DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Rondetafel - conferentie over twee weken in Den Haag Doorman's vloot gaat roemrijk ten onder in de Javazee Ibestek Vervroegde overdracht der souvereiniteit Proces tegen 15 Bulgaarse predikanten begonnen Wat gezegd werd en geschreven REGERINGSVERKLARING OVER INDONESIË Op dn Iwhhsd Poging Japanse invasie van Java uit te stellen mislukt In kort Onze verliezen in Indonesië Zaterdag 26 Februari 1949 'Achtste jaargang No. 1261 Opgerlohi dooi at Sllchtlno ..Met Parool' Giro 51033a Bank: Rotterdaimche Bank. Postbus 9 - Aboonemenu- prl|s ccot p. w ol 1 1,5 p kvu Losse oumtners 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie :n Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Tckfooa administratie 6235. Hoofdredacteur: T]. DE BOORDER. Officieel wordt het volgende bekend gemaakt: In het regeringscommuniqué van 23 dezer is medegedeeld dat ij et overleg tussen de Nederlandse regering en de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon gewichtige besluiten zijn genomen ten aanzien van de gedragslijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat voor een bevredigende oplossing van de hangende vraagstukken een ver vroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan een representatieve federale regering de aangewezen weg vormt. Bewegingsvrijheid voor Republikeinse leiders Zij heeft daarom het besluit ge nomen te trachten deze overdracht, welke overeenkomstig haar vroege re plannen in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari jl. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken doel is uitgesteld, te doen plaats vinden op een aanmerkelijk vroeger tijdstip. Uiteraard vereist de meest ge wenste uitvoering van dit plan de oprechte en voortvarende samen werking van alle partijen; de rege ring meent dat het door allen be geerde doel het vertrouwen wet- Oorlogsschade WIJ kunnen ons voorstellen, dat de oorlogsslachtoffers teleur gesteld waren toen zij lazen, dat de minister van Financiën namens de regering in zijn memorie van antwoord verklaarde, dat er van een totale vergoeding van de door hen geleden schade niets kan komen. Wat hen waarschijnlijk ook dwars zal zitten is. dat er nu, bijna vier jaar na de bevrijding, nog zo weinig schot zit in de uiteindelijke regeling van de vergoeding der oorlogsschade. Het is al bijna een jaar geleden dat het wetsontwerp, waarover de me morie nu nadere inlichtingen geeft, werd ingediend. En de oorlogsslacht offers vrezen, dat er nog wel min stens een jaar zal verstrijken voor het ontwerp als wet in het Staats blad gepubliceerd zal worden. Maar dan, zo zullen de oorlogs slachtoffers redeneren, zijn wij er nog niet. Dan zal voor ieder schade geval misschien weer een langdurig onderzoek nodig zijn om vast te stel len. hoeveel er uitgekeerd of lie ver bijgepast zal worden. En zo zal het wel 1951 worden zes jaar na de bevrijding? voor de oor logsslachtoffers precies zullen weten waaraan zij toe zijn. Dat is de ene zijde van dit vraag stuk. Aan de andere zijde zien wij de minister van Financiën, die dag aan dag met zijn handen in het haar zit om mogelijkheden te vinden de fi nanciële touwtjes van de staat aan elkaar te knopen. Een taak, die nie mand hem benijdt. Wij kunnen ons ook voorstellen, dat hij met de ze ven en een kwart milliard, die hij aan schade-vergoedingen wil beste den, nóg danig omhoog zit. En niet alleen hij, maar het gehele Neder landse volk. Want om deze enorme som geld kunnen wij ons eigenlijk voorstel len hoeveel zeven en een kwart mil liard is? bijeen te krijgen zullen verscheidene belastingen verhoogd en nieuwe ingevoerd moeten worden. Niet minder dan 250.000 000 per jaar moet er komen om de oorlogsschade te financieren. Hoevele jaren zullen wij aan deze schier