BOLS COMMUNISME Claudine Witzen dwong het publiek tot luisteren Vijftien jaar geëist tegen ing. C. J. Huijgen AKKERTJE Ophangen is de normale straf in deze hel op aarde 7 Onverenigbaar met geestelijke vrijheid m DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Technische hulp aan achterlijke landen |-Lezers Griep - Togal schrijven ons. Geheim agent in oorlogstijd Uil de boekenmolen Zaterdag 26 Februari 1949 T N een land, waar het communis- me de scepter zwaait, is het met de geestelijke vrijheid gedaan Het proces tegen kardinaal Mindszenty heeft dit duidelijk aangetoond en het proces tegen geestelijken in Boelgarije zal het ophieuw bewn- zen. J De Bisschop van Chichester heeft in een artikel in The Times uiteen gezet. waarom het communisme zo gekant is tegen de kerken en tegen de geestelijke vrijheid in het al gemeen. Zijn betoog is vooral inte ressant, omdat hij laat zien, wat d*> achtergrond is 3n omdat hij de argumenten van de communistische zijde ontzenuwt, volgens welke men in communistische landen zou mo gen geloven, wat men wil en iedere kerk zou mogen bezoeken. Het doel der communisten is niet de kerk te vernietigen maar, wat op hetzelf de neerkomt, haar ten opzichte van het openbare leven krachteloos te maken of te gebruiker; als werk tuig in handen van de staat. De communistische staat zegt de vrijheid van religie te garanderen, doch de communisten verstaan on der vrijheid iets geheel anders dan wij doen. Het decreet van de Roe meense regering van Augustus 1948 inzake de religie zegt b.v. dat men geheel vrij is in het aanhangen van geloof of godsdienst, indien dit niet in strijd is met de grondwet, de veiligheid, de openbare orde of de moraal. Wat grondwet, veiligheid, openbare orde en moraal zijn. wordt evenwel bepaald door de minderheid van communisten, die de staat beheerst. De kerken wor den dus in alle opzichten onderge schikt gemaakt aan de staat; de geestelijken moeten zweren, dat zij noch hun volgelingen iets zullen doen, wat de openbare orde cn in tegriteit van de volksrepubliek zou kunnen schaden. De regering bepaalt voorts wel ke contacten de geestelijkheid mag hebben, welke congressen zij niet mag bijwonen, welk godsdienston derwijs gegeven mag worden; zij kan alle kerkelijke voorschriften intrekken en geestelijken die een „ondemocratisch" verleden hebben uit hun ambt ontzetten. In het kort gezegd: de positie van de religie is in een communis tische staat precies dezelfde als zij was in een nationaal-socialistische, waar de kerken ook vrede konden sluiten met Hitier, mits zij zichzelf willen beschouwen als een verleng stuk van zijn politiek doeleinden. |)E techniek, die in de landen 1-y achter het IJzeren Gordijn wordt toegepast, is altijd dezelfde. De geestelijken worden verdacht gemaakt, er worden processen ge ënsceneerd, gevangen genomen geestelijken worden, aldus de bis schop van Chichester, zo murw ge maakt, dat zij tenslotte alles teke nen en schrijven, wat hun wordt voorgelegd. De communisten pro beren voorts overal verdeeldheid te zaaien tussen de leiders der ker kelijke gemeenschap en hun volge lingen; in Hongarije heeft men dit bij de protestantse kerken gedaan en is men er nu bij de Katholieke kerk mee bezig. Het ie in Tsjecho- slowakije gebeurd en het is ge schied in Boelgarije en Joego slavië. De reden waarom de communis ten overal de kerken ondermijnen is, dat de communistische levens- en wereldbeschouwing onverenig baar is met die der Christelijke kerken. Geen enkele kerk, die waarlijk kerk wil zijn, mag zich er mee vergenoegen, een werktuig van de staat te zijn. Voor" de beslissing gesteld, de staat al of niet als haar opdracht gever te aanvaarden, moeten zij steeds dezelfde keuze doen, die Karl Barth en Niemöller deden: „wij hebben een andere Heer dan Hitler of Stalin." De kerken moe ten krachtens haar wezen het recht behouden om de daden, ook van een regering, te toetsen aan de normen van het evangelie. Dat is voor een