Henk Driessen Revue-schrijver, pianist en groot minnaar der klassieken „Youth for Christ" roept jeugd rond kruisbanier Verfilmde detective-roman in Grand Theatre Frits de Ruyter sprak over Olympische Spelen Fantasie krijgt Carte blanche in „Bloed en Liefde" „Swing en Sweet" bracht hem van kwaad tot erger Collecte voor het zwakke kind 2 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 26 Februari 1949 Kent U ze wel? Hiermede vervolgen wij onze série artikelen over bekende en onbekende personen uit ons aller omgeving. T7RIENDEN van Henk Driessen, athleten, winkelmeisjes, fébrieks- V arbeiders, ambtenaren, kantoorbedienden en alle anderen, die wel eens in één van zijn revue's speelden of hem als een vervaarlijke jazzdemon aan de piano bezig zagen: ga voor zover ge nog niet vermoedt wat ik U kom vertellen eerst eens stevig in Uw stoel zitten. Want wellicht zal het U verbazen dat de kleine donkere man, die zulke vlotte wijsjes voor U schreef, die U met zijn „boogie-woogie"-vertolkingen hoofd en lijf en benen zo razendsnelle rhythmische bewegingen deed maken, dat die man zijn hart en ziel heeft verpand aan de klassieke muziek. Ja, er zich met zulk een hartstocht aan kan overgeven, dat hij 's componisten gevoelens vaak in al hun hevigheid zelve ondergaat. ne" en de Phoenix profiteerden van zijn beschaafde, frisse en vlotte ideeën. Wat Driessen zelf over dit werk zegt? Werk volgens plan, wees niet platvoers, want banaliteit is het be ging van eind. En breng er vaart en afwisseling in. Eigen troep QEDERT kort heeft Driessen zijn eigen revue-gezelschap, bestaan de uit ambtenaren, waarmee hij de V.R.A.-afdelingen afreist. Maar het liefst toch zit hij achter de piano, waardoor hijzelf verscheiden werk jes schreef o.a. wals „Kitty". Zijn inspiratie vindt hy overal, vaak in bos cn hei vlakbij zijn woning in Oud-Leusden. Als hij dan weer wat nieuws heeft gemaakt een vlot wijsje voor een van zijn revue's, of wat dan ook en hij werkt het thuis uit. dan komt zijn vrouw er aan te pas. Ze is zijn beste criticus, zegt hij. Overigens, Driessen heeft hele- Mijmeraar met gevoel voor werkelijkhid HOE dat te rijmen valt? De pianist Henk Driessen is een verstandig man. „Zo helemaal geen artist" zullen velen zeggen. Een man, die de consequenties van een een maal gekozen leefwijs blijmoedig durft te aanvaarden en wie het com promis liever is dan de lege handen. Hij koos vóór een bescheiden plaats in de muziekwereld, waarin hy mis schien had kunnen uitblinken, waren de omstandigheden met hem geweest. Hij koos vóór zijn gezin toen ook een muzikale loopbaan lokte, die echter een normaal familieleven onmogelijk zou maken. Dat maakt deze mijmeraar met werkelijkheidszin afgezien nog van zijn kunstzinnige prestaties in mijn ogen zo bijzonder sympathiek. En die bewondering is nog gegroeid toen ik hem op een rustige Zondag morgen in de huiselijke kring achter een kop koffie het een en ander over zijn leven hoorde vertellen. „The Hot Devils" EEN GREEP uit de vele aanteke ningen: Familie, van vaders en moeders zijde, was uitermate muzi kaal. Vader, zelf miiltair muzikant, zendt Henk op z'n achtste jaar naar pianoles, doch valt in slaap als hij zelf de lessen overhoort. Henk speelt ook zo veel en zo lang altijd, 's Morgens om vijf uur al maakt hij het huis er mee wakker. Men vindt hem een beetje vreemd; hij maalt er niet om en spéélt alleen maar. Hem wacht immers een mooie toekomst fh de muziek Als hij zeventien is het gezin verhuisde inmiddels van Apeldoorn naar Amersfoort komt de teleurstelling. Om zich verder te ontwikkelen zou hij naar Parijs moeten. Het kin niet. De jeugdige pianist gaat niet bij de pakken neerzitten maar zoekt zijn vreugde bij de piano en Bach en Chopin. Heel even is hy onderwijzer negentien jaar oud dan sluit hij zich aan bij een Italiaans orkest, dat het land door trekt en dans- en amusementsmuziek brengt. De manier van leven der heren staat hem tegen en niet lang daarna richt hij in Amersfoort zijn èigtfn band op „The Hot Devils", bij de ouderen nog welbekend. Hij hield er de wind onder, had er wel plezier in al eiste de aard van zijn band dat hij zich door de „swing en sweet" moest laten meeslepen Van klasiek kwam niet veel. „Ik kwam van kwaad tot erger" lacht hij nu. Het jaar voor de bezetting trouw de hij zijn blonde vrouw, die nu alle mogelijke moeite heeft om de twee kleintjes Kitty en Tonny in bedwang te houden. Ambtenaar Toen viel de tweede beslissing. Henk Driessen ging zijn brood op een rustiger manier verdienen: hij werd ambtenaar bij het kadaster. In de kring van A.A.V.