DAGBLAD VOOR AMERSFOORT „Totale vergoeding blijkt financieel niet mogelijk Milliardendans Franse Assemblée bespreekt verklaring van Thorez „Schijnbaar succes berust op verkeerde diagnose" Voor huisraadschade een aanvulling die woninginrichting mogelijk maakt naar oude staat Op da küAAsd Geen gevangenisstraf met aftrek maar aftrek van gevangenisstraf „Knal''-fuif op Rhodos In kort Ibestek Vrijdag 25 Februari 1949 Achtste jaargang No. 1260 Opgericht doo. oe Stichting .Mei Parool' Giro 51033a Bankt Rotterdamsche Bank. - Posthui 9 Abonnetnenu- prill 32 cent p. t». of t;5 p. kw. Losse otimmera 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie ?n Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T]. DB BOORDER. Minister Lieftinck over de oorlogsschade 'n ff uitl*oertee memorie van antwoord op het wetsontwerp op llen®1® oorlogsschaden maakt de minister van Financiën de op- dal «et het in dit onderwerp neergelegde voorstel tot schade- Zllalt.g,de grens van het financieel mogelijke is bereikt. Een nog :=!andC yer^0edlng zou volgens de minister leiden tot een over- aL g.Van f|nanciële toestand van het land. waarvoor de regering verantwoordelijkheid niet meent te kunnen dragen. Uitgangspunten 7AV6 u CSC 10llwing z,jn' dat de staatsschuld reeds een vrijwel ontoe- are hoogte heeft bereikt, terwijl ook de belastingdruk zeer zwaar teren is*^ 660 erns',g tekort aan binnenlandse besparingen te consta- Stelsel van credieten voor herbouw In haar algemene beschouwin gen merkt de regering op, dat ten aanzien van de rechtsgrond, waar op een regeling van de oorlogs schade moet zijn gebaseerd, onder het Nederlandse volk zeker geen eenstemmigheid bestaat. Zij meent, dat in het wetsontwerp vele van deze rechtsgronden een trefpunt hebben gevonden. Prof. L i e f t in c k, onze minister van Financiën, wijdt in de memorie uitvoerige beschouwingen aan de moeilijkheden, die er zijn, om de financiële behoeften van de staat te dekken. Hij maakt daarbij de op merking, dat het niet mogelijk is daartoe te komen zonder een be roep te doen op de „geldschepperv de instellingen", d.w.z. zonder le- Niets geleerd OP 4 Mei 1948 werd Hans Albin Rauter door het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage ter dood veroordeeld, wegens diefstal, afpersing, mensenroof, wederrech telijke vrijheidsberoving, doodslag en moord. Hem werd het recht van cassatie verleend. Een ieder zal zich zijn houding gedurende dit proces nog wel her inneren, de houding van de vol bloed-nazi en „schneidiger" mili tair, de houding van een man, die zich niet gewonnen wil geven, maar vecht, vecht met alle intelli gentie, die hfj slechts kon opbren gen, voor een verloren zaak. Rauter is er door dit proces niet sympa thieker op geworden; daarvoor heeft ons volk te zwaar geleden en te grote offers moeten betalen aan de onmenselijke terreur van deze Hans Albin. Met een gevoel van opluchting heeft men dan ook des tijds kennis genomen van het von nis, dat over deze oorlogsmisdadi ger werd geveld. Opnieuw was een hoofdstuk uit de donkerste jaren van ons land afgesloten. Wel hadden wij graag iets meer willen weten omtrent de achtergronden van bepaalde ge beurtenissen; er zijn immers nog zovele zaken uit die tijd onduide lijk, maar daarin faalde de proces voering jammerlijk. Na een dagen lang duel viel eindelijk het vonnis. Nu konden wij hem tenminste rus tig vergeten, hem geschiedenis la ten worden. Maar nazi's van het formaat van Rauter geven het niet zo gauw op. Ze hebben een dikke huid en een harde schedel; ze schijnen boven dien het gevoel niet te kunnen kwijtraken, dat ze toch eigenlijk zo onschuldig zijn als pasgeboren