ondragelijke fi nanciële last vast zitten? Wij en onze kinderen? Laat ons voorop stellen: natuur lijk moeten de oorlogsslachtoffers worden geholpen. Vooral de .klein tjes!" Laat ons echter dadelijk daar naast stellen, dat de vergoeding van alle oorlogsschade nü niet op te brengen is Dat klinkt hard, maar bij enig nadenken zal ieder redelijk mens dit moeten beamen. Ons gehele volk is danig verarmd, nog zwaar dere belasting dan minister Lief- tinck al nodig acht te leggen voor al op de laagst verdienende groepen van ons volk is een absolute onmo gelijkheid. Er is slechts één. die eigenlijk alle oorlogsschade zou moeten dragen, en dat is Duitsland, dat al deze ellende over ons allen, en in het bijzonder over de oorlogsslachtoffers, heeft ge bracht. Maar. pluk eens (finan ciële) veren van deze kikker? Al met al mogen wij concluderen, dat het oorlogsschadeprobleem vrij wel onoplosbaar is. Niemand zal door de regeling, die uiteindelijk tot stand komt de beide Kamers zul len nog wel iets aan het wetsontwerp schaven tevreden zijn. De oor logsslachtoffers niet. omdat zij slechts een gedeeltelijke vergoeding van de schade zullen krijgen; de Nederlandse belastingbetalers niet. omdat zij binnen enkele jaren een nog groter deel van hun meestal toch al lage inkomens aan de fiscus zul len moeten afstaan en hoogstwaar schijnlijk ook de regering niet, om dat die, als het mogelijk was ge weest, de oorlogsslachtoffers wel graag uit de moeilijkheden had wil len helpen. tigt, dat voor een dergelijke samen werking ook bij allen bereidheid zal worden gevonden. In verband met de wenselijkheid onverwijld een aanvang te kunnen maken met een overleg voor een spoedige totstandkoming van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië, en teneinde uitvoering te kunnen geven aan het ten aan zien van de vrijlating in de resolu tie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Ne derlandse regering besloten om de beperkingen van de bewegingsvrij heid van de republikeinse leiders, voor zover zulks nog niet is ge schied. op te heffen. Nader overleg met de betrokkenen zal worden ge pleegd over de plaats, waar zij zich zullen wensen te vestigen en over de voorbereidingen, welke alsdan voor hun vestiging aldaar nog moe ten worden getroffen. Om tot een daadwerkelijk over leg te geraken heeft de regering besloten het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een ronde tafelconferentie, welke zo spoedig mogelijk namelijk reeds op 12 Maart a.s. te 's-Gravcnhage zal aanvangen. Op deze conferentie zal overleg zijn te plegen over dc voorwaarden en modaliteiten, waarop een zoveel mogelijk ver vroegde souvereiniteitsoverdracht in de zin als hierboven aangege ven. zou kunnen plaats vinden; over de gelijktijdige totstandko ming van de Nederlands-Indonesi sche Unie. alsmede over voorzie ningen voor de tussenliggende pe riode, waaronder de instelling van een Federale Interim Regering, zulks mede in l.et licht van deze vervroegde souvereiniteitsover dracht. De Nederlandse regering is be reid in gemeen overleg met de be trokken partijen elke door een de zer partijen ter conferentie voorge stelde oplossing op haar merites te onderzoeken en na te gaan in hoe verre deze met haar verantwoorde lijkheid overeen is te brengen. In deze geest zijn uitnodigingen gericht tot alle betrokken partijen om deel te nemen aan bovenge noemde conferentie. Aan de UNCI is medegedeeld, dat de Nederlandse regering haar aanwezigheid bij de ze conferentie, op prijs zal stellen, teneinde deze commissie in staat te stellen haar bijstand te verlenen. Sowjetmanoeuvres aan Finse grens Het Sowjetrussische leger voert wintermanoeuvres uit tussen Pet- samo en Salla, waar de Sowj et- Unie aan Noorwegen en Finland grenst, aldus wordt in gewoonlijk betrouwbare kring te