DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Federalistische instemming met regeringsverklaring Redelijk aanbod „Katholieken blijven tot medewerking bereid" Republikeinen uitgenodigd Schuldbekentenissen' onder stortvloed van tranen Alleen verenigd Europa kan oorlog voorkomen UNO-commissie voor Indonesië en Republikeinen gereserveerd Op da kühhsl „Ik begreep het communisme niet" Vastenbrief van hei Episcopaat Storm eiste zijn prooi KVP legt nadruk op gezinspolitiek Openbare meeting te Brussel had een rumoerig verloop In kort Ibestek _l Maandag 28 Februari 1949 Achtste jaargang No. 1262 Opgericht door de Stichting .Het Parool' Giro 51033a Bank: Rotterdamsche Bank. - Poitbua 9 - Abonnement!- prils 32 cent p. o! 1.5 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie :n Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. In een rede voor Radio-Bata- via heeft de voorzitter van de Bij eenkomst Federaal Overleg, de organisatie, die het voorbereidende contact onderhoudt met de Repu blikeinen Sultan Hamid n. ver klaarde het initiatief van de Neder- ~\E langverwachte verklaring l-y van de regering over de po litiek, v/elke zij zich ten aanzien van Indonesië voorstelt te gaan voeren, is Zaterdag gepubliceerd. Zo wij één dtng betreuren, dan is het wel dit, dat het zolang heeft moeten duren voordat deze voor stellen wereldkundig zijn gewor den. Hoe belangrijk zou het niet zijn geweest, wanneer deze publi catie onmiddellijk op de resolutie van de Veiligheidsraad had kun nen volgenl Maar dit is nakaarten en wij menen, dat de Nederlandse zaak daarmee op dit ogenblik niet v/ordt gebaat. Aan de orde zijn thans de voorstellen zelf, niet het tijdstip, waarop de politiek van onze regering bekend wordt ge maakt. Onze mening is, dat de rege ringsverklarlng van Zaterdag een constructieve poging is tot het be. reiken van een oplossing. Zij toont niet alleen duidelijk de wil om de resolutie van de Veiligheidsraad te volgen, voor zover onze rege- ring die uitvoerbaar acht, zij loopt eigener beweging op het tempo van de soevereiniteitsoverdracht zelfs nog op die resolutie vooruit. Kort en goed, wij hebben hier voor ons het bewijs, dat onze re gering tot een vérgaande tege moetkomendheid bereid is, de eni ge politiek, volgens onze opvat ting, die in de gegeven omstandig heden reëel en verstandig mag heten. Of deze politiek succes zal heb ben? Wanneer redelijkheid de we reld regeerdé, dan zouden wij daar zonder meer gerust op kun nen zijn, want redelijk is het v/oord voor de aanbiedinqen, wel ke onze regering hier doet Doch wij v/eten maar al te goed. dat dit niet het geval is. Misschien zijn wij in deze te sceptisch, maar wij zien de republikeinse leiders nog niet aan die Ronde Tafel plaats nemen. Zo bij Hatta, Sjahrir enzo voorts de redelijkheid al is blijven overwegen, zullen zij zich dan dit- maal kunnen onttrekken aan de pressie, welke uit het nog altijd bestaande kamp hunner extremis tische volgelingen op hen wordt geoefend? En hoe redelijk, verant woordelijk en eerlijk zal de Com missie der Ver. Naties zich In haar rapporten aan de Veilig heidsraad tonen? Er is, naar onze mening, de laat ste weken een lichte verschuiving in de publieke opinie in de wereld te onzen aunste te bespeuren ge weest. Welnu, wij mogen hopen en verwachten, dat deze kentering door deze regeringsverklaring, die geen twijfel laat aan de eer lijke bedoeling van Nederland om de weq te banen voor een bevre-, digende oplossing, zal worden versneld en verbreed. Volksdemocratie JUIST een jaar nadat de politieke crisis in Tsjechoslowakije tot de oprichting van de zogenaamde „Volksdemocratie" leidde, verschijnt