-er, waar van hy allang deel uitmaakte hij was een vrij bekend hardloper ontstond in bezettingstijd Driessens eerste revue. Op dit gebied bleek op nieuw meer en meer zijn groot aan passingsvermogen naarmate hij voor verschillende bedrijven en verenigin gen revue's schreef. Zijn lenige geest, zijn originaliteit zorgden telkens weer voor verrassingen, niet alleen muzikale, danskunstige. doch ook textuele. Voor welke groep hij zijn gaven ook ging benutten, steeds wist hij in zijn revue's de juiste sfeer te bren gen. Niet alleen de athleten, ook „Quick", Mannenkoor, de Politie, Vroom en Dreesmann. „Onze Mari- Noteert U even GRAND THéaTRE: „Neem mijn le ven", t/m Woensdag. Aanvangs tijden Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30, 6.45 en 9 u. CITY THEATER: „Olympische Spe len. Aanvangstijden: Zaterd. 2.30, 6.30 en 9 u. Zondag 2, 4.15, 6.30 en 9 u. Overige dagen: 2.30, 6.30 en 9 u. REMBRANDT. „Texas" Vrijd. en Zat. 2.30, 6.45 en 9 u. Zond. 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen 2.30 en 8 u. ZATERDAG 26 FEBR.: Markthal. 8 uur: Zang en dansavond met het Ned. lied o.l.v. Remke Nie- weg en Rinus Kuuper. o»- Amicitia, 20 u.: Feestavond So ciëteit „Amicitia" met medewer king van „De Keitjes". j- KAB-gebouw, 8 u.: Jaarfeest R.K. Transportarbeidersbond. (16 FEBR. Zaterdag 5 Maart. Boe kenweek 1949, tentoonstelling. Openb. Leeszaal, Zuidsingel. J18 FEBR. 25 uur, 1 Maart 25 en 710 uur 2 Maart 25 u. XI FEBR. Zondag. KAB-gebouw, 20 u. Vastenavond KAB. Theosof. Ver. 10.30 u. Hum. Ver bond. Spreker: D. H. Prins, ond. „De vlucht uit de werkelijkheid". *>- P. BORSTRAAT, 20 u. KAJ Vas tenavondviering mmv „St. Gene- sius". 48 FEBR. Maandag. Sportfondsen- bad. Waterpolo 7 u. •- Amicitia 2 30 u. Ned. Ver. van Huisvrouwen, mevr. mr E. C. C. Boll-Lion over „Problemen-sa- menwerking", na de pauze mclk- sanering". v- Gebouw Ver. Vrijz. Herv. Zuid singel. 20 uur. Inst. v. Volksont wikkeling, Lezing door Mévr. Westerweel, ond. „Palestina". »- Amicitia. EVC. 20 uur. Cabaret voorstelling. P. Borstraat, 20 uur. K.A.J.-afd. St. Henricus. Prins Carnaval, pre- senteert „Carnaval". 1 Hockey AMHC-dames naar Bloemendaal De heren van A.M.H.C. hebben Zon dag een vrije dag. De dames gaan op bezoek bij B.D HC. II te Bloemendaal. Dit elftal behoort tot dc sierkstcn der promotieklasse cn neemt de tweede plaats ln op de rang lijst. Het zal daarom onze stadgenoten niet gemakkelijk vallen enige punten- winst te boeken, die zij zeer wel nodig hebben, daar het onderaan staande Rood-Wit II de afgelopen Zondag over H B S. wist te zegevieren cn nu nog slechts één punt achterstand heeft op A.M.H.C. Misschien gelukt het onze stadgenoten om. met het gevaar van dc laatste plaats voor ogen, een gelijk spel uit het vuur te slepen Op Birkhoven wonnen de Bloemendaalse dames inder tijd met 41. De dames-reserves spelen ln Utrecht tegen Kampong III hun laatste compe titiewedstrijd. De reserves van de heren trekken naar Rotterdam om voor de derde ronde der Tresling-bckcr de strijd aan te bin den met dc sterke tweede-klasscr B.N.C. I. Na de JeugdselectiewedstrtJden van Zaterdag JJ. zijn de belde elftallen \an het district 't Gooi—Utrecht opgesteld. In het dames-elftal neemt mej. van Slo ten de rechtsbuitenplaats in. terwijl bij de heren dezelfde plaats bezet wordt door Pon. Deze jeugdelftallcn zullen op 13 Maart a.s. te Deventer deelnemen aan de districtswedstrijden, die te beschou wen zijn als selectiewedstrijden voor de vorming van de Nederlandse jeugdelf- tallen. Het verdere programma luidt: AMHC III—Laren III (d.); Voordaan III AMHC III. maal geen hekel aan critici. Zijn ge aardheid verhindert hem, zich aan hun op- en aanmerkingen te ergeren. Hij trekt er profijt van, als 't kan. Want hoewel Henk Driessen in zijn eigen critiek tijdens de repetitie zeer cynisch kan zijn is hij toch zeer over tuigd van de betrekkelijkheid aller dingen: van de critiek, doch ook van zyn eigen scheppingen. Impressies van „Thriller" van goed gehalte Er is een vrouw vermoord. Een man wordt er van verdacht en moet zich voor de rechter verant woorden. De man is onschuldig, maar er is een overvloed van „cir- cumstancial evidence", zoals de Engelsen het noemen, van negatief bewijsmateriaal dus, waarmede de aanklagers een gedegen zaak kun nen opbouwen. Daarentegen is de verdediging van de beschuldigde zeer zwak, want de waarheid, die hij vertelt, kan in de rechtszaak als bewijsmateriaal tegen hem ge bruikt v/orden. Zo staan de zaken in de film „Neem mijn leven" (Grand), die genoemd is naar de titel van een aria, die de vrouw van de verdach te, een beroemde zangeres, zingt op de avond van de moord. Het is een film voor mensen, die van span ning houden en graag een goede detective-roman lezen. Zoals dat dan ook vaak geschiedt, komt de ontknoping pas aan 't einde, hoewel de toeschouwer reeds lang weet, wie de dader is. De wijze, waarop Bekend athleet vond Rally een Youth for Christ-affiches in felle kleuren kondigen aan, dat de van Amerika stammende jeugd-voor-Christus beweging een rally zal houden in Amers foort. In een kerk de Geref. Kerk aan de L. Vrouwestraat. Enige honderden, waaronder vele jon geren, zitten neer, wachtend op wat komen gaat. Er is spanning, om het ongewone. Geen ruisende orgeltonen zullen de devote zang der gemeente bege leiden, de statige oude psalmen met hun diep religieuse inhoud hebben plaats gemaakt voor liederen van deze tijd. op bekende wijsjes zoals men ze horen kan in dancing en ca baret. En ze worden overigens voortreffelijk begeleid door Gene Jordan op een instrument van Yreemde bodem: de Marimba, welks speelse klanken huppelen door het statige kerkgebouw. Geen waardige toga omhult des sprekers rijzige gestalte. Twee jon ge mannen: Don Deros, de zanger en Sidney Wilson, spreker en tolk, tronen in eenvoudige colbertjes op het gewijde spreekgestoelte. En toch hoewel deze rally in alles hemelsbreed verschilt van onze degelijke, echt Nederlandse kerkdiensten, hoewel herhaaldelijk klaterend applaus opklinkt, toch is er iets in deze bijeenkomst dat fas cineert. Het is niet de vrolijke muziek, het zijn niet de deinende melodieën, het is de blijde geloofsverzekerd- heid, waarmee deze Amerikanen hier gekomen zijn. Met een bood schap. Geen nieuweboodschap, geen nieuweleer. Neen. de aloude bood schap: Jezus Christus is de Weg, de Waarheid en het Leven, die vormt het thema van de bijeenkomst Daarvan laten ze de schare zingen, in het Engels, en het lukt: Jesus Christ is the way Jesus Christ is the truth Jesus Christ is the life and He is mine, mine, mine. Het tafereel doet denken aan een plaat, die Braakensieck eens tekende voor de „Groene Amsterdammer" van de eerste Leger des Heils-mee- ting, ruim 60 jaar geleden ln de Ge rard Doustraat in Amsterdam. Op het podium een jong Nederlands on derwijzer, die op zijn viool de zang begelijdt en tevens dienst doet als tolk voor de Engelse zeeman, Tyler, die de Salvation Army naar Neder land had gezonden om hier „het vuur te openen". Naast deze beiden enige biddende mannen en vrou wen en in de zaal voor het podium een uitgelezen gezelschap van Am sterdamse typen. Maar zoals toen het Leger des Heils deed en ook nu zo doet deze .Youth for Christ" een greep naar de massa, en speciaal naar de jongeren die in sensatiezucht, materialisme en vervlakking steeds Chr. vakgenoten vierden feest In „Bethel" hie^d Vrijdagavond de afdeling Amersfoort van de Ned. Chr Bond van Overheidsdienst zijn tweede jaarvergadering na de fusie der vier organisaties. Aan het jaar verslag van de secretaris ontlenen wij dat op 't ogenblik in Amers foort vijf vakgroepen zijn van di verse afdelingen. Een 6e is in voor bereiding, n.l. de Vakgroep Verple ging en Verzorging. Pogingen om te komen tot het organiseren van di verse stichtingen ,die aanvankelijk geen succes hadden, hadden het ge wenste gevolg, toen op 16 Februari het hoofdbestuurslid De Bruyn het onderwerp inleidde „De betekenis der Chr. Vakbeweging ook voor personeel der stichtingen". Het resultaat was, dat ruim 40 verple- genden en technisch personeel tot de bond toetraden. Het ledental steeg van 234 op 1 Jan. 1948 tot 258 op 1 Januari 1949, terwijl dit momenteel is 296. Het gouden insigne voor onafge broken 25-jarig lidmaatschap van het CNV werd uitgereikt aan de vrienden H. v. d. Kamp, D. Roos, G. de Jong, B. van Veluw en H. Hoonhoud. Na het officiële gedeelte volgde een filmprogramma, waarin o.a. werd vertoond de Inhuldiging van H.M. Koningin Juliana. verder afdwalen van