Helsinki verklaard. Volgens het Franse persbureau A.F.P. hecht men in politieke en diplomatieke kringen te Oslo geen geloof aan de in omloop zijnde ge ruchten, dat de Sowjettroepen zich samentrekken aan de Sowjet-Rus- sisch-Noorse grens. In Finse militaire kringen wil men deze manoeuvres niet als een bedreiging teger. Finland beschou wen, maar men acht het mogelijk, dat zij hun oorzaak vinden in het Noorse besluit, tot het Atlantisch Pact toe te treden. BEEL EN KOETS TE BATAVIA Dr. L. J. AI. Beel, Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon, en dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de H.V.K., zijn vanmorgen om nceen uur te Bata via aangekomen. Van het vliegveld be gaven zij zich terstond naar het paleis aan het Koningsplein. Gratie verleend Bij koninklijk besluit is gratie ver leend aan G. van Bruggen.-tot de dood straf veroordeeld door het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden en aan "K. J. Roters. tot de doodstraf veroordeeld dóór het Öijzonder Gerechtshof te Arnhem. In beide gevallen ls dc doodstraf ver anderd ln levenslange gevangenisstraf. Vrijdag is in het paleis der Academiën de plechtige openingsvergadering gehouden van de Internationale Raad der Europese Beweging. W i li st o n Churchill hield daar een grote rede. Rechts van hein de Bel gische minister-president Spaak, links het Franse socialistische par lementslid Guy Mollet. Eerste aangeklaagde bekent zijn schuld Meer dan twee en een half uur lang sprekend, soms met verstikte stem en met tranen in de ogen, heeft gisteren ds. N a u m o f voor het gerechtshof te Sofia een ver klaring afgelegd, waarin hij zich schuldig verklaarde aan de hem ten laste gelegde beschuldigingen van spionnage en verraad. Ds Nau- mof is een van de vijftien Bul gaarse protestantse geestelijken, die terecht zullen staan in het pro ces, dat gisteren begon, en waar schijnlijk een week of tien dagen zal duren. Aan de 49-jarige Naumof, die recht tegenover zijn rechters stond, werd de vraag gesteld: „Bekent ge schuld? Spreek de waarheid cn niets dan de waarheid. Wanneer gij de waarheid spreekt, zal het Hof er rekéning mede houden dat gij be rouw hebt". „Ik beken dat ik schuldig ben," antwoordde de beklaagde met dui delijke stem. „Ik betreur ernstig datgene wat ik gedaan heb." Ge durende de hierna volgende twee uur en 53 minuten tot het tijd stip waarop de zitting voor de lunch onderbroken werd bleef het bekentenissen stromen uit de mond van Naumof. Afwisselend gesticulerend en wenend van emo tie gaf hij een relaas van zijn ac tiviteit tegen dc staat. Hij betoogde, dat hij drie fatale fouten in zijn leven had gemaakt. Deze waren: 1. Begin 1945. toen hij in de waarheid geloofde van de voor- 27 Februari 1942: MORGEN zal het precies zeven Jaar geleden zijn. dat Schout btf Nacht Karei Doorman met de geallieerde schepen, die onder zUn com mando stonden een heldhaftige maar vergeefse poging deed de Japanse invasie op Java uit te stellen, totdat meer krachten ter verdediging be schikbaar, zouden zijn. Aan deze poging, die in de geschiedenis bekend siaat als de slag in tie Jiivazeè, waren reeds diverse maritieme acties vooraf gegaan. niet ongunstig. De eerste salvo's van de Houston en de Exeter lagen al dadelijk dekkend. De zware Japanse oorlogsbodems richtten hun vuur op Doormans schip, ,maar het werd niet beantwoord. Weerbericht LATER TIJDELIJKE OPKLARINGEN Weersverwachting, geldi* van Zater dagavond tot Zondagavond. Gedurende de avond en nacht zwaar be wolkt met tijdelijk pDige regen. Morgen overdag wisselende be wolking met enkele verspreide beien, voor namelijk in het Noor- "ar" - Volle kracht vooruit in het rookgordijn Verschillende malen reeds hadden de gecombineerde vloten, waarover admiraal C. E. L. Helfrich het op perbevel