kin. deren en dat het Hof hen daarom had behoren vrij te spreken. De nieuwste stunt van dit heerschap is, dat hij zich heeft beroepen op de rechten van de mens! Nu zegt dit de meesten van ons niet zo erg veel, ook al zullen zij zich in ge- moede afvragen, wat een oorlogs misdadiger in hemelsnaam met menselijke rechten heeft te maken. En zo is het ook. Doch een mens, hij moge dan Rauter heten en een berucht oorlogsmisdadiger zijn, maakt, als hij in het nauw zit, rare sprongen. De verklaring over de rechten van de mens, die op 10 Dec. 1948 in Parijs door de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties werd goedgekeurd, moet hem, de fanaticus met complexen, wel buitengewoon hebben opge wonden. Daarin las hij, dat een ieder recht heeft op zijn leven, vrij heid en persoonlijke veiligheid, dat niemand in knechtschap mag ge houden worden en dat slavernij en slavenhandel, in welke vorm ook, moet worden verboden. Hij las er in, dat niemand mag gefolterd wor den of onderworpen aan wrede, onmenselijke of vernederende be handeling of bestraffing en dat nie mand mag blootgesteld zijn aan willekeurige arrestatie, gevangen houding of verbanning. Toen Hans Albin Rauter dit las, pakte hij potlood en papier en deed zijn temperamentvol beroep op de rechten van de mens. Dat kon ge beuren, omdat hij een nazi en een dikhuid is. Want als hij goed had gekeken, zou hij door zijn cel de schimmen van duizenden en dui zenden bestolen, afgeperste, van hun vrijheid beroofde, doodgesla gen en vermoorde Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen heb ben zien voorbij marcheren. Herr Rauter echter zag alleen zijn arm zalig zelf. Neen, wij kunnen dit beroep niet bewonderen. Wij kunnen er zelfs niet om glimlachen. Zijn houding werpt licht op een mentaliteit, die volkomen gespeend is van besef voor een werkelijkheid, zoals wij die in de bezettingstijd in al haar afschuwelijkheid hebben leren kennen. Hij. Rauter, had alles kun nen doen, behalve dit. Omdat het bewijst, dat deze oorlogsmisdadiger niets heeft geleerd en niets heeft begrepen. ningen te sluiten. Gezien deze moeilijkheden verheelt hij zich niet. dat het aantrekken in een be perkt aantal jaren van vier mil liard ter financiering van de oor logsschade van particulieren en van ongeveer 1.7 milliard ter financiering van de z.g. publiek rechtelijke oorlogsschade zeer zwa re eisen zal stellen aan de kapi taalmarkt. Kamerleden betwijfelden, of Integrale vergoeding een nieuwe last op het Ne derlandse volk zou leggen, omdat deze schade Immers toch al geleden ls en reeds op ons volk drukt. Hen beant woordend zegt prof. Lieftinck. dat het productie-vermogen van de Nederlandse volkshuishouding ls verminderd en de werkelijke behoeften-bevrediging ls ge daald. De minister wil hiermee waar schijnlijk zeggen, dat de economische ..koek" kleiner is geworden en. om ledereen. ook de oorlogsslachtoffers een evenredig deel te geven, de plakken dunner moeten zijn dan voor de oorlog. De minister deelt mede. dat de totale uitgaven voor vergoeding van de oor logsschaden. zowel aan particulieren als aan overheidsinstellingen, volgens re cente ramingen op 7.2$9 milliard gulden moet worden gesteld. „Onrendabele toppen" Uitgaande van het feit, dat de bouw kosten van woningen thans ongeveer het drievoudige bedragen van de voor-oor- logse kosten, terwijl de huren van de nieuw te bouwen hulzen nog slechts weinig uitgaan boven die van voor 1940 zegt de minister, dat het wetsontwerp zich daarbij ln de eerste plaats richt zowel ln het belang van de wederop bouw als van de oorlogsslachtoffers op het meest fnuikende probleem, dat zich daarbij voordoet, n.l. dat