thans te Londen een boek, dat op nieuw aantoont dat deze crisis een gevolg was van zorgvuldig voor bereide machinaties van Moskou. De titel ervan is „O. mijn land". De schrijver. Josef Josten. was voor het uitbreken van de crisis in dienst van de Tsjechoslowaakse re gering en staat thans aan het hoofd van de voorlichtingsdienst van „Vrij Tsjechoslowakije" in de Brit se hoofdstad. De communistische druk op pre sident Benesj, zo schrijft hij. was meer dan een bejaarde en dodelijk vermoeide man kon verdragen. Zijn toestemming tot een commu nistische regering werd hem afge dwongen door het dreigement, dat anders verscheidene honderden van zijn medewerkers en persoonlijke vrienden als gijzelaar zouden wor den gearresteerd. Wat Jan Masaryk betreft: hij had twee plannen gemaakt om te vluch ten. maar hij verkoos tenslotte de storm zolang mogelijk te trotseren. Hij liet. aldus Josten. zijn plan om te ontsnappen varen, omdat hij meende, dat hij door zich van het leven te beroven een betere dienst zou bewijzen aan zijn volk. Hij wil de zo bewijzen, dat het leven niet zoveel waard is. dat men het moet voortzetten indien de dingen die het de moeite waard maken er uit verdwenen zijn. Hij gaf zijn leven om het kwaad aan de kaak te stel len en omdat woorden nu eenmaal niet zo sterk tot de mensen spre ken als daden. Josten schrijft voorts, dat na de crisis Jan Masaryk feitelijk een ge vangene was. De leiding van het ministerie van buitenlandse zaken was hem geheel uit handen geno men en hij had geen enkele mo gelijkheid meer de buitenlandse po litiek te beïnvloeden. landse regering om reeds thans te komen tot een ronde tafel confe rentie voor de overdracht van de souvereiniteit van ganser harte toe te juichen. „Niet alleen zullen onze reeds in klem aanwezige contacten met onze Republikeinse landgenoten hierdoor dadelijk kun nen worden vergemakkelijkt en geïntensiveerd doch tegelijkertijd zullen wij allen met alle betrokke nen om een tafel verenigd dadelijk en zonder verdere omwegen spij kers met koppen kunnen slaan, waarna met de verdere gezamen lijke opbouw aanstonds een aan vang kan worden gemaakt. Ik wens vanaf deze plaats de Neder landse regering met haar initiatief van harte geluk". Republikeinse kringen in Indo nesië, aldus Reuter, wensen hun oordeel over het Nederlandse voor stel op te schorten tot zij overleg hebben kunnen plegen met de Fe deralisten en de ÜNO-Commissie voor Indonesië. Een republikeinse zegsman ver klaarde: „Indien de voorgestelde conferentie een middel is, om de resolutie van dc Veiligheidsraad toe te passen, zullen w»j er gun stig tegenover staan. Indien zij daartegen beoogt die resolutie links te laten liggen, zal zij niets opleveren". Volgens een ander persbureau, Associated Press, zouden de ver wachtingen omtrent de houding die de Republikeinen zullen aan nemen niet hoog gespannen zijn. Het bureau meldt: Verscheidenepersoonlijkheden die in staat zijn de politieke pols slag te Batavia aan te voelen, hebben de verwachting uitge sproken, dat de Republikeinse lei ders de uitnodiging tot een ronde- BFO neemt deel aan rondetafelconferentie Aneta verneemt uit federale kring, dat de bijeenkomst federaal overleg, die hedenmorgen in ver gadering bijeen is geweest, in prin cipe zal besluiten, de uitnodiging tot deelneming aan de rondetafel conferentie aan te nemen. De om vang van de delegaties der deelsta ten is nog niet bekend. Voorts wordt vernomen, dat cTe contactcommissie der BFO Dinsdag een bezoek zal brengen aan de re publikeinse leiders op Bangka. tafelconferentie ;n Den Haag niet zullen aanvaarden tenzij deze wordt neergelegd :*i duidelijker termen, dan