de oude pa den. Want na hun opgewekte zang, vo cale en instrumentale soli van Don Devos bepaalt Sidney Wilson het gehoor bij het spreken Gods. God heeft gesproken: telkens wordt het herhaald. En de schare is stil geworden, drinkt de woorden in. Er mogen bedenkingen zijn te gen deze beweging, haar methoden mogen in velerlei opzichten ver schillen van wat wij als norm stel len voor een godsdienstige bijeen komst, niet ontkend kan worden, dat in deze tijd, ook in ons land, een krachtige, vlammende oproep tot het zich scharen om de kruis banier nodig is. En deze oproep werd hier gehoord. Van Maandag 28 Februari tot 5 Maart zal een collecte worden gehouden ten bate van dc Afdeling Amersfoort van de Kinderherstellingsoorden- en Gezond- heldskolonlcs. Hoewel er in deze t(Jd veel wordt ge waagd. Is de hulp van de stadgenoten dringend nodig, om de zwakke Amers- foortse kinderen van alle gezindten naar buiten te zenden. Elk bedrag, dat wordt gegeven, komt het Amersfoortse kind ten goede. Wij weten, dat w(J niet tevergeefs een beroep op U doen en dat onze afdeling, die reeds meer dan 40 jaren in Amers foort heeft gewerkt. Uw volle sympa thie heeft. Toont Uw waardering en helpt ons ons belangrijk werk voort te zetten. Het Bestuur: Mevr. M. W. Molendijk-Kalter, Voorz. A. B. van der Klein. Secr. Mevr. B H. Hartelust-Cohen Ter- vaert. Penn. Mevr. R. de Kat-Abelingh. Mevr. H. Groeneveldt-Spruyt. W. J. van den Hooft. Geneesh. Gem. G.D. J. van Hoselen. De gelukkigen Mej. N. VlugHellestraat 65 te Amersfoort was de gelukkige puzzlclaarster van deze week. die f 5.per postwissel overge maakt krijgt. J. v. Eist, Markt straat A 266 te Scherpenzeel en H. Kool, Burgerbuurt 4 te Amersfoort wonnen beiden prij zen van een rijksdaalder. aandachtig gehoor Dank zij de bemiddeling van de A.B.v.L.O. waren veel Amersfoort se sportliefhebbers Vrijdagavond in de gelegenheid de film over de Olympische Spelen 1948 te zien. Het City Theater was uitverkocht. De bekende athleet en deelnemer aan de Olympische Spelen, Frits de Ruyter, Nederlands recordhouder op het nummer* (WO meter hardlo pen cn zeven maal kampioen op de 1500 meter, hield 'n inleiding over de Spelen. De voorzitter van de A.B.v.L.O., de heer P. van Mourik, sprak een korte openingsrede. Hij dankte de directie van het théater voor de prettige samenwerking en heette de wethouders Van Galen Last en Spiekerman van harte welkom. Veel bestuursleden van Amers foortse verenigingen gaven even eens blijk van belangstelling. Frits de Ruyter, vertelde vervolgens op een boeiende wijze over de training en de Spelen. „De voorbereiding," zo begon hij, „bestond uit een training van drie tot vyf maal per week. Er werd ge let op concentratie, technische be kwaamheid, en voeding. Op tijd kreeg iedere athleet zijn massage en het N.O.C. zorgde voor de juiste maaltijden. Veertien dagen van te voren gingen wij met onze groep naar Amsterdam en ontmoetten daar Karei Lotsy, die vlak voor ons vertrek nog zei, dat we niet moes- teri verwachten, dat er énkele me dailles naar Nederland zouden ko men, maar dat we er wel voor moesten zorgen, dat we ons niet be hoefden te schamen over wat we zouden verrichten. „Ik moet hier bij even zeggen, dat allen in Lon den hun uiterste best hebben ge daan," zo vervolgde de heer De Ruyter. „In 1928 heb ik de opening van de O.S. in Amsterdam mee mo gen maken cn ik besloot teen zo veel mogelijk te trainen, om mis schien ook een keer aan de Spelen te mogen deelnemen. Dit is me ge lukt. In Londen viel de buitenge wone sportiviteit van de deelne mers erg op. Ik heb geen enkele onsportieve daad bespeurd en de aanwijzingen van de officials wer den onmiddellijk opgevolgd. Als ik de Olympische Spelen nu een naam mocht geven, zou ik die noemen: „De Olympische Spelen van de vriendschap," aldus de heer De Ruyter. Wij maakten er dagelijks leuke en vaak leerzame dingen mee. Bijvoorbeeld het geluk van de Amerikaan Harrison Dil- lard, die drie jaar lang, achter el kaar op alle hordenummers eerste werd en nu door de selectie-com missie werd uitgekozen om op de 100 meter te lopen. Altijd horde loper te zijn geweest en nu ineens 100 meter loper, was voor hem geen bezv/aar, want hij plaatste zich als nummer een. ONS GARNIZOEN Het was een hele tijd goed gegaan met ons eten en eerlijk gezegd, we verwonderden ons er wel een beetje over. We hadden een