dictatuurstaat onverdra- gelijk en daarom moeten de kerken krachteloos gemaakt worden. HET streven der communisten om het hele geestelijke leven in dienst te stellen van de staat gaat verder en dieper. Wat de kerken overkomt zal in een communisti sche staat ook gebeuren met huma nistische verenigingen. Zelfs het karakter van een organisatie van vrij-denkers zal in een communis tische staat veranderen. Alle geestelijke arbeid immers moet dienen ter bevordering van de communistische leer; bevordering van het „vrije denken" is onver enigbaar met de totalitaire leerstel lingen. INTERESSANT in dit verband is. wat de Amsterdamse predikant H. A. Visser in het blad „De jonge Kerk" vertelt over een bezoek, dat hij gebracht heeft aan een stukje Duitsland achter het IJzeren Gor dijn. Hij schrijft: „Wil men werkelijk op de hoog te komen van de situatie achter het IJzeren Gordijn, dan moet men niet met de S. Bahn in het station Friedrichstrasse in Berlijn uitstap pen, dat binnen vier weken grondig gerestaureerd is en temidden van de puinhopen der regeringsgebou wen een bijna bespottelijke uitzon dering vormt door z'n muurschil deringen en comfort, men moet ook niet het „Haus der Kultur der Sowjetunion" gaan bezoeken, waar men ook al schrijnende tegenstel ling met dille ellende rondom over weldigd wordt door de verfijnde weelde, de warmte en cultuur (film, muziek, toneel, lezingen), men doet beter om hier pas later naar toe te gaan, maar eerst en dan niet onder de hoede van een Rus sisch visum en Russische begelei ding. de zóne in te gaan, liefst daarheen, waar de oorlog het felst gewoed heeft, omdat men zo het beste ontdekken kan hoe Duitsland leeft en werkt onder de zegen der Sowjet-.,Kultur". ET is inderdaad niet een reis- -J een oplossing te vinden voor het sociale en economische vraagstuk, dan raad ik hem beleefd doch drin gend aan slechts veertien dagen „zwart" op stap te gaan in de Rus sische zóne en het leven mee te maken van de mensen, die er wo nen. Gaat U dan alstublieft veertien dagen bij die twintig mensen in de nog maar voor de helft overgeble ven kegelbaan wonen, wier enige bezit dit hol is en een kookpot, mensen, die verder op de grond slapen en eten en werken, practisch verdierlijkt zijn en weten, dat dit niet beter wordt. O ja, elke Zon dag precies onder kerktijd wordt ieder wel door de burge meester. die in een prachtig huis woont, dat van alle comfort voor zien is (maar hij is ook van de partij en hij is een aartsboef!) op geroepen stenen uit het puin te bikken in dienst aan de gemeen schap. maar de stenen, Liefst die van de kerk, worden gebruikt voor een bioscoop en danszaal en de mensen blijven in hun ellende zit ten. De dominee verzet zich dan ook niet tegen de dienst aan de gemeen schap, waardoor de kerkdienst niet door kan gaan. maar bouwt met zijn gemeente aan de huizen der gemeenteleden en de bioscoop, pro- paganda-instituut bij uitnemend heid, vordert niet. Vrije tijd blijft er voor de mensen niet meer over. DE „Bodenreform", waarbij iedere boerderij, groter dan 40 bunder, verdeeld werd onder de mensen, zodat een ieder een eigen „Wirtschaft" kan vormen en „de verworpenen der aarde", de voor malige knechts op de grote bedrij ven eigen baas werden, betekent niets meer of minder dan een ramp voor de verworpenen der aarde, die, doordat zij steeds meer moe ten leveren aan de staat, de oogst, die ze te kort komen, zwart kopen en na verloop van tijd óf zelf moord plegen öf zich vrijwillig slaaf laten maken. Een spionnagesysteem, zo geraf fineerd, dat men in zijn beste vriend zijn verrader moet vermoe den. die verplicht is alles over te brieven wat de ander gedaan heeft cn de oorzaak te zijn, dat deze ge arresteerd wordt en spoorloos ver dwijnt, doet vele mensen, die door de angst er toe gebracht onvrijwil lig handlangers van dit satanische systeem worden, door gewetens angst gekweld, zelfmoord plegen of vluchten naar de West-sector van Berlijn. Het land is volslagen