die, waarin zij in de door dr. Beel afgelegde verklaring was vervat. De vraag of de Nederlanders Sukarno en Hatta slechts be schouwen als personen dan wel als vertegenwoordigers van de Repu blikeinse regering is nog onbeant woord gebleven. Personen, die in nauwe verbin ding staan met de UNO-commissie te Batavia verklaarden dat de commissie niet aan de rondetafel besprekingen zal deelnemen tenzij beide partijen dit verlangen. Geen enkele autoriteit wil zich enige uitlating laten toeschrijven maar de algemene reactie op dc verklaring van dr. Beel is, dat deze vaag is. Ook de West aanwezig bij Haags overleg Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling, dat ook de ge biedsdelen Suriname en de Neder- landsche Antillen bij de Ronde tafel conferentie, welke men op 12 Maart aanstaande hoopt te openen, verte genwoordigd zullen zijn. Naar verluidt verwacht de Ne- lerlandse regering, dat de confe rentie op 1 Mei geëindigd zal zijn. Dr. Koets naar Banka voor toelichting Mr. A. H. C. Gieben, advi seur-generaal voor justitie te Batavia, is Zaterdag naar Banka vertrokken, om de uitno diging van de Nederlandse regering over te brengen aan de Republikeinse leiders. Zaterdagmiddag heeft er een ver gadering plaats gehad van dr Beel met de Voorlopige Federale rege ring. terwijl Zondagochtend de dele gatie-leiders dor bijeenkomst Fede raal Overleg bijeenkwamen. Dr. P. J. Koets die dr Beel naar Den Haag vergezelde zou heden per vliegtuig naar Banka reizen in ver band mét de Zaterdag door mr. Gieben overgebrachte uitnodiging en voor het geven van eventuele nadere toelichtingen. Het geloofsproces te Sofia Zaterdag zijn tijdens het proces tegen de vijftien Bulgaarse geeste lijken dat momenteel te Sofia wordt gevoerd twee predikanten gehoor^ die beiden onder zware emoties ver klaarden ten volle schuldig te zijn aan de ten laste gelegde feiten, te weten spionnago ten gunste van Britten en Amerikanen en illegale handel In vreemde valuta. Dominee Janko Iwanof, die leider Is van de methodistische kerk, ver telde het hof van verschillende bij eenkomsten met, naar hij zeide, vertegenwoordigers van de Ameri kaanse geheime dienst en met Ni kolai Petkof, voormalig leider van de Bulgaarse boerenpartij, die twee jaar geleden werd terechtgesteld. ,,Ik wees het communisme af zonder zelfs te pogen het te begrij pen", aldus dominee Iwanof, die zeide zich te schamen. In de namiddag nam predikant Ziapkof in de beklaagdenbank plaats. Hij verklaarde op alle pun ten schuldig te zijn. De president van het gerechtshof zeide, dat het hof hem soepeler zou behandelen, naarmate zijn verklaringen eerlijk waren. Ziapkof zeide eerst een spion voor de Britten en daarna voor de Amerikanen geworden te zijn om dat hij steeds pro-Amerikaans en pro-Engels geweest was. Engeland was zyn tweede vader land geworden nadat hy er zijn op leiding had genoten en theologie afgestudeerd had. Na zijn studie was hij naar Bulgarije terugge keerd. In 1932 had hy er niets op tegen, toen Floyd Black, deken van het Amerikaanse college in Bulga rije. hem zekere inlichtingen had verzocht. Dit contact met Black was gebleven tot deze hem „over droeg" aan andere Amerikanen. In October 1944 werd hij door een Geen uitlevering van getuigen Krawtsjenko In antwoord op het Russische ver zoek om uitlevering van drie Rus sische getuigen, die door Krawts jenko in zijn proces tegen „Les Lettres Frangaises" zijn gedag vaard, verklaarde het Franse minis terie van buitenlandse zaken, dat deze drie personen „ontheemden" 7.ijn van wie twee reeds het Franse grondgebied hebben verla ten en dat de Russische regering haar verzoek moet richten tot de miltaire