van de financiering van de z.g. ..onrendabele toppen". Dat wil zeggen, dat grote delen van de bouwkosten nu niet rendabel 7\Jn te maken. Prof. Lieftinck verklaart naar aanleiding daarvan, dat het wetsontwerp er van uitgaat, dat dit vraagstuk vóór ■♦Hes tot een redelijke oplossing moet worden gebracht. Als een soort noodmaatregel stelt de minister zich voor. dat voor de nieuw- en herbouw een stelsel van credieten met allerlei faciliteiten moet worden ontworpen. Daarbij zal rekening worden gehouden met de draagkracht van de oorlogsslacht offers. In het algemeen zullen zij, die geacht worden nu nog over be hoorlijke financiële middelen te be schikken. minder van deze facili teiten kunnen profiteren dan do minder draagkrachtlgen. Zoals reeds was aangekondigd zullen zij. die een bijdrage ontvingen in de ge leden huisraadschade, een aanvullende bijdrage ontvangen, die het mogelijk zal maken zich weer in te richten ln over eenstemming met hun oude staat. Voor de bepaling van deze aanvullende bij drage Is uitgegaan van een inventaris- staat. waarin voorkomt de kosten op stelling van de complete inrichting voor een woning, bestaande uit gang. keuken, eetkamer, zitkamer, trap. slaapkamer, kinderkamer, logeerkamer en badkamer, in het algemeen dus van het gebruike lijke type middenstandswoning. Het maximum van de totale ver goeding zal niet meer mogen z ij n dan I 11.250. Invloed slachtoffers De minister blijkt bereid te zijn toe te geven aan de aandrang, uitgaande van vele Kamerleden, om de oorlogsslacht offers zelf meer dan voorheen Invloed te geven in de ambtelijke instantie, die de schade uiteindelijk vaststelt, -d.w.z. het Commissariaat voor Oorlogsschade. Twee leden, te kiezen uit vertegenwoor digers der getroffenen, zullen hierin worden opgenomen. Omtrent de regeling van het beroep t.a.v. van beslissingen van het commis sariaat deelt de minister mee. dat de regering niet bereid is de rechterlijke macht of een andere onafhankelijke :ha- Prof. Lieftinck wenst ook vast te hou den aan het oorspronkelijke dekkings plan, n.l. gelijk hij vroeger meedeel de 250.000.000 per Jaar, voor een groot deel op te brengen door verho ging van de omzetbelasting, de huur belasting, de personele belasting en wij zigingen ln de tarieven van het regi stratie- en zegelrecht en een technische herziening van de inkomstenbelasting. De minister geeft dan verder aan ver scheidene fiscale maatregelen, die ge nomen zullen worden ten einde er voor te zorgen, dat de bijdragen, die de oor- Oorlogsschadehoek van 164 pagina's! Minister Lieftinck heeft zijn taak het beantwoorden van de zeer vele opmerkingen, die de Tweede Kamerleden had den gemaakt naar aanleiding van het wetsontwerp op de ma teriële oorlogsschaden wel zeer grondig opgevat. Zijn ant woord is namelijk uitgegroeid tot een boekwerk van... 164 pagina's dik. Hij geeft in dit boek, dat zich nu niet bepaald als een detective laat lezen, een inzicht in de omvang van de ge leden schaden en de vergoeding, die het rijk wenst te geven over de verschillende schade-catego rieën. Om nog enkele hoofdstukjes te noemen: de huisraadschade, de regeling van het beroep t.a.v. beslissingen van het Commissa riaat voor Oorlogsschade, het fi- nancierings- en dekkingsplan, de fiscale voorzieningen voor de oorlogsgetroffenen, enz. En aan het slot van dit meest gedegen „oorlogsboek" geeft minister Lieftinck nog beschouwingen naar aanleiding van allerlei de tailkwesties, terwijl het uitvoe rige bijlagen bevat vol cijfer materiaal. De cijfers omtrent onze staats schuld, die minister Lieftinck in zijn memorie van antwoord over het wetsontwerp materiële oorlogs schaden geeft, vormen een enigs zins verbijsterende milliardendans. Onze schuld bedroeg medio 1945 rond 23.3 milliard gulden, medio 1948 nog 23.5 milliard. In dit laat ste bedrag zijn opgenomen de acht milliard, die verschuldigd zijn aan oorlogsschade-vergoedingen volgens de nog thans geldende regeling. Op basis van het wetsontwerp moet dit bedrag worden verhoogd met nog eens twee milliard, zodat onze to tale staatsschuld, na aanvaarding van de wet, niet minder dan 25,5 milliard zal bedragen. Dat is per hoofd der bevolking een bedrag van rond 2674.