paar maal flink geklaagd en zo met gevolg, dat de snert nu al een stuk of wat Maandagen goed te verorberen was. Er was een officier in ons onderdeel, die er een hobby van gemaakt had om te onderzoeken of het eten wel goed was. Het spreekt dus vanzelf, dat wij de weinige keren, dat er klachten waren, met een naar hem toestap- ten. Soldaat de Braban der was naar de keu ken gestuurd. Toen hij terugkwam stapte hij dadelijk op de officier toe en zei: „Luit, het is nou niet om al met een te klagen, maar proeft u dit nu eens!" De luit proefde en zei: „Wat is er nu aan de hand? Die soep is toch uitstekend!" „Dat is het 'm nou juist, luit", zei De Bra bander. „maar de kok wil, dat we er dc bor den in afwassen!" KOMT U OOK? Zoals u vandaag in de krant kunt lezen gaat de afd. Amers foort van het Centraal Genootschap voor Kin derherstellingsoorden en Gezondheidskolo- nies een collecte hou den. De opbrengst van deze collecte komt ge heel ten goede aan het zwakke Amersfoortse kind. Voordat u dit wist kenden de man nen van de luchtstrijd krachten in kamp Wa terloo dit plan ook. Zy' hebben de hoofden bij elkaar gestoken en een cabaret-revue in el kaar gezet, die zij Don derdagavond a.s. in de Markthal zullen op voeren. Er werken on geveer 50 LSK'ers en een aantal Amersfoort se jongedames aan me de. De opbrengst van deze avond is ook voor de plaatselijke afdeling van het Genootschap. Bravo, LSK'ers! We hopen met jullie, dat er heel veel mensen zullen komen. BEL 4291 Men weet met het zenden van boeken en tijdschriften niet van ophouden. Prachtig. Maar we hebben ook gevraagd om speel kaarten. Tot nog toe mochten we drie stel len en een legpuzzle ontvangen Dat is niet genoeg. Wie heeft er dus nog speelkaarten over? Waarschuwt ons even (4291) of brengt ze even bij ons aan. Dan doet u goed. MELK Het was Dinsdag avond in de Amers foortse gemeenteraad. Iemand was over melk gaan spreken. Van spreken kwam een de bat en dat debat begon tijd, veel tijd, te kos ten. Links en rechts zaten elkaar links en rechts waar-heden als melkkoeien te vertel len over die melk. De seconden werden mi nuten en de minuten vormden een kwartier. De voorzitter poogde een eind te maken aan het gepraat. Het lukte niet. Men ging verder „Komt er nu nooit een einde aan dat ge- m elk?", verzuchtte iemand op de publieke tribune bijna hardop. WORDT VERWACHT Maandag staat er 'n protest-vergadering van de KAB op het programma. In het ge bouw voor Vryz. Her vormden is een lezing over „Palestina". De kath. arbeidersjeugd viert carnaval in het gebouw in de P. Bor straat. Woensdag is er voor het personeel van de Amaf een vrolijke kunstavond in Amici tia. Naar de lezing van de heer De Ruyter werd aandachtig geluisterd. Voor een bespreking van de film verwijzen wij naar onze film rubriek. „Texas" in Rembrandt Glenn Ford speelt de hoofdrol in de wild-west film „Texas", die in het Rembrandt Theatre vertoond wordt. In de Amerikaanse staat Texas valt of viel heel wat te be leven. Daar werken de stoere cow boys en daar leven ook de geduch te „Texas Rangers", de bereden po litie. In het Rembrandt Theatre kan men deze week dus genieten van stevige vechtpartijen, knallen de revolvers en zoete romantiek. Drie vakbonden in een Unie De plaatselijke afdelingen van de drie erkende organisaties van ar beiderspers) in voedings- en ge notmiddelen, welke het personeel omvatten van bakkerij, slagerij, sui kerverwerkende industrie choco ladebewerkers, vleeswarenindustrie en aanverwante bedrijven, hebben uit hun besturen een overkoepelend orgaan, Unie, gevormd. Voorzitter is de heer J. W. Polder, Oude Soes- terweg 31, secretaris de heer J. W. Hoeven, Fuchsiastraat 59. Medische dienst Doktoren: alleen te rando spoedgevallen; H. G. Werkman. Utrecht- seweg 10. tel 3008; E. J G. Mertens zur Borg. Laantje 7. tel. 5098. Apotheker: Jos. Haan, Julianaple'.n tel. 4609. Verloskundigen: H A. v d. Grient, Breestraat 8b. tel. 6830M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15, tel. 4973. Uitspraak doende ln dc zaak tegen Pieter de Vries te Amersfoort veroor deelde de afd Tribunaalzaken van het Kantongerecht te Utrecht hem tot in ternering gelijk aan de voor-detentie en tot ontzetting uit de kiesrechten. 