autoriteiten van de bezet tingszones. waar deze drie perso nen verblijven. Engelsman, genaamd Andrews, be zocht. Op de vraag of hij bereid was iets voor Engeland te doen, had Ziapkof geantwoord daartoe bereid te zijn. Hem werd daarop verzocht politie ke en economische gegevens te ver zamelen. Ziapkof besloot zyn bekentenis met een dramatische verklaring, waarin hij zichzelf „de verloren Zoon, die naar z\jn volk terugkeert" noemde. Zijn stem klonk verschil lende malen onvast en herhaaldelijk brak hy in tranen uit. Hij en zijn medebeschuldigden waren schepsels van het Amerikaanse kapitalisme en „het kapitalisme schept en ver nietigd daarna zyn eigen scheppin gen", zo zeide hij wenend. Eerst Ha* hij geestelijke banden met dc Anglo-Amerikanen gehad. Deze werden echter banden op ge bied van spionnage onder het mom van de godsdienst. Hierin had hy gezondigd. „Kameraden rechters, wat zult gij met my doen? Zult gij een nieu we mens uit mij maken? Een hoop je stof zou niemand van nut kunnen zijn, doch een nieuw mens zou nut tig voor ons land en ons volk zyn". „Rechtvaardig evenwicht nog niet bereikt" „De maatschappelijke woelingen en de spanningen tussen de volken wijzen er op, dat een rechtvaardig evenwicht nog niet is gevonden. Van de scheve verhoudingen ma ken kwaadwillige machten gebruik om de spanning nog hoger op te voeren". Dit zegt het Nederlandse Episcopaat in de jaarlijkse vasten brief, die Zondag in alle katholie ke kerken is voorgelezen. Het Episcopaat zegt verder, dat er in Nederland nog een betrekke lijke rust heerst, maar dat ook hier velen in nood zijn. Er zijn vele rechtvaardige eisen, waaraan nog niet is voldaan, zo zeggen de bis schoppen, en zij geven daarom een uiteenzetting van de sociale recht vaardigheid. zoals zij die zien en van de plichten, die daaruit op het ogenblik zowel voor werkgevers als werknemers voortvloeien. „De burgers moeten niet te gauw klagen over de hoge belastingen of over beknotting van de rechten van het kapitaal", zo vervolgt het Epis copaat. Het wijst er op, dat de werknemers recht hebben op een behoorlijk gezinsloon, terwijl voor de fabrieksmeisjes bijzondere zorg nodig is. De bisschoppen achten het niet te verontschuldigen dat er nu nog werkgevers zijn, die er zich tegen verzetten dat hun personeel lid is van een vakbond of een standsorganisatie. Het Episcopaat toont zich teleur gesteld, dat de arbeidsproductivi teit niet zo hoog is als voor de oor log, terwijl er, volgens de bisschop pen, juist nu aan de rechten der ar beiders zo veel aandacht wordt ge schonken. Zij constateren een te kort aan dienstvaardigheid, dat zich volgens hen ook demonstreert te genover de moeders van grote ge zinnen. Als een der plichten van de ar beiders ziet het Episcopaat, die sta kingen in de kiem te smoren, wel ke bedoeld zijn om „de christelijke maatschappelijke orde in de war te sturen." Verder zien zij als de zware plicht van alle Nederlandse onderdanen zich te houden aan de regelingen van lonen en prijzen. Verdei besteden de bisschoppen in hun vastenbrief aandacht aan het vraagstuk van de volkshuisvesting en dat van de politieke delinquen ten. Stijgende werkloosheid in geheel Europa Het internationale arbeidsbureau te Genève heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat er omstreeks de jaar wisseling een aanzienlijke stijging in de cijfers voor de aantallen werklozen in zes Europese landen viel waar te nemen. Italië komt op de eerste plaats met 2.161.271 personen. Andere landen, waar de stijging aanzienlijk was, waren België 250.000; Denemarken 70.000, Fin land 9000, Frankrijk en Zwitserland 15.000. Driehonderd werksters weer