—1 logsslachtoffers ontvangen, zo min mo gelijk worden belast. Zo deelt hij o.m. mee, dat uitga ven tot aanschaffing van noodzake lijk huisraad cn lijfgoederen, dlc de ontvangen vergoedingen te boven gaan. als buitengewone lasten voor de inkomstenbelasting en de loon belasting in rekening mogen worden gebracht. Voorts stelt de minister in het vooruitzicht, dat er financiële faci liteiten zullen worden verleend voor de herbouw van woningen tot 1000 m3, al dan niet met be drijfsruimte. Een volledige finan ciering ligt hierbij niet in het voor nemen. De regering is van mening, dat in deze gevallen van de getrof fenen wel kan worden gevergd, dat zij een deel van de „onrenda bele top", voor eigen rekening ne men. Het deel, dat de regering bij deze „top" wil bijpassen, is gesteld voor woningen tot 600 m3 op 5 pet. tct 800 m3 op 10 pet. en voor gro tere panden op 15 pet. Zij stelt hierbij als voorwaarde zulks in het belang van de volkshuisves ting, dat woningen boven de 750 m3 inhoud geschikt moeten worden gemaakt voor bewoning door meer dan één gezin. Ten slotte bevat het wetsont werp, uitvoerige bepalingen over verscheidene onderdelen van de hierboven geschetste maatregelen. MET UITZONDERING VAN PRINSES MARIJKE, die onder de hoede van haar grootmoeder in Paleis Soestdijk is achtergebleven, is thans de koninklijke familie voltallig in Sankt Anton am Arlbcrp bijeen. Alvo rens Hotel Post te verlaten voor het maken van een skitour. poseerden de vorstelijke personen even voor de fotograaf. V.l.n.rPrinses Irene, prinses Margriet, prins Bernhard, koningin Juliana en prinses Beatrix. Prins Bernhard licht ongesteld Naar het A.N.P. verneemt, zal de reis van het koninklijk gezin van St. Anton na,.- Zermatt (Zwitser land) die vandaag zou plaats heb ben, enige dagen worden uitgesteld wegens een lichte ongesteldheid van prins Bernhard Reclasseringscollecte bracht 2 3/4 ton op De nationale reclasseringscollec te heeft in 1948 in 'otaal f 274.577 netto opgebracht. Dit is f 11.1G8 meer dan in 1947. Gerechtelijk onderzoek aangekondigd Nog zelden is er de laatste jaren in de Franse Nationale vergadering zo'n eensgezinde stemming geweest als gisteren... aan het begin van de zitting. Men was bijeen om de consequenties te bespreken van de veelomstreden uitlating die de com munist Thorez dezer dagen deed. toen hjj zei. dat ln' geval van een oorlog tussen <it- wjet-Unie en Frankrijk het Franse volk zou sa menwerken met de Russen. Toen de bejaarde Edouard Herriot, voor zitter der Assemblée. vroeg of de vergadering tot een onmiddellijke bespreking van deze verklaring wenste over te gaan, stonden vijf honderdvijftig afgevaardigden, van communisten tot Gaullisten, als één man van hun zetels op. Dr. Samuels kan geen kanker genezen Zojuist is een verslag gepubliceerd, dat in October van het vorige jaar aan het ministerie van sociale za ken is aangeboden door de voorzit ter van de Gezondheidsraad. Het be- ireft het onderzoek, op last van het ministerie ingesteld naar de metho de. waarmee de Amsterdamse arts, dr. J. Samuels beweert kanker en aanverwante ziekten te kunnen