van de bui tenwereld afgesloten. De treinen en de ingangswegen van Berlijn-wor den nauwkeurig gecontroleerd, zo dat het een wonder mag heten, als men er in slaagt uit het Oosten in de „veilige" Westsector van de stad te komen. Russen ziet men weinig, maar de S.E D. politie, de partijpolitie, werkt feilloos. Meestal zijn dit krijgsgevangenen, die na vreselijk lijden in de Sowjet het aanbod kregen politiedienst in het eigen land te gaan verrichten. Hopende op eten en leven hebben ze zich vrijwillig' in het avontuur gestort, dat voor de goeden enkel ellende en geweienscomplicaties brengt en de kwaden alle kansen biedt om zo slecht te zijn, als de vroegere boeven van de Grüne Polizei. De intellectuelen leven in grote nood. Geschaduwd,, becontroleerd, voortdurend gedwongen tot gewe tensbeslissingen, waarbij vrouw en kinderen gemoeid zijn, geterrori seerd door schaamteloze, geweten loze Sowjetslaven, is het leven, als ze geen Christen zijn, niet meer te harden voor deze mensen, die onuitgesproken hopen op een atoombom." Voor de Zondag President Truman heeft James G. McDonald benoemd tot eerste ambassadeur der Verenigde Staten bij de Israëlische regering. Terzelfdertijd is Eliahoe Elath tot Israëlisch ambassadeur in Wash ington benoemd. Elath heette te voren Epstein doch heeft zijn naam gewijzigd. Advertentie maakt. Men reist letterlijk door een dal van schaduwen des doods. Be halve de vreselijke verwoestingen door de oorlog, de onbeschrijfelijke woningtoestanden, waarin geen verandering komt, ziet men bijna de angst, de ellende, de honger, de terreur door de straten sluipen. Wanneer men erg „links" denkt en misschien nog veel voor het com munistische systeem mocht voelen, omdat hier toch 'n zo gezegd „gigantische" poging gedaan wordt een goede gewoonte! de beste gewoonte is: e£ken dag eea gtaasje, Want Bols blijft n alltn tgdt Belt: een :e;r oude, xuittrt sraanier.eter, zonder bgmenging, die steeds op tolie sterkte ran 40 o/o uordt afgelnerd. Daarons es Bolt altijd pittig en toeb zacht. Vervolg deze serie! De bekroonde tekeningen worden om de 14 dagen gepubliceerd en beloond met een kruik Dols. Inzendingen onder motto-Eiken dag een Glaasje" aan de N.V. Erven Lucas Dols. Amsterdam. Bekr. inz. van A v. G. te Amsterdam Berlijn en Utrecht Deze twee steden hebben niet zo heel veel met elkaar te maken. Er zijn toch wel enkele punten van overeenkomst. Berlijn icas de zetel van een regiem, dat ten onder ging. Utrecht was daar een zeer zwakke afschaduwing van. In Berlijn woon den tal van mensen, die van dat re giem niets moesten hebben. In Utrecht ook. In Berlijn zijn tegen woordig alle mensen tegenstanders daarvan. In Utrecht ook. In Berlijn was een kerkelijke gemeente in één van de buitenwijken, die moedig verzet bood. en waaraan de naam van Niemöller verbonden zal blij ven. In Utrecht waren we ook niet altijd alleen op voorzichtigheid be dacht. Berlijn is nu een trieste ptrinhoop. In Utrecht is er „alleen maar" de woningnood. In Berlijn raakt het vrijwel alle mensen. In Utrecht is het maar een bepaalde groep. In Berlijn komt de wanhoop aan het daglicht. In Utrecht weet de wan hoop nog schuil te gaan in de me nigte. In Berlijn lopen de mensen naar allerlei soort van toekomstvoor spellers toe, omdat ze snakken naar zekerheid en moed. In Utrecht lopen de mensen zo hard nog niet. Daar zijn ze nog wijzer. „Nog!" Want het is gemakkelijk, een oordeel uit te spreken. Maar wij zijn daar eenvoudig niet aan toe. Zijn we beterZeker niet.' Hebben wc een andere zekerheid, wanneer de storm over ónze levens gaat? Dat zal moeten blijken. Want zonder die per fundering dan onze burgerlijke ongestoordheid redden we het niet. In Marcus 13 zegt de Here Jezus óók iets van wat komen gaat. Don kere onweerswolken ziet Hij boven de aarde samenpakken. Maar voor Hem is dit alles de donkere door tocht. Daar achter schijnt het licht van het komend Godsrijk! Tegen zijn discipelen zegt Hij, als persoonlijk advies voor tijden van verschrik king: ziet toe, blijft waakzaam, want: Ik kom! v. E. Middachter Allée word! door Rijk overgenomen De Rijkswaterstaat in de directie- Gelderland zal met graaf Bentinck van Middachten een contract slui ten om de nog overgebleven bomen rijen in de befaamde Middachter al lee over te nemeh. Deze laan is 1400 meter lang. maar over een lengte van ongeveer 700 meter is zij door de Duitsers vernield. De oude bomen die overgebleven zijn gaan volgens schattingen nog vijf entwintig jaar mee. Daarna zullen ze uitgejeefd zijn en moeten worden vervangen. 