aan de slag Drie honderd Amsterdamse werksters ln dienst van de „Ccmsto", hebben be sloten de staking op te heffen. Het grootste doel van de werksters, die !n dienst zijn van de gemeente Amsterdam, zetten de staking voort Ook de staking bij dc British Tabacco Cy. en bij Turmac Is nog niet geëindigd. Hier hebben 700 arbeiders en arbeidsters het werk neergelegd. MARGARET ALDERTON, die men hier op uoorbeeldipe wijze het ver keer ziet regelen in Stonr Street, een van de voornaamste straten van de Engelse stad Canterburyis een van de vier vrouwelijke politie agenten. die deze plaats bezit. De meisjes hebben een zodanige opleiding ontvangen, dat zij niet alleen als verkeersagent kunnen optreden, maar ook al het overige politiewerk kunnen verrichten, net als hun manlijke collega's De storm, die tijdens het weekein de over Noord Westelijk Europa heeft gewoed, heeft een aantal sche pen op de Noordzee en de Neder landse wadden in zeer moeilijke omstandigheden gebracht. Op de Waddenzee heeft de red dingsboot „Brandaris" samen met de sleepboot ..Holland" twee Neder landse tjalken, de „Europa" en de „Energie", beide geladen met schel pen uit hun hachelijke positie de haven van Terschelling, toevalliger wijze ook hun bestemmingshaven, binnengebracht Voor dc Schotse kust sloeg Zater dag het Noorse motorschip „Trap- pes" lek. De bemanning kon in vei ligheid worden gebracht. Ten Zuid- Westen van Helgoland liep het En gelse stoomschip „William Homan" op een mijn. Het moet waarschijnlijk als verloren worden beschouwd. Ook hier kon de bemanning worden gered. Op het vaste land ten slotte, in de Groningse gemeente Ter Apel heeft de storm Zondagavond een mensen leven geëist. Omstreeks half tien is plotseling de gevel ingestort van 'n Juweliers zaak in de Hoofdstraat in deze ge meente. Vier voorbijgangers werden onder het neervallende puin bedol ven. Een van hen was zo zwaar ge wond, dat hij een half uur later overleed. De drie anderen, kwamen er beter af. Hun verwondingen wa ren slechts van lichte aard. De in het boven de winkel gelegen woon huis aanwezige personen kwamen er met de schrik af. Twee schepelingen van het Amerikaanse motorschip „Has tings" zijn in de buurt van Vlis- singen door een rukwind in het ruim gevallen. Eén van hen, de bootsman Ehmsen, werd gedood, de matroos Bonewald ernstig ge wond. Hij is in het Cint Josefs- gesticht in Vlissingen opgenomen. Prof. C. P. M. Romme: Republikeinse politieke gevangenen vrijgelaten Vrijdag zijn in Batavia Republi keinse politieke gevangenen vrijge laten. Onder hen bevinden zich Latumeten en Sastrosuwingnjo van de persafdeling der Republikeinse delagatie. Voorts werden in vrijheid gesteld Sujoso. Suratman Erwin, Ratulangi. Enoch en Gondokusomo, zij zijn naar Bandoeng vertrokken. Vrijdag is te Rotterdam een jon getje van zeven jaar op de Groene Hilledijk onder een militaire vrachtauto gelopen. Het kind was op slag dood. Luttele uren nadat dc regering eeTl officiële verklaring had gepu bliceerd over haar Indonesisch be leid hield prof. C. P. M. Romine, de voorzitter van de katholieke Twee de Kamer-fractie Zaterdagmiddag voor dc partijraad van dc K.V.P. een referaat over de staatkundige en parlementaire toestand. Voor zover deze regeringsverklaring daarin ook ter sprake kwam, be trachtte de katholieke leider de uiterste soberheid, omdat naar hij zeide de mogelijkheid be stond, dat ook hijzelf aan de in het uitzicht gestelde ronde tafel-confe rentie zou moeten deelnemen. Zijn uiteenzettingen over de In donesische kwestie kwamen in hoofdzaak neer op een verdediging van de door zijn fractie aangeno men houding. Scherp keerde hij zich daarbij tot