1 die ontknoping komt, kenmerkt het boek, of. in dit geval, de film. En in deze film heeft men in dit opzicht een goede vondst gedaan. We zullen niet vertellen, hoe dat precies in elkaar zit, maar we kun nen wel verklappen, dat de vrouw van de beschuldigde (Greta Gynt) het spoor van de ware moordenaar (Marius Göring) vindt en daardoor het leven van haar man (Hugh Williams) redt. „Neem mijn leven" bewijst, dat de Engelse filmschool, ondanks het vertrek van meester Hitchock, nog steeds in staat is om goede, ver nuftige thrillers te scheppen, die ook technisch op hoog peil staan. „Olympische Spelen" in City Theater De Nederlander zal het de Rank- orgunisatie niet licht vergeven, dat voetballen, zijn populairste sport, niet te zien is in de film over de Londense Olympische Spelen (City Theater). De technici van deze filmmaat schappij hebben met liefde voor het hun opgedragen werd en met groot vakmanschap, vaak onder moeilijke omstandigheden. het „epos van de glorie der sport" ver filmd. Zij hebben een overvloed van materiaal verkregen, waarin veel, zeer veel, gecoupeerd moest worden. Daarvan zijn o.a. voetbal len en een gedeelte van de Olym pische winterspelen de dupe ge worden. Dit neemt echter niet weg, dat deze film-reportage in technicolor een uitstekend, zij het dan niet ge heel volledig, beeld geeft van het geen er in Zwitserland en in Lon den is geschied. Scherper dan de pennen der ontelbare verslagge vers, scherper soms nog dan het oog van de bevoorrechte mens, die de Spelen heeft gezien, toont de camera ons soms meedogenloos de heroïsche strijd van de athleten, de bijna ongelooflijke lichaamsbe- heersing van de schoonspringers (sters). We zien de teleurstelling op het gezicht van Wint, de loper uit Ja maica, als hij ontmoedigd en te leurgesteld na zijn val op de grond ligt en met zijn vuisten de spijt om zijn val wegslaat op het gras van de arena. We voelen mee met de Belg Gailly, die zijn Marathon- zege verloren ziet gaan, als hij vlak voor de finish gepasseerd wordt door de Argentijn Cabrera en de Brit Richards. (Soms doen de op namen van de finish der Marathon wreed aan, alsof men de toeschou wer wil laten genieten van mis plaatste sensatie). De Nederlandse toeschouwer zal met grote belangstelling kijken naar de prestaties van mevr. Blan- kers-Koen, van Nel van Vliet, van Slijkhuis en andere prominenten. Maar laat die Nederlander ook kijkefi naar dat reusachtige sco- ringbord in het Wembley-stadion, dat ook op het doek verschijnt, en waarop met grote witte letters staat: „The important thing in the Olympic Games is not winning but taking part. The essential thing in life is not conquering but fighting well". (Het belangrijkste bij de Olympische Spelen is niet het win nen, maar het deelnemen. In het leven is het niet begonnen om te veroveren, maar om een goede strijd te voeren.) Want deze woor den tekenen het wezen van de Olympische Spelen. Deze woorden behoren sport, overal en altijd, te tekenen. LEA-leden brachten treurspel met verve ter gelegenheid van zevende lustrum in je vrije tijd zelf initiatieven weet te nemen." He besloot zijn toespraak, die hij vergezeld deed gaan van bloemen, met een driewerf hoera. Godfried Bomans. de sprookjesschrij ver. heeft zijn fantasie carte blanche gegeven ln het quasi-ernsUge, dwaas- gestelde verhaal, aat hij „Bloed en Lief- ae" noemde. Niet dat het bloed of de liefde er zo nadrukkelijk in naar voren komen, integendeel, de talrijke doden die ln de drie bedrijven ter aat'de stor ten doen dit op zo'n onbloedige, met nadruk onverantwoorde wijze, dat elke griezel wordt uitgebannen. En met de ueide wordt al evenzeer vreemd ge haspeld. Quasi ernsUg schreven wij reeds, quasi-historisch zouden wij aaar nog aan toe willen voegen. Want geen his torisch gegeven werkte Bomans in dit toneelstuk uit; hij bracht alleen een bonte rij groten uit de geschiedenis op het toneel samen en dezen halen dermate merkwaardige kunsten uit, dat elke his toricus van schrik de haren ten berge zullen rijzen, als hij de capriolen ziet. Geen wonder, dat „Bloed en Liefde" en niet „Bloed en Tranen", zoals wij ons Donderdag verschreven gister avond in AmiciUa, waar het georacht werd door leden voor leden van het jubilerend L E.A., dc Amersfoortse gymnasiastenbond. een enorm succes, oogsite. Niet alleen door de zotheid ln het stuk. maar meer nog door het geest driftige. animerende spel van de voor een zeer belangrijk deel lagere klassers. die onder de aanvoerende en -vurende leiding van de