21. Het beeld op het electrodenscherm wordt weer onscherp en Rob draait opnieuw aan de knoppen. Nu ziet hij achter het gezicht van de spion een andere man opduiken en nu deinst Rob van schrik werke lijk even terug. Want... dit gezicht kent hij maar al te goed: Cigaert Lar ry kijk hem aan. Maar onmiddellijk merkt Rob ook, dat Larry hem óók heeft herkend. Waarschijnlijk heeft hij toevallig de knop inge drukt, waardoor ook de televisiezender van het krachtstation is gaan werken. Dat is een stomme streek! Rob schakelt snel uit, maar op hetzelfde ogenblik wordt het licht aange draaid. Hij keert zich om en hoort nog, dat Skip woedend gromt. Dan klinkt een doffe plof en Rob zinkt bewusteloos neer. Butcher, die hem gevolgd heeft, heeft hem met een gaspistool neergeschoten. De uitwerking van het schot is niet dodelijk, maar Rob zal voor enkele uren wel buiten bewustzijn.blijven. Amerika roept de liulp van de UKO in De Amerikaanse gedelegeerde in de economische en sociale raad der UNO, Thorp, heeft de raad me degedeeld, dat de V.S. op het punt staan een uitgebreid program aan te vatten van technische steun aan onvoldoende ontwikkelde landen. Thorp drong er bij de UNO op aan dit voorbeeld te volgen. „Als een essentieel onderdeel van dit pro gram zijn de V.S. bereid door mid del van de UNO en de gespeciali seerde organen zo mogelijk met andere landen samen te werken om een uitbreiding van de activi teit op dit gebied tot stand te brengen'", zo zeide Thorp. Verder verklaarde hij, dat de V.S. voor stelden de raad een resolutie voor te leggen, die de volgende drie hoofdpunten zou bevatten: 1) De UNO zou tegen Juli een concreet program moeten voorbe reiden ter vergroting van haar ac tiviteit op het gebied van techni sche bijstand voor economische ontwikkeling. 2) De UNO zou moeten onder zoeken hoe dit nieuwe project zou kunnen worden gefinancierd. 3) De UNO zou haar plannen, uitvoering en controle moeten coördineren. Literaire gala-avond opent Boekenweek Speelse ernst in de rede Advertentie Bg het eerste teken van griep (of nog beter als voorbehoedmiddel) gebruik Togal - tabletten, die o.a. Kinine bevatten. Het is 't bekende en beproefde middel tegen rheuma- tiek, spit, ischias, griep, hoofd- en zenuwpijnen. Bij ap. en drog. f 0.83. Noors parlement komt Vrijdag bijeen Het Noorse parlement zal Vrij dag bijeenkomen om de dezer dagen door minister Lange afgelegde ver klaring te bespreken. Men verwacht een beslissing over het deelnemen aan de voorbereidende besprekingen voor het Atlantische Pact. van mr. Reinink De Boekenweek is, zoals te doen gebruikelijk met een literaire gala avond in de hoofdstad ingeluid. Dit maal in de Stadsschouwburg, de gangen en trappenhuizen met mas kers en andere min of meer exoti sche zaken versierd en gevuld met een publiek, dat ten dele van hein de en ver kwam, ten dele artistiek en zelfs zeer artistiek aangedaan, maar goeddeels correct en stipt, zij 't dan ook met gebeurtenissen in 't zicht, die in de loop der avonduren wel eens lichtelijk avontuurlijk konden uitvallen Nadat de voorzitter van de Com missie voor de Propaganda van het Boek, de heer C. Lceflang, de Mi nister, mr. dr. J. In 't Veld, en d£ genodigden zomede de qiet-geno- digden had verwelkomd, sprak mr. H. J. Reinink, Secretaris-Generaal van het Ministerie van O., K. en W. het openingswoord. Een ernstig woord had men hem gevraagd? Of