diegenen, die van mening waren, dat de katholieke volksvertegenwoordigers uit partij politieke oogmerken zouden hebben gehandeld. „Wij hebben aldus prof. Rom me in Sassen altijd groot ver trouwen gesteld en moesten reke ning houden met de mogelijkheid, dat hij gelijk had. Jarenlang heb ben wij naar de vrijheid der Indo nesische volkeren gestreefd en voor die politiek ook de verantwoorde lijkheid op ons genomen. De loop der gebeurtenissen heeft het ons onmogelijk gemaakt dat andermaal te doen, maar wij blijven bereid tot constructieve medewerking." Fel keerde spreker zich voorts tegen het streven van bepaalde kringen, met name van „Rijkseen heid", de figuur van de heer Sas sen na zijn aftreden voor zich op te eisen. „Nog altijd", zo riep prof. Romme uit, „is de heer Sassen een vurig voorstander van datzelfde Evenals tijdens de conferentie voor de Europese beweging te Am sterdam en Den Haag in het afge lopen jaar. staat ook nu weer, nu de beweging in Brussel bijeen is, Win ston Churchill in het middelpunt der belangstelling. Zaterdag en Zondag heeft hij in het geheel drie maal in het open baar het woord gevoerd. Van deze drie keren was de laat ste de meest gemotioneerde. Ditmaal immers sprak hij op het bordes van het beursgebouw ten overstaan van een menigte van achtduizend per sonen, onder wie zich een vrij groot aantal communisten bevond. Dezen hadden een grote protest demonstra tie aangekondigd en hoewel de bur gemeester deze had verboden had den zij toch kans gezien zich onder de menigte te mengen. Zij ver spreidden vlugschriften en hieven van tijd tot tijd spreekkoren aan. De politie slaagde er echter in de orde te handhaven en verwijderde in to taal ongeveer zestig personen van het plein voor de beurs. Churchill zei, dat „de ene helft van Europa thans in gevangenschap leeft en de andere helft op zijn hoe de is." De nieuwe organisatie voor Europese eenheid zal „voorspoed en vrijheid voor alle burgers, vooraan staande zowel als eenvoudige, bren gen." Churchill zei, dat de beweging voor een Verenigd Europa het enige middel is om een nieuwe oorlog zelfs erger dan de vorige te voor komen. Behalve Churchill beleden ook sprekers uit andere landen op deze openluchtbijeenkomst hun geloof in de toekomst van de Europese Be weging en wezen op de noodzaak daartoe. Spaak viel de conlmunistische de monstranten fel aan met de woor den: „Waarom is een minderheid naar hier gekomen, om tegen een man te demonstreren, die gedurende vijf jaren, de democratie heeft verde digd en ons het enthousiasme en de moed heeft gegeven in dagen van tegenspoed, de strijd voor de vrij heid voor te zetten? Op het ogenblik dat Duitsland met Rusland samen ging, interesseerde u de oorlog niet. omdat het toch maar tegen de kapitalisten ging. Wij zul len dit verbond tussen Duitsland en de Sowjet-Unie op een ogenblik, dat de democratieën om haar vrij heid vochten, echter niet licht ver geten". Onder donderend applaus ver- „Ik zal U betalen in Marshalls" Tijdens een diner ter ere van Winston Churchill stelde de ta felpresident, half in ernst, half als grap voor, dat de toekomsti ge munteenheid voor de Euro pese Unie „Marshall" zal heten. Doelend op 'n Zuid-Amerikaan se munt, zei hij: We hebben ook Bolivars, en we hebben Napo leons (een oude Franse gouden munt van 20 francs), waarom zouden wij dan in de toekomst niet voor onze eenheidsmunt van Marshalls sprekenDe gro te coupures zouden dan Spaaks en Winstons genoemd kunnen worden. klaarde Spaak verder: „vooral zul len wij niet vergeten de dolkstoot, die de Sowjet-Unie Polen toebracht en de overweldiging van de rand staten". Tenslotte zeide Spaak: „Deze