ge nezen. Dit onderzoek kan vernietigend voor dr. Samuels worden genoemd. Het heeft uitgewezen, dat geen en kele patiënt, bij wie de diagnose „kanker" met voldoende zekerheid is gesteld, is genezen. Het schijnbare succes, dat dr. Samuels in een groot aantal gevallen heeft behaald, kan daaruit worden verklaard, dat bij al die patiënten dr. Samuels een on juiste. althans zeer aanvechtbare diagnose stelde, en zij dus met andere woorden niet aan kanker le den. Bij 22 patiënten werd de door dr. Samuels gestelde diagnose door an dere artsen niet bevestigd. Bij 2 pa tiënten bestond bij andere artsen on derling twijfel omtrent de diagnose Zij zijn aan kanker gestorven. Bij twee andere patiënten kon de dia gnose „kwaadaardig gezwel", door dr Samuels gesteld, niet worden beves tigd. Zij bleken te lijden aan andere aandoeningen, die dr. Samuels zegt eveneens te kunnen genezen. Gene zing werd echter niet bereikt. Bij dertig patiënten, lijdende aan kwaad aardige en goedaardige gezwellen, werd in geen enkel geval genezing bereikt. Het rapport acht met deze uitkomst de beweringen van dr. Samuels weerlegd. Het rapport bevat voorts enkele opmerkingen over de voorlichting die dr. Samuels omtrent zijn methode aan collega's medici en ontwikkelde leken over zijn methode heeft ge geven. Het zegt. dat de mededelin gen van dr. Samuels niet onvoor waardelijk betrouwbaar zijn; dat hij feiten verzwijgt, die voor de beoor- PRINSES MARGRIET, die Dinsdagavond met haar moeder in St. Anton is aangekomen, moet ondervinden, dat skiën niet zo eenvoudig is en dat men slechts met vallen en opslaan het doel kan bereiken. Ook de communisten waren er blijkbaar op gebrand, rich nader uit te spreken. Thorez. die zelf ook Kamerlid is, zei dat hij deze gele genheid verwelkomde. Onder luide toejuichingen van zijn fractiegeno ten zei hij: „De Franse arbeiders en de vrienden des vredes zullen alles doen wat in hun macht ligt om een oorlog tegen de Sowjet-Unie niet alleen moeilijk, doch onmoge lijk te maken." Het debat werd geopend door het MRP-lid Mare Schérer, die de vraag stelde: ..Beschouwt Maurice Thorez zich als de leider van een partij die in dienst sraat van een buitenlandse mogendheid?'' De rechtse afgevaardigde Pierre André heeft de regering uitgenodigd, de communistische partij te verbieden. Guy Mollet (links socialist) be schuldigde de communisten ervan, een oorlogspsychose te willen ver wekken teneinde als verdedigers van de vrede te kunnen optreden. De gehele Franse natie zou op ko men tegen elke aanvaller, waar vandaan ook. zelfs indien die aan valler een voormalige bondgenoot bleek te zijn. aldus besloot Mollet. Het debat, dat tot na midder nacht voortduurde, werd stormach tig, toen de voormalige minister van financiën. René Mayer, zeide; „de leiders van de Franse commu nistische partij staan onder de be velen van Moskou". „Lasteraar", riep Thorez hem ten antwoord. Met 386 tegen 132 stemmen gaf de Assemblée uitdrukking aan haar „vertrouwen in de regering wat betreft de verdediging van de na tionale onafhankelijkheid en het toepassen van de wet". De verklaring van Thorez wordt in de motie gebrandmerkt als een belediging van de patriotten, die hun leven in de waagschaal stelden in de strijd tegen de bezetter. Een in krachtiger bewoordingen gestelde motie van de gaullisti sche groep werd verworpen. Minister-president Q u e u i 11 e heeft de vergadering meegedeeld, dat Thorez' verklaring naar de openbare aanklager is gezonden om uit te laten maken, of' tot een ge rechtelijke actie moet worden over- gaan. Truman: Desnoods weer met een trein het land door President Truman heeft gisteren tijdens een