had men van een hoge ambtenaar van het Haagse Departement vanzelfsprekend iets ernstigs verwacht? Tegenwoordig is alles onzeker, zelfs bij hoge ambtenaren en mr. Reinink bleek in de geest van Eras mus en van Couperus, om twee zo uiteenlopende figuren bij de kop te nemen, serieuze dingen te kunnen zeggen in een speelse trant. Hij ried ons niet als de man te zijn, die aan het station in Zwolle een boek moest hebben van 1.20 't doet er niet van welk formaat. Bij ons komt 't wèl op 't formaat aan en óók op de inhoud. Hij nam bij de schrijvers van tegenwoordig een te de verdachte zijn verontwaardiging niet meer bedwingen. „Ik kèn de be schuldiging niet verdragen, dat ik niet uit idealisme zou hebben gehan deld", zei hij met van tranen verstik te stem. „Dat néém ik niet!" De president, mr. D Visser, be paalde de uitspraak op Donderdag 3 Maart, 's morgens om kwart voor tien. Voormalig secretaris-generaal der NSB maakt zich kwaad (Van onze speciale verslaggever) Tegen de voormalige secretaris-generaal der NSB, ing. C. J. Hu ij gen, eiste de procureur-fiscaal bij het Utrechts Bijzonder Gerechtshof, mr. L. W. M. M. D r a b b e, Vrijdag na een langdurige en eerst aan het einde enigszins bewogen zitting, een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek en ont zetting uit alle rechten voor het leven. In zijn zeer kalm uitgesproken requisitoir zeide mr. Drabbe het te betreuren, dat het Hof het eerste deel van de tenlastelegging had nietig verklaard, waarin verdachte er van werd beschuldigd in zijn functie het streven van de Beweging te hebben bevorderd. „IJdel, maatschappelijk mislukt" Niettemin verzocht hij het Hof, bij de bepaling van de strafmaat er re kening mede te houden, dat ing. Huijgen de functie van secretaris-ge neraal bekleedde. Mr. Drabbe schets te verdachte als een ïjdel man, die uit eerzucht zich een vooraanstaande positie bij de Beweging had verwor ven. Als zodanig heeft hij ijverig en geheel vrijwillig, buiten zijn eigenlij ke instructie om. propaganda ge voerd voor allerlei on-Nederlandse doeleinden. Verdachte was wel dege lijk anti-joods en goot het gif van de rassenwaan mede in. hij die maat schappelijk tot de mislukten behoor de handhaafde zich alleen door zijn onvoorwaardelijke trouw aan Mussert. Huijgen werkte er aan mee, dat typische kenmerken van het Ne derlandse staatsbestel verdwenen" aldus meende mr. Drabbe. De verdediger, m r. J. de Pont oordeelde dat zijn cliënt slechts pro paganda heeft gevoerd met het oog merk. aan de Europese Statenbond die hij voor stond een juridische begrenzing te kunnen geven en zo doende aan de machtsuitoefening van de Duitsers die zijn vijanden wa- ren "7. Paal.en perk te stellen. Huijgen is er dieper dan wie van overtuigd, dat zijn idealen verkeerd waren en daarvan heeft hij nu ern stig berouw. Maar niemand mag er daarom aan twijfelen, of zijn bedoe lingen destijds oprecht waren. Met een beroep op de feitelijke ontwik keling van de zaken, kan men nu moeilijk gaan bewijzen, dat Huijgen geen fatsoenlijk man was. Mr. de Pont hoopte, dat het Hof verdachte binnen niet al te, lange tijd op vrije voeten zal stellen. Enige getuigen, die tevoren al bij de groene tafel waren geweest, te kenden de secretaris-generaal als een sterk tegenstander van de Groot- Duitse gedachte, evenals 'n tikje ijdel maar onbaatzuchtig mens. Tegen het einde van de zitting kon I Verdachte Huygen in de verdachte, bank voor zijn rechters. Februaristaking 1941 te Amsterdam herdacht Naar schatting tienduizend mensen hebben gisteravond op het Water- looplein te Amsterdam de herden king van de Februaristaking van 1941 bijgewoond. Drie sprekers voer den het woord: burgemeester D'Ailly, de heer F. Schoonenberg, hoofdre dacteur van De Waarheid, en de heer Th. van Dorp, 2e voorzitter van de bond van oud-B.S.'ers. Er werden kransen gelegd aan de voet van het tijdelijke monument, een bekken met een brandende vlam. Als gevolg van het feit dat de drie grootste