiling. Voorzitter Van Ginkel dankte al le sprekers. Tegelijk met de afdeling jubi leerden ook de bestuursleden W. H. Kloosterman en S. G. Gerritsen. Na afloop van de receptie was er voor de genodigden een feestmaal tijd. ER is in de jongste raadsverga dering een belangrijk besluit gevallen: de restauratie van het secretarishuisje aan de Muurhui zen. Dit besluit is daarom zo be langrijk, omdat opnieuw blijkt dat ons gemeentebestuur ernst maakt met de verfraaiing van onze oude binnenstad. Men moet er eens een goed uur voor over hebben om door de bochtige straatjes van Amersfoort te wandelen. Eerst dan zal het de wandelaar goed duide lijk worden dat het gemeentebe stuur van Amersfoort op de goede weg is om onze stad tot een ge zocht oord te maken voor de vreemdeling. Maar ook de burgers zelf kunnen hun vreugde beleven aan de schoonheid van de eigen stad. Het was daarom prettig in de raad te mogen beluisteren, dat men het over één zaak in ieder geval in Amersfoort eens is: het streven naar behoud en herstel van cul tuur-historische monumenten waaraan Amersfoort zo rijk is. Het is in deze raad opnieuw ge bleken dat de communistische fractie nu zij geen deel meer uitmaakt van de commissie niet is geneigd over één nacht ijs te gaan. Van zaken waarover men het in de commissies roerend eens is geworden, willen de CPN-leden wel iets meer weten. Het bevordert het vergader-tempo niet, maar dat was de consequentie die aan het weren van communisten uit de commissies vastzat. Het is alleen jammer dat ook de stemming in de raad er niet beter op wordt. Men zit de laatste tijd elkaar nogal eens in de haren. Nogmaals dat is jammer. Wij zien de raad nog al tijd als een werkcollege, en niet als een debating-club. P) E fles melk, die de CPN gaar- •L/ ne dagelijks zag gegeven aan de gasstokers en vuurwerkers van de gasfabriek, was aanleiding tot uitvoerige discussies. We willen niet beweren, dat het onbelangrijk zou zijn om deze arbeiders een fles melk te geven, maar we vragen ons ook af of zo'n zaak in de raad moet worden behandeld. Wij zijn het met in de raad geopperde standpunt eens, dat dit een kwes tie is voor de vakorganisaties. Er gaat geen raadsvergadering voorbij of het verkeersprobleem komt in behandeling. Wel een be wijs dat Amersfoort worstelt met een probleem waarvoor zolang de rondwegen er niet zijn geen behoorlijke oplossing is te vinden. Bergstraat en Vlasakkerweg zullen worden verbreed. Dat is een stap in de goede richting. Jammer dat er enkele burgers zijn die deze stap onmogelijk willen maken. Het was een ernstig beroep, dat wet houder Van Galen Last op deze burgers deed om toch niet langer te wachten met het om niet ver strekken van de voor de verbre ding benodigde grond. Wij hopen van harte dat aan dit beroep zal worden gehoor gegeven. Met het raadslid, de heer Ter Burg, zijn wij het eens dat aan het in-het- wilde-weg-parkeren aan de Snouckaertlaan een einde moet komen. Amersfoort krijgt borenfabriek In het fabrieksgebouw van Van Vollenhovens Stoom-olieslagerij zal binnenkort worden gevestigd een spiraalboren fabriek, welke zal worden opgericht in samenwer king met de „Republic Drill Steeltool Com.).", een der grote Amerikaanse boren-fabrieken, zo meldt de „Volkskrant". Zowel voor de metaal-verwerkende industrie in Nederland als die in België en Luxemburg zijn spiraalboren van groot belang. Tot nu toe moesten zij, ten koste van dure deviezen worden ingevoerd. De tot stand koming van de nieuwe fabriek betekent derhalve, naast een verruiming van de ar beidsmarkt kostbare deviezen-be zuiniging. Het toekomstige be drijf, waarin ook Belgisch kapitaal wordt gestoken, is een nieuw, vruchtbaar Benelux-initiatief. De directie van deze N.V. Borenfa briek zal worden gevoerd door de heer J. J. van Vollenhoven. Het geplaatste kapitaal zal nominaal ca. twee-en-een-half-millioen gul den bedragen. Naar verwachting zal de fabriek halverwege het jaar in productie komen. Soe.sf Buurtvereniging vierde feest Aan een Dinsdagavond gehouden feestavond van de buurtvereniging Burg. Grothestraat werkten mede het cabaret-gezelschap „De