voerde, contact met de vijand gemaakt. De schepelingen hadden reeds tal van verkennings tochten achter zich en nachten zon der slaap. Nog op 26 Februari had Doorman bericht ontvangen dat een vijandelijke strijdmacht in de Java zee was gesignaleerd en de ganse nacht had hy er naar gezocht. De volgende morgen, langs de noord kust van Java stomend, zond hij Helfrich een telegram, waarin hy hem meldde, dat de uitputtings- grens van zijn bemanningen reeds lang was overschreden. Doorman was op weg naar Soerabaja. Maar nog voor zijn smaldeel die basis bereikte, kwam de tijding binnen dat veertig Japanse transportsche pen in aantocht waren, die geëscor teerd werden door twee of drie kruisers en enige jagers. Ondanks de toestand waarin hij verkeerde kreeg Doorman het bevel de vijand op te zoeken en aan te vallen, zon der zich om luchtaanvallen te he kommeren. Tegen vier uur stootte hy op een Japanse vloot, die onder meer acht kruisers telde Om half vijf opende de vijand het vuur van grote afstand, hetgeen mogelijk was, doordat «le Japanse schepen leder over tien kanonnen van 20 cm. beschikten. De gealli- eerde schepen hadden ieder slechts zes van dergelyke kanonnen, maar toch verliep de stryd aanvankelijk Gelijke strijd Doorman gaf bevel over stuur boord naar de vyand toe te draaien. De afstand die de schepen scheidde werd daardoor verkleind tot onge veer achttien kilometer. Terwyl men op de nieuwe koers ging kwam heel de geallieerde linie in actie. De vijand was tweemaal zo sterk be wapend en men kreeg het heel zwaar te verduren. De geallieerden hadden echter een betere bepant sering dan de Japanners en uit stekende kanonniers. Dc vyandelij- ke zware kruisers brandden fel en begonnen zich terug te trekken. Een der lichte Japanse kruisers kreeg een voltreffer van de De Ruyter. De stryd ging gelyk op en het smaldeel van Doorman kwam zelfs iets in het voordeel. Zo bleef het tot vyf uur. Toen zond de Japanse admiraal plotseling acht zware jagers uit het einde van zyn formatie op de geallieerden af voor een torpedo- aanval. Op hetzelfde ogenblik naderde voor de Japanse formatie uit een tweede groep vyandelijke schepen, aangevoerd door jagers. De Jupiter en de Electra, die zich aan het hoofd van de geallieerde linie bevonden, waren de enige be schikbare schepen om deze aanval te keren. Zij stormden met volle kracht vooruit het Japanse rook- Hct voorlopig Comité ter Voorbe reiding van de Viering van het Ko ninklijk Koperen Huwelijksfeest heeft het voornemen om naast het geschenk van het Nederlandse volk in de vorm van een nieuwe tuin aanleg, het Koninklijk Paar een restauratie van het Paleis Huis ten Bosch aan te bieden. Het betreft hier het weder bewoonbaar maken van de rechtervleugel van het pa leis, waar centrale verwarming zal worden aangelegd, een badkamer zal worden ingericht en een pas sende stoffering ~nl worden aange bracht. Een luchtfoto van het Huis ten Bosch. (Luchtfoto KLM) Amerika wil Strategisch pact met Franco-Spanje Voor zover een „Middellandse Zee-pact" reeds ter sprake is geko men in Amerikaanse militaire krin gen. word er op aangedrongen ook Franco-Spanje in het verdrag op te nemen. Het bezit van Gibraltar is volgens Amerikaanse marine-offi- cieren beslist onvoldoende. Het is bekend, dat Spanje aan Argentinië faciliteiten heeft verleend in de ha ven van Cadiz. Waarom, zo rede neert men in Amerikaanse marine kringen, zou Spanje, als verdrags partner. ook aan Amerika geen voorrechten willen toekennen en bijvoorbeeld toestaan, dat een Ame rikaanse martnebasis wordt inge- den van het land, en I richt in de haven van Cartagena lets kouder dan van- I aan Spanje's oostkust? De bezwa- 2S«W. 1 I en' di| de West-Europese landen Noorden an het land ,e8en Franco-Spanje hebben moe- tljdcltjk harde wind tussen