vakbonden (NVV, KAB en CNV) hun leden hadden geadvi seerd, niet aan deze herdenking deel te nemen omdat zij in deze herden king een politieke actie zagen van bepaalde zijde, was de belang- I stelling minder groot dan vooraf- I gaande jaren. grote zucht naar originaliteit waar cn onderscheidde, als wij hem wèl verstaan hebben (want ook in de Amst. Stadsschouwburg is de acous- tiek zelfs bij een microfoon uiter mate verraderlijk!) tussen physiolo- gische? (waarmee hij zich kon ver enigen) en pathologische originali teit, waarbij hij in de sfeer kwam van de dikke dame en het kalf met twee poten. Wij moeten, betoogde hij, niet vergeten, dat er massa's jongelieden zijn, die als zij van het boek horen, hoogstens denken aan de beeldro mans die zij tot hun 10e gewoon zijn te lezen, terwijl zij daarna, tot hun 16e pornografie lezen, dan, tot hun 21e helemaal niets en van hun 21e tot hun 26e niet verder komen dan Cissy van Marxveldt. Volkomen ernstig werd mr. Rei nink aan 't slot. Als deze literaire avond is afgelopen en de nieuwe ochtend aangebroken schrijven wij 25 Februari. Het is de dag, waarop acht jaar geleden in Amsterdam het groote verzet begon. In die jaren wisten wij onze schrijvers, onze Nederlandse schrijvers, te waarderen; kregen hun woorden en gedachten vaak een nieuwe zin. La ten wij hun steeds daarvoor dank baar blijven en die erkentelijkheid ook tonen door trouw, Stille figuur Het gordijn ging dicht en weer open, cn daar stond, nu zonder mi- crofoon(!) Claudine Witsen Elias, stille, ingetogen figuur, tegenover die machtige, ondanks alles toch moeilijk bedwingbare zaal. Zij wist haar publiek te bedwingen of liever te dwingen tot luisteren naar de zachte stem, welke de poëzie als een magische schoonheid bezwe rend overbrengt. Aan de andere kant en dat is de keerzijde van de medaille is haar kunst afgestemd op de intimi teit en niet op de Stadsschouwburg, zodat menigeen achter In de zaal het ingespannen luisteren moest opgeven. Albert Vogel Jr., vertelde De Naumachie van Couperus en hij deed dat met een plezierige vaart, ongedwongen én duidelijk, geslaagd van typering en beschrijving, zon der dat hij, ondanks zijn gebaar, tot „spel" overging. Hij oogstte bizon der veel applaus, al kwam het stuk wat abrupt aan zijn eind. Na de pauze ging t doek op voor Ra- velos. 't door Nico Wijnberg met zoveel fantasie gedecoreerde, operatje „L'heure Espagnol" tot dusver een van de mooiste opera's van het repertoire der Nederlandse Opera dat vanwege zijn beknoptheid en feestelijke montering ook bijzonder geschikt was voor deze avond. Bovendien konden de ln do zaal aanwezige dichters op het toneel hun geestig geserveerd portret aanschouwen in de figuur van Gonzalve, een prach tige rol van Frans Vroons bil wie de anderen overigens niet achterbleven. Otto Glastra-Van Loon, orkestleider en Abraham v. d Vies, regisseur, zowel als de spelers ontvingen bloemen. En daarna begon het 6chrljversbal. dat eerst goed op gang kwam toen om streeks één uur Frnncolse Flore was op getreden in haar chanson-repertoire. Ook de sketches, die zij met haar echt genoot Guus Hermus bracht, werden algemeen bewonderd. Waar de rest van de nacht Is geble ven zouden we op 't ogenblik nog niet kunnen zeggen. In gangen cn foyers, waarvan Springers architectuur door Metten Koornstra op kostelijke wijze was opgefleurd, dwaalden honderd vijf tig schrijvers en schrijvers met hun tal rijke aanhangers rond. De stemming werd ook al door de medewerking van Klaas van Beck's dansorkest cn Frans van Capelle's Musette-orkcst voortdurend uitbundiger. zodat de brandweer omstreeks vijf uur er moei te mee had het gebouw tot de dagelijk se nuchterheid terug te brengen. Ongehuwde moeders worden vergeten Waarom krijgen werkende ongehuwde moeders geen kindertoeslag? De socialo voorzieningen zijn ln Nederland wel beter dan in menig ander land. moor waarom wordt dan de werkende onge huwde moeder achter gesteld? Heeft zij geen