Burge- meesters", „The Hawaiian Serena- ders", Fred Spijker en nog vele an dere buurtbewoners. Het program ma werd geheel door amateurs uit gevoerd. De liedjes van Fred Spij ker waarvan de refreintjes enthou siast werden meegezongen, ver hoogden de feeststemming. De muziek en zang van „The Ha waiian Serenaders" met de fleurige lichteffecten vielen bijzonder goed in de smaak, terwijl de conferen cier, de heer Van den Velden, op beschaafde wijze voor de nodige afwisseling zorg droeg. Het geheel stond onder leiding van de heer H. de Vries, terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door de heren Dekker en De Wolf. Een maand voor stelen van kousen Voor de Utrechtse Politierechter ter verantwoording geroepen we gens diefstal van enige paren kou sen of sokken, verklaarde de los- arbeider J. v. d. H. uit Soest, dat hij deze voorwerpen onderweg gevonden had op zijn dagelijkse fietstocht naar Bunschoten. Maat- volgens het politierapport had hij het bewuste goed bij zijn patroon onder een bank verbor gen toen de politie op de fabriek kwam om een onderzoek in te stellen naar de vermiste kleding stukken. In plaats van toen zijn mond open te doen en de z.g. vondst ter kennis van de speuren de politieagenten te brengen, had hij gezwegen. Daarmede achtte de Officier van Justitie de schuld van verdachte bewezen. Hij requireerde een maand gevangenisstraf. De poli tierechter veroordeelde conform. VROUWENGROEP VAN DE PARTIJ v. d. ARBEID Dezer dagen werd te Soest opge richt een Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid. Mevr. Hol- laart. Koekoeksweg 9 te Soestdfjk, Na afloop werd nog een tijdje heeft zich met het secretariaat van gezellig gedanst met muziek van de Vrouwengroep Soest belast. I „The Haert Bovs". S.P.S.V. sloot seizoen met een feest Woensdagavond gaf de Soester Politie Sport Vereniging, voor haar leden en donateurs, in de zaal van Eemland, een feestavond. De voor zitter, de heer A. de Liefde be groette in het bijzonder de burge meester en mevrouw Bentinck en de superieuren met hun dames, als mede de afgevaardigden van plaat selijke verenigingen. Onder leiding van het corpslid, de heer F. G. Sonders, werd door enige leden van 't corps met hun dames, een non-stop-cabaret pro gramma opgevoerd, dat tot in de puntjes was verzorgd, vooral de dansgroep en de Vrouwen Weer baarheid. uitgevoerd door de dames van „Vlug en Vlot" viel bijzonder goed in de smaak. Verder werkten mede Meindert de Wolf (viool) he- geleid door zijn dochter Annie; „De Kaloppa Hawayans" en niet te vergeten de conferencier, de heer Fred Spijker, die veel succes oogst te. In de jaarvergadering van de handbalgroep „Amersfoort", me moreerde de secretaris de moei lijkheden, die vooral te vinden wa ren rondom de terrein-accommo datie welke nu echter opgelost zijn door het bouwen van een nieuwe kleedgelegenheid. De hoogtepun ten waren het 15-jarig bestaan in Nov. '47 wat in Maart '48 gevierd werd en de kampioenschappen van 3 elftallen waarvan het le dames en le heren-elftal ook nog pro moveerde naar de Ie klasse. Al met al gaf het jaar 1948 ons ontzettend veel werk betreffende de kleedgelegenheid waarmede grote financiële uitgaven gepaard gingen doch met samenwerking van de gemeentelijke autoriteiten werd datgene bereikt wat thans op ons terrein aan de Bokkeduinen staat te pronken en waarnaar me nige handbalvereniging met bege rige ogen staat te kijken. Het is voor een groep als „Amersfoort" een prestatie te noemen om met 6 elftallen uit te kunnen komen in de competitie en dat bewijst ook wel dat er niet stilgezeten wordt. De penningmeester 'gaf een finan- tieel verslag wat ook werd aan vaard en waarin uitkwam hoe hij dit jaar heeft moeten roeien met de riemen die hij had. Op keurige wijze heeft hij echter de moeilijkheden weten te omzeilen en heeft hij nog kans gezien om het jaar 1948 af te sluiten met een voordelig saldo van 95.79. Beleid en verkiezing bestuur gaf geen moeilijkheden en het bestuur werd dan ook in de zelfde samen stelling gekozen, alleen de functie van voorzitter ging over in handen van J. Schonewille aangezien v. d. Pol zich