West en I ten zij dan maar opzij zetten, zegt Noordwest. men. Achteruitgang Een bakker uit de buurt van Kopenhagen. die meende dat hij eigenlijk geen waakhond meer no dig had, verkocht het dier voor 200 gulden en vond dat hy een goede ruil had gedaan. De vol gende morgen kwam hij tot andere gedachten: het bleek dat er inbrekers waren geweest. Zij waren er vandoor gegaan met de tweehonderd gulden, die de bakker voor de hond had gekregen. (Dagens Nyheter) Vooruitgang De negers van een stam in Zuidwest-Afrika zijn na vijfduizend jaar een tikje moderner geworden. Als hun vrouwen iets hebben misdaan, slaan zij Sowjet-zone op 25 Janu ari, leverde in vijf Engel se bladen de volgende koppen op: „Acht doden hem bij RAF-Dakota-ramp" een (Daily Mail); „Tien doden in Frankfort vergunning voor het kopen van een auto. Het papier werd overhandigd functionaris. Dietz. wiens ge- door neerstorten RAF-vliegtuig" (Daily Graphic); „Zeventien zieke kinderen in vlieg tuig verongelukt" (Daily Hitiers Mirror): „Vijf en twintig zwarte slachtoffers bij vliegonge- an zicht hem bekend voor kwam. Met ontzetting her innerde hy zich, dat de man lid was geweest van elite-garde, de SS. die bewa- kingsdiensten deed in een p0tiq luk in Sowjêtzone"" (Dal- concentratiekamp in Po- len. Dietz was nu vergunning geven voor de levering van tien stoelen. Ik verzoek U dus nog- door maals twintig stoelen te Her- bestellen. Na halvering van deze nieuwe order Hoor het ministerie van Handel kan dan het ge wenste aantal stoelen worden verkregen". (Evening News) ly Herald); „Zeven chef twintig slachtoffers door van de anti-zakkenrollers- Dakota-vliegramp" (Dai ly Telegraph). (Statesman) afdeling van de Frankfor- ter politie. Een paar uur later was hij het niet meer, want hij werd kort na de ontdekking gear resteerd. (Volkshlatt) Zoveel Een vader in Castrovil- lan (Zuid-Italië) kwam zijn elfde kind aangeven. Ennco moest de jongen De VOS en de passie heten (naar Caruso). Maar de ambtenaar van ze. Vroeger begroeven zij de burgerlijke stand maak. ze levend. te hem erop attent dat hy al een zoon hèd, die (Combat) „Ik ben ervan over tuigd, dat een vos. als hij kon stemmen, conserva tief zou stemmen" schreef Oma bruid moest Reg Williams, een rug- maar Beniarhino (naar bvspeler uit Wales, heeft Gigli) gedoopt worden, zijn 70-jarige grootmoeaer Aldus werd besloten, ten huwelijk gegeven aan Toen de gelukkige vader de 73-jange John Hughes, thuis kwam, merkte hij. Enrico heette. Wel. dan een inzender in de Sussex de jonggeborene Express and County He- De bruid brengt vijf kin deren en twaalf kleinkin deren mee (Daily Express) Hoeveel 1 Het neerstorten van een Engels vliegtuig in de dat hij zich toch nog ver gist had. Zijn pasgeboren elfde was een dochter. (Popoio d'Italia) Oude kennis Wolf Mendlewiege, een Poolse vluchteling, kreeg (Statesman) 2 X 20 20 Een Londenaar. die bij een meubelhandelaar In de Manchester Eve ning News stond de vol gende advertentie: „Dame 40 jaar. zoekt vriendin. Liefhebberijen: films, boksen en worstelen". (Statesman) Ganzcnleven Mevrouw Coryle in Penzance (Cornwall) heeft een gans. waar zij erg trots op is. Zy heeft het dier eens meegenomen van een boerderij, maar het is al helemaal aan het stadsleven gewend. Het woont bij de eigenares in een flat, kan bellen bij de buren, drinkt bier, speelt met de hond en houdt van radio Laatst, toen me vrouw Coryle op visite ging. waggelde Tommy (zo heet hij) ook mee (in de ganzenpas). Bij de twintig stoelen had be- kennissen zat hij rustig steld, kreeg van deze de volgende brief: „Het mi nisterie van Handel maakt bezwaar tegen Uw bestelling en wil slechts in een stoel en dronk een kopje thee mee. Eten doet hij natuurlijk van een ganzenbord. (Daily Express) Karei Doorman: ,,Ik val aan volg mü". scherm