zorgen? Heeft zij geen strijd om het bestaan te voeren? Zckcrl en de strijd is minstens even zwaar als die van de gehuwde arbeider. Toe, laat men ook haar helpen) OPMERKER Gepensionneerden blijven ontvreden De minister van Binnenlandse Zaken heeft in een nota aan de Tweede Kamer verklaard, dat er voor de regering geen aanleiding bestaat om een verdergaan de uitwerking van de motie-Van Slccn In overweging tc hebben of te nemen.. Waarom behandelt deze minister do gepensionneerden als twccde-rangs bur gers? Waarom worden zij als minder waardigen behandeld? Uit zijn houding kan het Jonge geslacht zien. hoe de ouderen worden behandeld. Men ver dient niets meer aan ons. waarom dan aandacht aan ons geschonken? Welke ouder zou het ene kind zo goed mogelijk In de kleren zetten en behoor lijk voedsel geven en het andere kind laten toekijken of er nog kruimpjes overschieten0 Zo gaat het echter wel met dc minister, die aan een deel der landskinderen veel aandacht besteedt en een ander deel laat toezien. Als wU de gedragslijn van deze gezagsdrager zien twijfelen wij of bil hem dc Rechten van de Mens ln goede handen zijn. Laat men toch niet bezuinigen op de laagste in komens. maar op de hoogste! Hier ligt een taak voor de vak- en an dere organisaties, die strijden voor ver heffing der mensheid. ZU moeten Iets doen voor hun oud-leden Deze hebben indertijd de weg gebaand waarop de te genwoordige generatie kan voortgaan. De regering schenkt niet voldoendo aandacht aan dc moeilijkheden der ge pensionneerden. Alle Tweede Kamer fracties waren het er over eens, dat dc toeslag onvoldoendo was. Wat zullen zij nu doen? Hoe goed zou het zijn als dc minister eens aantoonde met hoeveel men rond kan komen. Ik vraag mij af: mogen dc „kleine luyden" ook eens naar ccn mooi muziekstuk gaan luisteren of Is elk geestelijk leven voor hen taboe? Ermelo. J. D. ZWAAN (Het ls ons bekend, dat de vakbewe ging niet accoord gaat met het besluit van de mthlstcr. Er Is overleg gaande over de wijze, waarop men uiting zal geven aan zijn ontevredenheid over do wijze, waarop dc gepensionneerden wor den behandeld. Hoe de Tweede Kamer zal reageren valt niet tc voorspellen. Red.). Advertentie neem een 69 WAT de behandeling betreft: de normrfle straf is ophangen, in populariteit op de voet gevolgd door zweepslagen. Dan zijn er de gewone slagen met een stok of knuppel, 50 voor het te laat afne men van het hoofddeksel bij het voorbijgaran van een Wachtweister. 100 voor het te laat op appèl ko men of voor lopen op het stenen plaveisel in plaats van op het zan dige middenpad. 150 voor ziekmel den zonder voldoende redenen en- 200 of 250 in speciale gevallen, zo als halsstarrigheid of het smokke len van voedsel. De gebruikelijke manier om zich voort te bewegen is looppas; daar toe wordt men voortdurend aange zet door een aantal SS'ers met stok ken of geweerkolven. De onvermij delijke straf voor het stelen van een knolraap van de kruiwagen, waar mee deze naar de keuken gebracht worden, is de galg. Daarvoor be staat geen enkele vorm van proces. Ik heb meegemaakt, hoe een jongen van achttien jaar gesnapt werd. Tien minuteD later lag zijn leven loze lichaam op de exercitieplaats. In zekere mate went men zelfs hieraan. Men wordt gevoelloos en hard. Het blijk geven van de minste Ons feuilleton sympathie of medelijden met het slachtoffer betekent de zekerste weg naar de galg er naast. En dan: wenneer rnen per week zo'n zeventig man zieéophangen, och, dan wordt dat een gewoonte. Afgezien van die zeventig sterven er een twintig in het hospitaal, uitgehongerd en uit geput; tien of twintig worden er doodgeslagen of doodgeschoten, omdat zij niet hard genoeg werken. Dc atmosfeer in het kamp is on beschrijfelijk. Zelfs de gewelddadig ste bestraffing is te verdragen, wan neer ze eerlijk en consequent wordt uitgedeeld. Dan weet men. waaraan men toe is. Maar wanneer de toe stand zo is. dat de beul op eigen houtje besluit één of twee kerels op te