demonstratie van de Democratische Partij te Washing ton verklaard, dat hij zo nodig het reizen door de V S., zoals hij dat verleden jaar gedaan heeft tijdens de verkiezingscampagne, zou her vatten om zijn nieuw sociaal her vormingsprogramma van de „New 11 Deal" er door te krijgen. In wan- 1 delgangen, door bepaalde groepen door personen met speciale be langen werden zijn plannen voor progressieve sociale wetgeving be streden, alsof zij nooit gehoord had den van de verkiezing van vorig jaar November, aldus Truman. Generaal Meyer zegt: „Guerilla-strijd neemt met de dag af" Vele Japanners gepakt niet Indonesische namen „De guerilla-strijd neemt met de dag af", verklaarde de territoriaal troepen commandant van midden-Java. geno- raal-majoor J Meyer, in een interview met de speciale correspondent van Ane- ta te Semarang „Het optreden tegen de benden duurt gestaag voort en wij zijn thans halverwege naar de toestand van redelijke veiligheid. Er ztjn uiteraard nog wat wapenen ln handen van enkele individuen, maar bij opklaring van de politieke toestand, wanneer de regering een vaste Ujn aangeeft, kan de opspo ring van deze wapenen, hetgeen de taak van het bestuur en van de politie ls, intensief ter hand genomen worden." Hij zelde verder, dat van georgani seerde republikeinse eenheden geen spralée meer was. Reeds de tweede dag van de politionele actie was de leiding en waren de verbindingen van de T.N.I.- eenheden verbroken De rondzwervende benden van 20 tot hoogstens 500 man. zijn veelal samen gesteld uit restanten van vroegere een heden. Het gros van de munitiedumps Is in Nederlandse handen, terwill de benden onderling twist hebben, ook al wegens moeilijkheden bil de voedsel voorziening. „Een gedecentraliseerde bezetting, waarbij de detachementen behalve in de grote plaatsen ook tot ln de uiterste hoe ken en ln dc kleinste plaatsen gelegerd zijn, maakt het mogelijk een gesignaleer de bende op korte termijn van verschei dene punten uit te bereiken", aldus ge neraal Meyer, die mededeelde dat de Noordkust tot Rembang Is vrijgegeven en dat te Solo de handhaving van dc orde vrijwel geheel ls overgedragen aan de politie en het legioen van de Mang- kunegoro. De generaal vertelde, dat verscheidene spoorlijnen en fabrieken in het gebied Bojolali-Klaten en Solo-Sragen heropend waren Hij zei. dat overal, waar contact met de benden verkregen werd. telkens een of twee Japanners, als aanvoer- derfsi optreden, gesignaleerd waren. „Er zijn veel meer Japanners dan we veronderstelden. Velen van hen hebben Indonesische namen aangenomen cn zijn soms moeilijk te herkennen. Onlangs werden nog twee Japanners gearresteerd met Indonesische namen", zei generaal- majoor Meyer ten slotte. deling van het geval van belang zijn; dat hij onjuiste mededelingen niet corrigeert en uitkomsten, die met zijn theorie in strijd zijn verzwijgt. Ook vroeger is de stralen-behan- deling van dr. Samuels al eens on derzocht Ook toen kwam men tot een negatief resultaat. Op 7 Januari 1948 schreef dr. Sa muels aan de voorzitter van de Ge zondheidsraad: „Het is een zaak van nationaal belang, dat Nederland voor zich dc prioriteit van mijn ontdek kingen opeist." Het rapport stelt hier tegenover: „Het is ook. en nog meer. een zaak van nationaal belang, dat dc ver trouwenspositie van de medische professie in ons land behouden blijft. Dit vertrouwen wordt ondermijnd, wanneer een arts in het openbaar uitspreekt, dat hij kanker kan gene zen en deze uitspraak niet juist is." Vliegramp te Hongkong eist 24 doden Vierentwintig personen kwamen om het leven toen gisteren een vliegtuig dat van Manilla kwam ln een dichte mist tegen een helling