massabijeenkomst is een sym bool. Temidden van een meer derheid van goedwillende bur gers. staat een kleine groep op ruiers. Deze groep is echter niet in staat ons tegen te houden op de ingeslagen weg naar een Ver enigd Europa. Vandaag zijn wij met duizenden, morgen zullen wij met millioenen zijn". Onder anderen sprak ook de Ne derlandse gedelegeerde professor dr H. Brugmans. Zijn korte toespraak die hij in de Nederlandse taal hield oogstte een levendig applaus waar tussen men hier en daar het gejouw van tegen-demonstranten hoorde. „Linggadjati", waar gij tegen zijt Hij is geestelijk de onze en niet de uwe!" Spreker begon zijn rede met een verontwaardigd protest tegen het optreden van het communisme en sprak er zijn vreugde over uit, dat onze grondwet thans een instelling kent als de Burgerlijke Staat van Beleg Hij hoopte dat de regering spoed zou maken met het wetsont werp ter uitvoering van dc desbe treffende grondwetsartikelen Het wetsontwerp op de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie noemde prof. Romme het uitgangs punt voor een nieuwe rechtsorde in ons sociaal- en economisch leven, waarbij de arbeid, ook in de onder neming, niet langer onder, maar naast het kapitaal zal staan. Het kapitaal zal zijn bevoorrechte plaats eerlijk met de arbeid moe ten delen, zo verklaarde hij. Hij zei vervolgens, dat de K.V.P. ook aandacht zal besteden aan de gezinspolitiek en de gezinspartij bij uitstek wil zijn. Zij zal blijven ha meren op de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen en ook bij de belastingherziening de nadruk op de gezinspolitiek leggen. Als een stuk gezinspolitiek zag spreker voorts het ontwerp van wet op de leesbibliotheken, dat een juridische storm heeft veroorzaakt, maar elementen bevat, die door die storm niet worden geraakt. Verzoek tot ontslag Saragat afgewezen De leider van de Italiaanse so cialistische minderheidspartij, te vens vice-minister-president, Sara gat heeft ontslag gevraagd bij pre mier De.Gasperi. Aangenomen wordt, dat Saragat wil aftreden wegens vrijlating van prins Valerio Borghese. Borghese, die tijdens de oorlog met de Duit sers collaboreerde, en na de be vrijding in de gevangenis heeft ge zeten, kreeg onlangs negen jaar van zijn straf .kwijtgescholden, waar door hij onmiddellijk op vrije voe ten kwam. De premier heeft medegedeeld, dat hij het ontslag van Saragat niet aanvaardt. Ook Gironmalo Bellavista, onder staatssecretaris van financiën, heeft Zaterdagavond aan De Gasperi ont slag aangevragd. Togliatti zegt hetzelfde als Thorez Ook Togliatti, de leider der Ita liaanse communisten heeft zich dezer dagen uitgesproken over de houding van zijn partij Ingeval van een Sowjet-be- zettlng van Italië. Sprekend ln dezelfde geest als zijn Franse geestverwant Tho rez, zei Togliatti in een Interview met een Italiaans blad: „Indien een Sowjetleger bij de achter volging van een aanvaller ons grond gebied moest binnenrukken, dan meen ik dat het Italiaanse volk, dat geen enkele aggressie kan dulden, de klaar blijkelijke plicht zou hebben het Sowjet leger zo afdoend mogelijk te helpen en de aapvaller de les te lezen, welke hy verdient." Revolutie in Paraguay De nationale radio van Para guay maakt na een maand aan het bewind te zijn geweesre. bekend, dat de president generaal Rai- monde Rolon is afgezet „door een burgerlijke en militaire beweging". Felipe MoJas Lopez zou de nieuwe candidaat voor het presidentschap Hare Majesteit Koningin Juliana heeft er in toegestemd het be schermvrouwschap van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers te aanvaarden, Zandvoort krijgt een Butlinkamp Medewerking van de minister