regisseur, de heer Alb. Welling, zeer behoorlijke prestaties leverden. Natuurlijk kleven er aan de opvoe ring nog Dezwaren: wij zouden willen wyzen op het te sterk accentueren van de geestigheden, die nu te veel als stuntwerk in het oog vielen. Jammer ook, dat de tekst hier en daar verloren ging, omdat het goedlachse publick met zijn lawaaiigheid de sprekers op het toneel overstemde. Toch. ondanks kleine gebreken, kun nen wij slechts lof toezwaaien aan spe lers, die in hoofd- en bijrollen het beste gaven en daardoor een volle Amicltia- zaal enkele uren voortreffelijke ont spanning bezorgden. Vóór dc voorstelling heette L.E.A.'s pracses, de heer E E. Gerritsen, zijn gasten welkom terwijl hij de wens uit sprak. dat zij een gezellige, prettige avond zouden hebben. Welnu, zij heb ben die gekregen, dank zij dc voorstel ling van „Bloed en Liefde" cn tevens dank zij het bal na afloop, dat onder leiding stond van Dan Béarda. Felicitaties In de middaguren herdacht het bestuur van LEA het zevende lustrum met een receptie in het gymnasium, waar velen de gelegen heid aangrepen dit bestuur te com plimenteren. De rector, dr. B. Keu len. bracht mede namens de leraren naar voren, dat het ut van LEA reeds vele malen ondubbelzinnig is gebleken en dat de werkzaamheden in hoge mate worden gewaardeerd. „Ik spreek uit ervaring," aldus dr. Keulen. „Ik heb zes lustra meege maakt en mijn indruk is, dat LEA floreert en dat zij het presteert het schoolleven te activeren. De hele dag lopen jullie aan onze leiband. Het is daarom gelukkig dat jullie Biljarters opnieuw actief Nauwelijks ls de team-competitie van het district „Eemland" geëin digd of de biljarters kunnen verder spelen. Ditmaal voor de persoon lijke kampioenschappen. Niet minder dan 130 biljarters hebben voor de interessante kracht metingen Ingeschreven en van Maandagavond af zullen de biljart centra in het district ruim veertien dagen lang het toneel van grote strjjd worden. En dat betekent dan nog slechts de Inzet, want behou dens de kampioenen van het vorig jaar, die automatisch in de eind strijd komen, zal in voorronden uit gemaakt moeten worden, wie voor de laatste ronden ln aanmerking komen. Voor het eerst zal ook het drie banden-kampioenschap van dit dis trict worden verspeeld. Hiervoor schreven vijftien spelers in, zodat in de voorronden zal worden uitge maakt welke spelers in de eind strijd komen. Achtkampentournooi van „Amersfoort" In het zaaltje van de heer Van Ha- mersveld werden voor de le Ronde Vrij dagavond een vijftal partijen gespeeld. Wichard van Ons Genoegen slaagde er in. in de Hoofdklasse A2. v. Hamers- veld na een korte partij, kansloos te slaan. In de le Klasse B 1 blunderde bekerhouder C. v. Empelen ln een voor hem gewonnen stelling tegen Mosterd. Dc uitslagen zijn: Hoofdklasse A I: A. Hulsman—H. Juffer Va Hoofdklasse A 2: L. v. Hamersveld A J. Wichard 0—1. Hoofdklasse A 3: P. VermeerW, T. Flentge afgebrokch. le Klasse B 1: E. J. v. d. HazelJhr. II. Repelaar v. Driel 01. J. Mosterd— C. v. Empelen 10. Burgerlijke Stand Geboren: Marinus Benedictus Paulus, z. v. C. Wolfsen en C. Mos- tertman; Anita Lillian, d. v. J. H. A. Beune enE. A. Rees; Marianne Gerda Josine, d. v. J. H. C. Schip pers enC. P. Kole; Adrianus, z. v. A. Blankestijn en W. v. d. Poll. Gehuwd: J. v. Diejen en C. Jan sen. Overleden: Hendrika van den Bo gaard, 78 jr., wed. v. J. Klerk; Wichertje van de Pol, 34 jr. geh. met A. Blankestijn. Predikbeurten Christian Science Society (R H B S) Thorbeckeplein 1, vm. 10 uur, Ned. dienst; 11.15 uur Eng. dienst. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur dr. N H Ridderbos; 17.30 uur ds. P. Kuyper Jr., Zeist. (Laurens Costerplein) 9 uur ds D A Zijlstra; 17.30 uur dr. N H Ridderbos. (Tulpstraat) 9 uur ds. P Kuyper Jr. 17.30 uur ds D A Zijlstra. Geref. Gem. (Stoovestraat) 10 en 17 uur de heer Wijting. Vrij dag 19 uur ds. v d Kettery (Vlaar- dingen). Rem. Gem. 10.30 uur dr. R Mie- dema. Ev. Luth. Gem. 10.30 uur ds. Smit Bange (A'dam). Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur Gasthuiskerk de heer L. van Loenen (Bilthoven) Geb. Speel tuin Soesterkwartier ds. C J van Roy en (A'foort). Oud Geref. Gem. 9.30 uur en 17 uur Godsdienstoefening. 1 Maart 39 uur ds. J. de Reuver (Terneu- zen). Vrije Evang. Kring 10 uur de Doelen Havik. Br. Dedecker (Bilt hoven); 20 uur Appelweg ds. van Bruggen (Utrecht). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Verg. van Gelovigen 10 uur Eredienst; 17 uur pred. des Woords Kerk van Jezus Christus v. d. Heilige der laatste dagen 10.30 en 17 uur dienst. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis; 17 uur Vesper. Vrije Kath. Kerk 10.30 H. Mis. Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst. 19 uur Openluchtsa menkomst (bij postkantoor Lan- gestraat). 20 uur Verlossingssa menkomst, Leiders Maj. en Mevr. Barteling. Zaterdag 20 tot 21.30 uur. Straatzang Langegracht. Ned. Herv. Gem. H. Catech. Zon dag 8. In alle diensten collecte voor Uitwendige Zending. St. Joriskerk (Hof 1) vm 10 uur ds. Hadders. Jeugddienst; nm. 5 uur ds. Blok. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm 10 uur ds. Bout; nm. 7 uur ds. A Steenbeek. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds. Smits; vm 10.30 uur ds. Smits; nm. 5 uur ds. Vermaas. Bergkerk (voorlopig Gymnasi um) (Groen van Prinstererl. 33). vm. 10.30 uur ds. Koolhaas; nm. 7 uur ds. Braakman. Kapel Zon en Schild (Utrecht- scheweg 266) vm. 10 uur ds. Braakman. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtscheweg 299) vm. 10.30 uur ds. Gerritsen. Geref Kerk (Art. 31) Zuidsin gel 10 uur nog niet bekend; 17.30 uur ds. J. A. Vink; Westerkerk 10 uur ds. J. A. Vink. 16 uur ds. J. A. Vink Jongerendiensten. Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer J. F. Grimm. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10.30 uur ds. Herfkens. Gebouw Imma'nuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer J. van Stek. Jeugdhuis (Z. Singel) vm 10 uur de heer J D P van Garderen Bijbellezing Donderdag 3 Maart Wijkgebouw L. Costerplein 14 nm. 7.30 uur Ds. A Steenbeek. Gymnastiekzaal school Joan, van Dicststr., nm. 7.30 uur ds. Blok. Onderwerp; Johannes 7 114. „De tijd der mensen en Jezus' tyd". Filalethes. Havik 27, nm. 7.30 uur ds. Vermaas. Huwelijksinzegening. Emmakerk Woensdag 2 Maart vm. 11 uur ds. Smits. Zondagsscholen. Bethel (Eemstraat 99) 10.30 11.30 uur. Chr. School Kruiskamp 10 11.15 uur. Gabrie Mehenschool Plantsoen Z., 1011.15 uur. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur. Openluchtschool (Hobbemastr.) 10.30—11.30 en 12—1 uur. Chr. School (Rozenstr.) 10.30 11.30 uur. Filalethes (Havik) 23 uur. Kapel Zon en Schild 11.45— 12.45 uur. Chr. School (v. Effenlaan) 10 11.15 uur. Zonnebloemstraat (OL School) 10.30—11.30 uur. Joan. v. Dieststraat (Chr. School) 10.15—11.15 uur. Westhill-kinderdiensten (Berg- kwartier); 68 jaar 10.30 Hein- siuslaan 1. 911 jaar 10.3011.30 uur Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jellema. LEUSDEN. vm 10 uur ds. Hof stede. Lokaal Aschat nm. 2.30 uur de heer Schinkel. SOEST Ned. Herv. Kerken. Oude Kerk 10 uur ds. D v Krugten; 17 uur ds. M Verkerk. Emmakerk 10 uur ds. L J C Visbeek; 17 uur ds. D v Krugten. Heeskapel 10 uur ds. H Meier. Zonnegloren 10 uur ds. M. Verkerk. Eltheto 10 uur Kin- derkerk. Zaal v. d. "Broek Nieuw- straat 10 uur Kinderkerk. Evangelisatiesamenkomsten Dinsdag 1 Maart 19.30 uur Zaal v. d. Broek samenkomst voor iedereen. Donderdag 3 Maart 20 uur Heeskapel, Spreker de heer S. v. Gorkum. Geref. Kerken. Julianakerk 8.30, 10.15 en 17 uur ds. A Brouwer. Wilhelminakerk 10 en 17 uur ds. v d Berg. Evangelieverkondiging Maandag 28 Februari 20 uur, Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat. ds. A. Brouwer. Geref. Kerk. Gebouw „Reho- both", Buntweg 10.30 cn 15.30 uur ds. J. Waagmeester (Baarn). Chr. Geref. Kerk 10 en 16 uur Leesdienst. Donderdag 3 Maart 19.30 uur ds, D Bisma (Amster dam). Jeugddienst. Geref. Gemeente Kleine Rem- brandtzaal, 10 en 17 uur leesdienst. Ver. Vrijz. Godsdienstigen, afd. Ned. Prot. Bond. Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan, 10.30 uur ds. P. Brakman, (Naarden). Doopsgezinde Gemeente Afd. Soest. Kerkgebouw Eemnesserweg Baarn 10.30 uur ds. A J Meer- dinkv d. Ban. Vrij Evang. Gemeente Afd. Soest Kerkgebouw Eemnesserweg Baarn 16 uur ds. Veldkamp (Hilversum). Evang. Luth. Gemeente Afd. Scest. Lutherkapel Korte School straat Baarn 10.30 uur. Eerw. Heer J. P. Boendermaker (Hilver sum). Het Kantongerecht te Utrecht, afd. Tribunaalzaken bepaalde, dat aan C. JJ Vermcy, die beschuldigd was van hulp verlening aan de vijand, geen maatre gelen zullen worden opgelegd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2