in en de Electra werd nim mer-meer gezien. Exeter uitgeschakeld Van dat ogenblik af gingen de zaken steeds slechter. De Perth en de Java moesten hun vuur verleg gen om met de toestormende Ja panse jagers af te rekenen en om kwart over vyf wist een der Japan se kruisers, die zich kreupel uit zyn linie terug trok met zyn laatste salvo de Exeter in het ketel- ruim te treffen. De hoofd-lelding barstte open en deze Britse kruiser draaide hard naar bakboord uit, van de vyandelyke torpedoaanval af. Temidden van rook en granaat inslagen draaide de Perth met de Exeter mee om het gekwetste schip in een nevelgordy'n te wikkelen. Ook de Witte de With, de Korte- naer en de Britse jager Encounter snelden toe om bij het leggen van het rookgordyn te helpen en Door man op de De Ruyter kon niets an ders doen dan meedraaien en de ge- vechtsllnic verbreken. Op dat ogen blik trof een torpedo de Kortenaer midscheeps en de Nederlandse jager brak doormidden, tenvijl een kolom van rook opsteeg. Twee Japanse l'agers trof pal daarop hetzelfde lot. Doorman was in de avond zonder bescherming van jagers, die alle olie waren gaan laden. Toen kwam hij in contact met een linie Japan se kruisers. Er ontbrandde een ge vecht, waarin de Houston al dade lijk werd getroffen. Terwyl de ge allieerde kruiserlinie afdraaide, vloog het achterste schip, de Java, plotseling in de lucht. Even later gebeurde hetzelfde met Doorman's vlaggeschip de De Ruyter. Of zij getorpedeerd werden wat het waarschijnlijkste is of op mijnen liepen, is niet met zekerheid be kend. De beide andere kruisers, al les wat er van de geallieerde vloot over was. draaiden af en bereikten in de morgen Tandjong Priok. En ver in het Zuiden, in de Indi sche Oceaan, werd de Langley, die met een kostbare lading vliegtuigen voor de verdediging van Java, op weg naar Tjilatjap was, door Ja panse vliegtuigen ontdekt en tot zinken gebrachtJava lag voor de Japanners open! Onze vloot heeft Indië niet in de steek willen laten en het feit, dat Japan tegen Indonesië te vechten kreeg stuurde zijn plannen (eerst het onbeschermde Australië bezet ten, daar Indië dan als een rijpe vrucht de Japanners in de schoot zou vallen) radicaal in de war. Door het oponthoud van drie maan den kreeg Amerika de gelegenheid Australië te beschermen en zelf zijn zeestrijdkrachten weer te herstellen van de slag, die hun bij Pearl Har bour was toegebracht. Zodoende kon zyn vloot na drie maanden de Ja panse verslaan. Dat was het keer punt in de oorlog. Practlsch was toen het lot van Japan beslist. spelling van Vassil Zvapkof. de hoofdbeklaagde. op een bijeen komst van kerkelijke leiders, dat met de komst van het linkse regi me de geloofsvervolging haar in trede zou doen. 2. Toen hij in contact kwam met Cyril Black, secretaris van dc Amerikaanse politieke commissie in Bulgarije voor het vredesver drag. Black is thans hoogleraar aan de Princeton universiteit. 3. Zijn vriendschap met Christo Stratev, secretaris van dc agra rische partij, een tegenstander van de communisten die naar de Ver enigde Staten vluchtte. Black, zo zeide Naumof. vroeg om inlichtingen over wapenfabrie ken. Bij een andere gelegenheid had Black om inlichtingen ver zocht over de houding van het volk ten opzichte der communisten, alsmede over andere politieke en economische kwesties. Ook een tweede beklaagde, ds. Iwanof, kwam gisteren nog aan het woord. Hij zei zijn gepubli ceerde bekentenis te handhaven en verklaarde, evenals Naumof, onder Amerikaanse invloed te heb ben gestaan. Het proces wordt o.a. bijgewoond door 25 buitenlandse journalisten en waarnemers van de Britse en Amerikaanse legaties in Bulgarije. Communistischekranten te Parijs kregen huiszoeking De Parijse politie heeft Donder dagavond en Vrijdagmorgen huis zoekingen verricht in de