vloog by een poging op het vlieg veld van Hongkong te landen. NIEUW VERZOEK VAN ISRAEL AAN UNO Israel heeft gisteren to Lake Suc cess opnieuw het verzoek inge diend om tc worden toegelaten als lid van de UNO. De Veiligheids raad zal het verzoek naar men ver wacht binnenkort behandelen. Een reeds enige maanden geleden gedaan verzoek van dezelfde aard werd toen afgewezen. Men verwacht echter thans een gunstiger ont vangst nu Israel, reeds door meer dan veertig landen erkend, wapen stilstand heeft gesloten met Egypte en onderhandelingen gaat beginnen met andere Arabische landen. Tito stelt Oostenrijk een compromis voor Joegoslavië heeft gisteren voor gesteld in het Oostenrijkse Karin- thië een autonome provincie met zelfbestuur op te richten. De regering van maarschalk Tito stelde dit voor als onderdeel van een compromis om een einde te ma ken aan de twee jaar oude impasse over het Oostenrijkse onafhanke lijkheidsverdrag. waarover op het ogenblik in Londen wordt onder handeld. De Joegoslavische rege ring doet evenwel geen afstand van al haar territoriale aanspraken op Oostenrijk. Menigeen zal zich de geruchtmakende moordzaak te Giessen- Nieuwkerk herinneren. In die plaats werd, bijna vijf en twintig jaar geleden, een over wegwachter vermoord. Als verdacht van die moord werden J. C. Klunder en Theunissen in 1925 veroordeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf. Er werd na enige jaren revisie aan gevraagd en op grond van de toen aan de dag tredende feiten werden de beide verdachten in 1929 vrijgesproken, na dat zij vijf jaar gevan genisstraf achter de rug hadden. K. had nadien gerui me tijd een café gedre ven. maar had het niet kunnen bolwerken. In October jl. kreeg hij ln een logement te Arn hem ruzie met een op perwachtmeester der rijkspolitie. K. had de opperwachtmeester met een stoel bedreigd en onder andere uitgeroe pen „Hitlerknecht" en „Beul van Amersfoort". De opperwachtmees ter getuigde, dat ver dachte voortdurend moeilijkheden had met de politie. Deze zaak werd gisteren door het gerechtshof te Arnhem behandeld. De procu reur-generaal eiste zes weken gevangenisstraf. De president vroeg verdachte: „Wat hebt u toch tegen de politie? Er zijn toch ook ge schikte mensen bij!" Verdachte: „Maar ik heb ze nog nooit mee gemaakt". Voorts vroeg ver dachte aan de presi dent: „Wilt U deze zes weken aftrekken van ide vijf jaar die ik on schuldig heb gezeten?" President: „Als u ver oordeeld wordt, dient u maar een gratieverzoek in.. Misschien wil men deze vijf jaar in aan merking nemen". Uitspraak over veer tien dagen. Volgende week Noors antwoord aan Moskou Lange brengt het parlement verslag uit De Noorse minister van buiten landse zaken, Halvard M. Lange heeft gisteren aan het Noorse par lement verslag uitgebracht over zijn politieke reis naar Washington en Londen. Hij kwam tot de slotsom, dat Noorwegen zich bij de besprekingen over het Noord-atlantische pact moet aansluiten ten einde, indien mogelijk invloed uit te oefenen op de vorming ervan. Wat het antwoord op de tweede Russische nota aan Noorwegen, waarin een non-agressie pact aan geboden wordt, betreft, dit zal de volgende week aan de Russen over handigd worden na bespreking in het parlement. Aardbeving door KNMI geregistreerd Woensdagmiddag om 5.17 uur re gistreerden de seismografen van het KNMi te De Bilt een buitengewoon sterke aardbeving, waarvan de haard lag op 5900 km afstand in Oost- Noord-Oostelijke richting, dit is in het grensgebied van centraal Azië en China. De bodem-beweging in Ne derland bedroeg enige milimeters. Post naar overzee Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost, naar