hangen, omdat hij die dag toeval lig een slechte zin heeft, dan leeft men in eeuwigdurende vrees en on zekerheid. En dat is honderd maal erger dan de dood zelf. Wim, de jongen uit Zeeland, komt met bronchitis in het hospitaal. Men zegt ons, dat hij nog slechts twee dagen te leven heeft. Mijn oude vriend Jan krijgt hongeroedeem en sterft nog dezelfde dag. Pauwels wordt doodgeslagen. Hij wordt in de dood gevolg door Bernards die totaal ontzet ls over de behandeling en door uitputting sterft na een zware mishandeling De oude Stokman ligt bijna onherkenbaar met door hongeroedeem gezwollenbenen bij mij in de ziekenhut. De oude mr. Voeten krijgt pleuris en komt ook bij ons. Na enige tijd wordt Hoegen met longontsteking naar het hospi taal gebracht. Van Lieren en Ben der krijgen scabies en worden geïso leerd. Het criterium voor toegang tot het hospitaal is een invaliditeit van meer dan tochtig procent. Algemeen is men dan ook van mening, dat in het hospitaal opgenomen worden gelijk staat met sterven. Alleen Paters werkt van de eerste tot de laatste dag en houdt zich met bijna bovenmenselijke wilskracht op de been. Allen voelen we. dat het opgeven van de hoop gelijk staat met het vragen om een graf en keer op keer wordt de juistheid hiervan bewezen. De meesten van onze vrienden, die gestorven zijn. heb ben zich een zekere tijd gesteld voor hun lijden en koesteren daarna geen hoop meer. Onveranderlijk zijn zij één of twee dagen later gestorven, lichamelijk en geestelijk uitgeput. (Wordt vervolgd) Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen: to Brouwershaven K. G. Eckenhausen, cm. pred. Prot. kerk ln Indoncsic' te 's-Gravcnh.ngc; tc Haren (Gr.) F. Mooy te Bergcijk; te Schoone- bcek (tocz.) L. J. Prins tc NIJchaske (Fr.); te Breda (toez.) J. H. BocrIUst te Goes; te Opijncn (Bet.) dr H. O. R. baron van Tuyll van Scrooskerkcn, cand te Breukclen. Aangenomen naar Eemncs-Buiten J. v. Amstcl te Hoevelaken; naar Tcrhcljdo G. v. Doorn tc Dubbeldam. Gcref. Kerken Beroepen: te Suamcer F. Strikwcrda te 't Zandt. Bedankt voor Arum en voor Avcreest T. B. v. Houten tc Brltsum. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen: tc Hooghalen J. v. Dijk, cand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Bedankt: voor IJmuldcn W. Hccrma to Rotterdam C. Bapt. Gemeenten Bedankt: voor Deventer SJ. Zijlstra to Eindhoven. Doopsgekindc Broederschap Beroepen: tc Amsterdam (%-ac. T. O. M. H. Hylkema) H. Bremer tc Gronin gen; te Amsterdam (6e pred pl.) mej. C. W. Brugman, thans tijdelijk predi kante aldaar. Oranje in ballingschap In dc Jaren der Duitse bezetting schreef de historicus H. Algra zijn bock „Oranje ln ballingschap" (uitg. J. H. Kok, Kampen) in de verwachting, dat ook aan de ballingschap van de Oranjes ln de twintigste eeuw een einde zou komen, zoals de ballingschap ln dc door hem beschreven periode 1795-1813 met ccn terugkeer naar Nederland besloot. Zijn geschiedverhaal is populair cn boeiend cn op aantrekkelijke wijze ge ïllustreerd. Het verdient ten volle op ruime schaal gelezen te worden. Biljarten Om de Europese titel drie banden De uitslagen van de partijen van de vijfde ronde om het Europese biljartkampioenschap drie banden luiden: Lacroix Ventura Lagachc Broekhuizen Vingerhoedt Wevers 50 49 50 38 50 47 0.617 0.604 0.903 0.793 0.649 0.610 Door een lichte ongesteldheid van de Belg Dessart moest de party te gen de Spanjaard Domingo uitge steld worden. Pajor mag voorlopig in Noorwegen blijven Dagbladet, een liberaal avondblad te Oslo meldde Vrijdagavond dat de wereld-schaatskampioen P a 1 o r van de Hongaarse onderwijs-autori- teiten toestemming heeft gekregen zijn studie in het buitenland voor de ty'd van een jaar voort te zet ten. Pajor zelf verklaarde, dat hij telegrafisch bericht had ontvangen, dat men hem inderdaad heeft toe gestaan zijn studie voor de Inge nieurstitel in Dronthelm en in Zu rich voort te zetten.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 7