kantoren van het communistische weekblad „Regards". De hoofdredacteur cn zes leden van de redactiestaf zijn verhoord. Ook bij het communis tische weekblad „France d'abord", dat zich voornamelijk met militai re problemen bezighoudt, is huis zoeking verricht en voorts bij een lid van de ondefc communistische invloed staande vakbond C.G.T. Verder is het exemplaar van het blad „Humanité", waarin de ge wraakte uitlating die Thorez aan het begin van dc week deed, aan het gerecht gezonden. iïorrtiense vliegveld Uortholt tilt het vliegtuig van dc British European Air ways en kwam toen tot de ontdekking dat zij zich vergist had ZIJ dacht ln Amsterdam te zijn Op' het vliegveld Geneve had zij naar het K L.M.-toestel gevraagd, doch stapte bij vergissing ln het toestel van dc B.E.A, In Ameri kaanse laboratoria is een plastlc-varle. telt ontdekt, die het invetten van bak vormen overbodig maakt, ZIJ kan in broodvormen worden aangebracht en schijnt niet te verkolen. Het plastic is nog vrij duur cn er ls veel vraag naar In het Belgische plaatsje Rijssel had een bijeenkomst plaats van de club der „100 kg wegenden". De leuze der leden ls goed leven cn niet vermageren". Tijdens het banket bewezen zU dat het hun ernst ls met het nakomen van deze belofte, ZIJ willen het publiek aanspo ren hun voorbeeld te volgen om „door zoveel mogelijk te eten werkloosheid cn overproductie te voorkomen" Het Amerikaanse proefstation te White Sands heeft een proefraket afgeschoten tot 400 km boven de aarde. Het projec tiel was een samenstelling van een her bouwde Duitse V-2 cn een kleinere ra ket van Amerikaans ontwerp, dlc door de V-2 werd afgevuurd Tc Branden burg gebouwde schepen voor dc Sow jetrussische zeevisserij zullen uit elkaar genomen worden en per spoor naar de Sowjet-Unle worden gevoerd Een plaatselijke religieuze groep te Mann heim bereidt zich voor op het eindo dr wereld, dat naar zij gelooft tussen 10 cn 20 Maart zal komen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijke landmacht: 10 Fcbr.r serg. R. Grocncvcld, le gernr 250126016, Vlaardingen; sold. Ie kl. K. W. van den Berg, legernr 250416117, Amsterdam-O.; serg D. Hicmstra, legernummer 251219062, Leeuwarden; sold. L. Koning, legernr 270717172, Leens (Gr.); sold le kl. J. Bosmann, le gernr 260317141, Arnhem. 17 Febr. sold, le kl H. Dekker, legernr 250227084, Amsterdam; huzaar le kl. A. T. G. Haring, legernummer 250421065. Schipluiden; korp. G. van Zwicten, legernr 240130003. Amsterdam (N.). 18 Febr.: sold. J. M. Versteeg, legernr 271031192, Utrecht; sold. B. J II. Wassink, legernr 250808202. Bathmen (O.). 19 Febr. sold. W. F. Dcrnison, le gernr 281203424, Haarlem; sold. H. Kroes, legernr 281208032, Blija 143 (Fr.); sold. M. J. Zuurhout, legernr 270308064, Vreeswijk. 20 Febr.: sold. P. M. Verstraten, le gernr 270621033, Badhoevedorp (gem. Haarlemmermeer). K o n i n k 1 ij k Ned. I n d. le ger: 6 Febr.: Man. sold. 2e kl. inf. L. Kabclatoc, Indonesië. 7 Febr.: Man. korp. cav. L. Pongi- latatan, Indonesië; Amb. sold. 2e kl. inf. T. Galaki, Indonesië; Jav. sold. 2e kl. inf. Ratio, Indonesië. 8 Febr.: Man. sold. 2e kl. inf. H. W. Wawo, Indonesië. 9 Febr.: Man. sold, le kl. inf. L. Kawulu- san, Indonesië: Jav. korp. inf. Sarman, Indonesië; Amb. korp. inf. Assatumalay, Indonesië; Jav. serg. art Slamct Indonesië, 10 Fbr Man. sold, le kl. inf. J. Kasck, Indonesië; Amb. sold, le kl. inf.' D. Tumanscrij. Indonesië; Man. sold, le kl. inf. D. H. Wokas, In donesië. 11 Febr.: Jav. sold, le kl. inf. Miskoen, Indonesië. 12 Febr.: Jav. sold. 2e kl. Kerl, Indonesië; Jav. sold. 2e kl. Slamet, Indone sië; Jav. sold. 2e kl. Soewanto, Indonesië; Man. serg. inf. J. F. Wuisan, Indonesië. 17 Febrserg. pantsertroepen D. J. Udink, De venter.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1