de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes ach ter de namen der schepen. Naar Indonesië: 1 Maart „Oran je" (26 Februari); 5 Maart „Ma- pia" (3 Maart). Naar Suriname en de Neder landse Antillen: 1 Maart „Stuyve- sant" (26 Februari). Een bij k'.nstlicht gespeelde wedstrijd tussen het Haagse V.U.C. en het Nederlandse Studenten Elftal is gisteravond geëindigd in een 4-1 zege voor de studenten. Woensdagavond knalden de kurken der champagne-flessen op een fuif die door de Pale stijnse bemiddelaar Ralph Bunche was aangeboden om dc ondertekening van de Joods- Egyptische wapenstilstands overeenkomst te vieren. In de zelfde gele kamer waar de vroe gere vijanden de volgende dag hun historisch document zouden tekenen, stonden de Joden en Egy\maren met elkander te praten alsof er nooit oorlog tus sen hen had bestaan. In een hoek zat de Egyptenaar Seif el Din met de Jood Yadin te dis cussiëren over hun diverse ma noeuvres in de Negeb alsof het een voetbalwedstrijd gold. Een Amerikaanse kolonel keek toe. De knappe Irene Broza, se cretaresse van een prominente Joodse gedelegeerde, was de centrale figuur in een groep mannen waarin zich enige Egyptische kolonels, Ameri kaanse marine-mannen en Bel gische cavaleristen bevonden. Met een gelukkig gezicht liep Bunche van de ene groep naar de andere en kon nauwelijks zijn ogen en oren geloven. Tegen het eind van de avond begaf men zich naar de speel kamer waar tussen gemengde Joods-Arabische teams ping pong- en biljartwedstrijden werden gearrangeerd. Dc Palestijnse oorlog was ten einde. Een Nederlandse schilderes, de 24-Ja- rlge nj<l- Cock van Gent. die ln Cali- fornië verblijft, heeft per advertentie een van haar-oren te koop aangeboden voor 24.000 dollar om in haar levenson derhoud te kunnen voorzien Aan ver slaggevers deelde zij mede, dat zij het te druk had met schilderen om in een betrekking te kunnen werken. In Venlo zullen twee prinsen tiidens het kortstondig Carnavalsrilk de scepter zwaaien. De baileybrug die belde stads delen verbindt is te smal om een ge zamenlijke Carnavalsviering mogelijk te maken. De brug vormt een te groot ob stakel Anders was het ln Blerick. waar op verzoek van vorst Carotius de straatlantaarns verhangen werden. Een Zwitserse eonscrvenfabrlek heeft een nieuwe vrucht in de handel ge bracht. dlc een kruising Is tussen eerv pompoen en een ananas. De smaak zou weinig van ananas verschillen. Toen Sardar Patel, de vice-premier van In dia. een bezoek bracht aan Madres kreeg hij een lijfwacht van 8000 man. De politie wilde niet het risico nemen dat hij evenals Gandhl het slachtoffer zou worden van een moordaanslag Honderdduizend mensen hebben Gary Davis geschreven, dat zii zich wilden aansluiten bij zijn beweging ..voor we reldburgerschap" De verzending van lidmaatschaoskaarten zal In April be ginnen. Pakistaanse regeringsambte naren waren na geruime tild geluisterd te hebben naar de prestaties van ijveri ge dichters en musici niet ln staat een keus te maken voor een nationaal volkslied. Zij hebben hun taak thans overgedragen aan een parlementaire commissie. Weerbericht LATER WEER TOENEMENDE BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond. Gedurende de nacht over het algemeen wei nig bewolking. met 'J plaatselijk lichte nacht vorst en matige tot zwakke wind uit weste lijke richtingen. Morgen overdag geleidelijk toe nemende bewolking met later voornamelijk ln het Noord-Weslen van het land plaatselijk eni ge regen Matige. aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 26 Februari: Zon op 7 'A, onder 18.13; Maan op 7.40, onder 16.32.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1