door gebrek aan tijd hier voor niet meer herkiesbaar stelde. De samenstelling is thans als volgt: J. Schonewille (v.); W. Huslage (secr.); Joh. Aria (penn.), leden: H. v. d. Pol, H. H. v. d. Hoef, M. v. Essen en C. v. d. Berg. Ook beleid en verkiezing Tech nische Commissie gaf geen moei lijkheden, deze leden hebben ook een jaar van drukke werkzaamhe den achter de rug en mogen ook op een succesvol jaar terugzien. De samenstelling hiervan is als volgt: Voorzitter: A. Rijnders; Secreta ris, A. Brondijk; leden A. Luikel; H. Wiggers, P. Schuin, M. v. Es sen, M. v. Goot, terwijl de heer H. H. v. d. Hoef als Technisch advi seur werd toegevoegd. De begroting 1949 gaf nog even enige moeilijkheden betreffende 't punt terreinhuur ad 250.en het bedrag ad 1000.wat gestort moet worden als bijdrage in de kosten voor de gebouwde kleedge legenheid. In verband hiermede is de terreinhuur met 100.per jaar verhoogd, wat volgens de ver gadering niet geheel juist was. Op duidelijke wijze werd echter de zaak uiteengezet en kon de vergade ring ook de begroting welke tot haar leedwezen met een nadelig saldo van 131,23 sluit aanvaar den. W oudenberg ULG vergaderde Het Utrechtse Landbouw Ge nootschap vergaderde Dinsdag. Het jaarverslag van de secreta ris was nauwkeurig en uitgebreid. De rekening en verantwoording van de penningmeester sloot met een batig saldo van f 35.80. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heren G. v. Leersum, M. v. d. Lagemaat en H. v. d. Waerdt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. ter Maaten en W. Meerveld herkozen. Tot leden van de plaatselijke commissie werden herkozen de heren A. van Egdom, G. v. Leersum en B. van Ginkel. De heer H. Haanschoten werd aangewezen als stemgerech tigd afgevaardigde naar de jaar vergadering van het U.L.G. en als plaatsvervanger de heer G. v. d. Peut. Met meerderheid van stemmen werd besloten in Mei een excursie te houden naar de kop van de pro vincie Overijsel, teneinde daar verschillende boerderijen te be zichtigen. Bij de rondvraag opperde men de vraag of er een reglement be staat van de Stichting voor de Landbouw, waaruit blijkt de werkwijze, de doelstelling, enz. van de Stichting. Er wordt beslo ten een ter zake deskundig spreker uit te nodigen, die de vergadering hierover duidelijk kan inlichten. Wat de raad nog meer behandelde Nadat de geheime zitting van de Woudenbergse raadsvergadering van Dinsdag j.l. was opgeheven werd besloten 18000 uit de ge meentekas te voteren voor bestra ting van de Voskuilerwijk. De le den van de P.v.d.A. stemden tegen. Met algemene stemmen werd het voorstel tot grondaankoop van de heer G. Voskuilen aangenomen. Op deze grond zullen zes arbeiderswo ningen verrijzen, terwijl tevens de Maarten van Rossumweg doorge trokken zal worden tot de Konings laan. De openbare school nr. 1 krijgt nieuwe ramen. Daarvoor werd 8000 uitgetrokken. Aan B. en W. werd verzocht te onderzoe ken of de bouw van semi-perma- nente scholen in de naaste toekomst in Woudenberg kan worden toege staan. Door de voorzitter werd toe gezegd, dat de bestrating van de zandwegen achter de Schans zeer spoedig zal worden aanbesteed. Auto's botsten Doordat de heer de J. uit Wou denberg in de bocht bij de Pyra- mide een luxe auto van de heer V. uit Utrecht wilde passeren, gebeur de een aanrijding, waarbij een da me ernstig gewond werd aan haar knie. Beide wagens werden zo ern stig beschadigd, dat ze weggesleept moesten worden. isuitzet in de kanovijver Zaterdag werd door de henge laarsvereniging „De Rietvoorn" af deling Woudenberg, in de kanovij ver van het voormalige zwembad 650 pond voorn, bliek en brasem uitgezet. Predikbeurten Zondag 27 Februari 1949 WOUDENBERG. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur ds. P. Bouw. Leusden Propaganda-avond van DOS Op Zaterdag 26 Februari a.s. zal de Wandelsportvereniging D.O.S. te Leusden een propaganda-avond geven in de kleine zaal van Hotel „de Mof". De heer A. v. d. Klok. commissaris van de S.G.W.B. zal op deze avond een propaganda- woord spreken in het belang van de wandelsport. Het verdere ge deelte van de avond zal gevuld worden met schetsjes, zang en blijspel van de leden. Kiezerslijst ligt ter inzage De heden door B. en W. van Leusden vastgestelde kiezerslijst vermeldt voor 1949 een aantal van 1679 kiesgerechtigden (vorig jaar 1687). Deze lijst ligt van 23 Februari af tot en met 16 Maart a.s. op de ge meente-secretarie te Hamersveld voor een ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten, stemdis- trictsgewijze, in uittreksel ver krijgbaar. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het ge meentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kie zerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet of niet behoorlijk voorkomt, of al dan niet voor enige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. De verzoeken hieromtrent kunnen op ongezegeld papier worden gesteld. De verkiezingen voor deze ge meente zijn vastgesteld op 22 Juni 1949. DAM- EN SCHAAKNIEUWS De uitslagen van de onderling gespeelde dam- en schaakwedstrij den van „Toekomst" uit Leusden zijn als volgt: Schaken: T. v. Raaij-C. Veenen- daal 0-1: C. v. Buren-G. Buddingh 1-0; J. J. C. Schram-W. Veenen- daal 1-0; T. van Raaij-R. Zandber gen 1-0; G. v. Leeuwen-G. van Buren 0-1. Dammen: E. J. v. Bentum-J. v. d. Velde 2-2; W. Buitenhuis-D. v. Dam 2-0; K. v. Beek-B. Lagerweij 2-2; F. Brinkman-E. J. v. Bentum 2-2; J. v. d. Velde-D. Hilgeman 0-4; R. v. Buren-F. Brinkman 0-2; J. v. Bentum-K. v. Beek 2-0; W. Buitenhuis-R. v. Buren 0-2. Burgerlijke stand van 13 t.m. 19 Februari 1949 Geboren: Reinera A M d v J J Vis ser en J G Boersen: Peter M z v P Schaaphok en J H Bronder. Overleden: Dirk van de Hoef, 85 Jaar. echtgenoot van Gvd Hengel; Johanna Munstege. 83 jaar. weduwe van J v d Heijden. Medische Zondagsdienst De medische dienst wordt Zon dag 27 Februari 1949 voor Wou denberg, Maarsbergen en Maarn waargenomen door dr. H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Hoevelaken „Fosforzuurbemesting" Op initiatief van graanhandelaren werd gisteravond in het Vereni gingsgebouw een lezing georgani seerd, waarbij als spreker optrad de heer J. de Ruiter, landbouwdeskun dige en lid der Tweede Kamer. Deze had tot onderwerp „Fosforzuur bemesting" Van heinde en verre waren de belangstellenden gekoko- men. Door toevoeging van fosfor- zuur bevordert men de eiwitvor ming. Van het grootste belang is de import van broodgraan en dit gaat boven die van veevoeder. Toch is het noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk de veestaoel op peil wordt gebracht. De spreker gaf met cij fers aan hoe groot deze moet zijn en kwam tot de mate van fosfor zuurbemesting met als eerste voor beeld de bemesting voorafgaande aan het grasdrogen. Het voordelig ste percentage eiwit van gedroogd gras is 18. Men dient periodieke be mesting toe te passen. Er zijn drie mestsoorten, waarmede men het mesttekort kan aaovullen: super fosfaat, slakkenmeel, vertifos (dub bel kalkfosfaat). ,Na de pauze behandelde de heer De Ruiter een twintigtal vragen. Niwin-nietuws Het plaatselijk Niwin-comité verzond aan de in Indonesië ver toevende Hoevelakense militairen een pakket als Paasverrassing. Elk pakket heeft een waarde van f 16.- met inbegrip van alle onkosten. Opbrengst collecte Ten bate van de Chr. Kleuter school werd een collecte gehouden, die f 88.70 opbracht. Gevonden voorwerpen Defecte vulpen, zaklantaarn, kin derjasje, een paar glacé hand schoenen, groene das. bruine ge breide vingerhandschoen, sjaal, kinderwant, twee portemonnaies en een broche. Bekendmaking Ingezetenen, die huisvesting verlenen aan vreemdelingen, zijn verplicht hiervan ten spoedigste aangifte te doen bij de Rijkspolitie en ter gemeentesecretarie. Deze verplichting geldt ook bij het ver trek van vreemdelingen. Nieuwe postcommandant De postcommandant der Rijks politie te Hoevelaken, de heer H. de Graaf, is met ingang van 1 Maart in dezelfde functie overge plaatst naar Nijkerk. Hij wordt opgevolgd door de heer J. Salver- da. thans gestationneerd te Putten (Gld.). Noteert U even! 26 Febr. Verenigingsgeb. Huldi gingsavond dr. F. W. Klaarenbeek, 8 uur.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2