Zandvoort krijgt ziin Butlinkamp. Dc minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft, naar het ANP verneemt, zijn medewerking voor dc bouw toegezegd. Dc com missie tot voorbereiding van dit va- cantie-oord deelt mee, dat dc voor bereiding van dc bouw onmiddellijk ter hand wordt genomen. Men ver wacht, dat zeer binnenkort aan de architecten ir. A. van der Steur te Rotterdam, C11 m Meyer te Zandvoort cn H. van Putten te Bussum opdracht zal worden ver leend tot liet ontwerpen van dit re creatie-oord. Zodra de plannen concrete vorm hebben aangenomen zullen ze in de gemeenteraad van Zandvoort ter tafel komen. Het ligt in de bedoeling, dit va- cantie-oord dat een oppervlakte van plm 15 ha. zal hebben te stichten in paviljoenvorm. Verschei dene logeer-paviljocns met een to tale capaciteit van 1500 bedden zul len er aan de duinzijde worden ge bouwd en de centrale gebouwen voor recreatie, een eetzaal, een theater e.d. zullen aan de Zand- voortse boulevard met uitzicht op zee worden opgetrokken. Met Butlins Ltd. te Londen is thans contact opgenomen ter verwe zenlijking van de Zandvoortse plan nen. Z K H Amadciro XVI. ridder van het reksam. heer en meester van Oeteldonk en deszelfs watervrije moerassen en zandwoestynen, enz., enz. met deszelfs adjudant cn groot gevolg Is Zondag middag per speciale hoftrcln aan het station Den Bosch gearriveerd. Voor de twintigste maal heeft deze prins thans zijn troon voor drie achtereenvolgende dagen bestegen Enorm was de geest drift en de belangstelling van het dui zendkoppige publiek, dat In wind- en regenvlagen op het stationsplein stond te wachten Onder het motto „Breda lacht weer" hooft dc Baronlestad „het feest van de leut'' ingezet Dit op ver zoek van Z.X.H. prins Maskerado 2 di maroni Bredanlae. heerser van Bre da met zijn heldere en geurige singels, ridder van de kwakkelhut. prins van de zand- en veenloze polder, enz., enz. Dc muziekcorpsen bliezen zo hard mo gelijk om zich bU zijn aankomst boven het gebulder van dc stormwind hoor baar te maken. In Bergen op Zoom aanvaardde Zaterdag prins Nilles de eerste, heer van 't Konterschcrp tot den Eimeule en van 't Keutelmccr tot Scha- Uehoef na zijn zegevierende Intocht uit handen van de burgemeester de sleutel der stad en de macht Prins Nilles sloeg dc bijna Pö-jarlge Antjc Schutteler, die reeds 61 Jaar getrouwd is, cn de 92-Ja- rlge Jan Overveldt tot ridders in do orde van de Eeuwige Jeugd. Een Amerikaanse marine-vlicgboot Is Vrijdag met 207 passagiers van California naar San Dlego gevlogen Een nieuw wereld record Volgen.s het communistische blad Rilde Pravdo" hebben meer dan 6000 personen Tsjechoslowakije sinds Februari 1918 verlaten In Duitsland worden te Hamburg dc meeste misda den bedreven In 1913 bedroeg het aan tal 92 000. Met ingang van 1 Maart zal het voor Amerikanen en ander ge allieerd militair personeel verboden zijn auto's te bezitten met ingebouwde of geheime bergplaatsen. Weerbericht NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Weersverwachting geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond. In de avond in het Zuid-Oosten van het land nog weinig bpwolklug met plaatselijk j lichte vorst. Overi- gens toenemende bewolking met tli- delijk sneeuw of regen en weer aan wakkerende wind tussen Zuid cn West. Morgen over dag meest zwaar bewolkt met enkele buien, ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag en vooral langs de Wadden eilanden tijdelijk weer tot storm toe nemende en geleidelijk naar West tot Noord-U est ruimende wind. 1 Maart: Zon op 7 27. onder 18.19j maan op 8.16, onder 20 07.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1